- Učlanjen(a)
- 22.07.2016
- Poruka
- 11.465
Francuska revolucija je idealizirana.
Francuska revolucija je Deklaracija o pravima čoveka i građanina. Tu nema ništa loše, osim za one koji slobode ne bi dali i dozvolili.
Kasnije, su neki u revoluciji zloupotrebili položaj i nametnuli diktaturu. Ali ona nema veze sa Deklaracijom o pravima čoveka i građanina. Suština revolucije je u toj deklaraciji. Sve van toga i u suprotnosit sa time(Robesjpjerova diktatura) ne može da se izjednačava sa Deklaracijom.
Francuska revolucija kada se kaže..nije jedinstvena. Imamo faze revolucije. Prva počinje sa demokratksim vrednositima i slobodama. Kasnije pod pritiskom spoljnog neprijatelja(to ne treba zaboraviti), dolazi do radikalizacije određenih krugova koji vide u diktaturi jedino rešenje. Franucuska je od 1790 godine bila pod stalnim pritiskom Velike Britanije, Rusije, Austrije, i Pruske jer su ove monarhističke države pogrešno procenile da je Francuska revolucija opasnost po krune vladara tih država, zbog republikanskih načela. Francuska razdirana unutrašnjim problemima, pristiskom spolja i veličanstvenom pobedom kod Valmija 1792 je bila podložna jačanju radikalnih republikansko-patriotskih struja. Da bi sprečili unutrašnju izdaju, i očuvali tekvoine revolucije, jakobinci-montanjari na čelu sa Robespjerom su došli do zaključka da situaciju treba radikalizovati. Tako su došavši na vlast u Konventu uveli strožije mere koje su se pretvorile u diktaturu. Postali su opsesivno uplašeni za budućnost republike, te skloni teorijama zavere i tako su uveli diktaturu u julu 1793.
No, kasnije dolazi nova faza revolucije...1794-Termidorijum, pa zatim Direktorijum 1795-1799 i Konzulstvo 1799. Nakon toga dolazi Napoleon. Ima mnogo faza revolucije a najvažnija je ona početna od 1789-1793. Kasnije dolazi do kompromitacije ideja...i to nije ono što je prvobitno zamišljeno. To tako i jeste. Samo zlonameran će sve strpati u isti koš. Ili nepoznaje hronološki sled događaja.