Default Koliko je za samouvjerenost važan fizički izgled?

Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Samouvjerenost se gradi od malih nogu. To nije nešto s čime smo se rodili . Samopouzdanje se stiče. Fizički izgled je vrlo bitan faktor u godinama kada sazrijevamo, kada se formiramo kao ličnosti, kad stičemo svoja uvjerenja, koja nadograđujemo tokom godina. Ja sam bila jako osjetljiva u mladosti, što su drugi znali lako da iskoriste za provokacije. Samopouzdanje sam baš zato i stekla iz čistog inata, jer više nisam htjela sebi da dozvolim da budem " žrtva ", tako da sam tu " dječiju bolest " jako rano prebolovala. Što ranije to bolje i kada se jednom prekrati , lako je onda raditi na sebi i na samopouzdanju. Kada ga jednom stekneš, niko ti ga više ne može poljuljati.

Ovo vaše gledanje je sasvim u redu jer opisuje vas ali da li bi takvo samopouzanje bilo moguće izgraditi da ste recimo imali govornu manu pa vam se djeca smiju ili recimo neki fizički nedostatak pa da se niste mogli igrati sa djecom.Da li bi to pouzdanje bilo takvo da ste imali neko obilježije na tjelu kojeg se sramite da neko vidi recimo na pleži ili na satu fizičkog odgoja.Šta u tim slučajevima napravi dječiji podsmjeh.
Kakva je psiha takve djece?
Jesu li i ona puna samouvjerenja?
Kakav je to temelj za razvoj samouvjerene ličnosti?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Zašto kod ovakvih priča neki traže obrasce u ekstremima? Ekstremi nisu nikakvi obrasci, niti mogu služiti kao primjeri. To su posebni slučajevi u bukvalnom smislu riječi.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ovo vaše gledanje je sasvim u redu jer opisuje vas ali da li bi takvo samopouzanje bilo moguće izgraditi da ste recimo imali govornu manu pa vam se djeca smiju ili recimo neki fizički nedostatak pa da se niste mogli igrati sa djecom.Da li bi to pouzdanje bilo takvo da ste imali neko obilježije na tjelu kojeg se sramite da neko vidi recimo na pleži ili na satu fizičkog odgoja.Šta u tim slučajevima napravi dječiji podsmjeh.
Kakva je psiha takve djece?
Jesu li i ona puna samouvjerenja?
Kakav je to temelj za razvoj samouvjerene ličnosti?

Bez obzira na bilo kakav nedostatak,svako mora da prihvati sebe onakvog kakvim ga je Bog stvorio i tu nema rasprave, neka dijete ojača, neka se bori, neka gradi druge kvalitete. I ja sam imala malo veći, dugački, grčki nos i đeca su me zezala zbog toga. Mogu ti reći da sam podosta plakala zbog dječije surovosti, ali se onda javio inat, od većine sam bila prihvaćena jako lijepo, zbog svoje duhovitosti , sebe sam prihvatila onakvu kakvu me je Bog stvorio. Eto , sada kada sam starija, nos mi nije dugačak, malo se od starosti udebljao i eto Bože moj, progurasmo i priču o nosu.:lol:
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Bez obzira na bilo kakav nedostatak,svako mora da prihvati sebe onakvog kakvim ga je Bog stvorio i tu nema rasprave, neka dijete ojača, neka se bori, neka gradi druge kvalitete. I ja sam imala malo veći, dugački, grčki nos i đeca su me zezala zbog toga. Mogu ti reći da sam podosta plakala zbog dječije surovosti, ali se onda javio inat, od većine sam bila prihvaćena jako lijepo, zbog svoje duhovitosti , sebe sam prihvatila onakvu kakvu me je Bog stvorio. Eto , sada kada sam starija, nos mi nije dugačak, malo se od starosti udebljao i eto Bože moj, progurasmo i priču o nosu.:lol:

Jako lijepo jepročitati ovakvo pozitivno iskustvo koje je proisteklo iz jake osobnosti ali priznat ćeš da takvu osobnost neposjeduju svi. Isto tako ćeš priznati da ako nemaš tu osobnost ostaje trag u tom malom biću koji nosi dugo,dugo.
Jurivaka kaže da su to ekstremi i time pokazuje koliko malo pozna ono što u sebi nose djeca koja se neosjećaju "jednaka". Igrom slučaja nekoliko godina sam se družio sa djecom iz doma koja su bez roditelja.Moja bivša supruga je tamo bila često kao psiholog. Vidiš djecu koja se međusobno igraju kao i sva djeca ali kada ih upoznaš vidiš da je to djete puno kompleksa. Njega nema ko obradovati,povesti na sladoled, poljubiti.Sva djeca su draga ali je život u njima i pred njima takav. Da nepričam o djeci koja imaju neku kožnu bolest i koja se radi nje neće skinuti u društvu druge djece.To sam isto vidio i nisu tako retka.Ne govorim ovdje o invalidnoj djeci, o deci u kolicema. Ovdje govorim o djeci koju život gađa.Malo je njih koji će to hrabro prihvatiti i u životu to prvladati jer za to treba imati uvjete-podršku.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Koliko si do sada srela "normalnih", čak i zgodnih ljudi, koji nemaju ni trunku samopouzdanja? Sigurno mnogo, jer ih mnogo i ima. Šta ti to govori?

Iskreno? Vrlo malo. Nemojmo miješati samopouzdanje sa ekstraverzijom.
Ja nisam stavila znak jednakosti između dobrog fizičkog izgleda i samopouzdanja. Ali da postoji povezanost, postoji.
Dobar izgled društvo cijeni. Kao što znamo iz svakodnevnog života, postoji stereotip "lijepo je dobro". Fizički lijepi ljudi su društveniji, popularniji, sretniji i asertivniji od onih "manje lijepih" jer dobivaju više socijalne pažnje koja im pomaže razviti socijalne vještine, a one utječu na samopouzdanje.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ne mora da znači da su ljudi koji su privlačni fizički i samouvjereni. Neki čak nisu ni simpatični, barem meni. Jer dušu čovjeka lako mogu da vidim na licu u očima. I džabe lijepe crte lica, ako je pogled prazan, ako nema dopadljivosti, šarma, duhovitosti, plemenitosti, koje se na nečijim licima ne mogu uočiti. Znam dosta ljudi koji posjeduju samo praznu ljepotu i ništa više i za mene ti ljudi nisu lijepi. Ljepota je za mene unutrašnji sjaj, koji blista i koji se vidi i spolja.
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
I džabe lijepe crte lica, ako je pogled prazan, ako nema dopadljivosti, šarma, duhovitosti, plemenitosti, koje se na nečijim licima ne mogu uočiti. Znam dosta ljudi koji posjeduju samo praznu ljepotu i ništa više i za mene ti ljudi nisu lijepi. Ljepota je za mene unutrašnji sjaj, koji blista i koji se vidi i spolja.

Lijepo da si ovo spomenula. yes3
Naime, premda se fizička privlačnost povezuje s onim što sam gore navela, isto tako se povazuje i sa niskom brigom za druge i egocentričnošću. Dakle, sve ima svoje prednosti i nedostatke. whistle
Fizički privlačni ljudi (ne SVI, ima tu nešto i razlike u interesima i intelektualnim sposobnostima) nemaju potrebu razvijati kojekakve unutrašnje kvalitete kad veliki dio toga mogu postići svojim izgedom.
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Lijepo da si ovo spomenula. yes3
Naime, premda se fizička privlačnost povezuje s onim što sam gore navela, isto tako se povazuje i sa niskom brigom za druge i egocentričnošću. Dakle, sve ima svoje prednosti i nedostatke. whistle
Fizički privlačni ljudi (ne SVI, ima tu nešto i razlike u interesima i intelektualnim sposobnostima) nemaju potrebu razvijati kojekakve unutrašnje kvalitete kad veliki dio toga mogu postići svojim izgedom.

Oprosti mi što se mešam u prepisku između dve zanimljive dame ali misli da ti teza nepije vodu iz prostog razloga što je u čovekovoj stvarnosti postići više i biti bolji. Nebitan je izgled kao predpostavka te želje.Niti lepi kao niti oni koji to nisu svojim izgledom ne dobijaju od gospoda ono što moraju postići kroz život.Postoji kroz hidtoriju mnogo "lepih" tiranina koji su umrli u samoći isto kao i onih koji nisu lepi a
svet ih slavi kao naučnike,pisce i da nenabrajam šta sve ne.
Izgled je bitan samo kod "sponzoruša" a to nije vrednost jer ima svoju malu senu !!!
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Oprosti mi što se mešam u prepisku između dve zanimljive dame ali misli da ti teza nepije vodu iz prostog razloga što je u čovekovoj stvarnosti postići više i biti bolji.

Ja to nigdje nisam dovela u pitanje. Ni kod lijepih ni kod manje lijepih. smile3 Bitan je način na koji se postiže više.

Postoji kroz hidtoriju mnogo "lepih" tiranina koji su umrli u samoći isto kao i onih koji nisu lepi a
svet ih slavi kao naučnike,pisce i da nenabrajam šta sve ne.

Dobro, i? Je li to dokaz da fizički izgled nije u korelaciji sa samopouzdanjem?
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
Ja to nigdje nisam dovela u pitanje. Ni kod lijepih ni kod manje lijepih. smile3 Bitan je način na koji se postiže više.



Dobro, i? Je li to dokaz da fizički izgled nije u korelaciji sa samopouzdanjem?

Kad razmislim poštovana Nuola u pravu ste i mogao bih se složiti s vašom logikom
Poštujem vaše mišljenje iako su me prvi komentari naveli da vam na njih odgovorim malo nerazumno.
moj pozdrav !!!
 
Natrag
Top