Kraj protestanske ere?

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
DarthShone,
napisao si super post. Iznio si nekoliko tema koje su mi interesantne i koje bih voljela prokomentirati...ali, malo kasnije.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Nisi me razumjela. Protestantizam je bio katalizator duha sveta, reklo bi se usmerivač. Uostalom, etika (a etika je ta koja najbolje oslikava stanje duha, ili samog duha koji vodi nekog pojedinca ili skupinu) mu je svetovna, materijalistička.

Da, tako i ja mislim. U protestantizmu je najviše izražen duh svijeta jer postoji očit nesklad s Evanđeljem. Da ne nabrajam ona stara zastranjenja od početaka protestantizma (negiranje naučiteljstva, tradicije, sakramenta...), ove današnje devijacije su u potpunosti u rangu sekularnih svjetonazora, pa čak i ateizma. Mislim na "slobodu" koju promoviraju u pravima na pobačaj, gay brakove, ređenje, ne samo žena, nego i homoseksualaca...jedan veliki nered na području morala.
Ostaje pitanje da li je protestantizam i u kojoj mjeri pridonio razvoju društva.

Dobro ti si učinilo. To i jeste jedan od "bogova" ovog sveta. Isto kao i teologija oslobođenja.

Isusova riječ je jasna: "Ne možete služiti Bogu i bogatsvu". U tom smislu, novac je bog, kao što i trbuh može biti bog, i još mnogo toga...ponekad mi se učini da se kućni ljubimci i lijepi peseki prtvaraju u "zlatnu telad".
Dakle, teorija prosperiteta je u velikom neskaldu s primjerom Isusovog siromaštva i skromnosti. Ali, o toj telogiji bi se još dalo govoriti. Spominjala sam ti članak o velikom porastu protastanata u latinskoj Americi. Članak se zvao: Lutherov latinski triumf.
Uglavnom, govori o tome kako i zašto su pentekostalci uspjeli pridobiti sirote i siromašne Latinoamerikance. Upravo s teologijom blagostanja. Zanimljivo je da svi oni katolici koji su prešli na protestantizam kažu isto: dobro mi je ovdje, imam prijatelje, družimo se, brinu se za mene, naći će mi posao, socijalno sam ugrožen, oni mi daju rižu i tjesteninu....itd, itd, nitko od anketiranih nije spomenuo teološke razloge. To je zanimljiv podatak. Govoreći o Brazilu, u toj istoj analizi, spominju predsjednika Bolsonera koji je svojevremeno puno pomagao Univerzalnoj crkvi Kraljevstva Božjeg. To je najveća pentekostalna crkva u Brazilu, vro moćna i bogata, a osnivatelj je neki Macedo, koji je na visokom mjestu Forbesove liste najbogatijih ljudi na svijetu. Kažu za njega ovako: Isus je Put, ali Macedo je taj koji ubire cestarinu. Imaju svoj TV program, drže bolnice i fakultete, uglavnom, vrlo su utjecajni i vrlo uspješni u najsiromašnijim dijelovima zemlje. Uglavnom, taj Macedo osvaja mase kritizirajući Papu da je ostavio svoje u bijedi i da im samo oni mogu pružiti život blagostanja.
Za teologiju oslobođenja, ne znam što bih rekla...možda ideja nije bila loša u početku, ali su se malo pogubili, kao i sam Leonardo Boff, bivši franjevac koji je na kraju oženio, sa svojih šezdesetak godina. Čitala sam jednu knjigu iz njegovih mlađih godinaa (o božičnom otajstvu) i vrlo mi se dopala.

Da pojasnim, ja se mogu složiti s protestantom, ali samo i isključivo samo dokle god veruje u identično onome u šta ja verujem. Primer: ako taj protestant govori protiv pobačaja, seksualnih devijacija, genderizma i ostalih ideologija duha sveta.

Upravo tako. Ako nas vodi isti DUH, onda ćemo se lako složiti i biti braća i sestre u Kristu, bio netko protestant, pravoslavac ili katolik. Koliko znam, po doktrini luterani su nam najbliži i anglikanci.

Sestro, nisam ni rekao da su svi oni isti. Bog na nas gleda kao na pojedince, takvima nas je Zamislio, takvima nas je stvorio. Ja ne sudim pojedincima, Bog sudi svima nama pojedinačno.

Točno, Bog će na suditi pojedinačno i to je utješno, zar ne? Svatko će za sebe dati račun.
Netko je rekao: "Hvala Bogu što će me sam Bog suditi, a ne netko drugi, pa bila to i moja majka".

Ako je dakle Bog jedan, a jeste. Ako je Bog istina, a jeste, onda nema Protestanttske, Katolike, mormonske, subotarske, ove ili one istine, nego postoji samo jedna i jedina istina.

Hoćeš reći da na svijetu postoji samo jedna Kristova Crkva koju čine pripadnici različitih vjerskih zajednica, ali kojima je zajednička ista vjera i ljubav prema Kristu?

Ili da to postavim matematički. (Bog je vrstan matematičar)
1+1 je uvek DVA.
Dakle, nema nekakvih objava nastalih 1800 godina nakon prvobitne objave.
Nema bajki o tome da je bilo kome od nas Bog rekao da je 1+1 jednako 3 ili četiri.

Apsolutno. Bog se ne mjenja.

Duh Sveti ne govori danas jedno, sutra drugo, prekosutra treće, niti Bog, a to je najvažnije, kaže jedno, a zatim to jedno briše i od onih koji su Njegovi traži da rade ono što im je prvo rekao da ne rade.

Dakle, ako je Bog rekao Petru da ništa nije nečisto što je On proglasio čistim, onda nema subotarskog zdravstvenog "zakona". Ako je Bog rekao kroz usta i pero sv. Apostola Pavla (pre toga i lično - Isus) da je subota senka, onda nema ni reflektorima osvetljene "subote".

Da, slažem se u potpunosti. Bog može u nekom trenutku povijesti podići jednog čovjeka da bi po njemu Duh Sveti objavio nešto ljudima. To se obično kaže za svece, ali oni ne objavljuju neku novu nauku niti imaju novu Objavu, već im je dana karizma da objave nešto od Božje biti za neke konkretne prilike.


Ponavljam, ne postoje dve istine, niti su oni posednici istine. Da ne govorim o tome da time iznose sumnju u verodostojnost Svetog Pisma, koje navodno poštuju više od drugih. Jer u istom tom PISMU piše ovo što sam naveo.
Dakle, ako je za njih PIsmo sve i svja, zašto ga ne slede? Zašto odbacuju Djela Apostolska i Poslanice? Zašto sumnjaju u Novi Zavet?

Zar adventisti odbacuju Djela apostolska i Poslanice?

Zato moje pisanje ovde na forumu (a i drugde), a ne zato da bih ja uvredljive pahuljice "ganjao"....

Haha, uvredljive pahuljice? To su mimozice. :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Ostaje pitanje da li je protestantizam i u kojoj mjeri pridonio razvoju društva


Najviše u etici rada. U Protestantizmu je recimo vernost Bogu povezana sa radnim navikama. Ako si vredan to je po volji Bogu. Time su recimo protestantske zemlje veoma bogate..radna etika.

Druga korist jeste sklonost ka samostalnom traganju i istraživanju..čime je protestantizam doprineo uzdizanju nauke i istraživačkog duha. Takođe je doprineo svesti o obaveznom podučavanju dece...prve takve ideje potiču upravo od protestanata.

Treća stvar je rušenje "mitova" i sklonosti ka sujeverju jer je ljude podstakao na samostalno istraživanje te podučavanje i time razbijanje mitova i brojnih lažnih teorija koje su bile prisutne u narodu baš zato što je svoje znanje o ovim stvarima podredio autoritetima...umesto toga traganje za stvarnim i realnim za razliku od maglovitog mita je upravo doprineo napuštanju ovih teorija.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Zar adventisti odbacuju Djela apostolska i Poslanice?

A što je drugo do li odbacivanje, ako se negiraju rječi: "Odlučismo Duh Sveti i mi..."? Što je ako nije negiranje, zatvaranje očiju pred: "'Što Bog očisti, ti ne zovi nečistim. To se ponovi do triput, a onda se sve opet povuče na nebo." Dj 11, 1-18

Što je ako nije odbacivanje, kada se ono čega su Kristovi oslobođeni nameće kao obaveza?

Primjera - dokaza je mnogo.


Hoćeš reći da na svijetu postoji samo jedna Kristova Crkva koju čine pripadnici različitih vjerskih zajednica, ali kojima je zajednička ista vjera i ljubav prema Kristu?

I da i ne.

Postoji samo jedna Crkva, ona koju je 33. Anno Domini, zasnovao, uspostavio sam Bog - Krist Isus. Ona koja je Una Sancta Ecclesia Apostolica et Catholica.

Ona je Istovremeno i Catholicam i Orthodoxis

Krist koga ona - Crkva Njegova propovjeda i ljudima donoci, Glava njezina, nije ćato, anđeo, motociklista, smetlar, stvorenje, slugekanja nekakvog "jehove"...

Dakle, Krist koga mi ljubimo NIJE KRIST SUBOTARA i ostalih "VERSKIH ZAJEDNICA" ... taj njihov "Krist" nije ljubav naša.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
A što je drugo do li odbacivanje, ako se negiraju rječi: "Odlučismo Duh Sveti i mi..."

Znaš da bibličari preporučuju da se čitanje Biblije započne s Djelima apostolskim kako bi ljudi uočili snagu Božju i čudesa Božja koja se očitovala po ljudima, na ljudski način. Mogli bismo reći da je to bio- booom! A opet sve se događalo skrovito i jednostavno, jer zabilježeni su mnogi pojedinačni slučajevi obraćenja. Uglavnom, to proljeće Rane crkve je jedinstveno, a po Božjem naumu bilo je neophodno, kao što će to kasnije biti krv prvih mučenika, kao sjeme novih kršćana.
Zato nema mjesta za nove crkve, grupe ili pojedince koji smatraju da imaju povijesnu uloguu smislu nekog probuđenja ili neke specijalne objave. Ne. Bog nam je dao sve što je htio dati i što je rekao - ispunja. "Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta..."


Postoji samo jedna Crkva, ona koju je 33. Anno Domini, zasnovao, uspostavio sam Bog - Krist Isus. Ona koja je Una Sancta Ecclesia Apostolica et Catholica. Ona je Istovremeno i Catholicam i Orthodoxis

Da. Kršćani su oni koji bezuvjetno vjeruju u Isusa. I duh Božji ih sabire u Jedno. Katekizam Katoličke crkve ima jedno poglavlje o tome, morala bih pročitati ponovno, ali mislim da je bit u ovome. Isus je Spasitelj i jedini može spasiti. Kršćani koji ne žive u ljubavi, nemaju jedinstvo s Kristom, ( da li će i kako će biti spašeni, to Bog zna) Naprotiv, nekršćani koji su živjeli po svojoj savjesti, spasit će se po žrtvi Kristovoj makar oni to ne znaju.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Najviše u etici rada.

Druga korist jeste sklonost ka samostalnom traganju i istraživanju..čime je protestantizam doprineo uzdizanju nauke i istraživačkog duha.

Treća stvar je rušenje "mitova" i sklonosti ka sujeverju jer je ljude podstakao na samostalno istraživanje te podučavanje

Zanimljivo.Vjerujem da je i protestantizam donio nešto dobro. Za mene je to dosad bila samo muzika Bach-a.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Zanimljivo.Vjerujem da je i protestantizam donio nešto dobro. Za mene je to dosad bila samo muzika Bach-a.


Jeste, uglavnom je doprineo i u katoličkim sredinama određenu reformaciju i to je zapadni svet prošao na ovaj ili onaj način. Međutim, pravoslavni svet nije imao direktni dodir sa reformacijom i zato je najmanje blagodeti reforme na Istoku.

Da, dosta je doprineo. Između ostalog i muzici :). No i katoličansvo je dalo poprilično dobrih rešenja za svet. Upravo je ono u toj borbi sa reformacijom moralo podići lestvicu kako obrazovanja tako i praktičnosti. Uzajamna sprega. :).
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Najviše u etici rada.

Druga korist jeste sklonost ka samostalnom traganju i istraživanju..čime je protestantizam doprineo uzdizanju nauke i istraživačkog duha.

Treća stvar je rušenje "mitova" i sklonosti ka sujeverju jer je ljude podstakao na samostalno istraživanje

Sve što si naveo jesu notorne neistine. Upravo je Katolička crkva najveći doprinos dala u ovome što si navodio.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Sve što si naveo jesu notorne neistine. Upravo je Katolička crkva najveći doprinos dala u ovome što si navodio.


Ako tako misliš..ok...

Ali najbogatije i najrazvijenije su ipak protestantkske zemlje :)

A rekoh Katoličanstvo..najviše Nemačko i Francusko je izvuklno jajveći benefit od reformacije jer su i one poprimile mnoge konkretne stvari iz Protestantizma te su one takođe najrazvijenije u Evropi. One zemlje koje su pak bile u manjem dodiru sa Protestantizmom..poput Italije, Španije., Austrije i manjih Balkanskih katoličkih zemalja su opet manje razvijene. Upravo epicentar razvoja katoličkih zemlja su one sa najvećim dodirom sa Protestatnizmom...Nemačka i Francuska. Naravno, severna Nemačka je protestantska.
 
Natrag
Top