Jehovini svedoci!

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
ovo je x puta odgovoreno tako da bi gospodin Jurivaka mogao da obrise ovaj post posto se nekoliko puta ponavlja , mislim da je bespotrebno ponavljati sve jedno isto nema svrhe a i dat je odgovor,zao mi je ali ne zelim da trosim svoje vreme nasta sam vec potrosio sa tobom raspravljajuci na istu temu , tvoj stav me ne zanima mozes ga zadrzati kao i tvoj kolega mika.


Ja nisam kopirao nikakav tekst sa neke druge teme ili iz nekog prethodnog komentara, vec sam bazu za prilozeni odgovor koji sam ovde napisao pronasao u tim mojim predjasnjim odgovorima, i uskladio ih sa ovim sadasnjim tvojim komentarima.

Sto se tice ostalog, naravno da te moj ili stav brata Mike ne zanima, jer tebi nije stalo do istine, vec da u svakom slucaju zadrzis svoje misljenje po cenu da ono bude i pogresno.

Ali ja te razumem, samoljublje i ponos su vesti igraci ako se ne pobedjuju, i u tom slucaju toliko zavladaju covekovim bicem, da zbog njih covek postaje Duhovno slep bez zelje da ikada progleda, i takvom coveku ih je tesko zrtvovati cak i ako mu se iznesu svi potrebni dokazi, a ovo Duhovno slepilo izazvano samoljubljem i ponosom najbolje je objasnio sam Gospod Isus Hristos u jednoj prici koju je izrekao pred oholim Farisejima, rekavsi `AKO NE VERUJU MOJSIJU I PROROCIMA, DA IM KO IZ MRTVIH USTANE NECE VEROVATI..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
quote_icon.png
Prvobitno napisao Mika32

STVARANJE

Bog je za sest dana stvorio nasu Zemlju i sve u vasioni sta joj je bilo potrebno
za zivot ljudi i zivotinja po Bozjem planu.
Stvaranje nije trajano milionima godina kao sto evolicija uci da je postao svet,
niti je trajalo dugim periodima kao sto neki misle.




2. Da su to bili doslovni dan sam tekst dokazije, jer se u isto poglavlju
za svaki dan stvaranja ponavlja izraz: "I bi vece i bi jutro dan prvi, drugi i sve do sestoga."
Sta bi to bilo u dugim periodima? Sta bi blo jutro, a sta vece. Dakle dani su doslovni.

3. U drugom poglavlju jasno je oznaceno: "I svrsi Bog do sedmoga dana dela svoja..,
A u sedmi dan pocinu."
1. Moj 2,2. Tada je uspostavlje sedmicni ciklus od sedam dana.



5.
quote_icon.png
Prvobitno napisao Mika32

Ako su dani stvaranja perioni koji traju hiljadama godina, da li bi iko na ovoj zemlji
mogao da praznuje i jednu subotu? Ne bi. Dakle dani su doslovni.

Na to Harmagedon odgovara:




Nije tacno subota je bila posvecena samo Izraelskoj naciji nakon izlaska iz Egipta i to stoji u 2. Mojs. 31:16, 17

Postovanje Harmagedonu. Ti odgovaras tipico kao Jehovin svedok. Ti sve znas. Ti kazes "nije tacno" i mora da je tako.

Mozes li nam reci za koga je stvrena ona subpota prilikom stvaranja. 1. Mojsijeva 2,1.2?
Zar ti kao JS suprotstavljas se jasnoj Jehovinoj izjavi?
Nisi ti nikakav Jehovin svedok.
------------------

:
Sinovi Izraelovi neka drže dan počinka, svetkujući ga iz naraštaja u naraštaj, kao savez trajan [“vječni savez”, JB]. To neka bude trajan znak između mene i sinova Izraelovih.” (Zapazi da je držanje dana počinka bio znak između Jehove i Izraela, a to ne bi bilo tako da su i drugi narodi bili obavezni držati ga. dakle opet nema govora o doslovnim danima.

Nisi jos naucio osnovne biblijske istine. Procitaj 2. Mojsijeva 20,11.
------------------

6. u Cetvrtoj zapovesti je izricito izneta ta istina:
quote_icon.png
Prvobitno napisao Mika32

"Jer je ZA SEST DANA STVORIO GOSPOD NEBO I ZEMLJU, more i sto je u njima,
a u sedmi je dan pocinuo, zato je blagoslovio Gospod dan subotni i posvetio ga."
2. Mojsijeva 20,11.

Harmagedon:




Ja imam dva prevoda Biblije , Djuro Danicic -Vuk Karadzic , i Novi Svet prevod, i nigde nisam video da pise zato je blagoslovio dan subotnji , napominjem nigde nema dan subotnji , mozda u nekoj vasoj adventistickoj bibliji, stoga nema reci o doslovnim danima kako ti zamisljas.

Verujem ti Harmagedono, a to je zato sto i jesi procitao samo ta tri prevoda. Procitaj jos makar neki od njih.

Evo ti nekoliko od njih:
"Ta i Jahve je sest dana stvarao, nebo, zemlju i more i sve sto je u njima, A SEDMOG JE DANA POCINUO, STOGA JE JAHVE BLAGOSLOVIO I POSVETIO DAN SUBOTNI." 2. Mojsijeva 2011. prevod S. Grubisic.

Engleski: "Thererefor the Lord BLESSED THE SABBATH DAJ AND HALLOWED IT." Blagoslovi Subotu i possveti je. Prevod: NKJV

"Therefore the Lord BLESSED THE SABBATH DAY AND MADE IT HOLLY." Blagoslovi SUBOTNI DAN I POSVETI GA. Prevod: NIV
Harmagedone, trebas li jos prevoda? (Napomena, nijedan od navedenih prevoda nije Adventisticki, jer mi ni nemamo svoga prevoda Biblije)

Harmagedone, dacu ti jedan savet. U buduce, nermoj nikada reci za neciju izjavu "Nije istina", nego umesto toga kazi koliko ja zna, ili ja mislim da nije istina. Ovako sada svi vide da tvrdis nesto sto nije istina, a to pokazuje da ti nije dobro poznato Biblijsko ucenje, nego povrsno.


quote_icon.png
Prvobitno napisao Mika32

Prema tome za sve one koji veruju Bogu, on je na kamenim plocama napisao, da je stvaranje trajalo SEST doslovnih dana, a sedmi je odredio za odmor ljudima.

Harmagedon:




Smanji malo lazi nigde nije napisao doslovnih set dana gde si to nasao u kojoj Bibliji???????

Harmagedone, pa gde su ti dokazi da su to lazi?
Vidis to je tipicno za vas JS, kad se suocite sa istinom koja rusi vase pogresno ucenje, vi odmah pocnete napadati i vredjati sagovornika, ali znaj da to nema nikakve vrednosti.
Ako je Jehova u 2, zapovesti slago da govori o doslovnom danu, onda si u pravu.
Ali Jehova te demantuje, a ne ja.
---------------------

Zakljucak: Stvaranje nase Zemlji i svega onoga u vasioni sto je bilo potrebno da ona normalno funkcionise i da se na njoj omoguci normalan zivot, stvoreno je za sest doslovnih dana.

Tako nas Jehova uci u Svom savrsenom Zakonu Dekaloga.
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Harmagedon: ovo je x puta odgovoreno tako da bi gospodin Jurivaka mogao da obrise ovaj post posto se nekoliko puta ponavlja.

Mika:
Harmagedon cim se suoci sa pitanjima koja ruse njegovo neispravno ucenje, ili pocne da napada i vredja sagovornika, a ovde se cak usudio da od moderatora zahteva da brise temu.
Slusaj armagedonu, ti mislis da si odgovorio na sava pitanja ili bi zeleo da je tako, ali na neka od ovih pitanja ni nemas odgovor, zato bi ti zeleo da ti se sto prte ukloni ta tema ispred ociju.

Ako tebe tema ne zanima, zaobidji je, niko te ne prisiljava da se javljas.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Neke crkve naučavaju da je Bog sve stvorio za samo šest dana koji su trajali po 24 sata. No Biblija tako ne govori.
1. Mojsijeva 1:3-31 opisuje kako je Bog pripremao već postojeću Zemlju za čovjekov život. Ondje stoji da je sve dovršio za šest dana, ali ne kaže se da su ti dani trajali po 24 sata. U Bibliji se izraz “dan” često odnosi na neko duže razdoblje. (Usporedi 2. Petrovu 3:8.) Stoga je logično da su i “dani” iz 1. poglavlja 1. Mojsijeve zapravo trajali tisućama godina.Je li cjelokupno stvaranje materijalnog svemira dovršeno za samo 6 dana prije 6-10 tisuća godina?
Poznate činjenice govore protiv takvog zaključka: (1) Sa sjeverne se polutke za vedre noći može vidjeti Andromedina maglica. Svjetlosti koja dolazi od te galaksije treba oko 2 000 000 godina da bi stigla do Zemlje, što pokazuje da starost svemira treba mjeriti najmanje u milijunima godina. (2) Krajnji produkti radioaktivnog raspada koji se nalaze u sastavu nekih stijena na Zemlji svjedoče da su one nastale prije više milijardi godina..
Vidi cika miko to znaci kako kazuJS-ci i amargedon (sedmi dan odmora trebao bi da bude nekoliko hiljada godina za odmor coveku, jer je isus rekao da je sedmi dan tj subota stvorena za coveka)kao sto nam je poznato nedelja se sastoji od 7 dana,6dana radi a sedmi odmaraj da bi svetkovao boga koji te stvori!!! znaci da bi bog morao da ceka po nekoliko hiljada godina dok neprodju 6 dana da bi ga ljudi svetkovali u 7 dan takodje nekoliko hiljada godina.
Ne da je smesno nego otkiuda ta demonstracija hamargedona o stvaranju sveta od nekoliko hiljada godina.
Nije logicno o onome sto on tvrdi.

pozdrav svima.
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
Harmagedon: ovo je x puta odgovoreno tako da bi gospodin Jurivaka mogao da obrise ovaj post posto se nekoliko puta ponavlja.

Mika:
Harmagedon cim se suoci sa pitanjima koja ruse njegovo neispravno ucenje, ili pocne da napada i vredja sagovornika, a ovde se cak usudio da od moderatora zahteva da brise temu.
Slusaj armagedonu, ti mislis da si odgovorio na sava pitanja ili bi zeleo da je tako, ali na neka od ovih pitanja ni nemas odgovor, zato bi ti zeleo da ti se sto prte ukloni ta tema ispred ociju.

Ako tebe tema ne zanima, zaobidji je, niko te ne prisiljava da se javljas.
Pa nece svako da razume te stvari nije dano,

Marko 4:11-. 11 I rekao im je: “Vama je dano da razumijete svetu tajnu kraljevstva Božjeg, a onima koji su vani sve se govori u usporedbama, 12 da očima gledaju, a ne vide, i ušima slušaju, a ne razumiju, i da se ne obrate i ne dobiju oproštenje.” 13 I još im je rekao: “Kad ne shvaćate ovu usporedbu, kako ćete onda razumjeti sve druge usporedbe?
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
Vidi cika miko to znaci kako kazuJS-ci i amargedon (sedmi dan odmora trebao bi da bude nekoliko hiljada godina za odmor coveku, jer je isus rekao da je sedmi dan tj subota stvorena za coveka)kao sto nam je poznato nedelja se sastoji od 7 dana,6dana radi a sedmi odmaraj da bi svetkovao boga koji te stvori!!! znaci da bi bog morao da ceka po nekoliko hiljada godina dok neprodju 6 dana da bi ga ljudi svetkovali u 7 dan takodje nekoliko hiljada godina.
Ne da je smesno nego otkiuda ta demonstracija hamargedona o stvaranju sveta od nekoliko hiljada godina.
Nije logicno o onome sto on tvrdi.

pozdrav svima.
Izrael je propustio ući u Božji počinak
8 Izraelska je nacija imala koristi od Jehovinog zakona o radu i počivanju. Čak i prije nego što je na gori Sinaj Bog Izraelcima dao Zakon, on im je preko Mojsija rekao: ”Vidite, Gospodin vam je dao subotu, za to vam daje šestoga dana hljeba na dva dana. Stojte svaki na svom mjestu, i neka ne odlazi niko sa svojega mjesta u sedmi dan.“ Rezultat toga bio je da ”počinu narod u sedmi dan“ (2. Mojsijeva 16:22-30).
9 Za Izraelce, koji su upravo bili oslobođeni iz ropstva u Egiptu, ta je uredba bila nešto novo. Iako su Egipćani i drugi narodi mjerili vrijeme u periodima od pet do deset dana, zarobljenim Izraelcima vjerojatno nije bilo dozvoljeno da imaju dan odmora. (Usporedi 2. Mojsijevu 5:1-9.) Zato je razumno zaključiti da su Izraelci rado prihvatili tu promjenu. Umjesto da zahtjev držanja sabata smatraju teretom ili ograničenjem, trebalo im je biti drago da ga mogu držati. Ustvari, Bog im je kasnije rekao da je sabat trebao služiti kao podsjetnik na njihovo ropstvo u Egiptu i na to da ih je on oslobodio (5. Mojsijeva 5:15).
10 Da su Izraelci, koji su zajedno s Mojsijem izašli iz Egipta bili poslušni, bili bi dobili prednost da uđu u obećanu ”zemlju gdje mlijeko i med teče“ (2. Mojsijeva 3:8). Tamo bi uživali u pravom počinku, ne samo na sabat već tijekom cijelog svog života (5. Mojsijeva 12:9, 10). Međutim, to nije bilo tako. Apostol Pavao je u vezi s njima napisao: ”Koji su to, naime, što su čuli pa se pobunili? Svi, zar ne, koji su izišli iz Egipta pod Mojsijevim vodstvom? A na koje je bio srdit četrdeset godina? Zar ne na one koji su sagriješili i kojih su ’tjelesa pala na zemlju‘? A kojima ’se zakle da neće ući u počinak njegov‘, ako ne onima koji se nisu pokorili? I tako vidimo da nisu mogli ’ući‘ zbog svoje nevjere“ (Jevrejima 3:16-19, St).
11 Kakve li snažne pouke za nas! Ta generacija nije dobila počinak koji im je Jehova obećao zato što nije vjerovala u njega. Umjesto toga, pomrla je u pustoši. Nisu shvatili da su kao Abrahamovi potomci bili tijesno povezani s Božjom voljom s obzirom na omogućavanje blagoslova za sve nacije na Zemlji (1. Mojsijeva 17:7, 8; 22:18). Umjesto da su postupali u skladu s božanskom voljom, njihove su im svakodnevne i sebične želje potpuno odvratile pažnju. Nikada nemojmo krenuti tim putem! (1. Korinćanima 10:6, 10).
Ostaje počivanje
12 Nakon što je istaknuo da Izrael nije ušao u Božji počinak zbog nevjerovanja, Pavao obraća pažnju na svoje suvjernike. On ih je, prema Jevrejima 4:1-5, uvjerio da je ”ostavljeno obećanje da se ulazi u [Božji] pokoj“. Pavao ih je potaknuo da pokazuju vjeru u ’čuvenu riječ [”dobru vijest“, NW]‘, jer ”mi koji vjerovasmo ulazimo u pokoj [”počinak“, NW]“. Budući da je Isusovom otkupnom žrtvom Zakon već bio ukinut, Pavao ovdje nije govorio o fizičkom odmoru koji je omogućavao sabat (Kološanima 2:13, 14). Citirajući 1. Mojsijevu 2:2 i Psalam 95:11, Pavao je poticao hebrejske kršćane da uđu u Božji počinak.
13 Mogućnost ulaska u Božji počinak za hebrejske je kršćane trebala biti ’dobra vijest‘, jednako kao što je sabatni počinak trebao biti ’dobra vijest‘ za Izraelce prije njih. Dakle, Pavao je svoje suvjernike poticao da ne učine iste pogreške koje je učinio Izrael dok je bio u pustoši. Citirajući ono što se danas nalazi u Psalmu 95:7, 8, on je svratio pažnju na riječ ”danas“, premda je Bog tako davno počinuo od djela stvaranja (Jevrejima 4:6, 7). Što je Pavao htio reći? Htio je reći da ”sedmi dan“, koji je Bog odvojio kako bi svojem naumu u vezi sa Zemljom i čovječanstvom dozvolio da se ostvari u potpunosti, još uvijek traje. Stoga je bilo hitno da njegovi sukršćani rade u cilju ostvarenja tog nauma umjesto da budu preokupirani svojim sebičnim težnjama. Još jednom je upozorio: ”Ne budite drvenastijeh srca.“
14 Osim toga, Pavao je objasnio da obećani ’počinak‘ nije proizlazio samo iz toga da se pod Jozuinim vodstvom nastane u Obećanoj zemlji (Jozua 21:44, St). ”Jer da je Isus [”Jozua“, NW] one doveo u pokoj [”počinak“, NW]“, kaže Pavao, ”ne bi za drugi dan govorio po tom.“ Pavao s obzirom na to dodaje: ”Ostavljeno [je] još [”sabatno“, NW] počivanje narodu Božijemu“ (Jevrejima 4:8, 9). Što je to ’sabatno počivanje‘?
Ući u Božji počinak
15 Izraz ’sabatno počivanje‘ prijevod je grčke riječi koja znači ”svetkovanje sabata“ (Kingdom Interlinear). Profesor William Lane kaže: ”Taj je izraz dobio svoju osobitu nijansu iz sabatnih uputa koje su se u judaizmu razvile na temelju Izlaska 20:8-10, gdje se ističe da su počinak i davanje hvale međusobno povezani (...). [Tamo] se ističe poseban aspekt slavljeničkog raspoloženja i radosti, koji se pokazuju u znak štovanja Boga i davanja hvale njemu.“ Dakle, obećani počinak nije samo oslobođenje od rada. To je promjena iz zamornog, besmislenog rada u radosnu službu koja iskazuje čast Bogu.
16 To je očito iz Pavlovih sljedećih riječi: ”Jer koji udje u pokoj njegov [”Božji počinak“, NW], i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh“ (Jevrejima 4:10). Bog ne počiva sedmog stvaralačkog dana zato što je umoran. Umjesto toga, on je prestao sa stvaranjem na Zemlji kako bi dozvolio da se djelo njegovih ruku razvije i dostigne punu slavu, a to je njemu na slavu i čast. Kao dio Božjih djela stvaranja, i mi bismo se trebali uklapati u taj program. Trebali bismo ’počinuti od svojih djela‘, to jest trebali bismo se prestati pred Bogom opravdavati u nastojanju da zadobijemo spasenje. Umjesto toga, trebamo vjerovati da naše spasenje ovisi o otkupnoj žrtvi Isusa Krista putem koje će sve stvari biti ponovno dovedene u sklad s Božjim naumom (Efežanima 1:8-14; Kološanima 1:19, 20).
Božja Riječ je djelotvorna
17 Izraelci nisu ušli u Božji obećani počinak zbog svoje neposlušnosti i nevjerovanja. Zato je Pavao potaknuo hebrejske kršćane: ”Da se postaramo dakle ući u taj pokoj [”počinak“, NW], da ne upadne ko u onu istu gatku nevjerstva“ (Jevrejima 4:11). Većina Židova iz prvog stoljeća nije pokazala vjeru u Isusa, pa su mnogi od njih mnogo propatili kad je 70. n. e. židovski sustav stvari došao svom kraju. Kako je samo važno da danas vjerujemo u Božje obećanje!
18 Imamo dobre razloge da pokazujemo vjeru u Jehovinu riječ. Pavao je napisao: ”Živa [je] i djelotvorna riječ Božja. Ona je oštrija od svakoga dvosjeklog mača i prodire do rastavljanja duše i duha, zglobova i moždine, i može suditi nakane i misli srca“ (Jevrejima 4:12, St). Da, Božja je riječ, odnosno njegova poruka, ”oštrija od svakoga dvosjeklog mača“. Hebrejski su kršćani morali zadržati na umu što se dogodilo njihovim precima. Ignorirajući Jehovinu osudu da će pomrijeti u pustoši, pokušali su ući u Obećanu zemlju. No Mojsije ih je upozorio: ”Amalek i Hananej tamo [je] pred vama, i izginućete od mača.“ Kad su Izraelci tvrdoglavo krenuli naprijed, ”sidje Amalek i Hananej, koji življahu u onoj gori, i razbiše ih i baciše dori do Horme“ (4. Mojsijeva 14:39-45). Jehovina je riječ oštrija od svakog dvosjeklog mača, a svatko tko je namjerno ignorira sigurno će snositi posljedice (Galaćanima 6:7-9).
19 Kako samo snažno Božja riječ ”prodire do rastavljanja duše i duha, zglobova i moždine“! Ona prodire u pomisli i poticaje pojedinaca i na simboličan način probada sve do moždine, koja se nalazi u najskrovitijem dijelu kostiju! Iako su Izraelci oslobođeni iz egipatskog ropstva pristali na to da će držati Zakon, Jehova je znao da oni u svom srcu nisu cijenili njegove uredbe i zahtjeve (Psalam 95:7-11). Umjesto da su vršili njegovu volju, oni su bili zaokupljeni zadovoljavanjem vlastitih tjelesnih želja. Zato nisu ušli u Božji obećani počinak, već su pomrli u pustoši. Iz toga moramo izvući pouku, jer ”nema stvorenja sakrivena pred [Bogom]. Naprotiv, sve je golo i otkriveno očima onoga komu moramo dati račun“ (Jevrejima 4:13, St). Stoga, ispunimo svoje predanje Jehovi i ne ’odstupajmo na pogibao‘ (Jevrejima 10:39).
20 Iako ”sedmi dan“ — Božji dan počinka — još uvijek traje, on je spreman izvršiti svoj naum u vezi sa Zemljom i čovječanstvom. Mesijanski Kralj, Isus Krist, vrlo će skoro stupiti u akciju čišćenja Zemlje od svih koji se protive Božjoj volji, uključujući i Sotonu Đavla. Tijekom Kristove Tisućugodišnje Vladavine, Isus i 144 000 njegovih suvladara dovest će Zemlju i čovječanstvo u stanje kakvo je Bog naumio (Otkrivenje 14:1; 20:1-6). Sada je vrijeme da dokažemo kako se volja Jehove Boga nalazi u središtu našeg života. Umjesto da težimo za tim da se opravdavamo pred Bogom i da unapređujemo vlastite interese, sada je vrijeme da ’počinemo od svojih djela‘ i da svim srcem služimo interesima Kraljevstva. Ako činimo tako i ako ostanemo vjerni svom nebeskom Ocu, Jehovi, imat ćemo prednost uživati u koristima koje proizlaze iz Božjeg počinka, kako sada tako i u svu vječnost.
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Postovanje Harmagedonu,zar ti stvarno milis da ce nego citati toliko teksta koji si kopirao?Odgovori na pitanja u nekoliko recenica, a nemoj nam kopirate cele vase casopise.Ne mislim da ce to iko procitati.
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Izrael je propustio ući u Božji počinak
8 Izraelska je nacija imala koristi od Jehovinog zakona o radu i počivanju. Čak i prije nego što je na gori Sinaj Bog Izraelcima dao Zakon, on im je preko Mojsija rekao: ”Vidite, Gospodin vam je dao subotu, za to vam daje šestoga dana hljeba na dva dana. Stojte svaki na svom mjestu, i neka ne odlazi niko sa svojega mjesta u sedmi dan.“ Rezultat toga bio je da ”počinu narod u sedmi dan“ (2. Mojsijeva 16:22-30).
9 Za Izraelce, koji su upravo bili oslobođeni iz ropstva u Egiptu, ta je uredba bila nešto novo. Iako su Egipćani i drugi narodi mjerili vrijeme u periodima od pet do deset dana, zarobljenim Izraelcima vjerojatno nije bilo dozvoljeno da imaju dan odmora. (Usporedi 2. Mojsijevu 5:1-9.) Zato je razumno zaključiti da su Izraelci rado prihvatili tu promjenu. Umjesto da zahtjev držanja sabata smatraju teretom ili ograničenjem, trebalo im je biti drago da ga mogu držati. Ustvari, Bog im je kasnije rekao da je sabat trebao služiti kao podsjetnik na njihovo ropstvo u Egiptu i na to da ih je on oslobodio (5. Mojsijeva 5:15).
10 Da su Izraelci, koji su zajedno s Mojsijem izašli iz Egipta bili poslušni, bili bi dobili prednost da uđu u obećanu ”zemlju gdje mlijeko i med teče“ (2. Mojsijeva 3:8). Tamo bi uživali u pravom počinku, ne samo na sabat već tijekom cijelog svog života (5. Mojsijeva 12:9, 10). Međutim, to nije bilo tako. Apostol Pavao je u vezi s njima napisao: ”Koji su to, naime, što su čuli pa se pobunili? Svi, zar ne, koji su izišli iz Egipta pod Mojsijevim vodstvom? A na koje je bio srdit četrdeset godina? Zar ne na one koji su sagriješili i kojih su ’tjelesa pala na zemlju‘? A kojima ’se zakle da neće ući u počinak njegov‘, ako ne onima koji se nisu pokorili? I tako vidimo da nisu mogli ’ući‘ zbog svoje nevjere“ (Jevrejima 3:16-19, St).
11 Kakve li snažne pouke za nas! Ta generacija nije dobila počinak koji im je Jehova obećao zato što nije vjerovala u njega. Umjesto toga, pomrla je u pustoši. Nisu shvatili da su kao Abrahamovi potomci bili tijesno povezani s Božjom voljom s obzirom na omogućavanje blagoslova za sve nacije na Zemlji (1. Mojsijeva 17:7, 8; 22:18). Umjesto da su postupali u skladu s božanskom voljom, njihove su im svakodnevne i sebične želje potpuno odvratile pažnju. Nikada nemojmo krenuti tim putem! (1. Korinćanima 10:6, 10).
Ostaje počivanje
12 Nakon što je istaknuo da Izrael nije ušao u Božji počinak zbog nevjerovanja, Pavao obraća pažnju na svoje suvjernike. On ih je, prema Jevrejima 4:1-5, uvjerio da je ”ostavljeno obećanje da se ulazi u [Božji] pokoj“. Pavao ih je potaknuo da pokazuju vjeru u ’čuvenu riječ [”dobru vijest“, NW]‘, jer ”mi koji vjerovasmo ulazimo u pokoj [”počinak“, NW]“. Budući da je Isusovom otkupnom žrtvom Zakon već bio ukinut, Pavao ovdje nije govorio o fizičkom odmoru koji je omogućavao sabat (Kološanima 2:13, 14). Citirajući 1. Mojsijevu 2:2 i Psalam 95:11, Pavao je poticao hebrejske kršćane da uđu u Božji počinak.
13 Mogućnost ulaska u Božji počinak za hebrejske je kršćane trebala biti ’dobra vijest‘, jednako kao što je sabatni počinak trebao biti ’dobra vijest‘ za Izraelce prije njih. Dakle, Pavao je svoje suvjernike poticao da ne učine iste pogreške koje je učinio Izrael dok je bio u pustoši. Citirajući ono što se danas nalazi u Psalmu 95:7, 8, on je svratio pažnju na riječ ”danas“, premda je Bog tako davno počinuo od djela stvaranja (Jevrejima 4:6, 7). Što je Pavao htio reći? Htio je reći da ”sedmi dan“, koji je Bog odvojio kako bi svojem naumu u vezi sa Zemljom i čovječanstvom dozvolio da se ostvari u potpunosti, još uvijek traje. Stoga je bilo hitno da njegovi sukršćani rade u cilju ostvarenja tog nauma umjesto da budu preokupirani svojim sebičnim težnjama. Još jednom je upozorio: ”Ne budite drvenastijeh srca.“
14 Osim toga, Pavao je objasnio da obećani ’počinak‘ nije proizlazio samo iz toga da se pod Jozuinim vodstvom nastane u Obećanoj zemlji (Jozua 21:44, St). ”Jer da je Isus [”Jozua“, NW] one doveo u pokoj [”počinak“, NW]“, kaže Pavao, ”ne bi za drugi dan govorio po tom.“ Pavao s obzirom na to dodaje: ”Ostavljeno [je] još [”sabatno“, NW] počivanje narodu Božijemu“ (Jevrejima 4:8, 9). Što je to ’sabatno počivanje‘?
Ući u Božji počinak
15 Izraz ’sabatno počivanje‘ prijevod je grčke riječi koja znači ”svetkovanje sabata“ (Kingdom Interlinear). Profesor William Lane kaže: ”Taj je izraz dobio svoju osobitu nijansu iz sabatnih uputa koje su se u judaizmu razvile na temelju Izlaska 20:8-10, gdje se ističe da su počinak i davanje hvale međusobno povezani (...). [Tamo] se ističe poseban aspekt slavljeničkog raspoloženja i radosti, koji se pokazuju u znak štovanja Boga i davanja hvale njemu.“ Dakle, obećani počinak nije samo oslobođenje od rada. To je promjena iz zamornog, besmislenog rada u radosnu službu koja iskazuje čast Bogu.
16 To je očito iz Pavlovih sljedećih riječi: ”Jer koji udje u pokoj njegov [”Božji počinak“, NW], i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh“ (Jevrejima 4:10). Bog ne počiva sedmog stvaralačkog dana zato što je umoran. Umjesto toga, on je prestao sa stvaranjem na Zemlji kako bi dozvolio da se djelo njegovih ruku razvije i dostigne punu slavu, a to je njemu na slavu i čast. Kao dio Božjih djela stvaranja, i mi bismo se trebali uklapati u taj program. Trebali bismo ’počinuti od svojih djela‘, to jest trebali bismo se prestati pred Bogom opravdavati u nastojanju da zadobijemo spasenje. Umjesto toga, trebamo vjerovati da naše spasenje ovisi o otkupnoj žrtvi Isusa Krista putem koje će sve stvari biti ponovno dovedene u sklad s Božjim naumom (Efežanima 1:8-14; Kološanima 1:19, 20).
Božja Riječ je djelotvorna
17 Izraelci nisu ušli u Božji obećani počinak zbog svoje neposlušnosti i nevjerovanja. Zato je Pavao potaknuo hebrejske kršćane: ”Da se postaramo dakle ući u taj pokoj [”počinak“, NW], da ne upadne ko u onu istu gatku nevjerstva“ (Jevrejima 4:11). Većina Židova iz prvog stoljeća nije pokazala vjeru u Isusa, pa su mnogi od njih mnogo propatili kad je 70. n. e. židovski sustav stvari došao svom kraju. Kako je samo važno da danas vjerujemo u Božje obećanje!
18 Imamo dobre razloge da pokazujemo vjeru u Jehovinu riječ. Pavao je napisao: ”Živa [je] i djelotvorna riječ Božja. Ona je oštrija od svakoga dvosjeklog mača i prodire do rastavljanja duše i duha, zglobova i moždine, i može suditi nakane i misli srca“ (Jevrejima 4:12, St). Da, Božja je riječ, odnosno njegova poruka, ”oštrija od svakoga dvosjeklog mača“. Hebrejski su kršćani morali zadržati na umu što se dogodilo njihovim precima. Ignorirajući Jehovinu osudu da će pomrijeti u pustoši, pokušali su ući u Obećanu zemlju. No Mojsije ih je upozorio: ”Amalek i Hananej tamo [je] pred vama, i izginućete od mača.“ Kad su Izraelci tvrdoglavo krenuli naprijed, ”sidje Amalek i Hananej, koji življahu u onoj gori, i razbiše ih i baciše dori do Horme“ (4. Mojsijeva 14:39-45). Jehovina je riječ oštrija od svakog dvosjeklog mača, a svatko tko je namjerno ignorira sigurno će snositi posljedice (Galaćanima 6:7-9).
19 Kako samo snažno Božja riječ ”prodire do rastavljanja duše i duha, zglobova i moždine“! Ona prodire u pomisli i poticaje pojedinaca i na simboličan način probada sve do moždine, koja se nalazi u najskrovitijem dijelu kostiju! Iako su Izraelci oslobođeni iz egipatskog ropstva pristali na to da će držati Zakon, Jehova je znao da oni u svom srcu nisu cijenili njegove uredbe i zahtjeve (Psalam 95:7-11). Umjesto da su vršili njegovu volju, oni su bili zaokupljeni zadovoljavanjem vlastitih tjelesnih želja. Zato nisu ušli u Božji obećani počinak, već su pomrli u pustoši. Iz toga moramo izvući pouku, jer ”nema stvorenja sakrivena pred [Bogom]. Naprotiv, sve je golo i otkriveno očima onoga komu moramo dati račun“ (Jevrejima 4:13, St). Stoga, ispunimo svoje predanje Jehovi i ne ’odstupajmo na pogibao‘ (Jevrejima 10:39).
20 Iako ”sedmi dan“ — Božji dan počinka — još uvijek traje, on je spreman izvršiti svoj naum u vezi sa Zemljom i čovječanstvom. Mesijanski Kralj, Isus Krist, vrlo će skoro stupiti u akciju čišćenja Zemlje od svih koji se protive Božjoj volji, uključujući i Sotonu Đavla. Tijekom Kristove Tisućugodišnje Vladavine, Isus i 144 000 njegovih suvladara dovest će Zemlju i čovječanstvo u stanje kakvo je Bog naumio (Otkrivenje 14:1; 20:1-6). Sada je vrijeme da dokažemo kako se volja Jehove Boga nalazi u središtu našeg života. Umjesto da težimo za tim da se opravdavamo pred Bogom i da unapređujemo vlastite interese, sada je vrijeme da ’počinemo od svojih djela‘ i da svim srcem služimo interesima Kraljevstva. Ako činimo tako i ako ostanemo vjerni svom nebeskom Ocu, Jehovi, imat ćemo prednost uživati u koristima koje proizlaze iz Božjeg počinka, kako sada tako i u svu vječnost.

Kao sto ti rekoh ja necitam sarene kljizice i zurnalcice KS-re ali ugledah ono o 144 000 pa nemogah a da ne procitam tu laz.
Brisi taj deo s posta dok momci nisu procitali da se nebi izblamirao pred njima....

Ako nisi slep ovde se jasno radi o 144 000 koji se neopoganise s zenama,a vas sve da izvrnes naopako kod JS-ka, nema da se nadje ni jedan nevin koji se nije opoganio sa zenama.
(otkr 14;3,4,5)

3 I pevahu kao novu pesmu pred prestolom i pred četiri životinje i pred starešinama: i niko ne mogaše naučiti pesme, osim onih sto i četrdeset i četiri hiljade koji su otkupljeni sa zemlje.

4 Ovo su koji se ne opoganiše sa ženama, jer su devstvenici, oni idu za Jagnjetom kud god ono pođe. Ovi su kupljeni od ljudi, prvenci Bogu i Jagnjetu.
2 Kor. 11:2, Jak. 1:18

5 I u njihovim ustima ne nađe se prevara, jer su bez mane pred prestolom Božijim.

a u vasim ustima je mnogo lazi!!!

(otk 7:3-10)

Kao sto sama biblija opominje tj sam Gospod da se nekvari nista dok BOG nezapise pecatom na celima njihovim!!! a vi tu iznosite laz o 144 000-de Bozjih slugu, koji nemaju ama bas nista s vasom organizacijom KS-re.

3 Ne kvarite ni zemlje, ni mora, ni drveta, dokle zapečatim sluge Boga našeg na čelima njihovim.
Ef. 4:30, 2 Tim. 2:19, Otk. 6:6, Otk. 9:4, Otk. 14:1, Otk. 22:4

4 I čuh broj zapečaćenih, sto i četrdeset i četiri hiljade zapečaćenih od svih kolena sinova Izrailjevih;
Isa. 4:2, Otk. 9:16, Otk. 14:1

5 Od kolena Judinog dvanaest hiljada zapečaćenih; od kolena Ruvimovog dvanaest hiljada zapečaćenih; od kolena Gadovog dvanaest hiljada zapečaćenih;
Jezek. 48:19

6 Od kolena Asirovog dvanaest hiljada zapečaćenih; od kolena Neftalimovog dvanaest hiljada zapečaćenih; od kolena Manasijinog dvanaest hiljada zapečaćenih;

7 Od kolena Simeunovog dvanaest hiljada zapečaćenih; od kolena Levijevog dvanaest hiljada zapečaćenih; od kolena Isaharovog dvanaest hiljada zapečaćenih;

8 Od kolena Zavulonovog dvanaest hiljada zapečaćenih; od kolena Josifovog dvanaest hiljada zapečaćenih; od kolena Venijaminovog dvanaest hiljada zapečaćenih.

9 Po tom videh, i gle, narod mnogi, kog ne može niko izbrojati, od svakog jezika i kolena i naroda i plemena, stajaše pred prestolom i pred Jagnjetom, obučen u haljine bele, i palme u rukama njihovim.
1 Moj. 12:3, 1 Moj. 22:17, Ps. 22:27, Isa. 2:2, Zah. 2:11, Zah. 8:23, Rim. 11:25, Otk. 3:5, Otk. 5:9

10 I povikaše glasom velikim govoreći: Spasenje Bogu našem, koji sedi na prestolu, i Jagnjetu.

Kao sto vidimo tu se radi o 12 plemena izraela i (JASNO TO PISE BEZ IKAKVOG UBEDJIVANJA SA VASE STRANE) ubedjivanje nije potrebno jer nismo slepi,kao sto to vi zelite da budemo i izvrsno poznajemo bibliju.
8,9-ti stih jasno ukazuje da tek posle odabranih iz 12 plemena izrealjevih 144 000,idemo posle mi!!! narod mnogi od svakog jezika,kolena,naroda,i plemena kog nemoze niko da izbroji, koji ce da stoje pred jagnjetom,no ne pred jehovom.
Eto ja rekoh pa neka braca kazu ko je u pravu.

Pozdrav.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jehovini svedoci znaju tako da iskomplikuju svoje tumacenje biblije, da je to mucno i citati, jer je kao dim u nozdrvama.

Biblijska istina je tako jednostavna da je i malo dete moze razumeti...hvala Bogu na tome..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Harmagedon:

Neke crkve nauc(avaju da je Bog sve stvorio za samo šest dana koji su trajali po 24 sata.

Odgovor:
To ne naucavaju cekve nego Biblija.
-----------------

No Biblija tako ne govori.
1. Mojsijeva 1:3-31 opisuje kako je Bog pripremao vec' postojec'u Zemlju za c(ovjekov život.

Odgovor:
Bog nije kucna pomocnica da sprema stanove, nego On je stvarao.
Gde pise da je zemlja postojala pre stvaranja?
Da nisi nadahnut Darvinovim otkrivenjem?
--------------

Ondje stoji da je sve dovršio za šest dana, ali ne kaže se da su ti dani trajali po 24 sata.

Odgovor:
A gde to kaze da je svaki dan stvaranja trajao 7000 godina? Molim za biblijski dokaz.
---------------------

U Bibliji se izraz "dan" c(esto odnosi na neko duže razdoblje. (Usporedi 2. Petrovu 3:8.) Stoga je logic(no da su i "dani" iz 1. poglavlja 1. Mojsijeve zapravo trajali tisuc'ama godina.

Odgovor:

Bravo hramagedonu! Sad si potrefio!
Pre svega, da li si ti procitao ono sto Petar pise ili si samo kopirao kako ti je to podvalila Kula strazara? Tekst glasi: "DA JE JEDAN DAN PRED GOSPODOM KAO HILJADU GODINA, I HILJADU GODINA KAO JEDAN DAN." 2. Petrova 3,8.

Prvo, harmagedonu, nadam se da si uocio, da ovde nije dato nekakvo novo racunanje vremena, nego Petar kaze da Bog ne zivi u vremenu kao mi ljudi. Za Njega nema proslosti i sadasnjosti, nego je sve sadasnjost. To uopste ne kaze da mi ljudi tako treba da racunamo vreme.

Drugo, tu kaze da je i hiljdu godina kao jedan dan.
Mozes li nam navesti jedan primer iz Kule strazare gde ste vi Jehovini svedoci racunali HILJADU GODINA KAO JEDAN DAN?Ako uzimate prvo, morate uzeti i drugo. Vidis gde te vodi ta tvoja logika?

Trece, ti si cak i Bibliji dodao ono sto u njoj ne pise: ""dani" iz 1. poglavlja 1. Mojsijeve zapravo trajali tisuc'ama godina." Gde si ti nasao mnozinu da je dan trajao hiljadama godina?

Vidis sinko, to je opasna igra i zloupotreba Biblije. Ti se pozivas na logiku, a znamo mi koliko puta je ta vasa logika promasila, zato umesto logike daj tekst. Gde pise da je dan stvaranja trajao 7000 godina? Vi mozete dodavati i manipulisati sa Biblijom pred ljudima koji je ne poznaju, ali ne i ovde.
--------------


Krajnji produkti radioaktivnog raspada koji se nalaze u sastavu nekih stijena na Zemlji svjedoc(e da su one nastale prije više milijardi godina.

Odgovor:
Mogu li da ti postavim jedno pitanje: Koliko je Adam bio star kad ga je Bog stvori?
Verovatno ce ti ovo pitanje izgledati smesno pa mozda i glupo, ali nije, u njemu je odgovor na tvju predostavku.
Bog nije stvorio Adama i sa njim i cusclu i mleko koji su neophodni za bebu, i kucnu pomocnicu koja ce voditi brigu o njemu, nego ga je stvorio odrasloga, zreloga, razumnoga kome je mogao da poveri upravu nad novostvorenom Zemljom.

Bog nije stvarao, jaja, ikru, spermu, nego odrastla stvorenja koja su bila spremna za razmnozavanje.

Bog nije stvarao ni seme, nego drvece i biljke koje su vec donosile svoje plodove.

Tako je i stene stvorio, cvrste, zrele. Slicno kao i Adam, i nema nikakvog probglema
ako one pod brojacem pokazuju milione godina starosti, to se potpuno slaze sa Biblijom. Bog ih je taakve stvorio.
------------

U 1. Mojsijevoj 1:3-31 ne govori se o stvaranju materije ili nebeskih tijela.

Odgovor:
Zao mi je ali ja te tvoje predpostavke nikako ne mogu da uskladim sa Biblijom. Ovo su razlozi:
Tekst koji si naveo pocinje: "U pocetku STVORI BOG NEBO I ZEMLJU." 1. Mojsijeva 1,1.

Da spomenem samo jos neke cinjenice: "POTOM RECE BOG: NEKA BUDU VIDEL NAD SVODOM NEBESKIM I DA DELE DAN I NOC, I DA BUDI ZNACI VREMENIMA I DANIMA I GODINAMA." (1. Mojsijeva 1,14. Tu je stvorena sedmica i razlika izmedju dana i nozi. To je upravo ono sto je Jehova napisao u cetvrtoj zapovesti Dekaloga. (2. Mojsijeva 20,8-11)

Da li si najzad uvideo, da se ne radi o hiljdama godina, nego o danu koji se deli u dva dela, dan i noc.
" I STVORI BOG DVA VIDELE velika, VIDELO VECE DA UPRAVLJA DANJU, I VIDELO MANJE DA UPRAVLJA NOCI I ZAVBEZDE." (1. Mosjijeva 1,16)

Ovo i deca u obdanistu mogu razumeti. Svi izvestaji o stvaranju ukazuju da se radi o doslovnim, a ne o simbolickim daniam. U pitanju je istorija, a ne prorocanstva. Zato Jehiovini svedoci grese sto istorijsko vreme pretvaraju u prorocka, pa se ni pri tome ne drze Biblije, nego svoje logike, tj fantazije.

Harmagedonu, molim te lepo, ajde sada razmisli malo koliko je tvoja izjava: "ne govori se o stvaranju materije ili nebeskih tijela" biblijski ispravna?

Zar ne pise jasno da je ststvorio: ‘DVA VIDELA I ZVEZDE"?

Prema ovome jasno se vidi koliko je opasnu slediti tu mracnu teoriju Kule strazar!
Zato ne govori ono sto su te neuki ljudi naucili, nego sledi Bibliju kako je napisano.
Inace ovak izgleda kao nikada nisi ni citao Bibliju.
 
Natrag
Top