Jesu li Otac i Sin "jednaki", jesu li Osobe istoga Boga?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dakle, Adventisti su oduvek verovali u trojedinog Boga.
A ti si laza.

Netočno. Vaši adventistički pioniri koji su polovinom 19. stoljeća osnovali tvoju sektu tvrdili su da je Trojstvo suprotno Bibliji, da je suprotno zdravom razumu i da je poganskog podrijetla. :)

Evo da razjasnimo tu 1980 godinu.

Te godine ste prvi puta u svoja vjerovanja uveli Trojstvo. Ako ne vjeruješ meni pitaj svog mjesnog hodžu. A pitaj i druge EGWiste ovdje, kainosa, tripu i Jovana, koji su odbacili Trojstvo baš zbog toga što vam "proročica" nije vjerovala u Trojstvo.

Kad se stvari razgole do kraja, jasno je da su EGWisti kult u najgorem obliku. Svima im je proročica Jelena predmet obožavanja, božica. Odbacit će Boga Sina, Tripo, Kainos i Jovan, ali ostat će klanjatelji "proročice plagijatorice".
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja imam spise Ellen White, i pojedinih pionira Adventizma, i znam sta su oni pisali o Gospodu Isusu i Svetom Duhu, a ti pokusavas da to njihovo pisanje o njima kao Bozanskim licnostima jednakim Ocu - negiras, i ako postoje ti pisani dokaz koje i ja licno posedujem.
A ti i dalje lazi i zavodi neupucene, i klanjaj se Rimokatolickim svecima, papama i biskupima, a osudjuj lazno druge da to cine - navodno klanjajuci se Ellen White.
Ti nisi nista drugo nego notorni lazov i Bogohulnik, koji druge lazno tako predstavlja.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ja imam spise Ellen White, i pojedinih pionira Adventizma, i znam sta su oni pisali o Gospodu Isusu i Svetom Duhu, a ti pokusavas da to njihovo pisanje o njima kao Bozanskim licnostima jednakim Ocu - negiras, i ako postoje ti pisani dokaz koje i ja licno posedujem.
A ti i dalje lazi i zavodi neupucene, i klanjaj se Rimokatolickim svecima, papama i biskupima, a osudjuj lazno druge da to cine - navodno klanjajuci se Ellen White.
Ti nisi nista drugo nego notorni lazov i Bogohulnik, koji druge lazno tako predstavlja.

In 1980, the General Conference voted on a new set of "27 Fundamental Beliefs" in which the Trinity doctrine was upheld. Fundamental belief number 2 now read: "2. The Trinity[.] There is one God: Father, Son, and Holy Spirit, a unity of three co-eternal Persons." (Emphasis mine). The concept delineated here, that there are "three co-eternal Persons", is in complete harmony with the Catholic Church's teaching regarding the "Trinity" and, as we shall see, is incorrect.

Evo ti i link: http://www.enjoying-the-spirit-filled-life.com/introduction-trinity-adventism.html

Prijevod početka:

Generalna konferencija je 1980. godine izglasala novi skup "27 temeljnih vjerovanja" u kojem je prihvaćena doktrina o Trojstvu. Temeljno vjerovanje broj 2 sada glasi: "2. Trojstvo [.] Jedan je Bog: Otac, Sin i Duh Sveti, ....
--------------------
Dakle lažov nisam ja, nego ti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dakle da vidimo o cemu se tu radi:

Prijevod početka:

Generalna konferencija je 1980. godine izglasala novi skup "27 TEMELJNIH vjerovanja" u kojem je prihvaćena doktrina o Trojstvu. Temeljno vjerovanje broj 2 sada glasi: "2. Trojstvo [.] Jedan je Bog: Otac, Sin i Duh Sveti, ....

Dakle, ovde stoji da je ucenje da su Gospod Isus i Sveti Duh Bozanske licnosti ili osobe - bilo TEMELJNO UCENJE, i to oduvek, ali da je ta TEMELJNA ISTINA te 1980 godine definisana na jedan novi nacin, i da od TADA GLASI kao istina o trojedinom Bogu.

Dakle, Adventisti su oduvek verovali da su Gospod Isus i Sveti Duh Bozanske licnosti, ali su 1980 godine u 27 verovanja definisani kao trojedini Bog.
Dodata je samo nova fraza u vec postojecem ucenju.

Tako da si lazov i izvrtac ipak ti a ne ja, a ovde smo videli to i na delu.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dakle da vidimo o cemu se tu radi:

Prijevod početka:

Generalna konferencija je 1980. godine izglasala novi skup "27 TEMELJNIH vjerovanja" u kojem je prihvaćena doktrina o Trojstvu. Temeljno vjerovanje broj 2 sada glasi: "2. Trojstvo [.] Jedan je Bog: Otac, Sin i Duh Sveti, ....

Dakle, ovde stoji da je ucenje da su Gospod Isus i Sveti Duh Bozanske licnosti ili osobe - bilo TEMELJNO UCENJE, i to oduvek, ali da je ta TEMELJNA ISTINA te 1980 godine definisana na jedan novi nacin, i da od TADA GLASI kao istina o trojedinom Bogu.

Dakle, Adventisti su oduvek verovali da su Gospod Isus i Sveti Duh Bozanske licnosti, ali su 1980 godine u 28 verovanja definisani kao trojedini Bog.
Dodata je samo nova fraza u vec postojecem ucenju.

Tako da si lazov i izvrtac ipak ti a ne ja, a ovde smo videli to i na delu.

Možeš ti lagati, ali svojim lažima ne možeš činjenice promijeniti. A činjenica je da je tvoja EGWistička sekta tek 1980. (65 godina nakon smrti Ellen White) u svoja vjerovanja uvrstila i vjerovanje u Trojstvo.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Možeš ti lagati, ali svojim lažima ne možeš činjenice promijeniti. A činjenica je da je tvoja EGWistička sekta tek 1980. (65 godina nakon smrti Ellen White) u svoja vjerovanja uvrstila i vjerovanje u Trojstvo.

Da ali u tvojim snovima.

Dakle, stvar je u tome - da su Adventisti oduvek verovali u Gospoda Isusa Hrista i Svetog Duha kao Bozanska nestvorena bica ili osobe jednake Bogu, ali ih nisu nazivali trojstvo, jer taj izraz nije biblijski.
Te 1980 godine su uveli taj novi termin ili frazu kojom su zeleli da objasne staro pomenuto verovanje u koje su od pocetka verovali, da su Gospod Isus Hristos i Sveti Duh Bog zajedno sa Ocem.

Djejms Vagoner pionir Adventizma koji je ziveo u vreme nastanka Adventisticke crkve - u svojoj knjizi "Hristos i njegova pravednost" na vise mesta pise da je Isus Bog, i evo par kratkih citata: "MNOGA MESTA U BIBLIJI GOVORE DA JE HRISTOS BOG.. SAM HRISTOS JE NA KRAJNJE NEDVOSMISLEN NACIN UCIO LJUDE ISTINI DA JE ON BOG.. itd.

Dakle, pioniri Adventizma su verovali u Bozanstvo Gospoda Isusa Hrista i Svetog Duha, ali ih nisu definisali kao trojstvo, pa su 1980 samo dodali tu frazu u 27 verovanja.

Dakle, ipak Stvarnoslap laze i izvrce cinjenice.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
978
Te godine su definisana ucenja Adventisticke crkve u 28 verovanja , izmedju ostalih potvrdjeno je i staro verovanje pionira Advenisticke crkve u trojedinog Boga, o kome su pisali Ellen White, Jejms Wagoner, itd.
Pominju se jos neke godine kao dokaz da su Adventisti od pocetka verovali u trojstvo, kao sto su 1913, 1914, 1941..
Inace, Djejms Vagoner koji pise o trojstvu u gore pomenutoj knjizi, ziveo je u vremenu nastanka Adventisticke crkve, kao i Ellen White.

Evo da vidimo da li je po Laodikeji Džejms Vagoner vjerovao da je Isus Bog bez početka kako uči crkva ili je rođen u vječnosti

“Reč je bila 'u početku.' Ljudski um ne može dokučiti koji vremenski period se ovde odvijao. Ljudima nije dato da znaju kada i kako je Sin rođen; ali znamo da je on bio božanska reč, ne samo pre nego što je došao na ovu zemlju da umre, već i pre nego što je svet uopšte i stvoren. Pred samo raspeće, On se pomolio: 'I sad proslavi ti mene, Oče, u tebe samoga slavom koju imadoh u tebe prije nego svijet postade.' Jovan 17:5
Više od sedamsto godina pre njegovog prvog dolaska, sam dolazak je bio predskazan inspirisanim rečima: 'A ti, Vitlejeme Efrato, ako i jesi najmanji među tisućama Judinijem, iz tebe će mi izaći koji će biti gospodar u Izrailju, kojemu su izlasci od početka, od vječnijeh vremena.' Mihej 5:2. Znamo da Hrist 'Od Boga iziđe i dođe' (Jovan 8:42), ali to je bilo toliko davno u prošlosti da ljudski um to ne može pojmiti.” {E. Dž. Vagoner, Hrist i Njegova Pravednost, p. 9. 1890}

„Da li je Hrist Bog? Ovo ime nije dato Hristu kao posledica nekog velikog dostignuća, već njegovim pravom nasleđa. Govoreći o sili i veličini Hrista, pisac Jevrejima kaže da je On toliko bolji od anđela jer 'preslavnije ime od njihova dobi.' Jevrejima 1:4 Sin uvek s pravom uzima Očevo ime; i Hrist, kao 'jedinorodni u Boga,' ima puno pravo na to ime. Sin je, takođe, u većem ili manjem obimu, Očeva reprodukcija, on do određenog stepena ima osobenosti i karakteristike ličnosti kao Njegov Otac; ne savršeno, jer nema savršene reprodukcije među ljudskim rodom. Ali u Boga nema nesavršenosti, niti u jednom od Njegovih dela, te je tako Hrist 'sjajnost slave i obličja' Božje ličnosti. Jevrejima 1:3. Kao Sin samopostojećeg Boga, On u svojoj prirodi ima sve božanske atribute. Istina je da ima mnogo sinova Božjih, ali Hrist je jedini 'jedinorodni Božji Sin,' i zato je Božji Sin u smislu u kom nijedno biće nije bilo, niti može ikada biti. Anđeli su Božji Sinovi kao što je bio Adam ( Jov 38:7; Luka 3:38), stvaranjem; hrišćani su Božji sinovi usvojenjem (Rimljanima 8:14,15), ali je Hrist Sin Božji rođenjem. Pisac Jevrejima kasnije pokazuje da pozicija Sina Božjeg nije nešto u šta je on uzdignut, već je ona na koju On ima pravo.” {E. Dž. Vagoner, Hrist i Njegova Pravednost, str. 11-13. 1890}

“Možda je ovde potrebno izneti reč upozorenja. Neka niko ne misli da bismo mi uzdizali Hrista na račun Boga, niti ignorišemo Boga. To ne može biti, jer je Njihov interes isti. Slavimo Oca, slaveći Sina. Mi čuvamo Pavlove reči 'Ali mi imamo samo jednoga Boga, od kojega je sve, i mi u njemu, i jednoga Gospoda Isusa Hrista, kroz kojega je sve, i mi kroza nj.' (1 Korinćanima 8:6); kao što smo već citirali, kroz Njega je Bog stvarao svetove. Sve stvari su proistekle od Boga, Oca; Čak je i sam Hrist proistekao i izašao od Oca, ali Ocu je bilo ugodno da sva punina bude u Njemu, i da on bude direktni posrednik u svakom činu stvaranja. Naš cilj u ovom istraživanju je da postavimo Hristovu pravednu poziciju jednakosti sa Ocem, da bi Njegova moć da iskupi bila više cenjena.” .” {E. Dž. Vagoner, Hrist i Njegova Pravednost, str. 19. 1890}

„Da li je Hrist stvoreno biće?“

„Pre nego što pređemo na praktične lekcije koje se imaju naučiti iz ovih istina, moramo posvetiti nekoliko momenata na mišljenje koje mnogi iskreno drže, a koji ne bi svesno obeščastili Hrista, već, kroz to mišljenje, u stvari, poriču njegovo božanstvo. To je ideja da je Isus stvoreno biće, koje kroz Božju dobru volju, biva uzvišeno na svoju trenutnu poziciju. Niko ko se drži ovoga ne može imati razumevanje uzvišene pozicije koju Hrist zaista zauzima.

...Pismo otkriva da je Hrist 'jedinorodni Božji Sin.' On je rođen, nije stvoren. Kada je rođen, nije na nama da istražujemo, niti bi naš um mogao to da pojmi da nam je rečeno. Prorok Mihej nam govori sve što možemo znati o tome u ovim rečima, 'A ti, Vitlejeme Efrato, ako i jesi najmanji među tisućama Judinijem, iz tebe će mi izaći koji će biti gospodar u Izrailju, kojemu su izlasci od početka, od vječnijeh vremena.' Mihej 5:2. Postoji vreme kada je Hrist proizišao od Boga, iz Očevih nedara (Jovan 8:42; 1:18), ali to vreme je bilo toliko daleko u večnosti da je skoro bez početka. Poenta je da je Hrist rođeni Sin, a ne stvoreno biće. On po nasleđu ima 'ime veće od anđela; On je kao Sin u domu svojemu.' Jevrejima 1:4; 3:6. I kako je on jedinorodni Sin Božji, on je po prirodi kao Bog i poseduje sve atribute Boga, jer je Očeva volja da njegov Sin bude izraz Njegove ličnosti, sjajnost Njegove slave, i pun punine božanstva

... I konačno, znamo božansku uniju Oca i Sina iz činjenice da obojica imaju isti Duh. Pavle, posle reči u kojim govori da oni koji su u telu ne mogu udovoljiti Bogu, nastavlja: 'A vi nijeste u tijelu nego u duhu; jer Duh Božij u vama živi. A ako ko nema Duha Hristova, on nije njegov.' Rimljanima 8:9. Ovde vidimo da je Sveti Duh Božji Duh i Hristov Duh. Hrist 'je u nedrima Očevim' jer je po prirodi od iste materije kao Bog i ima život u sebi. On je prikladno nazvan Jehova, samopostojeći i tako je opisan u Jeremiji, 23:5,6, gde je rečeno da je pravedna klica, koji će činiti sud i pravdu na zemlji, koji će biti poznat po imenu Jehova – tsidekenu – GOSPOD PRAVDA NAŠA. Neka mu zato niko ko poštuje Hrista, ne pridaje manje časti nego što pridaje Ocu, jer bi to jednako bilo kao i da obeščašćuje Oca, ali neka svi, zajedno sa anđelima nebeskim, obožavaju Sina, bez straha da služe stvorenom biću umesto Tvorcu.” {E. Dž. Vagoner, Hrist i Njegova Pravednost, str. 19-24. 1890}

“U tvrdnji da su Otac i Sin savršeno jednaki, i da je Hrist po prirodi Bog, mi ne želimo da ljudi pogrešno shvate da tvrdimo da Otac nije bio pre Sina. Ne bi trebalo biti neophodno čvrsto braniti ovo stanovište, kako ljudi ne bi pomislili da je Sin postojao kad i Otac, a ipak neki idu u te ekstreme, koji ne dodaje nikakvo dostojanstvo Hristu, već mu radije oduzima od dužnog poštovanja, odbaujući celu stvar radije nego da prihvate teoriju koja je toliko očigledno van harmonije sa jezikom Biblije, koji kaže da Isus jeste jedinorodni Božji Sin. On je rođen, nije stvoren. On je od iste materije kao Otac, pa je po svojoj prirodi Bog; i pošto je to tako 'Ocu je ugodno da u njemu bude sva punina.' Kološanima 1:19 Iako su obojica iste prirode, Otac je prvi. Veći je i po tome što nema početak, dok je Hristova ličnost imala početak.” {E. Dž. Vagoner, Znaci Vremena, 8. April, 1889}

E sada čekam Laodikeju da vidim kako će obrnuti ove citate od Vagonera. Sigurno se pita kako ovih citata nema u njegovoj iskasapljenoj knjizi Hrist i njegova pravednost. I na kraju ga pozivam na veliki izazov da objasni ove posljednje citate od Vagonera - Iako su obojica iste prirode, Otac je prvi. Veći je i po tome što nema početak, dok je Hristova ličnost imala početak.”

Slap će ionako komentirati - ali intersenatno da Vagoner kaže da je Isus jednak Bogu Ocu, da je Bog i nije stvoren. Jedino što kaže da je Sveti Duh - Božji Duh i Kristov Duh.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Možeš ti lagati, ali svojim lažima ne možeš činjenice promijeniti. A činjenica je da je tvoja EGWistička sekta tek 1980. (65 godina nakon smrti Ellen White) u svoja vjerovanja uvrstila i vjerovanje u Trojstvo.

I to ne u Hrišćansko Trojstvo Triju ličnosti - osoba - ipostasa Jednog i Jedinog Bića - Boga, nego u Trijadu bića koja su na neki način "Božanstvo" - "Divinity"...
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Slap će ionako komentirati - ali intersenatno da Vagoner kaže da je Isus jednak Bogu Ocu, da je Bog i nije stvoren. Jedino što kaže da je Sveti Duh - Božji Duh i Kristov Duh.

I hoću. :) Dakle, ništa od Trojstva kod pionira. Čak niti kod Waggonera.

Pozivam "Jelenaše", Kainosa, Jovana i tripu da Laodikeju "dozovu pameti". Poučite ga da vam proročica Jelena nije bila trinitarka, nego je, dapače, uvođenje Trojstva u vašu sektu označila kao "Omega otpad".

I to ne u Hrišćansko Trojstvo Triju ličnosti - osoba - ipostasa Jednog i Jedinog Bića - Boga, nego u Trijadu bića koja su na neki način "Božanstvo" - "Divinity"...

Ovo je posebna priča. Đavlina ih obilato "nagrađuje" za obavljanje ovakvih njegovih poslova.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Po onome sto je Kainos citirao iz Vagonerove knjige - znacilo bi da je Vagoner bio kontradiktoran u svom pisanju, prvo tvrdeci da Isus nije stvoren vec da je Bog vecni, a potom govoreci o nekakvom rodjenju.

Vagoner naravno nije bio kontradiktoran, vec je problem u Kainosovom pogresnom zakljucivanju na osnovu nesagledavanja celog konteksta Vagonerovih reci, kao i izraza "STVOREN" i "RODJEN"

Da napomenem da objasnjenje koje cu dati nije moje licno, vec se nalazi u samoj knjizi "HRISTOS I NJEGOVA PRAVEDNOST" i to u fusnoti kao objasnjenje poglavlja 2 u kome se nalaze reci koje je Kainos citirao.
Inace, izdanje ove knjige koju ja imam je "NOVI SAD 2013 GODINA" i sadrzi i citate koje je Kainos postavio, sa objasnjenjem u fusnoti.

Dakle, izraz "RODJENJE" se u Vagonerovim recima ne odnosi na nekakvo Hristovo stvaranje na nebu pre koga on nije postojao, a to znamo jer Vagoner predhodno kaze "DA JE HRISTOS NESTVOREN, I DA JE BIO BOG ZAJEDNO SA OCEM KROZ CITAVU VECNOST"
U Vagonerovim recima "DA JE ISUS RODJEN" on upucuje na predestinaciju ili predodredjenje Hristovog rodjenja na zemlji, a to vidimo iz Vagonerovih sledecih reci "COVEKOV UM NIJE U STANJU DA OBUHVATI VREMENSKI RASPON NA KOJI SE OVAJ IZRAZ ODNOSI. NIJE DATO LJUDIMA DA ZNAJU KADA ILI KAKO JE SIN RODJEN, ALI MI ZNAMO DA JE ON BOZANSKA REC NE SAMO PRE SVOG DOLASKA NA OVU ZEMLJU, NEGO PRE NO STO JE I SVET STVOREN.. VISE OD SEDAM VEKOVA PRE NEGO STO JE POSTAO COVEK, BOZANSKIM OTKRIVENJEM PRORECEN JE NJEGOV DOLAZAK"

Dakle, ceo kontekst govori o predodredjenju Hristovog rodjenja na zemlji, u kome je on na nebu bio vecni nestvoreni Bog, ali je vec tamo odluceno da se on rodi u telu na zemlji kao rec Bozja i spasitelj, i po Vagonerovim recima "COVEKOV UM NIJE U STANJU DA OBUHVATI VREMENSKI RASPON ILI VREME U KOME JE ODLUCENO DA SE ISUS RODI NA ZEMLJI" sto se u bibliji naziva "TAJNA UTELOVLJENJA"

Ponavljam, ovo nije moje licno objasnjenje, vec se nalazi u samoj Vagonerovoj knjizi.

Jos nesto.
Ovde na forumu se na veliko laze protiv Ellen White i ostalih - da navodno nisu pisali i verovali u Isusa kao Boga vecnog nestvorenog, i iznose se razlicite druge prljave lazi.

Pitam se kako neko moze da uzima ime precistog Gospoda Isusa Hrista, a da u sebi gaji takav prljavi lazljivi duh.
To znaci da takvi nemaju veze sa Hristom, vec su gori od satanista jer rade gore stvari od satanista.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top