Duh,dusa i sveti duh

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Ne mogu reći da li adventske zajednice podržavaju i odobravaju "pravo" žene na abortus ili ne, ali čini mi se da je upravo tako.
Ako su to zajednice koje nisu jedinstvene ni u teološkim pitanjima, da ni ne spominjem dogmatiku koju odbacuju s prezirom, kad im je svojstven taj protestanski duh slobodnog tumačenja Biblije, kad adventist kaže da u Bibliji ne piše da Bog zabranjuje abortus, kad " naša" zagrebačka adventistička zajednica nije suglasna s definicijom braka kao zajednice muškarca i žene, kad protestanske vođe i pastori sudjeluju na gay paradi, itd. Što se može očekivati?

Ipak, moram reći ću da sam jednom pročitala kako su katolici, židovi i protestanti, a među njima i adventisti, protestirali zajedno protiv abortusa i eutanazije.

Adventisti sedmog dana imaju i pripremljenu "teološku obranu" abortusa. Vidi što piše jedan njihov 'teolog':

"Poganska praksa obožavanja fetusa, a zatim ubijanje djeteta nakon rođenja ako je nepoželjno, infiltriralo se u kršćanstvo." (John V. Stevens, Sr. - rođen kao Velimir Bogdanović 1928. godine. Stevens je 1963. postao pastor u Phoe-nix Central church. Za predsjednika Konferencije Arizona izabran je 1968. godine. Dao je veliki doprinos u izdavanju brojnih crkvenih radova i autor je knjige "Kontroverza pobačaja" iz 2008. godine.)

Evo još jedne "velike misli" Velimira Bogdanovića, kojom opravdava adventistička ubijanja nerođene djece.

"Popularno protivljenje pobačaju došlo je u kršćanstvo preko poganstva, a na temelju onoga što je Sotona rekao Evi: "Nećete sigurno umrijeti", što je temelj nebiblijskog učenja o prirodnoj besmrtnosti duše." (John V. Stevens, Sr. - Velimir Bogdanović)
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Iskreno, nisam ni ja mislila da je baš tako dok nisam baš nedavno pročitala mišljenje jednog doktora o tome, zapanjujuće ali adventističkog. Tako da moram priznati to jest nažalost ubojstvo nevinog, ali je to izrazito teška, tužna i ružna tema...

Ja sam nedavno pročitala razmišljanje fra Zvjezdana Linića o neprijateljima čovjekove duše: "pohota tijela, požuda očiju i oholost života". Rekao je kako je liberalima, feministkinjama, transrodnim osobama uvreda kad im se kaže da je abortus ubojstvo nevinog. Te riječi u njima izazivaju bijes jer su kočnica njihovoj slobodi da griješe.
Ne čudi me ako je jedan adventist tako napisao, adventisti zagovaraju moralni život i umjerenost u osjetima, ali ne mogu postići jedinstvenost upravo stoga što naglašavaju slobodu izbora kao najvažniji čimbenik.
Naravno da su i katolkinje koje su napravile abortus bile vođene slobodnom voljom (i prigušenim glasom savjesti), ali su znale da to Bog po Crkvi ne dozvoljava.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Ako netko svojom 'slobodnom voljom' odluči ubiti nekog dvadesetogodišnjaka, smijemo li mu mi to zakonom zabraniti?
Razumijem što želite reći, ali sa abortusom je to šira problematika jer nevino je u drugom ljudskom biću i tada će te žene i dalje odlaziti na crno u razne nehigijenske uvjete i mogu dobiti razne bolesti kao i umrijeti. Ljudi su neinformirani a mnogi misle da su širih pogleda i jako pametni, no realnost je da nakon abortusa žena može i umrijeti, na žalost...

Možda na ovu stranu gledam s neke osjećajnije i ženske strane, ali moguće je da su mnoge žene otišle ne radi toga što su htjele već su smatrale da nemaju izbora, ne treba sve gledati samo ako se meni nije desilo pa ću suditi, treba se ponekad obući i tuđe cipele.
Zato se iskreno i od srca nadam da udruge za život i protiv abortusa , koje se bave time pomažu ženama koje su planirale ili planiraju abortirati ne samo molitvom, već financijski.


Adventisti sedmog dana imaju i pripremljenu "teološku obranu" abortusa. Vidi što piše jedan njihov 'teolog':

"Poganska praksa obožavanja fetusa, a zatim ubijanje djeteta nakon rođenja ako je nepoželjno, infiltriralo se u kršćanstvo." (John V. Stevens, Sr. - rođen kao Velimir Bogdanović 1928. godine. Stevens je 1963. postao pastor u Phoe-nix Central church. Za predsjednika Konferencije Arizona izabran je 1968. godine. Dao je veliki doprinos u izdavanju brojnih crkvenih radova i autor je knjige "Kontroverza pobačaja" iz 2008. godine.)
Evo još jedne "velike misli" Velimira Bogdanovića, kojom opravdava adventistička ubijanja nerođene djece
Popularno protivljenje pobačaju došlo je u kršćanstvo preko poganstva, a na temelju onoga što je Sotona rekao Evi: "Nećete sigurno umrijeti", što je temelj nebiblijskog učenja o prirodnoj besmrtnosti duše." (John V. Stevens, Sr. - Velimir Bogdanović)
Tužno.. :(

Prije no što ću te stvoriti u utrobi tvoje majke, ja te poznavah; prije no što ćeš ti izići iz njena trbuha, ja te posvetih Jeremija 1,5
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
važno je jedino je li istina ono što govori o abortusu u crkvi ASD.

Ja govorim o duhovnoj crkvi, ti o fizickoj, to nema veze jedno s drugim ako je ovo istina sto on prica. Crkva nisu vodje vec ljudi koji je cine po Hristu.

Tako da svaka dalja rasprava po tom pitanju je besmislena. Ti si mozda u pravu sto se tice abortusa.. Nista ja ne negiram.
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Ja govorim o duhovnoj crkvi, ti o fizickoj, to nema veze jedno s drugim ako je ovo istina sto on prica. Crkva nisu vodje vec ljudi koji je cine po Hristu.


Stoga im Isus ponovno reče: "Zaista, zaista, kažem vam: ja sam vrata ovcama. Svi koji dođoše prije mene, kradljivci su i razbojnici; ali ih ovce ne poslušaše. Ja sam vrata. Kroza me tko uđe, spasit će se: i ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti. Kradljivac dolazi samo da ukrade, zakolje i pogubi. Ja dođoh da život imaju, u izobilju da ga imaju. "Ja sam pastir dobri. Pastir dobri život svoj polaže za ovce. Najamnik - koji nije pastir i nije vlasnik ovaca - kad vidi vuka gdje dolazi, ostavlja ovce i bježi, a vuk ih grabi i razgoni: najamnik je i nije mu do ovaca. Ja sam pastir dobri i poznajem svoje i mene poznaju moje, kao što mene poznaje Otac i ja poznajem Oca i život svoj polažem za ovce.Imam i drugih ovaca, koje nisu iz ovog ovčinjaka. I njih treba da dovedem i glas će moj čuti i bit će jedno stado, jedan pastir.
Ivan 10,7-16


Ja im dajem život vječni te neće propasti nikada i nitko ih neće ugrabiti iz moje ruke. Otac moj, koji mi ih dade, veći je od svih i nitko ih ne može ugrabiti iz ruke Očeve. Ja i Otac jedno smo.
Ivan 10,28-30
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Ostavi link ili tekst gdje si provjerio i našao da adventistička ne dopušta abortus

Pisalo je na njihovom sajtu, ne znam sad, mrzi me da trazim. Ali pise sigurno. Mozda su posle promenili stav i sakrili to od vernika, sto ne pise tamo..

svim subotarima ovdje si tvrdio da se uopće ne moga smatrati i zvati adventistima sedmog dana ako ne prihvaćaju sve ono što odluče oni koji vode crkvu - što odluči vodstvo crkve.

Jesam tvrdio. Ali zar je crkva Papa ili par vodja na vrhu? Jeste, ako gledamo fizicki, a duhovni elemenat zanemarujemo, a to je da svi vernici cine crkvu, i da su oni crkva. Tako Hristos gleda.

Ti jesi u pravu, ali i ja sam u pravu kada govorim o duhovnoj crkvi, jer - "gde su dva ili tri sabrana u moje ime, onde sam ja medju njima". Tako sabrani ljudi nemaju ni Papu, ni hijerarhiju, pa su opet crkva!

Tokom istorije mi smo imali brojne Pape, koje su donosile pogresne odluke, mozes li to poreci???

Sta je sa raskolom 1054., ko je tu bio u pravu, Papa ili pravoslavni Patrijarh? Ili su obojica bili u krivu? I koje sekta?

Crkvu cine vernici, a ne jedan nepogresivi covek, to je pogresna koncepcija, da crkvu cini jedna osoba ili par njih!

Još jednom, Kristova Crkva je i nužno vidljiva, uz već spomenute elemente da ima vodstvo i da nasljeduje apostolski nauk.

Ok apostolski nauk, apostoli su umrli, i sad imamo primat i nekakve naslednike, koji tvrde da su nadahnuti Duhom i osposobljeni donositi odluke i imamo Papu..

Sve to stoji! Ali, zar im mi mozemo bespogovorno verovati, da su oni to sto tvrde da jesu. Svacija sluzba se meri rodovima! To je Hristos lepo rekao - "po rodovima njihovim poznacete ih". Ako je rod tih ljudi zao, ako su gresni i zive neposvecenim zivotom, onda se ni njihovo ucenje se ne moze prihvatiti kao rec Svetoga Duha!
Pavle je zato i rekao, da i apostole i sve buduce nakon njih moramo da proveravamo!

Napisao je:
"Ako i mi ili andjeo sa neba, javi vam evandjelje drugacije nego sto vam javismo, proklet da bude!"

Vidis Slape, cak se i reci apostola proveravaju, kao i reci njihovih naslednika. To kaze Pavle, da merimo Recju Bozjom i naukom apostolskom, a Hristos kaze da merimo i rodovima i apostol Jovan da "kusamo duhove jesu li od Boga", da ne verujemo svakom duhu, jer lazni proroci izidjose na svet, i "izmedju vas samih nastace lazni ucitelji, koji ce govoriti izvrnute stvari" . Ne mozemo mi bespogovorno prihvatati rec coveka, samo zato sto on tvrdi da ga vodi Bozji Duh, ili je prijemstvom dosao na vlast!

Ti zelis da vernici ASD bespogovorno prihvate ucenje vodja o abortusu? To je nerazumno Slape. I oni to ne prihvataju, to statistika pokazuje!

Crkvene vodje mogu biti i lazne vodje i mogu pogresiti , a to vidis u otkrivenju, kada Hristos ukorava vodje crkve, i pise da postoje i "LAZNI APOSTOLI U CRKVI" --->

"Andjelu efeske crkve napiši: Tako govori Onaj što drži sedam zvezda u desnici svojoj, i što hodi posred sedam svećnjaka zlatnih: Znam tvoja dela, i trud tvoj, i trpljenje tvoje, i da ne možeš snositi zle, i ISKUŠAO SI ONE KOJI GOVORE DA SU APOSTOLI, A NISU, I NASAO SI IH LAZNE! "


Dakle, mi ne mozemo bespogovorno prihvatati ucenje crkvenih vodja, samo zato sto tvrde da su nadahnuti. Moramo ih proveravati!

To su radili vernici u prvom veku, oni su proveravali vodje! A to moramo raditi i mi danas!

Ta postavka da - "crkva nece pasti" i da je vrata paklena nece nadvaldati, se ne odnosi na fizicku, vec na duhovnu konstrukciju! Crkva nije samo fizicka. Fizicka je konstrukcija je nepostojana, jer fizicko je propadljivo, a duhovno je vecno! Fizicka konstrukcija se u svakom trenutku moze raspasti i biti zamenjena novom!

To se desavalo bezbroj puta tokom perioda Staroga Zaveta, i nepojmljivo je misliti da se u Novom Zavetu to ne desava!

Bog je za kralja u Izraelu pisao da "nece nikada nestati naslednika na Davidovom prestolu", i da ce se njegovo potomstvo zauvek odrzati, pa je to carstvo propalo. I Izrael je danas republika.. Medjutim duhovno carstvo se odrzalo, Hristos je kralj nad celim svetom..

Isto je i sa crkvom Slape.. Ti si zapeo za fizicki elemenat, a Bog tako ne gleda svoju crkvu..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Stoga im Isus ponovno reče: "Zaista, zaista, kažem vam: ja sam vrata ovcama. Svi koji dođoše prije mene, kradljivci su i razbojnici; ali ih ovce ne poslušaše. Ja sam vrata. Kroza me tko uđe, spasit će se: i ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti. Kradljivac dolazi samo da ukrade, zakolje i pogubi. Ja dođoh da život imaju, u izobilju da ga imaju. "Ja sam pastir dobri. Pastir dobri život svoj polaže za ovce. Najamnik - koji nije pastir i nije vlasnik ovaca - kad vidi vuka gdje dolazi, ostavlja ovce i bježi, a vuk ih grabi i razgoni: najamnik je i nije mu do ovaca. Ja sam pastir dobri i poznajem svoje i mene poznaju moje, kao što mene poznaje Otac i ja poznajem Oca i život svoj polažem za ovce.Imam i drugih ovaca, koje nisu iz ovog ovčinjaka. I njih treba da dovedem i glas će moj čuti i bit će jedno stado, jedan pastir.
Ivan 10,7-16


Ja im dajem život vječni te neće propasti nikada i nitko ih neće ugrabiti iz moje ruke. Otac moj, koji mi ih dade, veći je od svih i nitko ih ne može ugrabiti iz ruke Očeve. Ja i Otac jedno smo.
Ivan 10,28-30

Da, Slap misli da ne sme da kritikuje odluke crkve, i misli da vodje crkve uvek donose ispravne odluke..

A vidi sta ovde pise, da su u prvom veku u crkvi postojali i LAZNI APOSTOLI, i da su ih vernici proveravali, i iskusavali da li su oni od Boga:

"Andjelu efeske crkve napiši: Tako govori Onaj što drži sedam zvezda u desnici svojoj, i što hodi posred sedam svećnjaka zlatnih: Znam tvoja dela, i trud tvoj, i trpljenje tvoje, i da ne možeš snositi zle, i ISKUŠAO SI ONE KOJI GOVORE DA SU APOSTOLI, A NISU, I NASAO SI IH LAZNE! "

Ko je onda crkva i ko je vlast u crkvi? Da li su to "vodje" ili su to vernici?

Duhovni elemenat crkve, a to su vernici, se ne moze zanemariti, i ne moze se primat dati vidljivom aparatu i vodjama, umesto vernicima! Niti Hristos crkvom smatra jednog coveka i vodje!

Vidimo po ovome da i crkvene vodje mogu biti lazne!
 
Učlanjen(a)
27.03.2023
Poruka
737
Moram priznati u obranu svog kolege katolika da je i Ellen imala sličnih izjava za svoju crkvu, pogledaj:

Krist je temelj; crkva je kanal komunikacije. Oni koji se hvale osobnom neovisnošću trebaju biti dovedeni u bliži odnos s Kristom putem bližeg zajedništva s Njegovom crkvom na zemlji.” (Pismo 54, 1874)
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Moram priznati u obranu svog kolege katolika da je i Ellen imala sličnih izjava za svoju crkvu, pogledaj:

Krist je temelj; crkva je kanal komunikacije. Oni koji se hvale osobnom neovisnošću trebaju biti dovedeni u bliži odnos s Kristom putem bližeg zajedništva s Njegovom crkvom na zemlji.” (Pismo 54, 1874)

Da, ona je to pisala, to je tako kada pricamo o katolickoj i adventistickoj, da se autoritet crkve mora postovati.

Ali ko je ona? I ko su te vodje da ih bespogovorno slusamo? Zasto je Pavle onda rekao da i njih proveravamo sta pisu i govore i odakle LAZNI APOSTOLI na vlasti u Hristovoj crkvi u prvom veku? Ako vodje na celu crkve ne mogu pogresiti i biti i lazne?

Zanemaruje se taj duhovni aspekt crkve, da vernici cine crkvu, a primat se daje iskljucivo fizickom i nekakvim vodjama, koje bi trebali da slusamo bespogovorno. To je pogresno! To Hristos od nas ne trazi, vec lepo kaze da "kusamo duhove jesu li od Boga" i da cemo ih "po rodovima poznati".

Ako neki vodja, nema rodove, onda ni njegove reci i odluke ne mogu biti vodjene Svetim Duhom.

Tako ja mislim, verujem da ne gresim..
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
979
Koliko je puta EGW kritizirala vodstvo adv. crkve - milion puta. Inače u svemu se slažem sa miretom, većina vjernika je protiv abortusa, a to što slap nalazi neka imena koja to podržavaju me ne zanima. Pa zar nije laodikeja postavio post koji je prokazao mnoge pape koje su živjele razvratno i činili najveće gnusobe. Sigurno mnogi katolici diljem svijeta nisu ni znali što ovi rade, i živjeli su svetije nego takozvani Petrovi nasljednici i kao takvi će otići u nebo prije nego ti razvratni pape. Nije valjda slape da vjeruješ da će te pape koje navodi laodikeja u svom postu zaslužiti nebo? Ako tako vjeruješ gdje će ti duša. Kako god, ja sam mireta vrlo dobro shvatio. Mire ne navija ni za jednu stranu, nego on to sagledava vrlo teološki i logički.
 
Natrag
Top