DA LI JE BOG SVEZNAJUCI?

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Napomena: ova tema ne odnosdi se samo na jednu versku zajedniuca na svetu, nego je upucena svima ljudima iz svih religija. Svi hriscani, Jevreji, muslimani, budisti i svi drugi mogu uzeti slobodno ucesca u ovoj temi. Nije potrerbno da osudjujete i kritikujete bilo oka, od svih nas ocekuje se prilog u resavanju teoloskog problema a ne ukritici onih koji to pukusavaju.
Budi ti deo solucije, a ne kritikuj one koji nastoje da to ostvare.

Ovo su pitanuja na koja bismo trebali da damo odgovor:

Prvo, ako je Bog sveznajuci, da li je unapred znao da ce od Lucivera postati sotoina, koji ce postati tvotrac i uzrocnik zla i zakuziti ceo svemir zarazom greha i stradanja? Ako jeste, zasto je stvorio tako velikog zlikovca?
Ko je onda odgovoran za poreklo zla?

Drugo, ako je Bog unapred znao da ce Adam i Eva pogresiti i svojim prestupom uvaliti sebe i svoje potomstvo u greh stradanja i konacnu smrt, zato ih je Bog stvolrio? Zasto nije stvorio one koji ce Mu ostati verni i lojalni u svim prilikama? Ko je onda kriv za stradanja i trilione nevinih zrtava na svetu
?

Trece, ako je Isus unapored znao za Judu, da ce u grupi ucenika imati i jednog spijuna, kriticsara i izdajnika, zasto ga je primio za svoga ucenika i poverio mu njihovu skromnu blagajnu. Ko je kriv za sramotu koju je Juda naneo Hristovoj misiji na zemlji svojim samoubiujstvom?

Ovo su pitanja na koja cemo pokusati da zajedno pronadjemo odgovor.

Da me slucajno neko od vas ne bi pogresmno razumeo i posao u pogresnom pravcu, ja cu odmah na pocetku dati jasnu i odredjenu izjavu: BOG JESTE SVEZNAJUCI!

Posto je tako, kako mozemo uskladiti gornja pitanja sa Bozjim sveznanjem?

Koje ce bti tvoj dopriunos odgovorima na postavljerna pitanja?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Na sva tri pitanja se moze odgovoriti jednostavnim odgovorom. A to je: ''iako je Bog sveznajuci on nikada ne predodredjuje buducnost, odnosno ne upravlja covekovom slodnom voljom, jer bira da to ne cini''.

Iako bi Bog mogao da ''predodredjuje'', on to ne radi, iz prostog razloga sto on ''nije neki diktator'' i ne zeli da mu stvorenja sluze ''iz straha'', ''koristi'', vec zeli da mu oni sluze ''iz ljubavi''.

Upravo iz tog razloga je i stvorio sotonu Adama i Judu, sa ''slobodnom voljom'' znajuci da ce oni ''sagresiti'', ali je uz to nacinio i ''izlaz'', jer lepo kaze da je ''jagnje Bozje zaklano od postanja sveta''.
Kroz Isusa Hrista svi mogu biti spaseni, iako su sagresili..

Dakle, Bog ''nudi resenje'', ali nikako ''ne utice na nasu slobodnu volju''..

Sledece pitanje jeste, zasto Bog ''dozvoljava patnju'' i ''zasto ona traje toliko dugo'' , a stvar je cisto ''politicko pitanje'', jer onome ko se pobunio i tvrdi da je ''Bozja vladavina losa'' moras dati ''mogucnost i vreme da to i dokaze'' svojim nacinom vladanja.

To je on i ucinio, ''dajuci vlast sotoni'', koji sam kaze da ''mu je vlast na zemji predata '' i njegov posao jeste da dokaze da je ''vladavina nezavisna od Bozjeg autoriteta'', bolja opcija.
Zato je i nasa planeta zemlja ''mesto posmatranja andjela'', jer na ovoj zemlji ce se ovo ''pitanje'' jednom za svagda resiti, i time osigurati da vise nikada ne bude pobune..
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Mire, dao si zaista dobar komentar na postavljena pittanja, povcetak je odlicam, za svaku pohvalu.

Medjiutim ova tvoja recenica, bar za mene, izgleda da nije potpuno jasna:


Dakle, Bog ''nudi resenje'', ali nikako ''ne utice na nasu slobodnu volju''..

Da li si hteo da kazes da Bog ne utiuce na gresnika da se vrati za zloga puta, i da donese dobu odluku?
Sta znace da ne "Utice na slobodnu volju"? Molzda On i utice, ali nas ne primorava da usvojimo ono sto ne zelimo. Mozes li nam to malo bolje objasniti?


Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, dao si zaista dobar komentar na postavljena pittanja, povcetak je odlicam, za svaku pohvalu.

Medjiutim ova tvoja recenica, bar za mene, izgleda da nije potpuno jasna:


Dakle, Bog ''nudi resenje'', ali nikako ''ne utice na nasu slobodnu volju''..

Da li si hteo da kazes da Bog ne utiuce na gresnika da se vrati za zloga puta, i da donese dobu odluku?
Sta znace da ne "Utice na slobodnu volju"? Molzda On i utice, ali nas ne primorava da usvojimo ono sto ne zelimo. Mozes li nam to malo bolje objasniti?


Hvala
Mozda se nisam dobro izrazio, Bog "ne primorava " to sam hteo reci. Dakle on moze "savetovati" i "usmeravati " i kazati čoveku "sledi me ".
Ali nikada nece upotrebiti svoju moc "da coveka natera da mu bude poslušan ", to je diktatorski i nije u skladu sa "slobodnom voljom" i nije u skladu sa "ljubavlju ".
Čak ni mi ljudi kada bi imali moc, nikada ne bi "naterali svoju decu da nam budu poslušna ", kada bi to radili, ona bi nas slušala, ali bi to sve bilo na silu.
Niti mi zelimo prisilnu poslusnost, niti Bog to zeli.
Bog i mi ljudi zelimo da nas deca slusaju i vole.
To je "slobodna volja" o kojoj sam govorio.

Dakle Bog "usmerava, poučava " ali nikog ne prisiljava da ga posluša.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ja ne bih da polemišem sa vama, ali moram vam skrenuti pažnju da su vam objašnjenja o sveznajućem Bogu, po mom mišljenju, posve "klimava" i suprostavljaju se ne samo zdravoj logici i realnosti, nego i biblijskoj slici o Bogu i njegovj moći. Marko postavlja pitanje zašto je Bog stvorio Adama i Evu ako je znao da će zgriješiti. To nije pravo pitanje. Pravo pitanje je zašto je, stvorivši i njih i Edenski vrt, u vrt postavio (ili posadio) drvo spoznaje? Mire kaže da Bog nikada ne predodređuje budućnost, što je u potpunosj suprotnosti sa biblijskim i teološkim shvatanjem da se sva dešavanja odvijaju po Božijem proviđenju i Božijim planovima! Slobodna volja nije nešto što je "palo s neba", i ona je, ili bi bar trebala biti, Božija kreacija, pa zar Bog nije znao šta će čovjek uraditi sa tom slobodnom voljom?!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako se pogleda kontekst Božje ličnosti karaktera i njegov plan koji je imao stvorivši ovaj svet - može se zaključiti zašto je Bog u vrtu postavio drvo poznanja dobra i zla, a objašnjeno je u dole priloženoj analizi.

Bog stvoritelj svega vidljivog i nevidljivog - stvorio je u početku planetu zemlju kao savršeno mesto za život, na kojoj nije bilo senke prokletstva i smrti.
Čovek - kruna Božjeg stvaranja, stvoren je kao savršeno moralno biće, sa svim obeležjima fizičke i duhovne snage koje je posedovao, i sa mogućnošću da se razvija kroz čitavu večnost u zajednici sa tvorcem u savršenom svetu koji je on stvorio.

"Potom reče Bog: da načinimo čovjeka po svojemu obličju, kao što smo mi, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cijele zemlje i od svijeh životinja što se miču po zemlji.
I stvori Bog čovjeka po obličju svojemu, po obličju Božijemu stvori ga; muško i žensko stvori ih.
I blagoslovi ih Bog, i reče im Bog: rađajte se i množite se, i napunite zemlju, i vladajte njom, i budite gospodari od riba morskih i od ptica nebeskih i od svega zvjerinja što se miče po zemlji"
( 1 Mojsijeva 1. 26 - 28 )

"Tada pogleda Bog sve što je stvorio, i gle, dobro bješe veoma" ( 1 knjiga Mojsijeva 1. 31 )

Čovek je u početku prebivao u Edemskom vrtu, u kome je Bog posadio raznovrsno plodonosno drvrće, kao i drvo života, i drvo poznanja dobra i zla, rekavši čoveku da može slobodno da jede plodove sa svih drveća u vrtu - osim sa drveta poznanja dobra i zla, upozorivši ga - da ako uzbere plod sa ovog drveta i okusi - da će umreti.

"I uzevši Gospod Bog čovjeka namjesti ga u vrtu Edemskom, da ga radi i da ga čuva.
I zaprijeti Gospod Bog čovjeku govoreći: jedi slobodno sa svakoga drveta u vrtu;
Ali s drveta od znanja dobra i zla, s njega ne jedi; jer u koji dan okusiš s njega, umrijećeš"
( 1 knjiga Mojsijeva 2. 15 - 17 )

Bog je postavljanjem ovog drveta poznanja dobra i zla u Edemskom vrtu - čoveka stavio na probu, da li će ostati veran Bogu i njegovim zapovestima koje su temelj Božje vladavine i na nebu i na zemlji - ili ne.

Čovek nije imao razloga da iskaže neposlušnost prema Bogu jedenjem ploda sa zabranjenog drveta, jer je u Edemu imao sve što mu je bilo potrebno, sve privilegije i pogodnosti koje je pružalo savršeno okruženje u kome je živeo, i svo znanje koje mu je bilo dato, a koje bi se tokom vremena večnosti razvijalo, a čovek usavršavao u svakom pogledu.

Ipak, prvi čovek nije izdržao ovaj ispit vernosti, već je iskazao neposlušnost i tim činom doživeo pad.

Na nagovor sotone - palog anđela, da okusi plod sa drveta poznanja dobra i zla koji mu je Bog zabranio da jede, i sa sotoninom izgovorenom laži koju prvi čovek nije prozreo "da će jedenjem ploda sa ovog drveta - postati kao Bog" - čovek je prekršio ovu Božju zapovest i tim činom neposlušnosti - odvojio se od njega i izgubio prvobitno savršenstvo, što je dovelo do njegovog duhovnog i moralnog pada.

Kao takav - grešan, on nije mogao prebivati u prisutnosti Božjoj i jesti plodove sa drveta života, što je dovelo do toga - da bude izagnan iz Edemskog vrta.

"Ali zmija beše lukava mimo sve zveri poljske, koje stvori Gospod Bog; pa reče ženi: Je li istina da je Bog kazao da ne jedete sa svakog drveta u vrtu?
A žena reče zmiji: Mi jedemo rod sa svakog drveta u vrtu;
Samo rod s onog drveta usred vrta, kazao je Bog, ne jedite i ne dirajte u nj, da ne umrete.
A zmija reče ženi: Nećete vi umreti;
Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao bogovi i znati šta je dobro šta li zlo.
I žena videći da je rod na drvetu dobar za jelo i da ga je milina gledati i da je drvo vrlo drago radi znanja, uzabra rod s njega i okusi, pa dade i mužu svom, te i on okusi.
Tada im se otvoriše oči, i videše da su goli; pa spletoše lišća smokovog i načiniše sebi pregače.
I začuše glas Gospoda Boga, koji iđaše po vrtu kad zahladi; i sakri se Adam i žena mu ispred Gospoda Boga među drveta u vrtu.
Gospod Bog viknu Adama i reče mu: Gde si?
A on reče: Čuh glas Tvoj u vrtu, pa se poplaših, jer sam go, te se sakrih.
A Bog reče: Ko ti kaza da si go? Da nisi jeo s onog drveta što sam ti zabranio da ne jedeš s njega?
A Adam reče: Žena koju si udružio sa mnom, ona mi dade s drveta, te jedoh.
A Gospod Bog reče ženi: Zašto si to učinila? A žena odgovori: Zmija me prevari, te jedoh.
Tada reče Gospod Bog zmiji: Kad si to učinila, da si prokleta mimo svako živinče i mimo sve zveri poljske; na trbuhu da se vučeš i prah da jedeš do svog veka.
I još mećem neprijateljstvo između tebe i žene i između semena tvog i semena njenog; ono će ti na glavu stajati a ti ćeš ga u petu ujedati.
A ženi reče: Tebi ću mnoge muke zadati kad zatrudniš, s mukama ćeš decu rađati, i volja će tvoja stajati pod vlašću muža tvog, i on će ti biti gospodar.
Pa onda reče Adamu: Što si poslušao ženu i okusio s drveta s kog sam ti zabranio rekavši da ne jedeš s njega, zemlja da je prokleta s tebe, s mukom ćeš se od nje hraniti do svog veka;
Trnje i korov će ti rađati, a ti ćeš jesti zelje poljsko;
Sa znojem lica svog ješćeš hleb, dokle se ne vratiš u zemlju od koje si uzet; jer si prah, i u prah ćeš se vratiti.
I Adam nadede ženi svojoj ime Jeva, zato što je ona mati svima živima.
I načini Gospod Bog Adamu i ženi njegovoj haljine od kože, i obuče ih u njih.
I reče Gospod Bog: Eto, čovek posta kao jedan od nas znajući šta je dobro šta li zlo; ali sada da ne pruži ruku svoju i uzbere i s drveta od života, i okusi, te do veka živi.
I Gospod Bog izagna ga iz vrta edemskog da radi zemlju, od koje bi uzet;
I izagnav čoveka postavi pred vrtom edemskim heruvima s plamenim mačem, koji se vijaše i tamo i amo, da čuva put ka drvetu od života"
( 1 knjiga Mojsijeva 3 poglavlje )


Što se tiče predodređenja - istorija čovečanstva nije Božanski predodređena, već sve što je Bog otkrio u vezi budućih događaja - dolazi iz Božjeg predznanja o stvarima koje će se dogoditi u budućnosti.

U bibliji postoji pojam predodređenosti, ali je ona vezana za to - da Bog predodređuje pojedine događaje koji su vezani za spasenje njegovog naroda:

Na primer, u bibliji postoje odredjene osobe za koje je Bog najavio da ce se pojaviti u odredjenim trenutcima istorije sa ciljem da obave odredjenu Bogom danu misiju.
Kada Bog nesto planira, on uvek ima zacrtane vremenske okvire u kojima ove planove ostvaruje, sto znaci da ih unapred predodredjuje.
U bibliji postoji vise vremenskih prorocanstava, i u njihovim okvirima Bog planira dogadjaje i ispunjava ih po svom Bozanskom planu i providjenju.

Tako je Bog objavio Mojsiju da ce u odredjenom istorijskom trenutku podici proroka - obecanog Mesiju spasitelja.
Novi zavet objasnjava da je sam Mojsije koji je izveo Izrailjski narod iz Misirskog - Egipatskog ropstva, bio predslika Mesije koji ce u poslednjem vremenu izvesti svoj narod iz ropstva greha koji predstavlja Duhovni Misir.

Пророка исред тебе, између браће твоје, као што сам ја, подигнуће ти Господ Бог твој; њега слушајте" ( 5 Mojsijeva 18. 15 )

"Овај их изведе учинивши чудеса и знаке у земљи мисирској и у Црвеном Мору и у пустињи четрдесет година.
Ово је Мојсије који каза синовима Израиљевим: Господ Бог ваш подигнуће вам пророка из ваше браће, као мене: њега послушајте"
( dela apostolska 7. 36 - 37 )

U 8 i 9 poglavlju knjige proroka Danila, dato je tacno vremensko prorocanstvo o dogadjajima koji ce prethoditi pojavi Mesije, i tacno vreme njegove pojave.

U jednom drugom tekstu obracajuci se starozavetnom proroku Bog kaze:

"И дође ми реч Господња говорећи:
Пре него те саздах у утроби, знах те; и пре него изиђе из утробе, посветих те; за пророка народима поставих те.
А ја рекох: Ох, Господе, Господе! Ево, не знам говорити, јер сам дете.
А Господ ми рече: Не говори: Дете сам; него иди куда те год пошаљем, и говори шта ти год кажем.
Не бој их се, јер сам ја с тобом да те избављам, говори Господ.
И пруживши Господ руку своју дотаче се уста мојих, и рече ми Господ: Ето, метнух речи своје у твоја уста"
( knjiga proroka Jeremije 1. 4 - 9 )

U bibliji postoji prorocanstvo koje govori o pojavi odredjene osobe koja je prepoznata u licnosti Jovana Krstitelja koji je imao zadatak da najavi Hristov prvi dolazak, a koji je po recima samog Isusa Hrista bio Ilija koji je trebao da dodje.
Takodje, Isus govori o tome da ce se u poslednje vreme pojaviti novi Ilija koji ce u poslednjem narastaju najaviti Hristov drugi dolazak.

"Ево, ја ћу вам послати Илију пророка пре него дође велики и страшни дан Господњи;
И он ће обратити срце отаца к синовима, и срце синова к оцима њиховим, да не дођем и затрем земљу"
( knjiga proroka Malahije 4. 5 - 6 )

"И запиташе Га ученици Његови говорећи: Зашто дакле књижевници кажу да Илија најпре треба да дође?
А Исус одговарајући рече им: Илија ће доћи најпре и уредити све.
Али вам кажем да је Илија већ дошао, и не познаше га; него учинише с њиме шта хтеше: тако и Син човечији треба да пострада од њих
Тада разумеше ученици да им говори за Јована крститеља"
( Matej 17. 10 - 13 )

"Јер су сви пророци и закон прорицали до Јована.
И ако хоћете веровати, он је Илија што ће доћи"
( Matej 11. 13 - 14 )

Dakle, iz ovoga vidimo da Bog predodređuje pojedine događaje i ljude koji će u njima aktivno učestvovati, ali to ne znači da je SVE predodređeno i određeno da teče po Božjem zacrtanom planu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Bog je postavljanjem ovog drveta poznanja dobra i zla u Edemskom vrtu - čoveka stavio na probu, da li će ostati veran Bogu i njegovim zapovestima koje su temelj Božje vladavine i na nebu i na zemlji - ili ne.
Paradoksalno objašnjenje! Prvo, Bog stvara čovjeka na svoju sliku i priliku, to znači savršeno biće kao što je i sam Bog - ako je na Njegovu sliku i priliku?! Odmah potom, nema povjerenja u to što je satvorio, nego to stvorenje iskušava drvetom spoznaje! Zaključak se nameće sam po sebi: ili Bog nije savršen, pa nije ni stvorio savršeno biće, ili ako jeste savršen i ako je stvorio savršeno biće, onda namjeno to biće stavlja pred iskušenje.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bog zeli da mu ljudi sluze iz ljubavi i zato pred njih stavlja testove, kako bi čovek delima potvrdio tu ljubav prema Bogu i time prešao u visi stupanj duhovnog razvoja.
Prvi čovek jeste stvoren bezgrešan i moralno čist, ali nije bio zaključan u to savrsenstvo, vec je mogao da se razvija kroz čitavu večnost i njegov odnos sa Bogom da se produbljuje.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top