Koliko traje sadašnjost?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja se pravila i držim. Puno individua- jedan prosjek. :dtyste: Ili ne, ovisno što proučavaš.
Jeste, puno indidvidua - jedan prosjek. Prosjek je ovdje globalna pojava. Ako analiziraš nekoliko individua koje čine tu pojavu, uvijek ćeš dobiti nepotpunu informaciju, ili u najmanju ruku toliko oskudnu da nećeš moći ocijeniti karakteristike posmatrane pojave. O tome se radi.

Jurivaka, znači 2037.g. tebi nije budućnost? Samo pitam.
Ne znam, ako budem živio do tada, biće mi budućnost. Sa individualnog stanovišta, čovjek ima prošlost i budućnost. Za prošlost uvijek zna i kolika je i kakva je. Za budućnost se to ne može reći. Moju sadašnjost ja vidim sve do ovog trena dok ovo pišem... Već za sutrašnji dan ne znam da li će biti moja sadašnjost, to jest, da li ću biti živ?!
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Jeste, puno indidvidua - jedan prosjek. Prosjek je ovdje globalna pojava. Ako analiziraš nekoliko individua koje čine tu pojavu, uvijek ćeš dobiti nepotpunu informaciju, ili u najmanju ruku toliko oskudnu da nećeš moći ocijeniti karakteristike posmatrane pojave.

Niti ne namjeravam donositi zaključke na nekoliko individua. :dtyste:


Ne znam, ako budem živio do tada, biće mi budućnost. Sa individualnog stanovišta, čovjek ima prošlost i budućnost. Za prošlost uvijek zna i kolika je i kakva je.

A kad je dotična tebi završila?

Moju sadašnjost ja vidim sve do ovog trena dok ovo pišem... Već za sutrašnji dan ne znam da li će biti moja sadašnjost, to jest, da li ću biti živ?!

Znači u ovom trenutku tebi sutra nije ništa, ni sadašnjost ni budućnost? Budući da si rekao da sadašnjost vidiš do trena dok pišeš.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
A kad je dotična tebi završila?
Hahaha! Pa nije još završila. Dok trajem ja traje i prošlost, s tim što je svakim danom sve veća:blum3:

Znači u ovom trenutku tebi sutra nije ništa, ni sadašnjost ni budućnost? Budući da si rekao da sadašnjost vidiš do trena dok pišeš.
Ne da mi sutra nije ništa. Sutra je neka imaginarna budućnost. U svakom slučaju, sutra ne može biti moja sigurna sadašnjost...
 
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Ne bih se upuštao u makropojave (da li sadašnjost traje večno isl.).
Mišljenja sam da sadašnjost za jednog čoveka traje sve dok je on u stanju da utiče na procese koji se odvijaju u njegovom životu. To sam lepo sročio, ali ne mogu trenutno da nađem neki primer.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne bih se upuštao u makropojave (da li sadašnjost traje večno isl.).
Mišljenja sam da sadašnjost za jednog čoveka traje sve dok je on u stanju da utiče na procese koji se odvijaju u njegovom životu. To sam lepo sročio, ali ne mogu trenutno da nađem neki primer.
Mogao si to reći jednostavnije i razumljivije. Sadašnjost za nekog čovjeka traje sve dok je živ! Čovjek faktički uvijek živi u sadašnjosti, ne može živjeti ni u prošlosti ni u budućnosti. Prošlosti se samo može sjećati, a o budućnosti samo može maštati. Druga je stvar kada razmišljamo i spekulišemo o tim vremenskim kategorijama.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2009
Poruka
59
Sadasnjost je san o proslosti ("sve je vec vidjeno"), a buducnost "praideja" tog sna.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Mišljenja sam da sadašnjost za jednog čoveka traje sve dok je on u stanju da utiče na procese koji se odvijaju u njegovom životu. To sam lepo sročio, ali ne mogu trenutno da nađem neki primer.

A kad ili ako ne može utjecati na (neke) procese, što onda? U kojoj je vremenskoj dimenziji? :dtyste:
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Jurivaka i Beseherat su u sasvim u pravu, i niko im ne moze biti oponent.

Moze se "uzfilozofirati" sta kome pane na pamat, ali sadasnjost je za covjeka dok je ziv- vrllo lijepo receno, i to upravo u ovom momenu, a pocinje biti proslost jos vecom brzinom nego je Beharet opisala, brze od treptaja oka. U domenu limesa brzina promjene sadasnjosti u proslost je bekonacno velika.
 
Natrag
Top