Halucinacije

Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Nije tačno da psihologija poriče kako normalni ljudi mogu doživeti halucinacije:

"Halucinacije mogu nastati usled organskih oštećenja ili funkcionalnih poremećaja, a mogu se javiti i kod NORMALNIH ljudi, kao rezultat senzorne deprivacije... drugi mogući uzroci su hipnoza, nedostatak sna, bolest, stres, umor...". The Gale Encyclopedia of Psychology, 2nd Edition, strana 291.

Evo nešto i o pseudohalucinacijama:

"Pseudohalucinacije podrazumevaju percepciju "živih" slika bez osećaja da se one nalaze u spoljašnjem prostoru - osoba ih prepoznaje kao nešto što nije realno u prostoru. One se često povezuju sa dugotrajnom izolacijom ili emocionalnim distresom, a primeri uključuju brodolomnike koji vizualizuju čamce za spasavanje ili ljude izgubljene u pustinji koji vizualizuju oazu". The Gale Encyclopedia of Psychology, 2nd Edition, strana 291.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Nije tačno da psihologija poriče kako normalni ljudi mogu doživeti halucinacije:

"Halucinacije mogu nastati usled organskih oštećenja ili funkcionalnih poremećaja, a mogu se javiti i kod NORMALNIH ljudi, kao rezultat senzorne deprivacije... drugi mogući uzroci su hipnoza, nedostatak sna, bolest, stres, umor...". The Gale Encyclopedia of Psychology, 2nd Edition, strana 291.
Ovo je super , bolji citat nisam mogao pronaći . Nego kao da mi se čini da Nuala@ nešto krije u onoj svojoj knjizi , hoću reći da sam siguran da sličan citat postoji i u toj knjizi .
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Knjiga Davidsona i Nila je odlična, ja sam imao prilike da prelistam jedan deo i od onda planiram da je nabavim. Nisam čitao o halucinacijama pa ne znam šta oni pišu o tome.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Jao što se gađate knjigama.:lol: Sve psiholog do psihologa, ali dobro je, izvedosmo zaključak, da smo relativno normalni po pitanju halucinacija.:)
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Dobro , preterao sam , ajmo sad da ostavimo knjige pa da ti postavim jedno logično pitanje .
Ako se slažemo da recimo senzorne deprivacije ili iscrpljenost može kod normalne osobe izazvati parahalucinacije, (znači predstave za koje osoba zna da nisu realne) zašto ti isti uzroci ne bi izazvali prave halucinacije ili zašto u jednom momentu parahalucinacije ne bi prerasle u halucinacije ?, znači kakav mehanizam štiti da se to ne dogodi ?
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Kakav mehanizam tebe štiti da dvaput provjeriš jesi li zatvorio plin i zaključao vrata, a ne 16 puta?
 
Natrag
Top