Da li je ateizam religija?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Poznajem par atesita, koji navodno ne veruju u Boga, ali ga vrlo često pominju...Valjda je to po principu ''Ne verujem da Bog postoji, ali za svaki slučaj ako postoji, neka mi pomogne''...
Verovarnje ili neverovanje, svejedno, oboje je izvedeno iz ''vere''...Nema tu neke mudrosti...i nije to ništa manje od misaonog egzibicionizma ''Verujem da Bog ne postoji ili ne verujem da Bog postoji''...Dođe mu na isto...Koren je vera....Utemeljenje i jednog i drugog stava je vera...I odlično razumem ateizam, koji stoji na staklenim nogama....
Ateizam nije religija, ako dokazuje da Bog ne postoji...
Nemam ja namjeru sa tobom raspravljati oko ovih pojmova. Ako ti smatraš da je isto sve što je izvedeno iz korijena jedne riječi - u ovom slučaju, vjere, onda rasprava nema nikakvu svrhu. Pojmovi, vjera i nevjera, izvedeni su iz korijena iste riječi, ali, ti pojmovi se radikalno razlikuju i nikako ne znače isto.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Meni je drago, da si napokon jednom stao u ''raspravljanju'', jer kao što vidiš, ovakve teme mogu dovesti ljude u situaciju da se neprestano raspravljau, a od toga nema ništa..., pogotovo kada nema nekih posebni dokaza, činjenica, argumenata...
Mada da budem iskrena, moje razmišljanje u ovoj temi prilično dovodi sagovornika u mat poziciju...., hteo ti to da priznaš ili ne...
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Zar niste znali da ateisti imaju svog boga taj bog čak ima svoje ime a znate kako se zove MAJKA PRIRODA. To je njihov bog samo što površno gledaju na svoju religiju pa smatraju da nisu religiozni a eto njihov bog čak ima i svoje ime.
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Teisti veruju da Bog postoji. Ateisti ne veruju da Bog postoji. I jednima i drugima je zajedničko verovanje, pa ma kako to ateisti osporavali. Dokazati da Bog postoji je teško, ali dokazati i da ne postoji je još teže. Međutim, ako se uzme u obzir činjenica, da mnogo više ima onih koji veruju u Boga od onih koji ne veruju, može se izvesti zaključak, da manjina nije u pravu...A masovnost ljudi koji veruju u Boga, je najveći argument. Ono što je najinteresantnije je, da upravo ta manjina želi da nametne svoj stav većini, odnosno da Bog ne postoji...Dokažite...:)

Klasična greška u zaključivanju. Samo zato što "većina ljudi veruje u Boga" nikako ne znači da su oni u pravu. Ili smatraš da su ljudi bili u pravu kada ih je većina smatrala da je Zemlja ravna ploča? Ili kada su verovali da sve nehrišćane treba ili pokrstiti ili poubijati? Sa ovog tvog aspekta možemo reći da su nemci u doba Trećeg rajha bili u pravu, jer sa njihovog gledišta većina njih su podržavali nacizam.

Kažeš da ateisti treba da dokažu da Bog ne postoji? Pa nauka nikada nije dokazala da Bog postoji; šta više, ni jedna religija nikada nije dokazala da njen bog postoji. Ne verujem da i jedan racionalni ateista želi da nametne bilo kakvo verovanje ili neverovanje bilo kome. Ta želja za nametanjem karakteristična je upravo religioznim ljudima.

Ako ateisti smatraju da Bog ne postoji, a to dokazuju samo verovanjem da ne postoji, onda je ateizam religija, ali ako ateisti imaju dokaz koji nedvosmisleno ukazuju na to da Bog ne postoji, onda ateizam nije religija.

Kao što sam već rekao, ni nauka ni religija nisu dokazali da Bog postoji, što znači da možemo smatrati kako ne postoji. Mi i dalje možemo verovati, ali to je stvar subjektivne procene a ne činjeničnog stanja. Kažeš da dokažemo da Bog ne postoji? Pa evo, ja mogu da nađem 10 ljudi koje ću uveriti da postoji sveti hamburger koji nas čuva i daje nam život. Hajde dokaži da ne postoji!
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
128
Neki bi po svaku cijenu da ateiste svrstaju u vjernike, čak i u neku vrstu religioznih ljudi, što je nonsens. Pri tome izvode misaone egzibicije , da bi svoje stavove nekako potkrijepili, a u stvari, samo pokazuju da ne razumiju ateizam. Stvar je vrlo prosta i jednostavna za objasnit. Vjera je institucija, sa svojim obilježjima, svojim pravilima, svojom doktrinom... Ateizam nema ništa od toga. S druge strane, ateizam nije vjerovanje da Bog ne postoji, nego nevjerovanje da on postoji. Tu razliku mnogi ne shvataju, pa ateizam neosnovano izjednačavaju sa nekom vrstom vjere i čak religioznosti.

Šta se tiče toga šta si naglasio crnim, razumije se. To su misaone egzibicije. Šta sam pisala, bilo je sa psihološkog gledišta, gdje je svaki okvir orijentacije religiozna stvar, no gdje religija ne znači ono šta razgovorno znači, već nešto mnogo više od toga. A religije su samo jedan način očitovanja ljudske potrebe za elaboriranim uvjerenjem. Tu se išlo iza religije, u ono gdje i zašto uopće takvo nešto nastaje. S tim neka pojedina religija u samom principu nema nikakve veze.
To šta se tu uzela riječ religiozno da bi se takav sustav naglasio, možda je nezahvalno jer se izgleda krivo shvaća na obe strane.

Šta većina ljudi ovde govori, uobičajeno je definirano shvaćanje i religije i ateizma. U tom mišljenju, smatram, ateizam nema nikakve veze s religijom. U ovakvom konceptu vjere je jako bitna deklaracija o vjerovanju, a ateisti se nikako ne deklariraju, dok se vjernici deklariraju do samog kraja, i imaju čitav jedan zatvoren sustav deklaracija.
Čim si se odbio deklarirat, nit imaš potrebu za tim, nema govora o vjeri u klasičnom smislu.
 
Poslednja izmena:
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Klasična greška u zaključivanju. Samo zato što "većina ljudi veruje u Boga" nikako ne znači da su oni u pravu

Samo zato što manjina misli da je ’’pametnija’’, ne znači da je većina ’’gluplja’’...:) Mogli bismo taj tvoj stav i tako da tumačimo, ali nećemo jer bi bilo preoštro, a verujem da ti to i nije bila namera.:)

Kažeš da ateisti treba da dokažu da Bog ne postoji? Pa nauka nikada nije dokazala da Bog postoji; šta više, ni jedna religija nikada nije dokazala da njen bog postoji. Ne verujem da i jedan racionalni ateista želi da nametne bilo kakvo verovanje ili neverovanje bilo kome. Ta želja za nametanjem karakteristična je upravo religioznim ljudima.

Čovek je ’’kreirao’’ i nauku i religiju. I jedna i druga su bile nametnute. Čovek kao racionalno biće je smatrao da je bolje da kompletan nastanak sveta zasniva na nauci, jer mu je na taj način bilo neke stvari lakše pokazati i dokazati. Mi nismo mogli birati u školi, da li želimo da prihvatimo Darvinovu teoriju ili da prihvatimo religijske knjige i učenja koja su nastala u njima...Jednostavno, nauka nam je data kao jedina ispravna i tačka. I to si morao učiti. I religija je nametala svoja učenja naravno, ali je i osporavana jer je kroz religiju neke pojave teže dokazati...

Religija je ono što osećamo, a nauka je ono ’’opipljivo’’ zasnovano na raznim činjenicama, argumentima, dokazima...Ali tu ima jedan problem, veliki deo upravo te nauke o nastanku se zasniva na raznim teorijama, pretpostavkama itd...Za neke pojave dokaza i nema...Uglavnom su to neka ’’natucanja’’...Naježim se kada pročitam, lobanja datira iz ne znam kog perioda pre nove ere...Pa kako ga samo utvrdi...Pa još kada kažu to je između 200-500 god p.n.e, a između je period od 300 god...Kao da se radi o tri meseca...

Mnogo toga u nauci je ostalo nedorečeno, a upravo na toj ’’nedorečenosti’’ nastala je religija...Odnosno verovanje...

Kao što sam već rekao, ni nauka ni religija nisu dokazali da Bog postoji, što znači da možemo smatrati kako ne postoji. Mi i dalje možemo verovati, ali to je stvar subjektivne procene a ne činjeničnog stanja. Kažeš da dokažemo da Bog ne postoji? Pa evo, ja mogu da nađem 10 ljudi koje ću uveriti da postoji sveti hamburger koji nas čuva i daje nam život. Hajde dokaži da ne postoji!
Eto vidiš, ti kažeš da nauka nije dokazala da Bog postoji, i po tebi Bog ne postoji, ali za mene ako nauka nije potvrdila da Bog ne postoji, za mene može značiti da posotoji, jer me niko nije razuverio...A mnogim teorijama je teško razuveriti...Pa na kraju krajeva, ''teoretišu'' i jedni i drugi...yes3

Što se tiče tvog primera sa ''svetim hamburgerom'', malo je banalan za mene...

Ja i nisam neki veliki vernik, ali mislim da ima ’’nešto’’, a to nešto hajde neka to bude Bog...i iz tog razloga se deklarišem kao teista...Prosto neka životna iskustva, neke neobične pojave, životne situacije u kojima neko ne bi ostao živ, ja sam se izvukla, bez ijedne ogrebotine...da ne dužim...

Pitanje je bilo da li je ateizam religija...Ako ateisti smatraju da Bog ne postoji, onda ne postoji i tačka...Nema šta tu da se veruje ili ne veruje. Ja kada sam sigurna u nešto da nije, onda nije i to me nešto neće dovesti u situaciju da sumnjam, pa da iz moje sumnje donosim neke zaključke, tipa verovanja ili neverovanja...O tome je reč....

Ateisti ne veruju da Bog postoji ili ateisti veruju da Bog ne postoji, za mene je isto...

Ateisti znaju da Bog ne postoji, zvuči sasvim drugačije...:)
Ali ne ...Oni ne veruju da Bog postoji...Pa to i nije mnogo odmaklo od religije zar ne?:)
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Samo zato što manjina misli da je ’’pametnija’’, ne znači da je većina ’’gluplja’’...:) Mogli bismo taj tvoj stav i tako da tumačimo, ali nećemo jer bi bilo preoštro, a verujem da ti to i nije bila namera.:)

Ja se nisam služio pogrešnim zaključivanjem, nego si ti. Moje je bilo da ti objasnim zašto je takav način zaključivanja pogrešan. Moj argument nije bio ni da "manjina misli da je pametnija" pa da zbog toga jeste.



Čovek je ’’kreirao’’ i nauku i religiju. I jedna i druga su bile nametnute. Čovek kao racionalno biće je smatrao da je bolje da kompletan nastanak sveta zasniva na nauci, jer mu je na taj način bilo neke stvari lakše pokazati i dokazati. Mi nismo mogli birati u školi, da li želimo da prihvatimo Darvinovu teoriju ili da prihvatimo religijske knjige i učenja koja su nastala u njima...Jednostavno, nauka nam je data kao jedina ispravna i tačka. I to si morao učiti. I religija je nametala svoja učenja naravno, ali je i osporavana jer je kroz religiju neke pojave teže dokazati...

Nauka nije nametnuta, ona je samo jedini otvoren, racionalan, istinit, objektivan i, najbitnije, kritičan i samokritičan sistem pomoću kojega objašnjavamo svet i dolazimo do istine. U školama decu želimo da učimo tim vrednostima - racionalnosti, objektivnosti i kritičnosti. Reci mi, da li smatraš da je ispravno da poučavamo religiju u školama samo zato što postoji veliki broj vernika u našoj zemlji?

Ali tu ima jedan problem, veliki deo upravo te nauke o nastanku se zasniva na raznim teorijama, pretpostavkama itd...Za neke pojave dokaza i nema...Uglavnom su to neka ’’natucanja’’...Naježim se kada pročitam, lobanja datira iz ne znam kog perioda pre nove ere...Pa kako ga samo utvrdi...Pa još kada kažu to je između 200-500 god p.n.e, a između je period od 300 god...Kao da se radi o tri meseca...

To nije problem, to je upravo vrlina nauke - sve može biti izvor ideja i istraživanja; svako može da postavi svoju teoriju, ali da bi ona postala prihvatljiva ona mora da bude u dovoljnoj meri empirijski potvrđena. Da je nauka kao religija, onda bi prvobitne teorije bile zapisane u jednu knjigu i onda njome indoktriran narod i nikada se ono zapisano u toj knjizi ne bi dovodilo u pitanje. O kritičnosti i samokritičnosti da i ne govorimo. To što ti nazivaš "nekim natucanjima" stručno se zovu hipoteze i one se moraju postaviti u takvoj formi da budu proverljive (što je još jedna karakteristika naučnog saznanja) te se onda pristupa njihovoj empirijskoj proveri. Ništa od ovoga ne poseduje religija. Savetujem ti da pročitaš temu "O nauci" koju sam napisao kako bi se upoznala sa osnovnim naučnim pojmovima.

Mnogo toga u nauci je ostalo nedorečeno, a upravo na toj ’’nedorečenosti’’ nastala je religija...Odnosno verovanje...

U doba nastanka velikih religija nauka je bila u povojima ili nepostojeća. Religije pak vuku korene iz iskonskih vremena razvoja čoveka i potrebe za osmišljavanjem okoline i događanja koji nas okružuju.


Eto vidiš, ti kažeš da nauka nije dokazala da Bog postoji, i po tebi Bog ne postoji, ali za mene ako nauka nije potvrdila da Bog ne postoji, za mene može značiti da posotoji, jer me niko nije razuverio...A mnogim teorijama je teško razuveriti...Pa na kraju krajeva, ''teoretišu'' i jedni i drugi...yes3

Što se tiče tvog primera sa ''svetim hamburgerom'', malo je banalan za mene...

Primer sa svetim hamburgerom je upravo sjajan jer pokazuje grešku koju činiš. Apriori polaziš od pretpostavke da Bog postoji, postavljaš je u neproverljivom obliku i onda smatraš da neuspeh u dokazivanju nepostojanja jasno dokazuje da isti postoji. Zamenimo sad Boga sa svetim hamburgerom i dobijamo istu stvar. Jedino tvoja religija ima dužu tradiciju i ništa više.

Ja i nisam neki veliki vernik, ali mislim da ima ’’nešto’’, a to nešto hajde neka to bude Bog...i iz tog razloga se deklarišem kao teista...Prosto neka životna iskustva, neke neobične pojave, životne situacije u kojima neko ne bi ostao živ, ja sam se izvukla, bez ijedne ogrebotine...da ne dužim...

Ljudska vrsta ima potrebu da osmišljava stvari, o tome sam već govorio. Kada neko kaže to što sad ti govoriš lako će poverovati "da postoji nešto" što ga je štitilo. No, reč je samo o nizu verovatnoća i slučajnosti. Naravno, mnogo se bolje osećamo kada uverimo sebe da nam je pomogla "viša sila" nego da nam je sadašnje stanje plod interakcije varijabli i verovatnoća različitih ishoda.

Pitanje je bilo da li je ateizam religija...Ako ateisti smatraju da Bog ne postoji, onda ne postoji i tačka...Nema šta tu da se veruje ili ne veruje. Ja kada sam sigurna u nešto da nije, onda nije i to me nešto neće dovesti u situaciju da sumnjam, pa da iz moje sumnje donosim neke zaključke, tipa verovanja ili neverovanja...O tome je reč....

Ateisti ne veruju da Bog postoji ili ateisti veruju da Bog ne postoji, za mene je isto...

Ateisti znaju da Bog ne postoji, zvuči sasvim drugačije...:)
Ali ne ...Oni ne veruju da Bog postoji...Pa to i nije mnogo odmaklo od religije zar ne?:)

Religija je verovanje i obožavanje nadljudske sile koja ima sposobnost kontrole, uglavnom ličnog boga ili bogova. Prilagođeno prema Oxford dictionary

Religija je kulturni sistem koji kreira snažno i dugotrajno značenje uspostavljanjem simbola koji okreću ljude ka verovanjima i vrednostima. Prilagođeno prema Wikipedia/Religion

Ateizam nije ni jedno od ovoga. On nastaje kao reakcija na trend stvaranja i širenja religija u ljudskom društvu i karakteriše ga samo negiranje onoga što propagiraju religije - postojanje nadljudske sile koja kontroliše i/ili upravlja ljudima. Ne postoji organizovan sistem, ne postoje simboli niti organizacije koje bi se okupljale sa ciljem održavanja, jačanja i širenja ateizma kao takvog. Prema tome, ateizam nije religija.
 
Poslednja izmena:
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Reci mi, da li smatraš da je ispravno da poučavamo religiju u školama samo zato što postoji veliki broj vernika u našoj zemlji?


Ikreno, mislim da ne bi bilo loše da postoji neko učenje o veri i učenje o molitvama, jer bi mnogo manje bilo depresivnih ljudi. Ono što čoveka drži u životu jesu pre svega vera i nada koja poslednja umire. Pri tome vera, kao vera ne mora biti samo vera u Boga, vera i molitva ti pomažu da se uzdigneš iznad svih onih sitnica koje razaraju dušu, i da ostaneš duhovno zdrava osoba. Tebi kao nereligioznom čoveku ovo može delovati trivijalno, ali veruj mi da nije. Sama molitva (pri tome, treba znati kako se pomoliti), te napaja pozitivnom energijom. Verovao ili ne....

To što ti nazivaš "nekim natucanjima" stručno se zovu hipoteze i one se moraju postaviti u takvoj formi da budu proverljive (što je još jedna karakteristika naučnog saznanja) te se onda pristupa njihovoj empirijskoj proveri. Ništa od ovoga ne poseduje religija. Savetujem ti da pročitaš temu "O nauci" koju sam napisao kako bi se upoznala sa osnovnim naučnim pojmovima.


Nemoj savetovati nekoga ko ti savet nije ni tražio i ne donosi zaključke o nekome ’’sa visoke tačke gledišta’’, pogotovo ako ga ne poznaješ!

Nauka treba da omogući eksperimentalnu proveru i da pruži koliko toliko neke pojave predvidljivim. Ali to je u mnogočemu nemoguće, zato i kažem da je dobar deo nauke natucanje, jer se mnogo toga sastoji od pretpostavki ili hipoteza.
Čovek je nesavršeno biće, jer bi u suprotnom mogao odgonetnuti na sva nerazjašnjena pitanja i naći lek za svaku boljku. Čovek stalno napreduje, mnogo toga je unapredio, čini se da tome nema granica...I nema...Jer će uvek nailaziti na nove prepreke, a one ga opet dalje teraju da se usavršava.
Japanci su sve dobro predvideli, potpuno organizovana nacija, prepametna i građevine su prilagodlili jakim zemljotresima, ali su zaobravili da nema potpune sigurnosti. Jer mnogo toga ipak ne zavisi od čoveka. Desio se cunami, koji nikako nisu mogli predvideti...I sada su potpuno zbunjeni...Da, moglo bi se reći da je u pitanju zakon prirode...A kako se čovek još uvek nije usavršio da ’’kontroliše zakone prirode’’...I nikada je neće ni usavršiti...Ali naravno, ne treba stati u istraživanju...
Ali moramo priznati, da je priroda takva da se ne može kontrolisati...Ona uvek ume da ’’iznenadi’’...

Ljudska vrsta ima potrebu da osmišljava stvari, o tome sam već govorio. Kada neko kaže to što sad ti govoriš lako će poverovati "da postoji nešto" što ga je štitilo. No, reč je samo o nizu verovatnoća i slučajnosti. Naravno, mnogo se bolje osećamo kada uverimo sebe da nam je pomogla "viša sila" nego da nam je sadašnje stanje plod interakcije varijabli i verovatnoća različitih ishoda.


Veruj mi, mnogo bih se bolje osećala kada bih ja sama svoj život mogla da kontrolišem i da ostvarim ono što želim i što sam naumila, ali vrlo često me te kako ti kažeš ’’slučajnosti’’ uvere, da mnogo toga ne zavisi od mene...O tome je reč...To je ono nešto, što ni sami ne možemo da objasnimo...
I uopšte nisam uobičajena osoba, ja sam neko ko je više puta šetao na ivici života i smrti...I nekom srećom i dalje sa tobom komuniciram....Kada ti se jendom nešto desi, možeš pomisliti da je slučajnost, ali kada se ta ’’slučajnost’’ više puta ponovi, onda ona prestaje da bude slučajnost.....Naravno, ja sam racionalna osoba, i na mnogo toga se ne obazirem....

Ne postoji organizovan sistem, ne postoje simboli niti organizacije koje bi se okupljale sa ciljem održavanja, jačanja i širenja ateizma kao takvog. Prema tome, ateizam nije religija.

Postoje razne organizacije, kao na pr.:Udruženje ateista Srbije, Pokret ateista, a da ti ne pričam koliko imaš sajtova...

Po meni je bolje, da se neko ne izjasni po pitanju religije, jer nije ni doveo u sebe u poziciju da li treba da veruje ili ne, nego da se deklariše kao ateista...koji ne veruje da Bog postoji, ali ako slučajno postoji, da mu pomogne...

Ja sam obrazovana i racionalna osoba i nije me sramota da priznam, da sam teista...Mislim, ne osećam se manje inteligentnom i racionalnom samo zato što verujem....Mnogi naučnici su vernici....Ne vidim da u tome ima nešto loše...:)

Ateisti su vernici, jer nemaju 100% pozitivnog znanja da Boga nema...
Ateisti ne veruju da Bog postoji, jer se plaše da priznaju, da svoj život ne mogu u potpunosti kontrolisati...A ne mogu ga kontrolisati zbog neobičnih ’’slučajnosti’, koje nas uvek prate...yes3
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Ikreno, mislim da ne bi bilo loše da postoji neko učenje o veri i učenje o molitvama, jer bi mnogo manje bilo depresivnih ljudi. Ono što čoveka drži u životu jesu pre svega vera i nada koja poslednja umire. Pri tome vera, kao vera ne mora biti samo vera u Boga, vera i molitva ti pomažu da se uzdigneš iznad svih onih sitnica koje razaraju dušu, i da ostaneš duhovno zdrava osoba. Tebi kao nereligioznom čoveku ovo može delovati trivijalno, ali veruj mi da nije. Sama molitva (pri tome, treba znati kako se pomoliti), te napaja pozitivnom energijom. Verovao ili ne....

Ono što bi, pre svega, čoveka trebalo da drži u životu jesu racionalno poimanje stvarnosti i racionalno razmišljanje o sebi i životu. Jer ako prihvatimo da čoveka u životu drže nada i vera, šta onda da radimo sa ljudima kojima poginu deca ili najbliži i koji, potom, izgube i veru i nadu u život i bolje sutra? "Lečenje" ili prevencija depresivnosti guranjem u religiju nije dobro; to je samoobmana. Vera i molitva ti ne pomažu da se uzdigneš iznad sitnica i da ostaneš mentalno zdrava osoba; već to čini autosugestija koja je proizvod naučenog (u ovom slučaju) religioznog ponašanja. Ista stvar važi i za "pozitivnu energiju" koju osećaš nakon molitve. Na kraju krajeva, da je to što tvrdiš tačno onda bi svi ljudi koji se mole i veruju u Boga bili mentalno zdravi i srećni ljudi, dok bi svi oni koji to ne rade bili nesrećni i "ludi"; mi, pak, znamo da to nije tako.



Nauka treba da omogući eksperimentalnu proveru i da pruži koliko toliko neke pojave predvidljivim. Ali to je u mnogočemu nemoguće, zato i kažem da je dobar deo nauke natucanje, jer se mnogo toga sastoji od pretpostavki ili hipoteza.
Čovek je nesavršeno biće, jer bi u suprotnom mogao odgonetnuti na sva nerazjašnjena pitanja i naći lek za svaku boljku. Čovek stalno napreduje, mnogo toga je unapredio, čini se da tome nema granica...I nema...Jer će uvek nailaziti na nove prepreke, a one ga opet dalje teraju da se usavršava.
Japanci su sve dobro predvideli, potpuno organizovana nacija, prepametna i građevine su prilagodlili jakim zemljotresima, ali su zaobravili da nema potpune sigurnosti. Jer mnogo toga ipak ne zavisi od čoveka. Desio se cunami, koji nikako nisu mogli predvideti...I sada su potpuno zbunjeni...Da, moglo bi se reći da je u pitanju zakon prirode...A kako se čovek još uvek nije usavršio da ’’kontroliše zakone prirode’’...I nikada je neće ni usavršiti...Ali naravno, ne treba stati u istraživanju...
Ali moramo priznati, da je priroda takva da se ne može kontrolisati...Ona uvek ume da ’’iznenadi’’...

Znači, treba da odustanemo od nauke i prigrlimo Bibliju/Kuran ili slično? Ljudi se okreću religiji zato što je tako lakše nego da se uhvate u koštac sa stvarnim stanjem.


Veruj mi, mnogo bih se bolje osećala kada bih ja sama svoj život mogla da kontrolišem i da ostvarim ono što želim i što sam naumila, ali vrlo često me te kako ti kažeš ’’slučajnosti’’ uvere, da mnogo toga ne zavisi od mene...O tome je reč...To je ono nešto, što ni sami ne možemo da objasnimo...

Da, to se zove proizvod interakcije različitih varijabli sa različitim verovatnoćama različitih ishoda. No, ljudima je lakše da to pripišu nekoj višoj sili.

Postoje razne organizacije, kao na pr.:Udruženje ateista Srbije, Pokret ateista, a da ti ne pričam koliko imaš sajtova...

Da, i oni promiču alternativni stav duboko ukorenjenom religioznom duhu na ovim područjima i mnogim drugim zemljama. U tim organizacijama se ne veruje, ne moli se niti se vrše obredi. One služe samo kao udruženja ljudi koji isto misle a koji imaju potrebu da to javno pokazuju. Ili hoćeš reći da su onda i udruženja navijača/ljubitelja knjiga/vozova religije samo zato što postoje kao takve?

Po meni je bolje, da se neko ne izjasni po pitanju religije, jer nije ni doveo u sebe u poziciju da li treba da veruje ili ne, nego da se deklariše kao ateista...koji ne veruje da Bog postoji, ali ako slučajno postoji, da mu pomogne...

Bog, ako postoji, je dobar; barem ja ga takvim zamišljam. Nije onakav kakvim ga predstavlja hrišćanska religija. Dakle, ako postoji, on će pomoći dobrim ljudima bez obzira da li veruju ili ne.

Ja sam obrazovana i racionalna osoba i nije me sramota da priznam, da sam teista...Mislim, ne osećam se manje inteligentnom i racionalnom samo zato što verujem....Mnogi naučnici su vernici....Ne vidim da u tome ima nešto loše...:)

Slažem se.

Ateisti su vernici, jer nemaju 100% pozitivnog znanja da Boga nema...
Ateisti ne veruju da Bog postoji, jer se plaše da priznaju, da svoj život ne mogu u potpunosti kontrolisati...A ne mogu ga kontrolisati zbog neobičnih ’’slučajnosti’, koje nas uvek prate...yes3

Opet greška jer opet polaziš od apriorne pretpostavke da Bog postoji i smatraš da ne možemo sto posto znati da ne postoji. Seti se hamburgera; u istoj formi ja mogu da postavim tu moju tezu i služeći se tvojom logikom morala bi dati za mogućnost da sveti hamburger zaista postoji, zar ne?

Ako čovek veruje da je u potpunosti u kontroli nad svojim životom i događajima onda živi u velikoj iluziji. Ako prihvata da život nije u potpunosti kontrolabilan onda ima opciju da bira između onoga što je lakše - a to je da sebe "stavi" u "ruke" svevišnje, nadljuske sile; ili onoga što je teže - a to je da prihvati kako je sve ono što se dešava proizvod već toliko puta pomenutih interakcija varijabli i verovatnoća.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Znači, treba da odustanemo od nauke i prigrlimo Bibliju/Kuran ili slično? Ljudi se okreću religiji zato što je tako lakše nego da se uhvate u koštac sa stvarnim stanjem.

Po meni, nauka ne bi trebalo da isključuje religiju i obrnuto...Zajedno čine odličan balans...Još jednom da ponovim, ja sam religiozna osoba, ali nisam ''zatucana'' verom...Da se tako banalno izrazim...

Da, i oni promiču alternativni stav duboko ukorenjenom religioznom duhu na ovim područjima i mnogim drugim zemljama. U tim organizacijama se ne veruje, ne moli se niti se vrše obredi. One služe samo kao udruženja ljudi koji isto misle a koji imaju potrebu da to javno pokazuju. Ili hoćeš reći da su onda i udruženja navijača/ljubitelja knjiga/vozova religije samo zato što postoje kao takve?

Ako ateisti ne veruju da Bog postoji, zašto se onda organizuju...Navijači se organizuju oko nečega što postoji...A ateisti oko nečega što ne postoji...Ja kada sam sigurna da nešto nije, nemam šta da dokazujem...Nije i tačka...

Bog, ako postoji, je dobar; barem ja ga takvim zamišljam. Nije onakav kakvim ga predstavlja hrišćanska religija. Dakle, ako postoji, on će pomoći dobrim ljudima bez obzira da li veruju ili ne.

Evo sada smo opet došli do one čuvene rečenice ateista...:''Ne verujem da Bog postoji, ali ako postoji, neka mi pomogne'' :)
To je suština onoga o čemu govorim...

Nismo ubedili jedno drugo u ispravnost svojih stavova, ali meni je bilo zadovoljstvo da diskutujem sa tobom...Mogla bih se nadovezati i dalje, ali mislim da ne bi imalo nekog posebnog smisla...:)
 
Natrag
Top