Ellen White - Božja vjesnica ili drska plagijatorica?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
K’o jaje jajetu

Ellen White,
Božja vjesnica i proročica Adventkuma sedmog dana
Moramo slijediti upute koje je dao Duh proroštva. ... Bog nam se obratio kroz svoju Riječ. On nam je govorio kroz Svjedočanstva crkvi i kroz knjige koje su nam pomogle razjasniti našu sadašnju dužnost i položaj koji sada trebamo zauzeti." (Ellen White, Svjedočanstva, sv. 8, str. 298)

Muhamed, "
sveti prorok" islama
Vaš ashab [Muhammed] niti je zalutao, niti je zaveden, niti govori išta o svojim željama. To nije ništa manje od nadahnuća koje mu je poslano: On je bio poučen od jednog Moćnog... Tako je Allah prenio nadahnuće Svome sluzi - prenio je ono što je htio prenijeti. Poslanikovo srce ni na koji način nije krivotvorilo ono što je vidio. Hoćete li se onda s njim raspravljati o onome što je vidio? (Qu-rãn, S.53, A.2-5, A.10-12)

Mary Baker Eddy, proročica crkve Christian Science
Gospođa Eddy je rekla da bi pocrvenjela kad bi hvalila svoju knjigu Znanost i zdravlje jer "da je ljudskog porijekla i da sam ja, osim Boga, njen autor". (Robert Peel, Mary Baker Eddy: Godine suđenja, str. 279)

Joseph Smith, mormonski prorok
"... Mormonova knjiga ... sadrži istinu i riječ Božju..." (Nauk i savezi 19:26)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
Od drugih krala, a Boga lopovom proglasila

Prvo, pogledajmo i uvjerimo se koliko je i od koga Ellen White pokrala “montirajući svoje spise”:

1674291898799.png

Primjetite: Sav obojani tekst se slaže gotovo u slovo. Dakle, Ellen White je pokrala J.C. Geikie-a, kopirajući tekst iz njegove knjige objavljena 10 godina prije slanja savjeta Ellen White Olsenu.

A sada, pogledajmo kako je Ellen White u ovu svoju krađu umješala Boga, točnije, kako je Boga optužila da je Bog najprije pokrao C. Geikie-a, a zatim njoj sve to dojavio. Čitajmo njezino svjedočanstvo i njezine tvrdnje:

Ako umanjite povjerenje Božjeg naroda u svjedočanstva koja im je poslao, vi ste pobunjenik protiv Boga jednako kao što su to bili Korah, Datan i Abirum. (Svjedočanstva, sv. 5, str. 66).

Ove knjige, prenose vam upute koje mi je Gospodin dao tijekom posljednjih šezdeset godina, sadrže svjetlo s neba i izdržat će test istraživanja. (Odabrane poruke, sv. 1, str. 35, 1906.)

U ovim pismima koja pišem prikazujem vam ono što je Gospodin prikazao meni. Ne pišem ni jedan članak u novinama izražavajući samo svoje ideje. Oni su ono što je Bog otvorio preda mnom u viziji – dragocjene zrake svjetlosti koje sjaje s prijestolja. (Svjedočanstva, sv. 5, str. 63-67)
——————————-
ŠTO REĆI !?!?!? Ne morate ništa. Nije sramota da čovjek ponekad ’ostane bez teksta’. U pravilu se to događa kad nas zapljusne velika Božja Istina, ili , kao u ovom slučaju, gnjusna sotonska laž i podvala. :)

I na kraju, “šećer na kraju”! Naime, ova ‘rugačica s Bogom i Božjom riječi’ nije (o)stala na tome da svoje bogosramotne tekstove izjednači s Božjom riječi, s onim što su sveti pisci napisali u Svetom pismu. Naime, Ellen White ih je stavila čak na nivo iznad onoga na kojemu su svetopisamski tekstovi. Pogledajmo:

Duh Božji djeluje na moj um i daje mi odgovarajuće riječi kojima mogu izraziti istinu. (Selected Messages, Book 3, p. 51; Letter 90, 1907)

Dakle, Ellen White, nedvosmisleno i najjasnije, ovdje tvrdi da su i same riječi koje ona piše i kojima izražava i prenosi istinu bogonadahnute - Duh Božji daje mi odgovarajuće riječi”.

A sada čitajmo što Ellen White tvrdi za “riječi Biblije”, riječi svetih biblijskih pisaca:

Nisu riječi Biblije te koje su nadahnute, nego ljudi koji su bili nadahnuti. Nadahnuće ne djeluje na čovjekove riječi ili njegove izraze, već na samog čovjeka, koji je pod utjecajem Duha Svetoga prožet mislima . Ali riječi primaju otisak individualnog uma. (Selected Messages, Book 1, p. 21; Manuscript 24, 1886)
———————————

Kao što možete vidjeti, ova drska bogohulnica otišla je i korak dalje od toga da svoje “bogosramlje” = “duh proroštva” izjednači s Božjom riječi u Svetom pismu. Ona je, vidite gore, tekstove (riječi) svojih spisa stavila iznad tekstova i riječi u Bibliji!?!?!? Riječi u Bibliji nisu bogonadahnute, ali, Riječi u ‘duhu proroštva’ jesu bogonadahnute, tvrdi Ellen White.

P.S. :);):(:mad::confused::cool::p:D:eek::oops::rolleyes:
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Naravno da "reči" same po sebi nisu nadahnute, jer je idolopoklonstvo da neko slovo kao slovo smatra svetim. Sveti je Duh koji nadahnjuje. Ti ljudi koji su te reče izgovarali su ih izgovarali svojim stilom, svojim izrazima i svojom formulacijom. Ali nadahnuće je od Boga a reči proističu iz toga(poruka) . Tako da nadahnuće jeste kada neko koristi i tuđe reči i tuđe tekstove jer je nadahnuće navelo nekoga da baš te tekstove koristi u objašnjenju stvari.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
Naravno da "reči" same po sebi nisu nadahnute,

A Ellen White tvrdi da one riječi kojima je ona “prenosila istinu”, jesu bile bogonadahnute.

Duh Božji djeluje na moj um i daje mi odgovarajuće riječi kojima mogu izraziti istinu. (Selected Messages, Book 3, p. 51; Letter 90, 1907)

A za riječi u Bibliji tvrdi da nisu bogonadahnute.

Nisu riječi Biblije te koje su nadahnute, …. (Selected Messages, Book 1, p. 21; Manuscript 24, 1886)

Tako da nadahnuće jeste kada neko koristi i tuđe reči i tuđe tekstove jer je nadahnuće navelo nekoga da baš te tekstove koristi u objašnjenju stvari.

Slažem se. :) Nadahnuće je, ali kada pri tome zaniječeš istinu da si te riječi i tekstove našao u knjigama drugih autora i prepisao ih, onda sigurno znamo da to nadahnuće nije od Boga, nego od đavla.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
A Ellen White tvrdi da one riječi kojima je ona “prenosila istinu”, jesu bile bogonadahnute.

Jesu. Ali samo slovo kao slovo nije sveto. Važan je kontekst reči. Ne, ni njena slova(reči sasvatvljena od slova) nisu sveta već nadahnuće kao i Bibljskih pisaca.

Nisu riječi Biblije te koje su nadahnute,

Nisu slova kao slova. Znaš i sam kakvo se idolopoklonstvo stvara verovanjem da su slova sama po sebi sveta? Imamo kabaliste koji upravo tako razmišljaju, da je reč sama po sebi nešto sveto pa ih ponavljaju, traži skriveno značenje. E vidiš, to Elen osuđuje. Reči same po sebi nisu svete već poruka koja proizilazi iz nadahnuća.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
Jesu. Ali samo slovo kao slovo nije sveto. Važan je kontekst reči.

Ne ‘zasmrađuj’. Gdje sam ja govorio o “svetim slovima”.

Ne, ni njena slova(reči sasvatvljena od slova) nisu sveta već nadahnuće kao i Bibljskih pisaca.

Sram te bilo, svoju ’proročicu i boginju’ lažljivicom praviš. Ona tvrdi da su njezine riječi (ne slova kojima riječi piše, zasmrađivaču) kojima “prenosi istinu” bogonadahnute. I istovremeno tvrdi da riječi kojima biblijski pisci pišu nisu bogonadahnute.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Gdje sam ja govorio o “svetim slovima”.

To je ono protiv čega Elen govori. Ti naravno kao i obično širiš propagandu manipulišući njenim izjavama.

Ali dobro je znati tačno šta Elen govori.

Ona govori protiv idolopokloničog shvatanja razumevanja nadahnutosti, dok u drugim tekstovima govori o pravilnom shvatanju nadahnuća.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
Ti naravno kao i obično širiš propagandu manipulišući njenim izjavama.

Evo njenih izjava bez mojih tumačenja, dakle, bez moje manipulacije.

Duh Božji djeluje na moj um i daje mi odgovarajuće riječi kojima mogu izraziti istinu. (Selected Messages, Book 3, p. 51; Letter 90, 1907)

Nisu riječi Biblije te koje su nadahnute, …. (Selected Messages, Book 1, p. 21; Manuscript 24, 1886)

P.S. I nemoj ni ti, ‘mudrače’, ovome dodavati svoje komentare i manipulirati.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ja je bolje razume od tebe, ipak. Zato neka se čuje i drugačije mišljenje, a ti budi demokrata a ne autokrata pa dozvoli da se i ono čuje. A ono je onako kako sam i opisao.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.345
Ja je bolje razume od tebe, ipak.

Jesi li ti s njome ovce čuvao, pa je ti boje razumiješ?

Zato neka se čuje i drugačije mišljenje, a ti budi demokrata a ne autokrata pa dozvoli da se i ono čuje.

Nisam ja, niti mogu, tebi braniti iznijeti mišljenje, nego si ti, sjeti se, moje mišljenje definirao apriori manipulacijom.

Zato neka se čuje i drugačije mišljenje, … A ono je onako kako sam i opisao.

A ti si neki ‘bogić subotarski’? Ti odlučuješ što je a što nije?! Nađi ti sljedbenike, osnuj sektu i njih poučavaj: Onako je kako ja kažem!

Zato evo još jednom njezini citati bez komentara.

Duh Božji djeluje na moj um i daje mi odgovarajuće riječi kojima mogu izraziti istinu. (Selected Messages, Book 3, p. 51; Letter 90, 1907)

Nisu riječi Biblije te koje su nadahnute, …. (Selected Messages, Book 1, p. 21; Manuscript 24, 1886)
 
Natrag
Top