JEVANĐELJE

Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
2:8 Jer ste blagodaću spaseni kroz veru; i to nije od vas, dar je Božji,
2:9 Ne od dela, da se niko ne pohvali.

Niko ne kaze da se ljudskim delima moze zasluziti spasenje.
Spasenje dolazi jedino kroz Hrista, njegovim zaslugama smo spaseni.
Jer mi nismo u stanju da odrzimo taj zakon!
Zato nam je darovan Hristos, da bi on kroz nas odrzao taj zakon, i tako nas spasao.

Dakle, ovaj stih hoce reci, da onaj koji pokusava da odrzi zakon sam od sebe, a ne oslanja se na Hrista, nikada nece moci da ga odrzi. Takav se upinje i pokusava telesno da odrzi, a onda spolja izgleda pravedan, ali u srcu ne dozivljava promenu, jer nema Hrista.
Ovaj stih govori protiv toga, a ne protiv drzanja zakona.
Zakon je uslov spasenja, jer covek mora biti pravedan da bi mu bilo dozvoljeno uci u grad.
''I nece u njega uci nista necisto...''

Mi nismo u stanju drzati zakon, ali imamo zelju, trudimo se..
Sve ono sto mi nismo u stanju nadoknadice Hristos u nama.
On ce to otpltiti kao dug, ili ce u nama proizvesti promenu da budemo u stanju odrzati.(to zavisi od coveka)

Da li se razumemo?
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Zato nam je darovan Hristos, da bi on kroz nas odrzao taj zakon, i tako nas spasao.

Mislio sam da je krv ta koja nas spasava i čisti a ne delo ili bilo koje držanje zakona.
Da li Pavle održa zakon i da li ga Petar održa?
Kako kroz nekog održi zakon a kroz nekog ne?
Moli se farizej i zahvaljuje što održava zakon a onaj grešnik ne održa...jadni grešnik otpada ko će ga opravdati...šta bi bila radosna vest za grešnika a šta za farizeja?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mislio sam da je krv ta koja nas spasava i čisti a ne delo ili bilo koje držanje zakona.
Da li Pavle održa zakon i da li ga Petar održa?
Kako kroz nekog održi zakon a kroz nekog ne?
Moli se farizej i zahvaljuje što održava zakon a onaj grešnik ne održa...jadni grešnik otpada ko će ga opravdati...šta bi bila radosna vest za grešnika a šta za farizeja?

Ne razumes.
Hristos opravdava gresnika koji se kaje.
Njegova krv, odnosno njegov zivot je zamena , koja otkupljuje coveka.
Ovaj farisej nije svestan da je gresnik, on se ne kaje, zato i ne moze biti opravdan.
To je poenta.

Covek gresnik biva opravdan Hristovom zrtvom.
Ali ga to ne oslobadja duznosti da u buducnosti vise ne gresi.
Hristos kaze: ''idi i od sada vise ne gresi''!
Nije rekao: ''zivi kako hoces, ja sam te ocistio od greha, mozes da radis sta zelis''.

Kada biblija kaze da se ''delima zakona niko nece opravdati'' , to znaci da se ''svojim delima nece opravdati'' , jer nijedan covek zbog svoje nesavrsenosti nije u stanju da odrzi zakon.
Dzabe se trudi svojom snagom kada ga ne moze odrzati.

Pavle ga ne odrza, ni Petar ga ne odrza, zbog gresnosti tela.
Ali su se trudili, a to je ono sto je bitno..

Pavle kaze: ''jer ne činim ono, što hoću, nego ono na što mrzim, ono činim....''
''Ja nesretni čovjek! Tko će me izbaviti od tijela smrti ove?''
I sta na kraju kaze, kako ce se spasiti?
Rekao je ''Hvala Bogu po Isusu Kristu, Gospodu našemu!'' (rimljanima 7)

Dakle ''ne spasavamo se delima zakona vec Hristovom zrtvom''.
Ali opet sa druge strane se zahteva da se trudimo odrzati zakon, jer nas na taj nacin Bog priprema za vecnost..


Nemoguce je uci u zivot bez drzanja zapovesti, Hristos je rekao: ''ako zelis uci u zivot drzi zapovesti''.
Mi se svi trudimo da odrzimo, ali ne mozemo postici.
To je problem tela, a ne nase volje.
Bog nece suditi ljudima po drzanju zakona, vec po zelji da se taj zakon odrzi.
Onaj koji se trudio a nije mogao, opravdava ga Hristos.

Dakle, treba shvatiti 2 stvari:

1] Mi smo svi pozvani da ''budemo savrseni'' - ''BUDITE DAKLE SAVRSENI KAO I OTAC VAS STO JE SAVRSEN''.
Pozvani smo da se cistimo, pozvani smo na pravednost!
Svaki Hriscanin se 'mora' truditi da odrzi zakon, ako zeli uci u zivot: ''Ako zelis uci u zivot drzi zapovesti''.
Dakle mi ne smemo pozivati na greh ni jednu osobu.
Ne smemo govoriti o nekakvoj slobodi od zakona!

2] Covek u ovom zivotu ''ne moze savrseno drzati zakon'' , i toga mora biti svestan.
Zato se kaze da se mi 'ne spasavamo delima zakona' vec Hristovom zrtvom.
Covek ne sme pokusavati da 'svojom silom drzi zakon', ne sme se 'hvaliti svojim sposobnostima' , vec se treba moliti Hristu da mu u drzanju zakona pomogne.
Mi se na ovaj nacin pripremamo za vecnost, a u vecnosti cemo biti sposobni savrseno odrzati..
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
2:8 Jer ste blagodaću spaseni kroz veru; i to nije od vas, dar je Božji,
2:9 Ne od dela, da se niko ne pohvali.

Taramana, da bi dokazao svoju teoriju da čovek koji poveruje u Hrista ne treba da ima dela kao istovetno potrebna za spasenje - ti u svakom slučaju moraš da prekrojis pismo i da iz njega izbaciš sve novozavetne tekstove koji upućuju na poslušnost Božjim zapovestima i dela kao na uslov spasenja.

Ja to ne moram da činim, jer biblija jasno upućuje na poslušnost i dela kao proizvod vere i isto tako potrebne za spasenje.

Priloženi tekst jasno govori o tome:

"Kakva je korist, braćo moja, ako ko reče da ima veru a dela nema? Zar ga može vera spasti?...
No može ko reći: Ti imaš veru, a ja imam dela. Pokaži mi veru svoju bez dela svojih, a ja ću tebi pokazati veru svoju iz dela svojih.
Ti veruješ da je jedan Bog; dobro činiš; i đavoli veruju, i drhću.
Ali hoćeš li razumeti, o čoveče sujetni! Da je vera bez dela mrtva?"
( poslanica Jakovu 2. 14 - 20 )

Biblija upravo upućuje na činjenicu da će Bog ljudima suditi PO DELIMA koja su činili u ovozemaljskom zivotu i da li su svoj život uskladili sa Božanskom pravdom.

"Ko čini nepravdu, neka čini još nepravdu; i ko je pogan, neka se još pogani; i ko je pravedan, neka još čini pravdu; i ko je svet neka se još sveti.
I evo ću doći skoro, i plata moja sa mnom, da dam svakome po delima njegovim" ( otkrivenje 22. 12 )

"I videh mrtvace male i velike gde stoje pred Bogom, i knjige se otvoriše; i druga se knjiga otvori, koja je knjiga života; i sud primiše mrtvaci kao što je napisano u knjigama, po delima svojim.
I more dade svoje mrtvace, i smrt i pakao dadoše svoje mrtvace; i sud primiše po delima svojim" ( otkrivenje 20. 12 - 13 )

Tekst koji si priložio ti nisi dobro razumeo.

"Jer ste blagodaću spaseni kroz veru; i to nije od vas, dar je Božji,
Ne od dela, da se niko ne pohvali"


Ovaj tekst upućuje na to - da Bog nije odlučio da nas spase zato što smo mi činili dobra dela i da smo tobože njima zaradili spasenje, već da je spasenje isključivo dar Bozje milosti koji se daje onima koji poveruju i prihvate Isusa za licnog spasitelja.
Dakle, u tom smislu - naše spasenje nije proizvod naših dela - veđ Božje milosti koja ga je nagnala da se žrtvuje za nas i da nas spasi od greha i večne smrti kao posledice greha.

Iz te i takve vere i prihvatanja Isusa za spasitelja i potpunog predanja njemu -čovek radja duhovne rodove i oni su posledica spasenja i promene koju Duh Sveti čini u čovekovom biću.
Ta delu su isto kao i vera uslov spasenja - jer čovek koji se predao Bogu prirodno rađa duhovne rodove, jer ona služe da čovek njima izgrađuje sebe za carstvo nebesko i on tako raste u milosti.
Ako nema dela - nema ni duhovnog rasta i vera u tom slucaju nema nikakvu vrednost, i to je znak da takav čovek nije nikada stvarno poverovao niti se predao potpuno Bogu i krenuo putem posvećenja i promene koju Bog čini u čoveku, jer vera u Hrista i potpuno predanje i posvećenje uvek dovodi do rađanja duhovnih rodova.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Rekoh na uvodu kako ćemo čuti razna ,jevanđelja, i nebih puno gubio vremena samo jednu reč još želim da se čuje.

,,...Gospod pravda naša.,,

13:39 I od svega, od čega se ne mogoste opravdati u zakonu Mojsijevom, opravdaće se u Njemu svaki koji veruje.

2:8 Jer ste blagodaću spaseni kroz veru; i to nije od vas, dar je Božji,
2:9 Ne od dela, da se niko ne pohvali.
2:10 Jer smo Njegov posao, sazdani u Hristu Isusu za dela dobra, koja Bog unapred pripravi da u njima hodimo.
2:11 Zato se opominjite da vi koji ste nekada po telu neznabošci bili i nazivani neobrezanje od onih koji su se zvali po telu obrezanje, koje se rukom radilo,
2:12 Da bejaste u ono vreme bez Hrista, odvojeni od društva Izrailjevog, i bez dela u zavetima obećanja, nada ne imajući, i bezbožni na svetu:
2:13 A sad u Hristu Isusu, vi koji ste nekada bili daleko, blizu postadoste krvlju Hristovom.
2:14 Jer je On mir naš, koji oboje sastavi u jedno, i razvali plot koji je rastavljao, neprijateljstvo, telom svojim,
2:15 Zakon zapovesti naukama ukinuvši; da iz oboga načini sobom jednog novog čoveka, čineći mir;
2:16 I da pomiri s Bogom oboje u jednom telu krstom, ubivši neprijateljstvo na njemu.
2:17 I došavši propovedi u jevanđelju mir vama dalekima i onima koji su blizu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Rekoh na uvodu kako ćemo čuti razna ,jevanđelja, i nebih puno gubio vremena samo jednu reč još želim da se čuje.

,,...Gospod pravda naša.,,

13:39 I od svega, od čega se ne mogoste opravdati u zakonu Mojsijevom, opravdaće se u Njemu svaki koji veruje.

2:8 Jer ste blagodaću spaseni kroz veru; i to nije od vas, dar je Božji,
2:9 Ne od dela, da se niko ne pohvali.
2:10 Jer smo Njegov posao, sazdani u Hristu Isusu za dela dobra, koja Bog unapred pripravi da u njima hodimo.
2:11 Zato se opominjite da vi koji ste nekada po telu neznabošci bili i nazivani neobrezanje od onih koji su se zvali po telu obrezanje, koje se rukom radilo,
2:12 Da bejaste u ono vreme bez Hrista, odvojeni od društva Izrailjevog, i bez dela u zavetima obećanja, nada ne imajući, i bezbožni na svetu:
2:13 A sad u Hristu Isusu, vi koji ste nekada bili daleko, blizu postadoste krvlju Hristovom.
2:14 Jer je On mir naš, koji oboje sastavi u jedno, i razvali plot koji je rastavljao, neprijateljstvo, telom svojim,
2:15 Zakon zapovesti naukama ukinuvši; da iz oboga načini sobom jednog novog čoveka, čineći mir;
2:16 I da pomiri s Bogom oboje u jednom telu krstom, ubivši neprijateljstvo na njemu.
2:17 I došavši propovedi u jevanđelju mir vama dalekima i onima koji su blizu.

Ja ne znam po cemu se tvoje misljenje razlikuje.
Jel ti ne drzis zakon?
Dobro se zna da Hriscani nisu bez zakona, jel bi onda bili gresnici..
Zato sam siguran da ja i ti verujemo isto.

A ako sam pogresio u razumevanju trebalo bi da mi objasnis gde gresim?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
2:15 Zakon zapovesti naukama ukinuvši; da iz oboga načini sobom jednog novog čoveka, čineći mir;

Onako kako si ti shvatio ovaj tekst - predstavlja kontradiktornost, jer ako je Bog ukinuo moralni zakon i zapovesti - kako onda može da iz oba načini jednog novog čoveka.
Zar onda nije logično da ako je Bog ukinuo moralni zakon - da mi tada upravo kršimo moralne principe, krademo, činimo preljube, ne poštujemo roditelje, klanjamo se delima svojih ruku..itd, i u tom slučaju tu nema govora o nikakvoj promeni.

Ovo je u tvojoj projekciji kontradiktornost.

Zato u biblijskom kontekstu - ovaj tekst ne govori o moralnom zakonu deset zapovesti - već o obrednom zakonu i starozavetnim obrednim pravilima koje nisu učiniti nikakvu promenu u čoveku.
Bog je ukinuo ovaj obredni zakon i starozavetna pravila i dao čoveku silu da kroz veru u Hrista i poslušnost zapovestima izgradi sebe moralno i postane novi čovek.

Ja sam u prošlom komentaru napomenuo - da ti u svakom slučaju moraš da prekrojis pismo i da iz njega izbaciš sve novozavetne tekstove koji upućuju na poslušnost Božjim zapovestima i dela kao na uslov spasenja, što upravo činiš.
Ti daješ tekstove koje pogrešno tumačiš i tako činiš od biblije kontradikciju, jer zanemaruješ tekstove koji govore suprotno onome kako si ti te tekstove koje postavljaš protumačio.

Sagledaj kontekst, jer biblija jasno uči da deset zapovesti nisu nikada ukinute, i da njihovo držanje kroz promenu koju Bog Duhom Svetim čini u ljudskom biću - predstavlja uslov spasenja.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Ja ne znam po cemu se tvoje misljenje razlikuje.
Jel ti ne drzis zakon?
Dobro se zna da Hriscani nisu bez zakona, jel bi onda bili gresnici..
Zato sam siguran da ja i ti verujemo isto.

A ako sam pogresio u razumevanju trebalo bi da mi objasnis gde gresim?

Poenta je u načinu spasenja što i jeste tema a ne o održavanju spasenja.
Spasenje se može izgubiti to vi forsirate pominjući zakon i ja nemam baš ništa protiv jer kad govorim o održavanju primeljenog spasenja onda o istim stvarima govorimo a kad je reč o načinu primanja spasenja onda govorim o jevanđelju a ne zakonu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U redu - razumeo sam.
U tom slučaju jevanđelje je jasno - mi primamo spasenje verom u Gospoda Isusa Hrista i prihvatanjem njegove žrtve kao otkup za lične grehe.
U tom smislu - jevanđelje jeste radona vest, jer govori o tome da je Bog pronašao rešenje za naše stanje greha i samu smrt kao posledicu greha, i da nas on spasava svojom žrtvom i da u njemu imamo život večni.

"Јер Богу тако омиље свијет да је и сина својега јединороднога дао, да ниједан који га вјерује не погине, него да има живот вјечни" ( Jovan 3. 16 )

AMIN!
 
Natrag
Top