Da li Božić ima svoje poreklo u paganskim običajima

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Možemo postaviti pitanje zašto Hipolit uvodi ovaj novi datum?

Samo budala to ne zna. Pa zato što kršćani u to vrijeme (početak 3. stoljeća) 25.12. slave Isusovo rođenje. :ludd/:

Hipoli je u Rimu a u Rimu vlada dinastija Severa kada uvode sunčev kult u Rimu. Prvo su progonili hrićane a takođe dinastija Severa je izuzetno poštovala Sol Invictus, praznik u čast suncu.

Nema Sola Invictusa na 25.12. prije 274. godine, kada ga uvodi car Aurelijan. A vidjesmo, Hipolit je jasan, kršćani Isusovo rođenje slave 25.12. najmanje 70 godina prije ovog poganskog čina.
--------------------------
Naravoučenije: Nismo mi kršćani 25.12. preuzeli od vas pogana, nego ste vi pogani to preuzeli od kršćana. :mig:

Iz tih razloga, Hipolit više izložen progonima počinje da uvodi novu tradiciju.

Gore vidjesmo da ti je ovo naprdanje gluposti.

Bilo bi pak dobro da kažeš na koju se tradiciju poziva Hipolit za svoju tvrdnju.

Na Svetu tradiciju Crkve.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Na koju? Na koga?

Guglaj, lijenčino lažljiva.

Brumalija (latinski: Brumalia [bruːˈmaːlɪ.a], "zimski festivali") - bio je starorimski festival zimskog solsticija u čast Saturna/Krona i Ceresa/Demeter, a u nekim slučajevima i Bacchusa. U bizantsko doba proslave su počinjale 24. studenog i trajale skoro mjesec dana, sve do Saturnalija.

Saturnalije – to je bio godišnji festival u čast boga poljoprivrede Saturna, što je ekvivalent grčkom Kronosu. Slavio se od 17. do 23. prosinca. Bio je to festival pomirenja i jednakosti. Najvažniji obred dana bio je da su gospodari i robovi izmjenjivali uloge na jedan dan (vlasnici su služili robovima, ili su vojnici zapovijedali centurionima). Za vrijeme blagdana obustavljene su sve poslovne aktivnosti; .... Festival je imao veseli karakter, i prvobitno je jednodnevni na dan, 17.12., ali se vremenom festival produljavao, sve dok nije potrajao do 23. prosinca, završavajući neposredno prije Sol Invictus-a. Posljednji dan blagdana – 23. prosinca zvao se Sigillaria (doslovno: festival kipova).

Dies Natalis Solis Invicti (“Rođenje nepobjedivog sunca”). Sol Invictus bio je drevni kult, koji potječe iz Perzije, ali štovan uglavnom u Rimu, odakle je i dobio ime. Kult je uveo car Aurelijan 274. godine. te je na 25.12. odredio festival Sunca–Natalis Solis Invicti.
---------------------------
Kao što gore zorno vidite, tri su činjenice nepobitne:

1. Kršćani nisu 25.12. preuzeli od Saturnalija, jer Saturnalije bijahu od 17. do 23. prosinca

2. Kršćani nisu 25.12. preuzeli od Brumalija, jer Brumalije bijahu od 24. studenog do 16. prosinca

3. Kršćani nisu 25.12. preuzeli od Natalis Solis Invicti, jer on postoji tek od 274. godine, a vidjesmo da kršćani 25.12. slave Isusovo rođenje najmanje 70 godina prije toga.
----------------------------

P.S. Jovane, vidiš da ste vi pogani 25.12. preuzeli od kršćana. :mig:
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Guglaj, lijenčino lažljiva.

Prvo ne vređaj ...Lepo razgovoramo.

Kakve brumalije? Ja te pitam za Hipolita, nisi mi odgovorio. Dakle, na koga se poziva Hipolit, na koju ili na čiju tradiciju za tvrdnju da je 25.decembra Isus rođen? Uzgred on to iznosi 236.n.e...dakle nije baš početak III veka već druga četvrtina tog veka...po nekim tvrdnjama.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Prvo ne vređaj ...Lepo razgovoramo.

Što te je uvrijedilo?

Ja te pitam za Hipolita, nisi mi odgovorio. Dakle, na koga se poziva Hipolit, na koju ili na čiju tradiciju za tvrdnju da je 25.decembra Isus rođen?

Nebitno na koga se Hipolit poziva? Mi se ovdje ne sporimo o "pravovjernosti" kršćanskog slavljenja Isusova rođenja 25.12., nego isključivo o činjenici od kada datira kršćansko slavljenje Božića 25.12. A činjenice kažu - kršćani najmanje sedamdesetak godina prije poganskog Natalis Solis Invicti (274. godine) slave Isusovo rođenje 25.12.

Uzgred on to iznosi 236.n.e...dakle nije baš početak III veka već druga četvrtina tog veka...po nekim tvrdnjama.

Zašto opet neistinu iznosiš? :) Istina oslobađa. Vidi dolje kada je Hipolit napisao svoje "Komentare Danijela", u kojima svjedoči kako kršćani 25.12. slave Isusovo rođenje - Božić. Bijaše to između 202. i 211. godine. Upravo kako rekoh - sedamdesetak godina prije Aurelijanova Natalis Solis Invicti (274. godine)

1636814644172.png
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Nebitno na koga se Hipolit poziva?

Bitno je, jer je on izgleda prvi koji se poziva na taj datum. Ok, neka bude i da je pisao 206n.e. On je prvi. Kliment Aleksandrijski navodi druge tradicije, ustaljene do tada. Nigde ne pomenje 25. decembar.

Zanima me na koga se poziva prvi propagator 25.decembra. Pošto to nije ranija hrišćanska tradicija.

Da li možda je u pitanju Talmudska tradicija?

Ali budi iskren.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Zanima me na koga se poziva prvi propagator 25.decembra.

Pitaj ga. :mig:

Pošto to nije ranija hrišćanska tradicija.

Kršćani su u to vrijeme (početak 3. stoljeća i vladavine cara Septimija Severa) bili progonjeni kao zvjeri, jer se nisu htjeli odreći Krista i vjere u Krista. Zaista, samo imbecil, mozgovni invalid, :ludd/: može pomisliti i ustvrditi da bi kršćani tada prihvatili nešto pogansko. Dakle, to jest Sveta tradicija Svete Crkve. :ludd/:
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465

Hajde. Poštovani Hipolite odakle vam ova informacija da je Hristos rođen baš kako vi kažete 25.decembra..čekamo...čekamo i evo ga:

"Da ja se pozivam na talmudsku tradiciju, verujem da je datum začeća i smrti isti, te da je Isus umro 25.marta, zato odgovorno tvrdim da je rođenje bilo 25. decembra"

Ovo njegovo svedočenje zapravo potvrđuje sama crkva: "Hipolit spominje 25.3. kao datum Kristove smrti i 25.12. kao datum njegova rođenja. Primjećuje se da je razmak između ta dva datuma 9 mjeseci."


Dakle, upitanju je Talmudska tradicija.

Ps..zašto je koristi to je sada drugo pitanje? Zašto mu je potreban baš 25.mart kao datum Hristove smrti kada u samoj prethodnoj tradiciji ni on ne postoji? Da bi se usladilo 9 meseci ranije na 25.decembar. Šta misliš?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465

Pa ok. Tako je.

Talmudski način razmišljanja u vezi Hristovog rođenja. Ali pitanje je što bi Hipolit koristio talmudsku tradiciju? Kada sigurno nije ljubitelj judaizma, zar ne? Po sredi je ipak posredno korišćenje ove tradicije zarad drugih ciljeva. Nešto ga je zapravo vuklo, da tempira na 25.decembar rođenje. A šta to?

Živi u vreme dinastivje Severa. Hajde da sklopimo mozaik.
 
Natrag
Top