Idolopoklonstvo - što je i primjeri

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Pa bas to sto se vi "pretvarate" je za jos vecu osudu, nego ovi nasi sto se samo "zovu" pravoslavnima po nacionalnoj pripadnosti, a i ne smatraju sebe vernicima niti idu u crkvu!

Naravno, jer ovi drugi, što po nacionalnoj osnovi sebe "zovu" pravoslavnima to čine iz ne znanja i poistovećivanja vere i nacije. Dok ovi prvi, to čine sa namerom, potpuno svesni da su lažni. Dakle svesno idu u prevaru.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ne samo d aobožavaju stepenice nego i staze u Međugorju idu klečeći do mjesta gdje se ukazala Marija kako kažu, a klečeći idu po stazi kuda je navodno išla Marija do mjesta ukazanja.

Onda iz staza vade zrnca pjeska i kamenčiće i to nose kući da mogu da obožavaju ta zrnca.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ne samo d aobožavaju stepenice nego i staze u Međugorju idu klečeći do mjesta gdje se ukazala Marija kako kažu, a klečeći idu po stazi kuda je navodno išla Marija do mjesta ukazanja.

Onda iz staza vade zrnca pjeska i kamenčiće i to nose kući da mogu da obožavaju ta zrnca.

Naravno, a sto ne bi vadili kamencice kad su sveti i ubruse apostola Pavla su nosili i stavljali na bolesnike jer su bili sveti!

Ah da kazaces 'oni nisu obozavali ubruse a vi obozavate kamencice'?

Da nije jadno, i da ne znam da nas zafrkavas i namerno izazivas, mislio bi da nisi normalan!

E ovakvu glupost i sramotu treba kopirati i siriti po grupama na fb.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Da nije jadno, i da ne znam da nas zafrkavas i namerno izazivas, mislio bi da nisi normalan!

E ovakvu glupost i sramotu treba kopirati i siriti po grupama na fb.

Pa da je "normalan" to ne bi radio. Narcisoidnost se Mire, i nalazi na listi kliničkih poremećaja ličnosti.

Kopiraj, ali od toga nema ništa, jer on to i hoće, njegov ego je toliko veliki da mu ni takve reklame nikada nije dosta.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, deklarativni formalni Pravoslavci u svakom slucaju imaju zle rodove, jer nemaju Bozje, jer zive svetovno u grehu i svetovnosti.

Iskreni potpuni Pravoslavni Hriscani se iole trude ali svojom silom.

U tome je razlika.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Jedan od primjera je obožavanje ognja, što smo vidjeli sada u subotu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
M-800x445.jpg


Vjerske Teme
Mogu li crkve koje vrše idolopoklonstvo Biblijom opravdati svoje postupke? (Mjedena zmija)
U ovoj temi ću vam iznijeti argument crkava koje pokušavaju pravdati svoje idolopoklonstvo. Rimokatolička i njena sestrinska Pravoslavna crkva su poznate po štovanju idola. Kada razgovarate sa jednim prosječnim vjernikom i pitate ga zašto se moli idolima (kipovima, slikama…), odgovor je najčešće: “Zato što sam tako učen.” Ljudi kada se upoznaju sa Svetim pismom onda shvate da su mnoge doktrine u suprotnosti s onim što Bog govori. Drugi pak će reći: “Ja se ne molim kipu, nego onome kog taj kip predstavlja.” Ovakva tvrdnja je za njih same zabluda. Lakše im je u to vjerovati nego da se zapitaju, zbog čega se mole nečemu što je neživo. Mnogi vjeruju da kroz slike, kipove stižu blagoslovi. To je također nebiblijski nauk. Uglavnom, mnogi u najboljoj namjeri nesvjesno ili svjesno vrše idolopoklonstvo. Plaću ispred kipova, dodiruju kipove, kupuju za dom svoj male kipiće, slike… Dakle, oni mogu govoriti kako oni ne časte kipove, no njihova djela ih razotkrivaju.

Druga Božja zapovijed kaže:
“Ne pravi sebi lika (kipa) ni obličja (slike) bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca – onih koji me mrze – na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.” (Izlazak 20,4-6)
Sada ću vam pokazati jedan od argumenata kojeg koriste kako bi opravdali svoje idolopoklonstvo. Želim naglasiti da ne postoji tekst u Svetom pismu koji bi opravdao idolopoklonstvo, jer se to Bogu gadi i jasno je rekao više puta da idolopoklonici neće baštiniti kraljevstvo nebesko: (1.Kor 6;9: Gal 5;19,20: Ef 5;5: Otk 21;8: 22;15).
Oni sa vađenjem stihova izvan konteksta pokušavaju sa Božjom Riječi svoju laž predstaviti kao istinu. To se zove manipuliranje, lažan i štetan nauk.

Argument s kojim opravdavaju idolopoklonstvo:

“Kada je Mojsije na Božju zapovijed napravio mjedenu zmiju tad su se svi morali klanjati toj zmiji. Iz ovog primjera vidimo da Bog dopušta. Može se štovati, sam one pogansko.”
Ovo su najčešći komentari na tekst o Mojsiju i mjedenoj zmiji. Ovaj tekst kojeg vade izvan konteksta uopće ne odobrava praksu štovanja mrtvih predmeta. Evo da vidite što Bog kaže:
“Nato pođoše od gore Hora prema Crvenome moru, da zaobiđu edomsku zemlju. Ali narodu dodijalo putovanje. Ljudi su mrmljali protiv Boga i Mojsija: “Zašto nas izvedoste iz Egipta? Zar da izginemo u pustinji? Jer nema ovdje ni kruha ni vode. A to jadno jelo već nam se gadi.” Tada posla Gospodin među narod otrovne zmije.

One su ujedale ljude tako da je pomrlo veoma mnogo Izraelaca. I dođe narod k Mojsiju i potuži se: “Sagriješismo što smo govorili protiv tebe. Moli Gospodina neka ukloni zmije od nas!” I mojsije se pomoli za narod. I Gospodin odgovori Mojsiju: “Načini sebi lik otrovne zmije i pričvrsti je na motiku! Tko bude ujeden i pogleda u nju, ostat će na životu.” Tada načini Mojsije mjedenu zmiju i pričvrsti je na motiku. Ako je koga ujela zmija i on je pogledao u mjedenu zmiju, ostao je na životu.” (Br 21;7-9)

Mi se moramo pitati zašto je Bog zapovjedio Mojsiju da načini tu zmiju?

U to vrijeme Izraelci su se pobunili protiv Boga. Kroz čitavu povijest možemo vidjeti kako su Izraelci otpadali od Boga. Bog bi uvijek dozvoljavao da ih snađu nevolje, jer u patnjama su ga istinski tražili.

Oni su trebali biti vidjelo svim drugim narodima. Onaj koji više prima više je i odgovoran! Bog ih je kaznio, dopustio je da zmije otrovnice ujedaju ljude.

To je bilo na tisuće otrovnih zmija koje su ujedale svakog ko bi im se našao na putu. No, Bog nije tiranin i on ih kažnjava iz pedagoških razloga. Ne želi da itko propadne, daje svakomu šansu. Zato zapovijeda Mojsiju da načini mjedenu zmiju te tko pogleda u nju da se spasi. Bog je dao Mojsiju autoritet da vodi svoj narod u obećanu zemlju, a česta nevjera prema Mojsiju je zapravo nevjera prema Bogu samom. Izraelci su često prigovarali Mojsiju, nisu ga često poštivali kao autoritet.

Nakon ovog događaja ponovno su ga poštivali i slušali što im govori jer su shvatili da Bog kroz njega poručuje svom narodu.
Morate znati da zmija sama po sebi ne liječi. Pogled na tu zmiju je bio čin vjere, a ne obožavanje te zmije. Bog je dao svima mogućnost da se spase od zmijskog otrova, ali su mu morali vjerovati. Bog ne može voditi nevjeran narod u obećanu zemlju i zato je došla takva kušnja na narod. Svi koji su ostali tvrda srca, koji nisu htjeli povjerovati umirali bi od otrova zmijskog. Moramo biti svjesni da je grijeh gori otrov od zmijskog. Također, moramo znati da je Stari zavjet prepun “slika” (događaja), koji najavljuju Isusa i njegovo spasenje.

Mjedena zmija je ukazivala na Isusa Krista, na njegovo spasenje čovječanstva.

Evo što kaže Isus: “Kao što je Mojsije podigao zmiju u pustinji tako treba biti podignut i Sin Čovječji, da svaki koji vjeruje u njega ima vječni život.” (Iv 3;14,15) Dakle, kao što su se svi od zmijskog otrova spašavali gledajući u mjedenu zmiju, tako se svi mi spašavamo vjerom u Isusa. Vjerom u Krista se spašavamo. Vjerom u Božju riječ onda su Izraelci bili ozdravljeni od smrtnog otrova, no mi vjerom u Isusa bivamo oslobođeni od otrova grijeha. Bog je dao obećanje i hoće ispuniti, a na nama je da vjerom prihvatimo njegovu spasonosnu žrtvu. “A kad ja budem podignut od zemlje, sve ću privući k sebi.” (Iv 12;32)

Kako iz ovog primjera sa sigurnošću možemo znati da Bog ne dopušta idolopoklonstvo u niti jednoj varijanti?
– Podizanje mjedene zmije je zapovijed od Boga.
Ta zapovijed je dana Izraelcima u određenom vremenskom periodu, na određenoj lokaciji. Dakle, to je bila ograničena zapovijed na određeni period. Nikako nešto iz čega se može zaključiti da Bog odobrava idolopoklonstvo. Bog s tom zmijom nije uspostavio nikakvo obožavanje, čašćenje… to je služilo u tom vremenskom periodu da se oni dozovu pameti.
– Izraelci baš kao i ostali narodi često su padali u idolopoklonstvo. Izraelci su počeli štovati mjedenu zmiju. Pali su u veliko idolopoklonstvo. Kao u ono vrijeme, a tako i danas mnogi pored Živog Boga. Zmija umjesto da im najavi Spasitelja u njihovim glavama, nečistim srcima postala je predmet obožavanja. Bog je tomu stao na kraj:
“On je činio ono što se sviđalo Gospodinu, posve onako kao što je bio činio njegov djed David. On je uklonio visine, oborio likove, posjekao Ašere i razbio mjedenu zmiju, koju je bio napravio Mojsije; do njegova vremena bili su joj, naime, Izraelci prinosili kad. Zvali su je Nehuštan.” (2. Kr 18;3,4)
Mi bi trebali naučiti iz njihovih grešaka, a ne ih ponavljati. Suvremeno čovječanstvo je u puno gorem stanju nego što su Izraelci bili. Oni su često padali u idolopoklonstvo, no vodeće crkve su neprestano u tom stanju. Obožavaju stvorenja umjesto Boga i to je dobar pokazatelj, koliko je sotonin utjecaj prisutan u mnogim crkvama. Čitajte Sveto pismo kako ne bi bili izmanipulirani. Svima je dostupna Božja riječ, tako da u dan Suda neće proći opravdanje nisam znao, tako sa učen… BITI ĆE NISAM HTIO ZNATI!!!
Linkovi:

Posljednja vremena
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Nikoga ovde ne interesuju nekakvi tekstovi iz misionarskih časopisa preneti u celosti, ako imaš svoje mišljenje o temi iznesi ga i potkrepi odgovarajućom bogoslovskom argumentacijom a ne ovako, čisto da bi nešto postirao.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nikoga ovde ne interesuju nekakvi tekstovi iz misionarskih časopisa preneti u celosti, ako imaš svoje mišljenje o temi iznesi ga i potkrepi odgovarajućom bogoslovskom argumentacijom a ne ovako, čisto da bi nešto postirao.

Zato što ne možete osporiti, ja baš naprotiv čitam i pravosl. literaturu i članke i od JS i od katolika itd.

Zakasnio si ja sam već iznio svoje mišljenje.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Nastavi tako.
I treba da izneseš svoje mišljenje, to je osnovno ljudsko pravo koje ja uvek podržavam bez obzira slagao se sa njim ili ne.
 
Natrag
Top