Član
- Učlanjen(a)
- 04.05.2010
- Poruka
- 115
Otvaram ovu i ovu temu jer sam u nekoliko svojih prethodnih postova pisao na temu o novom svetskom poretku, o osnivačima, trenutka nastajanja, evoluiranja i njegove prožetosti kroz svaku poru današnjeg modernog doba. Ovo je samo još jedna neizostavna priča koja je deo iste ideje ili nije?
Pogled sa jedne strane
Ekumenizam je težnja da se pronađe tolerancija i saradnja između raznih vera.
Tolerancija radi smanjenja napetosti i netrpeljivosti na određenim delovima sveta i omogućavanje razumevanja drugoga.
Saradnja između crkava (hrišćanskih) radi očuvanja ideje Boga kao stvaraoca u moderanom svetu, svetu koji umnogome smanjuje uticaj i moć religije.
Ekumenizam ne znači stapanje u jednu crkvu vec koegzistiranje.
Danas je već normalna pojava, u nekim okolnim zemljama se ekumenistička liturgija održava povodom svih značajnijih, za narod bitnih datuma, jačajuci pri tome i identitet naroda u celini.
A negacija ekumenizma je svakako verski fanatizam i isključivost. Ja ne verujem u jedinu pravu veru, svaka vera je prava ako ljudi veruju u njega.
To je otprilike jedan globalni stav koje covek kao bice moze da prihvati, ili ne?
Pogled sa druge strane
Zašto se protiviti istinskoj Pravoslavnoj crkvi tj. zilotima, istinskim pravoslavcima, koji se bore protiv ekumenizma, da li to znači da čim je i zvanična SPC stupila u svetski savez crkava pala u jeres! Istina i laž ne mogu zajedno da se mešaju,jer tada i istina postaje laž!
Ujedinjenje je moguće samo ako se svi otpadnici od crkve Hristove pokaju za svoje raskolništvo i vrate staroj veri, stadu Hristovom od kog su otpali,to jest pravom istinskom izvornom pravoslavlju kome su svi pripadali do 1054 godine i velikog raskola,neračunajući raskole pre toga npr.arijanstvo itd. Ako su svi bili izvorno pravoslavni,a onda se odvojili rimokatolici, a od njih još mnogo nazovi veroispovesti,o kakvoj je to jedinstvenoj svetskoj crkvi reč. Može da postoji samo jedan put sa kojeg su skrenuli.
Svako ima mudrosti da vidi razliku između pravog i lažnog sveštenstva i prave i lažne crkve Hristove.
Ekumenistički pokret pokušava da stvori novu religiju za novo doba, da li se može vera istinska menjati i prilagođavati vremenu jer Bog je isti i juče i danas i sutra, pa bi i vera trebala da ostane ista.
Nadam se da će se neki upućeniji uključiti i dati svoje mišljenje na ovu temu.
World
Council of Churches
Istorijat
Istorijski koreni Svetskog saveta crkava nalaze se u studentskim i slobodarskim pokretima 19. veka, 1910 Edinburška sveta misionarska konferencija, a 1920 poslanica iz (pravoslavne) Sinod Carigradske, sugerišući "zajedništvo crkava", kao Lige naroda. Lideri koji predstavljaju više od 100 crkava glasali u 1937-38 za osnivanje Svetskog Saveta Crkava, ali njegova inauguracija je odložena nakon izbijanja Drugog svetskog rata.
Dva pionirska SSC projekata su pokrenuta u saradnji sa IMC-u 1946: Komisija crkava na međunarodnim poslovima (CCIA), kao i Ekumenski institut u Bossei, u Švajcarskoj. Danas Vaseljenski Institut pruža magistarske i doktorske diplome u ekumenskom studija kroz Bogoslovski fakultet Univerziteta u Ženevi.[/I]
Svetski savet crkava je zajedništvo crkava koje ispovedaju Gospoda Isusa Hrista kao Boga i Spasitelja, po pismu, i zato pokušavaju da ispune njihove zajedničke zajedno poziva na slavu jednog Boga, Oca, Sina i Svetoga Duha.
To je zajednica crkava na putu ka vidljivo jedinstvo u jednoj veri i jedan evharistijskog zajedništvo, izražena u bogosluženja i zajedničkog života u Hristu. Ona nastoji da napreduje ka ovom jedinstvu, kao što je Isus molio za svoje sledbenike, "tako da svijet vjeruje." (Jovan 17:21)
Svetski savet crkava (SSC) je najšira i najinkluzivniju među mnogo organizovanijim izrazima modernog ekumenskog pokreta, pokreta čiji cilj je jedinstvo hrišćana.
SSC okuplja 349 crkava, denominacije i crkve stipendija u više od 110 zemalja i teritorija širom sveta, što predstavlja više od 560 miliona hrišćana, uključujući i većinu pravoslavnog sveta crkava, na desetine Anglikanske, Krstitelja, luteranski, metodističke i Reformatorske crkve, kao i mnoge objedinjene i nezavisne crkve. Dok je većina crkava osnovana u Evropi i Severnoj Americi, danas većina članica crkve nalazi se u Africi, Aziji, Karibima, Latinskoj Americi, na Bliskom istoku i Pacifiku.
Za svoje članove crkve, SSC je jedinstven prostor: jedan u kojem oni mogu da odražavaju, govore, deluju, obožavaju i podržavaju jedni druge, dele i debatuju međusobno.
Kao članovi ove družine, SSC članovi crkve:
su pozvani da ostvare jedinstvo u jednoj veri i jedan evharistijsko zajedništvo;
promovišu njihova zajednička svedočenja u radu za misiju i evangelizaciju;
uključe u hrišćansku službu služeći ljudsku potrebu, rušenje barijera između ljudi, tražeći pravdu i mir, te potvrde integritet stvaranja u jedinstvu, bogosluženju, misijama i uslugama.
Izvor: web site World Council of Churches oikoumene.org
Ја подржавам ово друго мишљење,али морам да те исправим.Нису у питању расколи него јерец екуменизма.