Da li je Bog dobar?

Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Pravoslavni hrišćani ne znaju, već VJERUJU da Bog postoji

Znači tapkanje u mraku. Tako sam i mislio i tako tvrdim od samog početka. Uprkos svim činjenicama hrišćani veruju u ono što piše u knjizi. To ko onaj, jel beše Tertulijan: Verujem zato što je apsurdno. OK. Može i to, ali neki su ovde pokušavali da pokažu da je sve tu baš logično, pa me to malo isprovociralo.

E pošto smo se saglasili, ne bih imao dalje da bilo šta komentarišem. Tvoja vera, tvoja stvar.

Ja, recimo, poštujem tvoje opredjeljenje, ako si nevjernik. Poštuj i ti to što sam vjernik i nemoj omalovažavati. :hi2:
Eto gore vidiš da i ja poštujem tvoje opredeljenje. Veruj u šta hoćeš, ali pošto smo se ovde okupili da malo prodiskutujemo, ja sam samo izneo svoj stav da je za mene hrišćansko učenje nelogično, ideja boga apsurdna u odnosu na svet koji oko sebe vidim, a sve te priče u Bibliji kontradiktorne i ne izdržavaju ni najosnovniji tekst iz logike. A kao što je tebi Bog bitan, tako je za mene bitna logika. Moglo bi se reći, ona je za mene Bog. Ne umem i ne želim da živim u apsurdnom svetu. :hi2:
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Šta da radimo.
Uvek će biti ljudi koji se suočavaju sa realnošću i onih koji žive u svetu snova.
A biće i trećih koji se trude da prve pretvore u ove druge :)
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Šta da radimo.
Uvek će biti ljudi koji se suočavaju sa realnošću i onih koji žive u svetu snova.
A biće i trećih koji se trude da prve pretvore u ove druge :)

Pu,pu, daleko bilo!Jos treba i da nas banuju sa foruma...
Ovako je super:mi na jednoj strani reke,a vi na drugoj, pa se dovikujemo, masemo jedni drugima, saljemo poljupce...pa ko predje most, predje...:dance2:
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
15
Bježimo od teme, međutim samo da te pitam - ko ili šta tebi garantuje šta je realnost!? Tvoja čula, ili šta već? I ti u nešto vjeruješ. Vjeruješ da Bog ne postoji, jer to ne možeš sa sigurnošću da znaš!
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Bježimo od teme, međutim samo da te pitam - ko ili šta tebi garantuje šta je realnost!? Tvoja čula, ili šta već? I ti u nešto vjeruješ. Vjeruješ da Bog ne postoji, jer to ne možeš sa sigurnošću da znaš!

Prijatelju Mihailo, ne čitaš pažljivo šta pišem.
Sigurno si mlad, pa ti nije zameriti na žurbi.

Ajde sad pročitaj još jednom, polako, pa ćeš videti da ja nisam nigde u svom prethodnom postu napisao da sam JA taj koji se suočava sa relanošću. Ali nisam napisao ni da nisam :)

A šta garantuje!? šta je realnost? Pa to da li posmatramo sebe, svoj um, svoje reakcije, dok ovo čitamo. Jer to je jedina realnost. Sve ostalo je prošlost ili budućnost, dakle nešto čega više/još nema.

To je garancija da ćemo i videti tu stvarnost koja neprekidno promiče pred našim očima. I na nama je da nešto od nje i naučimo, da tuđe reči i stavove sa njome uporedimo. I ono što joj je saglasno da radosno prihvatimo, a ono što nije da odložimo sa strane, jer ili nije tačno ili je tačno ali mi to još nismo u stanju da vidimo. (Zato sam i napisao odložimo, a ne besno zafrljačimo što dalje) :)
 
Član
Učlanjen(a)
14.01.2010
Poruka
22
Uh :) Ovde se bas vidim zakuvalo :)
''Bježimo od teme, međutim samo da te pitam - ko ili šta tebi garantuje šta je realnost!? Tvoja čula, ili šta već? I ti u nešto vjeruješ. Vjeruješ da Bog ne postoji, jer to ne možeš sa sigurnošću da znaš!''
Evo citirala sam poruku od clana mihailonenic .
Ja se slazem s tim sto si napisao , samo sto bih ja to drugacije rekla kako bi ljudima bilo prihvatljivije , a to je ...
"Ne treba odbacivati nesto sto , vam je nepoznato , nerealno ili nezamislivo" .
Shvatam ljude koji ne veruju u Boga , ali rec vera ima dvosmisleno znacenje .
Vera : hriscanstvo , budizam itd ...
Vera (verovanje ) : verovati u nesto bolje i lepse , nesto sto inspirise optimizam .
Ovo je iz nekog mog ugla , ostali koji se ne slazu sa mnom nemojte mi zameriti :)
Meni npr nije realno da otac i majka ubiju svoje dete i budu osudjeni na 5 godina zatvora , ali to jeste tako , iako mi nije realno .
Uzela sam sokantan primer , mozda i los , samo pokusavam reci da ne treba odbacivati sto nam je nepoznato , nerealno i nemoguce .
Mnogi ljudi se slede onim " verujem u ono sto vidim , osetim i dodirnem "...
Mozda se time slede i hriscani ?
Vide Boga u nekim 'svojim ocima' , mozda ga vide kroz ikone , crkvu i manastite itd itd ... Mozda kad poljube ikonu , slavski kolac , ili dodirnu bibliju , osete krunu na svojoj glavi , ukus vina , kapljice svete vodice , na neki nacin i osete Boga ....
Kao kada se npr pored voljene osobe i duboko u sebi osetite "to" . A "to" je - ljubav . Ljubav prema nekoj osobi ili ljubav prema Bogu .
Ja licno nikad nisam imala takav "filing" ( sto se tice Boga ) , ali uvek treba razmatrati to , da je mozda neko drugi to osetio , pa ce nam onda mozda biti prihvatljivije zasto vernici veruju u Boga .
Meni npr nije realno da se nekom eto cefnulo ;izvrkao" bibliju , pricao bajke deci pred spavanje pa se prenosilo to s kolena na koleno i nekom doslo do mozga da to nazove verom ... nja nja :)
Sad sam se "nalupala gluposti" , ali cilj mi je bio da kazem da ne verujem da se neko bas toliko "sprdao" ... ( Izvinjavam se na racniku , ali u svom fondu reci nisam mogla da nadjem neku pristojniju , a odgovarajucu rec )
Mozda Bog ne postoji
A mozda i postoji ?
Mozda se neko zezao sa Biblijom
A mozda i nije ?
Mozda nam je samo jednom receno kroz Bibliju , zapovesti i grehove sta treba da radimo . Sta ako nam je to upuceno samo jednom i vise nikada nece biti nesto naknadno upuceno ? Bog onda verovatno "ocekuje" da to sve postujemo , u suprotnom eto nam jos jednog potopa . Mozda taj "potop" ne bude kao prethodni vec bude drugaciji ,npr ledeno doba ili cak i ona nezaobilazna ( tema & film ) 2012 .
Ne znamo , nemocni smo ...
Ne znamo mnoge stvari kojima se mi Srbi brukamo . Srpski pozdrav bese sa tri prsta . I to razdvojenih ! Razdvajamo Svetu Trojicu , umesto da pozdrav bude sa skupljenim prstima , upravo onako kao sto se i krstimo .
E pa kud koji mili moji ...
Preporucujem svima da odgledaju na youtube-u klipove pod imenom "Digitalni andjeo zig zveri " . Prilicno dobar dokumentarac , cak da je i mene sa cvrstim stavom i razmisljem doveo u neka pitanja i otvorilo mi oci , dovelo do toga da mogu samo da serem o necemu o cemu MOZDA nisam ni 1% u pravu :beee:
Ps : ukoliko odgledate Digitalnog Andjela , onaj deo sa NLO-evima preskocite , mnogo dramatizuju :acute:
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
15
Po tome što si napisao na postu već je prošlost ono što si napisao, tako da ni to nije realnost. Šala-mala. Žao mi što otjera čovjeka Jukića, dal bješe. Nema veze, taman smo se ohladili, pa rekoh da zagrijem situaciju.

Što se tiče prijedloga za Digitalnog Anđela :) nema pojma. Taj flim mene kao pravoslavca strašno vrijeđa, jer je tako aljkavo i neprofesionalno napravljen. Više plagijat nego originalnost, a daje mogućnost da se svim pravoslavcima imputira neka vrsta fanatizma. Ja sam lično protiv filma, ali se slažem sa mnogim stvarima iznešenim tu. Trebalo je to odraditi na umjeren i kvalitetan način. Pazi, odgovornost je velika. "А који саблазни једног од ових малих који верују мене, боље би му било да обеси камен воденични о врат свој и да се баци у море"(марко 9,42).

Баш ми недостаје лик са свим оним цитатима!

 
Član
Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
193
Pozdrav!

"А који саблазни једног од ових малих који верују мене, боље би му било да обеси камен воденични о врат свој и да се баци у море"(марко 9,42).

Odgovor:Ovdje Gospod govori o djeci jer su ona cista i ne iskvarena!
Nema nista draze Bogu nego kada mu djete cita molitvu a jos tepa!
A to znaci da ne kvarimo djecu i ne navodimo ih na grijeh i odvajanje od Boga!
Nadam se da ti je jasno jer je tesko tumaci ti Sveto Pismo ne moze to svako mnogi su probali zato se i izrodilo ovoliko sekti jer je svako tumacio na svoj nacin!
 
Član
Učlanjen(a)
19.10.2009
Poruka
15
Zar nismo svi djeca Božija? Prema Bogu, naša shvatanja mogu biti samo kao dječija prema našim. Tako nekako. Razumijem šta si rekao i slažem se da On to govori djeci, ali težina riječi ne ide na to o kome govori već o čemu, tj. o sablažnjavanju. :)

Pravoslavlje ima pravila, kanone, međutim ljepota Pravoslavlja pored glavnog jeste i sloboda u poimanju. Svaki od pravoslavnih naroda, pa i nas Srba, Hrista i pravoslavlje doživljava drugačije od Finaca, Rusa, Grka, ili ti čak Rimljana, a opet Crkva nije u nejedinstvu. Kanoni se poštuju, Simvol vjere i td. ali pali se badnjak, kuva se koljivo i slično. Time se ne narušava osnovno. To je rezultat vjekova provedenih u hrišćanstvu. Nije ništa na silu, već spontano. Crkvom i dalje rukovodi Duh Sveti.
Malo sam odlutao, oprostite.
 
Natrag
Top