Gubitak i tugovanje

Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Ja se lično samo djelimično mogu složiti sa ovim, iz razloga što je ovdje izostavljen faktor vrijeme. Složio bih se da prevelika zaokupljenost i angažovanost na poslu može dodatno iscrpiti čovjeka koga je tuga i onako shrvala, ali, kao što rekoh, vrijeme je vrlo značajan faktor u prevazilaženju, osdnosno prihvatanju nekih bolnih činjenica. S druge strane, u takvim situacijama, san je veliki prorblem. Zaokupirani teškim mislima, ljudi obhrvani tugom teško spavaju ili ne mogu nikako zaspati, a fizička izmorenost doprinossi i boljem snu.

Mit br. 4 je "Daj si vremena - (s)trpi (se). Ukratko, ovo je isto potencijalno opasan mit jer deluje vrlo logično. NO, vreme samo po sebi ne radi ništa, a pogotovo NE leči. Ono što je bitno jeste šta radimo mi (tugujući) i šta rade ljudi oko nas dok vreme protiče. Iako znam da imaš dobre namere, moram te upozoriti na ovo. Razlog tome je što mnogi ljudi to shvataju bukvalno - "vreme leči sve" - i onda ne rade ništa kako bi sebi pomogli. Zbog toga imamo ljude koji se ni nakon nekoliko godina (a često i ostatak života) ne oporave od gubitka. U radu sa osobama koje su u tugovanju od izuzetnog značaja jeste jasno i precizno izražavanje, i nikad ne smemo nešto podrazumevati jer ono što nama zvuči potpuno jasno i logično (recimo to da "vreme leči sve") nekima nije tako, i treba im objasniti. Ne kažem da je to slučaj ovde, ali kao što rekoh, ne treba podrazumevati nego razjasniti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mit br. 4 je "Daj si vremena - (s)trpi (se). Ukratko, ovo je isto potencijalno opasan mit jer deluje vrlo logično. NO, vreme samo po sebi ne radi ništa, a pogotovo NE leči. Ono što je bitno jeste šta radimo mi (tugujući) i šta rade ljudi oko nas dok vreme protiče. Iako znam da imaš dobre namere, moram te upozoriti na ovo. Razlog tome je što mnogi ljudi to shvataju bukvalno - "vreme leči sve" - i onda ne rade ništa kako bi sebi pomogli. Zbog toga imamo ljude koji se ni nakon nekoliko godina (a često i ostatak života) ne oporave od gubitka. U radu sa osobama koje su u tugovanju od izuzetnog značaja jeste jasno i precizno izražavanje, i nikad ne smemo nešto podrazumevati jer ono što nama zvuči potpuno jasno i logično (recimo to da "vreme leči sve") nekima nije tako, i treba im objasniti. Ne kažem da je to slučaj ovde, ali kao što rekoh, ne treba podrazumevati nego razjasniti.
Ja o tuzi znam veoma mnogo. To je lično iskustvo i ne bih ga ovdje iznosio. Vrijeme samo po sebi ne liječi ništa, to je bar jasno. Ali, kada je u pitanju tuga, a ona je uvijek posledica nekog nemilog ili tragičnog događaja, vrijeme igra vrlo značajnu ulogu, a to je da se većim protokom vremena, čovjek na neki način saživljava sa činjenicom koja je bila povod za njegovu tugu, prihvata tu činjenicu kao datost koju ne može izmijeniti, te samim tim olakšava sebi, ne u smislu što će zaboraviti, nego što njegova tuga neće djelovati onako razarajuće na psihu, kao što je to slučaj neposredno posle nekog tragičnog događaja. Narodne izreke, ili narodne mudrosti - kako ih neko zove, nisu tek tako nazavane mudrostima. One su rezulat ljudskog iskustva nataloženog kroz vjekove, i nema niti može biti boljeg učitelja od onoga što je čovjek na sebi iskusio. Otuda i ona narodna da "Vrijeme liječi sve", nije rečena bez razloga.
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
čovjek na neki način saživljava sa činjenicom koja je bila povod za njegovu tugu, prihvata tu činjenicu kao datost koju ne može izmijeniti, te samim tim olakšava sebi, ne u smislu što će zaboraviti, nego što njegova tuga neće djelovati onako razarajuće na psihu, kao što je to slučaj neposredno posle nekog tragičnog događaja.

Ovime što si rekao potvrđuješ ono o čemu ja pričam - čovek se na neki način saživljava, to je tačno. a saživljavanje je proces koji zavisi od individue koja to doživljava. Zbog toga je bitno naglašavati da vreme samo po sebi ne radi ništa, nego mi radimo ili ne radimo nešto u toku tog vremena. Ne volim da zvučim kao da tupim stalno isto, ali u ovakvim situacijama to je vrlo bitno da se naglasi. Ne možeš ni zamisliti na koje sve načine se ljudi "nose" sa gubitkom, i kako to sve utiče na njih.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ovime što si rekao potvrđuješ ono o čemu ja pričam - čovek se na neki način saživljava, to je tačno. a saživljavanje je proces koji zavisi od individue koja to doživljava.
.
Kakva god individua bila, potrebno joj je vrijeme. To je ono o čemu govorim. Saživljavanje jeste proces, neko će brže i lakše, a neko sporije i teže..., prihvatiti činjenicu nekoga gubitka, ali i u prvom i u drugom slučaju, potrebno je vrijeme!
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Zanimljiva radio emisija "Jabuka na dan " gde je gostovao dr Petar Borović ( iz instituta za javno zdravlje dr Milan Jovanović Batut ) koji je govorio o stresu a između ostalog vrlo kratko i o stresu nastalom gubitkom voljene osobe .
B92.fm :: Moj FM :: Jabuka na dan
Kada dođete na datu stranu aktivirajte play (to je crveni kružić a unutra beli trougao - kad strelicem dođete do tog znaka kliknite mišem na njega ) . Kada iskoči novi prozor sačekajti nekih minut -dva.
Slušati od 42 :30 .
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.02.2011
Poruka
4
Evo me opet. Da se ne vracam sada unazad i citiram pojedinacne postove, pokusacu da odgovorim odjednom na vise postavljenih pitanja i komentara.
Brat mi je nekoliko meseci bolovao od depresije uglavnom uzrokovane emotivnim krahom koji je pre toga doziveo (odlazak verenice, otkazivanje vencanja) - tako nam je bar receno. Bio je pod terapijom lekovima, odlazio je i na psihoterapiju, ali sve to po mom laickom miseljenju nije imalo gotovo nikakve rezultate. Nije nista nagovestavao, 'izricito negirao suicid' bar u pocetku terapije, a onda ga dalje verovatno nisu ni pitali. Mi nismo ni naslutili sta se sprema, ali mi smo laici; ocekivala bih da ce strucna lica moci da vide i cuju vise od prosto vidljivog...ali nisu.
Ja sam onda dane i nedelje provela trazeci neka objasnjenja kako i gde sam znala. Svesna sam da definitivne istine nema, i da je samo on znao zasto je to uradio, ali mi je bilo potrebno da sklopim neku pricu koja ce meni biti kako tako razumljiva, i da sa njom dalje zivim. Sa njegovim odlaskom se srusilo mnogo toga, poljuljala se mnoga verovanja i ubedjenja; trebalo mi je makar da prikupim uspomene na lepe ili naizgled lepe trenutke. Svaka smrt je teska, to ne sporim, i ostavlja veliku prazninu kod onih koji ostanu. Ali kad ostane bar mogucnost prisecanja na lepe trenutke, kad ostane mogucnost da kazes 'necu da ocajavam, on ne bi zeleo da mi bude lose, hteo bi da budem srecna', ili da kazes 'bio je divan, vredan' stagod... mislim da bude lakse. A meni se poljuljalo sve. Da li sam uopste poznavala brata? Koliko sam stvarno znala sta misli i oseca? Izgledalo je da bas i nisam...
Ono sto sam ja znala ili mislila da znam je da je, pre bolesti, bio 'nedodirljiv'. Izgledalo je da ga niko i nista ne moze poljuljati. Uvek u pokretu, svuda da ode, sve da vidi, sve da proba. Da nesto 'ne moze' je kod njega bilo bas retko, ni traga slabosti, beznadju. Ponekad bezobrazan i lenj, ali beskrajno sharmantan, zabavan, sa milion ljudi oko sebe, poznavao svakoga i svi su njega znali. Ja sam starija 5 godina, pa ipak su oduvek svi mene znali kao 'njegovu sestru'. I onda se sve samo srusi.
Svi su nam naravno odmah rekli da ne krvimo sebe, samo sto to nije tako lako. Kazu da nismo mogli da sprecimo,ali mi je bas tesko da to prihvatim. Koliko god ja svesno razmiljala da je njegova smrt posledica bolesti, da smo pokusali sve sto smo znali i mogli, nikad se necu verovatno osloboditi osecaja kajanja za neke stvari koje sam mu rekla u trenutcima besa, a jos mnogo vise za sve sto mu nisam rekla jer nisam umela da lepo srocim, jer nisam znala kako da mu kazem a da ga ne povredim jos vise, ili jer sam prosto bila prezauzeta decom i obavezama. Nismo nikada bili bliski; i bilo mi je zao, ali sam uvek mislila da ima vremena, i da sad kad smo najzad oboje odrasli i u nekim slicnim zivotnim pricama, da cemo vezu najzda uspostaviti. Vise necemo.
Da li vreme leci? Mislim da vremenom samo naucis da zivis sa prazninom, mozda tuga otupi i malo se skloni negde iza, ne bude uvek i svuda u prvom planu. Bar se ja tako osecam. Prvih mi je dana bilo tesko i iz kuce da izadjem, da gledam ljude i zivot koji se neometano dalje odvija, uzasno je bolelo.
Sad vec zivim, radim, funkcionisem i verovatno svima izgledam sasvim uobicajeno. Nisam ista, mada jos ne umem da objasnim na koji nacin. Povremeno imam uzasnu potrebu da vristim, ili da se sakrijem u neki cosak i cutim, ili spavam danima...a nisat od toga ne mogu, pa me i samo to saznanje uzasno nervira. Sve je vec odredjeno, obaveze se moraju ispuniti. Na posao mora da se ide i tamo se bude skoncentrisan i aktivan; decu treba presvlaciti, hraniti, leciti neprekidan bolesti koje se samo nastavljaju, posvecivati im paznju i boriti se sa svim njihovim besovima i hirovima, i preziveti noci kad prosto nece da spavaju, i tako dalje. Za tugu, za ma kakva razmisljanja i zelje nema mesta ni vremena. Meni je izgleda resenje da se iskljucim, da funkcionisem kao robot dok mogu i da ne osecam nista. Povremeno malo 'puknem', otplacem ili se izvicem i posvadjam za neku sitnicu, pa se vratim u svoj oklop.
Da, dobro je sto imam decu, i zivot i buducnost. Iako su mi smetali da tugujem, znam da su me i spasili. Ne znam kako je mojim roditeljima, mogu li i oni da ubede sebe da imaju buducnost i razlog da idu dalje. Imaju mene, imaju unuke ako mogu i hoce tako da postave stvari. Imaju i uzasnu prazninu, ocaj, neuspeh, krivicu... sta god da sad osecaju, i ne znam sta ce od svega pobediti.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Evo što ljudi često (iz najbolje namjere) govore tugujućima. ---> A kako oni to mogu doživjeti.


"Ne plači."
"Nemoj biti tužan/tužna, barem nije dugo patio/a."
"Nemoj to tako jako primati k srcu, ionako ne možeš ništa promijeniti"

---> Nemoj se osjećati loše, to nije dobro (onda je i meni teško). Tvoja tuga nema ni smisla ni koristi.


"Nabavit ćemo ti novog psa (smrt kućnog ljubimca)."
"Nije on/ona jedini/a dečko/cura na svijetu."

---> Nadomjesti gubitak nečim drugim, nitko nije nezamjenjiv.


"Nemoj tu pred mamom/tatom/sestrom... plakati, idi se smiriti u svoju sobu."

---> Tuguj sam/a jer uznemiruješ druge oko sebe.


"Vrijeme liječi sve."
"Sve će to proći jednom/dok se udaš..."

---> Daj si vremena, ne možeš sad učiniti ništa (da ti bude bolje).


"Moraš biti jak/a radi žene/muža/djece/mlađe sestre..."

---> Budi jak/a radi drugih jer su oni važniji.


"Zaposli se nečim, radi nešto."

---> Prestani misliti na to (jer to nije toliko bitno).


Arambašić, L. (2005). Gubitak,tugovanje, podrška. Zagreb: Naklada Slap.

Na sahrani su samo odjednom grunule suze, dusu sam isplakala, ali kao da cak ni tada nisam potpuno shvatila da ga nema. I mislim da ne shvatam i dalje. I dalje ne mogu da se nateram da o njemu govorim u proslom vremenu, tesko mi je i ime da mu izgovorim. Jedva da sam nekoliko puta izgovorila da 'je umro', onda kad sam morala da odgovaram na pitanja nekih manje-vise stranih ljudi.

...
Prvih nekoliko nedelja me je samo jako bolelo u grudima, cinilo mi se da ne mogu da disem kako treba. Tek ponekad sam plakala, obicno kad se sve nekako skupi pa samo pokulja napolje. Inace, sva secanja su mi tako ziva da brata gotovo da vidim pred sobom, kao da i glas mogu jasno da mu cujem kad se prisecam nekih situacija. Kad su mi klincima bili rodjendani, i kad su zvonili telefoni da cestitaju, ocekivala sam da pozove i on. Kad su stizale cestitke za Novu godinu, cekala sam i njegovu - opet kao da ne shavtam da ga nema.

Kao što sam već napomenula, nakon smrti bliske osobe ostaje emocionalna veza s njom koja se ne prekida u trenutku kad i fizička. Zbog toga je najčešća prva reakcija negiranje. Time se mi na svim razinama pripremamo da buru osjećaja koji će uslijediti. Tu nam na neki način pomažu i tradicionalni strukturirani rituali opraštanja od osobe (sprovodi) jer oni unose red u kaos u koji smo upali, a u trenucima u kojima ne znamo kamo bismo sa sobom.



Svi su nam naravno odmah rekli da ne krvimo sebe, samo sto to nije tako lako. Kazu da nismo mogli da sprecimo,ali mi je bas tesko da to prihvatim. Koliko god ja svesno razmiljala da je njegova smrt posledica bolesti, da smo pokusali sve sto smo znali i mogli, nikad se necu verovatno osloboditi osecaja kajanja za neke stvari koje sam mu rekla u trenutcima besa, a jos mnogo vise za sve sto mu nisam rekla jer nisam umela da lepo srocim, jer nisam znala kako da mu kazem a da ga ne povredim jos vise, ili jer sam prosto bila prezauzeta decom i obavezama.

Osjećaj krivnje može drugima izgledati kao potpuno blesava stvar, ali tugujući, kao što je vanjkica rekla, žele naći razlog za smrt bliske osobe, naročito ako je to suicid. Zašto? Jer imaju jaku potrebu vratiti kontrolu u život. Ako nađu razlog, našli su i način kako dalje. Primjer je njen osjećaj da će se nešto strašno dogoditi i da su se poljuljala mnoga njena vjerovanja.


Za tugu, za ma kakva razmisljanja i zelje nema mesta ni vremena. Meni je izgleda resenje da se iskljucim, da funkcionisem kao robot dok mogu i da ne osecam nista. Povremeno malo 'puknem', otplacem ili se izvicem i posvadjam za neku sitnicu, pa se vratim u svoj oklop.

Ovo nije rješenje. Isto kao i netko od članova preporučujem: pričaj s nekim s kim to možeš. Čak i kad misliš da ne možeš pretvoriti to u riječi, imaj nekog kraj sebe. Ne budi jaka zbog drugih (ponovno pročitati početak ovog posta!) jer drugi ne trebaju biti bitniji. Ako budu sad, kakvu će tebe imati kasnije? Rana mora zacijeliti iako će ožiljak zauvijek ostati.

Mislim da problem leži u dvije stvari. Prvo, ljudi koji nastoje pružiti podršku misle da moraju nešto pametno reći ili nešto konkretno, svrhovito učiniti. Ako misle da to ne mogu, onda često podršku neće ni pružiti jer, zaboga, pa kakva je to onda podrška. wacko2 Nastoje ne dirati tu temu i pričati o drugim stvarima kao da će time poništiti tuđi gubitak. Ne kažem da to ne radi iz najbolje namjere, ali rade krivo.
Drugo, tugujući smatraju da je nedolično po peti put se jadati kako im je teško jer, eto, drugi imaju svoje probleme i ne žele ih zamarati, a time sami sebi stvaraju dojam- sad bih trebao prestati tugovati i tako nastoje ubrzati proces koji ima svoj tijek, a zapravo ga time mogu otežati.
 
Član
Učlanjen(a)
02.02.2011
Poruka
4
Vidim da citiras knjigu L.Arambasic, znas li gda mogu da je nadjem? Knjigu, mislim :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Vidim da citiras knjigu L.Arambasic, znas li gda mogu da je nadjem? Knjigu, mislim :)
Budući da nisam iz tvoje zemlje (nagađam koja je), nažalost, ne mogu ti pomoći jer ne znam. sorry
Ali 100Dinara bi mogao znati. smile3

Meni najkorisnija knjiga ikad. :)
 
Natrag
Top