Gramatičke nedoumice

Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Pošalji 5 mailova potorici momaka.
Pošalji 5 mailova... ovdje se mora upotrijebiti neki od predloga (na, ili za) koji se slažu sa oblikom riječi uz koje stoje i koji označavaju njihov bliži odnos. Dakle, "pošalji pet mailova na pet djevojaka", ili, za pet djevojaka.

Sa momcima je sve u redu, problem je sa devojkama. Ne treba poslati mail za devojke, već devojkama. I opet dodjosmo na ono što koriste južnjaci i što je "seljački" na 5 devojke ili na 2 deteta. Obrni okreni taj, "pogrešni i seljački" jug i njihov govor ispada delotvoran i najprecizniji u formulisanju ovakvih rečenica.
:)
elem, i dalje stoji kako poslati 5 mailova pet devojkama?

Vuče, Vuče, bubo lenja. Umesto da je prvo DOBRO savladao jezik pa da onda krene u reformu on grlom u jagode. Imponovalo mu što njega neobrazovanog izabrali. Pitam se što baš njega?

Srpski narodni jezik Vuka Karadžića daleko je najgora varijanta srbskog jezika tog vremena s kojim mi i dan danas kuburimo. Bio je to jezik potpuno neobrazovanih ljudi, ili onih sa malo škole, poput samog Vuka.
Zašto su svi intelektualci toga vremena odbili ovu i ovakvu reformu srbskog jezika, reformu koja je osakatila i upropastila jedan visoko razvijen i bogat jezik.

No, ovo je već posebna tema i ako nismo dosad, možda bi trebalo da je otvorimo.
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Ma pismenost opet meri neko ko poštuje neka "pravila"...ili ne poštuje...
pusti Vuka jes uradio šta jeste ali nije ništa posebno ni napravio, samo je naš "narods(c)ki jezik izvuko iz tzv stroslovenskog....
I na tarabama i na zidovima i u knjigama se pišu budalaštine ili prave stvari...
Gramatika je pravilo, piso je čovek, a pravila između ostalog služe i da se krše....lome, a i kroz sprdnju izvrgavaju ruglu....
Mi se jako dobro razumemo i kad grešimo u padežima rodovima....
Lingvistika je to što je ....I toliko, ništa više daleko je od pismenosti...
Šta znači biti pismen?
Završiti prelaznim ocenama osam razreda osnovne škole?
Malo...
Završiti prelaznim ocenama srednju školu?
Malo...
Završiti prelaznim ocenama višu školu?

Da ne nabrajam, to je farsa...

Ja imam više od 21 godinu,zdrav sam i imam položen vozački ispit, ali nisam, niti ću biti Šumaher, ....

A mađarski sam spomenuo kao živi jezik koji nema rodove...nema brate Jurivaka ali ga mađari govore i razumeju se jako dobro međusobno...imaju jedino problem s rodovima kad uče "tuđi" jezik...Zato sam to ilustrativno naveo...Nemoj sad da kažemo da je nesavršen jezik mađarski...
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Biti pismen, znači poznavati elementarna pravila jezika kojim govoriš. Ništa više. Ne branim ja Vuka, niti ga grdim. Ja branim važeći pravopis srpskog jezika.
Krajnje je oportuna tvoja misao da pravila postoje zato da bi se kršila.
A što se tiče Mađara, da ti nešto ispričam, što potvrđuje ono što si rekao da imaju muku kada uče tuđi jezik. :) U nekoj srpskoj kafani Mađru se svidjela ona pjesma u kojoj ima stih "...Da mi padneš na mlađane grudi..." i naručuje tu pjesmu kod muzičara: "Molim je, ćeš mi sviralo ona pesma: da mi padneš na moja ta sisa!"
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
"Na" ili "U"?

99% ljudi ce reci "Bio sam na Novom Beogradu", "Idem na Zvezdaru".

Na Novom Beogradu, na Dorćolu, U Žalezniku, u Petrovaradinu, u Futogu, na Novom naselju,
U Beogradu, u Baru, u Trsteniku, u Knjaževcu, U Nišu....

Svi žive U Beogradu niko ne živi NA Beogradu ali zato svi žive NA Novom Beogradu a ne U Novom Beogradu.
Ili za Niš, neko živi NA Bubnju a neko U Durlanu?
Kada je "U" a kada je "na" i zašto?

Zna li neko?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
E, h...ga! Sad se iskljkučivo pita Šumadija, odnosno Srbija i njena nauka o srpskom jeziku, kada je u pitanju taj jezik, ali u vrijeme kada je Vuk radio gramatiku srpskog jezika, obilazio je sve krajeve u kojima su u ono vrijema živili Srbi i našao da je najpravilniji štokavki izgovor, upravo u Hercegovini. S toga je i uzeo taj izgovor kao paradigmu za svoj rječnik i svoju gramatiku.
Mi ovdje govorimo o faktima, a ne o emocijama i politici..., valjda. Uostalom, dovoljno je pogledati naslovnu stranu Vukovog rječnika iz 1818. godine, na kojoj piše rječnik a ne rečnik.

Da, na kraju uzeo svoj izgovor kao najpravilniji. A kako se onda pojavio šumadijsko-vojvođanski dijalekt...ispada da su ga granice države same nametnule:???: A politika kada si je već spomeuo, u okviru sve izraženijeg nacionalnog pokreta u to vreme...to je tek posebna priča...

Ako je u naslovu dela Rječnik onda valjda nema potrebe da se to još jednom naglasi u istoj rečenici...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
"Na" ili "U"?

99% ljudi ce reci "Bio sam na Novom Beogradu", "Idem na Zvezdaru".

Na Novom Beogradu, na Dorćolu, U Žalezniku, u Petrovaradinu, u Futogu, na Novom naselju,
U Beogradu, u Baru, u Trsteniku, u Knjaževcu, U Nišu....

Svi žive U Beogradu niko ne živi NA Beogradu ali zato svi žive NA Novom Beogradu a ne U Novom Beogradu.
Ili za Niš, neko živi NA Bubnju a neko U Durlanu?
Kada je "U" a kada je "na" i zašto?

Zna li neko?

Da odmah kažem, ja ne znam posve sigurno zašto je to tako, a jeste tako kao što kažeš. Jenom je U, a jednom NA. No, iznijeću svoje mišljenje. Ovo NA u principu nije ispravno, jer u koje god mjesto ideš, ne ideš na to mjesto nego u to mjesto. Mislim da je u dobroj mjeri ovo NA uslovljeno geografskim položajem mjesta o kome je riječ, odnosno njegovom nadmorskom visinom. Nikada niko, recimo, ne kaže idem u Avalu, nego na Avalu. Isti je slučaj sa bilo kojom planinom.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
da odmah kažem, ja ne znam posve sigurno zašto je to tako, a jeste tako kao što kažeš. Jenom je u, a jednom na. No, iznijeću svoje mišljenje. Ovo na u principu nije ispravno, jer u koje god mjesto ideš, ne ideš na to mjesto nego u to mjesto. mislim da je u dobroj mjeri ovo na uslovljeno geografskim položajem mjesta o kome je riječ, odnosno njegovom nadmorskom visinom. Nikada niko, recimo, ne kaže idem u avalu, nego na avalu. Isti je slučaj sa bilo kojom planinom.

а зашто сви иду на нови београд и у нови сад? јел нови београд планина или брдо?

или живе на новом насењу (у новом саду) кад је на истој надморској висини као и остатак новог сада?
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Da, na kraju uzeo svoj izgovor kao najpravilniji. A kako se onda pojavio šumadijsko-vojvođanski dijalekt...ispada da su ga granice države same nametnule:???: A politika kada si je već spomeuo, u okviru sve izraženijeg nacionalnog pokreta u to vreme...to je tek posebna priča...

Ako je u naslovu dela Rječnik onda valjda nema potrebe da se to još jednom naglasi u istoj rečenici...

Da je mene pitao,:) ja bih mu sugerisao da uzme ekavicu kao osnovu srpskog jezika. Jednostavnija je, lakša za izgovor i ne bi onda bilo problema sa dugim i kratkim slovom e i mnogo čim drugim.
A što se tiče dijalekata, oni postoje bez obzira na rječnike, pravila i pravopise.
 
Član
Učlanjen(a)
15.08.2009
Poruka
67
а зашто сви иду на нови београд и у нови сад? јел нови београд планина или брдо?

или живе на новом насењу (у новом саду) кад је на истој надморској висини као и остатак новог сада?
Postoji nesto sto se zovem padez u gramatici srpskog jezika. Padez koji odredjuje mesto, zove se lokativ i javlja se najcesce sa predlozima: na, o, po, pri,u. Osim lokativa jos jedan padez u srpkom jeziku odredjuje mesto a to je dativ. smile3

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Da je mene pitao,:) ja bih mu sugerisao da uzme ekavicu kao osnovu srpskog jezika. Jednostavnija je, lakša za izgovor i ne bi onda bilo problema sa dugim i kratkim slovom e i mnogo čim drugim.
A što se tiče dijalekata, oni postoje bez obzira na rječnike, pravila i pravopise.



Evo i ovo za koje ne znaju. U osnovi srpskog jezika nalazi se novostokavski dijalekat ijakavskog i ekavskog izgovor. Tako da se ekavica znalazi vec u osnovi srpkog knjizevnog jezika.

A da mene pitate vi biste se svi vratili u peti osnovne:vorred:
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Postoji nesto sto se zovem padez u gramatici srpskog jezika. Padez koji odredjuje mesto, zove se lokativ i javlja se najcesce sa predlozima: na, o, po, pri,u. Osim lokativa jos jedan padez u srpkom jeziku odredjuje mesto a to je dativ. smile3

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------





Evo i ovo za koje ne znaju. U osnovi srpskog jezika nalazi se novostokavski dijalekat ijakavskog i ekavskog izgovor. Tako da se ekavica znalazi vec u osnovi srpkog knjizevnog jezika.

A da mene pitate vi biste se svi vratili u peti osnovne:vorred:


Konačno pravi odgovor! :dance2:
 
Natrag
Top