Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Beleška: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
http://www.vreme.com/cms/view.php?id=962122
https://hr.wikipedia.org/wiki/Nazareni
I Lakiću šta bi jel ponovo zakon uslov za spasenje ili nije?
Moj odgovor na tvoje pitanje je biblijski:
DRŽANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:
"I gle, neko pristupivši reče Mu: Učitelju blagi! Kakvo ću dobro da učinim da imam život večni?
A On reče mu: Što me zoveš blagim? Niko nije blag osim jednog Boga. A ako želiš ući u život, drži zapovesti.
Reče Mu: Koje? A Isus reče: Da ne ubiješ; ne činiš preljube; ne ukradeš; ne svedočiš lažno;
Poštuj oca i mater; i ljubi bližnjeg svog kao samog sebe" ( Jevandjelje po Mateju 19. 16 - 19 )
Hvala ti Antonija.
Samo da dodam da Nazareni iz 1 veka posle Hrista nemaju dodirne tacke sa danasnjom Nazarenskom crkvom koja je nastala u 19 veku, i uzela to ime.
[raw]<iframe width="854" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/U0LR6MJ6Uzo" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>[/raw]
Prvi otporaši
NAZARENIMA U JUŽNOJ UGARSKOJ, DANAŠNJOJ VOJVODINI, NAJSKLONIJI SU BILI PRAVOSLAVNI SRBI KOJI SU TAKO POSTALI PRVI SRBI PROTESTANTSKE VEROISPOVESTI
Kod:http://www.vreme.com/cms/view.php?id=962122
Nazareni je izraz koji se koristi u dva različita konteksta vezana uz rano kršćanstvo:
jedan od naziva za ranokršćansku zajednicu iz 1. stoljeća. Spominje se u Djelima 24:5 kada je apostol Pavao optužen pred Feliksom u Cezareji (glavnom gradu Rimske Judeje) od Tertula kao "vođa sekte Nazarena."[1] Također se spominje u kletvi koju su rabinske vlasti uvele protiv "nazarena", odnosno kršćana oko 80. godine.[2]Oko 80. godine rabinske vlasti su uvele kletvu protiv nazarena, da bi otkrile nazočnost kršćana u sinagogi. Kletva je uvedena kao sastavni dio dnevnih molitava te su je svi sudionici bogoslužja u sinagogi morali naglas izgovarati:
naziv za judeo-kršćansku zajednicu iz 4. stoljeća koja je djelovala u Transjordaniji, a koju Epifanije, [3] Jeronim i Augustin iz Hipona[4][5] nazivaju "nazarenima"; dio povjesničara ih povezuje, a dio smatra da su bili istovjetni s ebionitima; povezuje ih se s tzv. Nazarenskim evanđeljem.
„Neka otpadnik bude bez ikakve nade i neka kraljevstvo ponosa bude iskorijenjeno u naše doba. Neka nazareni i minimi nestanu u trenutku, neka svi budu izbrisani iz knjige života da se ne mogu ubrojiti među pravednike. Blagoslovljen budi, o Bože, koji obaraš ponosite.[6]”
Kod:https://hr.wikipedia.org/wiki/Nazareni
Jer nam takvu veru preporucijes?
-Isus nije Bog
-Neophodno je obrezanje i drzanje Mojsijevog zakona
-Pricescivanje hlebom i vodom (sto je hula!)
-Zabranjeno jesti meso
-Svakodnevno ritualno krstavanje
Mire, shvaticu ovo kao tvoj propust da procitas navode koje sam dao, kao i nepoznavanje istorije koja potvrdjuje da su postojale dve grupe Judeo Hriscana koje su imale razlicitaverovanja, a i Antonija je dala istorijke podatke pa evo ponovo:
Prva Hrišćanska crkva
Prva Hrišćanska crkva u Jerusalimu koju su osnovali Hristos i Apostoli posle Hristovog vaznesenja - je bila Jevrejska crkva.
Ovi prvi Hrišćani su u istoriji poznati pod imenom Nazareti ili Nazareni ( Nazoreji ).
U bibliji u Delima Apostolskim 24 poglavlju - Jevreji su optužili Apostola Pavla da je kolovođa Nazaretske sekte.
Crkveni istoričar Epifanije ( 315 - 403 n. e ), svedoči da su Nazareni držali 10 Božjih zapovesti i biblijsku subotu kao dan odmora, da priznaju Hrista kao Mesiju i Božjeg sina, da je Bog stvoritelj, i da su oni direktni potomci Apostola.
Epifanije i crkveni otac Euzebije ( 260 - 334 n. e ), svedoče -da je do 135 godine nove ere, postojala još jedna grupa Hrišćana po imenom "Ebioniti"
Crkveni otac Irinej Ebionitre naziva Judeognostičkom sektom i ubraja ih u krivokletstvo, pošto su njihova učenja bila mešavina hrišćanskih elemenata i mnogobozačkih filozofija.
Ebioniti su u početku postovali subotu kao četvrtu Božju zapovest dekaloga, ali su pod uticajem mnogobožačkih filozofija prihvatili nedelju - Dies Solis, mnogobožački dan posvećen bogu sunca - Mitri.
Ove crkve iz mnogoboštva, naročito one iz Aleksandrije i Rima - u drugoj polovini drugog veka, počinju pod uticajem mnogobožačke filozofije i gnosticizma da odstupaju od prvobitnih principa Hristove nauke, tako je nastao jaz između ostatka Hrišćana Jevrejskog porekla koji su ostali verni Apostolskoj nauci, i ovih hrišćana mnogobožačkog porekla koji su odstupili od izvesnih tačaka Hristove nauke i prihvatili mnogobožačke filozofije.
Antonijin citat:
Da vidimo pojedeine izvore kao potvrdu onoga sto sam pisao:
http://bewaredeception.com/index.php?option=com_content&view=article&id=137:isusova-reforma-jdaizma-i-pavlova-nova-vera&catid=1:articles&Itemid=3
"Nazareni nisu sebe nazivali hrišæanima niti Isusovcima vec nazarenima. Svi hrišæani tog vremena su sebe nazivali imenom Nazareni."