Hristov Zakon ili Deset Zapovesti (Tora)? Subota VS Nedelja?

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
mire000 said:

Galatima 3: 24 Tako nam zakon bi kao neki vaspitač da nas vodi Hristu, da bismo se verom opravdali.

Zar nije bilo opravdanje verom u SZ.

I kako ovo dokazuje novu nauku u odnosu na SZ?


Jevrejima 11,8, Vjerom posluša Avraam kad bi pozvan da iziđe u zemlju koju šćaše da ...
Ko je rekao da ovo dokazuje novu nauku?
Nisi u stanju cak ni da mi podmetnes.

Ovde ti Pavle govori da je zakon sluzio da nas poucava do Hrista (do zrelog doba). Kao sto poucavas sina dok je malo dete, i on je pod zakonom ocevim, ti mu stavljas kruta ogranicenja i pravila da bi on stekao rutinu i ideju o ispravnom i neispravnom putu, vaspitavas ga!

A kad dete odraste 'slobodno je od zakona ocevog' da cini sta god pozeli..

Tako i mi kada smo odrasli, vise nismo pod zakonom ocevim, nego imamo slobodu u Hristu, i nismo pod ogranicenjima vise..

Ali, kada dete odraste, ono je steklo rutinu i osnovno shvatanje o ispravnom i neispravnom i sada kao zrela osoba vise nije poslusna zakonu ocevom "iz moranja" vec i sama razume smisao - sta je dobro za njega!

Dakle osoba sada postupa po smislu a ne po zapovesti Ocevoj!

Tako su sve Bozje zapovesti date da nam pomognu da formiramo nasu licnost!

Kada dete odraste, ono vise nije ograniceno zakonom, ne mora da se usmerava po slovu i zapovestima ocevim, vec sada prirodno razume sta smisao toga, i samo sebi moze da odredi sta je ispravno a sta neispravno za njega, po shvatanju. Uslo mu je to u naviku, i postalo je deo njega samog, njegove licnosti.

Dakle, Pavle ovim hoce ovim reci, da su sve zapovesti samo suvoparna pravila na papiru, tipa "ne smes ovo, ne smes ono.." Date su radi izgradnje nase licnosti. Nisu date da ih se drzis kao pijan plota, pazeci na svaku zapetu!

Ta pravila su data da bi te necemu poucila! Da bi izgradila tvoju licnost!

I to je ono sto vi ne razumete, kada insistirate da mi ne smemo poljubiti sliku Gospoda Isusa Hrista! Gledate samo na spoljasnji cin, a ne gledate motive osobe koja to radi! (I ti mi pricas o motivima a ne razumes ovo).

Niko od nas ne gresi kada ljubi sliku, ne gresi ako ne misli da je to Bog!

I zato ne mozes ti coveka suditi po spoljasnjem cinu - striktno drzeci se slova!

Cak i najveci formalista jevrej se nece ustezati da poljubi 'zid placa' u jerusalimu. Ali vi nas po slovu osudjujete, gledajuci spolja, jer ne razumete smisao slobode zakona kojom nas je Hristos oslobodio da vise ne robujemo po slovu, po zapovesti koja upotrebom propada!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ko je rekao da ovo dokazuje novu nauku?
Nisi u stanju cak ni da mi podmetnes.

Nebitno što si dao na drugoj temi, ovo je i za ovu temu.

Jeste, i ta sluzba, se naziva ''zastarelom'' po (Jevrejima 8:10)>
A kad veli: novi savez, prvi načini starim; a što je staro i zastarelo, blizu je da iščezne.

1.) Jel ''iscezao'' dekalog ili nije?
2.) Jel Mojsijevo lice ''izgubilo sjaj'' ili nije?
3.) JESMO LI MI POD ''NOVIM SAVEZOM'' ILI POD "STARIM"???


Zasto nam namecete Stari Savez koji je iscezao???


Evo stihova, svako ko cita moze razumeti:

Da vas, dakle, niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine ili za subote.
17 To su sve senke stvari koje su imale da dođu, ali stvarnost je Hrist. (Kološanima 2:16,17)

jer je Sin čovječji gospodar i od subote. (Matej 12:8)

I reče im: Subota je načinjena čoveka radi, a ne čovek subote radi. (Marko 2:27)

I tako je Sin čovečji gospodar i od subote. (Marko 2:28)


Zakon saveza koji je Izraelcima dat preko Mojsija prestao je da vazi kada ga je Isus ispunio svojom smrcu..
Rimljanima 10:4 jer Hristos je završetak zakona, za opravdanje svakoga koji veruje.

Efezanima 2:15 uništivši telom svojim zakon zapovesti sa propisima njegovim, da preko sebe od dvoga načini jednog jedinstvenog novog čoveka, utvrđujući mir,

Rimljanima 7;6,7 Ali sad, umrevši, izbavismo se od zakona koji nas držaše, da služimo u novosti duha, a ne u zastarelosti slova.
7 Što ćemo dakle reći? Je li zakon greh? To nikako! Nego ja greha ne poznah osim kroz zakon. Jer ne bih poznao želju da zakon ne kaza: Ne zaželi.



Galatima 3: 24 Tako nam zakon bi kao neki vaspitač da nas vodi Hristu, da bismo se verom opravdali.

25 Ali čim dođe vera, nismo više pod tim vaspitačem,

26 jer ste vi svi sinovi Božji verom u Isusa Hrista;


nepotrebno je tumacenje stihovi su jasni...


Mojsiev je zakon je vodio do Hrista, a Hrist je posrednik novog saveza... Jevrejima 9 i 10
33 ne. je uspostavljen novi savez zakona ciji temelj su dva osnovna nacela ljubavi Matej 22:36-40

Dakle citirao si taj stih ovde kao nešto novo.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne, ne mislim samo na deset zapovijedi. Zakon sa Sinaja, koji po svetom Pavlu rađa za ropstvo, dat je Židovima prilikom sklapanja Saveza s njima. Drugi zakon je Kristov zakon, opet sveti Pavao govori o njemu, dat je kršćanima s kojima Bog sklapa Novi savez. U Kristovom zakonu nema zapovijedi o suboti, i niti na jednom mjestu u Novom zavjetu ne nalazimo slučaj da su se apostoli s kršćanima okupili u subotu. Svečanija i brojnija okupljanja kršćana na Euharistiju bila su u prvi dan tjedna (nedjelju) još za života apostola. Pogledajmo: Dj 20,7: U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh, Pavao im govoraše i kako je sutradan kanio otputovati, probesjedi sve do ponoći.

Zahvaljujem sto si priznao da je tebi iskljucivo subota trn u oku, samo zbog tvoje pateticne mrznje prema Adventistima.

Dakle, ako si ti u pravu, onda biblija laze i Isus i biblijski pisci lazu kada zapovedaju da se drze svih deset zapovesti, i da prekrsaj jedne zapovesti predstavlja krsenje celog dekaloga:

"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni" ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).

Takodje oni lazu kada kazu "DA CE BOG U NOVOM SAVEZU UPISATI SVOJ ZAKON U MISLI I SRCE"

"Jer kudeći ih govori: evo dani idu, govori Gospod, i načiniću s domom Izrailjevijem i s domom Judinijem nov zavjet;
Ne po zavjetu koji načinih s ocevima njihovima u onaj dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje Misirske; jer oni ne ostaše u zavjetu mome, i ja ne marih za njih, govori Gospod.
Jer je ovo zavjet koji ću načiniti s domom Izrailjevijem poslije onijeh dana, govori Gospod:
daću zakone svoje u misli njihove, i na srcima njihovima napisaću ih, i biću im Bog, i oni će biti meni narod" ( Jevrejima 8. 8 - 10 )

Takodje, Isus u tom slucaju laze kada kaze Bogatom mladicu da drzi deset zapovesti, za koje je mladic koji je bio Jevrejin rekao da ih drzi od mladosti svoje.

Isus mu tada odgovara da mu pored drzanja deset zapovesti jos hvali da pocne da sledi njega.

"I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.

Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.

A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće"
( Jevandjelje po Mateju 19. 16 - 26 )

Zapazimo da Isus nije rekao ovom mladicu da drzi sve zapovesti osim subote
kada mu je mladic JEVREJIN koji je drzao subotu rekao da je to sve drzao od mladosti.

Daklem u ovom kontekstu deset zapovesti su celovite, i Isus i apostoli pozivaju da se drze SVIH deset.

Jos nesto.

Ovde se iznese strasne stvari.

Ropstvom se naziva to sto Bog coveka menja Duhom svojim i daje mu istinsku ljubav, da covek ne zeli da cini nista svom bliznjem, da mu ukrade, da ucini preljubu sa zenom bliznjeg, da ga ubije, da svedoci lazno protiv njega, ili pak da ima druge Bogove, da se klanja delima ruku..itd..

To znaci da se ovde javno propagira bezakonje, jer ako je ropstvo sve gore opisano, onda je sloboda ciniti suprotno.

To je poziv na anarhiju, i to je upravo sotona ucinio na nebu, odpocevsi borbu protiv ljubavi i Bozjeg zakona ljubavi.

Ko takve stvari i filozofije moze da slusa..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
MIRE------Ja ne vidim zakon pre Avrama, to bi mogao prihvatiti verom, jel nemam dokaza..


Mire kaže da nije bilo Zakona pre Avrama, zamislite ovu besmislicu, da Bog nije dao zakon svim ljudima i nije dao pre Avrama.

Zamislite da nisu bili zapov. ne ubij, ne kradi itd. pre Avrama.



MIRE----Avram je prenosio zakon, ali "svojim sinovima", nisu drugi narodi znali za postojanje nekog zakona.

Opet formalizam, kao da zapov. poput ne ubij, ne kradi itd. nisu važila za sve narode.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nebitno što si dao na drugoj temi, ovo je i za ovu temu.

Jeste, i ta sluzba, se naziva ''zastarelom'' po (Jevrejima 8:10)>
A kad veli: novi savez, prvi načini starim; a što je staro i zastarelo, blizu je da iščezne.

1.) Jel ''iscezao'' dekalog ili nije?
2.) Jel Mojsijevo lice ''izgubilo sjaj'' ili nije?
3.) JESMO LI MI POD ''NOVIM SAVEZOM'' ILI POD "STARIM"???


Zasto nam namecete Stari Savez koji je iscezao???


Evo stihova, svako ko cita moze razumeti:

Da vas, dakle, niko ne osuđuje za jelo ili za piće, ili za kakav praznik, ili za mladine ili za subote.
17 To su sve senke stvari koje su imale da dođu, ali stvarnost je Hrist. (Kološanima 2:16,17)

jer je Sin čovječji gospodar i od subote. (Matej 12:8)

I reče im: Subota je načinjena čoveka radi, a ne čovek subote radi. (Marko 2:27)

I tako je Sin čovečji gospodar i od subote. (Marko 2:28)


Zakon saveza koji je Izraelcima dat preko Mojsija prestao je da vazi kada ga je Isus ispunio svojom smrcu..
Rimljanima 10:4 jer Hristos je završetak zakona, za opravdanje svakoga koji veruje.

Efezanima 2:15 uništivši telom svojim zakon zapovesti sa propisima njegovim, da preko sebe od dvoga načini jednog jedinstvenog novog čoveka, utvrđujući mir,

Rimljanima 7;6,7 Ali sad, umrevši, izbavismo se od zakona koji nas držaše, da služimo u novosti duha, a ne u zastarelosti slova.
7 Što ćemo dakle reći? Je li zakon greh? To nikako! Nego ja greha ne poznah osim kroz zakon. Jer ne bih poznao želju da zakon ne kaza: Ne zaželi.



Galatima 3: 24 Tako nam zakon bi kao neki vaspitač da nas vodi Hristu, da bismo se verom opravdali.

25 Ali čim dođe vera, nismo više pod tim vaspitačem,

26 jer ste vi svi sinovi Božji verom u Isusa Hrista;


nepotrebno je tumacenje stihovi su jasni...


Mojsiev je zakon je vodio do Hrista, a Hrist je posrednik novog saveza... Jevrejima 9 i 10
33 ne. je uspostavljen novi savez zakona ciji temelj su dva osnovna nacela ljubavi Matej 22:36-40

Dakle citirao si taj stih ovde kao nešto novo.

???

Tebi zaista nije dobro! Pa ti covece ne umes ni da podmetnes, aj da podmetnes nesto, pa da se malo zabavljamo, nego ti nisi ni to u stanju. Pa ovo je smesno!

Zasto sam sebe sramotis? I onda ti je drugi kriv. Pa sam sebe uvaljujes u gluposti!

MIRE------Ja ne vidim zakon pre Avrama, to bi mogao prihvatiti verom, jel nemam dokaza..


Mire kaže da nije bilo Zakona pre Avrama, zamislite ovu besmislicu, da Bog nije dao zakon svim ljudima i nije dao pre Avrama.

Zamislite da nisu bili zapov. ne ubij, ne kradi itd. pre Avrama.



MIRE----Avram je prenosio zakon, ali "svojim sinovima", nisu drugi narodi znali za postojanje nekog zakona.

Opet formalizam, kao da zapov. poput ne ubij, ne kradi itd. nisu važila za sve narode.

Cirkus, pa ti sam sebe ismejavas covece.
Jel ti citas svoje postove? Jel ti ne vidis kako deluju budalasto?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Cirkus, pa ti sam sebe ismejavas covece.
Jel ti citas svoje postove? Jel ti ne vidis kako deluju budalasto?

Objašnjenje na znaš kojem nivou, rekla kazala. Ovo bi se sprdali na sudu kada bi došao svedočiš.

Ti samo formalno govoriš sve ovde i što je tačno i što nije.
Zato ti moje ne smeš da kopiraš, a ja smejem i da širim dalje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Objašnjenje na znaš kojem nivou, rekla kazala. Ovo bi se sprdali na sudu kada bi došao svedočiš.

Ti samo formalno govoriš sve ovde i što je tačno i što nije.
Zato ti moje ne smeš da kopiraš, a ja smejem i da širim dalje.
Ja tebe mogu da sredim jednim obicnim videom, sa vise hiljada pregleda, i da pokazem kako si lagao i manipulisao. Ali necu, nisam takav covek. Medjutim ti jesi, i zato me i ne cudi da vadis iz konteksta i postavljas. A zivu konverzaciju nikada ne bi bio u stanju da odrzis, jer argumentacije nemas..

Naravno da si ko cirkus smesan, kakav sud spominjes? Sta tu ima da se dokazuje, pa ti pojma nemas ni sta si rekao! Sta si ovim dokazao? Moju kontradikciju? Nisi nista, samo svoju zlocu!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ja tebe mogu da sredim jednim obicnim videom

To je tvoj jedini motiv, uništavanje protivnika i to na perfidan način.

sa vise hiljada pregleda, i da pokazem kako si lagao i manipulisao.

Ti želiš mene da uništiš, a ja želim tvoju nauku i već sam je uništio.

mire000 said:

"Idite i nacinite sve narode mojim ucenicima krsteci ih.. "

Jevrejima je cak bilo zabranjeno mesati se sa drugim narodima a kamo li propovedati im.

Odg.

Pa to nije bio zakon dat od Boga nego su to fariseji uveli, zakon je ostao isti.

Zato ih je Bog postavio tamo u Izr. da budu svjetlo ostalim narodima, samo su oni ti zanemarili.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
To je tvoj jedini motiv, uništavanje protivnika i to na perfidan način.

Nisam ja ovde pretio ismejavanjem, vec ti! Tvoj motiv je drugoga poniziti a ne moj! Neprestano govoris da smo glupavi i vredjas i danas si to govorio!

Pa to nije bio zakon dat od Boga nego su to fariseji uveli, zakon je ostao isti.

Nije postojala zapovest Jevrejima da idu i propovedju drugim narodima, da vrse prozelitizam, nije isto biti primer drugim narodima i propovedati im. Oni su sedeli kod kuce, i nisu imali naredbu da ih obracaju!

A ti mozes naci slicnosti ali ne mozes naci identicnosti sa Hristovim zakonom! I ovim se pokusavas izvuci..

Nisi mi pronasao zapovest nasuprot poligamiji, njima je poligamija bila zakonom dozvoljena, ono sto si naveo nije zabrana mnogozenstva u SZ, nego zabrana da u isto vreme imas dve sestre za zene:

"Nemoj uzeti žene preko jedne žene, da je ucvijeliš otkrivajući golotinju drugoj za života njezina." (3. Moj. 18:18)(DK)

Tacniji prevod:

"Ne uzimaj sebi koju ženu u isto vrijeme kad i njezinu sestru da je ljubomorom žalostiš otkrivajući golotinju ovoj preko nje za njezina života!" (3. Moj. 18:18) (Jeruzalemska Biblija)

(Inace ovo je Petrovicev komentar na istu primedbu, sto dokazuje koje si ti skole! On ne zna Pismo pa kako ces ti?)

Znaci imamo novi zakon , koji nije postojao u Starom! A ti nikako ne mozes i na glavu da se nasadis da pronadjes zapovest o monogamiji u Starom, jer je bila poligamija!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top