Deset Božijih zapovjedi

Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Pa eto zamisli recimo da ti za tvog oca kažeš da ti nije otac nego da je to neko drugi. Da li bi onaj koji ti jeste otac bio ljubomoran na neki način ? Samo što je ovde još kompleksnije jer se ljudi umesto Bogu koji ih jeste stvorio mole nekim kipovima i slikama što je kada bolje razmotrimo uvreda za tvorca jer obraćanje ljudi na takav način pripada samo Bogu i ničem drugom. Ako do njega naše obraćanje i stiže preko posrednika opet se obraćamo onom najuzvišenijem bio On jedna osoba ili institucija bez obzira.

Moj otac je mene stvorio i ostao pored mene, nije se sakrio da ne mogu da ga vidim, ili jos gore nije se sakrio izmedju desetina hiljada dugih oceva, kao sto je ovaj o kom ti pricas ( mislim ako verujes u tu pricu ).
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Potpisujem tvoj post za 95% pisanog! Samo bi da dodam nesto ako ne zameris...

mishpat jeste donesen zakon,ali ako sagledavamo i citamo Bibliju pre i posle, lako mozemo da dobijemo pravo znachenje.

Vezano za "zavet" - zavet je obecanje. Ako te neko zavetuje na neshto, to kod nas znachi "drzim te za rech" da cesh uraditi ono sto si obecao! yes3
To nisu zapovesti kao naredjenja vec "drzanje za rech" oko stvari koje su bile postavljene prilikom prihvatanja .
Sklopili su tada "savez za vechnost sa Bogom" (hebr. berit olam) i u kovcegu su bile "ploce saveza" (heb. hot haberit)
Jevreji nemaju numeracije za to.
Dalje, Tora na hebrejskom nije ZAKON vec "uchenje ili pouka"
Znaci, na Sinaju su Jevreji sklopili savez sa Bogom.
-Bog ih pita :" Da li vi zelite da zivite samnom za vecnost u obnovljenoj zemlji ?"
Oni kazu DA!
-OK, ako je tako, onda vi morate da zivite kako treba!
(i ja volim onu komparaciju "uputstvo za upotrebu") Ko ce je dati ako ne Tvorac!Dakle,
dao im je pouku (uputstvo za upotrebu tela i dushe ) kako treba da zive(zivimo ).
Jevreji su se "zavetovali" - obecali da ce ziveti kako im je sam Bog dao da trebaju ziveti.
Tvorac ih je "zavetovao" na to njihovo obecano!
Veoma je vazno kako im se obratio i kako su to oni opisali.
Nije im Bog dao ZAKONE vec pouku. Razlika je. Zakon je "moranje" (tako ili nikako) Koristili su se u prevodu tim glagolom radi "lakseg razumevanja" ili u nedostatku adekvatnijeg.
Zato je citanje u originalu mnogo bolje ( kao i sve drugo u originalu, naravno)
On nije primoravao nikoga. Slobodna volja.

Ima jos jedan dobar primer koji sam dao oko dela gde se opisuje stvaranje coveka u drugom topic-u.

Jevreji su koristili 3 razlicita glagola da to opisu.
Kad je stvarao coveka stoji glagol ( heb. jacar ) sto znaci nacinio.
Kad je stvarao Zemlju koristi se glagol (heb. bara), Englezi su to preveli "create" (kreirati/stvoriti )
A kad stvara Sunce, Mesec i zvezde koriste sasvim treci glagol (heb. lasot ), sto znaci nachiniti, odnosno nachiniti od necega shto vec postoji.

Verujem da cete se sloziti samnom da svi prevodi ( kakvi god da su postojali i postoje ) mogu da prenesu ( i prenose ) Boziju poruku (pouku) ljudima, ali sa originala je mnogo jasnije, zar ne ?:roll:

"Nije im Bog dao ZAKONE vec pouku." Razlika je. Zakon je "moranje" (tako ili nikako) Koristili su se u prevodu tim glagolom radi "lakseg razumevanja" ili u nedostatku adekvatnijeg. ???

Drzanje tih zakona za Izraelce je bilo dobijanje blagoslova ili prokletstva.


[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="width: 100%"]Pnz 30,19[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD][SUP]19[/SUP] Svedočim vam danas nebom i zemljom, da sam stavio pred vas život i smrt, blagoslov i prokletstvo; zato izaberi život da budeš živ ti i seme tvoje,[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

[SUP]IsusNavinov24:14[/SUP] Zato sada bojte se Gospoda i služite Mu verno i istinito; i povrzite bogove, kojima su služili oci vaši s one strane reke i u Misiru, pa služite Gospodu.


[SUP]15[/SUP] Ako li vam nije drago služiti Gospodu, izaberite sebi danas kome ćete služiti: ili bogove kojima su služili oci vaši s one strane reke, ili bogove Amoreja u čijoj zemlji živite; a ja i dom moj služićemo Gospodu.


[SUP]16[/SUP] A narod odgovori i reče: Ne daj Bože da ostavimo Gospoda da služimo drugim bogovima.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nije dosla milost kao zamena za zakon, vec kao polazna tacka kojom nas Bog prihvata takve kakvi jesmo - gresni i prljavi, i cini da postanemo pravedni cisteci nas od svake prljavstine greha, i da savrseno ispunjavamo sve njegove zapovesti Svetim Duhom koji nam je dat.

Biblija nije kontradiktorna, i stari i novi zavet svuda upucuje na drzanje Bozjih zapovesti kao na merilo pravde i posvecenja.
Prema tome, ne seckaju Adventisti zakon, vec upravo vi koji govorite da nas je Hristos oslobodio poslusnosti.

Takodje, Rimokatolici i Pravoslavni, koji u svojim katehizisima navode deset zapovesti kao uslov spasenja, ali u izmenjenom obliku, tumaceci ih proizvoljno.

Prorocanstvo o 2300 dana ne govori da ce na kraju tog perioda biti kraj sveta i Hristov dolazak, vec da ce otpoceti ciscenje nebeske svetinje nad svetinjama.

U starom zavetu je postojao obred ociscenja Svetinje jednom godisnje, i taj dan je za Izrailjce bio dan suda, kada su kroz posebnu obrednu sluzbu trebali da se ociste i izadju pred Boga.
Takodje, svestenik je toga dana ulazio u drugi odeljak Svetinje - Svetinju nad Svetinjama i tamo obavljao ociscenje od greha koji je unosen prskanjem zavese krvlju zrtava koje su se prinosila na zrtveniku za grehe ljudske.

Prorocanstvo o 2300 dana i noci - prorockih godina, govori o ociscenju nebeske svetinje nad svetinjama 1844 godine, kada je otpoceo preadventni ili istrazni sud, koji ce se okoncati Hristovim drugim dolaskom i izvrsnom fazom suda nad bezboznima, a ulazak vernih u vecno Bozje carstvo.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
laodikeja to je sve čisto dodavanje. kada se nešto počne menjati nigde kraja tome. jasno stoji 2300 dana i noći da bar piše samo dana pa da se i da nešto napakovati. ali ovde baš kao da se takima ne da pakovanje,dana i noći piše . da ne kažem da u jevrejima stoji da je Isus jednom za svagda ušao jednom jeednom za nas u svetinju nad svetinjama. ako je jednom ušao već za svagda kaka je to priča da opet ulazi i čija Božja nije.
 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2011
Poruka
702
Nije dosla milost kao zamena za zakon, vec kao polazna tacka kojom nas Bog prihvata takve kakvi jesmo - gresni i prljavi, i cini da postanemo pravedni cisteci nas od svake prljavstine greha, i da savrseno ispunjavamo sve njegove zapovesti Svetim Duhom koji nam je dat.

Biblija nije kontradiktorna, i stari i novi zavet svuda upucuje na drzanje Bozjih zapovesti kao na merilo pravde i posvecenja.
Prema tome, ne seckaju Adventisti zakon, vec upravo vi koji govorite da nas je Hristos oslobodio poslusnosti.

Takodje, Rimokatolici i Pravoslavni, koji u svojim katehizisima navode deset zapovesti kao uslov spasenja, ali u izmenjenom obliku, tumaceci ih proizvoljno.

Prorocanstvo o 2300 dana ne govori da ce na kraju tog perioda biti kraj sveta i Hristov dolazak, vec da ce otpoceti ciscenje nebeske svetinje nad svetinjama.

U starom zavetu je postojao obred ociscenja Svetinje jednom godisnje, i taj dan je za Izrailjce bio dan suda, kada su kroz posebnu obrednu sluzbu trebali da se ociste i izadju pred Boga.
Takodje, svestenik je toga dana ulazio u drugi odeljak Svetinje - Svetinju nad Svetinjama i tamo obavljao ociscenje od greha koji je unosen prskanjem zavese krvlju zrtava koje su se prinosila na zrtveniku za grehe ljudske.

Prorocanstvo o 2300 dana i noci - prorockih godina, govori o ociscenju nebeske svetinje nad svetinjama 1844 godine, kada je otpoceo preadventni ili istrazni sud, koji ce se okoncati Hristovim drugim dolaskom i izvrsnom fazom suda nad bezboznima, a ulazak vernih u vecno Bozje carstvo.

Po tumacenju adventa,JS-ka itd Hristos je dolazio nekoliko puta!pa gde je onda?da ne govorim da je Gospod sam rekao apostolima da je u sve dane s nama!

laodikeja to je sve čisto dodavanje. kada se nešto počne menjati nigde kraja tome. jasno stoji 2300 dana i noći da bar piše samo dana pa da se i da nešto napakovati. ali ovde baš kao da se takima ne da pakovanje,dana i noći piše . da ne kažem da u jevrejima stoji da je Isus jednom za svagda ušao jednom jeednom za nas u svetinju nad svetinjama. ako je jednom ušao već za svagda kaka je to priča da opet ulazi i čija Božja nije.
Pa ne pise samo dana!a i noci ali Ladokejac voli da pravi ljude budalama na oci.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Po tumacenju adventa,JS-ka itd Hristos je dolazio nekoliko puta!pa gde je onda?da ne govorim da je Gospod sam rekao apostolima da je u sve dane s nama!

Pa ne pise samo dana!a i noci ali Ladokejac voli da pravi ljude budalama na oci.
pa i sam ja rekoh da piše i noći,a kazah mu čak da piše samo dana bez noći opet ne ide kako oni to umišljaju d a pakuju.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kada se ne koristi kontekst vaša teorija bi i mogla da se progura, ali u kontekstu biblije - u proročkom smislu, dakle kada se radi o pojedinim vremenskim proročanstvima, dani se uvek koriste kao godine.

"Потом лези на лијеву страну своју, и метни на њу безакоње дома Израиљева; колико дана узлежиш на њој, толико ћеш носити њихово безакоње.
А ја ти дајем године безакоња њихова бројем дана, триста и деведесет дана, и толико ћеш носити безакоње дома Израиљева.
А кад их навршиш, онда лези на десну страну своју, и носи безакоње дома Јудина четрдесет дана;
по један дан дајем ти за годину" ( Jezekilj 4. 4 - 6 )



"А дјеца ваша биће пастири по пустињи четрдесет година, и носиће кар за прељубе ваше, докле не испропадају тјелеса ваша у пустињи.
По броју дана, за које уходисте земљу, четрдесет дана, на сваки дан по годину, носићете гријехе своје, четрдесет година, и познаћете да сам прекинуо с вама"
( 4 Mojsijeva 14. 33 - 34 )

Osim toga, ti si Mrsavkicu sam potvrdio da se 70 sedmica odnosi na dolazak Mesije Isusa.
Isus nije mogao da se pojavi posle bikvalnih 70 sedmica koje se po proročanstvu iz Danila računaju od 457 godine kada je izdata zapovest da se Jerusalim opet sazida, već se ovih 70 sedmica pretvaraju u dane, i to je tačno 490 dana - odnosno godina, koje dosežu tačno do vremena kada se pojavio Gospod Isus.

Isus je posle vaskrsenja i vaznesenja ušao u svetinju, odnosno u prvi odeljak nebeske svetinje, a 1844 godine iza zavese, odnosno u drugi odeljak - u svetinju nad svetinjama, da obavi ocišćenje.


 
Član
Učlanjen(a)
01.02.2011
Poruka
702
Kada se ne koristi kontekst vaša teorija bi i mogla da se progura, ali u kontekstu biblije - u proročkom smislu, dakle kada se radi o pojedinim vremenskim proročanstvima, dani se uvek koriste kao godine.

"Потом лези на лијеву страну своју, и метни на њу безакоње дома Израиљева; колико дана узлежиш на њој, толико ћеш носити њихово безакоње.
А ја ти дајем године безакоња њихова бројем дана, триста и деведесет дана, и толико ћеш носити безакоње дома Израиљева.
А кад их навршиш, онда лези на десну страну своју, и носи безакоње дома Јудина четрдесет дана;
по један дан дајем ти за годину" ( Jezekilj 4. 4 - 6 )



"А дјеца ваша биће пастири по пустињи четрдесет година, и носиће кар за прељубе ваше, докле не испропадају тјелеса ваша у пустињи.
По броју дана, за које уходисте земљу, четрдесет дана, на сваки дан по годину, носићете гријехе своје, четрдесет година, и познаћете да сам прекинуо с вама"
( 4 Mojsijeva 14. 33 - 34 )

Osim toga, ti si Mrsavkicu sam potvrdio da se 70 sedmica odnosi na dolazak Mesije Isusa.
Isus nije mogao da se pojavi posle bikvalnih 70 sedmica koje se po proročanstvu iz Danila računaju od 457 godine kada je izdata zapovest da se Jerusalim opet sazida, već se ovih 70 sedmica pretvaraju u dane, i to je tačno 490 dana - odnosno godina, koje dosežu tačno do vremena kada se pojavio Gospod Isus.

Isus je posle vaskrsenja i vaznesenja ušao u svetinju, odnosno u prvi odeljak nebeske svetinje, a 1844 godine iza zavese, odnosno u drugi odeljak - u svetinju nad svetinjama, da obavi ocišćenje.


A gde su u jevrejskoj tori kontexti?a u grckom jevandjelju?kontexti su dodani mislim posle kanonizirovanja biblije i kontexti mogu samo da zbune citaoca biblije!a da ne govorim o kontradiktarnosti.
Ne slazu se svi kontexti,ali oni su ubaceni da bi sekte mogle lakse da manipulisu, opravdaju svoje dogme kao na primer adventi,JS-ci.Ako citamo orginale tamo nema nikakvih kontexta.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kontekst znaci celina.

Kada bi bibliju tumacili van konteksta, tada bi mogli da prihvatimo mnoge teorije i ljudska misljenja koja su dosla spolja.

Ali postoji princip tumacenja biblije, a to je tumacenje u kontekstu, u kome biblija samu sebe tumaci, odnosno - ako je jedan biblijski tekst nejasan, tada se mora poznavati celokupno biblijsko ucenje koje govori o temi ili pojmu o kome je rec, da bi se znalo o cemu se radi.

Zato su slabi poznavaoci konteksta lako razotkrivljivi, i njihove teorijei ucenja lako padaju u vodu, jer oni tvrde nesto a da nisu sami proverili sta celokupno ucenje govori o odredjenoj temi ili pojmu.
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Kontekst znaci celina.

Kada bi bibliju tumacili van konteksta, tada bi mogli da prihvatimo mnoge teorije i ljudska misljenja koja su dosla spolja.

Ali postoji princip tumacenja biblije, a to je tumacenje u kontekstu, u kome biblija samu sebe tumaci, odnosno - ako je jedan biblijski tekst nejasan, tada se mora poznavati celokupno biblijsko ucenje koje govori o temi ili pojmu o kome je rec, da bi se znalo o cemu se radi.

Zato su slabi poznavaoci konteksta lako razotkrivljivi, i njihove teorijei ucenja lako padaju u vodu, jer oni tvrde nesto a da nisu sami proverili sta celokupno ucenje govori o odredjenoj temi ili pojmu.
Ajde ajde Laodikeja bas si nas ubedio, covek te pitao gde su u trori,grckim originalnim spisama konteksti?da su proroci SZ-ta i apostoli NZ-ta mislili da konteksti trebaju oni bi ih sami postavili!!!???ajde znamo mi da si ti stari izvrtac.

Pozdrav od Gere.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top