Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Hamilton i Baton kritikuju: Nemamo brzinu za šampionsku trku
Hamilton i Baton kritikuju: Nemamo brzinu za šampionsku trku
Tanjug |
Vozači Meklarena Luis Hamilton i Dženson Baton upozorili su da će, ukoliko se nešto ne promeni, njihov tim uskoro ispasti iz šampionske trke u Formuli 1.
Hamilton je trku za Veliku nagradu Velike Britanije završio na osmom mestu, dok je Baton kao 10. prošao kroz cilj na stazi u Silverstonu.
"Daleko smo od Red Bula. Svaki krug sam davao maksimum i kao i uvek ostavio srce na stazi, ali nismo bili dovoljno brzi. Očekivali smo da će Red Bul biti u prednosti, ali oni su nastavili da napreduju ove sezone. Teško je u takvim okolnostima ostati u trci za titulu", rekao je Hamilton.
U generalnom plasmanu vodi Španac Fernando Alonso iz Fererija sa 129 bodova, 37 više od Hamiltona, dok je Baton osmi sa 79 bodova zaostatka.
U konkurenciji konstruktora Meklaren zaostaje 74 boda za vodećim Red Bulom.
Bolid Meklarena kritikovao je i Baton, koji smatra da nije kriv za bleda izdanja ove sezone.
"Slabost naših bolida vidi se i dok vozimo sa timovima iz srednje klase. Ne mislim da smo pogrešili u taktici, jednostavno u ovom trenutku nemamo brzinu", rekao je Baton.
Šampionat Formule 1 nastavlja se 22. jula trkom za Veliku nagradu Nemačke u Hokenhajmu.
[h=1]Veber produžio ugovor sa Red Bulom [/h] Izvor. B92, Beta | NĐ
Vozač Red Bula Mark Veber produžio je ugovor sa timom do kraja 2013. godine, saopštila je ova ekipa iz Formule jedan.
Vozačka postava tima potvrđena je tako i za sledeću sezonu, pošto dvostruki šampion Sebastijan Fetel takođe ima ugovor do kraja 2013. godine. Veber ima 35 godina, a u Red Bul je došao 2007. i od tada je zabeležio devet pobeda, uključujući i nedeljni trijumf za Veliku nagradu Britanije. "Dobro poznajem tim i jako mi je udobno ovde. Tokom godina smo zajedno stasali i osećam da je apsolutno ispravno da još godinu dana ostanem u Red Bulu", rekao je Veber.
Ovaj Australijanac trenutno je drugi u konkurenciji vozača, sa 13 bodova manje od Fernanda Alonsa iz Ferarija.
[h=1]Hamilton: Daleko smo od rivala [/h] Izvor. B92, Tanjug | JT
Vozači Meklarena Luis Hamilton i Dženson Baton upozorili su da će, ukoliko se nešto ne promeni, njihov tim uskoro ispasti iz šampionske trke u Formuli 1.
Beta
Hamilton je nedelju trku za Veliku nagradu Velike Britanije završio na osmom mestu, dok je Baton kao deseti prošao kroz cilj na stazi „Silverston“. „Daleko smo od Red Bula. Svaki krug sam davao maksimum i kao i uvek ostavio srce na stazi, ali nismo bili dovoljno brzi. Očekivali smo da će Red Bul biti u prednosti, ali oni su nastavili da napreduju ove sezone. Teško je u takvim okolnostima ostati u trci za titulu“, rekao je Hamilton.
U generalnom plasmanu posle devet trka vodi Fernando Alonso iz Fererija sa 129 bodova, 37 više od Hamiltona, dok je Baton osmi sa 79 bodova zaostatka. U konkurenciji konstruktora Meklaren zaostaje 74 boda za vodećim Red Bulom.
Bolid Meklarena kritikovao je i Baton, koji smatra da nije kriv za bleda izdanja ove sezone.
„Slabost naših bolida vidi se i dok vozimo sa timovima iz srednje klase. Ne mislim da smo pogrešili u taktici, jednostavno u ovom trenutku nemamo brzinu“, rekao je Baton.
Šampionat Formule 1 nastavlja se 22. jula trkom za Veliku nagradu Nemačke na stazi „Hokenhajm“.
Šumaher: Alonso je trenutno najbolji, Fetel mora da nauči da gubi
Šumaher: Alonso je trenutno najbolji, Fetel mora da nauči da gubi
Tanjug
Sedmostruki prvak Formule 1 Nemac Mihael Šumaher rekao je da je Fernando Alonso iz Ferarija trenutno najbolji vozač u šampionatu.
Alonso je vodeći u generalnom plasmanu sa 164 boda, slede vozači Red Bula Mark Veber (124) i Sebastijan Fetel (122), dok je Luis Hamilton iz Meklarena sakupio 117 bodova.
"Alonso je nastavio da napreduje i sada uživa u fazi kada sve funkcioniše kako treba. Radio je naporno da bi to postigao", rekao je Šumaher i dao savet šampionu iz 2010. i 2011. godine Sebastijanu Fetelu.
"Sebastijan je dobar momak, odličan vozač, koji mora da nauči kako da se izvuče iz raznih situacija. Da bi bio još bolji, moraš biti spreman na poraze. Niko, pa ni ja, ne voli da gubi, ali to je deo odrastanja. Moraš da naučiš da u životu postoje usponi i padovi, samo na taj način vozač će naučiti da poštuje i uživa u pobedama", rekao je slavni Nemac.
Šumaher je kao najveheg rivala tokom karijere označio Miku Hakinena.
"Imao sam nekoliko velikih rivaliteta, ali izdvojio bih Hakinena. Nikoga nisam poštovao kao njega kako na stazi, tako i van nje", dodao je Šumaher.
Šampionat Formule 1 nastavlja se 2. septembra trkom za Veliku nagradu Belgije
Snažna kiša pred Veliku nagradu Belgije, Šarl Pik najbrži na drugom
Snažna kiša pred Veliku nagradu Belgije, Šarl Pik najbrži na drugom treningu
Blic
Jaka kiša obeležila je drugi trening pred Veliku nagradu Belgije koja se u okviru šampionata Formule 1 vozi u nedelju na stazi Spa od 14 časova.
Izuzetno loši meteološki uslovi onemogućili su aktere da pokažu sve svoje mogućnosti, pa je skoro čitav trening prošao a da niko od njih nije uspeo da preveze krug za manje od tri sekunde.
Na kraju je, pomalo iznenađujuće, najbrži bio Šarl Pik u bolidu Marusije, sa rezultatom dva minuta i 49,354 sekundi, drugi je bio Danijel Rićiardo iz Skuderije Toro Roso (2:49,750), a treći Fernando Alonso u Ferariju (2:50,497).
Još samo sedam vozača uspelo je da zabeleži vreme po jednom pređenom krugu u drugom treningu, a među njima su Paul di Resta, Pastor Maldonado, Timo Glok, Kamui Kobajaši, Žan-Erik Vinj, Niko Hulkenberg i Serhio Perez.
Što se prvog treninga tiče, tu su stvari bile prilično drugačije, baš kao i rezultati. Najbrži je bio Kamui Kobajaši u Zauber-Ferariju, (2:11,389), a iza njega su bili Pastor Maldonado iz Vilijams-Renoa (2:11,941), Danijel Ričiardo (2:12,004) i ostali. Mark Veber je bio peti, Rozberg sedmi, Sebastijan Fetel deveti, ispred Mihaela Šumahera.
Vodeći u generalnom plasmanu, Fernando Alonso, prvi trening je završio tek kao 22. (2:40,749).
Britanski vozač najbrži u kvalifikacijama za Veliku nagradu Belgije. Prvi put će početi trku na čelu kolone od maja 2009. godine.
Aktuelna sezona jedna je od najuzbudljivijih u novijoj istoriji Formule 1.
Vozači se iz trke u trku smenjuju na podijumima, a utisak posle kvalifikacija za Veliku nagradu Belgije govori da će tako biti i u nedelju, posle nadmetanja na stazi "Spa Frakošamp".
Britanac Dženson Baton ostvario je najbrže vreme u borbi za što bolji start nedeljne trke - "obrnuo" je krug za minut i 47.573 sekundi. Time je prvi put zauzeo pol poziciju vozeći za Meklaren.
Prvi iza njega biće Kaumi Kobajaši, vozač Zaubera, dok će sa treće pozicije krenuti Pastor Maldonado, as Vilijamsa. Slede ih Kimi Raikonen (Lotus) i Serđo Perez (Zauber).
Fernando Alonso, lider trke za titulu "najbržeg cirkusa", provozao je Ferarija dovoljno brzo da ostvari sedmo najbolje vreme.
Prošle godine je na Gran-priju Belgije trijumfovao Sebastijan Fetel, dok je Mark Vever izvozao najbrži krug.
1. Fernando Alonso (Ferari) 164 poena
2. Mark Veber (Red Bul) 124
3. Sebastijan Fetel (Red Bul) 122
4. Luis Hamilton (Meklaren) 117
5. Kimi Raikonen (Lotus) 116
[h=1][/h][h=1]Potpuna dominacija Batona u Belgiji[/h] Izvor. B92
Vozač Meklarena Dženson Baton trijumfovao je na 12. trci ovogodišnjeg šampionata Formule 1, Velikoj nagradi Belgije.
Britanac je do druge pobede ove sezone, a 14. u karijeri, došao na svojoj jubilarnoj, 50. trci u Meklarenu, u vremenu od 1:29:08.530 sata na stazi „Spa Frankoršamp“.
Kao drugi kroz cilj, sa 14 sekundi zaostatka, prošao je branilac titule Sebastijan Fetel, dok je treći bio Kimi Raikonen u Lotusu. Trka u Belgiji označila je kraj letnje pauze i početak drugog dela sezone, a sva 44 kruga protekla su u znaku Batona. Britanac je potpuno bio dominantan na legendarnoj stazi na kojoj mu je do sada najbolji rezultat bilo treće mesto. U potpunoj senci sjajnog vozača Meklarena tako su ostali Fetel i Raikonen, koji su uspeli da se odlično probiju do podijuma. Mladi Nemac je startovao tek kao deseti, dok je Raikonen imao velike probleme sa pneumaticima posle starta, pa je pao u poretku.
Pored potpune dominacije Raikonena, trku u Spa obeležio je veliki incident u prvoj krivini, kada je trka završena za vodećeg u generalnom plasmanu Fernanda Alonsa, drugog vozača Meklarena Luisa Hamiltona, Serhija Peresa u Zauberu i vozača Lotusa Romana Grožana. Francuz je bio vinovnik tog udesa, dok su ostali učesnici samo bili žrtve, ali su srećom, svi ostali nepovređeni. Ipak, stiče se utisak da je taj udes označio kraj uzbuđenja na legendarnoj stazi, pošto je izostala veća borba na vrhu, kakva se očekivala.
Još pre starta došlo je do problema, pošto je Kobajašijev bolid počeo da se dimi, ali je trka krenula po planu. Baton je sigurno poveo ispred Raikonena, ali je odmah viđen veliki incident u kojem su trka bila završena za vozača Meklarena Luisa Hamiltona, Fernanda Alonsa u Ferariju, vozača Lotusa Romana Grožana i Serhija Peresa u Zauberu.
Do incidenta je došlo kada je Grožan isterao sa staze Hamiltona, koji je tada postao samo putnik u svom bolidu, a potom je pokupio Peresa i Alonsa, dok je Francuz preleteo njih dvojicu. Srećom, svi su prošli nepovređeni, a na stazu je izašlo bezbednosno vozilo. Ponovljenim snimkom utvrđeno je da je Maldonado prerano startovao, zbog čega se našao pod istragom, ali je pao u poretku posle incidenta na startu.
Dok je trka bila u režimu bezbednosnog vozila, Baton je vodio ispred Raikonena, dvojca Fors Indije Nika Hilkenberga i Pola di Reste, sedmostrukog svetskog šampiona, vozača ekipe Toro Roso Danijela Rikarda i Žan-Erika Vernja, i Bruna Sene u Vilijamsu. Trka je konačno nastavljena u četvrtom krugu, Baton se brzo odvojio od Raikonena, kojeg je odmah pretekao Hilkenberg, dok je daleko iza Fetel uspeo da obiđe Masu za 11. mesto.
Odmah po nastavku trke, trka je bila gotova za Maldonada, kojem je to bilo sedmo odustajanje zaredom od kada je trijumfovao u Španiji početkom maja. Baton je od tada nizao najbrže krugove na stazi pa je za samo jedan krug uspeo da se odvoji za tri sekunde od Hilkenberga. U međuvremenu, Šumaher je pretekao Di Restu u borbi za četvrto mesto, dok je objavljeno da će incident iz prve krivine biti pod istragom posle trke.
Veber i Fetel su do devetog kruga uspeli da se probiju do devetog i desetog mesta, da bi na startu desetog kruga mladi Nemac pretekao svog timskog kolegu. Baton je iz kruga u krug povećavao svoju prednost u odnosu na Hilkenberga, dok je Raikonen bio sekundu iza. Iako je DRS bio osposobljen, na vrhu nijedan vozač zbog razlika nije bio u prilici da ga koristi u prvih nekoliko krugova.
U 11. krugu Šumaher je napao Raikonena i došao do trećeg mesta, da bi Finac odmah potom otišao po nove pneumatike, isto kao i Veber. U 14. krugu Hilkenberg je otišao u boks, dok je Baton i dalje bio na stazi. Iza njih, Fetel je posle velike borbe uspeo da pretekne Senu i dođe do četvrtog mesta. U 16. krugu došlo je do incidenta u boksu, kada je došlo do kontakta između Heikija Kovalainena u bolidu Katerhema i vozača Hispanije Narijana Kartikejana. Sve se desilo kada je Indijac ulazio u boks, dok su finskog vozača iz tima pustili iako je on nailazio.
U tim trenucima, Raikonen je bio ubedljivo najbrži na stazi, a uprkos tome vodeći i dalje nisu išli u boks. Baton je u 16. krugu bio 13 sekundi ispred Šumahera, dok je Fetel bio više od četiri sekunde, a Finac je bio odmah iza njih. Sedmostruki svetski šampion je u boks otišao u 20. krugu i vratio se iza Mase, koji je držao sedmu poziciju, a pre toga je umalo izbegao kontakt sa Feteleom, kojeg je isekao u poslednjoj šikani.
Vodeći Baton je u 21. krugu otišao po nove pneumatike i bez problema se vratio u vođstvo, dok je Fetel to učinio krug kasnije i vratio se na stazu kao šesti. Britanac je kada su svi bili u boksu imao osam sekundi prednosti u odnosu na Raikonena, a sledili su ih Hilkenberg, Veber, Masa, Fetel, Rikardo i Šumaher.
Fetel je u 24. krugu pretekao Masu za petu poziciju i bio je dve i po sekunde iza svog timskog kolege. Veberu su u tom trenutku poručili da očekuju da će Baton na stazi ostati do kraja trke, a očekivalo se da će isto biti i sa Fetelom i Šumaherom, koji je tada držao sedmo mesto. U 28. krugu Hilkenberg, Veber i Masa su otišli u istom trenutku u boks, pa je na vrhu tada poredak bio: Baton, Raikonen, Fetel. Australijanac se našao pod istragom pošto su ga mehaničari nebezbedno pustili u trenutku kada je Masa ulazio u boks.
Hilkenberg se na stazu vratio kao peti, dve pozicije iza Vebera, dok je Brazilac bio deseti, pošto ga je pretekao Sena po izlasku iz boksa. Raikonen je odmah u sledećem krugu bio u boksu i vratio se ispred Hilkenberga, a iza Šumahera, kao četvrtoplasirani. U 32. krugu viđeno je prvo odustajanje još od Maldonada, pošto je Kartikejan izleteo sa staze.
Samo nekoliko trenutaka kasnije, Raikonen je pretekao Šumahera i došao do treće pozicije, ali je sedmostruki svetski šampion odmah uzvratio. Razlika između njih dvojice, ali i Hilkenberga i Vebera su bile minimalne, ali nije bilo ozbiljnijih napada u prvim trenucima. Ipak, Finac je napao u prvoj krivini 34. kruga i pretekao Šumahera, kojeg je odmah napao Hilkenberg, ali bez uspeha u prvom trenutku, ali je drugu priliku iskoristio.
Sedmostruki svetski šampion je odmah potom neplanirano otišao po drugi put u boks, dok je Masa samo nekoliko trenutaka kasnije pretekao Vebera za petu poziciju. Baton je sigurno vodio u tim trenucima, dok je Raikonen bio daleko iza Fetela, ali ga je svejedno usporio vozač Marusje Šarl Pik, koji je bio krug iza. Pet krugova pre kraja Sena je upao u velike probleme, pa su ga i Vernj i Rikardo lako pretekli, a Brazilac je nastavio u boks.
Do kraja trke, Baton je povećao svoju prednost na skoro 15 sekundi u odnosu na Fetela, dok je Raikonen bio još 12 dalje. Iza njih sledili su Hilkenberg, Masa, Veber, Šumaher i Vernj, a osvajače bodova kompletirali su Rikardo i Di Resta.
Ovogodišnji šampionat Formule 1 nastavlja se već sledeće nedelje Velikom nagradom Italije na legendarnoj „Monci“.
Vozač Meklarena Luis Hamilton naći će se na pol poziciji na 13. trci ovogodišnjeg šampionata Formule 1, Velikoj nagradi Italije.
Britanac je do 23. pol pozicije u karijeri došao u vremenu od 1:24.010 minuta na legendarnoj „Monci“, sa jednom desetinkom prednosti u odnosu na timskog kolegu Džensona Batona. Treći na startu, u nedelju od 14 časova, biće Felipe Masa u Ferariju, koji je priredio možda i najveće iznenađenje kvalifikacija. Kvalifikacije u Monci odlučene su u poslednjim trenucima, a iako se očekivao duel Hamiltona i vodećeg u plasmanu Fernanda Alonsa u samom finišu, on je izostao. Upravo Španac je bio najbrži u prva dva dela, ali je vozač Meklarena stalno bio veoma blizu, da bi kada je bilo najvažnije dominantno došao do pol pozicije, svoje četvrte ove sezone.
Umesto Alonsa, koji je na početku poslednjeg kruga imao probleme sa bolidom pa je napravio grešku koja ga je mnogo koštala i zauzeo tek deseto mesto, Hamiltona je uspeo da izazove samo Baton. Ipak, iako u tome nije uspeo, njih dvojica su osigurali prvi startni red za Meklaren prvi put posle pet godina, kada su kao prvi i drugi startovali Alonso i Hamilton, a kasnije i završili trku na istim pozicijama.
To je dobra vest za njih dvojicu, pošto su u Monci poslednjih godina slavili uglavnom vozači koji su startovali iz prvog reda, posebno sa pol pozicije. Za Alonsa je loša vest što startuje kao deseti, bar što se tiče pobede, pošto je 1971. godine poslednji put neko trijumfovao na legendarnoj stazi posle starta sa desete pozicije. Tada je prvi kroz cilj prošao Piter Getin, a ta trka ostala je upamćena po najmanjoj razlici između prve trojice, pošto ih je delila jedna desetinka.
Za razliku od Alonsa, Masa je imao najbolje kvalifikacije ove sezone i bio je samo dve i po desetinke iza Hamiltona. Odmah iza njega bio je Pol di Resta u bolidu Fors Indije, ali će on posle kazne zbog promene menjačke kutije zauzeti deveto mesto na startu. Četvrti će tako biti sedmostruki svetski šampion Mihael Šumaher, a slediće ga branilac titule Sebastijan Fetel, timski kolega Niko Rozberg, Kimi Raikonen u Lotusu i vozač Zaubera Kamui Kobajaši.
Prvi deo kvalifikacija najlošije je počeo za vozača Fors Indije Nika Hilkenberga, koji se zaustavio na stazi. Mladi Nemac je prošle nedelje, na stazi „Spa Frankoršamp“, imao najbolju trku karijere pošto je kao četvrti prošao kroz cilj, a u Monci će se naći u poslednjem startnom redu.
Uz eliminaciju Hilkenberga nije bilo nikakvih iznenađenja u prvom delu, pa su tada kvalifikacije završili vozači Katerhema, Marusje i Hispanije. Od 18. do 23. mesta tako su se našli Heiki Kovalainen, Vitalij Petrov, Timo Glok, Šarl Pik, Narijan Kartikejan i Pedro de la Rosa, koji će na legendarnoj stazi voziti 100. trku u karijeri.
U drugom delu najveće iznenađenje bilo je to što su kvalifikacije završene za drugog vozača Red Bula Marka Vebera, koji je imao 11. vreme. Odmah iza njega bio je Pastor Maldonado u Vilijamsu, ali će on zbog kazni koje je dobio posle Velike nagrade Belgije biti tek 22. na startu. To znači da će se vozači koji su bili iza njega u tom delu napredovati za jedno mesto na startu, a to su bili Serhio Peres u Zauberu, vozač ekipe Toro Roso Danijel Rikardo, Žerom d’Ambrozio, koji u Lotusu menja suspendovanog Romana Grožana, i Žan-Erik Vernj u drugom bolidu ekipe Toro Roso.
Rezultati kvalifikacija za Veliku nagradu Italije:
1. Luis Hamilton (Velika Britanija) Meklaren 1:24.010
2. Dženson Baton (Velika Britanija) Meklaren 1:24.133
3. Felipe Masa (Brazil) Ferari 1:24.247
4. Pol di Resta (Velika Britanija) Fors Indija 1:24.304*
5. Mihael Šumaher (Nemačka) Mercedes 1:24.540
6. Sebastijan Fetel (Nemačka) Red Bul 1:24.802
7. Niko Rozberg (Nemačka) Mercedes 1:24.833
8. Kimi Raikonen (Finska) Lotus 1:24.855
9. Kamui Kobajaši (Japan) Zauber 1:25.109
10. Fernando Alonso (Španija) Ferari 1:25.678
...
11. Mark Veber (Australija) Red Bul 1:24.809
12. Pastor Maldonado (Venecuela) Vilijams 1:24.820**
13. Serhio Peres (Meksiko) Zauber 1:24.901
14. Bruno Sena (Brazil) Vilijams 1:25.042
15. Danijel Rikardo (Australija) Toro Roso 1:25.312
16. Žerom d’Ambrozio (Belgija) Lotus 1:25.408
17. Žan-Erik Vernj (Francuska) Toro Roso 1:25.441
...
18. Heiki Kovalainen (Finska) Katerhem 1:26.382
19. Vitalij Petrov (Rusija) Katerhem 1:26.887
20. Timo Glok (Nemačka) Marusja 1:27.039
21. Šarl Pik (Francuska) Marusja 1:27.073
22. Narijan Kartikejan (Indija) HRT 1:27.441
23. Pedro de la Rosa (Španija) HRT 1:27.629
24. Niko Hilkenberg (Nemačka) Fors Indija bez vremena
* Vozač Fors Indije će startovati pet mesta iza te koju je osvojio u kvalifikacijama zbog promene menjačke kutije.
** Venecuelanac će na startu biti pomeren za deset mesta zbog kazni koje je zaradio zbog incidenata na trci u Belgiji, preranog starta i kontakta sa Glokom.
Britanski vozač trijumfovao u trci za Veliku nagradu Italije, u jeku spekulacija o svom odlasku iz Meklarena. Treća uzastopna pobeda "srebrne strele". Perez drugi, Alonso treći.
Posle neviđeno uzbudljivog početka sezone, trke Formule 1 postale su monotonije.
U nedelju je četvrti put uzastopno prvo mesto na podijumu zasluženo prvenstveno dobrim radom mehaničara i preciznom taktikom:
Posle velikih nagrada Nemačke, Mađarske i Belgije, i u Monci je trijumfovao vozač koji je i počeo trku sa čela kolone. Ovog puta to je (ponovo) bio Luis Hamilton.
As Meklarena, o čijoj je sudbini u "srebrnoj streli" prethodnih dana ispisano mnogo tekstova, vodio je od početka do kraja i prošao prvi kroz cilj. Drugi put u poslednje tri trke.
Iznesenu tezu potvrđuje i statistika. Čak osam od prethodnih deset trka u Monci osvajao je vozač koji je bio najbrži i u kvalifikacijama.
Koliko je "najbrži cirkus" (bar u Italiji) sve manje "cirkus" potvrđuje i pedantniji pogled u istoriju, koji govori da je na "domaćem terenu Ferarija" u prethodne 53 godine samo 12 puta pobeđivao najbrži kvalifikant!
Uzbudljivija je bila borba za drugo mesto, koju je Meksikanac Serđo Perez okončao u 47. krugu pretekavši Fernanda Alonsa.
Ostaće zabeleženo da su mesta na podijumu zauzeli vozači koji prošle nedelje u Belgiji nisu završili trku.
Za razliku od Hamiltona, njegov timski kolega Dženson Baton nije prošao kroz cilj, kao ni šampion Sebastijan Fetel.
U toku 48. kruga Nemac je čuo je kroz slušalice viku svojih mehaničara: "Zaustavi bolid, moramo da sačuvamo motor!"
Mark Veber, drugi vozač Red Bula, takođe se okretao na stazi i zbog problema ostavio svoj tim bez konstruktorskih poena ovog vikenda.
Posle trećeplasiranog Fernanda Alonsa kroz ciljnu ravninu na kraju trke prošli su (navedenim redosledom): Felipe Masa (Ferari), Kimi Raikonen (Lotus), Mihael Šumaher (Mercedes), Niko Rozberg (Mercedes), Pol Di Resta (Fors Indija), Kamui Kobajaši (Zauber), Bruno Sena (Vilijams)...
Hamilton je trećom pobedom u sezoni izbio na drugo mesto rang liste vozača i sada zaostaje sa Fernandom Alonsom 37 poena. U konkurenciji konstruktora Red Bul još vodi, s tim što je Meklaren smanjio prednost na 29 bodova.
Naredna trka biće vožena u Singapuru.
REZULTATI TRKE ZA VN ITALIJE:
1. Luis Hamilton (Meklaren) 1:19.41.021
2. Serđo Perez (Zauber) + 00.04.356
3. Fernando Alonso (Ferari) + 00.20.594
4. Felipe Masa (Ferari) + 00.29.667
5. Kimi Raikonen (Lotus) + 00.30.881
6. Mihael Šumaher (Mercedes) + 00.31.259
7. Niko Rozberg (Mercedes) + 00.33.550
8. Pol Di Resta (Fors Indija) + 00.41.057
9. Kamui Kobajaši (Zauber) + 00.43.898
10. Bruno Sena (Vilijams) + 00.48.144
GENERALNI POREDAK VOZAČA:
1. Fernando Alonso (Ferari) 179
2. Luis Hamilton (Meklaren)142
3. Kimi Raikonen (Lotus) 141
4. Sebastijan Fetel (Red Bul) 140
5. Mark Veber (Red Bul) 132
6. Dženson Baton 101
7. Niko Rozberg 83 boda...
Punih osamnaest godna najbrži i po nekima najopasniji sport na svetu umalo nije potvrdio taj epitet.
Verujem da nema (odraslog) ljubitelja Formule 1 koji ne pamti tragičan vikend s početka maja 1994 na stazi „Dino i Enco Ferari“ kada se u kivalifikacijama za Veliku nagradu San Marina najpre skršio Rubens Barikelo, srećom bez težih povreda, da bi pola sata potom izletanje sa staze i prevrtanje bilo kobno za debitanta u F1 Rolanda Racenbergera. Sutradan na samoj trci u legendu otišao (po meni) najveći i nikad prežaljeni Aerton Sena. Šok koji su te tragedije izazvale imao je i pozitivne posledice, sigurnost bolida je toliko poboljšana da posle njihove smrti u F1 više nije bilo ni jedne nesreće sa fatalnim ishodom. A moglo ih je biti...
Prošlonedeljna trka na stazi Spa Frankošamp za Veliku nagradu Belgije umalo da bude kraj za prvog vozača Ferarija Fernanda Alonsa, trenutno, kako govore i same njegove kolege i konkurenti, najboljeg vozača na stazi! Na samom startu, u karambolu u prvoj krivini, pored glave mu je prosto proleteo bolid Romana Grožana, vozača Lotusa. Na ponovljenom, usporenom snimku, vidi se sav horor situacije u kojoj je crno-zlatni bolid mladog Francuza bukvalno mogao postati - „moderna giljotina“. Da se, daleko bilo, tako nešto dogodilo, Ferari bi ubedljivije poveo u „trci najtragičnijih timova u Formuli 1“ – jer za sada je 7:6!
Ovaj, na sreću, samo incident, ponovo je pokrenuo polemiku na temu – treba li na bolidima zatvoriti kokpit? Da podsetim, o tome je počelo da se govori još 1973. posle trke za Veliku nagradu SAD kada je na stazi u Votkins Glenu poginuo Fransoa Sever, mlada nada „Francuske škole“ F1, vozač svojevremeno nepobedivog tima Tajrel za čijim je volanom bio i veliki šampion Džćeki Stjuart.
On je tokom kvalifikacija izgubio kontrolu u jednoj krivini, lelujao kratko vreme na stazi, a onda se bukvalno podvukao pod zaštitnu ogradu. Neukusno je opisivati posledice takvog udesa, dovoljno je reći samo to da je „Leteći Šjkotlandjanin“ posle toga zauvek napustio trkanje. Stjuart se potom posvetio poboljšanju bezbednosti bolida, a jedna od ideja je bila da se zatvori kokpit. Odbačena je.
Četiri godine potom, na trci za Veliku nagradu Južne Afrike u jednoj od najbizarnijih nesreća na stazi poginuo je Velšanin Tom Prajs. Pošto se pored ograde na stazi Kajlami zaustavio njegov kolega iz tima Šedou Renco Zorci čiji se bolid zapalio, redari koji su bili sa druge strane staze potrčali su preko kolovoza noseći ručne protivpožarne aparate. Oni iskusniji su znali da procene razdaljinu u odnosu na formule koje su jurile nesmanjenom brzinom. Ipak, svoje neiskustvo životom je platio devetnaestogodišnji Jansen van Vuren na koga je naleteo Tom Prajs i tom prilikom je protivpožarni kanister u ruci već mrtrvog čoveka udario vozača u glavu. Zaštitna kaciga nije pomogla, Prajs je bio mrtav u kokpitu bolida koji je išao stazom još nekoliko stotina metara kada ga je zaustavila zaštitna ograda. I pored činjenice da bi zatvoreni kokpit spasao život vozaču i zalaganja pristalica veće sigurnosti bolida, do promena nije došlo.
Poslednji slučaj slične pogibije vozača dogodio se 2009. na trci Formule 2 kada je poginuo Henri Sartis, talentovani osamnaestogodišnjak koji je taman krenuo stopama slavnih predaka, većinom vrhunskih trkača i na dva i na četiri točka. Na stazi u Brends Heču u ogradu se zakucao Džek Klark koga je mladi Sartis već bio obišao, ali je otkinuti točak sa klarkovog bolida tako odskočio da je najpre dobio ubrzanje na travnatoj nizbrdici i „skrativši“ dijagonalu krivine pogodio Henrija pravo u glavu. Da je bio u zatvorenom bolidu – preživeo bi.
I tako dolazimo do prošlonedeljne nesreće na stazi Spa Frankošamp gde je i ranije bilo spektakularnih sudara, ali nikad sa fatalnim ishodom. Sumnjam da će ono što se dogodilo Alonsu podgrejati rasprave o zatvaranju kokpita F1, ali je već počela priča o podizanju „zaštitnog pojasa“ sa leve i desne strane vozačeve glave. Mislim da će se na tome završiti, bar sudeći po činjenici da je Grožan kažnjen samo suspenzijom, neće voziti na preksutrašnjoj trci u Monci, a klepili su ga i po novčaniku, tričavih 50.000 evra.
I na kraju... Sećate li se Aleksandra Zanardija koji je svojevremeno iz F1 prešao u SAD i posle jedne nesreće u CART seriji ostao bez obe noge? E prošlog utorka je osvojio zlatnu medalju u biciklizumu na Paraolimpijadi u Londonu!