Koliko traje sadašnjost?

Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
8
Sadasnjost je sve sto uopste postoji, to je vecnost , to je samo vreme a vreme promena ili oscilacija necega..mi ga poznajemo dok smo zivi i dok osecamo vibracije tih promena..nakon nase fizicke smrti, vreme kao uobrazilja naseg uma nestaje a vreme ostaje ili prelazi u nepojmljivu i mirnu vecnost..
 
Član
Učlanjen(a)
26.10.2012
Poruka
71
Sadasnjost traje ali ne moze se reci e sadasnjost traje toliko i toliko sati ili dana, ona jednostavno traje odredjeno vreme... :)
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
Odlicnu diskusiju ste vodili.

Postoje dve teorije o sadasnjosti.

Po jednima sadasnjost ne postoji, jer dok ste iskusili jedan moment ili pomislili o njemu on je vec prosao. Znaci sve je ili proslost ili buducnost. Bilo sta da se dogadja, sadasnjost u momentu postaje proslost i postoji samo 'sada'. Sve sto se vec dogodilo nije vise realno. I posto je proslost cuvar 'promene' a proslost nije realna, to znaci da se nista ne menja. Ako se nista ne menja onda vreme ne tece, znaci da vreme ne postoji.

Po drugima postoji samo sadasnjost. Proslost nije realna jer se vec dogodila i posto nije vise pristupacna nije deo realnosti. Buducnost takodje nije realna jer ako bi bila realna onda bi bila nepromenljiva a u realnosti niko nezna sta ce nam buducnost doneti. Ako sadasnjost postoji onda koliko dugo postoji? Posto proslost ne postoji, znaci nije prosla i buducnost ne postoji, znaci ne dolazi, to ni vreme ne tece...

Medjutim pogledajte na sledecem linku fizicara koji veruje da vreme postoji, da je postojalo pre "bing bang" i da ce postojati kada universe nestane i daje osnovu za dokaz te teorije.
HTML:
http://science.discovery.com/tv-shows/through-the-wormhole/videos/through-the-wormhole-2-is-time-an-illusion.htm
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne da mi se da gladem link koji si postavio, jer ne vjerujem u tvrdnju da vrijeme postoji. Vrijeme čovjeku služi samo kao mjera njegovog bitisanja, odnosno njegove aktivnosti. Drurgačije rečeno, ako u datom prostoru nema nikakve aktivnosti materije, nema ni vremena!
No ovo nije tema o vremenu nego o sadašnjosti. Ja sam sklon prvoj teoriji koju si naveo, a mislim da sam o tome pisao negdje u ovoj temi, s tim što je diskutabilna tvrdnja da prošlost nije realna. Zavisi na koji način razmišljamo o prošlosti i na koji način je doživljamo. Recimo, kada otvorim prozor i pogledam vani, sve što vidim - zgrade, planine, nebo... - sve je to tvorevina prošlosti! U tom smislu, prošlost nije irealna.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ne da mi se da gladem link koji si postavio, jer ne vjerujem u tvrdnju da vrijeme postoji. Vrijeme čovjeku služi samo kao mjera njegovog bitisanja, odnosno njegove aktivnosti. Drurgačije rečeno, ako u datom prostoru nema nikakve aktivnosti materije, nema ni vremena!
No ovo nije tema o vremenu nego o sadašnjosti. Ja sam sklon prvoj teoriji koju si naveo, a mislim da sam o tome pisao negdje u ovoj temi, s tim što je diskutabilna tvrdnja da prošlost nije realna. Zavisi na koji način razmišljamo o prošlosti i na koji način je doživljamo. Recimo, kada otvorim prozor i pogledam vani, sve što vidim - zgrade, planine, nebo... - sve je to tvorevina prošlosti! U tom smislu, prošlost nije irealna.

Definisi nedostatak aktivnosti u datom prostoru i navedi barem jedan primer.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Definisi nedostatak aktivnosti u datom prostoru i navedi barem jedan primer.
Mislim da u stvaranosti takav prostor ne postoji, ali teoretski se može zamisliti i shvatiti. Dakle, to bi bio prostor u kome nema nikakvog oblika materije, pa prema tome, ni bilo kakve aktivnosti. U tako zamišljenom prostoru, vrijeme ne postoji. Nema šta mjeriti, jer, po meni, vrijeme je samo jedinica mjere čovjekovog bitisanja i aktivnosti materije.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Mislim da u stvaranosti takav prostor ne postoji, ali teoretski se može zamisliti i shvatiti. Dakle, to bi bio prostor u kome nema nikakvog oblika materije, pa prema tome, ni bilo kakve aktivnosti. U tako zamišljenom prostoru, vrijeme ne postoji. Nema šta mjeriti, jer, po meni, vrijeme je samo jedinica mjere čovjekovog bitisanja i aktivnosti materije.

Materija nije neophodna kako bi bilo aktivnosti. Prazan prostor nije prazan. I u vakumu imas energiju pa samim tim i aktivnosti. I kada bi zamislio nesto sto nema aktivnosti opet bi dosao do toga praveci komparaciju u odnosu na neku drugu aktivnost pa samim tim i vreme.
"Nema šta mjeriti" u odnosu na sta?
Druga stvar, iako vreme ne mozes da definises a da ne upadnes u cirkularni argument, sigurno ga ne mozes ni definisati kao samo jedinicu covekovog bitisanja i aktivnosti materije.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Materija nije neophodna kako bi bilo aktivnosti. Prazan prostor nije prazan. I u vakumu imas energiju pa samim tim i aktivnosti. I kada bi zamislio nesto sto nema aktivnosti opet bi dosao do toga praveci komparaciju u odnosu na neku drugu aktivnost pa samim tim i vreme.
"Nema šta mjeriti" u odnosu na sta?
Druga stvar, iako vreme ne mozes da definises a da ne upadnes u cirkularni argument, sigurno ga ne mozes ni definisati kao samo jedinicu covekovog bitisanja i aktivnosti materije.
Ovdje samo možemo teoretisati. Ajnštajn je rekao: E=m*C2. To znači kada je M=0 i E=0! Nadalje, u fizici je vakuum prazan prostor, bez bilo kakve materije ili fizičkih polja, sto znaci da u njemu NEMA MASE!
Ako nema mase, ne bi smjelo biti niti energije (Einstein). Medutim, otkriveno je da postoji energija unutar vakuuma te se ona upravo tako i zove - energija vakuuma. Ali, veliko je pitanje koliko je to tačno, jer mnogi naučnici pretpostavljaju da je ta izmjerena energija posledica zaostalih čestica u vakuumu.
No, manimo se fizike. Ovdje je riječ o filozovskom shvatanju sadašnjosti.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ovdje samo možemo teoretisati. Ajnštajn je rekao: E=m*C2. To znači kada je M=0 i E=0! Nadalje, u fizici je vakuum prazan prostor, bez bilo kakve materije ili fizičkih polja, sto znaci da u njemu NEMA MASE!
Ako nema mase, ne bi smjelo biti niti energije (Einstein). Medutim, otkriveno je da postoji energija unutar vakuuma te se ona upravo tako i zove - energija vakuuma. Ali, veliko je pitanje koliko je to tačno, jer mnogi naučnici pretpostavljaju da je ta izmjerena energija posledica zaostalih čestica u vakuumu.
No, manimo se fizike. Ovdje je riječ o filozovskom shvatanju sadašnjosti.

Ne ne, imas energiju praznog prostora, bukvalno. I nema pitanja koliko je to tacno. Vec sam ostavljao link za univerzum iz nicega, obavezno odgledaj. I ne mozes da ogradis filozofiju od fizike.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne ne, imas energiju praznog prostora, bukvalno. I nema pitanja koliko je to tacno. Vec sam ostavljao link za univerzum iz nicega, obavezno odgledaj. I ne mozes da ogradis filozofiju od fizike.
Ti dovodiš u pitanje Einstein-ovu najpoznatiju formulu. Ako u praznom prostoru ne postoji masa, kako će postojati energija, kada je to dvoje ovisno jedno o drugome?
 
Natrag
Top