Da li slaviti subotu ili nedelju

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne, taj zakon je nastao ispunjenjem starog zaveta i ljubav nas rukovodi u zivotu a ne nemo slovo.

Ako nas ljubav rukovodi u životu - da li to znači da mi imamo slobodu da kršimo zapovesti, i da time nanosimo štetu Bogu i našim bližnjim kršeći zapovesti koje regulišu naš odnos prema Bogu i bližnjima.

Biblija je jasna, i ona govori o "držanju zapovesti" koje je jedan od uslova spasenja i u starom i u novo zavetu, jer Bog se ne menja i kriterijumi ponašanja u njegovom carstvu su jednaki za sve u svim vremenima.

Takođe, biblija daje preciznu definiciju ljubavi:

"Који год вјерује да је Исус Христос, од Бога је рођен; и који год љуби онога који је родио, љуби и онога који је рођен од њега.
По том знамо да љубимо дјецу Божију кад Бога љубимо и
његове заповијести држимо.
Јер је ово љубав Божија да заповијести његове држимо;
и заповијести његове нијесу тешке.
Јер сваки који је рођен од Бога побјеђује свијет; и вјера је наша ова побједа која побиједи свијет." ( 1 Jovanova 5. 1 - 4 )

U ovom tekstu se jasno zapaža jedna osnovna istina - da je držanju Božjih zapovesti prirodan rod novorođenja Duhom Svetim kojim u čoveku rađa istinsku ljubav prema Bogu i bližnjima, koja se ispoljava u poslušnosti zapovestima, što predstavlja pobedu nad svetom koji je oličenje kršenja Boanskih moralnih principa zapisanih u njegovim zapovestima.

DRŽANJE ZAPOVESTI USLOV SPASENJA:

"I zapita ga jedan knez govoreći: učitelju blagi! šta da učinim da naslijedim život vječni?
A Isus reče mu: što me zoveš blagijem? niko nije blag osim jednoga Boga.
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
A kad on ču to postade žalostan, jer bješe vrlo bogat.
A kad ga vidje Isus gdje postade žalostan, reče: kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatome ući u carstvo Božije.
A oni koji slušahu rekoše: ko se dakle može spasti?
A on reče: što je u ljudi nemoguće u Boga je moguće"
( Jevandjelje po Mateju 19. 16 - 26 )

DRŽANJE ZAPOVESTI DOKAZ LJUBAVI PREMA ISUSU:

"Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške"
(1 poslanica Jovanova 5. 2 - 3 )

DRŽANJE ZAPOVESTI DOKAZ POZNANSTVA SA ISUSOM:

"I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema; (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).


DRŽANJE ZAPOVESTI USLOV USLIŠENJA MOLITVE:

"Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
dao zapovijest"
( 1 poslanica jovanova 3. 21 - 23 )

DRŽANJE ZAPOVESTI DOKAZ ISUSOVOG PRISUSTVA U SRCU POSREDSTVOM SVOGA DUHA:

"I koji drži zapovijesti njegove u njemu stoji, i on u njemu. I po tom poznajemo da stoji u nama, po Duhu koga nam je dao" ( Jovanova poslanica 3. 24 )

JEDINSTVO SVIH 10 ZAPOVESTI-NAZVAN ZAKON SLOBODE KOJIM ĆE SE SUDITI SVETU:

"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni" ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).


DRŽANJE ZAPOVESTI OBELEZJE BOŽJE CRKVE POSLEDNJEG VREMENA:

"Ovdje je trpljenje svetijeh, koji drže zapovijesti Božije i vjeru Isusovu" ( Otkrivenje Jovanovo 14. 12 )

ISUS NIJE DOŠAO DA UKINE ZAKON- ZAPOVESTI ZAKONA OSTAJU DO KRAJA SVETA:

"Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome"
( Jevandjelje po Mateju 5. 17 - 19 )

NE MENJATI PROROSTVO I ZAKON:

"Jer svjedočim svakome koji čuje riječi proroštva knjige ove; ako ko dometne ovome, Bog će nametnuti na njega zla napisana u knjizi ovoj;
I ako ko oduzme od riječi knjige proroštva ovoga, Bog će oduzeti njegov dijel od knjige života, i od grada svetoga, i od onoga što je napisano u knjizi ovoj"
( Otkrivenje Jovanovo 18-19 ).

Jevrejima poslanica 4 poglavlje predstavlja jedan od najvećih dokaza
u prilog važnosti postovanja Subote u novom zavetu.

Ovo poglavlje predstavlja Amanet ili zaveštanje apostola Pavla
Hrisćanima u pogledu Subote i njenog značaja za spasenje i ulazak u
Božje carstvo slave.

Naime, u Jevrejima poslanici 4 poglavlju - apostol Pavle koristi 2
izraza za reč "POČINAK"

Na prvom mestu to je Grčki izraz "Katapausis" ( Grcki: κατάπαυσις ).

Ovaj izraz se spominje u stihovima 1, 3, 5, 10, 11, Jevrejima
poslanice 4 poglavlja.

Na drugom mestu to je Jevrejski izraz "Sabbatismos"

Ovaj izraz se spominje u 9 stihu istog poglavlja, i odnosi se na
Subotnji počinak ili svetkovanje Subote.

U nastavku je priložen ceo tekst 4 poglavlja Jevrejima poslanice sa
naznačenim izrzima pocinak, i to na Grčkom ( katapausis ) i Jevrejskom
(Sabbatismos ).

"Da se bojimo, dakle, da kako dok je još ostavljeno obećanje da se
ulazi u POKOJ Njegov, ne zakasni koji od vas.
Jer je nama objavljeno kao i onima; ali onima ne pomaže čuvena reč,
jer ne verovaše oni koji čuše.
Jer mi koji verovasmo ulazimo u POKOJ, kao što reče: Zato se zakleh u
gnevu svom da neće ući u POKOJ moj, ako su dela i bila gotova od
postanja sveta.
Jer negde reče za sedmi dan ovako: i POČINU Bog u dan sedmi od svih dela svojih.
I na ovom mestu opet: Neće ući u POKOJ moj.
Budući, pak, da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najpre
javljeno ne uđoše za neposlušanje;
Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu,
kao što se pre kaza: Danas ako glas Njegov čujete, ne budite
drvenastih srca.
Jer da je Isus one doveo u POKOJ, ne bi za drugi dan govorio potom.
Dakle je ostavljeno još SUBOTNJE POČIVANJE narodu Božijem.
Jer koji uđe u POKOJ Njegov, i on POČIVA od dela svojih, kao i Bog od svojih.
Da se postaramo, dakle, ući u taj POKOJ, da ne upadne ko u onu istu
gatku neverstva.
Jer je živa reč Božija, i jaka, i oštrija od svakog mača oštrog s obe
strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i
mozga, i sudi mislima i pomislima srca"


Dakle, ovaj tekst govori o dve vrste počinka koji su usko povezani i
imaju duhovni značaj za čoveka i njegovo spasenje.

Naime, Jevrejima poslanica poziva čoveka da ulaskom u Subotnji počinak
svake sedmice ( predstavljen izrazom "Sabbatismos" ) uđe u drugu vrstu
počinka ( predstavljenim izrazom "Katapausis" ) koji Bog daje danas, a
koji u kontekstu biblije predstavlja predukus večnog života i ulaska u
večni pokoj u koji će verni ući prilikom Hristovog drugog dolaska u
slavi.

Tekst u Jevrejima poslanici jasno kaže "da Jevreji kojima je bilo
objavljeno ili dato obećanje o pokoju - nisu ušli u taj pokoj odnosno
u obećanu zemlju ili "Katapausis" jer nisu prethodno ušli u Subotni
počinak "Sabbatismos" vec su kršili zapovest o Suboti"

Apostol Pavle zato u tekstu daje savet "da mi ne budemo neverni kao
Jevreji koji su kršili Subotu "Sabbatismos" i iz tog razloga nisu ušli
u Božji počinak i obećanu zemlju "Katapausis" već da se postaramo da
uđemo u taj počinak "Katapausis" u koji je jedino moguće ući ulaskom u
Subotni pokoj ili "Sabatismos" svake sedmice, odnosno - poštovanjem
Subote koja predstavlja simbol večnog Božjeg pokoja u koji će verni
ući prilikom Hristovog drugog dolaska u slavi.

Zato apostol Pavle i piše u 9 stihu gde i koristi ovaj izraz
"Sabatismos" koji označava svetkovanje Subote - da je narodu Božjem
ostavljen Subotnji odmor ili počivanje.

Izraz "počinak - katapausis" u Jevrejima poslanici ima više značenja.
On označava duhovni počinak u koji vernik ulazi ostvarivanjem lične
zajednice sa Bogom i napuštanjem greha i grešnog života i stanja u
grehu u kome se do tada nalazio, to je oslobođenje iz ropstva greha.

On označava i konačni ulazak u počinak i nebesko carstvo prilikom
Hristovog drugog dolaska u slavi.

Za razliku od toga, izraz "Sabbatismos" označava ulazak u Subotni mir
svake sedmice, koji je preduslov da bi vernik ušao u pokoj ili
"Katapausis"
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Evo,dilema.
Čovek izjavi kako se držanjem zakona kao uslovom spasava a potom kaže da se zakonom ne spasava.
Dilema je u zaključku da li čovek pravi parodiju ili nezna šta priča?
A nije ni čudo što se Pavlove reči ne čuju da zakon nije dat za spasenje nitise držanjem zakona spasava niti je to ikakav uslov.
Pagani nemaju zakon i savez za zakonu pa šta oni održaše kad Duh Sveti dođe na njih?

Izvrnuto jevanđelje glasi:,,DRŽI ZAKON I BIĆEŠ SPAŠEN,ZAKON TE PEČATI ZA ŽIVOT,,

Božji čovek kaže da se delima zakona niko neće spasiti i da je to služba smrti.

Ima ovde mnogo vešticinih izjava koje prljaju čistoću jevanđelja kao radosne vesti.
Na žalost ima i pretvaranja Boga u stvorenje tako neznaju Boga niti jedu telo niti piju krv a viču da su spaseni jedni kroz zakon drugi što nagađaju ime i pored jasnih citata koji su opisne imenice Boga.Bogu je ime ONAJ KOJI JESTE i BOG SILNI I BOG SPASITELJ....i šta oni znaju?NIŠTA.

Ne budite mnogi učiteljia oni baš svi učitelji i toliko glasni da me je stid zašto ćute vernici i ne brane Boga od šarlatana i raznih kultova.

Subota nikom nije nikakav pečat niti bila niti će biti.
Nedelja nikad nije bila žig zveri niti će biti to su nauke đavolske.

Molim Hrišćane po veri da ustanu jednoglasno protiv ovih jeresi i onemoguće širenje te kuge i psihijatrijskog stanja zastupajući Božju reč razumom od Boga darovanim,amin.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Subotu je Bog uspoostavio prilikom stvaranja. Svi proroci, apostoli i Hristos svetkovali su subotu.
Nemas dokaz toga.
ZAR NE BI BILO KORISNO I POTREBNO DA JE TA NOVA ZAPOVEST JASNO IZRAZENA U NOVOM ZAVETU. AKO JE NEDELJA NOVPOZAVETNI SDEDMICNI DAN ODMORA, ONDA TO BI HRISTO I APOSTOLI IZDALI TAVKVU ZAPOVEST KOJA BI SE SUPROTSTAVILA DEKALOG.
7 A u prvi dan nedelje, kad se sabraše učenici da lome hleb, govoraše im Pavle, jer htede sutradan da pođe, i proteže besedu do ponoći.

Lk. 22:19, Jn. 20:1, Dela 2:42, 1 Kor. 10:16, 1 Kor. 16:2, Otk. 1:10

Takodje apostolski spisi iz 1. veka na osnovu kojih je i sastavljen kanon Svetog Pisma svedoci o ovome.
Kao sto je vec receno, mnogobosci nisu imali dan odmora, procitaj molim te gore prilozen tekst.Ne interesuje me sta rimokatolici kazu, po njima parama se kupuje spasenje.
Milostivi Tvorac, poslije šest dana stvaranja, odmarao se sedmoga dana
Ovo ne mora da se tumaci bukvalno jer BOgu odmor ne treba, ovo znaci da Bog vise ne stvara zemlju odnosno da vise ne radi, smatra se da sedmi dan jos uvek traje, Bog je simbolicno dao jevrejima dan odmora, Hristos je ispunio sve zakone, oni su sada drugaciji tj. preobrazeni, da je Subota sveti dan on bi vaskrsnuo na Subotu i time potvrdio postovanje ovog zakona ali on je sa razlogom izabrao nedelju jer ona simbolise prvi dan novog carstva, jer ce na prvi dan sva tvar da vaskrsne i to ce biti pocetak Carstva Bozijeg, znaci zato je Hristos izabrao nedelju, a ne zato sto je hteo da se dodvori rimskom imperatoru.
Nelsim, da li nam mozes navesti sve istorijske citate koji postoje o suboti i nedelji sa datumima i referencama, a posebno ove koji su pomenuti u tvom prethodnom postu i to redom?
Tekst je dobar, ali sa nedostatkom citata..

Sto se tice teoloskog tumacenja da je Hrist "nas odmor" i da je on ispunjenje subote, pa jeste, i ja sam nekada davno tako tumacio :)
Ne razumem sta tacno zelis da navedem, citate gde se govori da hriscani praznuju nedelju ili nesto drugo?

Slape tvoja apologija i nije tako losa i imas materijal, ali imas kratko zivce i bahato se ponasas, na taj nacin otvaras svadju i neces nikoga obratiti, moj cilj je da pokazem istinu kao sto su apostoli to cinili, i necu se dugo zadrzavati kao sto je i njima zapovedjeno da se ne zadrzavaju, apostoli nisu nikog ubedjivali, oni su izneli istinu i nastavili da propovedaju.Slape svojim ponasanjem potvrdjujes ono sto oni misle o Crkvi Hristovoj.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
moj cilj je da pokazem istinu kao sto su apostoli to cinili, i necu se dugo zadrzavati kao sto je i njima zapovedjeno da se ne zadrzavaju, apostoli nisu nikog ubedjivali, oni su izneli istinu i nastavili da propovedaju.Slape svojim ponasanjem potvrdjujes ono sto oni misle o Crkvi Hristovoj.

Samo te kratko zadržavanje i može spasiti da ih ne "sablažnjavaš".
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Subota nije uslovljena satom već Suncem.
Po zalasku sunca pojavljuju se zvezde i subota počinje i nije u svim godišnim dobima isti početak po satu već po svetlosti tako da 18 časova nema veze sa definicijom o početku subote.

Anđeli i svislužbena nebeska bića su pred Bogom a ti si na zemlji.
Ko reče da će iz svih zemalja svake subote dolaziti u Hram....nemoj izmišljatireči molim te.
Dolaziće oni iz Izrala u opisanim granicama dok će ostali izvan tih granica imati svoje careve koji će dolaziti jednom godišnje kao što piše na praznikSenica.

A ko ovde pominje opravdanje?

Ko uvrštava Hrišćane u ono u čemu Jevreji imaju zavet?

Zašto ubacuješ ono što niko ne govori....?

,,Daj mi neki novozavetni stih gde apostoli upozoravaju hriscane da moraju slaviti subotu?,,

A ko je tvrdio da HRIŠĆANI moraju imati zavet u čemu i Jevreji?
Pavle ti lepo reče kako neko RAZLIKUJE DANE a neko ne razlikuje znači li to da niko ne razlikuje?

Ne zaboravi da nekada noc/dan traje skoro 16 sati,ali slzem se sa tobom da se dan meri lakse i od zalaska do zalaska Sunca.
Svi smo mi pred Bogom,isto kao i andjeli. Nas odnos sa Bogom je slican odnosu mikroorganizama sa ljudima.Mi njih vidimo preko "mikroskopa",ali oni nas ne vide...Primer mozda i nije dobat,ali je prvi kojeg sam se setio da prikazem kako mi ne mozemo videti duhovna tela koja su za nas nevidljiva.,ali i to je nebitno za ovu temu "subota ili nedelja".
Poenta je da ako zelis da sledis jevrejski zakon,onda moras da sledis sve zapovedi,a ne samo da slavis subotu.Treba da te obrezu pre svega,a potom i sve ostalo_Onda za tebe ne vazi Hristov zakon,nije ti potreban.On je dosao da nas spase "kletve zakonske",ali je nekima poput tebe draze da i nadalje budu pod "zakonskom kletvom",a ja ti tu onda ne mogu pomoci...Sam biras kojem ces zakonu da se priklonis,samo ti onda tako prezires i zrtvu Isusa Hrista...
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ako nas ljubav rukovodi u životu - da li to znači da mi imamo slobodu da kršimo zapovesti, i da time nanosimo štetu Bogu i našim bližnjim kršeći zapovesti koje regulišu naš odnos prema Bogu i bližnjima.
Ti pricas kao da neznas sta je ljubav, ti mislis da se ljubav prema Bogu iskazuje postovanjem zapovesti koje je on dao u Starom Zavetu, ne to se zove strahopostovanje, ili samo postovanje.Hristos nam je rekao da VOLIMO u svoje 2 zapovesti.
Stavicu se u poziciju coveka koji voli Boga.

1.Ja Bogu nemogu da volim ako ne verujem da postoji, ako verujem ja necu verovati u lazne bogove.
2.Ako volim Boga ja znam kakav je on jer mi je on otkrio ko je, a samim tim znajuci za Njegovu nedostiznost necu ga oblikovati jer znam kakav On nije, a On nije nista sto postoji i sto ja mogu da vidim, ako ga volim ja sam bio u zajednici sa njim i znam ga ne trazim ga negde drugde jer sam ga nasao u sebi.
3.Ako volim Boga ja ga i postujem, nemogu da volim nekog a da ne postujem ime Njegovo.
4.Ako volim Boga ja praznujem dan kada je On vaskrsao i oslobodio me od greha i smrti, dan kada je on ispunio nadu milenijuma, taj dan kada je on spasio nas, dan koji smo cekali jako dugo, to je dan nad danima, najsvetiji dan!
5.Ako volimo nase roditelje mi ih i postujemo.
6.Ako volim bliznjeg ja ga necu ubiti!
7.Ako volim svoju zenu ja je necu prevariti.
8.Ako volim bliznjeg svog ja necu profitirati na njegovoj nesreci.
9.Ako volim bliznjeg svog ja se za njega zastupam i pomazem mu.
10.Ako volim bliznjeg svog necu pozeleti nista njegovo, necu pozeleti da on izgubi nesto da bi ja bio sretan, ako ga volim kao samog sebe ja necu zeleti svoju srecu na osnovu njegove nesrece!


Zar ne vidis brate Laodikeja, to je svrha to je "put, istina i zivot", to je Hristos, covek koji voli njemu zapovesti ne trebaju, jer ako voli on ih vec postuje.Bog je jevrejima dao 10 zapovesti jer su bili tvrdog srca i bez ljubavi, on se nadao da ce shavtiti sta je hteo da kaze, ali oni nisu razumeli.Ako postujemo 2 zapovesti hristove i volimo bliznje i Boga mi automatski postujemo svih deset Bozijih zapovesti, ako volimo nama starozavetni zakon i ne treba jer je zakon u nama i uvek je taj zakon u nama i postojao i pre nego sto ga je Bog objavio, ali jevreji tvrdog srca ga nisu spoznali, Jov jeste i on ga je postovao, jevreji pak nisu voleli i zato im je bio potreban zakon da ih vodi!
Zapovijesti znaš: ne čini preljube; ne ubij; ne ukradi; ne svjedoči lažno; poštuj oca i mater svoju.
Kao sto rekoh Bog im dade zakon preko proroka jer Njegov glas u sebi nisu slusali i ljubavi nisu imali, Hristos ga upucuje na deset Bozijih zapovesti jer im je to orientacija.
A on reče: sve sam ovo sačuvao od mladosti svoje.
A kad to ču Isus reče mu: još ti jedno nedostaje: prodaj sve što imaš i razdaj siromasima; i imaćeš blago na nebu; i hajde za mnom.
Sve je to postovao naravno, i Hristos jasno kaze, JOS TI JEDNO OSTAJE i rece mu Bog sta mu nedostaje, nedostaje mu LJUBAV, ali on kao i jegovi preci tvrdog srca odbi zapovest ljubavi.
"Po tom znamo da ljubimo djecu Božiju kad Boga ljubimo i njegove zapovijesti držimo.
Jer je ovo ljubav Božija da zapovijesti njegove držimo; i zapovijesti njegove nijesu teške"
(1 poslanica Jovanova 5. 2 - 3 )
Ovo automatski potvrdjuje ono o cemu ti brate sad govorim, ako volimo mi zapovesti drzimo, sve te zapovesti su u nama samima ali jevreji tvrdog srca nisu ih mogli otkriti, Bog ljudima nije otkrio nista novo, On je izvukao iz njih i preneo napapir, mi sami sebe nismo znali i On nas nam je otkrio.
"Jer koji sav zakon održi a sagriješi u jednome, kriv je za sve,
Jer onaj koji je rekao: ne čini preljube, rekao je i: ne ubij. Ako dakle ne učiniš preljube a ubiješ, postao si prestupnik
zakona.
Tako govorite i tako tvorite kao oni koji će zakonom slobode biti suđeni" ( Jakovljeva poslanica 2. 9-11 ).
naravno, jer ako i jednu od tih zapovesti covek prekrsi on zapravo ne voli i licemeran je!
Ovde se jasno navodi preljuba i ubistvo, jer ako ne ubijes a cinis preljubu ili obrnuto ti i dalje nisi shavtio poentu, i dalje nisi pronasao skriveni motiv ljubavi.
"I po tom razumijemo da ga poznasmo, ako zapovijesti njegove držimo.
Koji govori: poznajem ga, a zapovijesti njegovijeh ne drži, laža je, i u njemu istine nema; (1 poslanica Jovanova 2. 3-5 ).
naravno, ako neko kaze da zna Isusa a nema ljubavi on ga nezna u sustini jer Isus je ljubav.
"Ljubazni! ako nam srce naše ne zazire, slobodu imamo pred Bogom;
I što god zaištemo, primićemo od njega, jer zapovijesti njegove držimo i činimo što je njemu ugodno.
I ovo je zapovijest njegova da vjerujemo u ime sina njegova Isusa Hrista, i da ljubimo jedan drugoga kao što nam je
dao zapovijest"
( 1 poslanica jovanova 3. 21 - 23 )
Ovde govori bas o tome o cemu ti pricam Njegove zapovesti su LJUBAV, ako ga ne volimo nemozemo da razgovaramo sa Njim.
"Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nijesam došao da pokvarim, nego da ispunim.
Будући да је дошао да постави нове законе, Христос није желео да Јевреји помисле како се Он противи Богу. Стога, да би отклонио сумње које су многе смућивале, говори им: "Нисам дошао да укинем Закон, него да га испуним." Како га је испунио? Прво, испунио је све што су пророци о Њему прорекли, и зато еванђелиста често говори: "Да се испуни што је речено преко пророка..." Такође је испунио све законске одредбе, "јер Он греха не учини, нити се нађе превара у устима Његовим."[10] И на други начин је испунио, односно допунио Закон, јер оно што је Закон само зацртао, Христос је довршио. Закон каже: "Не убиј!", а Христос: "Не гневи се ни за што." Тако и сликар не уништава своју скицу, већ је допуњује и довршава.
Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanjega slovca ili jedne title iz zakona dok se sve ne
izvrši.
Овде показује да свет пролази и мења се. Дакле, док постоји свет, неће нестати ни најмањег словца из Закона. Неки кажу да словце и црта[11] означавају десет Божјих заповести, а други да представљају крст, при чему је словце усправни, а црта попречни крак. Христос је, дакле, рекао да ће се испунити све што је било речено о крсту.
Ako ko pokvari jednu od ovijeh najmanjijeh zapovijesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskome; a
ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskome
"Најмање заповести" су оне које нам је Сам намеравао предати, а не оне из Мојсејевог Закона. Назива их "најмањим" због смирења, да би и ти научио да смирено поучаваш друге. "Назваће се најмањи у Царству Небескоме", дакле, при Васкрсењу ће се наћи последњи и биће бачен у пакао. Такав никако неће ући у Царство Небеско. Под "царством" разуми Васкрсење.Прво каже "изврши", а затим "научи"; јер како могу да водим друге путем којим сам нисам прошао? Осим тога, ако извршавам заповести, а не учим друге, немам такву награду, него ћу још и бити кажњен ако због зависти или немара не учим друге.

Izvor: http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Svetopismo/TumacenjeJevandjeljapoMateju/05.htm
"Da se bojimo, dakle, da kako dok je još ostavljeno obećanje da se
ulazi u POKOJ Njegov, ne zakasni koji od vas.
Jer je nama objavljeno kao i onima; ali onima ne pomaže čuvena reč,
jer ne verovaše oni koji čuše.
Jer mi koji verovasmo ulazimo u POKOJ, kao što reče: Zato se zakleh u
gnevu svom da neće ući u POKOJ moj, ako su dela i bila gotova od
postanja sveta.
Jer negde reče za sedmi dan ovako: i POČINU Bog u dan sedmi od svih dela svojih.
I na ovom mestu opet: Neće ući u POKOJ moj.
Budući, pak, da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najpre
javljeno ne uđoše za neposlušanje;
Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po tolikom vremenu,
kao što se pre kaza: Danas ako glas Njegov čujete, ne budite
drvenastih srca.
Jer da je Isus one doveo u POKOJ, ne bi za drugi dan govorio potom.
Dakle je ostavljeno još SUBOTNJE POČIVANJE narodu Božijem.
Jer koji uđe u POKOJ Njegov, i on POČIVA od dela svojih, kao i Bog od svojih.
Da se postaramo, dakle, ući u taj POKOJ, da ne upadne ko u onu istu
gatku neverstva.
Jer je živa reč Božija, i jaka, i oštrija od svakog mača oštrog s obe
strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i
mozga, i sudi mislima i pomislima srca"

Kasnije u toku dana cu izneti tumacnje ove cele glave.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ne razumem sta tacno zelis da navedem, citate gde se govori da hriscani praznuju nedelju ili nesto drugo?

Zanima me i jedno i drugo.
S jedne strane bi trebalo navesti istorijske citate za nedelju koji je najstariji citat gde se spominje, pa redom do novijh, a sa druge strane osudu crkve gde se kaze da je praznovanje subote jeres i to takodje redom od najstarijeg do najnovijeg datuma. Zanima me sve to do 1054god, tako mozemo jasno videti o cemu se tu radi..

U postu si naveo tekst koji je tacan, i ja mu nemam sta prigovoriti.. Hriscani jesu praznovali nedelju i ona nije nikakva paganska ustanova, niti zamena za subotu.

Verujem da ti nece biti tesko naci, buduci da dobro poznajes istoriju.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Zanima me i jedno i drugo.
S jedne strane bi trebalo navesti istorijske citate za nedelju koji je najstariji citat gde se spominje, pa redom do novijh, a sa druge strane osudu crkve gde se kaze da je praznovanje subote jeres i to takodje redom od najstarijeg do najnovijeg datuma. Zanima me sve to do 1054god, tako mozemo jasno videti o cemu se tu radi..

U postu si naveo tekst koji je tacan, i ja mu nemam sta prigovoriti.. Hriscani jesu praznovali nedelju i ona nije nikakva paganska ustanova, niti zamena za subotu.

Verujem da ti nece biti tesko naci, buduci da dobro poznajes istoriju.
Prvi citat ti je iz Svetog Pisma "U prvi dan nedelje sabrase se ucenici da lome hleb", dela apostolska neznam tacno mesto.
Od dokumenata se pominje u poslanicama Ignatija Bogonosca i Didahiju, to zelis da ti pronadjem?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Znači - u ljubavi ne činimo ništa što deset zapovesti zabranjuju, ali ne radi forme - već iz ljubavi koja je u srcu...Amin!
 
Natrag
Top