Da li je Hristos Božanske prirode na zemlji?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Hmm, ovde se ne radi o čoveku, nego o Logosu, Bogu koji je postao čovekom.


Ne, pričamo o 1. Timotiju 6,14-16. Postoji jasno i razumno objašnjenje da čoveku nije moguće videti Božasnku prirodu niti je može opipati...Božanstvo je potpuno nedostupno stvorenju..dakle čovek to ne može.

"Koji sam ima besmrtnost, i živi u svetlosti kojoj se ne može pristupiti, kog niko od ljudi nije video, niti može videti, kome čast i država večna. Amin, 1. Timotiju 6,16

Zato Hristos nije dolazio u prirodi koja je nedostupna čoveku i kojoj čovek niti bilo koje stvorenje može pristupiti.

Uzgred i ovaj tekst koji ću navesti nam govori u kojoj prirodi Isus NIJE došao....tekst kaže ovako:

"Boga niko nije video nikad: jedinorodni sin koji je u naručju očevom, on ga javi", Jovan 1,18.

Tekst je jasan...Boga ne može niko videti. Jeinorodni sin(obličje u kome je Hristos došao) ga javi(ne učini vidljivim njegovu prirodu). Pošto je Hristos došao na zemlju u svom obličju koje je vidljivo jasno je da to obličje nije Božansko. Ono koje je vidljivo ne može biti Božansko..jer čovek to ne može podneti.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Božanska priroda prebiva u svetlosti nedostupnoj kako kaže apstol Pavle, ne u telu već u svetlosti nedostupnoj, čovek je ne može videti...

Čovjekova priroda je prožetost duha, duše i tijela, kako kaže sveti apostol Pavao, što znači da čovjek ne može vidjeti "dvije trećine čovjekove prirode". :) Što je onda čudno da čovjek ne može vidjeti božansku prirodu?

jasno je da u Isusu nisu videli Božanstvo niti je Isus došao u takvom obličju.

Iv 20,28: Odgovori mu Toma: »Gospodin moj i Bog moj:):)

To je u suprotnosti sa razumevanjem Božasnke prirode i njegnog ispoljavanja.

Je, u suprotnosti je s tvojim razumijevanjem Božje prirode. Apostolima i nama kršćanima Isus je Bog, a tebi i muhamedancima samo čovjek.

Pošto je Hristos Bog jasno je da ta priroda ostaje nedostupna čoveku i nije došao u toj prirodi.

Iv 1,14: I Riječ (Bog) tijelom postade i nastani se među nama

Dodirnuti Božansku prirodu je nemoguče čoveku...

Nemoguće je čovjeku dodirnuti i dvije trećine ljudske prirode - duh i dušu - pa nije nikakvo čudo da ne možemo dodirnuti Božju narav.

Je li Jovan bio bezgrešan? Kao što znamo nije...dakle u odnosu na ljude koji su pod grehom...najveći..ali najmanji u carstvu nebeskom veći je od Jovana...

Nisi odgovorio na moje pitanje. Čime je to Ivan Krstitelj nadmašio Isusa s obzirom da je Ivan "najveći među ljudima", ako je Isus bio sam čovjek?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Čovjekova priroda je prožetost duha, duše i tijela, kako kaže sveti apostol Pavao, što znači da čovjek ne može vidjeti "dvije trećine čovjekove prirode". :) Što je onda čudno da čovjek ne može vidjeti božansku prirodu?

Videti ne očima kako ti bukvalno razumeš već biti u prisustvu..zajednički koegzistriati. Božanska priroda je nedostupna stvorenjima..ne mogu biti u njenom pristustvu...

Jovan Prezviter je napisao(la):

"Koji sam ima besmrtnost, i živi u svetlosti kojoj se ne može pristupiti, kog niko od ljudi nije video, niti može videti, kome čast i država večna. Amin, 1. Timotiju 6,16

Dakle, odlika Božanske prirode je svetlost kojoj se ne može pristupiti...ona ide sa ovim elementom..nedostupne svetlosti. Zato je nemoguće da se ispolji u prisustvu stvorenja jer stvorenja ne mogu opstati u njenom ispoljavanju.

Nisi odgovorio na moje pitanje. Čime je to Ivan Krstitelj nadmašio Isusa s obzirom da je Ivan "najveći među ljudima", ako je Isus bio sam čovjek?

Ko je to najmanji u carstvu nebeskom koji je veći od Jovana? :). Kada ovo razumeš razumećeš da li je i Isus uračunat u "rođenim od žena".
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Videti ne očima kako ti bukvalno razumeš već biti u prisustvu..zajednički koegzistriati. Božanska priroda je nedostupna stvorenjima..ne mogu biti u njenom pristustvu...

Jovan Prezviter je napisao(la):

"Koji sam ima besmrtnost, i živi u svetlosti kojoj se ne može pristupiti, kog niko od ljudi nije video, niti može videti, kome čast i država večna. Amin, 1. Timotiju 6,16

1. Boga Isusa Krista su gledali apostoli, a i drugi, koji su s Njim živjeli i hodali na zemlji.

2. Svjetlost koja jest sami Bog ne možemo vidjeti dok smo u smrtnom tijelu na zemlji, međutim, čovjekova duša već nakon zemaljske smrti može biti u prisutnosti te Svjetlosti i gledati je. Fil 1,23-24: želja mi je otići i s Kristom biti jer to je mnogo, mnogo bolje; ali ostati u tijelu potrebnije je poradi vas.

Dakle, odlika Božanske prirode je svetlost kojoj se ne može pristupiti...ona ide sa ovim elementom..nedostupne svetlosti. Zato je nemoguće da se ispolji u prisustvu stvorenja jer stvorenaj ne mogu opstati u njenom ispoljavanju.

Iv 14,8-9: Kaže mu Filip: »Gospodine, pokaži nam Oca i dosta nam je!« Nato će mu Isus: »Filipe, toliko sam vremena s vama i još me ne poznaš? Tko je vidio mene, vidio je i Oca. ;)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
1. Boga Isusa Krista su gledali apostoli, a i drugi, koji su s Njim živjeli i hodali na zemlji.

Da li je došao u svetlosti? Ako nije došao u svetlosti nije došao kao Bog...kao Bog mora doći u svetlosti nedostupnoj....ona prati Božansko ispoljavanje.

Iv 14,8-9: Kaže mu Filip: »Gospodine, pokaži nam Oca i dosta nam je!« Nato će mu Isus: »Filipe, toliko sam vremena s vama i još me ne poznaš? Tko je vidio mene, vidio je i Oca.

Da li je ovde govorio Hristos o prirodi Božanstva? Ne, nije. Govorio je o karakteru koji je Očev. Inače, ako je govorio o prirodi morao je doći u nedostupnoj svetlosti...da li je došao u toj svetlosti? Nije. Dakle, je li govorio o pokazivanju prirode Božanstva? Ne.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Da li je došao u svetlosti? Ako nije došao u svetlosti nije došao kao Bog...kao Bog mora doći u svetlosti nedostupnoj....ona prati Božansko ispoljavanje.

Kad govoriš o "svjetlosti nedostupnoj", misliš li na svjetlost koja oči zaslijepi pa nam je Bog nedostupan?

Da li je ovde govorio Hristos o prirodi Božanstva? Ne, nije. Govorio je o karakteru koji je Očev.

Ovo nigdje u Bibliji ne piše. Ovo si ti izmislio, iz prsta isisao.

Inače, ako je govorio o prirodi morao je doći u nedostupnoj svetlosti...da li je došao u toj svetlosti? Nije. Dakle, je li govorio o pokazivanju prirode Božanstva? Ne.

Ovo nije činjenica, dapače, ovo je tvoja teza iz prsta isisana.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Kad govoriš o "svjetlosti nedostupnoj", misliš li na svjetlost koja oči zaslijepi pa nam je Bog nedostupan?

Onako kao stoji..svetlost nedostupna prati ispoljavanje Božasntva..je li Hristos došao u takvoj svetlosti? Nije...

Da li je ovde govorio Hristos o prirodi Božanstva? Ne, nije. Govorio je o karakteru koji je Očev.

Ovo nigdje u Bibliji ne piše. Ovo si ti izmislio, iz prsta isisao.

Upravo ne govori o prirodi Božasntva jer da je On Bog došao bi u svetlosti nedostupnoj..a mi vidimo da nije došao u takvoj svetlosti. Takođe niko ne može Boga videti..vidljiva predstava nije Bog...to je druga odlika Boga. Čim se nešto vidi ne može biti nije Božanska priroda.

Dakle, o čemu bi Hristos drugom mogao govoriti osim o karakteru..ako nije o prirodi Božanstva.

Inače, ako je govorio o prirodi morao je doći u nedostupnoj svetlosti...da li je došao u toj svetlosti? Nije. Dakle, je li govorio o pokazivanju prirode Božanstva? Ne.

Ovo nije činjenica, dapače, ovo je tvoja teza iz prsta isisana.

Isisana je iz Pisma...jer piše da se Bog ispoljava u svetlosti nedostupnoj i da se ne može videti...ako nema svetlosti nedostupne i ako je vidljiv nije Božanska pririoda. Prosto.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Onako kao stoji..svetlost nedostupna prati ispoljavanje Božasntva..je li Hristos došao u takvoj svetlosti? Nije...

Kako nije kad je Isus Krist Bog (Riječ) koji se utjelovio.

Upravo ne govori o prirodi Božasntva jer da je On Bog došao bi u svetlosti nedostupnoj..a mi vidimo da nije došao u takvoj svetlosti. Takođe niko ne može Boga videti..vidljiva predstava nije Bog...to je druga odlika Boga. Čim se nešto vidi ne može biti nije Božanska priroda.

Dakle, o čemu bi Hristos drugom mogao govoriti osim o karakteru..ako nije o prirodi Božanstva.

Rekoh, ne priznajem ti "argumente" iz prsta isisane. :)

Isisana je iz Pisma...jer piše da se Bog ispoljava u svetlosti nedostupnoj i da se ne može videti...ako nema svetlosti nedostupne i ako je vidljiv nije Božanska pririoda. Prosto.

Zašto onda Isus, na Filipove riječi - Pokaži nam Oca - nije uzvratio riječima: Luđače, znaš da se Boga ne može vidjeti.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Kako nije kad je Isus Krist Bog (Riječ) koji se utjelovio.

Očigledno nije sa sobom uneo Božasnku prirodu jer se nije ispoljila na način na koji je to karakateristika za Boga. On koji je Božanke prrode pre dolaska nije došao sa tom prirodom.

Rekoh, ne priznajem ti "argumente" iz prsta isisane.

Ok...razumem zašto.

Ali ipak razmisli o značenju onoga što je rečeno u 1. Timotiju 6,14-16. To je model kako se ispoljava priroda Božanstva.

Zašto onda Isus, na Filipove riječi - Pokaži nam Oca - nije uzvratio riječima: Luđače, znaš da se Boga ne može vidjeti.

Zato što je Isus razumeo šta je Filip tražio :). Filip nije tražio da im Hristos pokaže Boga u svojoj prirodi Božanstva jer je Filip znao ono što je Mojsije rekao da Boga niko ne može videti i ostati živ. Filip je pravi Izraelac i on ne bi tražio ono što je Bog rekao da se ne može videti. Filip ne želi da namerno prkosi Božijem otkrivenju već njegove reči su u okvirima onoga što je u skladu sa Božijim otkrivenjem.


Uzgred kada već toliko puta citiraš taj tekst evo malo i nastavak da vidimo i o čemu Hristos govori? Da li o prirodi ili o karakteru Oca?

"Zar ne veruješ da sam ja u ocu i otac u meni? Reči koje vam govorim ne govorim od sebe; nego otac koji stoji u meni on tvori dela. Verujte meni da sam ja u ocu i otac u meni; ako li meni ne verujete, verujte mi po tim delima", Jovan 14,10.11

Ovde vidimo dve ključne stvari ispoljavanja Oca. To su REČI i DELA. Upravo ono što je u skladu sa ostalim rečenim. Otac se ispoljava u Hristu kroz REČI i DELA koja Isus čini jer su ona u potpnom skladu sa Očevom voljom. Dakle, to je ključ za razumevanje ispoljavanja Oca a ne govori o prirodi ispoljavanja Božanstva što je svakom Izraelcu poznato da to nije moguće.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Očigledno nije sa sobom uneo Božasnku prirodu

Očigledno je, inače sveti Ivan ne bi napisao da se Bog utjelovio i nastanio među ljudima. Ne pravi Ivana budalom. :)

Ok...razumem zašto.

Ali ipak razmisli o značenju onoga što je rečeno u 1. Timotiju 6,14-16. To je model kako se ispoljava priroda Božanstva.

Zašto me ne poslušaš? Obnovi gradivo gdje se uči razlikovati subjekt, predikat, objekt, ...

Ovde vidimo dve ključne stvari ispoljavanja Oca. To su REČI i DELA. ... Dakle, to je ključ za razumevanje ispoljavanja Oca a ne gvoori o prirodi ispoljavanja Božanstvo što je svakom Izraelcu poznato da to nije moguće.

Da je svakom Izraelcu bilo dano prepoznati tko je Isus, ne bi ga ubili. Ubili su Ga vjerujući i tvrdeći isto što i ti ovdje tvrdiš - Isuse ti se nisi rodio kao Bog. Ti nisi ni Bog ni Bogočovjek. I, kako se Isus pred Židovima predstavljao Bogom, ubiše Ga. Danas bi Ga i ti, jednako kao tvoji duhovni preci, razapeo na križ.
 
Natrag
Top