Da li je Isus Hrist bozji sluga?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Da Isus nije RODJEN ili pak stvoren,da je Isus oduvek postojao,zvao bi se BRAT Bozji,a ne Sin Bozji. Nadalje u Kolosanima 1:15 bi pisalo "Koji je Lik Boga koji se Vidi,koji oduvek postoji... Zar takvo pisanje ne bi bilo mnogo bolje i razumnije???

Ne bi moralo to da piše brate Zaokret. Dovoljno je ono što piše da nas uputi da Isus ne spada u "stvoreno" time što Isus je izdvojen iz onog grčki "panta"-sve na koje se odnosi pojam stvaranja.

"Koji je prvenac svega stvorenog", Kološanima 1,15

Izraz "PRVENAC" je vezan za termin "rođenje" dok je izraz "STVORENO" vezan za stvaranje. Dva nespojiva termina i podrazumevaju sasvim nešto drugo.

Drugo Pavle kaže:"On je pre svega..", Kološanima 1,17. Da li uviđaš da Isus nije povezan sa vremenom? Jer je "pre vremena". Vreme odražava termin od početka prvog stvorenog do onog zadnjeg. Stvaranje je samo u vremenu. Ono što je vezano za vremenske termine jeste stvaranje. Čim je pre "vremena" ono izlazi i iz okvira "stvaranja" jer termin stvaranje je determinisan "vremenom". Pošto Isus je "pre" tog vremna On je i pre "stvaranja". Slobodno veži termin "u vremenu" sa terminom "stvaranje". To je jednačina iz Kološana 1,15-17. Pa onda kada je Isus "pre vremena" On je onda i "pre stvaranja".

Šta misliš o ovome..pa da pređemo na druge stvari koje si naveo.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ne bi moralo to da piše brate Zaokret. Dovoljno je ono što piše da nas uputi da Isus ne spada u "stvoreno" time što Isus je izdvojen iz onog grčki "panta"-sve na koje se odnosi pojam stvaranja.

"Koji je prvenac svega stvorenog", Kološanima 1,15

Izraz "PRVENAC" je vezan za termin "rođenje" dok je izraz "STVORENO" vezan za stvaranje. Dva nespojiva termina i podrazumevaju sasvim nešto drugo.

Drugo Pavle kaže:"On je pre svega..", Kološanima 1,17. Da li uviđaš da Isus nije povezan sa vremenom? Jer je "pre vremena". Vreme odražava termin od početka prvog stvorenog do onog zadnjeg. Stvaranje je samo u vremenu. Ono što je vezano za vremenske termine jeste stvaranje. Čim je pre "vremena" ono izlazi i iz okvira "stvaranja" jer termin stvaranje je determinisan "vremenom". Pošto Isus je "pre" tog vremna On je i pre "stvaranja". Slobodno veži termin "u vremenu" sa terminom "stvaranje". To je jednačina iz Kološana 1,15-17. Pa onda kada je Isus "pre vremena" On je onda i "pre stvaranja".

Šta misliš o ovome..pa da pređemo na druge stvari koje si naveo.
Kad se u Bibliji spominje rec Prvenac,ona znaci da je medu vise sinova ,prvenac prvi.
Tako isto i na nebu.
Bog Otac je prvo stvorio andjele na nebu i ono sto ne vidimo....Tako,Isus je Bozji prvenac .
Tek posle je Bog stvarao vidljivi Svemir ,Zemlju,pa Adama i Evu...
Dakle Isus je bio stvoren ili rodjen kao Bozji andjeo.,prvenac,jer je uz njegovu asistenciju stvoreno mnostvo drugih andjela...
Zbog zasluga koje je imao nakon uskrsenja,Bog Jehova je dao svome sinu "IME" ili polozaj nad svima sto se vidi i ne vidi.(naravno ne i nad onim koji mu je dao svu vlast)
Filibljanima 2:
5 Jer ovo da se misli među vama šta je i u Hristu Isusu,
6 Koji, ako je i bio u obličju Božijem, nije se otimao da se uporedi s Bogom;
7 Nego je ponizio sam sebe uzevši obličje sluge, postavši kao i drugi ljudi i na oči nađe se kao čovek.
8 Ponizio sam sebe postavši poslušan do same smrti, a smrti krstove.
9 Zato i Bog Njega povisi, i darova Mu ime koje je veće od svakog imena.
10 Da se u ime Isusovo pokloni svako koleno onih koji su na nebu i na zemlji i pod zemljom;
11 I svaki jezik da prizna da je Gospod Isus Hristos na slavu Boga Oca.
Kome je Isus bio poslusan dok je bio na Zemlji???
A dal mu nije bio poslusan dok je bio na nebu?,ili pak kada se ponovo vratio na nebo???
Da li je tada postao Veci od svoga Boga i Oca,ili mu postao jednak???
Da li se i za svetog duha kaze da je prvenac?ili da je nekom poslusan?
Da li je Bog Otac sluga nekome ikad bio i ikad ce biti???
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Da li razmišljaš o prethodnom postu da Isus ne spada u kategoriju "vremena"? Jer ako ne spada u kategoriju vremena jer je "pre" SVEGA-stvorenog(pre početka vremena) vidiš da se onda ni izraz "stvoriti" ne može osnositi na Njega? I izraz "sve" je ono na šta se donosi stvaranje. Isus nije SVE.

Kad se u Bibliji spominje rec Prvenac,ona znaci da je medu vise sinova ,prvenac prvi.

I to smo videli.."prvenac" u Kološanima označava "nad", "iznad" "upravitelj", "šef" nad stvorenim. A ne da je On ubrojan u stvoreno jer da je ubrojan u stvoreno stajalo bi "prvostvoren" a ne "prvorođen-prvenac" svega stvorenog. Upravo to ukazuje da izrazi za Hrista i materiju stvorenu s obirom da su različiti ukazuju na različiti aspekt "postojanja".

Ali eto ti si naveo otkrivenje 21:5,6 da dokazes da to nije istina i da je Bog Otac takodje Pocetak.
5 I reče Onaj što seđaše na prestolu: Evo sve novo tvorim. I reče mi: Napiši, jer su ove reči istinite i verne.
6 I reče mi: Svrši se. Ja sam Alfa i Omega, Početak i Svršetak. Ja ću žednome dati iz izvora vode žive za badava.
Eto ako Biblija kaze za Oca da je Pocetak ,a kaze i za Isusa da je pocetak onda su Otac i Sin jednaki???
Poslovice 8:22 govore o "Pocetku" gde je isus personifikovan kao mudrost.
KJV Proverbs 8:22 The LORD possessed me in the beginning of his way, before his works of old.

NAS Proverbs 8:22 "The LORD possessed me at the beginning of His way, Before His works of old.

BGT Proverbs 8:22 κύριος ἔκτισέν με ἀρχὴν ὁδῶν αὐτοῦ εἰς ἔργα αὐτοῦ

WTT Proverbs 8:22 יְֽהוָ֗ה קָ֭נָנִי רֵאשִׁ֣ית דַּרְכּ֑וֹ קֶ֖דֶם מִפְעָלָ֣יו מֵאָֽז׃

VUC Proverbs 8:22 Dominus possedit me in initio viarum suarum antequam quidquam faceret a principio.

CRO Proverbs 8:22 Jahve me stvori kao počelo svoga djela, kao najraniji od svojih čina, u pradoba;
takodje moze da se nadoveze na jovan 1:2,3,14,18.

Ovde ću samo dodati da postoji duboka tradicija da Poslovice 8,22-31 govore o Isusu Hristu. Međutim, ovde se radi o "mudrosti" tj. njenoj personifikaciji. Ovo se ne odnosi na Isusa Hrista. Samo to bi bilo sasvim dovljno reći. Jasno je i iz samog teksta da se radi o mudrosti a ne o osobi.

Da li razmišljaš o prethodnom postu da Isus ne spada u kategoriju "vremena"? Jer ako ne spada u kategoriju vremena jer je "pre" SVEGA-stvorenog(pre početka vremena) vidiš da se onda ni izraz "stvoriti" ne može osnositi na Njega? I izraz "sve" je ono na šta se donosi stvaranje. Isus nije SVE.


Evo ovo gore još malo da pojasnim:

SVE---------(POČETAK...KRAJ)= STVORENO

ISUS----pre(POČETAK...KRAJ)=STVORENO

Dakle, Isus je pre onoga što ima početak u stvaranju i nije obuhvaćen vremenskim kategorijama. A samo na ono što je obuhvaćeno vremenskim kategorijama jeste "stvoreno". Ono što nije obuhvaćeno vremenskim kategorijama nije stvoreno.

Šta misliš o ovoj jednačini iz Kološana 1,15-17?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Da li razmišljaš o prethodnom postu da Isus ne spada u kategoriju "vremena"? Jer ako ne spada u kategoriju vremena jer je "pre" SVEGA-stvorenog(pre početka vremena) vidiš da se onda ni izraz "stvoriti" ne može osnositi na Njega? I izraz "sve" je ono na šta se donosi stvaranje. Isus nije SVE.



I to smo videli.."prvenac" u Kološanima označava "nad", "iznad" "upravitelj", "šef" nad stvorenim. A ne da je On ubrojan u stvoreno jer da je ubrojan u stvoreno stajalo bi "prvostvoren" a ne "prvorođen-prvenac" svega stvorenog. Upravo to ukazuje da izrazi za Hrista i materiju stvorenu s obirom da su različiti ukazuju na različiti aspekt "postojanja".



Ovde ću samo dodati da postoji duboka tradicija da Poslovice 8,22-31 govore o Isusu Hristu. Međutim, ovde se radi o "mudrosti" tj. njenoj personifikaciji. Ovo se ne odnosi na Isusa Hrista. Samo to bi bilo sasvim dovljno reći. Jasno je i iz samog teksta da se radi o mudrosti a ne o osobi.




Evo ovo gore još malo da pojasnim:

SVE---------(POČETAK...KRAJ)= STVORENO

ISUS----pre(POČETAK...KRAJ)=STVORENO

Dakle, Isus je pre onoga što ima početak u stvaranju i nije obuhvaćen vremenskim kategorijama. A samo na ono što je obuhvaćeno vremenskim kategorijama jeste "stvoreno". Ono što nije obuhvaćeno vremenskim kategorijama nije stvoreno.

Šta misliš o ovoj jednačini iz Kološana 1,15-17?
Ne radi se to vise o razmisljanju...razmisljam kad vidim da mi se nesto ne slaze,kad se jasno vidi neka greska,ali ovde nema nikakve greske.
Ogromna je razlika izmedju Oca i Sina.
Da se radi o nekom "bezvremenu" ili pre pocetka stvaranja. mogli bi da pricamo o dva BRATA blizanca,ili o Tri Brata obzirom da mnogi veruju da je i Sveti Duh treca osoba u trojstvu...
Pazi sad ovo braca blizanci se razlikuju u mnogim stvarima, ali kad se prica o Ocu i Sinu tek je tu razlika ogromna.
Sin je uvek SLUGA svome Ocu ,sin je uvek poslusan svome Ocu i to vazi za ogroman broj ljudski slucajeva u porodici Otac-Sin.
A sta je sa Bozjom porodicom?
Da li je Isus jedini sin Bozji ili ih ima mnogo vise? Nisu li svi andjeli sinovi Bozji??? Biblija kaze da je Isus prvenac,
Da li negde pise da je Bog Otac prvenac???,prvorodjeni ili jedinorodjeni???
Nije li to dovoljan razlog da se vidi kako se Otac i Sin razlikuju.
Ima li razlike izmedju Rodjen i stvoren???
Za mene nema...Cuo si da kod nas mnogi pitaju "Ko te je napravio"?,Odgovor je Tata,ili pak komsija....U Bibliji se u rodoslovima kaze da je Otac rodio Sina .
1.Moj 5:4 4 A rodiv Sita požive Adam osam stotina godina, rađajući sinove i kćeri; itd itd...
Zar nam nije lakse da napisemo A napravivsi Sita pozive Adam 800 godina itd....
Za Isusa takodje pise i da je JEDINORODJEN ,dal znas sta to znaci i u kom kontekstu???
Izmedju ostaloga Isus je jedinorodjen jer je samo njega Bog Otac rodio ili stvorio ili napravio...a uz njegovu asistenciju je napravio sve ostale andjele,sve sto se vidi i ne vidi,pa i Zemlju i ljude.
Ima li nesto ruzno u tome???
P
ogledaj ponovo u Kolosanima 1;15 Koji je obličje Boga što se ne vidi, koji je rođen [("Prvenac ili prvorodjeni)] pre svake tvari.
Isus jeste pre svake "tvari", ali ne pre svoga Boga i Oca,niti mu je jednak,jel bi mu tada bio brat,a ne sin.


Kad govorimo o Poslovicama 8:22-31 tacno je da je to personifikacija gde je Isus prikazan kao mudrost..
22 Gospod me je imao u početku puta svog, pre dela svojih, pre svakog vremena.
U Jovanu 1:1 imamo drugu personfikaciju gde je Rec Bozja predocavala Isusa.
1 U početku beše Reč, i Reč beše u Boga, i Bog beše Reč.
A sta je bilo pre pocetka???
2 Ona beše u početku u Boga.
3 Sve je kroz Nju postalo, i bez Nje ništa nije postalo što je postalo.
14 I reč postade telo i useli se u nas puno blagodati i istine; i videsmo slavu Njegovu, slavu, kao Jedinorodnoga od Oca
18 Boga niko nije video nikad: Jedinorodni Sin koji je u naručju Očevom, On Ga javi.
Kad govorimo o vremenskim kategorijama uvek imamo neke tacke u istoriji vremena.
Moramo razmisljati i o prevodu teksta ,ili samom tekstu na izvornom jeziku.Ja se ovde uglavnom sluzim sa DK prevodom jer je on dovoljan u 99% slucajeva.

Razmisli samo malo o ovome.
Da je Isus Hrist jednak svome Bogu i Ocu ,da li bi bilo normalno da se naziva Sinom Bozjim???
Da li je Isus Hrist igde u Bibliji rekao za sebe da je on Bog Otac???
Da je Isus Hrist jednak Bogu Ocu,zar ne bi bilo logicnije da se naziva BRATOM Bozjim,nego sinim???
Zasto bi se Isus nazivao Prvorodjenim ili Prvencem,ako je oduvek postojao???
Zasto bi se Isus nazivao JEDINORODJENIM sinom ako je postojao oduvek???
Cemu odbacivanje JEHOVE Boga Oca sa titulom Boga Svemogucega i izjednacavanje ne samo sa sinom nego i sa svetim duhom???
Cemu nauka o trojstvu,ako se i ne spominje u Bibliji???
Kako objasniti nekome da Je Isus jednak sa Ocem, a slusa ga u svemu,pa ga moli za sve,
Zar Sluga ne slusa svog pretpostavljenoga?Zar sluga ne moli svog pretpostavljenoga???
Zar nisi citao Isusovu pricu o vinogradarevom sinu??? Kakvu si pouku izvukao iz te price? Jel da Isus nije sluga Ocev???
Jevreji su odbacili Sina,a vi sada odbacujete Jehovu Oca kao Svemocnog Boga izjednacavajuci ga sa sinom.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ogromna je razlika izmedju Oca i Sina.
Da se radi o nekom "bezvremenu" ili pre pocetka stvaranja. mogli bi da pricamo o dva BRATA blizanca,ili o Tri Brata obzirom da mnogi veruju da je i Sveti Duh treca osoba u trojstvu...


To je naše viđenje stvari ili pojedinca koji se pita koja je razlika između Oca i Sina. Međutim, ako samo na Kološanima 1,15-17 ostanemo vidimo da Isus ne spadau kategoriju stvorenog. Ja još nisam rekao tačno kakav je NJegov status u odnosu na Oca ili Duha Svetoga, već iznosim ono što Pavle kaže o Njegovom statusu u odnsou na stvorenja. To nam Pavle govori u Kološanima..hajde zadrži svoje razmišljenje na ovom odnosu iz Kološana..Isus-SVE stvoreno.

Isus nespada u kategoriju "SVEGA" na šta se odnosi stvoreno. Dakle, Isus je "pre"(stvorenog), stih 17, Isus je "nad"(prvenac) stvorenim ili iznad stvorenog, tako na s Pavle lepo uvodi u temu odnosa Hrista prema stvorenom. Pavle ne razspravlja ovde o odnosu Hrista i Oca....ako si primetio. Ovde i ne treba da tražimo taj odnos..već kao što rekoh Isus-SVE je u tome što je Isus "pre"(pre, ali i nad) stvorenog. Isus ne spaada u .stvoreno...da li to vidiš?


Kad govorimo o Poslovicama 8:22-31 tacno je da je to personifikacija gde je Isus prikazan kao mudrost..
22 Gospod me je imao u početku puta svog, pre dela svojih, pre svakog vremena.

Ja ne smislim da se to odnosi na Hrista jer "mudrost" nije ličnost. Ona ne može stvarno da govori.."mudrost" je osobina a ne osoba. Hristos je "Osoba", "Ličnost". Tako da Poslovice 8,22-31 ne govore o Hristu. Možemo reći da je ova "mudrost" takođe osobina samog Hrista koji je poseduje. Tako da na ovim tekstovima ako gradimo doktrinu o Hristu pogrešićemo veoma.

Ima li razlike izmedju Rodjen i stvoren???
Za mene nema

Ima velike razlike jer "stvoren" znači dovesti u postojanje ni iz čega a "rođen" je već oblikovano preko posrednika..roditelja..dakle ne ni iz čega.

Ali kontekst Pavla je takođe važan..jer ne može se porediti "rođenje" sa "stvaranjem" u ovom odnosu da je neko "prvenac"(u korenu rođen) stvorenog. Može se reći prvostvoreni e to bi bilo onda u kontestu odnsa "tvari" sa "tvarima". Da j Pavle hteo istaći da je Hristos "stvoren" on bi upotrebio drugi izraz koji jsno povezuje Isusa sa stvarima pa bi rekao "prvostvoren" zar ne? Ne bi rekao "prvorođen" stvorenog. Vidiš li nesaglasnost, nekompaktnost izraza? Rekao bi "prvostvoren" od SVEGA. Tačno se kroz izraze pravi diferencijacija između Hrista i tvari.

Šta misliš?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Ima velike razlike jer "stvoren" znači dovesti u postojanje ni iz čega a "rođen" je već oblikovano preko posrednika..roditelja..dakle ne ni iz čega.

Ali kontekst Pavla je takođe važan..jer ne može se porediti "rođenje" sa "stvaranjem" u ovom odnosu da je neko "prvenac"(u korenu rođen) stvorenog. Može se reći prvostvoreni e to bi bilo onda u kontestu odnsa "tvari" sa "tvarima". Da j Pavle hteo istaći da je Hristos "stvoren" on bi upotrebio drugi izraz koji jsno povezuje Isusa sa stvarima pa bi rekao "prvostvoren" zar ne? Ne bi rekao "prvorođen" stvorenog. Vidiš li nesaglasnost, nekompaktnost izraza? Rekao bi "prvostvoren" od SVEGA. Tačno se kroz izraze pravi diferencijacija između Hrista i tvari.

Šta misliš?

U kolosanima 1:15 -17
KJV Colossians 1:15 Who is the image of the invisible God, the firstborn of every creature:

NAS Colossians 1:15 And He is the image of the invisible God, the first-born of all creation.

BGT Colossians 1:15 ὅς ἐστιν εἰκὼν τοῦ θεοῦ τοῦ ἀοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως,

BYZ Colossians 1:15 ὅς ἐστιν εἰκὼν τοῦ θεοῦ τοῦ ἀοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως·

VUC Colossians 1:15 qui est imago Dei invisibilis, primogenitus omnis creaturae:

CRO Colossians 1:15 On je slika Boga nevidljivoga, Prvorođenac svakog stvorenja.

Kako god da okrenes i obrnes Prvenac ili prvorodjen jer rec koja pokazuje Isusovu podloznost onome ciji je on Prvenac....
Da Isus nije Jehovin prvenac,ne bi imalo nikakve ni potrebe niti smisla da se pise nesto ovakvo.
Zamisli da pise da je Jehova prvenac???,ali to nigde ne pise.
Isus je druga najmocnija osova u celom svemiru i zar to ne treba da nam bude na radost???
Kad se kaze da je neko prvenac,onda se zna da je neko iznad njega.Kome je Isus prvenac???Samome sebi???

A sad vidi ovo stvoren i rodjen???
Sta je teze stvoriti nesto od nicega, kao sto se sigurno slazes da je Bog stvorio Adama od zemlje ,
ili smanjiti neciji zivot i prebaciti ga u utrobu zene da ga rodi???
I ovde vidimo da je isus bio poslusan "Evo mene,posalji mene"???,jel se to odnosi na isusa? ko se to ponudio Bogu???
Da li je Isus bio poslusan svome Bogu i Ocu i dok je bio kod njega na nebu???
Da li zapazas iz doticnih misli kolko je Isus zavistan od svoga Boga i oca oduvek???
Zasto bezati od cinjenice da je isus stvoren kao andjeo ,prvi andjeo i jedini andjeo koga je stvorio sam Bog.
Svi ostali andjeli i svemir stvoreni su uz Isusovu asistenciju svome Bogu i Ocu.
Kad se to shvati,sve je ostalo veoma lako,jednostavno.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
U kolosanima 1:15 -17
KJV Colossians 1:15 Who is the image of the invisible God, the firstborn of every creature:

NAS Colossians 1:15 And He is the image of the invisible God, the first-born of all creation.

BGT Colossians 1:15 ὅς ἐστιν εἰκὼν τοῦ θεοῦ τοῦ ἀοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως,

BYZ Colossians 1:15 ὅς ἐστιν εἰκὼν τοῦ θεοῦ τοῦ ἀοράτου, πρωτότοκος πάσης κτίσεως·

VUC Colossians 1:15 qui est imago Dei invisibilis, primogenitus omnis creaturae:

CRO Colossians 1:15 On je slika Boga nevidljivoga, Prvorođenac svakog stvorenja.

Kako god da okrenes i obrnes Prvenac ili prvorodjen jer rec koja pokazuje Isusovu podloznost onome ciji je on Prvenac....

Znaš šta je zanimljivo ovde još? Što je Isus "prvenac" svega stvorenog a ne Božiji. Ako pogledaš tekst je potpuno jasan..tekst ne pravi nikakve aluzije na odnos Hrista sa Ocem(Bogom) već svo vreme je usredotočen na odnos Isusa i Tvari. Isus je "prvenac" SVEGA tj. ovde se iznosi odnos Isusa prema svemu stvorenom. Vidimo Isus ne spada u stvoreno..još jednom da ponovimo. Takođe vidimo neki odnos između Isusa i SVEGA a to je da je Isus nad(prvenac) svime što je stvoreno. Jako je važno da uvidimo da se ovde ne radi o odnosu Isusa prema Ocu već odnos Isusa prema SVEMU.

Dve stvari dakle tekst navodi:1. Da Isus ne spada u SVE(nije stvoren); 2. Da je Isus "nad" svime.

Kad se kaze da je neko prvenac,onda se zna da je neko iznad njega.Kome je Isus prvenac???Samome sebi???

Kao što vidiš gore..Isus je "prvenac"(nad, iznad, uzvišen nad) SVEga stvorenog. Neradi se o odnosu Bog-Hristos.

I ovde vidimo da je isus??? bio poslusan "Evo mene,posalji mene"???,jel se to odnosi na isusa? ko se to ponudio Bogu???
Da li je Isus bio poslusan svome Bogu i Ocu i dok je bio kod njega na nebu???

Upravo zato je važno videti koji je kontekst rečenog. Ovo se ne odnosi na Isusa na nebu..već na proroka Isaiju koji je rekao "Evo mene pošalji mene". Nije povezano ni sa Isaijom 42 koji opisuje službovanje "sluge Gospodnjeg" na zemlji.

Kao što vidimo to se ne odnosi na Isusa.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Znaš šta je zanimljivo ovde još? Što je Isus "prvenac" svega stvorenog a ne Božiji. Ako pogledaš tekst je potpuno jasan..tekst ne pravi nikakve aluzije na odnos Hrista sa Ocem(Bogom) već svo vreme je usredotočen na odnos Isusa i Tvari. Isus je "prvenac" SVEGA tj. ovde se iznosi odnos Isusa prema svemu stvorenom. Vidimo Isus ne spada u stvoreno..još jednom da ponovimo. Takođe vidimo neki odnos između Isusa i SVEGA a to je da je Isus nad(prvenac) svime što je stvoreno. Jako je važno da uvidimo da se ovde ne radi o odnosu Isusa prema Ocu već odnos Isusa prema SVEMU.

Dve stvari dakle tekst navodi:1. Da Isus ne spada u SVE(nije stvoren); 2. Da je Isus "nad" svime.



Kao što vidiš gore..Isus je "prvenac"(nad, iznad, uzvišen nad) SVEga stvorenog. Neradi se o odnosu Bog-Hristos.



Upravo zato je važno videti koji je kontekst rečenog. Ovo se ne odnosi na Isusa na nebu..već na proroka Isaiju koji je rekao "Evo mene pošalji mene". Nije povezano ni sa Isaijom 42 koji opisuje službovanje "sluge Gospodnjeg" na zemlji.

Kao što vidimo to se ne odnosi na Isusa.

Drago moj brate Jovane,

pa cak da je sve tako kao sto ti tvrdis da jeste, (slazemo se delimicno),sta je smisao toga?,sta zelis da dokazes?

Po cemu se prepoznaje ko je sluga,a ko je gazda ili Bog???
Da li se sluga moli gazdi ili samom sebi?
Da li sluga radi po svojoj volji ili po gazdinoj?
Da li sluga salje negde samoga sebe,ili ga salje gazda?
Da li sluga sam sebi daje unapredjenje ili ga gazda moze unaprediti?
Ovo su samo neka pitanja po kojima se poznaje ko je gazda a ko je sluga,pa vidi na osnovu ovoga da li je Isus sluga Bozji ili je gazda?

Nadalje zar ne mislis da bi tada sve u Bibliji moralo da pise drugacije???
Zasto bi pisalo u Kolosanima 1:15
15 Koji je obličje Boga što se ne vidi, koji je rođen pre svake tvari. ,seti se da je i Adam stvoren po Bozjem oblicju pa nije Bog.
I ne samo ovaj stih ,vec ima mnogo ovakvih stihova
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Zasto bi pisalo u Kolosanima 1:15
15 Koji je obličje Boga što se ne vidi, koji je rođen pre svake tvari. ,seti se da je i Adam stvoren po Bozjem oblicju pa nije Bog.


Vidiš ja još nisam izneo tvrdnju da je Isus Bog na osnovu Kološana 1,15 :). Evo cilj mi je da ove stihove shvatim na pravi način. Videli smo da na osnovu gramatičkih pravila, na osnovu smisla teksta da Isus ne spada u tvar. Ko je On to još nismo rekli samo znamo "ko nije". Nije tvar.

Kao drugo, ja ne gradim dogmu na ovim stihu o "obličju" to da je Isus Bog. Izraz "obličje" u ovom stihu govori o "karaktru" pre svega tako da u Kološanima 1,15 Isus je karakterno "obličan" Bogu koji se ne vidi. Vidimo Ga preko ispoljavanja karaktera. Zato je Isus jedinstven sin jer je karakterno najbolji odraz Boga. No, to je druga tema nevezana za ovu našu. Dakle, na ovom stihu o obličju u Kološanima 1,15 ne gradim ništa. Nego je bitno ono drugo što smo pominjali.

pa cak da je sve tako kao sto ti tvrdis da jeste, (slazemo se delimicno),sta je smisao toga?,sta zelis da dokazes?

Po cemu se prepoznaje ko je sluga,a ko je gazda ili Bog???
Da li se sluga moli gazdi ili samom sebi?
Da li sluga radi po svojoj volji ili po gazdinoj?
Da li sluga salje negde samoga sebe,ili ga salje gazda?
Da li sluga sam sebi daje unapredjenje ili ga gazda moze unaprediti?
Ovo su samo neka pitanja po kojima se poznaje ko je gazda a ko je sluga,pa vidi na osnovu ovoga da li je Isus sluga Bozji ili je gazda?


Kada smo kod ovog pitanja o "podređensti" hajde da vidimo šta Biblija ima da kaže o tome u jednom-dva stiha. Je li "podređnost" nešto što je prirodan poredak stvari u odnosu Isusa i Jahvea?

"Nego je ponizio sam sebe uzevši obličje sluge, postavši kao i drugi ljudi i na oči se nađe kao čovek. Ponizio sam sebe postavši poslušan do same smrti, a smrti krstove", Filibljanima 2,6.7

Da li si primetio šta Pavle kaže o Isusovoj podrđenosti odakle joj je poreklo? Dva puta u dva stiha Pavle kaže:"ponizio sam sebe": 1. uzevši obličje sluge; 2. postavši poslušan. Zapravo ovi stihovi nam kažu da "poslušnost"(podređenost) i "obličje sluge" je posledica "poniženja" a ne prirodan poredak što hoće reći da Isus nije "sluga" u svom prirodnom odnosu sa Jahveom, niti da je uslovljen "poslušnošću" jer je to posledica "poniženja".

Šta misliš o ovome?:)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Vidiš ja još nisam izneo tvrdnju da je Isus Bog na osnovu Kološana 1,15 :). Evo cilj mi je da ove stihove shvatim na pravi način. Videli smo da na osnovu gramatičkih pravila, na osnovu smisla teksta da Isus ne spada u tvar. Ko je On to još nismo rekli samo znamo "ko nije". Nije tvar.

Kao drugo, ja ne gradim dogmu na ovim stihu o "obličju" to da je Isus Bog. Izraz "obličje" u ovom stihu govori o "karaktru" pre svega tako da u Kološanima 1,15 Isus je karakterno "obličan" Bogu koji se ne vidi. Vidimo Ga preko ispoljavanja karaktera. Zato je Isus jedinstven sin jer je karakterno najbolji odraz Boga. No, to je druga tema nevezana za ovu našu. Dakle, na ovom stihu o obličju u Kološanima 1,15 ne gradim ništa. Nego je bitno ono drugo što smo pominjali.




Kada smo kod ovog pitanja o "podređensti" hajde da vidimo šta Biblija ima da kaže o tome u jednom-dva stiha. Je li "podeđnost" nešto što je prirodan poredak stvari u odnosu Isusa i Jahvea?

"Nego je ponizio sam sebe uzevši obličje sluge, postavši kao i drugi ljudi i na oči se nađe kao čovek. Ponizio sam sebe postavši poslušan do same smrti, a smrti krstove", Filibljanima 2,6.7

Da li si primetio šta Pavle kaže o Isusovoj podrđenosti odakle joj je poreklo? Dva puta u dva stiha Pavle kaže:"ponizio sam sebe": 1. uzeo obličje sluge; 2. postavši poslušan. Zapravo ovi stihovi nam kažu da "poslušnost"(podređenost) i "obličje sluge" je posledica "poniženja" a ne prirodan poredak što hoće reći da Isus nije "sluga" u svom prirodnom odnosu sa Jahveom, niti da je uslovljen "poslušnošću" jer je to posledica "poniženja".

Šta misliš o ovome?:)
Isus je poseban po svemu,pa i po tome sto je zajedno sa svojim Ocem kome je asistirao stvorio sve ostale "TVARI" ili kako god ko hoce da prevede,i tu se ja sa tobom potpuno slazem.
Ali to gde se razilazimo jeste da on nije Bozji brat nego Bozji sin,i kao takva osoba on je STVOREN. Otac je taj koji ga je napravio i zato se on naziva Prvorodjenim i Jedinorodjenim sinom.
Ali ajde,idemo dalje.

Kad smo kod "podredjenosti" uzeo si stih iz Filibljana 2:6,7 i odlicno
"Nego je ponizio sam sebe uzevši obličje sluge, postavši kao i drugi ljudi i na oči se nađe kao čovek. Ponizio sam sebe postavši poslušan do same smrti, a smrti krstove", Filibljanima 2,6.7
Primetio sam da Pavle kaze da je Isus ponizio samog sebe i da ovo moze da asocira na to da je Isus i Bog Otac ili treci karakter sve jedno,o tome mozemo kad god zelis.
A zar mi ljudi nikada nismo ponizili sami sebe???
Zar ja nikada nisam ponizio samoga sebe???Zar nema takvih slucajeva u ljudskoj istoriji kad neko ponizi samoga sebe???
Ali ta rec "poniziti" kako ju je Vuk preveo na srpski moze da se prevede i na druge glagole (odrekao se samog sebe,i uze),ali nebitno,neka bude glagol "poniziti samog sebe"
U kontekstu se dalje vidi u 8 i 9 stihu da ga je Bog zbog toga uzvisio i dao polozaj i "IME" iznad svakog stvorenja na nebu i na zemlji.
8 Ponizio sam sebe postavši poslušan do same smrti, a smrti krstove.
9 Zato i Bog Njega povisi, i darova Mu ime koje je veće od svakog imena.
10 Da se u ime Isusovo pokloni svako koleno onih koji su na nebu i na zemlji i pod zemljom;
11 I svaki jezik da prizna da je Gospod Isus Hristos na slavu Boga Oca.
Dakle svako moze sebe da ponizi ,ali tituli ili IME dobija od drugoga,ili od svoga Oca ili od naroda....,a Isus od svoga Boga i Oca.
Eto to je poenta i trebamo da budemo Srecni sto je Ius druga najmocnija osoba u celom Svemiru i sto saoseca sa nama jer je bio sa nama i zna sve nase vrline i mane...

I sada kada je na nebu cije zapovedi slusa?
1.Kor 11:3 Ali hoću da znate da je svakome mužu glava Hristos; a muž je glava ženi; a Bog je glava Hristu.
1.Тим 2:5 Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovek Hristos Isus,
 
Natrag
Top