Da li je ateizam religija?

Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
U pravu si da treba razgraničiti priču o instituciji crkve i o verovanju u Boga. Ako govorimo o instituciji i kanonima onda postoje ateisti čije je uverenje da su ti kanoni besmisleni i da njima ne treba davati više pažnje. Tu nema potrebe za daljom pričom.

Uverenje se lako i često pretvori u verovanje pa tako i uverenje da je neki čovek sposoban ili pametan može da preraste u verovanje da je skoro pa nepogrešiv. Npr. komunisti su verovali u Tita iako su bili ateisti. Nisu bili uvereni nego su verovali u njega a mislili su da ne veruju ni u šta.

Teško da postoji čovek koji je ateista u svakom smislu jer čovek koji je apsolutni ateista i ni u šta ne veruje taj prosto ne bi mogao ništa i nikoga ni da voli jer i u ljubavi ima malo vere i obrnuto, ne bi mogao da voli ako ni u šta za šta nema dokaz postojanja, ne veruje. Hoću reći da onaj ko ne veruje i ne razmišlja o Bogu on tu svoju veru preokrene na neku drugu stranu.

Ako vernici veruju da postoji Bog, ateisti veruju da on ili nešto tako slično, ne postoji.

Ateizam naravno nema svoje kanone i institucije pa ne može da bude posmatran kao institucija, crkva ili klasična religija ali ipak vere u ateistima ima.


Smem li da pitam gde i kada je to bilo?
I zar nismo i mi sinovi Boga a ne samo Isus jer je i nas sve Bog stvorio kao i Isusa?
Imam jednu malu zamerku. Zasto ne procitate postove od prvog do poslednjeg pa tek nakon toga date vidjenje stvari.
Evo josh jednom da citiramo kolegu forumasa koji je postavio definiciju :
Prvobitno napisao Milanković
Evo po knjizi
Ateizam = od grčkog atheos - bez boga, poricanje postojanja boga ili bogova.

Religija = učenje koje se tiče najvišeg bića (božanstva, boga); vera, veroispovest.

Eto, raskrstismo u dva reda. Ateizam nema veze sa religijom.
Znaci, kao sto verovanje (citaj obozavanje) u Tita, Chegevaru, Deju Savichevica, Vladu Divca, Shumahera, Teslu itd. nema ni jedne veze sa bogopoklonistvom, odnosno religijom, tako i ne verovanje u postojanje vanzemaljaca,divova, patuljaka, zmajeva itd. ne mozemo zavesti pod pojam ATEIZAM. Dakle, taj pojam opisuje samo ne verovanje u postojanje Boga. Samo to i nista vise!

Ne znam, mozda je i tema kao teme pogresno postavljena :dntknw:

Razumem da neko da svoje vidjenje npr. boga " ja mislim da je Bog to i to" ili "mislim da Mesec nije prirodni Zemljin satelit" pritom navodeci raznorazne stvari...

Pojmovi zajedno sa njihovim definicijama su upravo utvrdjeni da bi pomogli ljudima u laksoj i kvalitetnijoj komunikaciji. Da bi smo se razumeli.
Ali avaaj, ljudska priroda ne bi bila to shto jeste da neshto ne izvitoperi ili u najmanju ruku zaobidje. To isto stvoreno da olaksa i pomogne coveku u komunikaciji, danas je kamen spoticanja za mnoge :roll:
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
34
Izvinjavam se na offtopic-u, ali samo kratko da odgovorim čoveku.

Smem li da pitam gde i kada je to bilo?
I zar nismo i mi sinovi Boga a ne samo Isus jer je i nas sve Bog stvorio kao i Isusa?

Moram biti oprezan kada odgovaram na prvo pitanje, jer polazim od pretpostavke da vrlo sumnjičavo gledate na to. Savršeno sam svestan da postoje razna psihodelična stanja i razna umišljena iskustva, više stanje uma itd. Ja ovde ne govorim o nečemu što je uzrokovano izgovaranjem mantre, posebnim položajem tela, ritualnim činom ili uzimanjem psihoaktivnih supstanci. Ne govorim ni o kakvim umišljenim budalaštinama. Međutim, s druge strane, verovatno ću te razočarati kada ti kažem da se nisam sreo sa Njim u fizičkom smislu. To je duhovno iskustvo koje se teško može opisati nekome ko nije iskusio duhovni život. U telesnom (fizičkom) smislu govoreći, najbliže kako bih ti mogao opisati, to predstavlja odmor, slobodu, odsustvo bilo kakvog tereta... Što se tiče datuma i destinacije, 'to' se dešava uglavnom u samoći moje sobe, ponekad i kada sam sa ostalom braćom i sestrama, a dešava se kad god ga iskreno potražim.

Svestan sam kako ovo zvuči samoprozvanim logicima i prisutnim ateistima, i molim da ne komentarišu moje reči oni koji se ne osećaju direktno prozvani.

Što se tiče tvog drugog pitanja, ne, nismo svi sinovi Božiji, a pre svega, Isus NIJE stvoren. Nigde u Bibliji to ne piše! Piše da je Isus Bog, da je od početka sa Bogom, i da sve što je ikada stvoreno je stvoreno kroz Njega. Dakle, Isus je učestvovao u stvaranju, a postojao je oduvek, iako ne u obliku čoveka u kojem se sada nalazi. Oblik čoveka je uzeo kada se utelovio kao mala beba Isus. Dotle, a i od tada, se u Bibliji naziva Reč Božija.

Citiraću ti Isusove reči farisejima (Jv. 8,42-44): "Reče im Isus, kada bi Bog bio vaš otac, voleli bi ste mene; jer sam ja od Boga izišao i došao; i nisam sam od sebe došao, nego me je on poslao. Zašto ne razumete moga govora? Zato što ne možete da slušate moju reč. Vi potičete od oca đavola i hoćete da činite želje svoga oca."

Više neću odgovarati ovde na forumu na offtopic pitanja, koga nešto zanima neka mi piše PM.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.01.2011
Poruka
29
Ateizam nije nikakva vjera niti religija. Ateizam je samo takvo poimanje svijeta u kome su sve pojave, pa i sam život, nastale i nastaju kao poslededice prirodnih procesa.
Odrednice koje važe za religiju su, prije svega, njena institucijalizacija i dogmatizacija, to jest, propisivanje dogmi i pravila po koima se imaju ponašati njeni pripadnici.

A ovo što je simi napisao/la o ateistima su same nebuloze koje ne zavređuju ni komentar.

Dodao bih i to da su ateisti pojedinci i da nemaju svoje institucije,knjigu sa ''odgovorima'',svestenstvo,obicaje,praznike itd.
Ateizam je samo stav poput:''ne verujem u deda Mraza'' i nista vise od toga..

Dodato posle 7 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

hahahahahah... A sta sam ja to zabrljao? Jel hoces da kazes da ja ne smem da komentarisem?

Ti cesto znas da kazes gde je dokaz da Bog postoji, a ja bih tebe sad pitao da mi das 1 dokaz da ne postoji!


Ako bog postoji zasto crkva ima gromobran..???
Samo se salim naravno ali zasto bi ateisti morali objasnjavati nepostojanje jedne troslovne reci koja njima ne znaci nista smisleno(osim u kontekstu rasprave sa teistima gde se mora nekako imenovati predmet polemike)..

Dodato posle 22 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

E moj Milankovicu, e moj Milankovicu nadam se da ce ti .... kako bi nas narod rekao, pa da vidis koliko gresis...

Na svim temama si najao ko mutav gde je dokaz da Bog postoji, a kad ti neko zatrazi dokaz da ne postoji, onda se zbunis ko malo dete i postavljas neka druga pitanja...

Meni je dokaz da Bog postoji sva cuda od Isusa, pa do danas, a ti reci koji je dokaz da ne postoji?

Bilo bi lepo da procitas sta je govorio Sv. mucenik Car Lazar za takve kao sto si ti, jos tada je znao kakvi ce se pojaviti, ali je rekao kako ce i nestati!

Samo bi izrodi oca i majku prodali da udju u je***u EU, Srbe odvode u hag kao najgore zlocine, a ostale proglasavaju za Svece...


Znaci pre Isusa nije postojalo nista sto bi ti kategorizovao kao dokaz postojanja boga.
Preporuka:ako zelis da ucestvujes u ovakvoj ili slicnoj diskusiji,prethodno se edukuj.Ja znam da je ucenje veoma mukotrpna stvar ali ti jednostavno nemas sirinu shvatanja za jedan konstruktivni dijalog.U danasnje vreme bar na internetu ima ogromna kolicina dostupnog znanja a mogao bi za pocetak da procitas i Sveto Pismo koje dozivljavas kao univerzalni odgovor na sva pitanja a verovatno ga nikad nisi ni otvorio kao i vecina vernika u Srbiji.

Dodato posle 21 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Posto ovde ima dosta ateista, pitao bih Vas koja je poenta vaseg zivota, sta rodis se malo pozivis umres i to je to? Zbog cega zivot? Koja je svrha svega kod Vas?

Zar nije zivot sam po sebi svrha,zasto ga upropastiti strahom od natprirodnih stvari,svi smo mi privilegovani sto smo se rodili i sto zivimo,zamisli koliko se njih nikad nece roditi pa prema tome ni ziveti. To sto imamo razum i logiku pa trazimo smisao zivota ne mora znaciti da taj smisao stvarno postoji.I ako postoji ne mora da znaci da ce ljudi otkriti to..
Druga stvar koju sam hteo da kazem je ta da ne mozes prozivati ateiste po tom osnovu,jer po definiciji ateisti ne veruju u boga ali mogu verovati u zagrobni zivot,reinkarnaciju,vampire,vukodlake,duhove... ili jednom recju u sve sto nije ''bog''..
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ateisti ne vjeruju da Bog postoji - ovo je tačno.
Ateisti vjeruju da Bog ne postoji - ovo je netačno.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ateizam je isto religija, samo ne u Boga.

Evo kako su završili poznati ateistički "mislioci" i vladari.

COPY PASTE IZVOR: Sionska truba

Poslednje reči...

J.I.
Ništa ne pobunjuje toliko pažnje koliko svedočanstvo umirućeg čoveka. Smrtni čas otkriva čovekovo pravo lice i stanje njegovog srca. Mnogi su u svojim zadnjim minutima svoga života priznali sebi i drugima, da su živeli isprazan život - bez Boga, te, da umiru u strahu i bez nade...
VOLTAIRE, čuveni filozof imao je jeziv svršetak života.
Medicinska sestra koja ga je negovala, je rekla: "Ni za svo zlato sveta ne bi htela prisustvovati još jednoj ovakvoj smrti. On je celu noć vrištao i tražio oproštenje svojih greha".

DAVID HUME, ateista je umirući vikao: "Nalazim se u plamenu i mukama, oko mene očaj i užas!"

NAPOLEON - V. Njegov lekar je zapisao sledeće: "Car umire sam i napušta zemaljsko carstvo a ne poznaje Boga i Hrista. Rekao je da vidi gde ide, u užasnu vatru pakla".

CESARE BOREIA, državnik, rekao je: "Brinuo sam se za svet a za svoj život nisam se brinuo. Nisam se upoznao sa Stvoriteljem, sada moram umreti bez Boga, izgubljen sam..."

KARLO IX, je rekao: "Izgubljen sam bez Hrista, potpuno sam svestan toga. Moja duša sada vapi za Bogom i Isusom Hristom."

HOBBES, engleski filozof, umirući je govorio: "Bez Boga se nalazim u tami, očaju i paklu. Svakom savetujem da razmišlja gde će večnost provesti, neka upozna svoga Stvoritelja još dok živi".

SIR THOMAS SCOTT, predsednik Doma Lordova Velike Britanije. "Do ovog časa mislio sam da ne postoji ni Bog ni pakao. Sada kada mi se bliži čas smrti i vidim oboje. Kad bi dobio još samo jednu godinu života, onda bi je proživeo svedočeći ljudima šta sam video i čitao bih stalno Sveto pismo".

NIEZSCHE. Pred smrt je poludeo i tako umro.

LENJIN, je pred smrt izgubio razum. On se obraćao praznim stolicama u sobi i tražio oproštenje greha.

JAGODA, šef tajne policije, je rekao: "Zaista, postoji Bog i On me kažnjava radi mojih greha i neverstva".

JAROSLAWSKI, predsednik Internacionalnog ateizma, je izjavio: "Molim vas spalite sve moje knjige. To su laži i obmane. Sada vidim mog Stvoritelja, Sveto pismo je istinito..."
Svi ovi ljudi koji su poricali postojanje Boga, i sa Njim budalasto vodili nekakav svoj rat, iz kojeg su na kraju izašli kao potpuni gubitnici
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
LENJIN, je pred smrt izgubio razum. On se obraćao praznim stolicama u sobi i tražio oproštenje greha.
Zato je i tražio (ako je tražio) oproštaj grijehova što je izgubio razum!
Nikakvo čudo da se mnogi pred smrt neglo sjete Boga. U strahu su "velike oči"!
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Teisti veruju da Bog postoji. Ateisti ne veruju da Bog postoji. I jednima i drugima je zajedničko verovanje, pa ma kako to ateisti osporavali. Dokazati da Bog postoji je teško, ali dokazati i da ne postoji je još teže. Međutim, ako se uzme u obzir činjenica, da mnogo više ima onih koji veruju u Boga od onih koji ne veruju, može se izvesti zaključak, da manjina nije u pravu...A masovnost ljudi koji veruju u Boga, je najveći argument. Ono što je najinteresantnije je, da upravo ta manjina želi da nametne svoj stav većini, odnosno da Bog ne postoji...Dokažite...:)

Ako ateisti smatraju da Bog ne postoji, a to dokazuju samo verovanjem da ne postoji, onda je ateizam religija, ali ako ateisti imaju dokaz koji nedvosmisleno ukazuju na to da Bog ne postoji, onda ateizam nije religija.
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
128
Tvrđe: Budizam je religija, religija bez boga.
Mekše: Nekim ljudima u nekim krugovima, Znanost je religija.

Svaki sustav koji u sebi sadrži razrađene definicije Čovjeka, Put za njega, i Orijentaciju (a najbitnija je tu konkretna Etika), kroz koje je prožeto vjerovanje, religiozan je. Ateizam nema univerzalne knjige ni manifesta, ali svaki ateist ih piše za sebe.

Šta se tiče samog ateizma, ovisi kakav je to ateizam. Ako se gleda samo kroz tu jednu deklaraciju nevjerovanja u Boga, ne može se zaključit o religioznosti. Ako posjeduje gore navedene karakteristike, može se smatrati religijom. To šta je ateistima mrska ta riječ, šta, može se upotrijebit kakva druga.

Religija je iznad svega Praksa. Praksa života. Posjeduje li čovjek religiju, ne može se zaključit deklarativno. Koliko deklariranih vjernika nije religiozno u punom smislu. Ako čovjek prakticira kakav potpuno teorijski osmišljen Put, tada je religiozan.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Neki bi po svaku cijenu da ateiste svrstaju u vjernike, čak i u neku vrstu religioznih ljudi, što je nonsens. Pri tome izvode misaone egzibicije , da bi svoje stavove nekako potkrijepili, a u stvari, samo pokazuju da ne razumiju ateizam. Stvar je vrlo prosta i jednostavna za objasnit. Vjera je institucija, sa svojim obilježjima, svojim pravilima, svojom doktrinom... Ateizam nema ništa od toga. S druge strane, ateizam nije vjerovanje da Bog ne postoji, nego nevjerovanje da on postoji. Tu razliku mnogi ne shvataju, pa ateizam neosnovano izjednačavaju sa nekom vrstom vjere i čak religioznosti.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Poznajem par atesita, koji navodno ne veruju u Boga, ali ga vrlo često pominju...Valjda je to po principu ''Ne verujem da Bog postoji, ali za svaki slučaj ako postoji, neka mi pomogne''...
Verovarnje ili neverovanje, svejedno, oboje je izvedeno iz ''vere''...Nema tu neke mudrosti...i nije to ništa manje od misaonog egzibicionizma ''Verujem da Bog ne postoji ili ne verujem da Bog postoji''...Dođe mu na isto...Koren je vera....Utemeljenje i jednog i drugog stava je vera...I odlično razumem ateizam, koji stoji na staklenim nogama....
Ateizam nije religija, ako dokazuje da Bog ne postoji...
 
Natrag
Top