EGWisti (subotari) - rodilo ih bogohulništvo

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Vi verujete da je Crkva Svetinja, i Miler je to mislio. Valda sada možeš videti koliko je Miler bio pod uticajem tradicionalizma.

Katolička Crkva je njegovo Tijelo, Njegova zaručnica, Crkva je majka, Crkva je jedna, apostolska i sveta.
Mislim da se nIkada nije za Crkvu upotrebljavao naziv "Svetinja", ali i to se može provjeriti.
Nama je lako provjeriti, znaš? Bilo koje stoljeće, jer Katolička Crkva je dobro organizirana/dokumentirana.
Ono što je sigurno, nikada se pojam svetinja nije koristio ( niti poznavao) u Kat. Crkvi u smislu kako ga vi doživljavate. Tako Miller nije mogao dobiti ideju od Katoličke Crkve. Čovjek izmislio sam. :)

P. S. Jovane, što ti misliš o ovome stihu?

"...da više ne budemo kao mala djeca kojom se valovi poigravaju i koje goni svaki vjetar nauka u ovom kockanju ljudskom, u lukavosti što put krči zabludi."

Meni se čini da je to sveti Pavao (pro)rekao za vas. :give_r:
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Kako je uopće došlo do naučavanja Adventista o "Isusovu preseljenju 1844.", "zatvaranju vrata" i "čišćenju nebeske Svetinje nad svetinjama"?

Svi koji su bili u mileritskom pokretu, 1844. godine podupirali su tvrdnju da će kraj svijeta doći 22. listopada 1844. godine. Naravno, i vrijeme kušnje s tim će završiti. U to vrijeme oni koriste prispodobu o deset djevica (Mt 25,1-13). Deset djevica iziđe u susret zaručniku. Kako je zaručnik ostao dulje nego što se očekivalo, sve su zaspale. Kad je zaručnik došao, samo pet ih je bilo spremno poći s njim na svadbu. Ove uđoše, i "zatvore se vrata". Kasnije je došlo i ostalih pet i kucale su na vrata, ali bilo je prekasno. Značenje je lako razumjeti. Kada Krist dođe, svi koji su spremni bit će spašeni. Ostali će biti odbačeni, bit će izgubljeni, vrijeme kušnje bit će završeno.

Svi rani adventisti, s Millerom na čelu, tumačili su ovu prispodobu upravo na ovaj način. I bili su u pravu što se tiče tumačenja Isusove prispodobe iz Mt 25,1-13). Međutim, kad je predviđeno vrijeme (22.10.1844.) prošlo, a Krist se nije pojavio, ostali su ošamućeni. Grupa oko James-a White-a, Joseph-a Bates-a i ostalih i dalje je inzistirala na tome kako je njihova poruka bila točna, i kako je vrijeme kušnje završeno. Oni su se još uvijek nadali da će Krist doći, i iščekivali ga svaki dan. Prestali su opominjati grešnike, prestali su moliti se za njih, i govorili su: "Vrata su zatvorena."

Ovo je, dakle, pravo podrijetlo teorije "zatvorenih vrata". Ona seže do Millera-a, ali nije tada imala nikakve veze sa Svetištem, niti s onim na zemlji niti na Nebu. Nakon 1844., punih sedam godina, pojam "zatvorena vrata" pojavljuje se iznova i iznova u svim člancima iz pera svih adventista u tom razdoblju - člancima Ellen White, James-a White-a, Holt-a, Arnold-a, Bates-a i drugih (vidjeli smo citate koje sam prije iznio). To je središte njihovih argumenta. To je bilo toliko istaknuto, da su ih drugi zvali "Door Shutters" (zatvarači vrata). Kao takvi, oni su bili žigosani i od samog Miller-a i drugih iz adventnog pokreta. No, nakon što su teoriju zatvorenih vrata napustili, taj termin nestaje, te ga do danas ne koriste više u svojim člancima i publikacijama uopće. Ta činjenica sama dokazuje da su napustili svoju teoriju "zatvorenih vrata" koju su naučavali od početka, i koju je Ellen White tako snažno podržavala.

U kakvoj su vezi „zatvorena vrata“ i „nebesko Svetište“? Adventisti okupljeni oko James-a i Ellen White, Joseph-a Bates-a i drugih odmah su prisvojili "teoriju o Svetištu", koju je izložio O.R.L. Crosier, kako bi dokazali da su vrata milosti bila zatvorena 1844. godine, teoriju koju su Ellen White i svi od njih naučavali u to vrijeme. Kako nije došlo do „zatvaranja vrata“ na zemlji, iz prispodobe o deset djevica, Crosier-ova teorija učinila im se kao bogomdana za krpanje i prikrivanje vlastitih zabluda i obmana. Iskoristili su je da "zatvorena vrata", iz prispodobe o deset djevica koju su propovijedali 1844. godine , zamijene sa "zatvaranjem vrata" Svetinje u nebeskom svetištu, kada je Isus prešao u Svetinju nad svetinjama. Ovo će im trebati samo do 1849. godine, kada će izmisliti teoriju „otvorenih vrata“, koja su se otvorila samo za svete - stare Adventne vjernike. Eto, vrata su se najprije zatvarala, pa otvarala, na kraju su ostala, valjda, odškrinuta, ali to ne razumije nitko drugi osim adventista. Evo što kaže Ellen White:

"Oni nemaju daljnju spoznaju o promjeni na nebu, ili prelasku u Svetinju nad svetinjama, i oni ne mogu uživati Isusov zagovor tamo... Oni upućuju gore svoje beskorisne molitve u Svetinju koju je Isus napustio." (Rani spisi, izdanje 1907.)

Evo kako to objašnjava Uriah-a Smith:

"Spoznaja o Kristovoj službi i radu neophodna je za uživanje blagodati njegova posredovanja... Opće predodžba o njegovu radu tada (prije 1844.) bila je dovoljna da omogući ljudima pristup k Bogu po njemu... Ali kad je premjestio svoju službu (1844.) u Svetinju nad svetinjama... da spoznaja o njegovoj službi koju su do tada imali i koja je bila dovoljna, više nije dovoljna... Tko može pronaći spasenje sada? Oni koji idu Spasitelju tamo gdje on je, i gledaju ga vjerom u Svetinji nad svetinjama... Ta su vrata sada otvorena za spasenje. Ali nitko ne može razumijeti ovu promjenu bez konačne spoznaje po pitanju svetišta i odnosa lika i pralika. Sada mogu tražiti Spasitelja kao što su ga prije tražili, ali bez drugačije predodžbe o njegovu položaju i službi od one koju su imali dok je bio u Svetinji, to im neće pomoći. Neće ga pronaći tamo. Vrata su zatvorena.“ (Objections to the Visions Answered, 1868.)

Vratimo se i pojasnimo sam nastanak i početak priče o Svetištu (Isusovu preseljenju). Već je spomenut izvjesni O.R.L. Crosier. On je 1846. godine iznio "teoriju o Svetištu", i to objavio u listu "The Day Star, Cincinnati", otprilike onako kako to zastupaju i ASD i danas. Više od godinu dana trebalo je proći da Ellen White napiše:

"Gospodin mi je pokazao u viđenju, prije više od godinu dana, da je brat Crosier imao istinsko svjetlo o čišćenju svetišta, ..... i da je bila Njegova volja da brat Crosier treba napisati prikaz koji nam je dat u Day Star (dodatak), 7. veljače 1846. Ja se u potpunosti osjećam ovlaštena od Gospodina da preporučim taj dodatak svim svetima." (A Word to the Little Flock, 21. travanj 1847. str 11, 12)

Primjetite nekoliko stvari. O.R.L. Crosier objavljuje svoju "teoriju o Svetištu" u veljači 1846. god. Ellen White će tek 14 mjeseci kasnije (travanj 1847.) objaviti svoje "viđenje" kako joj je "Gospodin pokazao (prije više od godinu dana) da je brat Crosier imao istinsko svjetlo o čišćenju Svetišta". Gospodin joj je čak pokazao u tom "viđenju" i kako je to bila njegova volja da brat Crosier to objavi u Day Star-u. Čudan neki "Gospodin", nije li mu bilo lakše da 14 mjeseci ranije doturi primjerak Day Star-a Ellen White?

Kako bilo da bilo, Adventisti sedmog dana i dan danas ne naučavaju ono što je objavljeno u Svetom Pismu, nego naučavaju ono što je objavljeno u Day Star-u.

A kako završi O.R.L. Crosier? Sam Crosier kasnije je odbacio svoju vlastitu teoriju, sa slijedećim objašnjenjem:

O.R.L. Crosier: "1846. godine objasnio sam ideju Svetišta u jednom članku u posebnom izdanju The Day Star, Cincinnati. Cilj tog članka bio je da podrži teoriju da su vrata milosti bila zatvorena, teoriju koju sam ja i skoro svi adventisti koji su usvojili poglede William-a Miller-a naučavali od 1844. do 1848. godine."

Evo ga! Cilj "teorije Svetišta" bio je podržati "teoriju zatvorenih vrata". Teoriju zatvorenih vrata odbacili su svi, čak i Adventisti sedmog dana, a ono što je jedino imalo za cilj poduprijeti odbačenu teoriju, kao svoje važno vjerovanje zadržaše Adventisti sedmog dana do dana današnjega. Rekli bismo - Pismo ala "The day Star"!


Hvala. Sve sam pročitala...i uff.
Nemam riječi, ili možda samo jednu-šlamperaj!

uff.jpg
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Točno, Crkva vjeruje da je Sveta


Miler je isto verovao. Po tom pitanju.

Mislim da se nIkada nije za Crkvu upotrebljavao naziv "Svetinja", ali i to se može provjeriti.
Nama je lako provjeriti, znaš? Bilo koje stoljeće, jer Katolička Crkva je dobro organizirana/dokumentirana.
Ono što je sigurno, nikada se pojam svetinja nije koristio ( niti poznavao) u Kat. Crkvi u smislu kako ga vi doživljavate. Tako Miller nije mogao dobiti ideju od Katoličke Crkve. Čovjek izmislio sam.


Suština je da se pojam "svetinja" vezuje za zemlju. Vidiš da se to nedovodi u ptanje da se na Crkvu može primeniti pojam Svetinja:

Točno, Crkva vjeruje da je Sveta


Kao što vidiš..TOČNO.

Zato kažem da kada je Miler izučavao Danila 8 i video da se pominje čišćenje svetinje, on nije je zaključio da je to čišćenje crkve tj. Hristov dolazak. No, da je znao da se pojam Svetinja u Novom Zavetu odnosi na nebesku svetinju ne bi napravio grešku tvrdeći da je nakon 2300 dana i noći Hristov dolazak na zemlju. Ne, nije već u nebesku svetinju. To je učenje Novog Zaveta.

P. S. Jovane, što ti misliš o ovome stihu?

"...da više ne budemo kao mala djeca kojom se valovi poigravaju i koje goni svaki vjetar nauka u ovom kockanju ljudskom, u lukavosti što put krči zabludi."

Meni se čini da je to sveti Pavao (pro)rekao za vas.

Činiti se...ne zasnovano na dokazu netačnosti tvrdnje već na osećaju :give_r: .

Naravno taj Pavle je ukazao da je svetinja na nebu-Jevrejima 9 i 10. Šta bi za njega predstavljalo učenje da je Svetinja ne na nebu kako on kaže već na zemlji? :). Upravo ono što kaže "svaki vetar nauka"
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Ne dao Bog da ostaneš na ovom shvatajnu :). Proglasićeš sva proroštva u Bibliji za đavolska. Postoje proroštva itekako..ali ne za tačan datum Hristovog dolaska već za značajne događaje u istoriji zemlje i sveta.

Ne, precizirala sam i rekla da je datumiranje o Kristovom dolasku đavolsko.

"Nitko tko u Duhu Božjem govori ne kaže: "Prokletstvo Isusu". I nitko ne može reći: "Gospodin Isus" osim u Duhu Svetom."

Dakle, oni koji u Duhu Božjem govore slave Isusa, ne izazivaju Ga, ne umanjuju, ne prorokuju datume kad bi On trebao doći, oni su poslušni njegovoj Riječi.
Za sve značajne i najznačajnije događaje u povijesti Crkve i sve što je potrebno za naše spasenje, Isus-jedini pravi Prorok-rekao nam je jasno.

Nego, kad smo kod proroka... Ti dobro poznaš Danijela? Čula sam da vi to imate u malom prstu.
Ja ga ne čitam, osim kad se čita u crkvi, ali često molim Hvalospjev stvorenja. Super je.

http://franjevacki-institut.hr/sadrzaj/pdf/2015-10-27-09-19-9636-.pdf

Ali, tražim jedan stih gdje Bog kaže Danielu: "Sviđaš mi se jer si čovjek želja."
Ne mogu ga naći.. pa ako mi možeš pomoći. Moguće da je takav prijevod, a možda je i parafrazirano, ali smisao bi trebao biti taj.
 
Natrag
Top