Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Vozač Red Bula Sebastijan Fetel obezbedio je pol poziciju u trci za Veliku nagradu Belgije, koja će se u nedelju voziti na stazi Spa-Frankoršan.
Šampion i lider u šampionatu izdržao je sve napade Luisa Hamiltona iz Meklarena po teškim vremenskim uslovima u Belgiji. Ovo će Fetelu biti deveti put da počinje trku sa početka.
Kiša je ujutru jako padala i prestala je pred početak kvalifikacija, ali je staza bila mokra.
Još jedan vozač Red Bula, Mark Veber, koji u subotu slavi 35. rođendan i novi jednogodišnji ugovor sa timom, bio je treći. Felipe Masa iz Ferarija domogao se četvrte pozicije.
Sedmostruki šampion Mihael Šumaher, koji je u Belgiji debitovao pre 20 godina, doživeo je udes u prvom krugu svog prvog treninga i počeće trku na poslednjem mestu.
Dvostruki trijumf Red Bula u Belgiji! Baton treći. Hamilton ispao posle sudara sa Kobajašijem.
Posle sjajnog starta u novoj sezoni, branilac titule prvaka Sebastijan Fetel imao je post od tri uzastopne trke bez trijufma.
Nakon trijumfa Meklarena, odnosno Džensona Batona u trci za veliku nagradu Mađarske (Hungaroring) osetila se blaga nervoza u Red Bulu. Fetelov komentar tada je bio kritičan i prema njemu samom i prema timu.
"Probali smo da pobedimo, imali smo šansu, ali je nismo iskoristili. Moramo da vidimo gde grešimo. Videli smo kako se stvari mogu brzo preokrenuti. Fer je priznati da su u poslednjih nekoliko trka Meklaren i Ferari pokazali da su napravili korak napred. A na nama je da vidimo zašto", rekao je Fetel, koji je bio drugi na Hungaroringu.
"Moramo da pođemo od sebe. Ima još dosta stvari koje treba naučiti, savladati i poboljšati. To mora da nam bude cilj i u prvoj narednoj trci i do kraja šampionata. Ne treba da gledamo druge, već pre svega sami sebe", istakao je tada Nemac.
Red Bul je, očigledno, izvukao pouke iz tih poraza, i već na prvoj narednoj trci, a ona je vožena u Belgiji, uzvratio je udarac rivalima i to dvostruki.
Sebastijan Fetel je bio prvi, Mark Veber drugi. Druga dvostruka pobeda vozača Red Bula u tekućoj sezoni. Prva je bila u Turskoj.
Treći na cilj stigao je pilot Meklarena Dženson Baton, koji je uspeo da pretekne Fernanda Alonsa i zasluženo izbori izlazak na pobednički podijum.
Fetelu je ovo čak sedma pobeda ove sezone u 12 trka. Zanimljivo, ovo je ujedno bila prva pobeda Red Bula na ovoj stazi, čime je prekinuta dominacija Ferarija i Meklarena.
Trka u Belgiji je bila uzbudljiva, pogovoto njen prvi deo.
Na startu se "čuknulo nekoliko bolida, ali ne iz prvih redova. Ipak, piloti Red Bula nisu dobro startivali. Mark Veber je sa treće pozicije pao na nekoliko mesta ispod, a hrabri i odlučni Niko Rozberg (Mercedes GP) je uspeo da pretekne Fetela koji je imao pol-poziciju.
Ipak, Rozberg je izdržao tek tri kruga kao prvi. Fetel je brzo povratio poziciju. Nemac posle nekoliko krugova odlazi u boks, što koristi Alonso.
Ali, Red Bul ima mnogo bolje spremljeni bolid od ferarija. To je pokazala i ova trka. Vratio se Fetel na čelnu poziciju u 18. krugu pretekavši Alonsa.
Veliki incident dogodio se u 13. kruug. Kamui Kobajaši je krenuo da obilazi Luisa Hamiltona, bolidi su im se dotakli, a Britanac je potpuno izgubio kontrolu nad vozilom. Nekoliko puta je udario u zaštitnu ogradu i više ga nije bilo na stazi.
Zanimljivo je da je Kobajaši samo dva kruga pre incidenta sa Hamiltonom, umalo "došao glave" i Fetelu. Gotovo identičan kontakt, ali, srećom po Fetela samo mu je blago oštetio levi pneumatik.
Fetel je do kraja čuvao prvu poziciju, Veber je u finišu uspeo da pretekne Alonsa, a treba pohvaliti vožnju Džensona Batona. Od 22. kruga krenuo je u ofanzivu i sa osme pozicije probio se na četvrtu. Njegovim napadima nije uspeo da odoli Alonso, pa je zasluženo među prva tri.
Naredna trka biće vožena u Italiji, na čuvenoj Monci - 11. septembra.
Vozač Red Bulovog tima u Formuli 1 Mark Veber pre nekoliko dana produžio je ugovor, a danas je objasnio i zašto je to učinio. Australijanac koji je trenutno drugi u generalnom plasmanu, iza timskog kolege Sebastijana Fetela smatra da bi bilo pogrešno da je napustio "najbrži cirkus".
- Možda je sve izgledalo predugo, ili kao da sam razmišljao od drugim ponudama. Ipak smo se veoma brzo dogovorili. Deo sam Red Bula još od početka i uživam. Napravio bih grešku da sam prestao sa trkama - napisao je Veber u kolumni za BBC.
Zaostatak Vebera u odnosu na Fetela je 92 boda, a do kraja šampionata ostlo je da se odvozi još sedam trka. Veber se uprkos prognozama da je teško sprečiti Fetela da odbrani titulu ne predaje.
- I dalje vozim dobro. Imao sam loš početak zbog navikavanja na nove gume. Sezona još nije završena, a u Monci će se voziti narednog vikende. Sve je moguće - zaključio je Veber.
Posle trke u Monci koja je na programu 11. septembra, voziće se i u Singapuru, Japanu, Južnoj Koreji, Indiji, Abu Dabiju i Brazilu.
sportal
Ekipa Meklarena neće tražiti od Luisa Hamiltona da promeni nači vožnje uprkos lošoj sezoni u šampionatu, saopšteno je iz britanskog tima Formule 1.
"Hamilton je odličan vozac i ne verujemo da je zaboravio da pobeđuje na trkama. On svaki put izvuče maksimum iz sebe i bolida. Na taj način uspeo je da osvoji titulu. Nećemo tražiti da promeni način vožnje i u potpunosti ga podržavamo", rekao je glavni inženjer Meklarena Filip Pru.
Sedam trka pre kraja šampionata vozač Meklarena je u zaostatku od 113 bodova u odnosu na lidera Sebastijana Fetela, a sve šanse izgubio je nakon udesa na trci za Veliku nagradu Belgije.
"Hamilton je imao uspona i padova ove sezone. Očigledno da je očekivao da osvoji šampionat i sada se dodatno trudi, što ima za posledicu rizičnu vožnju. On je veoma lukav i dobar vozač, nadam se da će izdržati sve teškoće i da će se vratiti jači", reako je Pru.
On je dodao da će Meklaren pokušati da poboljša utisak u nastavku šampionata, iako su se već okrenuli spremanju bolida za narednu sezonu.
(agencije/MONDO)
Vozači Meklarena i Red Bula Luis Hamilton i Sebastijan Fetel zabeležili su najbolja vremena na prvim treninzima pred trku za Veliku nagradu Italije.
Beta
Britanac je najbrži krug na legendarnoj „Monci“ ostvario za 1:23.865 minut tokom prvog treninga, što je ujedno bilo najbolje vreme dana. Hamilton je tada za skoro jednu sekundu iza sebe ostavio svog timskog kolegu Džensona Batona, dok je treći bio Fetel, sa jednom sekundom i četiri stotinke zaostatka. Tokom popodneva, uloge između bivšeg i aktuelnog šampiona su se promenile pa je trening na vrhu završio mladi Nemac, u vremenu od 1:24.010 minuta, dok je Hamilton bio samo 36 hiljaditinki iza. Treće vreme na drugom treningu imao je sedmostruki svetski šampion Mihael Šumaher, koji je na prepodnevnom bio 11.
Iza Hamiltona, Batona i Fetela, na prvom treningu sledili su drugi vozač Red Bula Mark Veber, Adrian Zutil u bolidu Fors Indije, vozač Lotus Renoa Vitalij Petrov i dvojac Ferarija, Fernando Alonso i Felipe Masa. Prvu desetoricu kompletirali su Serhio Peres u Zauberu i vozač ekipe Toro Roso Haime Algersuari.
Tokom popodneva, vozači Ferarija su se popravili, pa su Masa i Alonso bili četvrti i peti, sa oko četiri desetinke zaostatka, ispred Vebera, dok je Baton, posle drugog mesta na prvom treningu, drugi završio na sedmom mestu. Peres je tada bio osmi, ispred timskog kolege Kamuija Kobajašija i Bruna Sene u Lotus Renou.
Treći i ujedno poslednji trening na legendarnoj „Monci“ vozi se u subotu od 11 časova, dok su kvalifikacije na programu tri sata kasnije. Trka za Veliku nagradu Italije, 13. u ovogodišnjem šampionatu Formule 1, startuje u nedelju u 14 časova po srednjeevropskom vremenu.
Vozači Red Bula nastavljaju da čine kvalifikacije dosadnim. Fetel osvojio pol poziciju i u Monci.
Svetski šampion Sebastijan Fetel ostvario je 10. pol poziciju na 13. kvalifikacijama ove sezone sjajnom vožnjom pred trku u Monci i ostvarenim vremenom od jednog minuta i 22,6 sekunde.
Drugo i treće vreme na kvalifikacijama za Veliku nagradu Italije ostvarili su vozači Meklarena, Britanci Luis Hamilton i Dženson Baton, dok će sa četvrtog mesta krenuti Ferarijev as, Španac Fernando Alonso.
Iza njih će krenuti Fetelov kolega Maks Veber, Felipe Masa iz Ferarija, vozač Lotusa Rus Vitalij Petrov, a posle njega legendarni Mihael Šumaher.
Na stazi u Monci prošle godine je trijumfovao Fernando Alonso u uzbudljivom nadmetanju sa Džensonom Batonom.
Dominaciju Red Bula ove godine potvrđuje i to što je sve tri preostale kvalifikacione trke ove sezone najbrže vozio drugi vozač tog tima Maks Veber.
Osvajač sutrašnje pol pozicije - Sebastijan Fetel, vodi u šampionatu formule 1 sa 259 bodova, sledi ga Veber sa 176, kao i Alonso sa 157, Baton sa 149 i Luis Hamilton sa 146 bodova.
U konkurenciji konstruktora prvo mesto zauzima takođe Red Bul sa 426 poena, Meklaren-Mercedes je drugi sa 295, dok je Ferari treći sa 231 bodom.
(MONDO, foto: Beta/AP)
Finac Kimi Raikonen propustio je Reli Australije, a zbog te odluke njegov tim, ICE1 rejsing, izbačen je iz konkurencije konstruktora u Svetskom reli šampionatu.
Raikonen je ove sezone učestvovao na šest takmičenja, a iako je trebalo da putuje u Australiju, povukao se sa relija pre nekoliko nedelja zbog problema sa logistikom i organizacijom. Pošto se nije pojavio, što je u supotnosti sa pravilima, kada je reli počeo u petak, stjuarti su pokrenuli postupak protiv bivšeg šampiona Formule 1. Oni su nešto kasnije doneli odluku da, uz izbacivanje iz konkurencije konstruktora, Raikonenov tim, mora da plati i novčanu kaznu od 16.200 evra, koliko je iznosila prijava za takmičenje.
Uprkos kazni, Raikonen će moći da učestvuje na preostalim relijima ove sezone, samo što će mu se plasma bodovati samo za plasman vozača. Finac se već prijavio za naredni, koji se vozi u Francuskoj, a trebalo bi da se takmiči i u Španiji i Velsu.
U dosadašnjem delu sezone, Raikonen je osvajao bodove na svim relijima na kojima je učestvovao, a najbolji plasma mu je bilo šesto mesto i to dva puta.
Fetel je do osme pobede ove sezone, a 18. u karijeri, došao na legendarnoj “Monci” u vremenu od 1:20:46.172 minuta, ispred vozača Meklarena Džensona Batona. Baton je na kraju imao skoro deset sekundi zaostatka, a njima dvojici se na pobedničkom postolju pridružio prošlogodišnji pobednik Fernando Alonso u Ferariju. Uprkos mnogim očekivanjima, trka za Veliku nagradu Italije donela je uzbuđenja samo u prvih nekoliko krugova i pri samom kraju, ali od šestog kruga uopšte nije bilo dileme oko pobednika. Iako je Alonso poveo posle fantastičnog starta, koji je obeležio veliki incident, zbog čega je na stazu izašlo bezbednosno vozilo, Fetel je preuzeo kontrolu odmah po restartu trke.
Zahvaljujući nastavku dominacije ove sezone, mladi Nemac se nalazi na korak od osvajanja nove titule šampiona Formule 1 i ponovnog ulaska u istoriju. Vozač Red Bula sada ima 284 boda, čak 112 više od Alonsa, što znači da mu je na narednih šest trka potrebno da osvoji samo 38 bodova i to u slučaju da Španac pobedi na svim rundama na kraju sezone. Vozaču Ferarija čak ni to ne bi bilo dovoljno za titulu zbog velikog broja podijuma Fetela ove sezone. U kakvoj je formi, titulu bi Fetel možda mogao da osigura za dve nedelje u Singapuru, ali je izglednije da će to učiniti na nekoj od trka tokom oktobra, možda već u Japanu.
Beta
Ali, vratimo se trci u Italiji. Od starta na legendarnoj “Monci” poveo je fantastični Alonso, ispred Fetela, Hamiltona, sedmostrukog svetskog šampiona Mihaela Šumahera i timskog kolege Felipea Mase, ali se već u prvoj krivini desio veliki incident pa je na stazu izašlo bezbednosno vozilo. Već tada trka je bila gotova za Nika Rozberga u Mercedesu, vozača Lotus Renoa Vitalija Petrova i dvojac Hispanija rejsinga Danijela Rikarda i Vitantonija Liucija. U incident je bio umešani i trostruki pobednik Velike nagrade Italije Rubens Barikelo i vozač Kamui Kobajaši, ali su oni uspeli da nastave trku.
Do incidenta je došlo pošto je Liuci nakratko izašao na travu i izgubio kontrolu, a onda je naleteo na Petrova i usledila je lančana reakcija, a Italijan je zbog toga kažnjen pomeranjem za pet mesta na startu naredne trke. Trka je ubrzo bila gotova i za vozača Marusja Virdžina Žeroma d’Ambrozija, koji se parkirao u garaži. Posle tri kruga na stazi, bezbednosno vozilo napustilo ju je u četvrtom krugu, a Alonso je bez problema uspeo da se zadrži na prvom mestu, iako mu je Fetel bio veoma blizu.
Iza njih, Šumaher je pretekao Hamiltona pre prve krivine, a potom su sledili Masa, drugi vozač Red Bula Mark Veber, Baton i Pastor Maldonado u bolidu Vilijamsa. Fetel nije odustajao pa je nastavio sa napadima na Alonsa, ali već u narednom, petom krugu, uspeo je da se nađe ispred njega. Samo nekoliko trenutaka ranije, došlo je do kontakta između Vebera i Mase, pošto je u prvoj krivini Australijanac naleteo na vozača Ferarija.
Beta
Veber je u tom udesu ostao bez prednjeg krila, ali je trka za njega bila gotova samo nekoliko krivina kasnije posle izletanja sa staze. Do tada su se Šumaher i Hamilton u potpunosti primakli Alonso, sedmostruki svetski šampion je i pokušao da napadne Španca, ali se on odbranio. Fetel je tada uveliko nizao najbrže krugove na stazi i do šestog kruga odmakao se na tri sekunde od Alonsa, koji je bio sekundu ispred Šumahera.
Šumaher je od tada trpeo veliki pritisak od strane Hamiltona, koji nikako nije uspevao da nađe način da ga pretekne. Trka je u 11. krugu bila gotova i za vozača Fors Indije Adriana Zutila, koji se zbog kvara parkirao pored staze. Dva kruga kasnije, Hamilton je posle greške Šumahera u “Parabolici” konačno uspeo da ga obiđe, ali je samo nekoliko krivina kasnije sedmostruki svetski šampion uzvratio istom merom, a obojici se primakao Baton.
Vrlo brzo, Baton je pretekao Hamiltona, posle njegove greške, a potom je isto učinio i sa Šumaherom, koji je odmah potom otišao u boks. Baton je bio sledeći na zameni pneumatika i na stazu se vratio kao peti, tri sekunde ispred sedmostrukog svetskog šampion. Šampiona iz 2009. godine pratio je timski kolega, koji je izašao iz boksa kao šesti, iza Šumahera.
Alonso je na zamenu pneumatika otišao u 20. krugu, krug pre Fetela, koji se bez problema vratio u vođstvo. U narednim krugovima najveća borba i dalje se odvijala između Hamiltona i Šumahera, ali Britanac nikako nije uspevao da se nađe ispred iskusnog vozača Mercedesa sve do 28. kruga, kada je i uspeo da se zadrži na četvrtom mestu.
Do polovine trke, Fetel je već bio 13 sekundi ispred Alonsa, kojeg je do tada sustigao Baton, ali je Španac uspeo da se odupre svim napadima. Britanac se zato odlučio da u 34. krugu ode u boks, a tada je viđeno još jedno odustajanje i trka je bila gotova za Serhija Peresa u Zauberu. Alonso je na zamenu pneumatika otišao krug kasnije, kao i Hamilton, dok je Fetel to učinio u 36. krugu i brzo se vratio na čelo.
Baton je u narednom krugu konačno pretekao Alonsa i došao do treće pozicije, iza Fetela i Šumahera, koji do tada još uvek nije bio po drugi put u boksu. Sedmostruki svetski šampion je posle odlaska po nove pneumatike pao na peto mesto, a deset krugova pre kraja Hamilton je već polako počeo da sustiže Španca na trećoj poziciji, i potpuno mi se približio u poslednjem krugu, ali nije uspeo da ga pretekne.
Britanac je na kraju morao da se zadovolji četvrtom pozicijom, a iza njega su sledili Šumaher, Masa, Haime Algersuari u bolidu ekipe Toro Roso i vozač Fors Indije Pol di Resta. Sestrić legendarnog Aertona Sene Bruno kao deveti je prošao kroz cilj i tako upisao prve bodove u karijeri u Formuli 1, a prvu desetoricu kompletirao je drugi vozač ekipe Toro Roso Sebastijan Buemi.
Ovogodišnji šampionat Formule 1 nastavlja se trkom za Veliku nagradu Singapura 25. septembra.
Rezultati trke za Veliku nagradu Italije:
1. Sebastijan Fetel (Nemačka) Red Bul 1:20:46.172
2. Dženson Baton (Velika Britanija) Meklaren + 9.590
3. Fernando Alonso (Španija) Ferari + 16.909
4. Luis Hamilton (Velika Britanija) Meklaren + 17.471
5. Mihael Šumaher (Nemačka) Mercedes GP + 32.677
6. Felipe Masa (Brazil) Ferari + 42.993
7. Haime Algersuari (Španija) Toro Roso + jedan krug
8. Pol di Resta (Velika Britanija) Fors Indija + jedan krug
9. Bruno Sena (Brazil) Lotus Reno GP + jedan krug
10. Sebastijan Buemi (Švajcarska) Toro Roso + jedan krug
11. Pastor Maldonado (Venecuela) Vilijams + jedan krug
12. Rubens Barikelo (Brazil) Vilijams + jedan krug
13. Heiki Kovalainen (Finska) Tim Lotus + jedan krug
14. Jarno Truli (Italija) Tim Lotus + dva kruga
15. Timo Glok (Nemačka) Marusja Virdžin + dva kruga odustali:
Danijel Rikardo (Australija) HRT
Serhio Peres (Meksiko) Zauber
Kamui Kobajaši (Japan) Zauber
Adrian Zutil (Nemačka) Fors Indija
Mark Veber (Australija) Red Bul
Žerom d’Ambrozio (Belgija) Marusja Virdžin
Vitalij Petrov (Rusija) Lotus Reno GP
Niko Rozberg (Nemačka) Mercedes GP
Vitantonio Liuci (Italija) HRT
Generalni plasman vozača:
1. Sebastijan Fetel 284
2. Fernando Alonso 172
3. Mark Veber 167
4. Dženson Baton 167
5. Luis Hamilton 158
6. Felipe Masa 82
Generalni plasman konstruktora:
1. Red Bul 451
2. Meklaren 325
3. Ferari 254
4. Mercedes GP 108
5. Lotus Reno GP 70
6. Fors Indija 36
Irac Adam Kerol prototip je talentovanog vozača koji nikad nije raspolagao finansijama dovoljnim za mirno građenje karijere. Bio je jedan od takmičara prve GP2 generacije u 2005. godini. Posle nekoliko sezona u tom okruženju, ostvario je najveći uspeh osvajanjem A1GP titule za Irsku, a zatim je gotovo nestao sa radara. Tokom jula 2011. trkački je vaskrsao: nastupio je na Hungaroringu u Formuli Reno 3.5, stekao AutoGP angažman u ekipi Kampos i obezbedio kokpit Super Nove u GP2 šampionatu. Oživljavanje karijere je u punom jeku, a Kerolov konačni cilj jeste ugovor sa Andreti autosportom i afirmacija preko Atlantika, u Indikaru.
U četiri trkačka vikenda jula videli smo te u trima različitim kategorijama formula. To izgleda kao da karijeru vraćaš u život.
„Pretpostavljam da se može tako reći. Nije da pre nisam radio ništa, naporno sam trenirao i u osnovi se koncentrisao na Indikar, gde želim da budem u budućnosti. Onda je došla prilika sa ekipom P1 motorsport na vikendu Reno serije na Hungaroringu. Naravno da sam to prihvatio, auto je dobar, poznavao sam tim. Rezultati su bili dobri, bio sam zadovoljan kvalifikacijama i trećim mestom u trci 2. Srećan sam što sam to postigao protiv momaka koje smatraju budućim F1 zvezdama. Dotle sam prešao neku manju kilometražu na testovima, ali pretpostavljam da sam još malo trkački zarđao.“
„Nedelju potom, stigao je telefonski poziv Adrijana Kamposa, pozvao me je da za njega vozim AutoGP, kazao sam: ’Apsolutno’. Već sam se pomirio s tim da ću sezonu završiti u AutoGP seriji i tome se radovao, a onda je došao GP2 poziv. Bilo je prilično smešno, odmah je došlo do sukoba termina, odjednom je bilo previše trka. Stvarno je jako dobro ponovo biti u autu, sve gradim iz početka, ali moj cilj je pun Indikar angažman.“
Kažeš da si testirao? Gde?
„Izvezao sam neke testove sa starim Lola A1GP autom. Sličan je AutoGP bolidu, zato je prelaz bio lak. Srećom, puno sam radio u teretani kako bih bio u dobroj kondiciji, da mogu da uskočim u auto kad se ukaže prilika. Vozio sam dve Indikar trke prošle godine za Andretija, iskusio sam i to. Indikar bolidi su fizički prohtevni i trke traju dva sata, prilično je naporno uskočiti u takav auto posle veće pauze. Morao sam zbog toga da prilagodim i produžim svoje treninge.“
„Reno serija, AutoGP, GP2, to je bio lep niz za povratak i pretpostavljam da moj prvi povratnički GP2 vikend nije bio loš. GP2 gume mnogo se razlikuju od svega što sam pre vozio, prilično su komplikovane. Trebalo mi je pola sata i ceo komplet guma samo da ih shvatim. Čak i iskusnom vozaču to je teško za ograničeno vreme. Dobro poznajem GP2 i znao sam i očekivao da će biti teško. Tu sam lekciju ranije naučio: očekivanja i izlazak na kraj s očekivanjima dve su različite stvari.“
Nedostatak novac uvek je bio prepreka na tvom putu. Da li se tu išta promenilo?
„Ne uopšte. To je proces koji traje. Pokušavao sam sve otkad sam osvojio A1GP. Dostigao sam maksimum u Irskoj, bio sam sjajno zastupljen u vestima i nacionalnim medijima. Osvojio sam A1 šampionat i mislio, ako ikada budem mogao da pronađem novac u Irskoj, ili bilo gde, to je pravo vreme. U tom procesu, sve što sam probao da uradim bilo je ispravno, ali se nažalost jednostavno nije desilo. Ljudi koji su rekli da će pomoći na kraju nisu učinili ništa. Iz takvih stvari naučio sam još jednu lekciju. Za mnom je devet meseci potrošenih sa ljudima koji su garantovali 3 miliona evra, a na kraju nije ispalo ništa.“
„Amerika se dogodila zahvaljujući Andreti autosportu, poznavali su me iz A1GP serije, tamo su bili vlasnici američke A1GP franšize. Imali su dovoljno sredstava da me prijave za dve trke (Votkins Glen i Mid-Ohajo - p.a). Nadao sam se da ću moći da nastavim, ali to je bilo to - dve trke, dobro iskustvo. Odnos s njma je vrlo blizak i vrlo dobar. Sve do kraja prošle godine nadao sam se da će me staviti u četvrti auto a da neću morati da donesem nikakav novac. Bili su vrlo blizu kompletnog budžeta za četvrti auto, ali je aktuelni sponzor obećao određenu svotu i na kraju isplatio tek malo manje. Zato je nastala rupa u budžetu. Mnogo sam se potrudio da tu rupu popunim, ali opet to nisam mogao da uradim. Bilo je jako blizu.“
Mislio sam da ima pomaka, jer te ponovo viđamo u formula trkama.
„Ne. Samo sam sve ljude podsetio na to šta mogu da uradim. Ja sam profesionalni trkač, radim svoj posao i verovao sam da će se nešto dogoditi. Ako su stvari postavljene dobro, mogu da pobedim bilo koga. Videćemo gde smo, radićemo na autu, nastaviću da ovladavam stvarima i postajem bolji. Bilo bi lepo završiti GP2 i AutoGP sezone u dobrom izdanju.“
„Amerika je proces koji traje, tamo imam dobrog čoveka koji sve vreme aktivno radi na pronalaženju sponzora za mene. U ovom trenutku pokušava sa nekolicinom kompanija. To je jako pozitivno, to u prošlosti nikada nisam imao. Imao sam menadžment, ali, da budem iskren, oni su svoj posao radili tako loše da gore nije moglo. Srećom, stvari su se pokrenule. Nadam se da možemo negde da pronađemo dobro sedište.“
Dovršićeš GP2 sezonu sa Super Novom?
„Apsolutno. Ima još nekih faktora iza scene u timu koje nemaju veze sa mnom, ali pomažu mojoj stvari. Još ima ljudi koji bi voleli da me vide u autu. To je lepo. Neke stvari u Super Novi upravo su u toku, ne znam da li će se ostvariti ili ne.“
To ima veze sa važnim sponzorstvom koje Super Nova očekuje?
„Da, ali nema direktne veze sa mnom. Zahvaljujem Dejvidu Sirsu, koji mi je ovo ponudio i Adrijanu Kamposu za AutoGP. Lepo je biti ponovo u autu, biti trkački spreman, nadam se da ćemo uspeti da ostvarimo nešto pravo na kraju ove godine. Biću spreman.“
To izgleda kao da ti je trkanje nešto dugovalo i sada ti vraća?
„Hm, ne. Trkanje vam ništa ne duguje (smeh). To je vrsta životinje koja samo uzima i ne vraća mnogo nazad. Morate doći u situaciju u kojoj možete da obavite posao. Vrlo je, vrlo teško, osim ako nemate dovoljno dolara da budete vozač koga ljudi žele. Za Formulu 1 treba vam 5 miliona evra. Ako dolazite kao šampion, razlika je u tome što sedište možete dobiti za 4 umesto za 5, ali to je to. Ako nemate da popunite tu razliku od 4 do 5 miliona, ne trkate se. Toliko je jednostavno. Morate ući u proces i pokušati da skupite novac.“
„Indikar nije drugačiji, ali mnogo je više volje da se ljudima pomogne da nešto ostvare. U ovom trenutku, to je sjajno mesto, šampionat raste i raste. Dogodine stižu novi automobili i tri proizvođača (Honda, Lotus, Ševrolet - p.a). Kad odete na Indi 500, to je stvarno, stvarno posebno. Nikad nisam video takvo nešto, 400.000 ljudi na stazi na dan trke, atmosfera je naelektrisana. Ovde u Evropi koncentrišete se na Formulu 1, odrastete uz nju, ljudi ovde kažu: ’To je samo Indikar’, međutim, kad odete tamo, drugačije je.“
Očigledno, i ti se nadaš povratku slavnih dana Indikara iz devedesetih?
„Mislim da će se oni vratiti. Čudno je govoriti o tome. Kad ste na Indiju 500, jedino što se pitate jeste kako to uopšte može da bude veće. Da, Indi 500 je poseban, ali serija postaje veća tako što je na svim ostalim trkama sve više i više ljudi, ponegde 50 i 60 hiljada gledalaca. Svuda je puno. Majkl Andreti kaže da veruje je sada teže nego što je ikada bilo, čak i u slavnim danima. Toliko je talenata. U 2007. mogli ste se kvalifikovati za Indi 500 sa prosekom od 215 mp/h. Ove godine je za poslednje, 33. mesto bilo potrebno 223 milja na sat. Neverovatno je koliko je sada konkurentno.“
„Na trkama koje sam ja vozio prošle godine bilo je 27 automobila na startu, to je impresivno, a prvih 21 bili su u jednoj sekundi. Teško je. Nikad ne potcenjujem konkurenciju, gde god da odem, od kartinga nadalje teško je pobediti. U svakom šampionatu postoji nekoliko vrhunskih momaka koji su brzi i rade dobar posao. Pogledajte AutoGP - tamo imate Super Novu, DAMS, Durango, Kampos. Oni dugo vremena operišu tim automobilima. Ljudi rade svoje - ako ste u Formuli 1, sve što je bitno je Formula 1, ako ste u GP2, to je jedino važno, ako radite u Indikaru, samo je bitan Indikar. Ali, dobrih stvari ima mnogo.“
„I sportski automobili deluju dobro. Bitke Pežoa i Audija su fantastične, mislim da će se i Tojota i Nisan uključiti. To je nešto što me zanima, ali Indikar je mesto gde želim da budem, da napravim desetogodišnju karijeru, osvojim Indi 500 i šampionat jednog dana. Očigledno, F1 je svačiji san, ali sada je tako nepristupačna. Mogućnosti koje imate ionako su ograničene. U Indikaru čak i ako odete u mali tim možete da postignete dobre rezultate, jer svi imaju istu opremu. Možete ostvariti dobre rezultate zato što ste dobar vozač. U F1 je sada ekstremno teško, ne možete videti za šta je neko sposoban u lošem autu. Tako je kako je, ali to će uvek biti najbolja formula na svetu.“
Jesi li se lično odrekao svakog sna o Formuli 1?
„Ne, ne... Ne zaista. Ako neko nešto ponudi, naravno da ne. Vozio sam 11 dana F1 testova u 2005, vremena kruga slična su današnjim, brzina je slična. Polovina današnjih F1 vozača stigla je tamo preko GP2 serije, trkao sam se s njima i pobeđivao ih. Nemam nikakvih sumnji u to za šta sam ja sposoban. Okolnosti su drugačije. Ne bavim se time, gledam na stvari pozitivno, nikada ne odustajem, zato sam još uvek ovde, odavno sam mogao da dignem ruke.“
Opiši nam karakteristike bolida Formule Reno, AutoGP i GP2 serije?
„U AutoGP i Reno seriji gume su iste, veoma dobre, vrlo je lepo na njima voziti, konzistentne su, daju dosta povratnih informacija. Bolid Formule Reno 3.5 vrlo je prijatan za vožnju, dobro izbalansiran, dobro prianja, snažan je. Mislim da je to stvarno dobar auto, jedan od najboljih za mladog vozača da uči i stiče trkačku kilometražu. I cena je uporediva sa Formulom 3, a sve je mnogo bolje, pa ispada jeftinije. Vozite pravi auto, imate pit-stopove, trke od 45 minuta. To je sjajan šampionat a auto je lep za vožnju.“
„Lola (AutoGP) je mnogo bolja otkad se vozi na Mišlen pneumaticima. Auto je prilično dobar, prilično težak, težak je na volanu, ulažete mnogo napora dok vozite Lolu. Ona je uža, nije toliko upravljiva, ali je i ona zabavna za vožnju i dobra za mlade vozače. Prilično je fizički zahtevna, sezona u AutoGP-ju će ih ojačati. Snaga je dobra, ima 550 KS, to je više od Formule Reno. Ali, na kraju te dve formule beleže prilično slična vremena kruga i to je prilično zabavno, samo što je u Loli potrebno više napora da postavite to vreme. Dva bolida potpuno se razlikuju, ali čak i takvi, na istom setu guma izgledaju isto u pogledu podešavanja i to je dosta dobro.“
„Onda, skok u GP2 - više je snage i aeropotiska, ima 630 KS, bolje su kočnice. Najteže na šta treba da se naviknete jesu gume. Čak i meni, koji imam toliko iskustva, prvi vikend je bio težak. A niska temperatura staze na Nirburgringu samo je pogoršala stvari. Kad je toplo, guma proradi, teško je kad god je hladno. Kako se penjete po kategorijama, automobili postaju sve brži, imaju više snage, prianjanja, potiska, kočite kasnije, vozite brže... GP2 bolidi su 4-5 sekundi po krugu brži od Reno serije. Ipak, nije lako uskakati iz auta u auto, pogotovu kad nema testiranja. U GP2 imate pola sata treninga na jednom setu guma. Napravio sam 14 krugova, toliko imate da pronađete brzinu dok ne pređete na kvalifikacije. Naporno je.“
Šta je problem sa GP2 Pireli gumama? Sporo dostižu radnu temperaturu, brzo se troše?
„Sve to (smeh). Guma dobro prianja u jednom krugu kada je nova, ali postoji ivica na kojoj se može voziti. Preko nje auto može da se otrgne i zato vidite da se automobili toliko kreću i igraju na stazi. I gume propadaju vrlo brzo, ako izvezete dva ili tri stvarno brza kruga, potpuno odu. Zato je gužva na stazi postala toliki problem u kvalifikacijama, jer svi izlaze na jedan brzi krug, ali onda moraju da popuste i voze 10 sekundi sporije. S drugim gumama usporite 3 ili 4 sekunde pa probate ponovo, s ovim usporite 10 i problem je što se onda jako brzo dostigne konkurent koji odmara gume. To je jako frustrirajuće. Ne bih kritikovao nivo vožnje, ljudi moraju da uspore, i gume ih teraju da tako rade, ali mogli bi i da malo više gledaju u retrovizore. Ali, svima je isto, morate s tim živeti i izvesti najbolje s onim što imate.“
A sadašnji Indikar bolid? Sviđa ti se?
„Ne baš. Vrlo je težak. Krila su ogromna i stvaraju veliki otpor vazduha, ali i ogroman potisak kad dostignete određenu brzinu. Automobili imaju određene osobine koje nisu baš prijatne, mnogo podupravljaju, prednji kraj nije posebno dobar. Veliki su, fizički zahtevni, trke su dugačke, traju dva sata, upravljanje postaje teško. To nije nervozan auto koji se otima, ali ipak mnogo šta može da pođe naopako. Zato su ljudi ponekad brzi, ponekad ne. Moj debi bio je dobro iskustvo, kvalifikovao sam se deseti, čime sam bio prilično zadovoljan. Bio sam drugi od pet Andreti automobila, a možete se upoređivati samo sa svojim timskim kolegama. Zato se radujem novom Indikar autu, on me zanima, želim da uđem u njega i počnem odatle.“
Angažman kod Andretija za 2012. ipak nije već ugovorena stvar?
„Nije. Između nas postoji konstantna veza. Mnogo se trudim da nađem sponzora i oni se trude da pronađu sponzorstvo. Sve mora da se uklopi, nadam se da ćemo u određenom trenutku uspeti. Želim da počnem od iduće godine s novim autom od 700 KS i sa karbonskim kočnicama. To će biti savremena formula, neki ljudi ne bi želeli da se sadašnji auto penzioniše, a po mom mišljenju to treba da se desi. Treba zakoračiti u budućnost, novi bolid trebalo bi da bude ono što bih ja nazvao pravim trkačkim autom, mnogo bliži nečemu na šta ste navikli ako dolazite iz Evrope. Videćemo.“
Priča se da se u Americi lakše stiže do statusa trkača plaćenog da vozi. Je li to istina?
„Da, ako obavite dobar posao, ljudi će prepoznati vaš talenat i pokušati da vam pomognu. I ako nađete sponzorstvo, tamo su mnogo spremniji da vam daju dobru platu, ne uzimaju sav vaš novac i ne govore vam da morate doneti još. Mnogo su otvoreniji i odnose se prema vama kao prema pravom profesionalcu. Posebno u vrhunskim timovima, kao kod Andretija. Oni uvek traže sponzore za vozače, ali to je danas teško, pa i njima tu i tamo zatreba pomoč. Amerika je prilika za vozača da zapravo zaradi dobar novac. To je jako dobro. Vrhunski vozači tamo zarađuju i zaslužuju ono što dobijaju. Indikar šampion je pravi šampion. Mora da bude dobar u svim disciplinama, na uličnim stazama, klasičnim stazama, ovalima, brzim, kratkim... Potrebno je nekoliko godina da se nauči i stvarima u potpunosti ovlada. To danas pokazuje Vil Pauer, a Dario Frankiti izgleda kao da je kompletan paket, što uključuje i ovale.“
Kako ti se dopada ovalno trkanje?
“Neverovatno je! Da bih upoznao stvari, gledao sam ga prošle godine na televiziji. Čikagolend je neverovatan za gledanje. Mislio sam da ću odgledati samo start i otići u krevet pošto je počelo kasno, ali to su bila dva neverovatna sata akcije točak uz točak. Da steknete predstavu: Dario je pobedio, a Danika Patrik bila je četrnaesta, a prošla je kroz cilj sekund i po iza Frankitija. Četrnaest automobila u jednoj i po sekundi! Neverovatno. Po tri naporedo i niko se nije slupao. To pokazuje da morate imati mnogo više poverenja u rivale, ne možete skrenuti u nekog jer ćete i vi u zid. To ne znači da je išta jednostavnije prestići nekog, ali mora da postoji određeni nivo poštovanja kad vozite točak uz točak 220 milja na sat tokom dva sata. Nadam se da ću imati šansu da sve to naučim, da ću uživati i biti dobar u tome.“
Zanima li te išta osim formula trka?
„Samo vrhunske serije. Vrhunski Le Man automobili, Pežo i Audi impresivni su, veoma brzi u krivinama. Kao vozač postanete razmaženi kad vozite GP2 bolid, toliko je brži od GT ili turing auta. Kada posle vozite takve automobile, toliko su vam spori da je to neverovatno. I, kao vozač u početku pomislite da to ne želite da radite jer ne nalazite nikakvo zadovoljstvo. Ali, stignete do trenutka u kom je takmičenje zadovoljstvo, i dalje treba da vozite i osvojite pol pozicije i trke. Sve dolazi do tačke u kojoj morate zaraditi za život. Koliko je vozača plaćeno da se trka? Ne mnogo. Kad bi me neko pozvao da vozim ovog vikenda i da me plati a da nisu GT trke i formule, prihvatio bih. Ovo je naporan posao.“
Uverio sam se da su, recimo, WTCC vozači vrlo su srećni u sredini u kojoj su.
„Apsolutno! Naravno, bilo bi jako lepo voziti turistički auto za proizvođača i proći dobro, ali dok još imate šansi u nečemu kao što je Indikar, tamo vam je srce. Sad sam potpuno usredsređen na ostvarenje Indikara, jer tamo želim da budem.“
Tvoj najveći uspeh u karijeri je A1GP titula osvojena za Irsku 2009.
„Apsolutno. Prvi put sam bio plaćen da se trkam, a tako i treba da bude. Ako radite neki posao na određenom nivou, treba da vas plate. Najbolja i još važnija je bila stalnost, koju nikada pre nisam imao, uskakao sam iz tima u tim, iz auta u auto. Sa mojim starim menadžmentom nikad nisam bio plaćen, bilo je jako, jako teško. Na to sam se u ono vreme bio navikao, ali nikad nisam znao šta znači stalnost, kao Luis (Hamilton) ili Rozberg, ljudi koji su samo dolazli da voze. To mi je dopustilo da u A1 seriji izvučem najbolje iz sebe - 6 pol pozicija, 5 pobeda. Tim je bio dobar, auto je bio dobar, ja sam bio u top formi. Zato verujem da sam sada bolji nego što sam ikada u karijeri bio. Kad jednom uđem u pun Indi program, obaviću dobar posao na visokom nivou.“
Koji je najbolji auto koji si ikada vozio?
„Auto koji uživate da vozite jeste onaj u kojem pobedite ili osvojite pol poziciju. Kad pobedite, svaki auto je dobar i zabavan. I pol pozicija na Doningtonu u Loli (AutoGP) donosi veliko zadovoljstvo. Dopao mi se A1GP auto, to je zapravo bio Ferari, ali i GP2 auto je dobar, ako uđete u pravi. Možete voziti i Formulu 1, ali ako auto nije dobar ili nije dobro podešen, može biti i užasan. Ne vezujem se posebno za stvari, nisam previše emotivan. A1GP auto je onaj iz kojeg smo ja i tim izvukli najviše. Sada sam u GP2 i ako uradim isto to, biću vrlo zadovoljan. Kao vozaču, izazov mi je i užitak da vozim vrlo snažan jednosed sa jakim prianjanjem.“
Ti možeš da prosudiš - koliko se toga promenilo u GP2 otkad je serija debitovala?
„Auto prve generacije bio je najbolji za trkanje. Imao je dobar potisak i prianjanje. Kako je aerodinamika postajala bolja i uticajnija, postajalo je malo teže i ekstremnije slediti drugi auto. Ali, automobili postaju bolji, svake godine brži, izazovniji za vožnju. Mislim da se GP2 lepo razvila, lep je i novi izazov sa Pireli gumama. Teško je, ne samo vozačima, već i timovima, svima. Da li je to prava stvar, ne znam, vreme će pokazati.“
A atmosfera u GP2 padoku?
„Ista je. Sve isti ljudi, neverovatno. Čak sam i ja tu! Malo sam stariji, ali naučio sam da ne brinem o stvarima o kojima ne treba brinuti, o tome šta ljudi misle ili pričaju, ili da se ne uvlačim u politiku. Ovde sam da uradim posao i da ne brinem o ostalom.“
Šta smatraš svojom najboljom vozačkom osobinom?
„Ja sam trkač. U GP2 seriji dva puta sam se probijao sa 22. na 2. mesto. Uvek su me smatrali trkačem, uvek sam mogao da korektno postavim auto, vozim točak uz točak, u tome sam dobar još od kartinga. To mi je omogućilo da poradim na kvalifikacijama, da pređem na sledeći nivo, ne samo da budem dobar trkač ili brz vozač, već da budem kompletan paket, što verujem da sada jesam. U pravim uslovima mogu da izvedem bilo šta.“
Koliko si 2005. godine kao tester BAR-Honde bio blizu ulaska u Formulu 1?
„Tada sam vozio jedanaest test dana i prešao tri ili četiri hiljade kilometara. Ne znam jesam li ikada bio blizu F1 angažmana, to je drugo pitanje. Mislim da je tokom godina bilo dobrih prilika, da sam imao pravi menadžment i pravu podršku, mogli su negde da me smeste, ali bez toga se ne može. Možete biti najbrži vozač na svetu, ali ako nemate sve elemente zajedno, teško je.“
A ti elementi su?
„Svakako vozačka sposobnost, što više, to bolje. Treba vam menadžment. Pravo vreme i mesto. Novac. Jak menadžersko-sponzorski paket, pogotovu sada, više nego ikada. Postaje sve teže i teže probiti se. Sport se nije promenio, osnove su iste. Airton Sena je platio ulazak, Šumaher takođe, Nelson Pike stariji, čak i Alonso. Ta lista se samo nastavlja, ali svota koja vam sada treba neverovatno se promenila. Nekad ste mogli da vozite Minardi za 1,5 do 2 miliona dolara, a sada je iznos 5 miliona evra. Čak i za neke GP2 timove treba preko 2 miliona evra. Problem je količina novca koja je sada potrebna, osim ako vas ne podržava vlada. Ako dolazite iz zemlje kao što je Irska, zaboravite na to. Tamo nema ničega, nikakve pomoći u sastavljanju trkačkog budžeta, osim ako vam je porodica superbogata. To je mana, ali pozitivna strana je u tome što ne odustajem, usredsređen sam na ostvarenje svog cilja i propisnu karijeru.“
*Realizaciju ovog intervjua omogućile su kompanije Pireli i MOL grupa.
Aktuelni šampion sveta može već u Singapuru da obezbedi novu, drugu uzastopnu, titulu u Formuli 1.
Sebastijan Fetel očekuje da odbrani titulu svetskog prvaka u Formuli 1 već u Singapuru.
Mladi Nemac izjavio je u sredu da se nada da će u Singapuru "odraditi dobar posao".
"Ukoliko izađemo iz trke sa većom prednošću nego što smo ušli, onda smo uradili dobar posao", rekao je Fetel.
Vozač ekipe Red Bul vodi u šampionatu Formule 1 sa 112 poena i potrebno mu je da osvoji 13 bodova više od drugoplasiranog Fernanda Alonsa iz Ferarija, kako bi osigurao titulu, pet trka pre kraja ovogodišnjeg takmičenja.
Fetel je ove sezeone na 13 trka zabeležio osam pobeda, što je ubedljivo najviše od svih vozača. Pored njega samo su još Luis Hamilton i Dženson Baton uspeli da ostvare više od jedne pobede - po dve. Međutim, 24-godišnji vozač Red Bula i kada nije bio prvi osvajao je bodove - četiri puta je bio drugi i jednom četvrti.
Posle trke za Veliku nagradu Evrope, Nemac je imao mali post od tri trke bez prvog mesta, ali je onda, u Belgiji i u Italiji, vezao dva trijumfa i došao na korak od nove šampionske titule.
Do kraja šampiona ostalo je još šest trka i ako ne obezbedi titulu u Singapuru, velike su šanse da to učini na nekoj od preostalih trka (Japan, Koreja, Indija, Abu Dabi, Brazil).