da li mi imamo dovoljno vere u boga?

Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
196
Eva je napravljena od Adamovog rebra ako je verovati Bibliji. Alil to i nije tako bitno ali jeste bitno da deca koju su dobili Adam i Eva, ma koliko god da ih je bilo, ona jesu braca i sestre.
Drugo, vera je instrument koji sluzi u nedostatku znanja, razumevanja i slicno tome. Slazem se da Apsolut ako uopste postoji ne mozes do kraja doziveti logikom i intelektom ali pocetak puta ka spoznaji istog moras zapoceti logikom tj. intelektom. Kasnije napustas intelekt, prelazis u duhovni deo i ides dalje. Ako svoj put zapocenes verom a ne intelektom, znaci da ne koristis ono sto ti je taj Apsolut dao a to je mozak i visok prag inteligencije. Sluzis se slepom verom. To nije intsrument. Ali cak i to nije bitno dokle god ti ta vera koju imas daje smirenje i vodi putem ljubavi jer je totalno nebitno koju veru pratis dokle god ona deluje pozitivno na tebe i na ljude oko tebe tj. na svet.
Vera bez ljubavi je prazna. Ali kada kazem ljubavi, mislim na ljubav prema celom svetu i svakom i svacemu u njemu.

Pa u prvoj knjizi Mojsijevoj,glava 1 se objasnjava kako je Bog stvorio zemlju i sve na njoj i u sesti dan se kaze da je stvorio coveka i zenu i zapovedio im da se mnoze i dao im vlast na zemlji(http://www.biblija.info/ekavski/index.htm)...u drugoj glavi stvara od praha Adama a kasnije i Evu od njegovog rebra Sveto Pismo dok se u trecoj glavi objasnjava kako su se poveli za zmijom i njihov pad...kako samo logikom tumaciti ovo?da li kao uzdizanje coveka na vise mesto od zemlje (raj) da bi bio blize Bogu i njegovu ludost u buntovnistvu i neposlusanju Bogu i njegov grehovni pad od Boga?.ili da Adama i Evu gledamo samo kao praroditelje Jevreja kao izabranog naroda po Starom Zavetu?.jer po Bibliji mozemo videti da ispada da je zemlja od stvaranja bila naseljena ljudima..a posle je tek covek stvoren i u Raju...necu da tumacim na svoju ruku vec ovo samo spominjem zbog te olake "konstatacije" o "incestu".....
...sto se tice ovog ostalog,ne sluzim se "slepom verom" vec ne zelim da se zanosim da mogu shvatiti kako je Tvorac pravio svoju tvorevinu....zar malo dete moze da razume sve sta rade njegovi roditelji?sto se tice te price o ljubavi koja se tako olako poteze,zar nije ljubav ne slagati se sa time sto se ljudi varaju i lazu mnogim prevarama od strane necastivog i sto zbog toga zelim da cuvamo,za sta ne verujem vec znam,JEDINI Put koji coveka spasava-Pravoslavlje?a ne da podpadamo pod jos jednu prevaru necastivog kojom zeli da rasturi mogucnost spasenja ljudi ovaj put gurajuci Pravoslavlje u nekakav ekumenizam pod parolom "mira i ljubavi".... a na one koji to ne zele lupa etiketu toboznje "netolerantnosti i mrznje".....
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
ово је јако лепо речено.... може ли се знати који је то духовник?

Mislm da je to bio Vladika Nikolaj Velimirović. Ovaj iskaz u prvom pasusu sam pročitao pre 7 godina u jednom članku u dnevnom listu koji je izlazio tematski za svetitelje počev od loze Nemanjića do današnjih dana, tako da kako ide prava postavka to zaista ne znam ali poenta priča je upravo život kakav mu je bio sazdan u odgovoru na pitanje. Ostali pasusi su moje viđenje dubine tog odgovora, možda je odgovor još dublji ali u potpunosti sam prihvatio činjenicu koja upravo dokazuje Život (Život=Istina=Ljubav=Bog nazovi kako hoćeš, jer iz Jednog počinje i Jednom se vraća). Izvinjavam se na odgovoru koji kasni...
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
Mislm da je to bio Vladika Nikolaj Velimirović. Ovaj iskaz u prvom pasusu sam pročitao pre 7 godina u jednom članku u dnevnom listu koji je izlazio tematski za svetitelje počev od loze Nemanjića do današnjih dana, tako da kako ide prava postavka to zaista ne znam ali poenta priča je upravo život kakav mu je bio sazdan u odgovoru na pitanje. Ostali pasusi su moje viđenje dubine tog odgovora, možda je odgovor još dublji ali u potpunosti sam prihvatio činjenicu koja upravo dokazuje Život (Život=Istina=Ljubav=Bog nazovi kako hoćeš, jer iz Jednog počinje i Jednom se vraća). Izvinjavam se na odgovoru koji kasni...

Pa kasni kad se baviš mozgalicama :)...
 
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Pa u prvoj knjizi Mojsijevoj,glava 1 se objasnjava kako je Bog stvorio zemlju i sve na njoj i u sesti dan se kaze da je stvorio coveka i zenu i zapovedio im da se mnoze i dao im vlast na zemlji(http://www.biblija.info/ekavski/index.htm)...u drugoj glavi stvara od praha Adama a kasnije i Evu od njegovog rebra Sveto Pismo dok se u trecoj glavi objasnjava kako su se poveli za zmijom i njihov pad...kako samo logikom tumaciti ovo?da li kao uzdizanje coveka na vise mesto od zemlje (raj) da bi bio blize Bogu i njegovu ludost u buntovnistvu i neposlusanju Bogu i njegov grehovni pad od Boga?.ili da Adama i Evu gledamo samo kao praroditelje Jevreja kao izabranog naroda po Starom Zavetu?.jer po Bibliji mozemo videti da ispada da je zemlja od stvaranja bila naseljena ljudima..a posle je tek covek stvoren i u Raju...necu da tumacim na svoju ruku vec ovo samo spominjem zbog te olake "konstatacije" o "incestu".....
...sto se tice ovog ostalog,ne sluzim se "slepom verom" vec ne zelim da se zanosim da mogu shvatiti kako je Tvorac pravio svoju tvorevinu....zar malo dete moze da razume sve sta rade njegovi roditelji?sto se tice te price o ljubavi koja se tako olako poteze,zar nije ljubav ne slagati se sa time sto se ljudi varaju i lazu mnogim prevarama od strane necastivog i sto zbog toga zelim da cuvamo,za sta ne verujem vec znam,JEDINI Put koji coveka spasava-Pravoslavlje?a ne da podpadamo pod jos jednu prevaru necastivog kojom zeli da rasturi mogucnost spasenja ljudi ovaj put gurajuci Pravoslavlje u nekakav ekumenizam pod parolom "mira i ljubavi".... a na one koji to ne zele lupa etiketu toboznje "netolerantnosti i mrznje".....

Prvi ljudi su Adam i Eva nije bilo drugih, jer je Bog sve stvorio tako i prve ljude. Adam i Eva su se razmnozavali, kasnije su se njihova deca vencavala i razmnozavala sve dok nije doslo do odredjenog broja ljudi kad je moglo da se stupa u brak, a da ne uzimas svoju sestru koja je prvo, drugo ili trece koleno, za zenu. Tada je Bog rekao "dosta" i postavio "dodatni zakon" po kom nisu smeli da stupaju u brak do odredjenog kolena. Taj zakon je jos uvek na snazi, pitajte u crkvi i oni ce vam reci do kog kolena ne smete da zagledate:). Crkva kaze da svi oni koji prekrse taj zakon imace decu bolesnu i nenormalnu (i zaista imaju), to je kasnije i naucno dokazano.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Prvi ljudi su Adam i Eva nije bilo drugih, jer je Bog sve stvorio tako i prve ljude. Adam i Eva su se razmnozavali, kasnije su se njihova deca vencavala i razmnozavala sve dok nije doslo do odredjenog broja ljudi kad je moglo da se stupa u brak, a da ne uzimas svoju sestru koja je prvo, drugo ili trece koleno, za zenu. Tada je Bog rekao "dosta" i postavio "dodatni zakon" po kom nisu smeli da stupaju u brak do odredjenog kolena. Taj zakon je jos uvek na snazi, pitajte u crkvi i oni ce vam reci do kog kolena ne smete da zagledate:). Crkva kaze da svi oni koji prekrse taj zakon imace decu bolesnu i nenormalnu (i zaista imaju), to je kasnije i naucno dokazano.

;) Ne treba reci nista vise. Sada treba da se spoje 2+2 i da se izvede logican i prirodno prihvatljiv zakljucak. Sve je jasno i dovoljno da se postavi pitanje autoriteta.
Inace, cini mi se da crkva ne dozvoljava do nekog 7 kolena a nauka je dokazala da postoji realna opasnost samo do 4 kolena pa tako i zakonski je zabranjeno sklopiti brak samo ispod 4 kolena.

Dodato posle 3 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Ja licno mislim da vecina Srba ne veruje u Boga.

Kada kazes da vecina ne veruje u Boga, mogao bi da objasnis na kog Boga mislis, ko je ili sta je taj Bog na koga mislis jer odatle izlazi zakljucak koliko ljudi veruje? Vecina Srba veruje u Boga ali svako ima neku svoju predstavu o njemu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
14.10.2009
Poruka
434
Kada kazes da vecina ne veruje u Boga, mogao bi da objasnis na kog Boga mislis, ko je ili sta je taj Bog na koga mislis jer odatle izlazi zakljucak koliko ljudi veruje? Vecina Srba veruje u Boga ali svako ima neku svoju predstavu o njemu.

Kao sto neko rece u Srbiji svi veruju u nekog Boga, s'tim da je nekome Bog sudbina, nekome horoskop, nekome otac i majka, a najcesce neka visa sila i to je to.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Kao sto neko rece u Srbiji svi veruju u nekog Boga, s'tim da je nekome Bog sudbina, nekome horoskop, nekome otac i majka, a najcesce neka visa sila i to je to.

A da li znas sta je zajednicko za sve njih? Pa, niko od njih ne gresi. Svi su upravu :), svako ne neki svoj nacin.
 
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
196
Prvi ljudi su Adam i Eva nije bilo drugih, jer je Bog sve stvorio tako i prve ljude. Adam i Eva su se razmnozavali, kasnije su se njihova deca vencavala i razmnozavala sve dok nije doslo do odredjenog broja ljudi kad je moglo da se stupa u brak, a da ne uzimas svoju sestru koja je prvo, drugo ili trece koleno, za zenu. Tada je Bog rekao "dosta" i postavio "dodatni zakon" po kom nisu smeli da stupaju u brak do odredjenog kolena. Taj zakon je jos uvek na snazi, pitajte u crkvi i oni ce vam reci do kog kolena ne smete da zagledate:). Crkva kaze da svi oni koji prekrse taj zakon imace decu bolesnu i nenormalnu (i zaista imaju), to je kasnije i naucno dokazano.

Pa meni to bas i nije tako jasno....Adam i Eva su prvo rodili sinove Kaina i Avelja....kad je Kain ubio Avelja Bog ga je oterao u daleku zemlju gde je zasnovao porodicu...S kime?....kasnije su Adam i Eva dobili sina Seta....dakle jos neki ljudi su postojali na zemlji u vreme Adama i Eve...Tako da je verovatnije da oni ili predstavljaju duhovni grehopad celog covecanstva ili praroditelje Jevreja...:dntknw:
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Jevreji kad pripovedaju o Adamu i Evi, govore o svojim praroditeljima. Oni sebe smatraju jedinim pravim i izabranim narodom, odnosno, ljudima. Ostali su "goje". Drugo, Biblija je samo izbor jevrejskih tekstova i mitova sabran u srednjem veku, u nju se stavlja ono što je tadašnjem "redaktoru" prve Vulgate, bilo od značaja, dakle Tora, delovi Talmuda i sl. Bibliski tekstovi su samo deo velikog dela pisanih radova jevrejskih do tada.
Ukratko, priča ima smisla, jer kao izabran narod jevreji u delu u kom govore o praroditeljima, misle samo na svoje pretke. Tako i iznošenje genologije ide: David, pa ovaj, onaj, pa Avram,pa noje, pa do Adama. U Genezisu stoji da su na zemlji, po proterivanju, bili i divovi. Bilo je i drugih, odnosno, Goja.
Uzgred, i prevod Vulgate je loš, a kasnije se ponavljaju greške, kao što je čuvena o rebru. Nije reč o stvaranju Eve iz rebra, nego od repa, pošto je hebrejska reč veoma slična, a prevodilac je omanuo. U Jevrejskim spisima o nastanku sveta postoji i priča o Lilit, ženi koja je stvorena pre Eve, isto kao Adam, od zemlje, ali koja je bila tako samovoljna, da je postala demon...
 
Natrag
Top