Jevreji su imali više vrsta vina i za svaku vrstu vina imali određene nazive - Tiroš, Jajin, Diboš..itd, što predstavljaju nazive i za prevrela ( alkoholna ) i za neprevrela vina ili grožđani sok.
Što se tiče svadbe u Kani Galilejskoj ili večere Gospodnje Isusove sa učenicima - tu su se koristila vina poznatije kao Diboš i Jajin.
Jajin ili "novo vino" ( neka mi neko oprosti ako grešim u izrazima ) spomenuto na svadbi u Kani Galilejskoj je bio naziv za vino koje je tek obrano - odnosno isceđeno i nije ušlo u proces fermentacije ili kvarenja, staro vino je naziv za vino koje je od recimo prošlogodišnje berbe ali nije moralo u svakom slučaju biti fermentisano, jer su Jevreji znali način spravljanja prilokom koga je takav isceđeni grožđani sok mogao da stoji veoma dugo a da se ne pokvari i ne uđe u proces fermentacije, i takvo vino je ujedno bilo i omiljeno piće Jevreja.
Ono se spravljalo dugim kuvanjem nakon čega je stavljano u zemljane posude ili krčage da bi iz njega isparile materije koje dovode do fermentacije, nakon čega se u takvo vino dodavalo maslinovo ulje pri čemu se dobijao gust grožđani sok koji je služio i kao lek i moglo je da stoji veoma dugo a da se ne pokvari i pretvori u alkohol.
Ovo vino se koristilo na svadbi u Kani Galilejskoj i zato je kum bio u čudu kada mu je mladoženja nesvestan Isusovog čuda izneo vino ili tek isceđeni grožđani sok koji je Isus stvorio od vode.
Ovo vino ili tekisceđeni grožđani sok je Isus koristio na poslednjoj večeri sa učenicima.
Inače, vino koje je apostol Pavle savetovao svom saradniku Timotiju - da treba da popije malo vina zbog stomačnih tegoba, je upravo bilo vino Diboš koje su Jevreji koristili i kao lek.
Moralne i zdravstvene aplikacije zašto vino u Kani Galilejskoj i na poslednjoj Isusovoj večeri sa učenicima - nije moglo biti alkoholno, su date u prethodnom komentaru i priloženoj analizi.