Da li slaviti subotu ili nedelju

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
“BIBLIJA GOVORI: SECAJ SE DANA SUBOTNOG, DA GA SVETKUJES. Katolicka crkva kaze: NE...JA SAM UKINULA SUBOTNI DAN I ZAPOVEDAM VAM DA SVETKUJETE PRVI DAN SEDMICE. I GLE, SAV CIVILIZOVANI SVET KLANJA SE U ODANOJ POSLUSNOSTI, NAREDBI KATOLICKE CRKVE,”
American Santinel, (katolicka publikacija) p. 173, Kansas City, Missuri

Slape, kad ces janom priznati da si ovde mesecima iznosio ucenje koje se suproti ucenju Katolicke crkve? Preporucio bih ti da jos jednom procitas tekst Elene Vsajt o POKAJANJU.


Ne bi ti zaključio zbog duljine diskusije, nego zbog toga jer si pozvan dokazati da ja pišem besmislice i mrzim adventiste. Dakle, Jesu li Jelena i pioniri godinama subotu počinjali petkom u 18 sati?, ili je ovo moja besmislica koju iznosim zato što mrzim adventiste?

Solape, nismo mi u obdanistu. Znamo mi zasto je tebi dovoljno samo "okupljanje svakoga dana" da bi praznovao nedelju, zato sto NEMAS NIKakvog biblijskog dokaza za to! Ostaje ti samo da se srdis , posujes i po drugima da pljujes. A sta mislis, zar ti nije dovoljna Papina zapovest?
Taj tvoj nadbiskup sterao te je u cose pa si ostao bez reci. Znamo da se tome nisi nadao, ali dobio si sto si trazio, a ako ti je malo, samo reci, dobices i vise.


Dvostruki "uništa". Niti sam ja govorio o "Pavlovu ukidanju", niti je Pavao o tome pisao. Pavao je pisao da je subota sjena, jednako kao mlađaci i svi godišnji židovski blagdani.


Izlizala ti se ploca.
[/QUOTE]
--------------------------

Posto je nas cenjeni sagoivornik Slape usprotivio se da zavrsimo sa ovom temom i izrazio zelju da nastavimo sa dokazima, njega radi i priujateljstva radi, ipak nastavicemo, a koliko cemo dokAZI IMATI TO PREPUSTAMO VAMA DA ZAKLJUCITE.


OD SUBOTE NA NEDELJU
Dough Batchelor

Kad pomislite na ”pentekostalce” na koji se njihovu karakteristiku odmah sjetite? Govorenje jezicima. Kad netko spomene baptiste, vjerojatno pomišljate na krštenje uronjavanjem. Kad cujete ime katolik, pomišljate na djevicu Mariju ili na misu. Vjerske zajednice se obicno prepoznaju po njihovom posebnom ucenju ili praksi.

Koji nauk vam pada na um kad cujete ime adventist sedmog dana? Vecina ce reci: ”Ah, subota!”

Premda mnogi kršcani smatraju da treba svetkovati nedjelju, adventisti su nekako posebni jer svetkuju sedmi dan tjedna, subotu. 1 Ja nisam uvijek vjerovao da treba svetkovati sedmi dan. Premda sam upola Židov, kad sam prvi put cuo da je dan odmora sedmi dan tjedna, ja sam svetkovao nedjelju. Kako toliki ljudi mogu biti u krivu, a tako malo njih u pravu? pitao sam se.

Što me onda osvjedocilo da treba svetkovati sedmi dan? Nekoliko stvari, ali jedan važan cimbenik je bio što se kršcani ne slažu u razlozima za svetkovanje nedjelje.

Ispitivanje dokaza

1. Subota je židovska. Neki tvrde da je subota židovska. Ali Biblija kaže da je ona nešto što je Bog nacinio prigodom stvaranja (vidi Postanak 2,2.3). Koliko je Židova bilo u ono vrijeme na svijetu? Nijedan. Prema tome Bog je stvorio subotu za citav ljudski rod. Zato je Isus rekao da je subota ”stvorena radi covjeka” (Marko 2,27). Bog je subotu stvorio za sve, a ne samo za Židove.

2. Promjena kalendara. Ima kršcana koji tvrde da je kalendar toliko puta mijenjan da više ne možemo znati koji je dan subota. Istina je da je kalendar mijenjan nekoliko puta. Medutim ove promjene se nisu nikad odrazile na redoslijed dana u tjednu, samo na broj dana u mjesecu.

Posljednja promjena kalendara dogodila se 1582. godine, kad je papa Grgur XIII. odredio da nakon cetvrtka, 4. listopada, slijedi petak, 15. listopada. Kalendar je promijenjen, ali to nije utjecalo na tjedni ciklus.

Osim toga, Židovi su svetkovali subotu sedmog dana tisuce godina. Nezamislivo je da bi se cijeli jedan narod, raspršen po kugli zemaljskoj, mogao tako zbuniti da ne zna koji je dan u tjednu sedmi. Još nešto: Ako Židovi pogrešno svetkuju subotu, onda svi drugi griješe za nedjelju jer je prema Bibliji Isus uskrsnuo prvog dana tjedna, a to je dan poslije subote (vidi Matej 28,1).

3. U cast uskrsnuca. To nas dovodi do još jednog razloga koji mnogi navode za svetkovanje nedjelje. ”Svetkujemo nedjelju u cast Isusova uskrsnuca”, kažu. Medutim, takvo rezoniranje postavlja problem. U Bibliji ne postoji ni jedan jedini tekst koji kaže da je subota sedmog dana promijenjena u prvi dan u cast Isusova uskrsnuca.

Neki isticu cinjenicu da su se ucenici sastali u nedjelju uskrsnuca i to je istina. Ali oni se nisu sastali da slave taj dan. Stisnuli su se ” u strahu od Židova” (Ivan 20,19). Takoder je istina da ih je Isus posjetio te veceri. Ali uzalud cete istraživati izvještaje u evandeljima o tom sastanku u potrazi za dokazom da im je Isus rekao kako je to novi dan odmora (vidi Marko 16,12-14; Luka 24,46-49; Ivan 20,19-30).

4. Nema više Deset zapovijedi. Tu su zatim oni koji tvrde da svetkuju nedjelju umjesto subote zato što je Deset zapovijedi ukinuto. Ovakav razlog mi se danas cini jako cudnim jer nikad nisam sreo kršcanina koji je podržao kršenje ostalih devet zapovijedi. A sada po citavim Sjedinjenim Državama mnogi od tih istih kršcana lobiraju za to da se Deset zapovijedi izlože na javnim mjestima kako bi se Amerika vratila svojim moralnim korijenima.

Apostol Pavao je cvrsto vjerovao u Deset zapovijedi. Rekao je da ”po Zakonu – samo spoznaja grijeha” i ”grijeha ne spoznah doli po Zakonu” (Rimljanima 3,20; 7,7). A apostol Jakov je Deset zapovijedi nazvao ”savršeni zakon slobode” (Jakov 1,25).

Dakle, prema apostolu Pavlu Bog i dalje želi da kršcani vrše Deset zapovijedi, ukljucujuci i cetvrtu.

5. Novozavjetna crkva. Neki smatraju da je novozavjetna crkva promijenila subotu u nedjelju. Našao sam u Novom zavjetu osam puta spomenut prvi dan tjedna (nedjelju), ali nijedan ne govori o tome da je Bog promijenio subotu u nedjelju. Šest od osam njih jednostavno govore o Kristovom uskrsnucu.

To ostavlja dva spomena nedjelje u vezi s necim drugim. Prvi nalazimo u Djelima 20,7 i u njemu se govori kako je Pavao propovijedao skupini kršcana u Troadi prvog dana tjedna. Neki tvrde da ovo pokazuje trend prema svetkovanju nedjelje u Novom zavjetu.

Ali ispitivanje cinjenica objašnjava zašto je Luka, pisac Djela apostolskih, pisao o ovom skupu prvog dana tjedna. Bio je to sastanak koji je trajao citavu noc, jer je Pavao odlazio iduci dan. Cak i u ono vrijeme, ne vjerujem da su ljudi imali naviku dolaziti na bogoslužja koja traju citave noci.

Prema tome, daleko od ukazivanja na trend prema svetkovanju nedjelje, cini se da je Luka spomenuo ovaj sastanak, koji je održan prvog dana tjedna, zato što je cjelonocni sastanak bio nešto jako neobicno.

Drugi novozavjetni tekst koji spominje prvi dan tjedna (osim onih koji su vezani uz izvještaj o uskrsnucu) nalazimo u 1. Korincanima 16,1 i 2. Pavao je molio da sve crkve u Grckoj i Maloj Aziji skupljaju dobrotvorne priloge kao pomoc za gladne kršcane u Judeji. Zatim je obišao sve ove crkve, skupljao što su sakupili, i novac osobno predao crkvenim starješinama u Jeruzalemu.

Evo kakvu je uputu dao kršcanima u Korintu: ”U pogledu sabiranja za svete, i vi cinite kako odredih crkvama galacijskim. Svakoga prvog dana u tjednu neka svaki od vas kod sebe na stranu stavlja i skuplja što uzmogne da se ne sabire istom kada dodem.” Zagovornici nedjelje smatraju da Pavao ovdje govori o skupljanju dara u crkvi.

Medutim, tekst jasno kaže: ”Neka svaki od vas kod sebe na stranu stavlja”, a tako stoji i u grckom izvorniku. Prema tome, Pavao je preporucio da iz tjedna u tjedan svaki svoj prilog stavlja na stranu kod kuce, a ne u crkvi.

Ocjenjivanje dokaza

Kad vidim sve ove dokaze postaje mi jasno da je, bez obzira što se nitko ne može spasiti vršenjem Deset zapovijedi, ovaj niz zakona još uvijek Božje mjerilo moralnosti za kršcane. One nisu nazvane Deset preporuka ili Deset sugestija. Nigdje u Novom zavjetu nema dokaza da je Bog promijenio svoje mišljenje o suboti.

Biblija kaže: ”Isus Krist jucer i danas isti je – i uvijeke.” (Hebrejima 13,8) Zato sam odlucio svetkovati subotu onako kako Biblija kaže, ne kao dužnost vec zato što želim ugoditi svojem nebeskom Ocu. I otad sam primio mnoge blagoslove. Isus kaže: “Ako me ljubite, zapovijedi cete moje cuvati.” (Ivan 14,15)

Eto, zato svetkujem subotu.

 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Posto je nas cenjeni sagoivornik Slape usprotivio se da zavrsimo sa ovom temom i izrazio zelju da nastavimo sa dokazima, njega radi i priujateljstva radi, ipak nastavicemo, a koliko cemo dokAZI IMATI TO PREPUSTAMO VAMA DA ZAKLJUCITE.

Pošto je Marku "lik i djelo proročice" čak i iznad istine, razumljivo je da neće braniti ni vlastitu čast i opovrgavati moju tvrdnju da me kleveće kada moju priču o "krađi svetog vremena" naziva besmislicama. Pa pogledajmo.

Adventizam sedmog dana nije moguće razumijeti bez poznavanja perioda 1844. – 1851. god. Osim što su u tom periodu adventisti oformljeni kao zajednica, u tom periodu su nastala sva glavna vjerovanja adventista, kasnije Crkve ASD, koja su na snazi i danas, osim Trojstva koje su prihvatili i preuzeli od „pale Crkve – Babilona“ čitavo stoljeće kasnije.

Odakle adventistima subota? Joseph Bates je u tom periodu jedan od vodećih aktera u čitavom tom pokretu i procesu njegova formiranja. "Istinu o suboti“ Ellen White i ostali „pioniri“ preuzeli su upravo od Joseph-a Bates-a (nije ni njegova originalna ideja). Osim što su prihvatili svetkovanje subote, od Bates-a su prihvatili i računanje početka subote. Joseph Bates, kao pomorski kapetan, odlučio je kako subota počinje po nautičkom vremenu u petak u 18 sati, i „svako drugo računanje je gubljenje vremena“, ustvrdio je Bates. Da je Bates umjesto pomorac bio rudar iz treće smjene, adventistima bi subota sigurno počinjala u petak u 22 sata. Sedam mjeseci nakon što je prihvatila subotu od Batesa Ellen White ima viđenje koje potvrđuje baš ono što je prihvatila, evo tog viđenja:

Gospodin mi je sljedeće viđenje dao 1847. u Topshamu u saveznoj državi Maine, za vrijeme okupljanja braće u subotu. ..... Vidjela sam kako je jedan anđeo brzo doletio k meni. Ponio me sa Zemlje u Sveti Grad. U gradu sam ugledala hram u koji sam ušla. Prošla sam kroz vrata i stigla do prvog zastora. Zastor je bio podignut i ja sam ušla u Svetinju. ...... Nakon što sam vidjela slavu Svetinje, Isus je podigao drugi zastor i ušao u Svetinju nad svetinjama. ..... Isus je stajao pokraj Kovčega i kad su se k Njemu dizale molitve svetih, iz kadionice se dizao dim tamjana, a On je njihove molitve s dimom tamjana prinosio svojem Ocu. U Kovčegu sam vidjela zlatnu posudu s manom i Aronov procvjetali štap te kamene ploče složene kao knjiga. Isus ih je otvorio i ja sam na njima ugledala Deset zapovijedi napisanih Božjim prstom. Na jednoj ploči bilo je četiri, a na drugoj šest zapovijedi. Četiri zapovijedi na prvoj ploči sjale su jače od ostalih šest. Ali četvrta, zapovijed o suboti, sjala je jače od svih ostalih jer je subota bila odvojena da sačuva čast Božjeg svetog imena. Sveta je subota izgledala veličanstveno, okružena vijencem slave. Vidjela sam da zapovijed o suboti nije bila prikovana na križ jer da je bila ona, bilo bi i ostalih devet; u tom bismo ih slučaju smjeli prekršiti kao i četvrtu. Vidjela sam da Bog nije promijenio subotu, jer se On nikada ne mijenja. Ali ju je papa promijenio iz sedmog u prvi dan tjedna jer je prorečeno da će promijeniti blagdane i Zakon. (Ellen White, Rani spisi)

Često će nakon ovoga Ellen White posjećivati Nebesa i biti Isusov gost. Evo par interesantnih epizoda:

U viđenju koje mi je dano 27. lipnja 1850. moj je anđeo pratilac rekao: „Vrijeme je gotovo na izmaku. Odražavaš li kao što bi trebala Isusov umilni lik?“ ..... Jako me čudilo da itko može prestupati Božji zakon i gaziti Njegovu svetu subotu kad su protiv njih izrečene takve prijetnje i optužbe. Papa je promijenio dan odmora sa sedmoga na prvi. On je pogazio Božji posvećeni dan i svojom vlašću stavio na njegovo mjesto jedan od šest radnih dana. Sav narod slijedi zvijer i svakog tjedna otima Bogu Njegovo sveto vrijeme. (Ellen White, Rani spisi)

U Oswegu u saveznoj državi New York Gospodin mi je 7. rujna 1850. pokazao veliko djelo koje treba obaviti za Njegov narod da bi mogao opstati u bici u dan Gospodnji. .... Vidjela sam da protivnici Gospodnje subote ne mogu uzeti Bibliju i dokazati da je naše stajalište pogrešno. ..... Moramo paziti da svaki naš korak bude u skladu s Biblijom, jer će oni koji mrze Božje zapovijedi likovati zbog naših pogrešaka i mana kao što su to zli činili 1843. godine. (Ellen White, Rani spisi)

Mogli bismo još nabrajati, ali i iz ovih citata jasno saznajemo kako Ellen White razgovara s anđelima, posjećuje Svetinju nad svetinjama, Isus joj tamo pokazuje i otkriva kako zapovijed o suboti sjaji jače od svih ostalih i kako je odvojena od svih ostalih da sačuva čast Božjeg svetog imena. Čitavo ovo vrijeme Ellen White i ostali adventisti svetkuju subotu od 18 sati u petak do 18 sati u subotu.

Slabljenjem Bates-ove pozicije sve je više zahtjeva za promjenu početka subote. Kako je došlo do velikih razmimoilaženja, tako da je čak prijetio i raskol, 1955. god. vodstvo crkve zadužuje J. N. Andrews-a da istraži to pitanje i predloži riješenje. Andrews je zaključio da subota počinje u petak sa zalaskom sunca i traje do zalaska sunca u subotu. Takav zaključak vodstvo crkve prihvatilo je glasovanjem.

Četiri dana nakon što su Andrews i Konferencija odlučili kad je početak subote, Ellen White imala je "viđenje" u kojem joj je anđeo rekao da je zalazak sunca bilo pravo vrijeme! Sve ovo u potpunosti je „pojasnio“ starješina Smith u "Viđenja – Odgovori na prigovore". Smith kaže: "Nakon Konferencije, 20. studenoga, dobiveno je viđenje, kako bi učvrstilo one neodlučne oko vremena zalaska sunca, kao početka subote." Ovo je Ellen White dovelo u nezgodnu situaciju. Tako se ona u tom viđenju požalila anđelu i pitala za objašnjenje. Ona kaže: "Raspitivala sam se zašto je bilo tako, da sada moramo promijeniti vrijeme početka subote, a anđeo je rekao: "Razumijet ćeš, ali ne još, ne još." (Svjedočanstva, Vol. I., str 116).

Prošlo je od tada 160 godina ali odgovori od adventista još nisu stigli, zagubio im se izgleda "Jelenin anđeo". Zašto su Ellen White i ostali adventisti devet godina „otimali Bogu Njegovo sveto vrijeme“ svetkujući subotu od 18-18 sati? Kako to da ju Isus, kada ga je posjećivala u Svetinji nad svetinjama, nije nikada upozorio na krivo svetkovanje subote. Kako to, kada su već nastale razmirice oko početka subote, sama nije pitala Isusa ili anđele kada počinje subota? Mnoštvo je pitanja, a samo je jedan razumljiv i razuman odgovor. 1847. god. najveći utjecaj imao je Joseph Bates, i Ellen White je "vidjela" upravo ono što je Bates tražio da vidi. Devet godina kasnije, odnos snaga se promijenio i Ellen White "vidi" baš ono što su zaključili J. N. Andrews i Generalna Konferencija. Anđeo, koji je Jeleni donosio "viđenja", više mi liči na "poštara" Josepha Batesa četrdesetih godina, a onda vodstva Crkve i nekih drugih pedesetih godina, nego na glasnika s Neba.

Eto, zato svetkujem subotu.

Eto, kad već svetkujete, dobro je da znate da vam je došla po Joseph-u Bates-u i "anđelu poštaru".
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Slape, iznenadio sam se kad sam procitao tvoj komentar u kome si svoju Crkva Nazvao "Vavilon veliki".
Slaspe, lepo sam ti odgovorio da su adventisti decenijama saznavali nove istine iz Svetog pisma i kad su ih pronasli tada su ih i primili. zato to tvoje ponavljanje istog komerntara je obivcna glupodst.


KATOLIK PRAZNUJE SUBOTU

Godine 1910. mladic po imenu Josip Spajzer, iz hrvatkog primorja doselio se u Njujork.
i ubrzo naucio da vozi travaj.

Jednoga dana od stana do posla, na ulici, primetio je list casopisa Znaci vremena, koji je bio prljav, mokar i izgazen. Josip ga je uzeo, obrisao ga, pored peci osusio i poceo da cita. U njemu je pronasao reklamu knjige Velika borba od Elene Vajt. Odmah je pisao u Vasington da mu posalju tu knjigu i zamolio ih ako imaju vise duhovnih knjiga da mu posalju spisak istih.

Ubrzo dobio je odgovor u kom je pisalo, da se proseta tri bloka od njegovog stana, tamo je knjizara u kojoj ce moci da pregleda sve knjige i da kupi i Veliku borbu.
Kada je Josip usao u knjizaru i voideo koliko dobnrih knjiga imaju, zamolio je prodavca da mu da jednu kartonslku kutiju u koju je Josip stavljao knjige koje je odabrao. Napunio je punu kutiju, platio i posao kuci.

Na putu ptrema stanu nalazila se Katolicka Hrvatska crkva. Josip je resi da navrati i da se pohvali fratru kako je pronasao veliko blagu. Fratar je pregledao knjige i rekao: Knjige su jako dobre, ali nemoj ih citati, jer ce te odvesti stramputicom. I pored fratrovog saveta, Josip je, ipak, poceo da cita knjige.
U Velikoj borbi, saznao je da je subota sedmi dan, koju je Bog prilikom stvaranja odredio ljudima za sedmicni odmnor, i odmah je poceo da je svetkuje. Nikada Josip nije ni cuo za hriscane koji svetkuju subotu.

Umedjuvremenu, Josip i njegov brat otvorili su prodavnicu u kojoj su prodavali skolski pribor.
Umesto da u izlog stavi ono sto prodeje, Josip je stavio otvorenu Bibliju i iznad nje napisao: “U ovoj knjizi nalazise skupoceno blako, veoma je vazno da je proucavate.”

Pored njegove prodavnice, naisao je drugi Hrvat po imenu Jeder, isto iz primorja i kad je video u izlogu otvorenu Bibliju, usao je u radnju i rekao, da on i njegova zena imaju takvu knjigu i da su je jedno vreme sa odusevljenjem citali, ali da im je frator savetovao da je ne citaju i on ju je stavio na tavan. Josip ga je zamolio da mu donese tu knjigu da vidi, da li je to Boblija ili je neka druga knjiga. Kada su Jeder i nujegova supruga doneli knjigu, Josip je ustanovio da to jeste Biblija, i pozvao ih je da je zajedno proucavaju.

Odmah je Josip bracni par Jeder obavestio da je subota dan odmora i da je on svetkuje. Oni su mu se pridruzili i tako oko 3 godine svake subote njih troje odlazili su u katolicku crkvu, sedeli u klupama, molili se Bogu i proucavali Bibliju. Niko od njih jos nije cuo da postoje hriscani koji svetkuju subotu.

Jednoga dan Josip je u novinama procitao oglas da nekakav evandjelista pod satorom svako vece drzi predavanja. Josip je odmah posao da ga vidi. Prvo pitanje koje mu je postavio bilo je: Koji sedmicni dan svetkuje? Evangelista je odgovorio da on svetkuje subotu. Niko nije bio sretniju od Josipa. Rekao mu je da i on praznuje subotu.

Josip je zamolio evadjlesitu da mu dozvoli da on preko dan dovede svoje prijatelje i da im drzi predavanja. Evandjelista mu je ustupio sator i tako je Josip pod satorom poucavao svoje prijatelje onoliuko koliko je sam saznao iz Biblije. Na kraju te evangelizacije, Josip, sa jos pet prijatelja bili su krsteni i to je bio pocetak osnivanja Jugoslavenske adventisticke crkve u Njujorku. Josip je posao u koledz, zavrsio teologiju i postao prvi pastor novoosnovane adventisticke crkve. On je kasnije osnovao crkvu u Cikagu i Klevelandu. Poznavao sma Josipa i njegovu suporugu. Umro je 1980. godine u Floridi, bio sma na njegovoj sahrani
.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Jednoga dana od stana do posla, na ulici, primetio je list casopisa Znaci vremena, koji je bio prljav, mokar i izgazen. Josip ga je uzeo, obrisao ga, pored peci osusio i poceo da cita. U njemu je pronasao reklamu knjige Velika borba od Elene Vajt.

Na putu ptrema stanu nalazila se Katolicka Hrvatska crkva. Josip je resi da navrati i da se pohvali fratru kako je pronasao veliko blagu. Fratar je pregledao knjige i rekao: Knjige su jako dobre, ali nemoj ih citati, jer ce te odvesti stramputicom.

Pametan fratar, ali to Josipa nije spasilo od stranputice.


I pored fratrovog saveta, Josip je, ipak, poceo da cita knjige.
U Velikoj borbi, saznao je da je subota sedmi dan, koju je Bog prilikom stvaranja odredio ljudima za sedmicni odmnor, i odmah je poceo da je svetkuje. Nikada Josip nije ni cuo za hriscane koji svetkuju subotu.

"U Velikoj borbi, saznao je da je subota sedmi dan, .... i odmah je poceo da je svetkuje". Nisi ni svjestan da si ovdje dao odgovor na "pitanje svih pitanja". I meni si ovim puno otkrio, hvala ti. Milijuni ljudi čitaju Bibliju i nitko od njih ne počinje svetkovati subotu. Dakle, do subote ljude ne dovodi Duh koji prati čitatelja Svetog Pisma, nego onaj duh koji prati čitatelja Jeleninih spisa. A kakav je i koji je to duh najzornije se vidi i po slučajevima koje sam navodio. To je isti duh koji je Jelenu nadahnuo na sva ona njena bogohuljenja. Duh koji joj je došapnuo da razglasi kako je Bog 22.10.1844. odbacio sav pokvareni svijet. Duh koji joj je nakon toga savjetovao da sve to izbaci iz svojih spisa i sakrije. Duh koji ju je vodio da bezočno slaže kako to nikada nije napisala. I duh koji joj je savjetovao da sva ova svoja bogohuljenja pripiše samom Bogu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A kakav je i koji je to duh najzornije se vidi i po slučajevima koje sam navodio. To je isti duh koji je Jelenu nadahnuo na sva ona njena bogohuljenja. Duh koji joj je došapnuo da razglasi kako je Bog 22.10.1844. odbacio sav pokvareni svijet. Duh koji joj je nakon toga savjetovao da sve to izbaci iz svojih spisa i sakrije. Duh koji ju je vodio da bezočno slaže kako to nikada nije napisala. I duh koji joj je savjetovao da sva ova svoja bogohuljenja pripiše samom Bogu.

Pitanje za tebe.

Kakav je to duh koji tebe navodi da iznosiš ovakve gnusne i prljave neistine o Ellen White i da napadaš druge?

Sve što si ovde napisao su gnusne laži sa nadom da će ti neko slepo poverovati.

TO nema veze sa Duhom Božjim - jer Duh Božji ne navodi čoveka da laže, a ti Boga svojim laganjem upravo takvog predstavljaš, i savetuješ da treba služiti takvom tvom Bogu.

Što se tiče tvoje stotinu puta izgovorene laži " da je Bog 22.10.1844. odbacio sav pokvareni svijet" na ovo je već dat odgovor - a on glasi:

------------------------------

"Takođe, proučavao sam ovu temu o odbacivanju onih crkava i pojedinaca koji su 1844 godine odbacili svetlost o očišćenju nebeske Svetinje nad Svetinjama, i svedočanstva Ellen White jasno kažu - da je Isus prešavši iz Svetinje u Svetinju nad Svetinjama zatvorio vrata Svetinje da ih niko ne može otvoriti, i otvorio vrata Svetinje nad Svetinjama da ih niko ne može zatvoriti, kako bi u nju pristupili oni verni koji su spoznali ovu svetlost i prihvatili je, i svi oni koji će je u budućnosti spoznati i prihvatiti je.

Oni koji su je odbacili 1844 godine, za njih su vrata Svetinje bila zatvorena, a na druga nisu želeli da uđu i prihvativši svetlost o početku Isusove posredničke službe u drugom odeljku Svetinje - Svetinji nad Svetinjama.

Ellen White govori o ovim ljudima kao odbacenim, jer su oni odbacivši ovu svetlost - sami sebi zatvorili vrata spasenja i mogućnosti da Isus koji se nalazio u Svetinji nad Svetinjama posreduje za njih"


-------------------------------

Dakle, ne radi se o celom svetu ili celoj planeti zemlji, već o grupi onih koji su bili okupljeni oko Milera ( pojedinci i crkve ) i odbacili Svetlost o očišćenju nebeske Svetinje nad Svetinjama koja je otkrivena Adventistima.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Pitanje za tebe.

Kakav je to duh koji tebe navodi da iznosiš ovakve gnusne i prljave neistine o Ellen White i da napadaš druge?

Sve što si ovde napisao su gnusne laži sa nadom da će ti neko slepo poverovati.

A što sam to slagao? Jeli naučavala, i Jelena i ostali pioniri, da je Bog u listopadu 1844. odbacio i Crkvu i pokvareni svijet? Jesu. Naučavala je i Jelena i ostali pioniri ASD, čitavih sedam godina. Jesu li Ellen White i James White (uz znanje i suglasnost vodstva Crkve) izbacivali iz njenih spisa sve dijelove koji su o tome govorili? Jesu, izbacivali su i pokušali to sakriti od samih adventista. Jeli Jelena zanijekala, i tako bezočno lagala, da nikada takvo što nije ni napisala ni izgovorila? Je. Sve je ovo istina, i koliko god ti mene potpuno bezrazložno napadao, ove činjenice ne možeš i nećeš promijeniti.

TO nema veze sa Duhom Božjim - jer Duh Božji ne navodi čoveka da laže,

Zato se i ja stalno pitam koji i kakav duh je vodio Ellen White kad je onako bezočno lagala.

Što se tiče tvoje stotinu puta izgovorene laži " da je Bog 22.10.1844. odbacio sav pokvareni svijet" na ovo je već dat odgovor - a on glasi:

------------------------------

"Takođe, proučavao sam ovu temu

I ništa nisi proučio. Naučavali su čitavih sedam godina da je Bog u listopadu 1844. odbacio i Crkvu i pokvareni svijet. Eno ti Marka koji upravo ovo naučavanje Jelene i pionira ASD pokušava prikazati potpuno biblijskim.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A što sam to slagao? Jeli naučavala, i Jelena i ostali pioniri, da je Bog u listopadu 1844. odbacio i Crkvu i pokvareni svijet? Jesu. Naučavala je i Jelena i ostali pioniri ASD, čitavih sedam godina.

Nisu, već si ti dodao njenim rečima nešto što ona nije napisala niti mislila, a evo dgovora:

"Takođe, proučavao sam ovu temu o odbacivanju onih crkava i pojedinaca koji su 1844 godine odbacili svetlost o očišćenju nebeske Svetinje nad Svetinjama, i svedočanstva Ellen White jasno kažu - da je Isus prešavši iz Svetinje u Svetinju nad Svetinjama zatvorio vrata Svetinje da ih niko ne može otvoriti, i otvorio vrata Svetinje nad Svetinjama da ih niko ne može zatvoriti, kako bi u nju pristupili oni verni koji su spoznali ovu svetlost i prihvatili je, i svi oni koji će je u budućnosti spoznati i prihvatiti je.

Oni koji su je odbacili 1844 godine, za njih su vrata Svetinje bila zatvorena, a na druga nisu želeli da uđu i prihvativši svetlost o početku Isusove posredničke službe u drugom odeljku Svetinje - Svetinji nad Svetinjama.

Ellen White govori o ovim ljudima kao odbacenim, jer su oni odbacivši ovu svetlost - sami sebi zatvorili vrata spasenja i mogućnosti da Isus koji se nalazio u Svetinji nad Svetinjama posreduje za njih"

Jesu li Ellen White i James White (uz znanje i suglasnost vodstva Crkve) izbacivali iz njenih spisa sve dijelove koji su o tome govorili? Jesu, izbacivali su i pokušali to sakriti od samih adventista.

Ja te tekstove imam, i prema tome nema govora o skrivanju, a ni ti ih ne bi mogao citirati.


Jeli Jelena zanijekala, i tako bezočno lagala, da nikada takvo što nije ni napisala ni izgovorila? Je. Sve je ovo istina, i koliko god ti mene potpuno bezrazložno napadao, ove činjenice ne možeš i nećeš promijeniti.
Zato se i ja stalno pitam koji i kakav duh je vodio Ellen White kad je onako bezočno lagala.

Tačno, tvrdila je da nije napisala da je Bog odbacio SAV svet, već grupu okupljenu oko Milera koja je odbacila svetlost o očišćenju nebeske Svetinje nad Svetinjama, i prema tome nema tu govora o lažima, i nema se šta menjati, već ti izvrćeš njene reči i kontekst izgovorenog.

I ništa nisi proučio. Naučavali su čitavih sedam godina da je Bog u listopadu 1844. odbacio i Crkvu i pokvareni svijet. Eno ti Marka koji upravo ovo naučavanje Jelene i pionira ASD pokušava prikazati potpuno biblijskim.

Jeste biblijski, jer ko odbaci Boga biva odbačen jer je on odbacio ponuđeno spasenje i više ga ne želi.

U kontekstuonoga što je pisala Ellen White - dnosi se na grupu okupljenu oko Milera koja je odbacila svetlost o očišćenju nebeske Svetinje nad Svetinjama, nikako na CEO SVET.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Nisu, već si ti dodao njenim rečima nešto što ona nije napisala niti mislila, a evo dgovora:

:roll::roll::roll: Hoćeš da ponovo citiram što su pisali i ona i James White i Joseph Bates?

Ja te tekstove imam, i prema tome nema govora o skrivanju, a ni ti ih ne bi mogao citirati.

:mig: Sačuvali ljudi originalne brošure u kojima su prvi put objavljeni Jelenini spisi. Tako su i saznali da u kasnijim izdanjima nedostaji dijelovi njenih spisa, između ostalih i ovi koji govore da je Bog u listopadu odbacio pokvareni svijet.[/QUOTE]

Tačno, tvrdila je da nije napisala da je Bog odbacio SAV svet, već grupu okupljenu oko Milera koja je odbacila svetlost o očišćenju nebeske Svetinje nad Svetinjama, i prema tome nema tu govora o lažima, i nema se šta menjati, već ti izvrćeš njene reči i kontekst izgovorenog.

Je Laodikeja, pisala je da je Bog odbacio sav pokvareni svijet. Imam ja te brošure u kojima su objavljivani njeni spisi prije 1851. godine.

Jeste biblijski, jer ko odbaci Boga biva odbačen jer je on odbacio ponuđeno spasenje i više ga ne želi.

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll: Zaista si nevjerojatan. Zašto se onda ti sav polomi da dokažeš kako nije pisala i naučavala da je Bog odbacio sav pokvareni svijet, kad ovdje tvrdiš da je to posve biblijski utemeljeno?

Laodikeja, ako se nekome od adventista, koji sve ovo čitaju, zgadi i Ellen White i sve ono što je naučavala, to neće biti zbog moga, nego zbog tvoga pisanja ovdje na forumu.

U kontekstuonoga što je pisala Ellen White - dnosi se na grupu okupljenu oko Milera koja je odbacila svetlost o očišćenju nebeske Svetinje nad Svetinjama, nikako na CEO SVET.

Na cijeli svijet, Laodikeja, tako je pisala i naučavala.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Kad neko izvrne nešto i prihvati u svom umu da je nešto istina i ako nije - tada je tog čoveka teško razuveriti jer je sam sebe namerno obmanuo i to se zove auosugestija.

Ti prijatelju živiš u samoobmani svog sopstvenog uma - gajeći otvorenu laž u svom umu koje ne želiš da se odrekneš.

To je tvoja stvar, jae od ovih laži ograđujem, a ti čini što ti je volja, odgovori su ti dati.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Ti prijatelju živiš u samoobmani svog sopstvenog uma - gajeći otvorenu laž u svom umu koje ne želiš da se odrekneš.

To je tvoja stvar, jae od ovih laži ograđujem, a ti čini što ti je volja, odgovori su ti dati.

Nemaš se ti što od mojih laži ograđivati, moje laži su moje laži. A tko živi u samoobmani lako je saznati. Evo ti kopija iz brošure iz 1847. pa vidi sam što je Ellen White pisala.

2vacsk2.jpg

ingw12.jpg


Primjeti sada na str 14, u retcima 38,39 i 40, rečenicu:
It was just as impossible for them to get on the path again and go to the City, as all the wicked world which God had rejected. They fell all the way along the path one after another.

Prijevod: "Njima je tako bilo nemoguće vratiti se ponovo na put i poći u grad, kao i čitavom pokvarenom svijetu kojeg je Bog odbacio. Padali su uzduž čitavog puta jedan za drugim".

Tko je ovo napisao? Moja strina ili "proročica Ellen? I zašto su ovo izbacili iz svih izdanja nakon 1851.?
 
Natrag
Top