Evharistija ili pričest

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne secam se da kada pisem UVEK kazem "JA KAZEM"

Ja to cinim samo kada pisem svoja licna misljenja, i tada kazem "JA MISLIM" ili "SMATRAM"
ali to su uglavnom neke teme koje nisu vezane za samu biblijsku istinu, jer kod mene u tom pogledu ne prolaze ljudska misljenja, vec je sve argumentovano biblijom.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.267
Pa i kruh je srpska riječ, pitaj mog profu sa faksa on bi ti objasnio. A i tisuća, čitao si prevod Karadžić i Daničić.

Znam, sve su reci srpske samo su izasle iz upotrebe, u odredjenim predelima u hrvatskoj i drugde su se zadrzale, ranije su svi tako govorili.

Problem je sto nas jezik zovemo razlicitim imenima, mislim da bi bilo zaista lepo da se zove jednim imenom ma kakvo ono bilo, ne mora se zvati srpski...

Mislio sam da se tamo kaze hljeb, a meni je lepse ovako kako si ti rekao kruh. Ja volim kad cujem taj izgovor..
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.267
Ne secam se da kada pisem UVEK kazem "JA KAZEM"

Ja to cinim samo kada pisem svoja licna misljenja, i tada kazem "JA MISLIM" ili "SMATRAM"
ali to su uglavnom neke teme koje nisu vezane za samu biblijsku istinu, jer kod mene u tom pogledu ne prolaze ljudska misljenja, vec je sve argumentovano biblijom.

Uglavnom govoris u prvom licu, dakle bez veze je onda da drugog osudjujes sto ne govori u drugom licu, to je neprirodno.

Valjda se potrazumeva da svako govori ono u sta je osvedocen a ne suprotno.


Jedini problem je, sto je tvoje osvedocenje "konacno'', i ti neces prihvatiti ispravku.
Ma sta neko rekao i uradio - neces!

Fundamentalizam ne dopusta ispravku, i zato su takvi neprijemcivi. Oni imaju "apsolutnu istinu", bez mogucnosti greske!

Zanemaruju cinjenicu da covek moze biti prevaren. Hristos je rekao da ce djavo pokusati da prevari i izabrane!

Ti mozes biti prevaren Laodikeja , a da to ne znas. Dok ponos , sujeta i fundamentalizam ti nece dozvoliti da to uvidis.

Ti tvrdis da ne mozes biti prevaren!

Takvi su bili fariseji, fundamentalisti koji nisu priznavali mogucnost greske!

Zato su i propali!

Biblija osudjuje, a ti se hvalis fundamentalizmom kao necim dobrim.

Ni ne znas koliko si zaslepljen!

Covek mora biti otvoren za pouku, za glas Hristov, kroz Pismo i kroz druge ljude. On treba da kriticki sagledava svoju veru, a ne da bude zatvoren u zidove "fundamenta", kao ti!

Biblija nas poziva: "ispitajte da li ste u veri, proveravajte sami sebe", a ne uci nas da budemo kruti i zatvoreni u zidove "kalupa"!

Bozja istina uvek izdrzi proveru, a laz uvek pada, tu se nema sta bojati!

Problem i tvoj i Tripov, je sto ste vi ugradjeni u kalupe "fundamenta"!
I sebi ne date ni tamo ni vamo..

Tudje postove ne citate, ignorisete ih, zato sto ste fundamentalisti! Odbacujete ih, ismejavate im se > ne uzimate ih za ozbiljno.

Jedino sto vam je cilj, jeste da svoju "fundamentalnu istinu" objavite drugima, sve spolja ignorisete!

Pogledaj definiciju fundamentalizma, to si ti!

I na kraju, ocekujete da drugi ne budu fundamentalisti da bi ste doprli do njih, a podrzavate fundamentalizam sa svoje strane!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Problem i tvoj i Tripov, je sto ste vi ugradjeni u kalupe "fundamenta"!
I sebi ne date ni tamo ni vamo..

Ja sam bio ugrađen u tradiciju, zato opet netačne tvrdnje daješ. I ne treba ni tamo ni vam nego pravo. Čitaj Bibljiu pa ćeš vidjeti.

Tudje postove ne citate, ignorisete ih, zato sto ste fundamentalisti! Odbacujete ih, ismejavate im se > ne uzimate ih za ozbiljno.

Netačno, baš čitam, gluposti ne. Vezano za temu da.

Što nema dokaza ne uzimam ozbiljno.

Jedino sto vam je cilj, jeste da svoju "fundamentalnu istinu" objavite drugima, sve spolja ignorisete!

Pogledaj definiciju fundamentalizma, to si ti!

Pa fundamentalizam je pozitivan. Apstoli i svi drugi su bili fundamentalisti. NIje tačno da je to negativna definicija. Moram je dati jer izmišljaš.

Christian fundamentalism
From Wikipedia, the free encyclopedia
Christian fundamentalism began in the late 19th and early 20th centuries among British and American Protestants[1][2] as a reaction to theological liberalism and cultural modernism. Fundamentalists argued that 19th-century modernist theologians had misinterpreted or rejected certain doctrines, especially biblical inerrancy, that they viewed as the fundamentals of the Christian faith.[3] Fundamentalists are almost always described as having a literal interpretation of the Bible. A few scholars regard Catholics who reject modern theology in favor of more traditional doctrines as fundamentalists.[4] Scholars debate how much the terms "evangelical" and "fundamentalist" are synonymous.[5] In keeping with traditional Christian doctrines concerning biblical interpretation, the role Jesus Christ plays in the Bible, and the role of the church in society, fundamentalists usually believe in a core of Christian beliefs that include the historical accuracy of the Bible and all its events as well as the Second Coming of Jesus Christ.[6]

Prevod doduše loš.

кршћански фундаментализам
Из Википедије, слободне енциклопедије
Кршћански фундаментализам је почело крајем 19. и почетком 20. века међу британским и америчким протестантима [1] [2] као реакција на теолошком либерализма и културног модернизма . Фундаменталисти тврди да 19. века модернистички богослови су погрешно протумачили или одбијен одређене доктрине , посебно библијско непогрешивости , да се посматра као основе хришћанске вере. [3] Фундаменталисти су скоро увек описује као има дословно тумачење Библије. Неколико научника сматра католицима који одбацују модерну теологију у корист више традиционалних доктрина као фундаменталиста. [4] Научници расправља колико су термини "евандјеоске" и "фундаменталиста" су синоними . [5] У складу са традиционалним хришћанским доктринама о библијску интерпретацију, улога Исуса Христа игра у Библији, а улога цркве у друштву, фундаменталисти обично верују у језгру хришћанских уверења које укључују историјску тачност Библије и све његови догађаји, као други долазак Исуса Христа. [6]
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.267
Ja sam bio ugrađen u tradiciju, zato opet netačne tvrdnje daješ. I ne treba ni tamo ni vam nego pravo. Čitaj Bibljiu pa ćeš vidjeti.



Netačno, baš čitam, gluposti ne. Vezano za temu da.

Što nema dokaza ne uzimam ozbiljno.



Pa fundamentalizam je pozitivan. Apstoli i svi drugi su bili fundamentalisti. NIje tačno da je to negativna definicija. Moram je dati jer izmišljaš.

Christian fundamentalism
From Wikipedia, the free encyclopedia
Christian fundamentalism began in the late 19th and early 20th centuries among British and American Protestants[1][2] as a reaction to theological liberalism and cultural modernism. Fundamentalists argued that 19th-century modernist theologians had misinterpreted or rejected certain doctrines, especially biblical inerrancy, that they viewed as the fundamentals of the Christian faith.[3] Fundamentalists are almost always described as having a literal interpretation of the Bible. A few scholars regard Catholics who reject modern theology in favor of more traditional doctrines as fundamentalists.[4] Scholars debate how much the terms "evangelical" and "fundamentalist" are synonymous.[5] In keeping with traditional Christian doctrines concerning biblical interpretation, the role Jesus Christ plays in the Bible, and the role of the church in society, fundamentalists usually believe in a core of Christian beliefs that include the historical accuracy of the Bible and all its events as well as the Second Coming of Jesus Christ.[6]

Prevod doduše loš.

кршћански фундаментализам
Из Википедије, слободне енциклопедије
Кршћански фундаментализам је почело крајем 19. и почетком 20. века међу британским и америчким протестантима [1] [2] као реакција на теолошком либерализма и културног модернизма . Фундаменталисти тврди да 19. века модернистички богослови су погрешно протумачили или одбијен одређене доктрине , посебно библијско непогрешивости , да се посматра као основе хришћанске вере. [3] Фундаменталисти су скоро увек описује као има дословно тумачење Библије. Неколико научника сматра католицима који одбацују модерну теологију у корист више традиционалних доктрина као фундаменталиста. [4] Научници расправља колико су термини "евандјеоске" и "фундаменталиста" су синоними . [5] У складу са традиционалним хришћанским доктринама о библијску интерпретацију, улога Исуса Христа игра у Библији, а улога цркве у друштву, фундаменталисти обично верују у језгру хришћанских уверења које укључују историјску тачност Библије и све његови догађаји, као други долазак Исуса Христа. [6]

To nije definicija fundamentalizma.

Fundamentalista je kruta , tvrdokorna osoba, koja smatra svoju istinu jedinom istinom, i koja ni po koju cenu ne odstupa od te istine i odbacuje svaki dokaz koji mu se ponudi protiv njegovog gledista!

Fundament je "temelj'', nesto sto je cvrsto i nepomicno kao "stena". I fundamentalista veruje da je njegova istina "tvrda i nepomicna kao stena".

Dakle fundamentalista veruje kako je samo on u pravu i niko drugi, i nema sanse da promeni misljenje.

Ova druga vrsta fundamentalizma koju si ti naveo, se naziva "biblijski fundamentalizam" i odnosi se na verovanje da je biblija "fundament" odnosno "temelj" i da ona stoji "nepomicno", te da se ona treba doslovno interpretirati kada govori o npr. sestodnevu i stvaranju!

Ovo nema veze sa vrstom fundamentalizma kakvu vi praktikujete!

Oni dakle praktikuju "biblijski fundamentalizam", gde bibliju tumace doslovno i ona je "temelj", dok vi praktikujete "verski fundamentalizam", gde je "samo vase ili misljenje vase crkve nepromenljivo".

Prvi je pozitivan, drugi je negativan!

Ti stvarno pojma nemas o teologiji, o bibliji , ma ni o cemu!


Prava definicija:

"Fundamentalizam (lat. fundamentum - osnova) jeste način mišljenja u kome se određena načela smatraju za suštinske istine koje, bez obzira na njihovu sadržinu imaju nepromenljiv i neprikosnoven autoritet. "

Ako je biblija fundament to je pozitivni fundamentalizam, ako je tvoje misljenje fundament ili stav crkve po odredjenim pitanjima, to se naziva "negativni fundamentalizam", a takvi ste ti i Laodikeja!

Jasno je sta sam ja mislio kada se cita, ali ti ne razumes ni osnove.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
To nije definicija fundamentalizma.

Jeste definicija.

Prava definicija:

"Fundamentalizam (lat. fundamentum - osnova) jeste način mišljenja u kome se određena načela smatraju za suštinske istine koje, bez obzira na njihovu sadržinu imaju nepromenljiv i neprikosnoven autoritet. "

Naravno da si ti formalista, pa si uzeo formalni naziv. A šta ti imaš promijenjiv, ja sam ga imao, a imaš g i ti. Eto kliko si formalista. Isus na latinskom znači svinja, jer je SUS svinja, pa će Mire reći da je Isus svinja, što ne kažeš po tome da je svinja. E to je tvoje objašnjenje i za fundamentalistu.

Fundament je "temelj'', nesto sto je cvrsto i nepomicno kao "stena". I fundamentalista veruje da je njegova istina "tvrda i nepomicna kao stena".

Tipični formalizam, pa on može da postne nepomičan. Koja glupost, pa ti si izgubio svaki kompas.

Ja sam prije drugačije mislio, kao i ti.

Dakle fundamentalista veruje kako je samo on u pravu i niko drugi, i nema sanse da promeni misljenje.

A ja sam ga promijenio. I nije tačno da ne mijenja mišljenje, fundament. je bukvalno vjerovanje u ono što piše u Bibliji, a ne nepromijenjen stav.

Ovo nema veze sa vrstom fundamentalizma kakvi vi praktikujete!

Šteta stručnjaci su te oborili.

Oni dakle praktikuju "biblijski fundamentalizam", gde bibliju tumace doslovno i ona je "temelj", dok vi praktikujete "verski fundamentalizam", gde je "samo vase ili misljenje vase crkve nepromenljivo".

Hoćeš promijenm terminlogije da promijeniš suštinu, to je na nivou djeteta. Pa tamo i jesu navedeni prtestanti kao oni koji su biblijski funamentalisti.

E kako se brukaš. :dance2::beee:

Prvi je pozitivan, drugi je negativan!

Pa za prvi je navedeno da su protestanti.

Ako je biblija fundament to je pozitivni fundamentalizam, ako je tvoje misljenje fundament ili stav crkve po odredjenim pitanjima, to se karakterise kao "negativni fundamentalizam", a takvi ste ti i Laodikeja!

Pa ti i zastupaš učenja koja nisu u Bibliji, a to su pravosl. njima je Biblija negdje u zapećku.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Prava definicija:

"Fundamentalizam (lat. fundamentum - osnova) jeste način mišljenja u kome se određena načela smatraju za suštinske istine koje, bez obzira na njihovu sadržinu imaju nepromenljiv i neprikosnoven autoritet. "

Ako je biblija fundament to je pozitivni fundamentalizam, ako je tvoje misljenje fundament ili stav crkve po odredjenim pitanjima, to se karakterise kao "negativni fundamentalizam", a takvi ste ti i Laodikeja!

Ne brukaj se jer nemaš pojma o ovome, ne znaš da se pojmovi mogu mijenjati tokom vremena, npr. apokalipsa uopšte u osnovnom značenju ne znači smak svijeta ili neki drmatičan odg. neg otkrivenje, a sada je po značenju može da znači i to. Ma šta ti znaš o ovome. I takvih primjera ima dosta. Da te opet poklopim pa ibiblijski je vjerski. Pravim greške u pisanju, na tastaturi neka slova su slabija.

:beee: na latinskom SUS je svinja, a niko ne misli da je Isus svinja kada kaže Isus.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, Bog ne greši, a ja iznosim samo ono što je Božje, i što mi on svedoči.

U tome nema nikakvog ponosa.

Pronađi mi izveštaj u bibliji, da su proroci ili apostoli, ili sam Hristos nakon svojih izlaganja ikada govorili "POGREŠILI SMO"

Ne postoji, jer je ono što su iznosili - bilo od Boga.

Tako i ja.
 
Natrag
Top