Halucinacije

Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
He he , nisam baš na to mislio , samo malo - ako bi to i bila istina to ne bi bila iluzija jer za iluziju bi bio potreban objektivni spoljašnji stimulans, recimo da taj njegov drug zaista liči na pile.
Kada sam pisao da normalni ljudi mogu halucinirati jer gladovanje ili iscrpljenost ili trans može izazvati halucinaciju mislio na pre svega na definiciju iz Vikipedije ;
Halucinacija je priviđenje, opažaj koji je proizišao bez odgovarajuće objektivne čulne stimulacije. Javlja se u nekim posebnim situacijama i u osobenim stanjima organizma kao što su: prevelika emotivna napetost, umor, nesanica, stanje intoksikacije. Najčešće su vizuelne i akustične halucinacije, mada se mogu javiti i u ostalim čulnim modalitetima. Najčešće su poznate halucinacije pod uticajem droga, ali i u verskim obredima ili religioznim zanosima. Zbog svoje specifičnosti razlikuju se od iluzije.
A što se tiče halucinacija usled gladi mislio sam na anoreksične bolesnike koje ako ne prime doze infuzije mogu početi halucinirati (ovo se retko događa, jer na vreme prime infuziju). Razume se da anoreksija jeste bolest ali do izgladnelosti može doći i usled nedostatka hrane.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
ako bi to i bila istina to ne bi bila iluzija jer za iluziju bi bio potreban objektivni spoljašnji stimulans, recimo da taj njegov drug zaista liči na pile.

To bi baš bila iluzija. Verovatno nisi dobro shvatio kada sam pisao da je iluzija pogrešno percipirani spoljašnji stimulus. To znači da stimulus uopšte ne mora da liči na ono što onaj sa iluzijom "vidi". Bitno je to da, za razliku od halucinacije, kod iluzija imamo spoljašnji stimulus ali se on potpuno pogrešno percipira.

Postoji još jedan zanimljiv fenomen koji se ovde nije spominjao - radi se o funkcionalnim halucinacijama. Kod funkcionalnih halucinacija imamo javljanje halucinacija samo u trenutku dok se percipira i neki objektivni spoljašnji stimulus. Tako, na primer, osoba sluša kako prolazi automobil, a u isto vreme čuje i glasove. Kada automobil prođe i više se ne čuje njegov zvuk, osoba više ne čuje ni glasove. Ovo je mnogo češći slučaj sa vodom koja žubori (na primer prilikom tuširanja) i kada, u isto vreme, osoba čuje nekoga da razgovara.

Nadalje, vidim da su se ovde spominjale i pseudohalucinacije. Moram priznati da ne znam mnogo o njima, ali evo šta o tome kaže Dušan Kecmanović (ne mogu da citiram koja knjiga je u pitanju, jer imam samo deo):

"Za razliku od halucinacija, pseudohalucinacije nemaju karakter realnog u smislu čulnog. Javljaju se u samo dve dimenzije - poput slike ili predstave. Osim toga, izvor im nije u spoljašnjem, već u unutrašnjem, subjektivnom svetu".
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ma shvatio sam , samo se šalim , gde čovek može da liči na pile:D
Da dodam , nekako si izbegao da odgovoriš na ovo pitanje pa te sad direktno pitam - da li normalna osoba može da ima halucinacije ?, znači osoba koja nije ni psihotičar , niti je neki bolesnik , niti je konzumirao neku drogu ?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Da, evo tri puta sam menjao post i onda se setim da nisam na to odgovorio. Ovako, normalan čovek može da halucinira u nenormalnim situacijama. Kao što si već naveo, ekstremni fizički napori i umor, ekstremna glad, strah i slično.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Kada sam pisao da normalni ljudi mogu halucinirati jer gladovanje ili iscrpljenost ili trans može izazvati halucinaciju mislio na pre svega na definiciju iz Vikipedije ;

A pravi si izvor našao! :D

A što se tiče halucinacija usled gladi mislio sam na anoreksične bolesnike koje ako ne prime doze infuzije mogu početi halucinirati (ovo se retko događa, jer na vreme prime infuziju). Razume se da anoreksija jeste bolest ali do izgladnelosti može doći i usled nedostatka hrane.

Anoreksija se još naziva i monosimptomatska psihoza jer nema testiranja realiteta. :)

Ovako, normalan čovek može da halucinira u nenormalnim situacijama. Kao što si već naveo, ekstremni fizički napori i umor, ekstremna glad, strah i slično.

Ja i dalje tvrdim, to nisu prave halucinacije. Ali ako je pitanje znači li jedna psihotična epizoda (uz prisutnost halucinacija) psihički poremećaj, odgovor je- ne. Dvije već najvjerojatnije da.yes3
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
A pravi si izvor našao! :D
Definicija je izvorno preuzeta iz knjige Ivana Vidanovića „Rečnik socijalnog rada“ uz odobrenje autora. (izvor; Vikipedija :D)



Anoreksija se još naziva i monosimptomatska psihoza jer nema testiranja realiteta. :)
U redu, anoreksija kao bolest jeste poremećaj percepcije ali ja nisam pisao o tome već o halucinaciji kao posledici ekstremnog gladovanja kod anoreksičara , a to se isto događa i kod normalnh ljudi koji se podvrgnu ekstremnom gladovanju.

Idem da spavam da i ja ne počnem da haluciniram zbog umora :???:.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Razbacujemo se provjerenim izvorima, a? ;) Može, moj je Davison & Neale- "Psihologija abnormalnog doživljavanja i ponašanja".


Aaaaaa, sad je meni jasno! Tebi se to dogodilo pa želiš potvrditi da si (još uvijek) normalan. :blum3:
Predlažem da ipak jedeš i spavaš, za početak. :)
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Znate li za onaj kad unuk pita babu: "Baba, jesi li videla neke tablete kod mene na stolu?" a baba odgovara: "Mani tablete, jesi li ti video one zmajeve u kuhinji?"
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Aaaaaa, sad je meni jasno! Tebi se to dogodilo pa želiš potvrditi da si (još uvijek) normalan. :blum3:
Predlažem da ipak jedeš i spavaš, za početak. :)
U pojedinim trenucima kad se umorim počinju da mi se priviđaju ovčice , pa počnem da ih brojim sve dok ne zaspim - :sheep: jedna ovca :sheep: druga , :sheep: treća z zzzz zz


Razbacujemo se provjerenim izvorima, a? ;) Može, moj je Davison & Neale- "Psihologija abnormalnog doživljavanja i ponašanja".
Ne mogu poreći relevantnost tvog izvora , istina voleo bih da prelistam tu knjigu , siguran sam da bih pronašao nešto slično što postoji u onim knjigamam koje sam prelistao - nije reč o psihološkim već medicinskim knjigama jer halucinacije proučava i medicina jednako kao i psihologija.
Evo jednog citata ;
"Pojedina h. sama po sebi ne znači duševnu bolest, ona može biti znak neke neurološke lezije ili abnormalnih stanja i reakcije na njih, a uvek je izraz celokupne psihike , pa i kad se radi o duševno bolesnoj osobi. . . . . .
Abnormalna stanja i reakcije. Nakon neobičnih telesnih i duševnih napora (na pr. kod vojnika u ratu) javljaju se vizuelne i komplikovane halucinacije koje sadržajem odgovaraju situaciji (ratne scene i sl). . . . . . .
. . . Ruski autori spominju halucinacije kod menstruacije , hipovitaminoze , lakih febrilnih stanja . . . .
Poznate su halucinacije u ekstatičnim stanjima mistike, u pojedinačnim ili masovnim religioznim doživljajima te uopšte u afektivno napetim situacijama na pr. u zatvoru "
(izvor; Grupa autora , Duševni život čoveka ,Sloboda Beograd , Dnevnik Novi Sad 1981.)
Ako bi verovali tvom tumačenju ( a nema razloga da ne verujemo :roll:) to znači da psihologija i medicina imaju po ovom pitanju suprtstavljena mišljenja :D
Videli smo šta kaže psihologija i medicina , da vidimo sad šta kaže jedan predstavnik alternativne psihologije (pseudopsihologija) , pa citat ;
"Više nego jedanput obraćali su mi se veoma obrazovani ljudi zbog svojih neobičnih snova , fantazija ili priviđenja, koja su ih duboko potresla. Oni su pretpostavljali da nijedna osoba zdravog duha ne bi mogla da pati od takvih stvari , i da je svako ko zaista ima priviđenja nesumljivo patološki poremećen. Jedan teolog mi je rekao jednom prilikom da Jezekinja priviđenja nisu bila ništa drugo do bolesni siptomi , i da su Mojsije i drugi proroci, kad su slušali "glasove" kako im se obraćaju , u stvari patili od psihoza. Možete da zamislite paniku koja ga je obuzela kada se njemu slično spontano dogodilo u njemu samom.Mi smo toliko navikli na prividno racionalnu prirodu svog sveta,da jedva možemo da zamislimo događaj koji ne može da se objasni zdravim razumom."
Izvor ; Karl Gustav Jung , Čovek i njegovi simboli)
Ovaj citat sam postavio ne zato što se slažem sa njim , već da pokažem kakvih ekstremnih mišljenja ima kod nekih autora po pitanju normalnosti. Svakako da se ne slažem sa ovakvom Jungovom religijskom misli. Takođe ako halucinacije nisu ničim izazvane, stanjima (uključujući glad, iscrpljenost itd) povredi ili organskom bolešću onda nema razloga da ne prihvatimo da je u pitanju simptom psihoze.
Ako budem imao vremena postaviću jedan citat i pitanje.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top