Da li slaviti subotu ili nedelju

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da, ipak je biblija jedino merilo a ne ljudska misljenja.

Suvise je ocigledno da kada Isus ili apostoli ukazuju na ljubav kao ispunjenje zakona, i da se zakon ispunjava u jednoj reci "LJUBI GOSPODA BOGA SVIM SRCEM SVOJIM I SVOM DUSOM SVOJOM I SVIM UMOM SVOJIM I SVOM SNAGOM SVOJOM, I BLIZNJEGA SVOJEGA KAO SAMOGA SEBE" da oni tu misle da vernik nece prekrsiti ni jednu zapovest dekaloga, jer kada bi krsili i jednu zapovest onda ta ljubav ne bi ni postojala ni prema Bogu ni prema bliznjem, jer bi covek tada cinio suprotno onome sto je Bog propisao u svom moralnom zakonu.


VECNI BOZJI ZAKON - SUSTINA BOZJED ZAKONA


Uzvišena nacela Bozjeg zakona uoblicena su u Deset zapovesti i potvrdena Hristovim zivotom.
Ona izrazavaju Bozju ljubav, volju i ciljeve u vezi sa ljudskim ponašanjem i odnosima i obavezuju sve ljude u svim vremenskim razdobljima.
Ova pravila su osnova Bozjeg zaveta sa Njegovim narodom i merilo Bozjeg suda.
Posredstvom Svetoga Duha ona ukazuju na greh i bude potrebu za Spasiteljem. Spasenje je samo po blagodati, a ne od dela, a njegov rod je poslušnost Zapovestima.
Ova poslušnost razvija hrišcanski karakter i donosi osecanje sreće.
Ona je dokaz naše ljubavi prema Gospodu i naše brige za naše bliznje.
Poslušnost koja potice od vere ispoljava Hristovu silu da preobrazi zivot i u skladu sa tim jača hrišcansko svedocenje.

Deset zappovesti:

Prva, poziva nas da slavimo jedino Boga,
Druga, da se ne klanjamo idolima, kipovima ni slikama,
Treca, da ne uzimamo ime Njegovu uzalud,
Cetvrta, zahteva svetkovanje Subote, a ne bilo kojega dana.
Peta, zahteva poslusnost roditeljima,
Sesta, Ne ubi,
Sedma, Ne čini preljube,
Osma, Ne kradi,
Deveta, Ne svedoci lažno,
Deseta, Ne pozeli tudje. (2. Mojsijeva 20,1-17)

Nikada nije bilo vreme niti će ikada biti da Bog kaže drugacije od ovoga.
Nikad Bog neće reci: Sada možeš imati i druge bogove pored mene, možeš se klanjati idolima i slikama, možeš uzimati moje ime uzalud, možeš nepostovati roditelje, ubuti, ciniti preljubu, krasti, lagati i prisvajati tudje.
Prema tome, sustina Bozjeg zakona izrazava nacela koja nikad nisu zastarela niti prevazidjena.
Ova nacela su vecna kao i Zakonodavac. Ona izrazavaju Bozju volju i Njegov karakter, koji se ne menja.
Ploce zakon sastoje se od dva dela: Prva regulise nas odnos prema Bogu, a druga odnos prema bliznjima. „I napisa Gospod ploce zaveta, deset reci”. 2. Mojsijeva 34,28.
To je ono isto sto je Hristos sazeo u dve zapovesti: „Ljubi Gospoda Boga svojega svim srcem svojim, i svom dusom svojom, i svom snagom svojom, i svim mislima svojim, i bliznjega svojega kao samoga sebe.” Luka 10,28.
Koja od deset zapovesti nije ovde ukljucena?
Sve do jedne su ukljucene. Jer onaj koji zaista ljubi Boga, drzace prve četiri, a ako ljubi i bliznjega kao sto sebe ljubi, drzace i onih sest.
Svaki koji suprotno veruje i radi je BEZ LJUBAVI, a on je i bez Boga, jer BOG JE LJUBAV.
Apostol Pavle je ceo zakon sazeo u jednu reč, a to je LJUBAV. „Dakle je ljubav izvrsenje zakona”. Rimljanima 13,10.
Svaki hrišćanin koji ljubi Boga i svoga bliznjega, neće prestupati nijednu zapovest Derkaloga.
Dekalog nije Mojsijev zakon, već Bozji. „I BEJAHU PLOCE DELO BOZJE, I PISMO BESE PRSTOM BOZJIM, UREZANO NA PLOCAMA.” 2. Mojsijeva 32,16; 31,18. Bog je napisao Dekalog, a nije Mojsije; zato on nije Mojsijev, već Bozji.
Dekalog je cuvan u kovcegu zaveta: „I uze svedocanstvo metnu ga u kovceg.” 2. Mojsijeva 40,20.
Zakon je Gospodnji vecan kao i sam Zakonodavac. Hristos je to potvrdeio: „Ne mislite da sam ja dosao da pokvarim zakon ili proroke, nisam dosao da pokavarim, nego da ispunim. Jer vam zaista kažem: DOKLE NEBO I ZEMLJA STOJI, NEćE NESTATI NI NAJMANJEG SLOVCA ILI JEDNE TITLE IZ ZAKONA DOK SE SVE NE IZVRSI.” Mateij 5, 17.18.
Dakle, Hristos je nedvosmisleno rekao da je Zakon vecan. Jevreji su optuzili Isusa Hrista da rusi Zakon Bozji i obara proroke. Isus je javno rekao da to nije istina, već je potvrdio da je ZAKON VECAN.
Zalosno je sto i neki hrišćani danas pridruzuju se Jevrejima i osuđuju Gospoda Isusa Hrista da je promenio zakon, Subotu u nedelju, ali Biblija ne zna za takvu promenu.
Druge zakone i pravila, Bog je dao Mojsiju i rekao mu da ih on napise, ne na ploce kamene, već u knjigu i oni se zovu Mojsijevi zakoni. „I rece Gospod Mojsiju: napisi sebi te reci.” 2.Mojsijeva 34,27.
Mojsijev zakon, koji je napisao u knjugu, cuvan je pored kovcega zaveta: „Uzmite ovu knjigu zakona i metni je pokraj kovcega.” 5. Mojsijeva 31,26. Ovo pokazuje razliku između Mojsijevog i Bozjeg zakona.
Oni zakoni koje je Mojsije u knjigu napisao, neki od njih su imali privremeni karakter, a BOZJI ZAKON JE VECAN I NEPROMENLJIV.
Da je Bog mogao da promeni zakon, Hristos ne bi trebao da umre za gresnike.
Međutim, upravo zato što Bog nije mogao ostati pravedan ako bi opravdao prestupnika da pravda zakona ne bude zadovoljena, Hristos je dragovoljnu pristao da umre na krstu i svojom žrtvom udovlji zahtevu pravednog zakona i otkupio prestupnika od poseldica greha.
Bog je sebe žrtvovao, zato stoi nije mogao da promene Zakon i ostane pravedan. Psalmista je rekao o Hristu: „Evo idem kao sto je u knjizi pisano za mene. Hoću ciniti volju tvoju, Boze moj, ZAKON JE TVOJ MENI U SRCU.” Psalam 40,7.8.
Isus je bogatom mladicu rekao: „Ako želiš uci u zivot drzi zapovesti.” Matej 19,17. Kada su ga fariseju kusali, ponovio je dve ploce Zakona, ljubav prema Bogu i ljubav prema bliznjima i rekao „O ovim dvema zapovestima visi SAV ZAKON I PROROCI.” Matej 22,36-40. A to znači da nijedna zapovest nije niti će ikada biti ukinuta.
Bog je sa Izrailjem nacino zavet u kome su oni obecali da će mu biti poslusni, ali oni su taj zakon prestupili.
Zato Bog sa duhovnim Irailjem pravi novi zavet: „Jer ovo je zavet koji ću naciniti s domom Izrailjevim, posle ovih dana, govori Gospod: DACU IM ZAKONE SVOJE U MISLI NJIHOVE I NA SRCIMA NJIHOVIM NAPISACU IH, I BIćU IM Bog i oni će biti meni narod.” Jevrejima 8, 8-10.
U Novom zavetu Bog želi onaj isti Zakon koji je postojao od početka da ne bude samo na plocama, već Sveti Duhom želi da ga napise na našim srcima. Svaki onaj u cijem srcu je Bog napisao svoj zakon, zaista ga neće prestupati niti će ikada postati bezakonik.
Hristos je rekao: „AKO ZAPOVESTI MOJE UZDRžITE OSTACETE U LJUBAVI MOJOJ, KAO STO JA ODRZAH ZAPOVESTIM OCA SVOJEGA I OSTAJEM U LJUBAVI NJEGOVOJ.” Jovan 15,10.
Hristos je povezao ljubav i drzanje zapovesti, jedno ne može biti bez drugoga.
Apostol Jovan piše: „JER JE OVO LJUBAV BOZJA DA ZAPOVESTI NJEGOVE DRžIMO, I ZAPOVESTI NJEGOVE NISU TESKE.” 1. Jovanova 5,3.

Hrišćanin ne drzi Zakon Bozji da bi svjom zaslugama zasluzio spasenje, on ih drzi iz ljubavi zato što je već spasen Bozjom miloscu.
Ako namerno prestupa ijednu od Bozjih zapovesti to je dokaz da nema ljubavi prema Bogu i bliznjima i da nema vere ili je njegova vera suvise slaba.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
ADRIANE, OVO SI ZAISTA LEPO PREPISAO. ONAJ KO IMA LJUBAV PREMA BOGU I BLIZNJEMU, NECE HULITI NA BOGA, NECE SE KLANJATI DRUGIM BOGOVIMA NITI IDOLIMA, POSTOVACE RODITELJE, NECE UBITI, UKRASTI, LAGATI NITI POZELETI TUDJE I PRAZNOVACE ONAJ DAN KOJI JE BOG ODREDIO, A NE LJUDI, TO NACI "LJUBAV JE IZVRSENJE ZAKONA".

KAD JE ISUS REKAO "O TE DVE ZAPOVESTI VISI SAV ZAKON I PROROCI", TIME JE NAGLASIO DA SU TU UKLJUCENJE SVE ZAPOVESTI DEKALOGA.

Sve najbolje

Vidis kakop sam sebi protiv recis! NECE SE KLANJATI DRUGIM BOGOVIMA NITI IDOLIMA, a vi adventi?klanjate se trojici fizickih bogova sam Laodikeja tako pise.sve vreme govorite o Bogu u jednini a potom ga svrstavate u tri fizicka tela,posebna tela Laodikeja je to licno napisao.

Uvek sam znao da ste u klasi jevreja a sad mogu da potvrdim da ste u klasi fariseja.

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
bravo kolega gero
ovdje se slažem s tobom 200%
ali pazi da ne pogriješiš uspoređujući sebe i adventiste
da nebi slučajno umislio da si ti čist svet i pravedan pred Bogom i Kristom
nemoj nikada pomisliti niti govoriti veči sam i pravedniji od ovoga ili onoga

uspoređuj svoj život
svoje misli, riječi i djela sa Isusovim
i nečeš pogriješiti nikada

Krist je mjerilo kršćanstva,
i to mjerilo i mi moramo postići

čitaj subotom Bibliju uz molitvu,
i vjerujem da češ još više duhovno ojačati

vidjet češ nevidljivo
razumjet češ nerazumljivo
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
@mika32
pozdrav kolega
gore si napisao: ONAJ KO IMA LJUBAV PREMA BOGU I BLIZNJEMU, NECE HULITI NA BOGA, NECE SE KLANJATI DRUGIM BOGOVIMA NITI IDOLIMA, POSTOVACE RODITELJE, NECE UBITI, UKRASTI, LAGATI NITI POZELETI TUDJE I PRAZNOVACE ONAJ DAN KOJI JE BOG ODREDIO, A NE LJUDI, TO NACI "LJUBAV JE IZVRSENJE ZAKONA".

k
ako ti ljubiš Boga Oca Jehovu kada se klanjaš trojstvu?
gdje adventisti pokazuju da vrše Božji Zakon kada se klanjaju pred idolopokloničkim rimskim augurom?

istina je da je adventizam danas smokva koja ima samo lišče, bez ploda
koja ko fol revnuje za Otačke običaje

ispitaj još jednom temelje kršćanske vjere pa se zapitaj,
GDJE se Isus klanjao trojedinom, gdje su Apostoli to činili

lišče bez ploda su samo riječi, bez ikakve duhovne snage,
riječi koje nikoga neče uputiti na Put Istinu i Život

da vi zaista svetkujete subotu kako treba,
bili bi posvećeni 100% i nebi se klanjali ni pontifeksu ni trojedinom
činili bi djela Kristova, a vjerujem da bi zadatak svoj već obavili,
što znači da bi Spasitelj već došao

ali kako da dođe, kada ste povjereni talent sakrili u zemlju?

svaka čast dventistima koji još uvijek NEPOKOLEBLJIVO I čvrsto u načelima stoje
Spedy!koliko vidim ti se jos nisi opredelio?tvoj Bog je i dalje jehova ili Hrist?pitam te jos jednom ko ce te spasiti u dan suda,suditi Jehova ili Hrist?a mozda Allah?

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
@gerakules
dragi moj kolega
govorim i pišem čistu Biblijsku istinu, od prve do posljednje riječi,
cijelo vrijeme se molim Bogu i Kristu da i vi primite dara duhovnog,
da sila odozgo Duh Sveti siđe na svakog čovjeka i vodi ga kroz istinu

svima nama kršćanima je Bog Jedan Jedini Jehova, nema drugoga
a Sin Božji Isus nije Bog, iako mu je ravan

Isus nas spašava, krvlju svojom predragocjenom
Krist je sudac cijelog svijeta i nosi nam plaču u sudnji dan

Evanđelje te uči nedvosmisleno:” jer je Otac moj veći od mene“
Evanđelje Ivan 14:28

Isus naziva Jehovu svojim Ocem i našim Ocem,
Bogom svojim i Bogom našim

i sam tvrdiš da je Bog jedan
dokazao si da advetnisti govore jedno a rade drugo
kako onda ne razumiješ da je Bog Jehova Jedan Jedini a da Isus nije Bog
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
bravo kolega gero
ovdje se slažem s tobom 200%
ali pazi da ne pogriješiš uspoređujući sebe i adventiste
da nebi slučajno umislio da si ti čist svet i pravedan pred Bogom i Kristom
nemoj nikada pomisliti niti govoriti veči sam i pravedniji od ovoga ili onoga

uspoređuj svoj život
svoje misli, riječi i djela sa Isusovim
i nečeš pogriješiti nikada

Krist je mjerilo kršćanstva,
i to mjerilo i mi moramo postići

čitaj subotom Bibliju uz molitvu,
i vjerujem da češ još više duhovno ojačati

vidjet češ nevidljivo
razumjet češ nerazumljivo
Spedy,Spedy uzmi bibliju u ruke ali pravu bibliju.

Pozdrav od Gere.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
za starstuff i speedija
Matej 28:1
После сабата, у свануће првог дана у недељи,
Taj sabat 15 nisan je bio poseban u mnogo cemu.
Dan pre njega ,petak,je bila
Pasha 14.nisan,najveci Izraelski praznik .Zabranjeno je bilo kakvo sudjenje na taj dan,a tog istog dana je i uhvacen i ubijen Isus Hrist.,i to na neradni dan koji je svetiji od bilo koje subote.
Nadalje sledi praznik beskvasnih hlebova koji traje 7 dana,3.Moj23:5-7
[SUP]5[/SUP] Četrnaestog dana prvog meseca uveče, pasha je Gospodnja.
[SUP]6[/SUP] A petnaestog dana istog meseca praznik je presnih hlebova Gospodu; sedam dana jedite hlebove presne.
[SUP]7[/SUP] Prvi dan neka vam bude sabor sveti, nikakav posao ropski ne radite.
Eto vec ovde se vidi da je ta subota 15.nisana bio i veliki Izraelski praznik koji je neradan dan takodje.
3.Moj25:10
[SUP]10[/SUP] I posvetite godinu pedesetu, i proglasite slobodu u zemlji svima koji žive u njoj; to neka vam je oprosna godina, i tada se vratite svaki na svoju baštinu, i svaki u rod svoj vratite se.
Dakle Isus je ubijen na najveci jevrejski praznik Pashu,koja je za jevrejske staresine bila radna jer su hvatali i sudili i ubili Isusa,pa potom subota koja se podudarala sa 15 nisanom takodje velikim jevrejskim praznikom koji je takodje bio neradni dan,tako da je to bio taj "dupli sabat" ili dupli praznik.
Ima indicija i da je to bila 50 jubilarna,sveta,,oprosna godina,u kojoj je ubijen Isus Hrist,tako da je prevodilac i mogao da napise po mome razumevanju:
"Posle sabatnog praznika,prvi radni dan u nedelji",tako da je to bio PONEDELJAK!.
Jedino Isusovim vaskrsnucem u ponedeljak ujutru se ispunjava prorocanstvo iz Jone,kao i Isusovo potvrdjivanje da ce biti u grobu tri dana i tri noci.
 
Natrag
Top