Koja je crkva, crkva Hristova?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ja ti govorim kako crkva uči i kako jeste, a ti nećeš ni da čuješ kao da bolje od nas znaš u šta mi verujemo i šta mi učimo.Kanoni, Sveti Oci, dogme govore protiv nacionalizma, sve van Svetog Pisma, dogmi, kanona i Svetih Otaca ne smatra se pravoslavnim učenjem ukoliko se njima protivi!!!

Još gore za vas da svoje kanone ne poštujete. Kako bi onda druge. Realnost vas demantuje. I sam naziv Srpska je nacionalan. Što je totalna glupost. Zato ste napadali sve one Srbe koji su prihvatili vjeru islam i tako ste stavrali mržnju kod drugih. I ubijali ste ih kao i bogumile. Dakle isto lice ste pokazali kao i paganski Rim i kasnije njegov nastavak RKC, tačnije iz istog ste korijena. Crkva Božja se tako ne ponaša. Primoravate ljude da budu pravoslavci. Kod vas od vrha se širi zlo. Vladike pozivaju na pokolje.

Ma ne ''praksa je bitna''.

To sto ''adventisti ucestvuju u politici i ratu'' , sto ''sluze vojsku'', sto ''cine gadosti kao i ostale crkve'', ma to nema veze..
Na to cemo ZAZMURITI!

Velika razlika, jer u HAC se mogu čuti samo riječi Jevanđelja, dakle sama crkva ne navodi ljude na zlo. Dakle sama odgovornopst je na samim ljudima. KOd vas vrh crkve navodi ljude na zlo, što znači da je skoro cijela crkva iskvarena.

To je ogromna razlika.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Još gore za vas da svoje kanone ne poštujete. Kako bi onda druge. Realnost vas demantuje. I sam naziv Srpska je nacionalan. Što je totalna glupost. Zato ste napadali sve one Srbe koji su prihvatili vjeru islam i tako ste stavrali mržnju kod drugih. I ubijali ste ih kao i bogumile. Dakle isto lice ste pokazali kao i paganski Rim i kasnije njegov nastavak RKC, tačnije iz istog ste korijena. Crkva Božja se tako ne ponaša. Primoravate ljude da budu pravoslavci. Kod vas od vrha se širi zlo. Vladike pozivaju na pokolje.
Ti gledaš u ljude koji ne poštuju, a takvi će biti većina, oni imaju neko svoje tumačenje kanona i Svetih Otaca i ignorišu činjenice.Ni vi vaše ne poštujete, pre nekoliko godina u Australiji je donet zakon o obaveznom rađenju subotom i odmaranjem nedeljom i adventisti su to poštovali pod izgovorom da se vlasti ne treba protivit jer je od Boga.Bože sačuvaj!
I sam naziv Srpska je nacionalan.
Pravi naziv ne bi trebalo da bude Srpska Pravoslavna Crkva već Pravoslavna Crkva u Srbiji, ali iz praktičnih razloga ona se zove Srpska jer ne sadrži samo Srbiju već i u Hrvatskoj, Bosni i HErcegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, i među Srbima u inostranstvu.NAziva se Srpska ne zato što je nacionalna već zato što se u njoj nalazi narod koji priča posebnim jezikom i među kojim se propoveda posebnim jezikom i služi posebnim jezikom,a ne zato što je nacionalna evo ja nisam Srbin poreklom, a opet sam u SPC jer tim jezikom govorim.
Zato ste napadali sve one Srbe koji su prihvatili vjeru islam i tako ste stavrali mržnju kod drugih.
U Islamu ne postoji nacionalnost takođe.
I ubijali ste ih kao i bogumile.
Bogumile je gonila država iz političkih razloga, a ne Crkva, država ih je gonila jer je zbog njih dolazilo do nemira i državi je to smetalo, a ne zato što su drugačije verovali.Na jako insistiranje pape je počelo gonjenje bogumila, ane IPC i Srpski vladari su iz interesa slušali papu, Bosna na primer nije gonila ni KAtare ni Bogumile.Samo da znaš da su se bogumili delili i da su te sekte koje su gonjene vršile grozote.Oni su ubijali malu decu i mešali ih sa pepelom ili brašnom i vršili neku vrstu pričešćivanja.Bogumili su dualitička religija, ane sekta, jedni su služili Boga Novog Zaveta, a drugi Demijurga koji je po njima bio Bog SZ takozvani zao Bog koji je učinio da Hristos bude razapet jer je propovedao protiv njega.
Dakle isto lice ste pokazali kao i paganski Rim i kasnije njegov nastavak RKC, tačnije iz istog ste korijena. Crkva Božja se tako ne ponaša. Primoravate ljude da budu pravoslavci. Kod vas od vrha se širi zlo. Vladike pozivaju na pokolje.
Ja govorim o učenju, a ne o praksi i kod vas se u praksi tuku oko bele tehnike,a to ne psotoji u učenju.PC ne uči ništa za šta nas ti optužuješ i ona nije nasilno pokrštavala nikad niti gonila jeretike.
Velika razlika, jer u HAC se mogu čuti samo riječi Jevanđelja, dakle sama crkva ne navodi ljude na zlo. Dakle sama odgovornopst je na samim ljudima. KOd vas vrh crkve navodi ljude na zlo, što znači da je skoro cijela crkva iskvarena.

To je ogromna razlika.
Laž.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Ne vredi govoriti...
Ja sam hteo da diskutujem o teologiji a ovde je to ocigledno nemoguce..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.259
Velika razlika, jer u HAC se mogu čuti samo riječi Jevanđelja, dakle sama crkva ne navodi ljude na zlo. Dakle sama odgovornopst je na samim ljudima. KOd vas vrh crkve navodi ljude na zlo, što znači da je skoro cijela crkva iskvarena.

To je ogromna razlika.

Nije tacno!
I vasi vernici
''DRZE POLITICKE GOVORE U CRKVI'':






Ben Carson drzi politički govor u subotu!

Republikanski kandidati za američke Predsjednike pokušali su podrzati jedni druge u subotu, 9. svibnja, 2015 u tvrdnji da je predsjednik Obama propali vođa. Iako ove kritike ne iznenadjuju, ono što je iznenadilo neke je da je Ben Carson, Adventistički umirovljeni neurokirurg bio tu kako bi odrzao govor.
...Ben Carson je postavio primer onoga sto on smatra da je postovanje subote, kako u SAD-u i diljem svijeta.

Očito, on nema problema da održi politički govor na Božji sveti dan.

Kod:
http://ktfnews.com/ben-carson-gives-political-speech-on-sabbath/
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ti gledaš u ljude koji ne poštuju, a takvi će biti većina, oni imaju neko svoje tumačenje kanona i Svetih Otaca i ignorišu činjenice.Ni vi vaše ne poštujete, pre nekoliko godina u Australiji je donet zakon o obaveznom rađenju subotom i odmaranjem nedeljom i adventisti su to poštovali pod izgovorom da se vlasti ne treba protivit jer je od Boga.Bože sačuvaj!

Opet zaobilaziš činjenice. KOd vas vrh crkve navodi ljude na zlo. Kod nas toga nema.

pre nekoliko godina u Australiji je donet zakon o obaveznom rađenju subotom i odmaranjem nedeljom i adventisti su to poštovali pod izgovorom da se vlasti ne treba protivit jer je od Boga.Bože sačuvaj!

Odgovornost samih vjernika, nije ih vrh naveo na to.

Pravi naziv ne bi trebalo da bude Srpska Pravoslavna Crkva već Pravoslavna Crkva u Srbiji, ali iz praktičnih razloga ona se zove Srpska jer ne sadrži samo Srbiju već i u Hrvatskoj, Bosni i HErcegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, i među Srbima u inostranstvu.NAziva se Srpska ne zato što je nacionalna već zato što se u njoj nalazi narod koji priča posebnim jezikom i među kojim se propoveda posebnim jezikom i služi posebnim jezikom,a ne zato što je nacionalna evo ja nisam Srbin poreklom, a opet sam u SPC jer tim jezikom govorim.

Koji je to praktičan razlog? Pa baš se zato i naziva. Glupo ti je da jezik sa tim porediš, jer je jezik izveden iz nacije. Zato je naziv Srpska da obuhvati Srbe i u Srbiji i van Srbije. Dakle nacionalna crkva. Kakve to ima veze što ti nisi Srbin porijeklom. Ona je i dalje nacionalna jer se stalno vezuje za naciju.

U Islamu ne postoji nacionalnost takođe.

To nije dokaz da nisam bio upravu.

Bogumile je gonila država iz političkih razloga, a ne Crkva,

Čitaj malo bolje istoriju, pa ćeš vidjeti da jeste i crkva ubijala bogumile.

Na jako insistiranje pape je počelo gonjenje bogumila, ane IPC i Srpski vladari su iz interesa slušali papu, Bosna na primer nije gonila ni KAtare ni Bogumile.


Vi ste iz iste tikve što bi se reklo. Evo sada sam donio pola tikve. Taman ste isto ko te dvije polovine.

Ja govorim o učenju, a ne o praksi i kod vas se u praksi tuku oko bele tehnike,


Pa po tom mjerilu onda ne trebaš biti ni u PC jer su se dobro potukli monasi. Znači nije isti kriterijum. Nisi nimalo objektivan.

PC ne uči ništa za šta nas ti optužuješ i ona nije nasilno pokrštavala nikad niti gonila jeretike.

Kako ne uči. Nije crkva beton, oltari itd. nego ljudi koji uče druge da ih treba ubijati. Čast izuzecima.


To nije dovoljno, moraš da dokažeš da je HAC pozivala na ubijanje, ratove, pogrome. To se kod vas može lako.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Opet zaobilaziš činjenice. KOd vas vrh crkve navodi ljude na zlo. Kod nas toga nema.
Zar zlo nije tuča oko materijalnih dobara?
Odgovornost samih vjernika, nije ih vrh naveo na to.
To je vrh izjavio, da se vlasti ne treba protiviti.
Koji je to praktičan razlog? Pa baš se zato i naziva.
Pa rekoh ti, jer kad bi je zvali Pravoclavna Crkva u Srbiji bilo bi pogrešno jer ona se nalazi i na prostoru cele zapadne evrope, Srbije, Bosne i Hercegovine, MAkedonije, Crne Gore, Hrvatske, Amerike, Australije i Novog Zelanda.
Glupo ti je da jezik sa tim porediš, jer je jezik izveden iz nacije. Zato je naziv Srpska da obuhvati Srbe i u Srbiji i van Srbije. Dakle nacionalna crkva. Kakve to ima veze što ti nisi Srbin porijeklom. Ona je i dalje nacionalna jer se stalno vezuje za naciju.
Vezuje se zbog jezika, a ne zbog nacionalne pripadnosti.
To nije dokaz da nisam bio upravu.
U pravu sa čim?
Čitaj malo bolje istoriju, pa ćeš vidjeti da jeste i crkva ubijala bogumile.
Nije.
Vi ste iz iste tikve što bi se reklo. Evo sada sam donio pola tikve. Taman ste isto ko te dvije polovine.
Kao vi i JS.
Pa po tom mjerilu onda ne trebaš biti ni u PC jer su se dobro potukli monasi. Znači nije isti kriterijum. Nisi nimalo objektivan.
Ja u HAC nisam zbog nelogičnog učenja, a monasi se nisu tukli oko bele tehnike, takođe tuča nije bila među pristalicama iste crkve već između Artemijevaca i Pravoslavaca, ili su u pitanju Akakijevci, ne znam.
Kako ne uči. Nije crkva beton, oltari itd. nego ljudi koji uče druge da ih treba ubijati. Čast izuzecima.
Naravno da su crkva ljudi, i dosta ljudi i čini stvari kako treba.
To nije dovoljno, moraš da dokažeš da je HAC pozivala na ubijanje, ratove, pogrome. To se kod vas može lako.
Ja sam rekao da PC ne uči da treba ratovati i ubijati, a ne da je HAC ratovala i bavila se politikom iako je i to tačno.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Vezuje se zbog jezika, a ne zbog nacionalne pripadnosti.

Pa jezik se vezuje za naciju.


Ja ću svoje da dokažem.


Mi imamo skoro sva različita učenja, a vi i RKC skoro sva ista.

Ja u HAC nisam zbog nelogičnog učenja

I nikako da dokažeš te nelogičnosti.

a monasi se nisu tukli oko bele tehnike, takođe tuča nije bila među pristalicama iste crkve već između Artemijevaca i Pravoslavaca, ili su u pitanju Akakijevci, ne znam.

Da su bar oko toga manje bi bilo zlo. Potukli se na religijskom osnovu.

Naravno da su crkva ljudi, i dosta ljudi i čini stvari kako treba.

Jako malo.

Ja sam rekao da PC ne uči da treba ratovati i ubijati,

Uči, jer ljudi uče druge ljude. Ono što kod vas piše možete baciti u vodu.

a ne da je HAC ratovala i bavila se politikom iako je i to tačno.

Ono što si naveo je slaba politika. Ratovali pojedinci, kod vas masa. A dosta advent. odbilo da ide u rat. Međunnjima pastor crkve gdje sam ja.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Pa jezik se vezuje za naciju.
Vezuje se za naciju jezik, ali se vera ne vezuje za naciju, SPC se zove jer vrši bogosluženje na Srpskom jeziku kao i propoved, ne psotoji hrišćanski jezik.
Ja ću svoje da dokažem.
Aha.
Mi imamo skoro sva različita učenja, a vi i RKC skoro sva ista.
Nemaš pojma.Oni ne razlikuju Božanske energije i suštinu, a nema veće jeresi od te.
I nikako da dokažeš te nelogičnosti.
Pa ako je Božije svojstvo ljubav tašto onda On nije oprostio satani koji se pokajao?
Ako se satana pokajao zašto je još uvek zao?
Govorite da Valdežani praznuju Subotu što je laž.
Evo opširnije.

Izjave Elen Vajt koje su u suprotnosti sa jevanđeljem i Biblijom
Robert K. Senders i Sidni Klivlend su sastavili spisak od 50 izjava Elen Vajt koje direktno protivureče Svetom Pismu. Na ovoj stranici naći ćete originalni tekst sa svih 50 izjava, a na našem sajtu dajemo prevod najupečatljivijih odlomaka iz ovog teksta. Od 50 izjava, odabraćemo19 izjava koje najdirektnije protivureče jevanđelju, Bibliji i umanjuju Hristove zasluge na Golgoti kao i važnost blagodati Božije u čovekovom spasenju.

1. Da li je plan spasenja napravljen posle čovekovog pada?

EGV: DA "Carstvo blagodati uspostavljeno je odmah posle čovekovog pada, kada je plan osmišljen da bi se otkupio pali ljudski rod" (Velika Borba, str. 347)

BIBLIJA: NE, plan spasenja je sačinjen pre stvaranja sveta, Jagnje Božije (Hristos) zaklano je pre stvaranja sveta. Čitati 1. Petrovu 1:18-20 " Znajući da se propadljivim srebrom ili zlatom ne iskupiste iz sujetnog svog življenja, koje ste videli od otaca; nego skupocenom krvlju Hrista, kao bezazlenog i prečistog jagnjeta; koji je određen još pre postanja sveta, a javio se u poslednja vremena vas radi." Tu je takođe i Efescima 1:4 "Kao što nas izabra kroz Njega pre postanja sveta, da budemo sveti i pravedni pred Njim u ljubavi."

2. Da li su se pretpotopni ljudi "ukrštali" (parili) sa životinjama i rađali neke prelazne ili izmešane vrste iz kojih su se razvile neke nove ljudske rase?

EGV: DA "Ali ako ćemo da određujemo koji greh je više od svakog drugog greha zaslužio uništenje cele vrste pomoću potopa, onda je to zločin amalgamacije (ukrštanja, mešanja, amalgamacija je proces koji se koristi u mešanju metala i nemetala radi dobijanja legura, prim. prev.) između čoveka i zveri, čime je slika Božija [po kojoj je čovek stvoren] bila ukaljana i zbog čega je zavladala opšta konfuzija" (Duhovni darovi, tom 3, str. 64). "Svaka životinjska vrsta koju je Bog stvorio bila je sačuvana za Kovčeg. One izmešane vrste koje Bog nije stvorio, koje su bile posledice amalgamacije izmešu čoveka i životinje, kao što se to može videti u skoro beskrajnoj raznolikosti životinjskih vrsta, i u nekim rasama ljudi" (Duhovni darovi, tom 3, str. 75)

BIBLIJA: NE Čitati celu prvu glavu Postanka, posebno stihove 1:24-25, gde se pet puta ponavlja da su životinje stvorene "po vrstama svojim". Konji ne mogu da se pare sa pticama, pa čak ni srodnije životinjske vrste, kao što su konji i kamile, ne mogu da dobiju potomstvo ako se upare. Čak i ako magarac i konj mogu da dobiju potomstvo, to potomstvo (mule i mazge) biće neplodno. Takođe imamo i stihove 1. Mojsijeva 6:3, gde Bog govori da su ljudi i dalje bili LJUDI a ne neke među-vrste. Čak su i divovi iz 4. stiha bili LJUDI, što se vidi u 5. stihu ("nevaljalstvo LJUDSKO"). A još jasnije se vidi u 6. i 7. stihu, gde se pominje da se Bog pokajao što je stvorio ČOVEKA na zemlji i da je hteo da istrebi sve LJUDE sa Zemlje, koje je STVORIO. Bog nije želeo da uništi neke veštačke, prelazne i nove vrste, već ljude i životinje koje je ON stvorio. I Biblija i nauka se slažu da je ukrštanje među vrstama nemoguće. Elen Vajt tvrdi suprotno.

3. Da li je kula vavilonska sagrađena da bi ljudi mogli da se spasu od narednog potopa?

EGV: DA "Stanovnici senarske ravnice nisu verovali u Božiji zavet kojim se Bog zavetovao da nikada više neće uništiti svet potopom. Mnogi od njih poricali su postojanje Božije i govorili da je potop rezultat prirodnih dejstava... Jedan od ciljeva zašto su želeli da podignu kulu, bio je da obezbede sopstvenu sigurnost u slučaju da dođe do još jednog potapanja. Građenjem građevine koja će daleko nadvisiti sve nivoe koje je voda velikog potopa dostigla, oni su želeli da dostignu mesto koje je potpuno izvan zone opasnosti. I pošto bi bili u stanju da se popnu čak i iznad nivoa oblaka, nadali su se da će moći da otkriju i uzrok opšteg potopa" (Patrijarsi i Proroci, str. 119)

BIBLIJA: NE "Posle rekoše: Hajde da sazidamo grad i kulu, kojoj će vrh biti do neba, da stečemo sebi ime, da se ne bismo rasejali po zemlji." (1. Mojsijeva 11:4)

4. Da li Isus Hrist ličio na ostalu decu?

EGV: NE "Niko ko bi pogledao to dečije obličje obasjano živošću, nije mogao da kaže da je Hrist bio nalik na drugu decu (Pitanja o Doktrini, str. 649, izdanje iz 1957. godine)

BIBLIJA: DA - Isaija 53:2 "Jer izniče pred Njim kao šibljika, i kao koren iz suve zemlje; ne bi obličja ni lepote u Njega; i videsmo Ga, i ne beše ništa na očima, čega radi bismo Ga poželeli."

5. Da li je Isus Hrist u čovečijem telu zaista bio Bog?

EGV: NE "Čovek Isus Hrist nije bio svemogući Gospod Bog" (u originalu: The man Christ was not the truly Lord God Almighty") - Pismo 32, iz 1899. godine, citirano u knjizi Biblijski Komentari Adventista Sedmog Dana, tom 5, str. 1129

BIBLIJA: DA - Isaija 9:6 " Jer nam se rodi Dete, Sin nam se dade, kome je vlast na ramenu, i ime će Mu biti: Divni, Savetnik, Bog silni, Otac večni, Knez mirni." A tu je i stih iz Otkrivenja 1:7.8 koji kaže ovako: " Eno, ide s oblacima, i ugledaće Ga svako oko, i koji Ga probodoše; i zaplakaće za Njim sva kolena zemaljska. Da, zaista. Ja sam Alfa i Omega, Početak i Svršetak, govori Gospod, Koji jeste, i koji beše, i koji će doći, Svedržitelj."

6. Da li je Marija, Isusova majka, ostala ispod Krsta Hristovog ili su je odveli pre raspeća, da ne bi gledala kako njenom sinu Isusu lome kosti tokom prikivanja na krst?

EGV: DA "Majka Isusova beše u agoniji koju skoro nije bilo moguće podneti, i dok su Isusa razapinjali na krst, kad su se spremali da pričvrste Njegove šake okrutnim čavlima za drvenu gredu, Njegovi učenici odveli su Isusovu majku odatle, kako ne bi morala da čuje krckanje koje čavli proizvode dok prolaze kroz kosti i mišiće Isusovih nežnih šaka i stopala" (Duhovni darovi, tom 1, str. 58, napisano 1858. godine)

BIBLIJA: NE - Jovan 19:25 opisuje Isusovu majku Mariju i Isusovu tetku Mariju Kleopovu, i Mariju Magdalenu, kako stoje kraj Krsta. One stoje KRAJ KRSTA, znači da je Isus u tom trenutku VISIO na tom krstu. Nisu Mariju odveli apostoli pre nego što je Isus zakucan na krst, već je ona bila kraj podignutog krsta kada je Isus na njemu već visio! A osim toga, Jovan 19:36 kaže da Isusu nijedna kost nije bila polomljen,a da bi se ispunilo staro proročanstvo i simbol Pashalnog jagnjeta (2. Mojsijeva 12:46, Psalam 34:20). Četrdeset godina kasnije, EGV je sastavila knjigu Čežnja Vekova, pa je ispravila ovaj svoj tekst, koji danas (u knjizi Čežnja Vekova) glasi ovako: "...kako ne bi morala da čuje krckanje koje čavli proizvode dok prolaze kroz mišiće Isusovih nežnih šaka i stopala."

7. Da li je Isus umro da bi nam obezbedio novu šansu?

EGV: DA "Smrt je ušla u svet zbog grehova. Ali Hrist je dao svoj život da bi čovek mogao da dobije novo suđenje. On nije umro na krstu da bi ukinuo zakon Božiji, već da sačuva čoveka za drugo iskušeništvo" (Svedočanstva za propovednike, str. 134)

BIBLIJA: NE - 2. Korinćanima 6:2 "Evo sad je vreme najbolje, evo sad je dan spasenja!" Tu je i stih iz Jevrejima 2:3 "Kako ćemo pobeći na marivši za toliko spasenje?" A potom, malo kasnije, isti pisac kaže sledeće: "I kao što je ljudima određeno jednom umreti, a potom sud: Tako se i Hristos jednom prinese, da uzme mnogih grehe; a drugom će se javiti bez greha na spasenje onima koji Ga čekaju." (Jevrejima 9:27.28)

8. Da li je očišćenje od greha završeno na krstu Golgote?

EGV: NE "Umesto da Danilo 8:14 govori o očišćenju zemlje, postalo je jasno da taj stih govori o završnom poslu našeg Prvosveštenika na nebesima, o završnom delu posla na očišćenju od greha, o pripremanju ljudi da prisustvuju Njegovom drugom dolasku" (Svedočanstva, tom 1, str. 58) Isto je rečeno i u drugom spisu: "Isus je ušao u nebesku svetinju nad svetinjama 1844. godine, na kraju perioda od 2300 dana opisanih u 8. glavi Danila, da bi odradio završni deo očiščenja za sve one koji imaju koristi od Njegovog posrednišva" (Rani Spisi, str. 253)

BIBLIJA: DA - Jovan 19:30 " A kad primi Isus ocat reče: Svrši se. I priklonivši glavu predade duh." Tu je i stih iz Rimljanima 3:21-25, Rimljanima 5:9-11 i mnogi drugi stihovi i tekstovi koji pokazuju da je čovek opravdan i očišćen Isusovom prolivenom krvlju. Isus je prineo Sebe kao prečistu žrtvu koja nas je očistila od greha, i mi smo SADA pomireni sa Bogom, po rečima apostola Pavla u Rimljanima 5:11.

NAPOMENA: Ova doktrina koju EGV zastupa, da Isusovo otkupljenje od greha nije dovršeno na Golgoti, jeste centralno učenje Adventista Sedmog Dana, poznato pod nazivom "Istražni sud". Autor ovog učenja je Elen Vajt lično. Između ostalog, ovo učenje kaže da je očišćenje od greha otpočeto tek 1844. godine, da Hristovo otkupljenje nije dovršeno na Golgoti, da je Isus u svojoj krvi odneo na nebo naše grehe koje je preuzeo na Sebe, da je time ukaljana nebeska svetinja, da Isus trenutno održava suđenje "spašenima" (Istražni Sud), da će gresi SPAŠENIH grešnika biti preneti na sotonu (i tako će se nebeska svetinja očistiti od naših grehova koje je Isus preneo u Svojoj krvi na nebo), i još mnogo toga se u ovom učenju nalazi, što se ne može nigde u Bibliji naći, ali se može naći na mnogo mesta u spisima Elen Vajt. Ovo lažno jevanđelje o Isusovom nedovršenom spasenju je centralna doktrina Adventista Sedmog Dana, kamen temeljac adventističke doktrine i vere, podjednako kao i subota, po kojoj su inače čuveni.
9. Da li je krv Hristova očistila od greha?

EGV: NE "Krv Hristova trebalo je da oslobodi pokajanog grešnika od osude zakona, ali nije imala za cilj da ukine greh... greh će ostati u nebeskoj svetinji do dana konačnog očišćenja" (Patrijarsi i Proroci, str. 357)

BIBLIJA: DA "U kome imamo izbavljenje krvlju Njegovom, i oproštenje greha, po bogatstvu blagodati Njegove" (Efescima 1:7). Takođe: "Ako li u videlu hodimo, kao što je On sam u videlu, imamo zajednicu jedan s drugim, i krv Isusa Hrista, Sina Njegovog, očišćava nas od svakog greha." (1. Jovanova 1:7). Takođe: "Blago onima koji se oprostiše bezakonja, i kojima se gresi prikriše. Blago čoveku kome Gospod ne prima greha" (Rimljanima 4:7.8)

NAPOMENA: Adventističko učenje o Istražnom Sudu kaže da Isus od 1844. godine pa do dana Drugog Dolaska sprovodi Istražni Sud, na kome sudi SPAŠENIMA. Ne samo da će pravednici koji veruju u Hrista biti SUĐENI na ovome sudu, već ni njihovi gresi neće biti oprošteni ni očišćeni sve do samog kraja ovog Istražnog Suda. Hristova prolivena krv na Golgoti nije bila dovoljna da se greh oprosti i očisti. Imajte u vidu da oproštenje greha znači isto što i "očišćenje" od greha, jer kada nekome oprostite neki dug, to znači da taj dug više ne postoji. Dokle god greh nije oprošten, on postoji, on nije ni očišćen. Ako je greh oprošten, on je nestao, iščezao, zaboravljen, poništen i očišćen. Apostoj Jovan kaže da nas krv Isusa Hrista očišćava od svakog greha. Apostol Pavle kaže da kroz Isusovu krv primamo oproštenje od greha, opraštanje bezakonja, da Bog ZABORAVLJA naše grehe zahvaljujući Hristovoj prolivenoj krvi. Ali EGV kaže drugačije: Isus je u Svojoj prečistoj krvi poneo naše grehe sa Sobom na nebo, tamo su ti naši gresi u Isusovoj krvi zaprljali Nebesku svetinju, te Hrist sada mora da sprovede suđenje i istragu tih greha (to su gresi ljudi koje će Hrist spasiti, to su gresi "svetaca", to nisu gresi "grešnika"). Tek na tom sudu Hrist će odlučiti kome od vernih ljudi će oprostiti i očistiti greh, a kome neće. Još jednom, lažno jevanđelje i umanjenje Hristove zasluge na Golgoti od strane jednog lažnog proroka.

10. Da li se ispovedani grehovi prenose u nebesku svetinju u krvi Isusa Hrista?

EGV: DA "Kao što su se grehovi ljudi ranije prenosili na figurativan način, u zemaljsku svetinju kroz krv žrtve koju su ljudi prinosili za grehove, tako se i naši gresi u stvari prenose u nebesku svetinju kroz krv Isusa Hrista" (Velika Borba, str. 266, izdanje iz 1886. godine). Takođe je rekla i sledeće, u istoj knjizi: "Kao što su se gresi ljudi u davnim vremenima prenosili na žrtvu paljenicu i kroz njenu krv se prenosili na simboličan način u nebesku svetinju, tako se u Novome Zavetu gresi pokajanih grešnika putem vere prenose na Hrista i kroz Njega se prenose u nebesku svetinju" (Velika Borba, str. 421, izdanje iz 1911. godine)

BIBLIJA: NE - "U kome imamo izbavljenje krvlju Njegovom, i oproštenje greha, po bogatstvu blagodati Njegove" (Efescima 1:7). Takođe: "Ako li u videlu hodimo, kao što je On sam u videlu, imamo zajednicu jedan s drugim, i krv Isusa Hrista, Sina Njegovog, očišćava nas od svakog greha." (1. Jovanova 1:7).

NAPOMENA: Nigde u Bibliji ne možete naći opravdanje za ovo učenje Elen Vajt, po kome se ispovedani gresi prenose u nebesku svetinju kroz "krv Isusa Hrista". Biblija jasno uči da su naši gresi potpuno očišćeni i pokriveni krlju Jagnjetovom. Čak će se mnogi hrišćani iskreno sablazniti kada im kažete da je Hrist u svojoj krvi preneo naše grehe na nebo kada se uzneo u slavi i seo s desne strane Oca. Dakle, Hrist je s našim grehovima u Svojoj krvi stao pred Oca, seo kraj Njega, i isprljao nebesku svetinju našim grehovima koje On nije mogao da očisti???
11. Ko će poneti naše grehe?

EGV: SOTONA "Kao što je žrtva paljenica ukazivala na Hrista kao na Žrtvu, i kao što je judejski prvosveštenik predstavljao Hrista kao Posrednika, tako mi je isto pokazano i da je onaj jarac predstavljao sotonu, tvorca greha, i na njega će gresi spašenih hrišćana biti preneti na kraju vremena... Hrist će sve ove grehe preneti na sotonu... pa će sotona... na kraju da plati punu cenu našeg greha" (Velika Borba, str. 422, 485, 486).

BIBLIJA: ISUS "Koji grehe naše sam iznese na telu svom na drvo, da za grehe umremo, i za pravdu živimo; kog se ranom isceliste." (1. Petrova 2:24)

12. Možemo li reći da smo sada spašeni Hristovom blagodaću?

EGV: NE "Oni koji prihvate Spasitelja, ma koliko iskreno bilo njihovo obraćenje, nikada ne smeju da se nauče da govore ili smatraju da su spašeni... Oni koji prihvate Hrista i u svom ubeđenju kažu "Spašen sam", nalaze se u opasnosti da se oslone na same sebe." (Praktična Hristova Nastava - Christ's Object Lessons - str. 155)

BIBLIJA: DA "Ovo pisah vama koji verujete u ime Sina Božijeg, da znate da imate život večni i da verujete u ime Sina Božijeg." (1. Jovanova 5:13)

13. Da li možemo sa pravom da kažemo: "Prestao sam da grešim"?

EGV: DA "Hrist je umro da bi nam omogućio da prestanemo da grešimo, a greh je prekršaj zakona" (Adventistički Glasnik - Review and Herald - tom 71., broj 35, strana 1, za 28. avgust 1894). Takođe govori u istom časopisu: "Biti otkupljen znači prestati grešiti" (Review and Herald, tom 77, broj 39, str. 1, za 25. septembar 1900). Na drugom mestu ona kaže: "Oni koji kroz veru u Hrista poštuju sve Božije zapovesti, postići će stanje bezgrešnosti u kome se nalazio Adam pre svoga pada. Oni svedoče o svojoj ljubavi prema Hristu tako što se pokoravaju svim Njegovim naredbama" (Manuskript 122 iz 1901. godine, citiran u Biblijskim Komentarima, tom 6, str. 1118). Opet, u adventističkom Glasniku, EGV kaže sledeće: "Svakome ko se u potpunosti preda Bogu data je privilegija da živi bez greha, u pokornosti nebeskom zakonu... Bog zahteva od nas savršenu pokornost. Mi treba da očistimo sebe dok ne budemo čisti poput Njega. Držanjem Njegovih zapovesti treba da pokažemo svoju ljubav prema Vrhovnim Vladarom univerzuma" (Glasnik, Review and Herald, za 27. septembar 1906, str. 8)

BIBLIJA: NE "...krv Isusa Hrista, Sina Njegovog, očišćava nas od svakog greha. Ako kažemo da greha nemamo, sebe varamo, i istine nema u nama. Ako priznajemo grehe svoje, veran je i pravedan da nam oprosti grehe naše, i očisti nas od svake nepravde. Ako kažemo da ne sagrešismo, gradimo Ga lažom, i reč Njegova nije u nama" (1. Jovanova 1:7-10). Isto kaže i apostol Pavle: "Jer ste blagodaću spaseni kroz veru; i to nije od vas, dar je Božji, ne od dela, da se niko ne pohvali" (Efescima 2:8.9)

14. Da li će moje izvršavanje zapovesti da zaradi milost Božiju?
EGV: DA "Poštovati zapovesti Božije je jedini način da zaradimo Njegovu milost" (Svedočanstva, tom 4, str. 28).

BIBLIJA: NE - Naša pravednost je nečista haljina (Isaija 64:6), a apostol Pavle kaže u Galatima 3:11: "A da se zakonom niko ne opravdava pred Bogom, poznato je: jer pravednik od vere živeće."

15. Da li će naša poslušnost i vera da nas pomire sa Bogom?

EGV: DA "Čovek koji je ukaljao sliku Božiju u svojoj duši vodeći život pokvarenosti, ne može svojim ljudskim naporima da doprinesu radikalnoj promeni sopstvene ličnosti. On mora da prihvati odredbe iz jevanđelja; on mora da bude pomiren sa Bogom kroz pokornost Njegovom zakonu i veri u Isusa Hrista" (Svedočanstva, tom 4, str. 294).

BIBLIJA: NE - "Jer ste blagodaću spaseni kroz veru; i to nije od vas, dar je Božji, ne od dela, da se niko ne pohvali." (Efescima 2:8.9). Takođe i Kološanima 1:21.22 "I vas koji ste nekad bili odlučeni i neprijatelji kroz pomisli u zlim delima, a sad vas primiri u telu mesa Njegovog smrću Njegovom, da vas svete i bez mane i bez krivice izvede preda se."

16. Da li hrišćani stoje pred Bogom kao optuženi?

EGV: DA "U vreme kada nam je objavljena zdravstvena reforma, i od tog perioda, pitanja su se svakodnevno gomilala: 'Praktikujem li istinsku krotkost u svemu?' 'Da li je moj način ishrane takav da može da me dovede u položaj u kome mogu da učinim najviše dobroga?' Ako nismo u stanju da potvrdno odgovorimo na ova pitanja, stajaćemo optuženi pred Bogom" (Saveti o ishrani, str. 19, 20).

BIBLIJA: NE "Nikakva, dakle, sad nema osuđenja onima koji su u Hristu Isusu i ne hode po telu nego po Duhu." (Rimljanima 8:1). Takođe i Jovan 3:17.18 "Jer Bog ne posla Sina svog na svet da sudi svetu, nego da se svet spase kroza Nj. Koji Njega veruje ne sudi mu se, a koji ne veruje već je osuđen, jer ne verova u ime Jedinorodnog Sina Božijeg." Tu su i reči iz Jovana 5:24: "Zaista, zaista vam kažem: Ko moju reč sluša i veruje Onome koji je mene poslao, ima život večni, i ne dolazi na sud, nego je prešao iz smrti u život."

17. Da li je Isus ušao u nebesku Svetinju nad Svetinjama pre 22. oktobra 1844?

EGV: NE "Pokazano mi je kako se... otvaraju vrata u Svetinji nad Svetinjama u nebeskom Hramu, gde se nalazi kovčeg zaveta, u kome se nalaze Deset Zapovesti. Ova vrata nisu bila otvorena sve dok se posredništvo Isusovo u Svetinji nije završilo 1844. godine. Potom je Isus ustao i zatvorio vrata Svetinje, i otvorio vrata Svetinje nad Svetinjama, i ušao u deo iza zavese, gde sada stoji pokraj Kovčega" (Rani Spisi, str. 42).

BIBLIJA: DA "A ovo je glava od toga što govorimo: imamo takvog Poglavara svešteničkog koji sedi s desne strane prestola Veličine na nebesima; koji je sluga svetinjama i istinitoj skiniji, koju načini Gospod, a ne čovek." (Jevrejima 8:1.2). Apostol Pavle ide još eksplicitnije u naglašavanju da je Isus ušao u Svetinju nad Svetinjama (seo s desne strane Oca) još na vaznesenju. U Jevrejima 9:12.13 on kaže "Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovog stvorenja, ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju [nad svetinjama], i nađe večni otkup". Oba citirana stiha napisana su oko 60. godine posle Hrista, i još tad, u vreme apostola Pavla, govorili su da je Isus već u to vreme posredovao u Svetinji nad Svetinjaba u nebeskoj skiniji. Direktni sukob sa Svetim Pismom!
18. Da li su grehovi svetaca oprošteni ili čekaju da dobiju oproštenje u dan velike nagrade?
EGV: NISU "Krv Hristova imala je za cilj da oslobodi pokajanog grešnika od osude zakona, ali nije imala za svrhu da poništi greh; on će uvek ostati zapisan u nebeskoj svetinji sve do konačnog otkupljenja... U veliki dan kada se bude delila konačna nagrada, knjige se otvaraju, "i sud primiše mrtvaci kao što je napisano u knjigama, po delima svojim." (Otkrivenje 20:12). Potom su vrlinama pročišćujuće krvi Hristove, svi grehovi istinski istrajnih ljudi biće obrisani iz zapisa na nebesima" (Patrijarsi i Proroci, str. 357).

BIBLIJA: JESU "Jer ću biti milostiv nepravdama njihovim, i grehe njihove i bezakonja njihova neću više spominjati" (Jevrejima 8:12). Takođe i: "Ja, ja sam brišem tvoje prestupe sebe radi, i grehe tvoje ne pominjem." (Isaija 43:25).

19. Šta je "pečat Božiji"?

EGV: SUBOTA "Neprijatelji zakona Božijeg, počev od sveštenika sa najnižih crkvenih nivoa, imaju novi koncept istine i dužnosti. Prekasno shvataju da subota iz četvrte zapovesti predstavlja Pečat Boga živoga" (Velika borba, str. 640)

BIBLIJA: DUH SVETI "Kroz kog i vi, čuvši reč istine, jevanđelje spasenja svog, u kome i verovavši zapečatiste se Svetim Duhom obećanja" (Efescima 1:13). Isti pisac u istoj poslanici kaže: "I ne ožalošćavajte Svetog Duha Božijeg, kojim ste zapečaćeni za dan izbavljenja." (Efescima 4:30)

Završićemo još jednim citatom Elen Vajt, koji je sam po sebi osuđuje. "Biblija mora biti vaš savetnik. Proučavajte nju i svedočanstva koja je Bog [preko mene] dao; jer ta svedočanstva ne protivureče Reči Božijoj" (Odabrane poruke, tom 3, str. 32)

-------

U ovom BONUS delu citiraćemo nekoliko izjava Elen Vajt, koje se u Bibliji ne pominju i koje predstavljaju dodatke Svetom Pismu. Nećemo ih citirati zato što ih je Elen Vajt dodala Bibliji. Mnogo toga je ona dodala Bibliji. Citiraćemo ove njene reči zato što su oni zaista jeretičke, i svaki prosečan hrišćanin i prosečno upućeni protestant će se sablazniti od ovih izjava, a kamoli ne tradicionalni hrišćanin.

1. Sotona se pokajao posle zbacivanja s nebesa!
"Nakon što je sotona zbačen sa nebesa, sa onima koji su zajedno s njim pali, shvatio je da je zauvek izgubio svu čistotu i slavu nebesku. Potom se pokajao i poželeo da ponovo zadobije svoj položaj na nebu. Bio je spreman da zauzme mesto koje mu je pripadalo, jedino mesto koje je moglo biti njemu dodeljeno... On i njegovi sledbenici se pokajaše, zaplakaše i preklinjaše da bude vraćeni u Božiju milost. Ali ne, njihov greh, njihova mržnja, njihova zavist i ljubomora, bili su tako veliki da Bog to nije mogao da očisti. Sotona je morao nastaviti da postoji da bi primio svoju konačnu kaznu" (Duhovni darovi, tom 1, str. 18.19)

2. Irod Antipa vladao u vreme smrti apostola Jakova???
"Irodovo srce još više je otvrdnulo, i kada je čuo da je ISUS vaskrsao, nije se mnogo uznemirio. Oduzeo je život apostolu Jakovu, i kada je video da je to zadovoljilo Jevreje, zatvorio je apostola Petra, u nameri da mu oduzme život" (Duhovni darovi, tom 1, strana 71).
NAPOMENA: Ova greška nikada nije ispravljena u revidiranim izdanjima Ranih Spisa. Možda misle da je dovoljno to što su dodali fusnotu na strani 185 gde su napisali da je u pitanju bio "isti irodovski duh, samo u drugoj osobi". Zapazite kako Elen Vajt govori pod nadahnućem o pojedincu, Irodu, a ne o "irodovskom" duhu nekog pojedinca. Isus je svakako znao razliku između Iroda Antipe (koji je prisustvovao Isusovom suđenju) i Iroda Agripe koji je dao da se ubije apostol Jakov. Zašto onda Elen nije znala da su u pitanju dva različita Iroda, ako je informacije dobijala od sveznajućeg Gospoda?

Da li Adventisti smatraju da je Elen G. Vajt prorok? Da li je Elen Vajt za sebe govorila da je prorok?
1089406.jpg

Adventisti često u javnosti govore kako je za njih samo Biblija autoritet, a Elen Vajt, iako jeste "duh proroštva", ipak nije "prorok". Adventisti će vam u javnosti reći kako je sasvim normalno to što Elen Vajt ima neke "greške" u svojim spisima, jer oni (navodno) ne tvrde za njene spise i njene reči da su proročke i autoritativne kao Biblija. Međutim, da li je to tačno?

Evo šta kaže zvanična adventistička publikacija na temu nadahnutosti spisa Elen Vajt. Videćete da oni uopšte ne smatraju Elen Vajt "manjim svetlom" niti "manje nadahnutom", već sasvim suprotno od toga, smatraju je podjednako nadahnutom kao i Bibliju.
"Mi verujemo da su otkrivenje i nadahnuće Svetog Pisma i svedočanstva Elen Vajt PODJEDNAKOG kvaliteta. Sveti Duh je podjednako pažljivo i temeljno nadzirao pisanje i Svetog Pisma i njenog svedočanstva."
U originalu: "We believe the revelation and inspiration of both the Bible and Ellen White's writings to be of equal quality. The superintendence of the Holy Spirit was just as careful and thorough in one case as in the other".Citat iz "Ministry Magazine" za Oktobar 1981.

Takođe ćete čuti u javnosti adventiste koji kažu da Elen Vajt nikad za sebe nije tvrdila da je prorok. Međutim, videćemo da i po ovom pitanju adventisti nisu baš iskreni. Evo šta Elen Vajt sama izjavljuje za svoje svedočanstvo:

"U drevnim vremenima, Bog se ljudima obraćao kroz usta proroka i apostola. U ovim današnjim vremenima, On im se obraća kroz svedočanstva Njegovog Duha. Nikad ni u jednom periodu nije Bog tako brižno podučavao svoj narod kao što ih podučava danas po pitanju svoje volje i puta kojim Njegov narod treba da ide."
U originalu: "In ancient times God spoke to men by the mouth of prophets and apostles. In these days He speaks to them by the testimonies of His Spirit. There was never a time when God instructed His people more earnestly than He instructs them now concerning His will and the course that He would have them pursue."
Citat iz Svedočanstava iz godine 1876 (Testimonies, tom 4, str. 147-148)

Ali to nije jedini slučaj da Elen Vajt tvrdi za sebe da se preko nje Bog obraća svome narodu. Već ovde imamo jednu drastičnu izjavu, gde Elen Vajt tvrdi da NIKAD Bog nije TAKO BRIŽNO podučavao svoj narod, kao što to čini preko nje, Elen Vajt. Međutim, ovo čak nije ni najdrastičnija njena izjava po pitanju nadahnuća. Čitajmo dalje:

"U ovim pismima koja pišem, u svedočanstvima koje vam iznosim, predstavljam vam ono što je Bog predstavio meni. Nijedan moj članak koji sam prenela na papir ne predstavlja izraz mojih sopstvenih ideja. Sve to mi je Bog pokazao u viziji - poput prečistih zraka svetlosti koja izlazi iz Njegovog prestola."
U originalu: "In these letters which I write, in the testimonies I bear, I am presenting to you that which the Lord has presented to me. I do not write one article in the paper expressing merely my own ideas. They are what God has opened before me in vision--the precious rays of light shining from the throne."
Citat iz Svedočanstava (Testimonies, tom 5, str. 67)

Kao odgovor na tvrdnju Elen Vajt da NIKADA Bog nije tako brižno podučavao svoj narod kao što ih podučava danas preko nje, citiraćemo apostola Pavla i poslanicu Jevrejima, 1:1-2: "Bog koji je nekada mnogo puta i različitim načinom govorio očevima preko proroka, govori i nama u posledak dana ovih preko sina, k og postavi naslednika svemu, kroz kog i svet stvori." Dakle, Elen Vajt je sasvim direktno i eksplicitno izjavila da je Bog mnogo brižnije podučavao svoj narod preko NJE, nego što je to uradio preko HRISTA. Mi čak ne moramo ni da osporimo njenu originalnost i nadahnuće dokazima da je bila plagijator, nije čak ni potrebno napomenuti da reči koje je pisala nije dobila "u viziji sa Božijeg prestola", već prepisujući druge hrišćanske pisce i teologe. Nije potrebno uopšte ni baviti se pitanjem njenih plagijata, dovoljno je samo citirati tu njenu izjavu gde je svoje svedočanstvo okarakterisala kao svedočanstvo "brižnije" nego Hristovo svedočanstvo, pa da se svaki objektivni posmatrač posvedoči o kakvom se "proroku" ovde radi.

Tačno, imalo je slučajeva kada je Elen Vajt izjavljivala da "nije proročica". Međutim, nije to jedini put da ona samoj sebi protivureči. Iznad smo videli dve radikalne izjave, gde tvrdi da Bog nikada nije tako brižno vodio svoj narod kao što to čini preko njenih svedočanstava, i gde tvrdi da je svaki članak koji napiše izraz vizije koju je dobila od Boga, a ne njenih sopstvenih ideja. Šta je prorok Božiji, ako nije osoba koja prenosi poruke od Boga ka ljudima? Šta je prorok Božiji ako nije neko ko dobija vizije (utvare) ili proročke snove? Svejedno da li koristimo reči "prorok" ili "glasnik Božiji" sve se to svodi na isto. Navešćemo par izjava gde je Elen Vajt izrekla za sebe da "nije proročica", samo da bismo shvatili da ona u tim izjavama tvrdi da je čak I MNOGO VIŠE od "običnog" proroka.

"Tokom rasprave [u Betl Kriku, 2. oktobra 1904.], rekla sam da ne tvrdim za sebe da sam proročica. Mnoge je ova moja izjava iznenadila, i pošto se mnogo raspravljalo o njoj, dužna sam da je objasnim. Drugi su me zvali proročicom, ali ja sama nikada nisam sebi davala takvo zvanje. Smatrala sam da nije moja dužnost da samoj sebi dajem zvanje."
U originalu: "During the discourse [at Battle Creek, October 2, 1904], I said that I did not claim to be a prophetess. Some were surprised at this statement, and as much is being said in regard to it, I will make an explanation. Others have called me a prophetess, but I have never assumed that title. I have not felt that it was my duty thus to designate myself. "Citat iz Pisma 55 iz 1905. godine u "Odabranim porukama" (Selected Messages, tom 3, strana 74)


Dakle, samoj sebi nije dala titulu proroka. Dobro. Međutim, imala ona to zvanje ili ne, dala samoj sebi to zvanje ili ne, to opet ne menja ništa. Božijeg proroka, pa ni lažnog proroka, ne čini njegova TITULA (zvanje) proroka, već ono što GOVORI. A Elen Vajt je tvrdila da dobija vizije od Boga i prenosi Njegove reči Božijem narodu. Kako biste nazvali osobu koja tako nešto tvrdi tokom 60 godina službe? Koja svaku knjigu i svaki članak naziva "porukom sa prestola Božijeg"? I još nešto: ona nije za sebe prisvojila titulu proroka, kako sama kaže, ali to ne znači da se protivila da je drugi prorokom smatraju. Čitajmo zatim njeno pismo 244 iz sledeće godine, gde opet protivureči samoj sebi i tvrdi za sebe da je još više od proroka:

"Dato mi je uputstvo da moj rad ne smeju nikako da ometaju oni koji se bave pretpostavkamma po pitanju prirode mog posla, oni čiji umovi se bave svim silnim složenim problemima u vezi sa navodnom proročkom službom. Moje angažovanje obuhvata službu proroka, ali se tu ne završava. Ono obuhvata mnogo više nego što mogu da shvate umovi onih koji seju seme sumnje."
U originalu: "I am now instructed that I am not to be hindered in my work by those who engage in suppositions regarding its nature, whose minds are struggling with so many intricate problems connected with the supposed work of a prophet. My commission embraces the work of a prophet, but it does not end there. It embraces much more than the minds of those who have been sowing the seeds of unbelief can comprehend."
Citat iz pisma 244 iz 1906. godine upućenog starešinama crkve u Betl Kriku, citirano u Odabranim Porukama (Selected Messages, tom 1, strane 34-36).

Elen Vajt možda nije sebe nazivala prorokom Božijim, ali jeste sebe nazivala glasnikom Božijim (što mu dođe na isto).

"Veoma sam zahvalna Gospodu što mi je dao tu privilegiju da budem Njegov glasnik koji će preneti dragocenu istinu drugim ljudima."
U originalu: "I am very thankful that the Lord has given me the privilege of being His messenger to communicate precious truth to others."
Citat iz pisma 80 iz 1911. godine, preuzeto iz Odabranih Poruka (Selected Messages, tom 3, strana 76).

"U mojoj ranoj mladosti, pitali su me nekoliko puta, da li sam prorok. Uvek sam odgovarala da sam ja glasnik Božiji. Znam da su me mnogi nazivali prorokom, ali ja nikada nisam za sebe prisvajala to zvanje. Moj Spasitelj me je proglasio svojim glasnikom. "Tvoja služba," rekao mi je, "jeste u tome da prenosiš moje reči. Čudne stvari će se dešavati, i u tvojoj mladosti sam te odabrao da prenosiš moju poruku onima koji greše, da iznosiš reč nevernicima, i da pomoću pera i svoga glasa kritikuješ iz Reči postupke koji nisu ispravni. Uzdaj se u Reč. Otvoriću ti svoju Reč da razumeš. Ona ti neće delovati kao da je napisana na nekom stranom jeziku. U istinskoj rečitoj jednostavnosti, pomoću svog glasa i svog pera, poruke koje ću ti slati biće prenete preko one koja nikada nije izučila velike škole. Moj Duh i moja sila biće sa tobom."
U originalu: "Early in my youth I was asked several times, Are you a prophet? I have ever responded, I am the Lord's messenger. I know that many have called me a prophet, but I have made no claim to this title. My Saviour declared me to be his messenger. "Your work," he instructed me," is to bear my word. Strange things will arise, and in your youth I set you apart to bear the message to the erring ones, to carry the word before unbelievers, and with pen and voice to reprove from the Word actions that are not right. Exhort from the Word. I will make my Word open to you. It shall not be as a strange language. In the true eloquence of simplicity, with voice and pen, the messages that I give shall be heard from one who has never learned in the schools. My Spirit and my power shall be with you."
Citat iz adventističkog Glasnika (Advent Review and Sabbath Herald) za 26. juli 1906.

Ko su glasnici Božiji? Da li su to proroci ili nisu? Pogledajmo sledeće biblijske stihove koji pominju glasnike Božije:

"I govori Agej, poslanik (u originalu: glasnik) Gospodnji, narodu kao što ga posla Gospod, i reče: Ja sam s vama, govori Gospod." (Agej 1:13)

"Ili šta ste izišli da vidite? Proroka? Da, ja vam kažem, i više od proroka. Jer je ovo onaj za koga je pisano: Eto, ja šaljem anđela (u originalu, "anđeo" znači "glasnik") svog pred licem Tvojim, koji će pripraviti put Tvoj pred Tobom." (Matej 11:8.9)
7067301.jpeg

Dakle, Biblija proroke kao što su Agej i Jovan Krstitelj, naziva "glasnicima Božijim". Da li sekta Adventista Sedmog Dana smatra Elen Vajt prorokom u istoj meri u kojoj je i Jovan Krstitelj prorok? Pogledajte ovu sliku levo, u pitanju je časopis "Adventistički Glasnik" izašao 4. juna 1992. godine, dakle relativno novijeg datuma. Na naslovnoj strani imate Mojsija, Jovana Krstitelja, Elen Vajt i Deboru. U dnu naslovne stranice piše "Prorok našeg vremena", članak koji se bavi naslovnom stranom i koji je napisao pomoćnik urednika, Roj Adams (Roy Adams) u pokušaju da dokaže da je Elen Vajt prorok. Ni manje ni više nego rame uz rame sa Mojsijem i Jovanom Krstiteljem.


ZAKLJUČAK
Dakle, vidimo da Elen Vajt nije sebe nazivala proročicom, ali jeste sebe nazvala "glasnikom Božijim". Po rečima Hristovim, glasnik Božiji je čak i više od proroka (Matej 11:8.9). Uzgred budi rečeno, reč "glasnik" u Bibliji se zove ANĐEO. Dakle, drugim rečima, nazvala je sebe "anđelom Božijim". Takođe je izjavila da je njena služba sveobuhvatnija i važnija od proročke službe. Takođe je izjavila da Bog NIKADA nije tako brižno podučavao svoj narod, kao što ga je podučavao preko nje. Čak je i svedočanstvo Isusa Hrista time označeno kao sekundarno u odnosu na njeno. Čak i to što je rekla da "ne tvrdi da je prorok", to opet ne može da je opravda. Ako ja nisam moler, ali okrečim fasadu kuće, ja obavljam molerski posao, čak i ako kažem da "nisam moler po profesiji". Tako je i ona, zamenjivala teze. Nije prorok, ali jeste "glasnik (anđeo) Božiji". Nije prorok, ali dobija vizije i poruke od prestola Božijeg. Nije prorok, ali se Bog NIKADA nije tako brižno obraćao svome narodu kao preko nje.

I najzad, adventisti ne samo da Elen Vajt smatraju prorokom, već je to USLOV da postanete adventista. Ne možete se krstiti u adventističkoj sekti ako javno ne priznate da verujete da je Elen Vajt "duh proroštva", ako ne priznate da verujete u nadahnutost njenog svedočanstva. Isto tako, ako javno objavite da ne verujete u nadahnutost Elen Vajt kao "duha proroštva", sledi vam isključivanje iz sekte. Nije nikome ostavljeno da bira da li će verovati u nadahnutost svedočanstva Elen Vajt ili neće. To je prosto USLOV da budete adventista. Elen Vajt ("duh proroštva") se koristi kao DOKAZ da su Adventisti Sedmog Dana CRKVA OSTATKA (jedina istinita Hristova crkva). Adventisti se često pozivaju na Otkrivenje gde piše da će Crkva Ostatka imati svedočanstvo Isusovo, tojest "duh Proroštva". Upravo zbog tog teksta, adventistima je neophodan PROROK da bi mogli sebe da smatraju "Crkvom Ostatka".

Kao dokaz u prilog ovoj tvrdnji, da je za adventiste OBAVEZNO da priznaju Elen Vajt za proroka, navešćemo njihove zvanične izvore. Adventisti imaju knjigu koja se zove "27 stubova aventističke vere" tojest, knjigu u kojoj je izneto 27 glavnih i osnovnih verovanja Adventizma Sedmog Dana. Jedan od tih stubova vere, stub broj 17, kaže sledeće:

"Dar proroštva: Jedan od darova Duha Svetoga jeste proroštvo. Ovaj znak je primarna karakteristika Crkve Ostatka, i manifestovan je u svedočanstvu Elen G. Vajt. Kao Božiji glasnik, njeni spisi su nepresušni i autoritativni izvor istine koji crkvi pružaju utehu, vođstvo, instrukcije i korekcije."

Tačno, u ovom stubu vere broj 17 takođe piše da je dar proroštva (Elen Vajt) takođe tvrdila da je Biblija najveći autoritet, ali je TAKOĐE i tvrdila da se Bog nikada nije tako brižno obraćao svome narodu kao preko nje. Takođe imamo i citat adventističkih teologa na početku ovog članka, gde se potvrđuje uverenje adventista da je Elen Vajt nadahnuta podjednako kao i svaki drugi biblijski pisac. Imamo i publikacije gde se vidi da je Elen Vajt stavljena rame uz rame sa najvećim biblijskim prorocima.

Zapazite kako i sama Elen Vajt ističe NEOPHODNOST vere u njeno svedočanstvo:
"Ako umanjite veru naroda Božijeg u ova svedočanstva koja vam je poslao, vi u stvari DIŽETE POBUNU PROTIV BOGA na isti način kao što su to nekada činili Kora, Datan i Aviram"
U originalu: "If you lessen the confidence of God's people in the testimonies He has sent them, you are rebelling against God as certainly as were Korah, Dathan, and Abiram."
Citat iz Svedočanstava za Crkvu (Testimonies for the Church), tom 5, strana 66, Svedočanstvo 31, godina 1882.

Adventisti Sedmog Dana nam stalno govore kako spisi Elen Vajt nisu shvaćeni kao dodatak Svetom Pismu. Međutim, mi imamo zaista veliki problem da to prihvatimo i poverujemo. Da li je to baš tačno? Zapazite sledeći citat iz Adventističkog glasnika: "Spisi Elen Vajt nikada nisu shvaćeni kao dodatak kanonu Svetog Pisma. Pa ipak, to su poruke koje Bog preko nje šalje Svojoj Crkvi Ostatka, i te poruke treba prihvatiti kao što su prihvatane poruke drevnih proroka. Kao što je Samuilo bio prorok za Izrailj svoga vremena, kao što je Jeremija bio prorok za Izrailj u vremenu ropstva, kao što je Jovan Krstitelj bio naročiti glasnik Gospodnji koji treba da pripremi put za dolazak Hristov, tako i mi smatramo da je gospođa Vajt prorok za Crkvu Hristovu u današnjem periodu. Kao što su poruke proroka nekada prihvatane u davna vremena, tako i njene poruke treba da prihvatimo i mi danas" (Review and Herald, za 4. oktobar 1928).

Nakon ovog citata postavljamo sledeće pitanje: kako onda svedočanstvo Elen Vajt nije dodatak Svetom Pismu? Samuilo i Jeremija bili su Bogom nadahnuti i njihovo svedočanstvo je deo Svetoga Pisma. Ako adventisti kažu da je svedočanstvo Elen Vajt takođe u istoj meri nadahnuto i da na isti način treba biti prihvaćeno kao i svedočanstvo Samuila i Jeremije, kako onda njeno svedočanstvo može da ne bude dodatak Svetom Pismu? Da li vas ovo zbunjuje? Nemojte se čuditi, zbunjuje i mene. I još uvek niko od adventista nije uspeo da objasni ovaj dvostruki standard. Prihvatati svedočanstvo Elen Vajt kao što je prihvaćeno svedočanstvo biblijskih proroka, a ne smatrati ga dodatkom Svetom Pismu? Smatrati nadahnuće Elen Vajt podjednako kvalitetnim kao i nadahnuće biblijskih proroka a ne smatrati ga dodatkom Svetom Pismu? Kako?

Dakle, adventisti itekako veruju da je Elen Vajt prorok Božiji. U javnosti moraju da pričaju suprotno, moraju da kažu da ona nikada za sebe nije tvrdila da je prorok, i imaju razloga zašto to u javnosti govore. Naime, gospođa Vajt je više puta iznela proročanstva koja se nisu ispunila. Više puta je napisala neke stvari koje su u direktnoj suprotnosti sa Biblijom. Više puta je protivurečila samoj sebi, ove godine govorila jedno, pa posle par godina potpuno promenila priču. Adventisti su tokom istorije morali da prepravljaju njene spise i brišu najproblematičnije delove. Međutim, nije bilo moguće sakriti sve te greške, skandalozne i anti-biblijske izjave, te su primorani da se danas brane argumentom da Elen Vajt nikada za sebe nije tvrdila da je prorok. To je jedini razlog zašto adventisti iznose ovakvu priču za javnost. Elen Vajt je pravila greške koje Božiji prorok ne sme da pravi. A o tim greškama će više reči biti u sledećem članku.
Izvor je sektolomac.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Natrag
Top