Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Keks sa džemom

Keks sa džemom

1.jpg


Za oko 25 kesića:
150 g brašna, 150 g mlevenih badema, 3 žumanca od tvrdo kuvanih jaja, 160 g maslaca, 150 g šećera, limun, pola kašičice cimeta u prahu, 100 g džema po želji, prstohvat soli i šećer u prahu.

Zajedno izmiksajte brašno, mlevene bademe, istruganu limunovu koru, komadiće maslaca, šećer, cimet u prahu, prstohvat soli i istrugana žumanca. Kada se formira homogeno testo preručite na brašnom posutu radnu površinu i snažno mesite. Napravite jufku, umotajte je u providnu foliju i ostavite da odstoji u frižideru 60 minuta. Ohlađeno testo sasvim istanjite i isecite na kvadrate. Pola ovako dobijenih kvadratića od testa ređajte na pleh obložen kolačarskim papirom i premažite džemom. Na preostalim kvadratićima isecite "prozorčiće", položite ih preko džema i pecite 15 minuta u rerni zagrejanoj na 180 stepeni. Pečene keksiće ohladite, pospite šećerom u prahu i servirajte.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Neodoljivi biskviti

Neodoljivi biskviti

1.jpg

Za ovu poslasticu potrebne su vam sledeće namirnice:
-3 jaja
-600 g brašna
-250 g šećera u prahu
-120 g maslaca
-malo strugane limunove kore
-na vrh kašičice sode bikarbone
-1 kašika mleka

U dublju tepsiju sipajte brašno, dodajte 3 cela jajeta, prah šećer, maslac, malo strugane limunove kore, sodu bikarbonu i jednu supenu kašiku mleka. Sve sastojke dobro zamesite dok testo ne bude kompaktno.

Gotovo testo izručite na radnu površinu i razvijte ga oklagijom na željenu debljinu. Mi vam preporučujemo da testo ne bude deblje od četiri milimetara.

Sada pustite mašti na volju i raznolikim kalupima (modle raznih oblika mogu da se kupe u supermarketima ili na pijacama) vadite oblike od testa i zatim ih ređajte u tepsiju/pleh koji ste namazali maslacem i posuli brašnom.

Biskvite pecite u vrućoj rerni, dok ne porumene.

U jedan deo testa možete dodati malo kakaoa, da biste dobili tamnije biskvite. Biskvite možete ukrasiti i tako što ćete ih, nakon što se ispeku, umočiti u istopljenju čokoladu.

Izvor: B92/Super žena




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Kolačići sa čokoladnim mrvicama

Kolačići sa čokoladnim mrvicama

1.jpg

Sastojci:

  • 220 g putera
  • 150 g šećera
  • 150 g smeđeg šećera
  • 5 ml ekstrakta vanile
  • 2 jaja
  • 360 g brašna
  • 1 kašičica sode bikarbone
  • 350 g čokoladnih mrvica (ili komadića čokolade)
  • opciono: 120 g seckanih oraha, seckanih pečenih lešnika, suvog grožđa
Priprema:

Pomešati brašno sa sodom bikarbonom i na vrh noža soli.
Mikserom, manjom brzinom pomešati puter, šećer, smeđi šećer, jaja i vanilu, pa povećati brzinu i mutiti dok masa ne postane glatka. U masu dodati brašno, pa mešati mikserom slabijom, a onda jačom brzinom da se smesa ujednači. U ujednačenu smesu, varjačom umešati čokoladne mrvice (i po želji nešto od gore predloženog).

Zagrejte rernu na 190 stepeni.

U pleh obložen peki papirom spuštajte kašikom male puslice ostavljajući veći razmak između, jer će se kolačići raširiti prilikom pečenja. Peći 10 minuta na 190 stepeni.
(Ako želite deblje kolačiće, povećajte samo dozu brašna).

Izvor: tortekolaci.com
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Keksići od kokosa a la Donna Hay

Ove keksiće videla sam u TV emisiji slavne Donne Hay ("Fast, fresh, simple") i već sam ih nekoliko puta pravila, a nikako da ih podelim i sa Vama. Neverovatno kako su jednostavni, svega tri sastojka je potrebno da biste ih napravili, a kako su pritom ukusni i lagani, i daju mnogo mogućnosti za kombinovanje sa raznim drugim dodacima, po Vašoj želji.

Keksići od kokosa a la Donna Hay


Potreban materijal: 2 belanceta (malo veća, ne baš ona najmanja jaja), 2 srednje šolje kokosovog brašna, 1/2 iste šolje šećera.

Priprema:
U činiju staviti odvojena belanca, dodati kokos i šećer, pa dobro izmešati viljuškom ili varjačom:

1.jpg

Pleh obložiti papirom za pečenje, pa uzeti kalup po želji (ja koristim mali okrugli kao za vanilice i pogačice), i kašikom napuniti pa dobro utapkati smesu, a onda kalup polako izvući, da Vam keksići ostanu pravilnog oblika. To otprilike izgleda ovako:

2.jpg

3.jpg

Zagrejati rernu na 160C, pa peći nekih 10-12 minuta, dok ne vidite da su ivice dobile malo boje.

4.jpg

I to je sve. Kad se ohlade, možete na svaku drugu staviti po kuglicu sladoleda pa napraviti "sendviče", kako to radi Donna:

5.jpg

A možete i smisliti nešto svoje. Ja sam prvi put u sredinu svake stavila po jedan lešnik, drugi put sam ih poprskala čokoladom i stavila po orah, treći put stavila malo eurokrema, četvrti samo čokoladu... Mogućnosti su neograničene, šta god se Vama sviđa. Naprave se jako brzo (najsporije ide punjenje kalupa), materijal je izuzetno jeftnin, a izuzetnog su ukusa. Lagane jer u njima nema ni puno šećera a ni žumanaca. Jednom rečju - odlične.

Probajte i prijatno! :)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Vanilice moje mame

Vanilice moje mame

Potrebno:
2 jaja, 200 gr masti, 4 kašike šećera, 1 prašak za pecivo, 1/2 šolje mleka, brašna po potrebi;
džem za spajanje (ukus po želji) i prah čećer za posipanje.

Priprema:

Umutiti jaja, dodati mast, šećer, prašak za pecivo, mleko, i dobro izmešati. Onda polako dodavati brašno i mesiti da dobijete srednje čvrsto testo. Razviti na debljinu 8-10mm, vaditi željene oblike kalupom ili rakijskom čašicom, pa ređati u nepodmazan pleh i peći na srednjoj temperaturi (ne preko 180C), dok blago ne porumene. Kad se prohlade, premazivati kašičicom džema pa spajati po dve, i uvaljati u prah šećer.

Probajte, recept je odličan, tope se u ustima.
Prijatno!
 
Član
Učlanjen(a)
08.09.2010
Poruka
242
Vanilice moje mame

Poslije uspjeha sa kiflicama tvoje mame, danas sam riješio da napravim i vanilice, isto po receptu tvoje mame. Vrijedna neka žena ta tvoja mama, stvarno je majstor od varjače. I tata je izgleda mnogo dobar i vrijedan čovjek čim je uspio da ugrabi takvu vrednicu kao što je tvoja mama.

Dobro sad, to su već lične stvari ali i ćer im je pregalac i vrijedno radi oko šporeta i naročito rerne.

Vanilice su ispale tačno kao što si opisala ali uz uduplanu mjeru. Stvarno se tope u ustima, zubi skoro da i ne trebaju. Samo miješenje tijesta i pečenje nisu problem, brzo ide ali tzvlačenje kolutova iz razvaljanog tijesta, slaganje u tepsiju, te spajanje ispečenih pola pekmezom i uvaljavanje u šećer su ubitačni i dugo traju. Ali, isplatilo se, opet sam dobio brdo vanilica pa šaljem i slike da svi vide mojih ruku djelo. Teško da će da dočekaju jutro a najbolje su kažu kad odstoje dan-dva. Ovi moji navalili k'o da su iz gladi pobjegli.

Pozdravi gospođu mamu i prenesi joj moje komplimente. očekujem da joj "ukradeš" još koji recept.


Mojih ruku djelo:


01-Moje-Vanilice_zps4a2ad63b.jpg

02-Moje-Vanilice_zps45bf70bc.jpg

 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Ekspresni keksići

EKSPRESNI KEKSIĆI

1.jpg

Za 6 osoba: 250 g suvih smokava, 500 g lešnika, 2 vršne kašike brašna, 2 kašike šećera, 3 žumanca, kesica suvog kvasca, kašika likera od pomorandže i, po želji, malo šećera u prahu za posipanje.

Nekoliko lešnika i suvih smokava krupno iseckajte, a ostatak zajedno usitnite u univerzalnoj seckalici. Pomešajte sa seckanim suvim smokvama i lešnicima, dodajte brašno, šećer, suvi kcasac, žumanca i liker od pomorandže i energično promešajte. Ako je smesa suviše žitka dodajte malo brašna, pa formirajte loptice i ređajte ih u pleh, obložen papirom za pečenje, pazeći da između ostavite dovoljno prostora jer će tokom pečenja narasti. Svaku lopticu malo spljoštiti viljuškom i pecite 10 minuta u zagrejanoj rerni na 180 stepeni da keksići dobiju zlatno-žutu boju. Pečene keksiće ohladite i svaki uvaljajte u šećer u prahu.

(Novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Čokoladni keksići

Čokoladni keksići

1.jpg

Za 4 osobe: 120 g gotovog čokoladnog namaza, 250 g brašna, kesica suvog kvasca, 150 g šećera u prahu, 125 g putera, 2 jaja i 150 g čokoladnih mrvica.

Penasto umutite jaja i dodajte otopljen maslac. Posebno pomešajte brašno, kvasac i šećer i sjedinite s mešavinom jaja i putera. Dodajte čokoladni namaz koji ste na pari kratko otopili, mešajte da dobijete gustu masu i kašičicom je nanosite na pleh obložen papirom za pečenje (između ostavite dovoljno prostora da keks naraste). Pospite čokoladnim mrvicama i pecite 10 minuta u rerni zagrejanoj na 180 stepeni.

(Novosti)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Punjeni kolačići

Punjeni kolačići

1.jpg

Za 35 komada: 400 g brašna, 250 g putera, 150 g očišćenih urmi, 100 g integralnog brašna, pomorandža, po 85 g očišćenih pistaća i oraha, 50 g šećera, kašičica cimeta u prahu, prstohvat soli i šećer u prahu.

Na radnoj površini pomešajte dve vrste brašna, dodajte komadiće putera, prstohvat soli, 0,5 dl vode, struganu pomorandžinu koru i mesite da dobijete čvrsto testo. Formirajte jufku, umotajte je u providnu foliju i ostavite da stoji u frižideru dva sata. Za to vreme izmiksajte pistaće sa 20 g šećera. Dodajte kašiku i po soka od pomorandže i pola kašičice cimeta u prahu i sve dobro promešajte. Na isti način izmiksajte orahe sa 20 g šećera, dodajte kašiku i po soka od pomorandže i pola kašičice cimeta u prahu i sve promešajte. Urme sitno iseckajte. Od ohlađenog testa formirajte kuglice, u svakoj napravite udubljenje i napunite ga sa po malo smese od pistaća i one od oraha. Odozgo sipajte po malo iseckanih urmi i ponovo formirajte kuglice. Svaku kuglicu ukrasite po želji, komadićem pistaća ili oraha, ređajte ih u pleh obložen papirom za pečenje i pecite 25 minuta u zagrejanoj rerni na 160 stepeni. Pečene kolačiće ohladite i pospite šećerom u prahu.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top