Evharistija ili pričest

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Rajko Bundalo o Euharistiji:

Mimo ispovjedaonice ne mogu zadobiti njegovo milosrđe i mimo žrtve na oltaru ne mogu ući u kraljevstvo njegove ljubavi. Varaju se koji misle da je to drukčije moguće. To su dva jedina pouzdana znaka Njegove trajne prisutnosti kroz sva vremena do svršetka svijeta. Zato sam osjetljiv na te svete stvarnosti što mi ih Crkva nudi. Ovo su vremena teškog križa pod kojim izdišu svi rodovi i narodi, vremena najvećeg otpada i najvećeg tereta što ga mučenici nose. Sasvim je prilično da muke njihove traže Spasitelja. Zato je ovo najkristovskije vrijeme – vrijeme najvećeg bijesa protiv Krista i ujedno najveće potrebe za Kristom. Ovo je Kristovo vrijeme. Vrijeme Božje utjehe. Nad propast svijeta uzdiže se živa Crkva koja svjedoči o živome Kristu koji i danas čini ista čudesa. To me raduje jer sam i sam svjedok Božje ljubavi. Pa ipak, volio bih da se više poštuje sveti Božji hram. Da se sveta Misa ne izvlači u kojekakve pogane prostore što nisu posvećeni, što nisu trajna mjesta okupljanja Božjeg naroda.

Na sebe se osloniti ne mogu. Ne mogu se osloniti ni na svoju ženu, ni na svoju djecu, ni na župnika, a ni na ikoga od duša koje me u crkvi okružuju. Čak ni na svetoga Oca papu. Mogu se osloniti jedino na neizmjerno Božje milosrđe i njegovu sakramentalnu i euharistijsku prisutnost. Ali ne bilo gdje, već samo tamo gdje nam je On odredio mjesto svetog susreta; u jedinoj – uvijek istoj – svetoj crkvi.

Zahvaljujem Bogu što mi je dao milost da sam ovo mogao spoznati i iskustveno se uvjeriti u stvarnost spasa po Mariji, Crkvi i Euharistiji. Bez milosti ovo ni jedan ljudski um ne može dokučiti niti se ikoga bez dara milosti može uvjeriti u sve što sam rekao. A milost se stječe po Kristu, i to ne po samovoljnom tumačenju zapisane riječi, nego po njegovoj živoj i jedinoj ostavštini – Mariji, Euharistiji i Crkvi.
------------------------------------------------------------------------------------

Nekoliko Lutherovih stavova o svetoj misi:

U Schmalkaldskim člancima 1537., Luther misnu žrtvu označuje kao:

Grozotu … najveću od svih papinskih idolopoklonstava … opasna stvar … izmislena bez Božje volje … zmajski rep sa mnogo gamadi i svakojako idolopoklonstvo … Gdje se ruši misa, tu pada i papinstvo.

WA 10, 2, 220: „Ako uspijem ukinuti misu, tada vjerujem da sam potpuno pobijedio Papu. Na misu kao na stijenu oslanja se cijelo papinstvo s njegovim samostanima, biskupijama, kolegijima, oltarima, službama i naucima … Padne li svetogrdni i prokleti običaj održavanja misa, tada se mora sve srušiti. Po meni je Krist započeo otkrivati grozotu pustoši koja stoji na svetom mjestu (Dn 9, 27), i onoga uništavati, koji je ovdje došao uz đavlovu pomoću pod krivim čudima i varljivim znakovima.

Veliki crkveni povjesničar reformacije Joseph Lortz (1887.-1975.) u svojoj je knjizi „Die Reformation in Deutschland II“ na str. 304. zaključio da je glavni razlog vjerskog i društvenog rasula novije dobi ukidanje i borba protiv svete mise!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jedno je sigurno "misa je kopija idolopoklonicke Vavilonske sluzbe Vavilonskih svestenika u cast boga sunca"
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Jedno je sigurno "misa je kopija idolopoklonicke Vavilonske sluzbe Vavilonskih svestenika u cast boga sunca"

Vidim, podrža ti vašeg svetog reformatora Martina, pa će se Martin tebi pridružiti jednom svojom mišlju kako biste zajedno proslavljali svog nadahnitelja.

WA Tr, 2, 107; D. Luther's Werke, kritische Gesamtausgabe, Herman Bohlau Verlag, 1893., vol., 2 br. 1472, travanj-svibanj 1, 1532.: „Krist je kao prvi počinio preljub sa ženom kod bunara, o čemu nam zbori sv. Ivan. Zar nisu svi o njemu govorili: 'Što je to s njom radio?' Drugo, s Marijom Magdalenom, i treće, sa ženom uhvaćenom u preljubu, koju je tako lako otpustio. Tako je i Krist, koji je bio tako čistog morala, morao biti kriv za blud prije nego je umro.“
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Jedno je sigurno "misa je kopija idolopoklonicke Vavilonske sluzbe Vavilonskih svestenika u cast boga sunca"

Standardno Sola Scriptura napadanje na Sakramente. Da nije možda služba u Hramu bila kopija idolopoklonstva EL-u Kananskom? Toliko opsednutosti praćenjem "Biblijskim" da je to neverovatno, a niko da postavi pitanje Sola Scriptura: Gde vam je Šator, tačnije Dom Sastanka, gde vam je Hram? Gde vam je Kovčeg Zavetni? Gde su Umim i Turim? Gde je palica Aronova? Gde vam je Sanehedrin? Pošto se držite Mojsijevog zakona.

Napadate liturgiju-misu kao "pagansku", pa onda je i POSLEDNJA VEČERA, PASHALNA VEČERA GOSPODNJA paganska! Nju nije ustanovi ni Mojsije (grešnik kome ADONAJ ELOHEINU nije dao da zakorači u OBEĆANU ZEMLJU) niti bilo ko od proroka, nego JA JESAM, UTELOTVORENI BOG. Rečima : "„I kad jeđahu, uze Isus hljeb i blagoslovivši prelomi ga, i davaše učenicima, i reče: Uzmite, jedite; ovo je tijelo moje. I uze čašu i zablagodarivši dade im govoreći: Pijte iz nje svi; j er ovo je krv moja Novoga zavjeta koja se prolijeva za mnoge radi otpuštenja grijehova “ (Mt. 26:26-28; MK. 14:22; Lk. 22:19-20).


„Ovo činite za moj spomen “ (Lk. 22:19)

„...Ovo činite, kad god pijete, u moj spomen “ (1 Kor. 11:25). Spomen ovde ne znači sećanje, nego na SLAVU.

„Zaista , zaista vam kažem: ako ne jedete tijelo Sina Čovječijega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi. Koji jede moje tijelo i pije moju krv ima život vječni; i ja ću ga vaskrsnuti u posljednji dan “ (Jn. 6:53-54).


„ Koji jede moje tijelo i pije moju krv u meni prebiva i ja u njemu. Kao što mene posla živi Otac, i kao što ja živim zbog Oca, i onaj koji jede mene i on će živjeti zbog mene “ (Jn. 6:56-57).

„Gledajte Izrailja po tijelu: koji jedu žrtve nisu li zajedničari žrtvenika? “ (1 Kor. 10:18).

„Čaša blagoslova koju blagosiljamo nije li zajednica krvi Hristove? Hljeb koji lomimo nije li zajednica tijela Hristova? “ (1 Kor. 10:16).

„Ne možete piti čašu Gospodnju i čašu demonsku; ne možete učestvovati u trpezi Gospodnjoj i u trpezi demonskoj “ (1 Kor. 10:21).

Apostoli su tako činili:


„I bijahu postojani u nauci apostolskoj, i u zajednici, u lomljenju hljeba i u molitvama “ (Dela ap. 2:42).

„A u prvi dan nedjelje, kad se sabraše učenici da lome hljeb “ (Dela ap. 20:7).

Da Sv. Misa - Liturgija nije paganska, da je Od BOGA, govori o ovo:

„A Melkizedek kralj salemski iznese kruh i vino; a on bješe svećenik Boga Višnjeg “ (1 Mojs. 14:;18)

Dakle protestanti, tj Sola Scriptura u stvari čine sledeće:

  1. Ne veruju u Svemogućeg Boga koji pod vidom hleba-kruha i vina vernima daje Svoje istinsko Telo i Svoju istinsku Krv;

  2. Iako oni sebe i nazivaju Hrišćanima, oni su otišli od Hrista, kao što su to uradili Njegovi učenici koji su odbili da veruju rečima o uzimanju Tela i Krvi Njegove (Jn. 6:66).

  3. Njihovo lomljenje hleba je bogohuljenje i vređanje Svetoga Duha (Jevr. 10:29).
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Da li su to bukvalno Isusovo tijelo i krv ili veoma značajan čin?

Ivan 6,35: Isus: »Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti. Ja sam kruh živi koji je s neba sišao.Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Zaista, zaista, kažem vam: ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi!

To jeste veoma značajan obred, ali reći da se vino pretvara u krv i kruh u tijelo je paganizam.

Iv 6,55-56: Tijelo je moje jelo istinsko, krv je moja piće istinsko. Tko jede moje tijelo
i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu.

Isus nije propagirao kanibalizam i jedenje ljudskog mesa i pijenje ljudske krvi.

Isus nije nudio alkohol.

Iv 6,61-66: Zar vas to sablažnjava? A što ako vidite Sina Čovječjega kako uzlazi onamo gdje je prije bio? "A ipak, ima ih među vama koji ne vjeruju." Jer znao je Isus od početka koji su oni što ne vjeruju i tko je onaj koji će ga izdati. I doda: »Zato sam vam i rekao da nitko ne može doći k meni ako mu nije dano od Oca. Otada mnogi učenici odstupiše, više nisu išli s njime.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Govoreći o drugim elementima pomešanim sa biblijskim, a ne na same biblijske.

To je sotonina prevara, da pomeša malo istine sa puno laži.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Sotonina prevara? On istinu ne može da izmeša, jer ne može da je izgovori. Jedino što može je da je izvrće onako kako žrtvi lepše i prijemčivije zvuči, hraneći njen ego. Istina je tvrda, oštra, boli, ali i oslobađa. Laž je sa druge strane ono što čini da se bolje osećamo, da zavaravamo sebe, da dobijemo na važnosti.

Smatrati da je Bog, kruni svog stvaranja, onome koga je "na sliku svoju" stvorio, toliko ograničio um da ga primorava da tekst koji su ljudi pisali prati do poslednjeg slovca da bi Njemu davao slavu i hvalu je isrivljivanje istine o Bogu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sotona istinu zna bolje nego mi sami, i izvrće je na pogibao onih koji se ne mole Bogu da razobliče njegove prevare, i ne proučavaju reč sa molitvom.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pošto se držite Mojsijevog zakona.

uopšte ne znaš ni šta je Mojsijev zakon, koji je i ukinut? Očigledno da ne razlikuješ Dekalog od Mojsijevog zakona.

Mi pozivamo na Božji zakon,a ne na Mojsijev.

Znači namjerno nečasno ovdje izmišljaš.

Napadate liturgiju-misu kao "pagansku",

A kod vas jeste, čak bi se moglo reći magijski čin Ljudi običnu vodu pretvaraju u svetu, obično vino postaje prava krv, Isusa stavljate u hljeb.

pa onda je i POSLEDNJA VEČERA, PASHALNA VEČERA GOSPODNJA paganska! Nju nije ustanovi ni Mojsije (grešnik kome ADONAJ ELOHEINU nije dao da zakorači u OBEĆANU ZEMLJU) niti bilo ko od proroka,

Pa čovjek može sve da izvrne svojim shvatanjem ako je pogrešno.

Što ne bi onda i večeru Gospodnju i sve ostalo praznike itd.

„I kad jeđahu, uze Isus hljeb i blagoslovivši prelomi ga, i davaše učenicima, i reče: Uzmite, jedite; ovo je tijelo moje. I uze čašu i zablagodarivši dade im govoreći: Pijte iz nje svi; j er ovo je krv moja Novoga zavjeta koja se prolijeva za mnoge radi otpuštenja grijehova “ (Mt. 26:26-28; MK. 14:22; Lk. 22:19-20).

To su bili simboli istinske žrtve, a ne bukvalizam da je u hljebu tijelo Isusovo, a u vinu krv Isusova.

„Ovo činite za moj spomen “ (Lk. 22:19)

Biblija je upozorila da se i nečasno, nedostojno može uzeti vino i hljeb, a to je baš vaše magijsko shvatanje, uopšte ne znaš šta je svrha nekog obreda, a to je da ljude usmjeri ka Bogu, a ne kao kod vas da se ljudi usmjeravaju na sam čin, pa misle da su bolji ako su uzeli pričest.


Da Sv. Misa - Liturgija nije paganska, da je Od BOGA, govori o ovo:

„A Melkizedek kralj salemski iznese kruh i vino; a on bješe svećenik Boga Višnjeg “ (1 Mojs. 14:;18)

Pozivanje na Bibliju nije mjerilo, jer čovjek može da izvrne stihove.

Džihadisti uzmu mač i sijeku glave i kažu da je to od Boga.

Hramska služba je završena žrtvom, ostala je pričest i jednostavno propovijedanje riječi Božje takva je bila crkva od NZ.

Dakle protestanti, tj Sola Scriptura u stvari čine sledeće:


  1. Ne veruju u Svemogućeg Boga koji pod vidom hleba-kruha i vina vernima daje Svoje istinsko Telo i Svoju istinsku Krv;

Naravno jer je to magija, Isus je jednom žrtvovan i to su simboli žrtve.

Pa vi smatrate da je On u tom tijelu, taj hljeb je simbol, a ne bukvalno da je On u tom hljebu.

Iako oni sebe i nazivaju Hrišćanima, oni su otišli od Hrista, kao što su to uradili Njegovi učenici koji su odbili da veruju rečima o uzimanju Tela i Krvi Njegove (Jn. 6:66).

Djela su pokazala da ste vi otišli od Njega.

Njihovo lomljenje hleba je bogohuljenje i vređanje Svetoga Duha (Jevr. 10:29).

Upravo je to vaš čin jer smatrate da je On u tom hljebu i vinu i rugate se njegovoj žrtvi i nedostojno uzimate pričest svojim magijskim shvatanjem pričesti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Božji zakon su deset zapovesti upisane njegovim prstom na dve kamene ploče.

Mojsijev zakon su obredna pravila vezana za Svetinju, koja je Mojsije svojom rukom napisao u knjigu zakona.
 
Natrag
Top