Krstenje nije obrezanje.
Dokazi da jeste?
evo dokaza da jeste. Nsis znao da je krštenje nastavak obrezanja. E svašta.
Ukratko: Pošto hrišćani ne žive pod Mojsijevim zakonom, obrezanje nije potrebno više praktikovati. Potvrda za ovo se može naći u brojnim odeljcima Novog zaveta: Dela 15; Rimljanima 2:25-29; Galatima 2:1-3; Galatima 5:1-11; Galatima 6:11-16; 1. Korinćanima 7:17-20; Kološanima 2:8-12; Filipljanima 3:1-3. Ovi odeljci jasno pokazuju da se obrezanje nije praktikovalo u prvim danima Crkve i da se do opravdanja (spasenja) dolazi samo kroz veru u Isusa Hrista. Dakle, ne delima, ne zakonom, već samo i samo kroz lično poudanje u već učinjeno Hristovo delo na krstu. Ova vera u Isusa Hrista dariva čoveku "obrezano srce", a to je obrezanje "Novog saveza" i ono prevazilazi "obrezanje na telu" koje je zahtevao Stari zavet.
Šta je bila suština Avramovog obrezanja, tj. zaveza?
Njegov savez (obrezanje) je veoma specifičan i treba ga ispravno razumeti, jer je on i važna praslika budućeg Novog saveza.
U Prvoj Mojsijevoj 15 čitamo kako je Avram od Boga proglašen pravednikom, dok mu je bilo naloženo da se obreže tek 14 godina posle toga (1. Moj. 17). Avram je znak obrezanja primio kao pečat pravednosti zbog vere koju je imao dok još nije bio obrezan (Rim. 4:11). Svrha toga je bila da on bude učinjen ocem svih onih koji veruju a nisu obrezani, tako da opravdanje (pravednost) koje je on primio od Boga može biti uračunato i njima, jer pošto je Avramova pravednost (opravdanje) prethodila njegovom obrezanju, može se zaključiti da je moguće biti opravdan i bez obrezanja. Avramovo obrezanje (savez), je imalo za svrhu da Avrama postavi za "oca vere" svim vernicima, bili oni obrezani ili neobrezani - onima koji ne nose znak obrezanja a hodaju (žive) verom po primeru koji je on ostavio još dok nije bio obrezan (Rim. 4:11).
Apostol Pavle ističe jasnu činjenicu koju je Bog dao Avramu: "U tebi će se blagosloviti svi (narodi) neznabošci" (1. Moj. 12:3; Gal. 3:8). Ovo je Božja najava "Dobre vesti" tj. Evanđelja, da će čoveku biti moguće se opravdati verom, poput Avrama, bez obrezanja i bez zakona (Gal. 2:14-16; Gal. 3:10-14).
Treba zapaziti i to da ovaj eshatološki blagoslov dolazi kroz "seme Avramovo" - Hrista (Gal. 3:16), a ne kroz obred obrezanja, tj. kroz držanje Mojsijevog zakona (Rim. 2:25-29; Gal. 3:8-9).
U poslanici Galatima apostol Pavle veoma detaljno izlaže ovo pitanje. On jasno uči da nejevreji (pagani) ne mogu doći do opravdanja "kroz dela zakona", kao što je na prvom mestu "obrezanje" (Gal. 2:14-15; Gal. 5:2-6; Gal. 6:12). Obrezanje dato u zakonu je prvenstveno bilo dato kao znak raspoznavanja između Božjeg naroda (Izrailja) i pagana, tako su Jevreji nazivani "obrezani" a pagani "neobrezani" (Gal. 2:7-9; Gal. 2:12). Smatralo se, da nije moguće biti u ispravnom (istinskom) odnosu sa Bogom ako osoba nije obrezana - ako ne postane Izraelac. (Treba spomenutu da tu postoji i valjani higijensko-medicinski razlog za obrezanje, a kojim je Bog mudro čuvao svoj narod.)
Obrezanje kao elemenat Starog zaveta i kao praslika budućeg obrezanja srca je ispunilo svoju svrhu. "Jer u Hristu Isusu niti šta pomaže obrezanje ni neobrezanje, nego vera, koja kroz ljubav radi" (Gal. 5:6), piše apostol Pavle hrišćanima paganskog porekla. Božja zamisao je bila da njegov narod ima mnogo "dublje obrezanje" od onoga koje su sebi činili na telu: "Obrežite se Gospodu, i skinite okrajak sa srca svog, Judejci i Jerusalimljani, da ne iziđe jarost moja kao oganj i razgori se da ne bude nikoga ko bi ugasio za zla dela vaša." (Jer. 4:4 vidi i 5. Moj. 10:16; 5. Moj. 30:6; Jer. 6:10; Jer. 9:26; Rim. 2:28-29; Rim. 15:8; Fil. 3:3; Kol. 2:11; Kol. 3:11). Ovo dublje obrezanje postalo moguće tek dolaskom Mesije, i kroz Božji zahvat novorođenja (Jn. 3:3-7), u kome Bog korenito menja srce čoveka - daje mu "novo srce" - obrezano njegovim Duhom. "Jer mi smo obrezanje koji duhom Bogu služimo i hvalimo se Hristom Isusom, a ne uzdamo se u telo." (Fil. 3:3)
Mojsijev zakon je bio privremen i sa naročitom svrhom (Gal. 3:15-19, Gal. 3:23-25; Jev. 8:13), od koje je glavna bila da se načini razlika između Izrailja i pagana. No, kada je došao Mesija - Isus Hristos - nacionalne granice bivaju srušene, i u Hristu se više ne postavlja pitanje nacionalnosti, da li je neko Jevrej ili paganin (Gal. 3:26-29). Zbog toga Pavle nalaže da hrišćane koji su paganskog porekla ne treba prisiljavati da se obrežu ili ih terati da drže Stari zavet (Gal. 4:21-31; Gal. 5:2-3). Dakle, pagani ne moraju postati Jevreji (Izrailj) da bi stekli Božju naklonost i opravdanje koje su oni uživali kroz držanje Mojsijevog zakona. Novi savez je doneo "novu slobodu" - milost (Ef. 2:8).
U Novom zavetu, može se grubo reći da "ekvivalet" za obrezanje jeste vodeno krštenje (1. Moj. 17:12; 2. Moj. 12:48), jer onaj koji želi da uđe u savez (u učenički odnos, Mt. 28:19-20) sa Bogom kroz otkupiteljsko delo Gospoda Isusa Hrista, treba i da se krstiti. Naravno, ovde treba skrenuti pažnju na to da samo delo (čin) ne znači mnogo, to što neko uđe i izađe iz vode, to ga ne može učiniti opravdanim ili boljim u Božjim očima, već potrebno je da onaj koji pristupa krštenju, da poseduje ličnu veru u Boga kakvu je i Avram imao kada je bio proglašen za pravednika od Boga.
sionska truba.