Gde idemo posle smrti?

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Taramana, ako se obracas nekom drugom "Mirku" onda ne redi diskutovati.
Ako ces me zvati po imenu - zovi me Dragan.

Problem naseg razmimoilazenja u verovanju je taj - sto ti verujes da je duh koji prebiva u coveku i odrzava ga u zivotu Sveti Duh koji prilikom smrti napusta telo i vraca se Bogu, sto je kontradiktorno sa biblijskim kontekstom ucenja o Svetom Duhu i ulogama i licnost Svetog Duha kao jedne od Bozanskih licnosti.

U svakom slucaju - ovde se preplicu tri verovanja.

Mire veruje da je Duh koji daje zivot koji prebiva u coveku za zivota - sila koja nosi informacije o licnosti tog coveka, i da se nakon smrti taj isti duh vraca Bogu i prilikom vaskrsenja ponovo ulazi u telo i covek postaje ta ista licnost.

Ti Taramana verujes da je duh Sveti Duh koji je od pocetka u coveku.

Za razliku od toga - ja verujem da je to bezlicna sila koja prilikom smrti napusta telo i vraca se Bogu kao svom izvoru, sila ciji su nosioci i koju poseduju i Bog Otac i Gospod Isus i Sveti Duh.

---------------------------------------------

Mire, ono o cemu ja pisem je potpuno biblijski dokazivo, a ja sam to vec ucinio u prethodnim komentarima dajuci tekstove koji pokazuju da je zivotodavna sila koja postoji u coveku ustvari Bozji duh kojim on ozivljava sve stvoreno.
Takodje - da to nije Sveti Duh, vec da je Sveti Duh nosilac ove sile isto kao i sam Bog.

"Tko se s njim brine za zemlju? Tko je utemeljio nadzemaljski svijet?
Kad bi samo mislio na samoga sebe, kad bi uzeo natrag svoj duh i svoj dah:
preminulo bi najednom svako tijelo i čovjek bi se opet vratio u prah"
( Jov 34. 13 - 15 )

Izraz "zivotodavna sila" ne postoji u bibliji - ali on jeste u skladu sa biblijom, jer duh koji odrzava coveka u zivotu jeste sila zivota i ona odrzava i daje zivot, bez nje covek nije ziv, tako da je ovaj izraz potpuno u skladu sa biblijom.

Stih/odeljak: 1. Mojsijeva 2:7

7 A stvori Gospod Bog čoveka od praha zemaljskog, i dunu mu u nos duh životni; i posta čovek duša živa.

Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):

7 Tada načini Gospod Bog čovjeka (Adama) od praha zemaljskoga i udahnu mu u lice duh života. Tako postade čovjek živo biće.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ivan Šarić / Rev. Đ. Martinjak (RIŠ):
7 Tada načini Gospod Bog čovjeka (Adama) od praha zemaljskoga i udahnu mu u lice duh života. Tako postade čovjek živo biće.

Evo ovo je tacan prevod: חַיָּֽה׃ לְנֶ֥פֶשׁ (le nefesh hay-yah) u prevodu doslovno : ''dusa ziva''.
Time se takodje pokazuje, da je ''nefesh''(dusa) razlicito od ''hay-yah''(zivot) , i da se izraz ''zivot'' ne moze koristiti umesto ''dusa''.
Dakle nikada ne mozemo zameniti rec ''dusa'' u Bibliji sa ''zivot'' jer su to dve razlicite reci.

''dusa ziva'' > DA!
''zivot ; zivo bice''(na mesto 'dusa') > NE!

Zasto prevodioci ovako prevode, je zbog njihovog razumevanja ovog pojma...


Sto se tice tvoje tvrdnje da je ''duh'' samo sila koja ozivljava, moze se reci da ti imas dokaze za to, ali ja ne mogu jos reci da sam saglasan sa njima, treba proveriti..
Meni se cini , da sta god bio ''duh covecji'', on u sebi nosi informacije koje se vracaju k Bogu, i onda Bog taj isti duh vraca u telo prilikom vaskrsenja..
Taj duh nije svestan nakon smrti, ja to ne tvrdim, ali mi se cini da je ''duh'' nosioc licnosti, a ne ''samo sila koja ozivljava''.
Zasto bi Isus ili Stefan predavali Bogu ''silu'': ''Oce u ruke tvoje predajem Duh Svoj''?
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Moje i tvoje razmišljanje se bitno ne razilazi.

"Nefesh" duša živa označava živo biće, ne nešto što je van tela.
Duh jeste sila koja oživljava, a da li ta sila nosi informacije o čovekovoj ličnosti - smatram da to i nije toliko bitno.

Pozdrav i Subotni mir!
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
[QUOTE="mire000,

Misljenja sam i to sam odavno tvrdio na forumu, da se Biblija uopste dogmatski ne bavi 'pitanjem stanja nakon smrti'.
Biblija se bavi zemaljskim zivotom, i kako da nasledimo vecni zivot. A kada ce nagrada uslediti, da li odmah ili nesto kasnije po smrti, ona ne pokusava da odgovori.

Postovanje Mire,

Sto vise pratim tvoje komentare sve vise se divim tvome pravilnom razumevanju Svetog pisma.
Medjutim, moju paznju ovoga puta privukla je tvoja izjava: "Kada ce nagrada uslediti, da li odmah ili nesto kaznije po smrti, Biblija ne pokusava da odgovori."


Molim te da obratis paznju na izvestaje Biblije o tom pitanju:

"A kad dodje Sin Coveciji u slaviu svojoj i svi sveti andjeli s Njim, onda ce sesti na prestolu slave svoje, i sabrace se pred Njim svi narodi, i RAZLUCICE IH izmedju sebe... Tada ce reci Car onima sto mu stoje s desne strane: Hodite blagosloveni Oca mojega; primite carstvo koje vam je priprevljeno od postanja sveta... Tada ce reci Car onima sto mu stoje s leve strane:
Idite od mene prokleti u oganj vecni." Matej 25,31-41.

Sta mislis, zar to nije odgovor na pitanje koje si postavio?
Zar ovo ne pokazuje da ce ljudi primiti nagradu ili kaznu za vreme Hristovog drugog dolaska?

Apostol Pavle to potvrdjuje: "Jer cemo svi izasi na sud pred Hrista." Rimljanima 14,10

Apostol Pavle nastavlja: "Dalje dakle meni je pripravljen venac pravde, KOJI CE MI DFATI GOSPOD U DAN ONAJ, pravedni Sudija; ali ne samo meni nego i svima koji se raduju NJEGOVOM DOLASKU." 2, Timotiju 4,8,

Isus je licno obecao: "Opet cu doci i uzecu vas k sebi gde sam i ja,: Jovan 14,3,

Mire, sta mislis, zar ovi tekstovi ne odgovaraju na pitanje KADA CE LJUDI PRIMITI ONO STO SU ZA ZIVOTA IZABRALI?

Mislim da Biblija jasno odgovara: "Ne onda kada umru, nego prilikom Hristovod drugog dolaska,
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Moje i tvoje razmišljanje se bitno ne razilazi.

"Nefesh" duša živa označava živo biće, ne nešto što je van tela.
Duh jeste sila koja oživljava, a da li ta sila nosi informacije o čovekovoj ličnosti - smatram da to i nije toliko bitno.

Pozdrav i Subotni mir!
Bog te blagoslovio!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
PC kaže da mrtvi idu an nebo i u raj. Biblija kaže da idu u grob. Tako da se veoma bitno razlikuju ta dva učenja.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
PC kaže da mrtvi idu an nebo i u raj. Biblija kaže da idu u grob. Tako da se veoma bitno razlikuju ta dva učenja.

Nije istina,ne uči PC tako.
Problem je što ti nerazlikuješ telo od odela niti dušu od duha te se stalno spotičeš.
SVI znaju čak i ateistida telo ide u grob ali se tebi po debeloj devojci tu sve završava jer satri razreda dalje ni nemože dobaciti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ateisti ne veruju u vaskrsenje, a biblijski Hrišćani da.

Nauka o večnom mučenju u paklu je jedan od glavnih uzroka za pojavu Ateizma.

Samo jedan naglasak sa objašnjenjem.

Parola ateizma "Bog je mrtav" nije u suštini ateistička, već ima svoje poreklo u iskkrenosti jedne istorijske ličnosti koja je ovu parolu i stvorila, a to je Nemački filozof Fridrih Niče.

Niče je ispričao jednu priču o čoveku koji je rešio da pronađe Boga ( parafraziram ).
I tako je čovek iz ove Ničeove priče krenuo gradom, otišao je na gradski trg - ali tamo ga nije bilo, potom je ušao u tržnicu, potom na pijacu, i u različite ustanove - pozorište, gradsku skupštinu, i na kraju u crkvu - ali uzalud.
Ljudi su mu se podsmevali i govorili "ha ha, evo ga onaj što traži Boga, jesi li ga pronašao?"
Tada se ovaj čovek energično okrenuo i sa uperenim prstom prema ovim ljudima uzviknuo "Bog ne postoji, vi ste ga ubili, Bog je mrtav"

Ovu priču Niče je preuzeo iz priče o Diogenu koji je po danu sa svetiljkom tražio čoveka, ali je on u ovoj priči mislio na sebe, kao onoga koji se borio da razume smisao svog života, i Boga kao vrhunsko biće, otkrivši - da su ljudi ti koji su to vrhovno biće prikazali u najgorem svetlu, i kao što sam kaže ubili ga.

Inače, niče nije bio u početku ateista, ali je kasnije to postao, sa ciljem ( kako sam kaže ), da stvori nešto novo, savršenog čoveka koji će sam biti Bog.

Da li mi danas ubijamo Boga..?

To treba da se zapitamo..
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Protestantizam nije nastao kao nešto novo što ranije nije postojalo, on je samo nova biljka iz korena prve Hrišćanske crkve koji Rim nije uspeo da počupa vekovnim progonstvom.

Ali.. gornja izjava se i može smatrati istinitom - protestantizam jeste pokrenut željom da ljudi izađu iz mraka neznanja, i tavorenja u vekovnom mnogobožačkom sistemu vladajuće crkve, i da se vrate izvornom biblijskom učenju.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top