Halucinacije

Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Hm... zanimljivo. Budući da su halucinacije uglavnom ružne, odnosno nisu preslika naših želja (mislim najprije na slušne imperativne), bi li to simbolički značilo da ih izaziva nešto ružno? :)
Pošto se halucinacije dešavaju u budnom stanju , najčešći sadržaji nisu simbolizacija želja (tj. ispunjenje želja) kao što je Frojd tvrdio za san već simbolizacija nekog nedostatka ili poremećaja. Ovo ne važi za psihoaktivne supstance pošto su u njima nekada prijatne halucinacije - tako kažu. Moguće je da su prijatne halucinacije posledica simbolizacija viška neke tvari (a ovde sam baš počeo da lupam).



Halucinacije najčešće i jesu simptom psihoze, ako isključimo psihoaktivne tvari i organske bolesti (gdje se rijetko događaju).
Složio bih se sa tobom ali šta bi na ovo rekli vernici ?, znači huliš na tolike svece :diablo:
Sad zaozbiljno , imam utisak kao da si nešto preskočila , možda neka stanja npr. izgladnelost , iscrpljenost, euforična ritualna stanja (trans), da epileptičarima se javljaju svetlosne i vizuelne predstave (aura), slično je sa nekim vrstama migrene (dobro migrena jeste organska bolest).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Složio bih se sa tobom ali šta bi na ovo rekli vernici ?, znači huliš na tolike svece :diablo:

Moj grijeh. :D A dokazano je da su oni bili normalni?

Sad zaozbiljno , imam utisak kao da si nešto preskočila , možda neka stanja npr. izgladnelost , iscrpljenost, euforična ritualna stanja (trans), da epileptičarima se javljaju svetlosne i vizuelne predstave (aura), slično je sa nekim vrstama migrene (dobro migrena jeste organska bolest).

Izgladnjelost, iscrpljenost mogu rezultirati pseudohalucinacijama. Trans je promijenjeno stanje svijesti, a rekosmo da halucinacije to nisu. Epilepsija i migrene su organske bolesti. :)
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Moj grijeh. :D



Izgladnjelost, iscrpljenost mogu rezultirati pseudohalucinacijama. Trans je promijenjeno stanje svijesti, a rekosmo da halucinacije to nisu. Epilepsija i migrene su organske bolesti. :)
Izgladnelost , iscrpljenost mogu rezultirati pseudohalucinacijama ali i pravim halucinacijama gde osoba realno doživljava vizuelne ili auditivne predstave . A to je osnovna razlika (realnost doživljaja) između pseudohalucinacija i pravih halucinacija.
Podvučeno, da rekosmo da halucinacije nisu izmenjeno stanje svesti ali i to da se mogu pojaviti kao posledica izmenjenog stanja svesti.
Za epilepsiju i migrenu se slažem, to jesu organske bolesti :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Izgladnelost, iscrpljenost mogu rezultirati pseudohalucinacijama ali i pravim halucinacijama

Da, ukoliko se radi o psihičkoj bolesti, spomenutim organitetima ili drogama.

Nekako imam dojam da halucinacije pokušavaš proglasiti nečim normalnim, a one to definitivno nisu.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ne želim samu halucinaciju proglasiti normalnom već ljudi koji je doživljavaju mogu biti normalni . Što znači da mnogi normalni ljudi pod određenim uslovima (izgladnelost,iscrpljenost, trans ) mogu doživeti halucinacije . Naravno, halucinacije mogu biti i simptomi raznih organskih i psihičkih oboljenja.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Najzad smo se složili, izgladnjivanje, iscrpljivanje i trans ( a da ne pričamo o organskim i psihičkim bolestima i uzimanju haluc. droga) jesu neka vrsta poremećaja koji se manifestuje halucinacijama .
Sad da se vratim na onu tezu da halucinacija jeste simbolizacija nekog nedostatka ili poremećaja:)
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Rollmilane, imaš sreće. Svašta si naučio od Nuale u skraćenom kursu o halucinacijama.:lol:
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Rollmilane, imaš sreće. Svašta si naučio od Nuale u skraćenom kursu o halucinacijama.:lol:
Da, samo u jedno stvari se razilazimo , ja i dalje tvrdim da normalna osoba može imati halucinacije , hoću reći ne mora biti psihotičar niti bilo kakav bolesnik niti konzumirati drogu (iako sama halucinacija jeste posledica nekog poremećaja - npr izgladnelost ).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Da, samo u jedno stvari se razilazimo , ja i dalje tvrdim da normalna osoba može imati halucinacije , hoću reći ne mora biti psihotičar niti bilo kakav bolesnik niti konzumirati drogu (iako sama halucinacija jeste posledica nekog poremećaja - npr izgladnelost ).

Pretpostavljam da misliš na ono što se može videti u crtanim filmovima - kada jedan gladni lik vidi svog drugara kao pečeno pile :) (samo bi to bila iluzija a ne halucinacija).
 
Natrag
Top