ДУХ и ДУША, разлике и заблуде

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Наравно да није. Сада ћете рећи да није онако како пише, већ како су вас научили. Речи су потпуно јасне и нема никаквих стилских фигура да би се ми питали на шта се мисли.

Kako to dokazuje da duša nije cio čovjek?

Ту се пише књижевним језиком. Зато ми и за животиње говоримо: жива душа.

Zato što i jesu duše žive.

Буквализујете текст када вам треба да подржи одређене тврдње, књижевно, тј. стилско изражавање вас не занима.

Ne lupaj gluposti, duša na hebr. znači i osoba. Nema tu bukvalizovanja, nego se Biblija uvijek i samo smislom tumači.

тј. стилско изражавање вас не занима.

To nije stilsko izražavanje, nego duša znači osoba.

У тој реченици и глава представља особу, јасно је као дан.

Ali to ne dokazuje tvoju nauku. Kakve veze ima što predstavlja, ja nisam ni rekao da ne predstavlja, ali u osnovnom značenju ne znači osobu, dok duša ima i značenje osoba.

Само теби не одговара објашњење. То је већ друга ствар.

Nisi dao dobro poređenje. Ko ti je kriv. Glava znači dio tijela, dok duša može da znači i osobu. Glava samo u onakvim rečenicama označava osobu, dok DUŠA može i u rečenicama može da znači osobu i sama kao riječ ima značenje OSOBA.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255

Ti si tvrdio da ne nosi informaciju, sad si promenio pricu!
Pitaj Solomona. To što tebi nešto nema smisla, ne znači da nema.

Solomun je rekao da se Duh zivotinja ne vraca gore.

Naravno da nema smisla da mu se vraca bezlicna energija, on kod sebe ima dovoljno energije! Nego mu se vraca zbog vaskrsenja, to vidimo i po tome sto se zivotinjski Duh ne vraca, jer zivotinje ne vaskrsavaju..
Naravno da taj duh nije osoba, nego nešto što oživljava.

Znaci Isus i Apostol Stefan Bogu predaju energiju jer njemu manjka energije!

Imate glupost od teologije. To sto si ti priznao da je Duh nosioc i informacije, sta vredi kad tvoja crkva kaze da nije tako, vec je energija!
vidiš koliko je tvoja nauka besmislena, čovjek je postao živ kada je primio duh ž. a nije primio živo biće.

Besmislena je tvoja nauka skroz, jer po vama Adam ne bi trebao nista da zna, jer nije primio licnost! Bio bi po vama kao prazan list papira! Ali on je znao i da govori i da hoda i da komunicira i da obradjuje zemlju i da daje imena zivotinjama. On je stvoren sa formiranom licnoscu, zato sto je Duh koji je on dobio vec bio gotova licnost!

Moja nauka je zlato, a tvoja je glupost nevidjena, jer ispada po vama da Adam ne bi trebalo da zna ni da hoda, a kamo li da govori!
Zato i predaje duh ž. jer zna da će umrijeti.

Ma da, predaje mu energiju, jer Bogu manjka energije!
Vjerujete opis reinkarnacije je taman kao i vaše shvatanje da duša izlazi iz tijela nastavlja da živi i vraća se u tijelo.

Lazes! To nije "reinkarnacija" vec "inkarnacija" jer reinkarnacija je po definiciji "neprestana" selidba dusa, a inkarnacija se dogadja "jednom"!

Ono sto se kod nas dogadja dakle je "inkarnacija" teoloski , i to se dogodilo i sa Isusom, jer njegov vec postojeci zivot je "inkarniran" u telo!

Evo definicije:

"Reinkarnacija (od latinskog re in caro, ponovo u tijelo, to jest ponovno utjelovljenje) je učenje o ponovnom ili neprestanom vraćanju duha ili duše u tijelo nakon smrti."

"Utelovljenje ili Inkarnacija ( lat.incarnatio) je jedan od ključnih hrišćanskih teoloških pojmova. Ovaploćenje označava Boga koji je postao plot (telo). Prema hrišćanskom učenju, to se zbilo rođenjem Isusa, sina božjeg, od device Marije, nazvane bogorodicom. "

(Izvor wikipedija.)

U Inkarnaciju verujete i vi adventisti, Radisa Antic u svojoj knjizi 'Put Istina i Zivot' kaze da se "Isus inkarnirao", to se uci i na adventistickom teoloskom fakultetu kao cinjenica! I na svakom drugom, jer to je Hriscanski pojam!

Nasa smrt i vaskrsenje ce biti slicna Hristovom pa zato prolazimo istu "inkarnaciju" kao i on!

Sta ces, ti si teoloski nepismen!
Evo dokaza da vjerujete u reinkarnaciju, daću vaše shvatanje vaskr. i šta je reinkar.

Bas ti hvala, dokazao sam gore da si prevarant, mi nemamo "reinkarnaciju" vec "inkarnaciju", a kroz to je prosao i Gospod Isus Hristos, onda optuzi i njega da je uveo 'reinkarnaciju'!

Sram te bre bilo!

Vaše shvatanje vaskr.

Једног дана ће овај пролазни свет пропасти и наступиће вечно Царство Небеско у коме ће душе спасених, сједињене са својим васкрслим телима.

Dakle vraćaju se u tijelo. Negirate vaskrsenje. Dakle kod vas nije opis vaskr. nego je to reinkarnacija.

To je ''inkarnacija" nesto u sta veruje svaki Hriscanin pa i vi Adventisti da se desilo sa Isusom, to je Hriscanski pojam! A ti si teoloski nepismen i pored toga si bezobrazan!

Ne uzme. Lažeš.

Kako vas ne uzme na nebo kad vas uznese a zemlja stoji pusta 1000 godina! Kako samo lazes!
To što ćeš reći formalno ne znači ništa, ono što vi vjerujete je reinkarnacija.

To sto ces ti neformalno da izvrnes, razvodnjavajuci Hriscansko ucenje o "inkarnaciji" i da ga pretvoris u "reinkarnaciju" mozes to isto i u vezi Isusa i njegovog otelovljenja da uradis i da tvrdis da je on uveo "reinkarnaciju"! Ali neces to ciniti posto i vi verujete isto to, ali ces u vezi nas namerno tvrditi 'reinkarnaciju' da bi imao za sta da nas optuzis!

Jako licemerno! Vec sam dokazao da si licemer, sem ako se sada ne pokajes i izvinis!
To si izmislio. Dakle ne vjerujete u vask. nego u reinkarnaciju.

Nisam izmislio, vi ne verujete u vaskrsenje vec u "ponovno stvaranje", tako stoji napisano u svakoj vasoj knjizi o toj temi! Lazov si! Stalno vase pogresno verovanje i grehe pripisujes nama. Radis sotonski posao izvrtanja! I to radis u inat namerno! Zato ces vise nego drugi stradati!
Onda vask. nema svrhu, naravno da Isus to nije rekao. Zato stoji da će ub grobovima čuti glas Isusa.

On je tu mislio o dogadjajima na zemlji - "zaista vam kazem, mrtvi ce cuti glas sina Bozjeg i izici ce.." , to se ostvarilo za vreme njegovog boravka na zemlji, a kad bude po drugi put dosao pise da ce "i one koji su mrtvi u Hristu dovesti sa sobom" , pa ste to izvrnuli i preveli sa "povesti sa sobom" sto ne stoji u izvornom tekstu!

Sve izvrcete jer ste prevaranti!
Tvoja nauka je u paganskoj mitol.

I nauka Isusa Hrista je u paganskoj mitologiji, i njega ste optuzili da prica mitove, radujem se sto je tebi nasa nauka paganska mitologija!
Vrlo važno i da jesam. Opet to nije dokaz da si ti u pravu.

Nije dokaz da sam u pravu, ali ti ni neces ni da priznas da si tvrdio da Duh ne nosi informaciju, cak i da si sada promenio misljenje, opet trebas znati da adventisti to ne uce, za njih je Duh energija i nista vise!
Osporeno stihom iz SZ. To si izbjegao.

Sta izbegao, ono za Edom da gori vecno?
Vec sam dokazao da se tu radi o konacnom sudu, vec sam oborio tvoju laz!
A jesam ja rekao da jesi. Rekao si da ovi nisu vjerovali u vask. a ja sam na to dodao da su imali praznik koji je ukazivao na vask. znači da su vjerovali.

Nisu znali smisao i znacaj tog praznika!
A nisam rekao da nisu verovali u vaskrsenje vec da se stavljaju u ulogu bezboznika i govore kako bi i bezboznici govorili i postavljali su pitanja stavljajuci se u njihovu poziciju, pa onda daju odgovore sa svoje strane. A vi to ne razumete! I od toga ste formirali teologiju, od njihovih pitanja a pitanja nisu odgovori!!!

Zato vama SZ nije ni jasan. Vi mislite da se njima suproti Isus i NZ kad kaze da mrtvi zive, pa onda supresujete te stihove u NZ, pendrecite bibliju (sto je neko primetio) i prevodite drugacije da biuskladili, a ne treba nista da se uskladjuje!
Ti ne znaš ni šta sam ti rekao. Ili namjerno to izvrćeš.

Stvarno ja ne razumem gluposti koje ti pises, jer ni sa razumom ni sa biblijom veze nemaju!

Zato sam skupio tvoje i Nelsimove nebuloze koje ću da oborim Biblijom i da uh dam ovdje.

Bas me briga sta je on pisao. Ti si opsednut, vidi se po tome sto skupljas tudje izjave koliko te ovo muci. A to je demonizovano stanje, nazalost!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Naravno da nema smisla da mu se vraca bezlicna energija,

To što tebi nema smisla, nekom drugom ima. Dokaz da ti negiraš vaskrsenje.

4Ta i mene je duh Božji stvorio, dah Svesilnoga oživio mene.

Zato ne lupaj gluposti.

rū-aḥ- רֽוּחַ־ The Spirit


wə-niš-maṯ וְנִשְׁמַ֖ת And the breath


Strong's Concordance
ruach: breath, wind, spirit
Original Word: ר֫וּחַ
Part of Speech: Noun Feminine
Transliteration: ruach
Phonetic Spelling: (roo'-akh)
Short Definition: spirit
NAS Exhaustive Concordance
Word Origin
from an unused word
Definition
breath, wind, spirit
NASB Translation
air (2), anger (1), blast (2), breath (31), breathless* (1), cool (1), courage (1), despondency* (1), exposed (1), grief* (1), heart (1), inspired (1), mind (3), motives (1), points (1), quick-tempered* (1), side (4), sides (2), Spirit (76), spirit (127), spirits (3), strength (1), temper (2), thoughts* (1), trustworthy* (1), wind (98), winds (7), windy (2), wrath (1).


Strong's Concordance
neshamah: breath
Original Word: נְשָׁמָה
Part of Speech: Noun Feminine
Transliteration: neshamah
Phonetic Spelling: (nesh-aw-maw')
Short Definition: breath
NAS Exhaustive Concordance
Word Origin
from nasham
Definition
breath
NASB Translation
blast (2), breath (15), breathes (1), life (1), persons alive (1), spirit (2), who breathed (3).

Eto ti dokaza da nije ista riječ upotrebljena za Duh Božji i za dah životni. Iako u nekim rečenicama znače isto.


Tim duhom oživljava ljude.

Pomiješao si babe i žabe. Nisam ja rekao da svaki duh je duh životni. Tipična nauka tradicionalista da miješaju što treba i ne treba. Ne razlikuješ DUH i DAH životni (duh životni) pa želiš miješanjem daha i duha da dokažeš kako je dah životni nešt svijesno. Jer kada se kaže duh Jakovljev onda se misli na Jakova. opet nije dokaz da je osoba izvan tijela. Jakov je osoba i duh njegov se odnosi na njega. Međutim duh je širi pojam od onog kojeg ti poznaješ.

I kontekst stiha određuje značenje. I duh (dah) životni se nekada predvodi kao sam DUH.


Pa da je ličnost, onda bi Isus otišao u nebo, a ne u grob. I Stefan predaje svoj duh Isusu. Svoj duh životni, a ne bukvalno sebe.

Zato je Isus izašao iz groba, a nije sišao sa neba.


Besmislena je tvoja nauka skroz, jer po vama Adam ne bi trebao nista da zna, jer nije primio licnost! Bio bi po vama kao prazan list papira! Ali on je znao i da govori i da hoda i da komunicira i da obradjuje zemlju i da daje imena zivotinjama. On je stvoren sa formiranom licnoscu, zato sto je Duh koji je on dobio vec bio gotova licnost!

Moja nauka je zlato, a tvoja je glupost nevidjena, jer ispada po vama da Adam ne bi trebalo da zna ni da hoda, a kamo li da govori!

Lupaš gluposti, ko je spomenuo Adama. Pripisuješ mi laži.

"Utelovljenje ili Inkarnacija ( lat.incarnatio) je jedan od ključnih hrišćanskih teoloških pojmova. Ovaploćenje označava Boga koji je postao plot (telo). Prema hrišćanskom učenju, to se zbilo rođenjem Isusa, sina božjeg, od device Marije, nazvane bogorodicom. "

(Izvor wikipedija.)

Ali to nije istio pojam. :roll::roll:

Kakve veze to ima sa ovim o čemu smo pričali. Vi vjerujete u REINKARNATIO.

Nasa smrt i vaskrsenje ce biti slicna Hristovom pa zato prolazimo istu "inkarnaciju" kao i on!

Sta ces, ti si teoloski nepismen!

Vi negirate smrt, kod vas je smrt samo prelazak u drugi oblik života. To nije smrt.

Bas ti hvala, dokazao sam gore da si prevarant, mi nemamo "reinkarnaciju" vec "inkarnaciju", a kroz to je prosao i Gospod Isus Hristos, onda optuzi i njega da je uveo 'reinkarnaciju'!

Sram te bre bilo!

kako nisi mogao da osporiš ono što sam dao onda si se uhvatio za INKARNATIO.

Nikakve veze sa ovim o čemu smo pričali.

Sram te bre bilo!

:roll::roll::roll:

To je ''inkarnacija" nesto u sta veruje svaki Hriscanin pa i vi Adventisti da se desilo sa Isusom, to je Hriscanski pojam! A ti si teoloski nepismen i pored toga si bezobrazan!

Ja sam spomenuo reinakarnaciju. To vi vjerujete. Da duša (kako vi kažete duh) ide gore to je ličnost i ponovo se vraća u tijelo.

Dakle negirate vaskrsenje.

Bas ti hvala, dokazao sam gore da si prevarant, mi nemamo "reinkarnaciju" vec "inkarnaciju",

Nije tačno, imate reinkar. to je ponovno vraćanje duše u tijelo.

:roll::roll::roll:Kako si se pokušao izvući sa INKAR.

A vaš opis (lažnog vasr. ) je u stvari reinkarnacija.

A Inkar. nema veze sa ovim što smo pričali. :roll::roll:

To je ''inkarnacija" nesto u sta veruje svaki Hriscanin pa i vi Adventisti da se desilo sa Isusom, to je Hriscanski pojam! A ti si teoloski nepismen i pored toga si bezobrazan!

To nema veze sa temom.

Kako vas ne uzme na nebo kad vas uznese a zemlja stoji pusta 1000 godina! Kako samo lazes!

Znači po tebi Biblija laže.

To sto ces ti neformalno da izvrnes, razvodnjavajuci Hriscansko ucenje o "inkarnaciji" i da ga pretvoris u "reinkarnaciju" mozes to isto i u vezi Isusa i njegovog otelovljenja da uradis i da tvrdis da je on uveo "reinkarnaciju"! Ali neces to ciniti posto i vi verujete isto to, ali ces u vezi nas namerno tvrditi 'reinkarnaciju' da bi imao za sta da nas optuzis!

Pa opis REINKAR. odgovara vašem shvatanje vaskr. znači da vi ne vjerujete u vaskr.

Nisam izmislio, vi ne verujete u vaskrsenje vec u "ponovno stvaranje", tako stoji napisano u svakoj vasoj knjizi o toj temi! Lazov si! Stalno vase pogresno verovanje i grehe pripisujes nama. Radis sotonski posao izvrtanja! I to radis u inat namerno! Zato ces vise nego drugi stradati!

Naš opis vaskr. to i jeste, biblijski. Ko je spomenuo ponovno stvaranje. Lažeš sve.

On je tu mislio o dogadjajima na zemlji - "zaista vam kazem, mrtvi ce cuti glas sina Bozjeg i izici ce.." , to se ostvarilo za vreme njegovog boravka na zemlji, a kad bude po drugi put dosao pise da ce "i one koji su mrtvi u Hristu dovesti sa sobom" , pa ste to izvrnuli i preveli sa "povesti sa sobom" sto ne stoji u izvornom tekstu!

Sve izvrcete jer ste prevaranti!

Pa nigdje se drugo i ne nalaze ljudi nego u grobu i čekaju vaskrsenje, kod vas je to reinka. vožnja duša gore, pa dole, pa opet gore. Još da im obezbjedite LIFT. :roll::roll:

I nauka Isusa Hrista je u paganskoj mitologiji, i njega ste optuzili da prica mitove, radujem se sto je tebi nasa nauka paganska mitologija!

Nije Isus uzeo pagansku priču radi nauke tih naroda, nego radi pouke koja je istinita.

Pa i jeste. Evo vaše nauke.

Tačno ovako i vjerujete.

"Patrokolovi podvizi i smrt" strana 349. "Rekavši to UMRE Patroklo, NJEGOVA DUŠA tiho odlete u carstvo mračnog Hada, žalosna što je napustila mlado snažno telo.


Evo i vašeg učenja. Važi kvaziteologa.

Теофан Затворник пише: „Па ти нећеш умрети. Тело ће твоје умрети, а ти ћеш прећи у други свет, жива, свега свесна и препознаваћеш сав свет око себе“ („За душу корисно штиво“, август 1894).

Sta izbegao, ono za Edom da gori vecno?
Vec sam dokazao da se tu radi o konacnom sudu, vec sam oborio tvoju laz!

A ibjegavaš ono što sam istakao, po tvojoj nakaradnoj nauci bi se trebao vidjeti i sada dim, što znači da u Otkr. neće biti vječnog mučenja.

Nisu znali smisao i znacaj tog praznika!

Svoju zabludu pripisuješ drugome.

A nisam rekao da nisu verovali u vaskrsenje vec da se stavljaju u ulogu bezboznika i govore kako bi i bezboznici govorili i postavljali su pitanja stavljajuci se u njihovu poziciju, pa onda daju odgovore sa svoje strane. A vi to ne razumete! I od toga ste formirali teologiju, od njihovih pitanja a pitanja nisu odgovori!!!

Jesi rekao si da nisu vjerovali.

Zato vama SZ nije ni jasan.

Da vama je jasan, pa kršite 4. zapov. jedete svinjetinu, klanjate se idolima. Vama je jasan, a nama nije. :beee:

Vi mislite da se njima suproti Isus i NZ kad kaze da mrtvi zive, pa onda supresujete te stihove u NZ, pendrecite bibliju (sto je neko primetio) i prevodite drugacije da biuskladili, a ne treba nista da se uskladjuje!

Vidimo da se suportimo po našoj nauci da se drži subota, nema svinjetine, nema idola.

Baš se mi suprotimo, a vi se slažete sa SZ. :beee:

Stvarno ja ne razumem gluposti koje ti pises, jer ni sa razumom ni sa biblijom veze nemaju!

Znam ja da je za tebe zdrava nauka glupost neviđena.

Bas me briga sta je on pisao. Ti si opsednut, vidi se po tome sto skupljas tudje izjave koliko te ovo muci. A to je demonizovano stanje, nazalost!

Pa pola mog vjerovanja se zasniva na vašoj zabludi. Čak sam odbacio učenje o duši (dok sam bio pravosl.) tako što sam čitao grčku mitologiju i shvatio da je to istina.

Ko zna istinu, zna i kakva je zabluda, a ti niti znaš istinu, a zabluda ti je istina. Tako da ne znaš ni šta je istina ni šta je zabluda. Ja boljem znam i pravoslavlje od tebe i adventizam.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
To što tebi nema smisla, nekom drugom ima. Dokaz da ti negiraš vaskrsenje.

Tebi je smisao besmisao.

4Ta i mene je duh Božji stvorio, dah Svesilnoga oživio mene.

Zato ne lupaj gluposti.

rū-aḥ- רֽוּחַ־ The Spirit


wə-niš-maṯ וְנִשְׁמַ֖ת And the breath

Ovde se radi o BOJEM DUHU I BOZJEM DAHU KOJIM ON STVARA!

To ne dokazuje da je "Duh", bezlicna energija!

Upravo je suprotno!

BOG JE STVARAO SVOJIM DUHOM I SVOJIM DAHOM. A OVDE SE NE GOVORI STA JE TO, VEC DA JE ON TIME STVARAO!

Evo potvrde:

"Jahvinom su riječju nebesa sazdana
i dahom usta njegovih sva vojska njihova.
"

Duh i Dah su korisceni pri stvaranju, a ovaj Dah je Bozji Duh. U njemu je pored energije sadrzana i licnost i informacija. Kad covek umre Dah ili Duh se vraca ka Bogu, jer ga je on dao i on je osim tela, posto se on "udahnjuje"!

Kao sto sam rekao, smo svi mi deo Boga, kako rece Pavle "jer smo i rod njegov". Taj Duh - se njemu vraca posle smrti, i nosi informaciju - licnost. Bog onda raspolaze licnoscu i moze vaskrsnuti coveka. Ali Duh ne umire. Mi prakticno zivimo u Bogu dok god smo na zemlji a i posle nase smrti.

Eto ti dokaza da nije ista riječ upotrebljena za Duh Božji i za dah životni. Iako u nekim rečenicama znače isto.

Nije ista rec upotrebljena ali oni se poistovecuju i jesu isto! To se vidi iz konteksta!

Tim duhom oživljava ljude.
A ko je rekao da ne ozivljava Duhom?

"Pošalješ li dah svoj, opet nastaju,
i tako obnavljaš lice zemlje."

"Uzmes dah svoj k sebi i oni ginu.."

Pomiješao si babe i žabe. Nisam ja rekao da svaki duh je duh životni. Tipična nauka tradicionalista da miješaju što treba i ne treba. Ne razlikuješ DUH i DAH životni (duh životni) pa želiš miješanjem daha i duha da dokažeš kako je dah životni nešt svijesno.
Evo dokaz da se poistovecuju i da su isto:

"Jer zaista, kob ljudi i zvijeri jedna je te ista. Kako ginu oni, tako ginu i one; i dišu jednakim Dahom, i čovjek ničim ne nadmašuje zvijer, jer sve je ispraznost. I jedni i drugi odlaze na isto mjesto; svi su postali od praha i u prah se vraćaju. Tko zna da li Duh ljudski uzlazi gore, a Duh zvijeri silazi dolje k zemlji?"

Ovde se za prvu rec koristi wə·rū·aḥ (DAH, VETAR, DISANJE) dok je druga rec prosto rū·aḥ (DUH). Obe su reci konstrukcijski slicne i koriste se za vetar, dah, disanje, energiju ali i za coveka samog odnosno njegovu licnost - um!

Jer kada se kaže duh Jakovljev onda se misli na Jakova. opet nije dokaz da je osoba izvan tijela. Jakov je osoba i duh njegov se odnosi na njega. Međutim duh je širi pojam od onog kojeg ti poznaješ.

Duh je isto sto i Dah! Naravno da znaci da je izvan tela, jer Dah se "udahnjuje", to je kod stvaranja savsvim jasno: "Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša."

U covekovom telu se dakle nalazi "Bozja komponenta", strano telo, koje mu se nakon smrti - vraca!

I kontekst stiha određuje značenje. I duh (dah) životni se nekada predvodi kao sam DUH.

Eto potvrdio si da se Duh i Dah poistovecuju i prevodioci ih poistovecuju, a ti kad odes da analiziras same reci vidis da su slicne, da imaju slicno znacenje svuda.. Razlike su u detaljima. Jeste da kontekst odredjuje znacenje, ali je jasno sta je Duh (Dah), on je deo Boga samog, strana komponenta koja se udahnjuje u telo!

Pa da je ličnost, onda bi Isus otišao u nebo, a ne u grob. I Stefan predaje svoj duh Isusu. Svoj duh životni, a ne bukvalno sebe.

Predaje mu ''licnost'' sebe samog, jer on je u Bogu , u Bogu zivi - "jer po njemu zivimo i micemo se i jesmo" - po tom Duhu koji nam je dao i koji je u nama, mi smo u Bogu i on u nama.

Dakle Duh je kao sto sam i rekao ranije, nosioc covekove licnosti!

Tvoja crkva to ne uci, dok nasa uci. Vama je Duh obicna energija!

Zato je Isus izašao iz groba, a nije sišao sa neba.
A kako je propovedao mrtvima onda? Bezveze ti je argument da nije sisao do raja kad je zlocincu rekao "danas ces biti samnom u raju". Raj nije na nebu uopste! Ti mislis da je raj na nebu, nemas pojma!

Kazes "izasao je iz groba", lupetas tu gluposti, formalno tumacis tekst kad ti odgovara, a kad ti ne odgovara onda neformalno...

Lupaš gluposti, ko je spomenuo Adama. Pripisuješ mi laži.
Adam je dokaz, jer kad Duh ne bi bio licnost, Adam bi bio prazan list papira, kao beba, ne bi znao ni da hoda! Ali nije bilo tako, vec je stvoren kao kompletna osoba sa licnoscu a Duh je licnost!

Kakve veze to ima sa ovim o čemu smo pričali. Vi vjerujete u REINKARNATIO.

Ne verujemo mi u "reinkarnatio" vec u "inkarnaciju", nesto u sta veruju svi Hriscani pa i vasa crkva, jasno se zna razlika izmedju "neprestanog seljenja dusa" i "inkarnacije" sto je "otelovljenje" sto se desava samo jednom!

Namerno ovde izazivas, bezobrazan si!
Nije ni cudo sto se dovedes u situaciju da te udare!

Vi negirate smrt, kod vas je smrt samo prelazak u drugi oblik života. To nije smrt.
Pa onda i vi negirate smrt, ni vama smrt nije konacna vec je san nakon cega sledi vaskrsenje. Dakle i vama je smrt prelazak iz smrti u zivot skoro trenutno! Jer san je relativno vreme...

kako nisi mogao da osporiš ono što sam dao onda si se uhvatio za INKARNATIO.

Sve sam ti osporio, a ti nista drugo nisi ni pisao nego gluposti o INKARNATIJU!!!

Nikakve veze sa ovim o čemu smo pričali.



:roll::roll::roll:

Ismejavajnje i kezenje je svojstveno farisejima!

Ja sam spomenuo reinakarnaciju. To vi vjerujete. Da duša (kako vi kažete duh) ide gore to je ličnost i ponovo se vraća u tijelo.

A ja sam dokazao da je to "otelovljnje" a ne reinkarnacija, jer reinkarnacija je "neprestano seljenje dusa". Svi Hriscani veruju u INKARNACIJU pa i ti! To se desilo kod Hrista! On se INKARNIRAO! Pa onda optuzi i Hrista za ''reinkarnaciju" kao i nas!

Dakle negirate vaskrsenje.

Pa vi negirate vaskrsenje, u vasim knjigama, jel hoces da ti citiram?
Svuda pisete kako je vaskrsenje u stvari "ponovno stvaranje" , umesto kao sto Biblija i grcki uce "ponovno podizanje". Nama osobe vaskrsavaju, dok vi od mrtvih pravite kopije "ponovnim stvaranjem"!

Nije tačno, imate reinkar. to je ponovno vraćanje duše u tijelo.

:roll::roll::roll:Kako si se pokušao izvući sa INKAR.

Pa evo kako si bezobrazan! Kako se kezis i izazivas!

Ti uopste ne znas da razgovaras, ili si jako bezobrazan , zato ljudi i hoce da ti udele par disciplinskih!

A vaš opis (lažnog vasr. ) je u stvari reinkarnacija.

:roll::roll:

Ti hoces da iznerviras ljude namerno, a to nisu odlike Hriscana. I onda se zalis sto hoce da te udare! To ismejavanje je nisko!


Naš opis vaskr. to i jeste, biblijski. Ko je spomenuo ponovno stvaranje. Lažeš sve.
Ne lazem! U svim vasim knjigama je objasnjeno vaskrsenje "ponovnim stvaranjem" i u nasoj debati vi na tome cak i insistirate! Dakle vi ne verujete u vaskrsenje!

Pa nigdje se drugo i ne nalaze ljudi nego u grobu i čekaju vaskrsenje, kod vas je to reinka. vožnja duša gore, pa dole, pa opet gore. Još da im obezbjedite LIFT. :roll::roll:

I vama je isto voznja gore dole, vas Bog uzme gore da bi vas spustio dole!
Na nebu ste 1000 godina, pa vas onda spusti dole da zivite na zemlji..

Nabavicu vam subotarski lift da se vozate!!!


Tačno ovako i vjerujete.

"Patrokolovi podvizi i smrt" strana 349. "Rekavši to UMRE Patroklo, NJEGOVA DUŠA tiho odlete u carstvo mračnog Hada, žalosna što je napustila mlado snažno telo.

Slicnosti nisu identicnosti! To sto drugi veruju u zagrobni zivot, nije dokaz da Biblija to ne uci!

Zasto to uopste i dajes?

Evo i vašeg učenja. Važi kvaziteologa.

Теофан Затворник пише: „Па ти нећеш умрети. Тело ће твоје умрети, а ти ћеш прећи у други свет, жива, свега свесна и препознаваћеш сав свет око себе“ („За душу корисно штиво“, август 1894).

Amin!

A ibjegavaš ono što sam istakao, po tvojoj nakaradnoj nauci bi se trebao vidjeti i sada dim, što znači da u Otkr. neće biti vječnog mučenja.

Ne bi se trebao videti dim, jer prorocanstvo ne govori o Edomu doslovno, vec je to receno za buducnost. Dokazao sam da se odnosi na buducnost a ne doslovno za Edom. Izvrces Pismo namerno!

Svoju zabludu pripisuješ drugome.
To radis ti, svoje zablude si nam pripisao, i to sam dokazao. A to radis u vezi svega, fromalizma, vaskrsenja, reinkarnacije itd..

Jesi rekao si da nisu vjerovali.
Jesam, neki od njih stvarno nisu znali za vaskrsenje. Ali to je nebitno.

Da vama je jasan, pa kršite 4. zapov. jedete svinjetinu, klanjate se idolima. Vama je jasan, a nama nije. :beee:

Pa naravno kad mi razumemo smisao zapovesti, ti da razumes smisao, ne bi se bojao da izrazis postovanje svetim predmetima, ne bi se plasio da se poklonis pred Bozjim hramom, razumeo bi da subota nije obavezna Hriscanima kad ne bi formalisticki tumacio tekst NZ, i razumeo bi da je razlog davanja propisa o citoj i necistoj Hrani duhovnog karaktera!


Vidimo da se suportimo po našoj nauci da se drži subota, nema svinjetine, nema idola. Baš se mi suprotimo, a vi se slažete sa SZ. :beee:

I ponavljas jedno isto kao opsednut, odnosno demonizovan, sto i jesi!
Jos da pocnes da se bekeljis , to demonizaovani rade!

Znam ja da je za tebe zdrava nauka glupost neviđena.

Ne videh nista zdravo kod tebe, samo bolesno ismejavanje, ruganje, teranje inata i izazivanje!

Pa pola mog vjerovanja se zasniva na vašoj zabludi. Čak sam odbacio učenje o duši (dok sam bio pravosl.) tako što sam čitao grčku mitologiju i shvatio da je to istina.

Nisi ti odbacio ucenje o dusi zato sto si sam citao grcku mitologiju, nego su ti Adventisti rekli da trazis dokaze za njihovce tvrdnje u mitlogiji!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dah ili Duh Božji koji je udahnuo u nos Adama je životodavna sila koja izlazi iz nutrine Boga kao izvora života.

Kad čovek umre - ta sila se vraća u nutrinu Boga.

Dakle, ne postoji nikakav čovečiji Duh koji izlazi iz tela i vraća se Bogu, jer Bog ne jede ljudske duhove, pa ih drži u svom stomaku.

"Kad bi na sebe okrenuo srce svoje, uzeo bi k sebi duh svoj i disanje svoje; Izginulo bi svako telo, i čovek bi se vratio u prah" ( knjiga o Jovu 34. 14 - 15 )

Ovaj tekst jasno kaže "da kada bi Bog uzeo tu silu sa zemlje, izginulo bi sve u jednom trenutku, što znači da se tu ne radi o pojedinačnim navodnim duhovima, već o sili koja oživljava SVU tvorevinu".
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Evo potvrde:

"Jahvinom su riječju nebesa sazdana
i dahom usta njegovih sva vojska njihova.
"

Pa i za stvaranje Adama je korištena riječ Asah ili Jatsar, što znači da je on stvoren od zemlje, a to ne znači da ga je zemlja stvorila. Iako bi po tvojoj nakardnoj logici ispalo da ga je zemlja stvorila. Dahom usta znači da su oživjeli. Kada je Adam postao živ, kada je dobio dah. Dakle duh životni, a ne kada je dobio osobu.

Duh i Dah su korisceni pri stvaranju, a ovaj Dah je Bozji Duh. U njemu je pored energije sadrzana i licnost i informacija. Kad covek umre Dah ili Duh se vraca ka Bogu, jer ga je on dao i on je osim tela, posto se on "udahnjuje"!

Učenje hindu religije je da je Bog lično u nama. Glupost. Pa piše i sada da primimo Hrista, misli se na njegov način života, a ne bukvalno Njega kao osobu u sebi. Stvarno PC koči mozak ljudima.

Kao sto sam rekao, smo svi mi deo Boga, kako rece Pavle "jer smo i rod njegov". Taj Duh - se njemu vraca posle smrti, i nosi informaciju - licnost. Bog onda raspolaze licnoscu i moze vaskrsnuti coveka. Ali Duh ne umire. Mi prakticno zivimo u Bogu dok god smo na zemlji a i posle nase smrti.

Da je tako onda ne bi trebalo vask. ali nije tako. Ti baš omalovažavaš Boga, strah me dokle će to Bog trpiti.

A ko je rekao da ne ozivljava Duhom?

"Pošalješ li dah svoj, opet nastaju,
i tako obnavljaš lice zemlje."

"Uzmes dah svoj k sebi i oni ginu.."

Nema veze duh Božji, sa dahom život. Ti ne znaš kada je duh duh Božji, duh život. vjetar itd.

Eto potvrdio si da se Duh i Dah poistovecuju i prevodioci ih poistovecuju, a ti kad odes da analiziras same reci vidis da su slicne, da imaju slicno znacenje svuda.. Razlike su u detaljima. Jeste da kontekst odredjuje znacenje, ali je jasno sta je Duh (Dah), on je deo Boga samog, strana komponenta koja se udahnjuje u telo!

Potvrda nečega nije negacija nečeg drugog uvijek, niti je to potvrda tvoje nauka. Jer duh može da znači i vjetar. Ti kako usko razmišljaš, tako i pojmove svodiš na usko značenje, samo jedno značenje koje odg. tebi. Prava nauka je progresivna, a ne nazadna, sužavanje značenja.

Ztao ja mogu da osporim tvoje, a ti ne možeš moje. Jer se to vidi i po broju stihova, tvoja nauka se svela na par stihova (koje si naravno izvrnuo), a moja na dosta stihova.

Za dušu imate 2-3 stiha i vaše tumačenje je osporeno.

"Jer zaista, kob ljudi i zvijeri jedna je te ista. Kako ginu oni, tako ginu i one; i dišu jednakim Dahom, i čovjek ničim ne nadmašuje zvijer, jer sve je ispraznost. I jedni i drugi odlaze na isto mjesto; svi su postali od praha i u prah se vraćaju. Tko zna da li Duh ljudski uzlazi gore, a Duh zvijeri silazi dolje k zemlji?"

Positovjećen je termin nekada, ali nije značenje u smislu da je uvijek osoba. Pa isti termin je i za vjetar duh, pa nije vjetar osoba.

Predaje mu ''licnost'' sebe samog, jer on je u Bogu , u Bogu zivi - "jer po njemu zivimo i micemo se i jesmo" - po tom Duhu koji nam je dao i koji je u nama, mi smo u Bogu i on u nama.

Dakle Duh je kao sto sam i rekao ranije, nosioc covekove licnosti!

Tvoja crkva to ne uci, dok nasa uci. Vama je Duh obicna energija!

Avram reče Bogu da je prah (u osnovi prah) nije rekao da je i prah i duh kao dva bića. Tako da je tvoja nauka besmislena, ljudi su govorili da idu u prah, a nisu rekli idemo tzijelom u prah, a duhom gore. Tvoja nauka je toliko jadna, da te sada žalim, tvoj način razmišljanja.

I jasno da ćeš za ove laži odgovarati. Siguran sam. Dakle već sada (ako se šta ne promijeni) ti si izgubljen.

To se po Bibliji zove hodajući mrtvac.

A kako je propovedao mrtvima onda? Bezveze ti je argument da nije sisao do raja kad je zlocincu rekao "danas ces biti samnom u raju".

Jel bio taj dan u grobu ili u raju?

Raj nije na nebu uopste! Ti mislis da je raj na nebu, nemas pojma!

Kazes "izasao je iz groba", lupetas tu gluposti, formalno tumacis tekst kad ti odgovara, a kad ti ne odgovara onda neformalno...

Znači za tebe je grob raj.

Adam je dokaz, jer kad Duh ne bi bio licnost, Adam bi bio prazan list papira, kao beba, ne bi znao ni da hoda! Ali nije bilo tako, vec je stvoren kao kompletna osoba sa licnoscu a Duh je licnost!

Bez duha ž. je mrtav, šta nekog briga što ti uvodiš svoju logiku u Bibliju, ja se držim Pisma, ne zanima me tzvoja logika, nego Pismo. Adam nije bio živ nez duha, a Adam je u osnovi prah, a nije duh. Sa duhom je postao duša živa, a nakon toga više nije živ. I to je sve što Biblija govori i to je tako. Tvoja filozofija me ne zanima. Pročitao sam 800 str. filozofije za ispit i sada trebam tvoju još da čitam. Ti moraš da izađeš iz Biblije jer nemaš nauku u toj knjizi, moraš da uđeš u fillozofiju. Biblija samo jednom spominje tu riječ i nije u pozitivnom smislu.

Pa ličnost može id a bude mrtva, osoba. Dakle Biblija konstatuje da je Adam postao živa osoba zbog duha,a ne da je duh ž. osoba. Stvarno je jadna tvoja, jadnija nego što sam mislio.

Ne verujemo mi u "reinkarnatio" vec u "inkarnaciju", nesto u sta veruju svi Hriscani pa i vasa crkva, jasno se zna razlika izmedju "neprestanog seljenja dusa" i "inkarnacije" sto je "otelovljenje" sto se desava samo jednom!

Ajde budi pošten opiši mi svoje vjerovanje.

Pa onda i vi negirate smrt, ni vama smrt nije konacna vec je san nakon cega sledi vaskrsenje. Dakle i vama je smrt prelazak iz smrti u zivot skoro trenutno! Jer san je relativno vreme...

Pa to je po Bibliji, prva smrt je san, ali je smrt, nije život u duhovnom obliku.

Pa evo kako si bezobrazan! Kako se kezis i izazivas!

Ti uopste ne znas da razgovaras, ili si jako bezobrazan , zato ljudi i hoce da ti udele par disciplinskih!

Eto koliko si isključio razum, da sam već dao objašnjenje, da ga nisam isprovocio. Jako si pokvarena osoba.

Ti hoces da iznerviras ljude namerno, a to nisu odlike Hriscana. I onda se zalis sto hoce da te udare! To ismejavanje je nisko!

Nisi čitao slučaj Ilije i lažnih proroka (Valovih) a isto se kod tebe vidi idolopoklonstvo, jer si mi rekao da sam ja niko i ništa, a Jovan krstitelj je pravednik, pa svi su pred Bogom niko i ništa i svi su zaslužili smrt. ti dakle obožavaš ljude.

Slicnosti nisu identicnosti! To sto drugi veruju u zagrobni zivot, nije dokaz da Biblija to ne uci!

Zasto to uopste i dajes?

Pa Biblija uči suprotno.


Samo ti njima vjeruj zato ideš u propast, kao što i vidimo da je rasulo u pravosl. narodima od nemorala. Čak gore nego na Zapadu.

Ne bi se trebao videti dim, jer prorocanstvo ne govori o Edomu doslovno, vec je to receno za buducnost. Dokazao sam da se odnosi na buducnost a ne doslovno za Edom. Izvrces Pismo namerno!

Po tvojoj logici bi se trebao vidjeti. NIsi objasnio kako sam izvrnuo Pismo, čak si se formalno složio sa mnom da ne treba da se vidi.

To radis ti, svoje zablude si nam pripisao, i to sam dokazao. A to radis u vezi svega, fromalizma, vaskrsenja, reinkarnacije itd..

Ja sam samo istakao vaše zablude i Biblijom dokazao da učite laži.

Dao si teške optužbe bez objašnjenja, ako si ti isključio razum, ja nisam. Tražim da bi daš objašnjenje. Kažeš da si dokazao, a nisi. Samo kleveta.

Jesam, neki od njih stvarno nisu znali za vaskrsenje. Ali to je nebitno.

A praznovali praznik koji ukazuje na uskrs. Dakle svoju zabludu si pripisao njima, da bi se na njihz pozvao.

Naravno da je bitno, jer iznosiš laži da nisu vjerovali, pošto ti ne vjeruješ, vjeruješ formalno, ali istinski ne.

Pa naravno kad mi razumemo smisao zapovesti, ti da razumes smisao, ne bi se bojao da izrazis postovanje svetim predmetima, ne bi se plasio da se poklonis pred Bozjim hramom, razumeo bi da subota nije obavezna Hriscanima kad ne bi formalisticki tumacio tekst NZ, i razumeo bi da je razlog davanja propisa o citoj i necistoj Hrani duhovnog karaktera!

onaj ko razumije smisao zapov. taj ih drži, ko ih ne drži ili ih formalno drži taj ne razumije zapov.

Ti si formalno držao zapov. o suboti. Nisi shvatio smisao, jer da jesi i dalje bi držao subotu.

I ponavljas jedno isto kao opsednut, odnosno demonizovan, sto i jesi!
Jos da pocnes da se bekeljis , to demonizaovani rade!

Nisi čitao Iliju i Valove proroke. Ti se i ne smiješ, jer ipak nisi 100% siguran da si u pravu. Plašiš se jer u sebi duboko osjetiš da je ono što ja govorim istina Biblije.

Ja mogu komotno da se rugam tvojoj nauci. Da spominjem lift, da vašu nauku izvrnem ruglu. Ti mene lično vrijeđaš i ja tebe. Ali mojoj nauci se ne smiješ rugati.

Ja za tvoju nauku mogu da se rugam do mile volje.

Ne videh nista zdravo kod tebe, samo bolesno ismejavanje, ruganje, teranje inata i izazivanje!

Šta imaš gledati mene, gledaj moju nauku. Da rugaću se vašoj nauci, ti nećeš moći mojoj, možda hoćeš, ali pazi rugaš se Božjoj nauci, a Bog gleda. Vidiš meni je Laodik. rekao da si mu priznao da je sve ovo što HAC kaže istina i da ćeš je prihvatiti jednog dana i rekao mi je da te ne diram da on hoće da te privuče istini. A ja sam mu rekao ako zna (ti) da je istina, što ne prihvati odmah. Nema tu hoću nekada u nekoj budućnosti, ako znaš prihvati.

Nisi ti odbacio ucenje o dusi zato sto si sam citao grcku mitologiju, nego su ti Adventisti rekli da trazis dokaze za njihovce tvrdnje u mitlogiji!

Sa učenjem Biblije (koju ima HAC) sam upotpunosti shvatio laži o duši u PC.

Dakle samo sam proširio svoje znanje.

Nisu oni meni rekli da ja taržim dokaze u mitologiji, ti svoju nauku daokazuješ mitologijom.

Sada te pozivam ajd probaj da se rugaš nauci koju iznosimo Laodik. i ja, ti možeš da spomeneš neku svoju logiku i tome.

Ajd baš da vidim da li smiješ? I da vidim dokle bi se rugao. Bio jednom jedan Ahmed Didat, hulio na Bibliju mnogo i znaš kako je završio?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Dah ili Duh Božji koji je udahnuo u nos Adama je životodavna sila koja izlazi iz nutrine Boga kao izvora života.

Jeste sila, niko nije ni tvrdio da nije, ali je takodje i nosioc licnosti!

Kad čovek umre - ta sila se vraća u nutrinu Boga.

I to sam potvrdio! Naravno da mu se vraca.

Ali ti ne mozes objasniti zasto mu se Duh stoke ne vraca ako je to samo energija!

Zasto bi odbijao zivotinjski Duh?

Znaci nije to samo energija, ona je vise od toga! Ona je licnost, i zato covekov Duh prima a zivotinjski ne prima, jer mu ne treba njihov Duh, jer zivotinje nece vaskrsnuti!

Dakle, ljudski Duh prima radi vaskrsenja!

I Hristos i Apostol Stefan mu "predaju svoj Duh" , za njih je bilo jako vazno da Bog primi nazad njihov Duh, zato da bi ih vaskrsnuo.

Kad bi to bila obicna "bezlicna energija", ne bi oni brinuli da li ce mu se taj Duh vratiti, jer to ne bi imalo nikakav znacaj!

Dakle, ne postoji nikakav čovečiji Duh koji izlazi iz tela i vraća se Bogu, jer Bog ne jede ljudske duhove, pa ih drži u svom stomaku.

Cuj ovo "jede ljudske Duhove''!? Boze mili s kim ja pricam! Sta lupetas ti ovde?

"Kad bi na sebe okrenuo srce svoje, uzeo bi k sebi duh svoj i disanje svoje; Izginulo bi svako telo, i čovek bi se vratio u prah" ( knjiga o Jovu 34. 14 - 15 )

Ovaj tekst jasno kaže "da kada bi Bog uzeo tu silu sa zemlje, izginulo bi sve u jednom trenutku, što znači da se tu ne radi o pojedinačnim navodnim duhovima, već o sili koja oživljava SVU tvorevinu".

Laodikeja, taj Bozji Duh je univerzalan!
Kao sto svi imaju istu krv, tako svi ljudi imaju isti Duh! Ali nije svaka krv ista u potpunosti, ona je od osobe do osobe drugacija..

Tako je i sa Duhom! On se deli svima, i isti je, ali svaki covek razvija svoj Duh, kao sto svaki covek ima svoju krv!

Taj Duh koji je Bog dao prvom coveku, se dakle prenosi sa oca na sina. Kada se osoba rodi ona nasledjuje Duh od svojih roditelja.

Mi dakle samo prenosimo zivot, mi ga ne stvaramo!

Ovo takodje objasnjava i fenomen reinkarnacije, gde neka deca govore strane jezike koje nikada nisu ucili ili se secaju nekih predela i dogadjaja. To je greska u prenosu Duha, jer Duh je univerzalan, pa svi ljudi nasledjuju jedan te isti Duh svojih predaka, u kojem je sadrzano svo znanje sveta. To znanje se supresuje kako dete odrasta.. Zato ono brzo uci da govori jezik u pocetku, jer je u Duhu znanje, ali kako odrasta i njegova licnost se razvija, to kolektivno znanje Duha se supresuje u podsvest.

Kod fenomena reinkarnacije to se ne desava, vec dolazi do greske, nesto slicno genetskoj gresci, jer ta deca cak i lice na osobe za koje tvrde da su nekada bili..

Dokaz da Duh u sebi nosi, info. , znanje itd.. imas i kod Ilije, kad je Jelisej trazio da "dva dela Ilijinog Duha ostanu na njemu"!

I tako mu je bilo!

Taj Duh se dakle deli, kao i krv sto se deli, ali covek vremenom od njega formira svoj sopstveni Duh i identitet, kroz iskustvo i ucenje. I taj Duh tako oblikovan se na kraju vrati Bogu!

Moze se reci da mi zivimo u Bogu, jer "kroz njega zivimo i micemo se i jesmo" , "jer smo i rod njegov", on je nas Otac. A sva deca imaju ocevu krv, tako i mi imamo Bozji Duh. To je nesto nematerijalno, i umetnuto u telo!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527

Brate Mire, pregledao sam tvoje komentare na ovoj temi i vidim da neprestano pravis istu gresku. Kad stavis znak navoda za bilo ciju izjavu, duznost ti je da stavis reference. Molim te nemoj to da zaboravis, jer ovako usporavas diskusiju.


Jeste sila, niko nije ni tvrdio da nije, ali je takodje i nosioc licnosti!!

Mire, sila nikad nije nosilac licnosti. Licnost postoji dotle dok su Dah zivotni i telo zajedno, dotle postoji i dusa. Tako Dah zivotni, telo i dusa su licnost, a cime se razdvoje, licnost se gubi do vaskrsenja. Dah zivotni vraca se Bogu, izvoru sile koja ozivljava, a ne kao licnost.

U predhodnom komentaru izjavio si i ovu:
Ne lazem! U svim vasim knjigama je objasnjeno vaskrsenje "ponovnim stvaranjem" i u nasoj debati vi na tome cak i insistirate! Dakle vi ne verujete u vaskrsenje![/QUOTE]

Mire, ja sam to mnogo puta ovde obajsnjavao.
Kako je Bog stvorio coveka:"A stvori Gospod Bog coveka od praha zemaljkoga, i dunu mu u nos dah zivotni, i posata covek dusa ziva." 1. Mojsijeva 2,7.


Kad covek umire, desava se obrnuti proces. Kao sto je spajanjem daha zivotbog sa telom nastala dusa ziva, tako se prilikom smrti rastavljanjem daha zivotnog od tela licnost gubi. Dah koji Bog uzima, je sila kojom je oziveo materiju, a kad ga uzima, ta materija ostaje bez zivota, dakle nasupa smrt.
Prilikom vaskrsenja, Bog ponovo vraca silu koju je uzeo prilikom smrti, i ponovo ozivljava ona ista licnost, a ne nekakva druga. To nije poniovno stvaranje, nego vasksenje tj. vracanje u zivot licnost koja je bila umrla.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Pa i za stvaranje Adama je korištena riječ Asah ili Jatsar, što znači da je on stvoren od zemlje, a to ne znači da ga je zemlja stvorila. Iako bi po tvojoj nakardnoj logici ispalo da ga je zemlja stvorila. Dahom usta znači da su oživjeli. Kada je Adam postao živ, kada je dobio dah. Dakle duh životni, a ne kada je dobio osobu.
Niko ne kaze da je Duh stvorio vec je Bog stvorio, sta lupetas tu i filozofiras o zemlji? Kao nesto si rekao a nisi rekao nista niti si pobio ono gore!

Da Adam nije dobio licnost, bio bi kao prazan list papira, ne bi znao ni da govori ni da hoda, niti bilo sta, bio bi kao malo dete! Ali nije bilo tako, vec je od pocetka bio formirana licnost! Dakle Duhom mu je darovana licnost!

Učenje hindu religije je da je Bog lično u nama. Glupost. Pa piše i sada da primimo Hrista, misli se na njegov način života, a ne bukvalno Njega kao osobu u sebi. Stvarno PC koči mozak ljudima.

Ko je rekao da je Bog licno u nama? Sta lupetas tu?

Kao sto covek nasledjuje krv svog oca i genetiku, tako smo i mi nasledili Duh naseg Oca tj. Boga. Mi smo "rod njegov", njegova deca, to i Pavle kaze!!!

Da je tako onda ne bi trebalo vask. ali nije tako. Ti baš omalovažavaš Boga, strah me dokle će to Bog trpiti.

Naravno da treba vaskrsenje i vracanje u telo, jer covek nije stvoren da bude bez tela, niti ijedno zivo bice bilo to andjeo ili drugo sta..

Nema veze duh Božji, sa dahom život. Ti ne znaš kada je duh duh Božji, duh život. vjetar itd.

Ja sam dokazao da ima veze!

Potvrda nečega nije negacija nečeg drugog uvijek, niti je to potvrda tvoje nauka.

Nemoj da mi filozofiras filozofe!

Ti si potvrdio da se Duh i Dah poistovecuju i prevodioci ih poistovecuju, a ti kad odes da analiziras same reci vidis da su slicne, da imaju slicno znacenje svuda.. Razlike su u detaljima. Jeste da kontekst odredjuje znacenje, ali je jasno sta je Duh (Dah), on je deo Boga samog, strana komponenta koja se udahnjuje u telo! To ne mozes osporiti.

ositovjećen je termin nekada, ali nije značenje u smislu da je uvijek osoba. Pa isti termin je i za vjetar duh, pa nije vjetar osoba.

Eto vidis da se poistovecuju Duh i Dah i ti si cak priznao to.

Pa nisam ja rekao da Duh uvek znaci osoba, nekad je i vetar sila ili energija!

Ali je kljucno zapaziti da se svi ovi termini odnose na jedno isto, i taj Duh jeste sve to on i jeste "kao vetar, energija ali je na kraju i osoba"!

Da li ti mozes poreci bilo sta od ovih opisa da nije tacan?

Ne mozes!

Dakle Duh je sve to!

Avram reče Bogu da je prah (u osnovi prah) nije rekao da je i prah i duh kao dva bića. Tako da je tvoja nauka besmislena, ljudi su govorili da idu u prah, a nisu rekli idemo tzijelom u prah, a duhom gore. Tvoja nauka je toliko jadna, da te sada žalim, tvoj način razmišljanja.

Pa nisu oni ocekivali da idu gore na nebo, zato sto su bili koncentrisani na zemaljsko, mislili su da ce nagradu za sluzbu Bogu dobiti jos u ovom zivotu. Ocekivali su grad na zemlji. Ali nisu doziveli ispunjenje obecanja..

Jovovi tesioci su smatrali npr. da pravednici dobijaju nagradu jos u ovom zivotu.

U najboljem slucaju su verovali u vaskrsenje sto verujemo i mi danas.. Ali nisu znali sve pojedinosti o tome, to je otkriveno kasnije..

Svi oni tekstovi koji govore da nema nista posle smrti, govore i o besmislu zivota, a to su reci bezboznika, jer se pisci stavljaju u ulogu bezboznika da pokazu sta oni govore. Zato te reci nisu od teoloskog znacaja nama, kao da na njima mozemo temeljiti dogmu.. Pogotovo ne, zato sto oni nisu ni znali punu istinu o tome..

NZ ipak govori nesto sasvim drugo o stanju umrlih...

Jel bio taj dan u grobu ili u raju?
Bio je u raju i u hadesu, a ta dva mesta su jedno do drugog!

Znači za tebe je grob raj.
Formalno tumacis onda kad ti odgovara, hvatas se reci..

Ajde budi pošten opiši mi svoje vjerovanje.

Sta te zanima?

a to je po Bibliji, prva smrt je san, ali je smrt, nije život u duhovnom obliku.

Jeste, ali optuzujes nas bezveze, govoreci o nekom vozanju gore dole..

Eto koliko si isključio razum, da sam već dao objašnjenje, da ga nisam isprovocio. Jako si pokvarena osoba.

Ali jesi ga isprovocirao, izazivao si.. Nisam ja pokvaren sto konstatujem, dobro te znam kako pises..

Nisi čitao slučaj Ilije i lažnih proroka (Valovih) a isto se kod tebe vidi idolopoklonstvo, jer si mi rekao da sam ja niko i ništa, a Jovan krstitelj je pravednik, pa svi su pred Bogom niko i ništa i svi su zaslužili smrt. ti dakle obožavaš ljude.

Naravno da sam citao Iliju, ali on je prorok a ti si niko i nista! I Jovan je prorok a ti si niko i nista.

A namerno si to izokrenuo da ja obozavam ljude, vidis kako si los, a oboje slusamo te proroke.

Tripo, jesi ti prorok?

Samo ti njima vjeruj zato ideš u propast, kao što i vidimo da je rasulo u pravosl. narodima od nemorala. Čak gore nego na Zapadu.

Ja vidim vece zlo na zapadu, i ne samo ja, svo zlo je od vas krenulo i zarazilo i nas, pa to koristis da kazes "ha imate i vi to"..

Ti si formalno držao zapov. o suboti. Nisi shvatio smisao, jer da jesi i dalje bi držao subotu.

Ja sam shvatio smisao, smisao je drzati subotu jer je to uspomena na stvaranje, pocinak i odmor, i slavljenje Boga. To je radost a ne muka, kao sto ti mislis da mi je bila.. Za mene je subota bila "milina" kao sto se i kaze..

Ali, kasnije vidim u poslanici Jevrejima da je ona bila "senka" i da je ukazivala na odmor jevreja od robovanja u egiptu, na pocinak u obecanoj zemlji --->

"Jer negde rece za sedmi dan ovako: 'pocinu Bog u sedmi dan od dela svojih'. I na ovom mestu opet: 'nece uci u pocinak moj' ... Jer da je Isus Navin one doveo u pokoj.."

Pavle je ovde sedmicnu subotu nacinio 'senkom' i rekao da je ona ukazivala na odmor jevreja od robovanja u egiptu!

Pavle je bio farisej, pa je dobro znao cetvrtu zapovest, koja u ponovljenim zakonima daje drugi razlog za svetkovanje i navodi odmor od robovanja kao razlog, a ne na stvaranje:

"Secaj se da si bio rob u zemlji egipatskoj i zato ti je Gospod Bog Zapovedio da drzis subotu"! ---> zato da bi se od robovanja odmorio!

Zatim Pavle opet u kolosanima subotu naziva senkom:

"Da vas niko ne osudjuje za jelo ili za pice, za kakav praznik, za mladine ili za subote... koje je sve bilo sen od onoga sto je trebalo da dodje i telo je Hristovo"!

Jasno je, subota je ipak 'sen'!

I ja sam shvatio da iako je subota lepa i ja je volim, ona nije obavezna za Hriscane. Ja ne mogu ljude terati da je drze, ali ne osudjujem ni one koji je drze. A ti si zlonameran , prvo kad mene zoves formalistom a drugo kad osudjujes one koji je ne drze..

Nisi čitao Iliju i Valove proroke. Ti se i ne smiješ, jer ipak nisi 100% siguran da si u pravu. Plašiš se jer u sebi duboko osjetiš da je ono što ja govorim istina Biblije.

Ja mogu komotno da se rugam tvojoj nauci. Da spominjem lift, da vašu nauku izvrnem ruglu. Ti mene lično vrijeđaš i ja tebe. Ali mojoj nauci se ne smiješ rugati.

Hoces odma da ti kazem da je tvoja nauka lakrdija, da je smesna, da me nimalo nije strah pred Bogom da se tebi i Laodikeji rugam , jer to nije Bozja nauka, vec ljudska izmisljotina! I da si ti sam lazan u svakom smislu kao i adventisticka teologija, subota, svinjetina , zagrobni zivot i sve ostalo!

I evo da potvrdim.. :bfghb:


sta imaš gledati mene, gledaj moju nauku. Da rugaću se vašoj nauci, ti nećeš moći mojoj, možda hoćeš, ali pazi rugaš se Božjoj nauci, a Bog gleda.

Hahaha, rugajuci se tebi, rugam se Bozjoj nauci, pa vasa nauka je smejurija Tripo moj, glupost najobicnija. Pa mogu ja da se ismejavam, zar ti mislis da je ismejavanje dokaz ispravnosti?

Ja sam kulturan i uvidjavan pa to ne radim iz pristojnosti. Ti ocigledno ne znas sta znaci biti pristojan.

Znas li kako se Taramana ismejavao sa vama, pa si pozivao ljude da ga bojkotuju, jesi video kako je to ipak bilo ruzno, pa makar on bio u pravu. A ti sad ovde radis isto sa Pravoslavljem.

vidiš meni je Laodik. rekao da si mu priznao da je sve ovo što HAC kaže istina i da ćeš je prihvatiti jednog dana i rekao mi je da te ne diram da on hoće da te privuče istini. A ja sam mu rekao ako zna (ti) da je istina, što ne prihvati odmah. Nema tu hoću nekada u nekoj budućnosti, ako znaš prihvati.
E vidis Tripo to nije tacno. Ja sam trazio od njega da se moli Bogu za mene , da ako sam ja na pogresnom putu da me Bog uputi na istinu. Od tada je proslo 5 godina. Za to vreme umesto onoga cemu sam se ja nadao i prizeljkivao da mi Bog ukaze da vi imate istinu, desilo se suprotno.

Elem, tu se vidi koliko sam ja iskren.

Sada te pozivam ajd probaj da se rugaš nauci koju iznosimo Laodik. i ja, ti možeš da spomeneš neku svoju logiku i tome.

Ajd baš da vidim da li smiješ?

Evo rugam se:

:smisi:

Mire, sila nikad nije nosilac licnosti. Licnost postoji dotle dok su Dah zivotni i telo zajedno, dotle postoji i dusa. Tako Dah zivotni, telo i dusa su licnost, a cime se razdvoje, licnost se gubi do vaskrsenja. Dah zivotni vraca se Bogu, izvoru sile koja ozivljava, a ne kao licnost.

U predhodnom komentaru izjavio si i ovu:
Ne lazem! U svim vasim knjigama je objasnjeno vaskrsenje "ponovnim stvaranjem" i u nasoj debati vi na tome cak i insistirate! Dakle vi ne verujete u vaskrsenje!

Mire, ja sam to mnogo puta ovde obajsnjavao.
Kako je Bog stvorio coveka:"A stvori Gospod Bog coveka od praha zemaljkoga, i dunu mu u nos dah zivotni, i posata covek dusa ziva." 1. Mojsijeva 2,7.


Kad covek umire, desava se obrnuti proces. Kao sto je spajanjem daha zivotbog sa telom nastala dusa ziva, tako se prilikom smrti rastavljanjem daha zivotnog od tela licnost gubi. Dah koji Bog uzima, je sila kojom je oziveo materiju, a kad ga uzima, ta materija ostaje bez zivota, dakle nasupa smrt.
Prilikom vaskrsenja, Bog ponovo vraca silu koju je uzeo prilikom smrti, i ponovo ozivljava ona ista licnost, a ne nekakva druga. To nije poniovno stvaranje, nego vasksenje tj. vracanje u zivot licnost koja je bila umrla.

Nije Marko, jer to sto vi imate je ponovno stvaranje, zato sto vi tim procesom ne mozete vratiti istu osobu, jer ako svest nije sacuvana ne mozes vratiti coveka.

Ljudsko bice nije masina koja funkcionise na bazi kalkulacije i vestacke inteligencije, gde bi masina rekla volim te, a to stvarno ne misli, jer masina ne misli kad nema svest.

Svest je odlika bica, i ako se ona izgubi jednom nestaje zauvek!

Dakle, ne mozes ti po secanju vracati ljude, ubacivanjem neke informacije u telo (masinu).. Jer to bi onda bile kopije!

Osim ako imas sacuvanu svest, pa je ubacis u telo! Tada moze, a to je kod nas!

Vec smo pricali o tome Marko, vi pravite kopije, a proces nazivate - "ponovnim stvaranjem", iako to ne mislite doslovno.
 
Poslednja izmena:
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Hahaha, rugajuci se tebi, rugam se Bozjoj nauci, pa vasa nauka je smejurija Tripo moj, glupost najobicnija. Pa mogu ja da se ismejavam, zar ti mislis da je ismejavanje dokaz ispravnosti?

Ja sam kulturan i uvidjavan pa to ne radim iz pristojnosti. Ti ocigledno ne znas sta znaci biti pristojan.

Znas li kako se Taramana ismejavao sa vama, pa si pozivao ljude da ga bojkotuju, jesi video kako je to ipak bilo ruzno, pa makar on bio u pravu. A ti sad ovde radis isto sa Pravoslavljem.

Nikom se vi ovde ne izrugavate , atko se itko izrugava ovde onda se oni izrugavaju PRAVOSLAVLJU , a viste ovde jedini na forumu stali u odbranu prave istine , zato svaka čast
Samo bi nadodala kada čovek umre duh , duša tak svedno sigurno nastavlja živjeti ,da nije to tako ni ovaj život ni naša vjera u BOGA nebi imalo nikakvog smisla

Tripo, jesi ti prorok?
Ne on, već Laki ??????
 
Natrag
Top