Da li Božić ima svoje poreklo u paganskim običajima

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Zar su pogani i mnogobošci slavili Isusov rođendan!?!?!? :) Ovo prvi put čujem od tebe.

Kao i u svemu, i u ovome nasrtljivi "porotnici" polaze od sebe.

Naime, poodavno je poznato da su masoni (i neo okultisti XIX stoleća) posednuti "iznalaženjem" paralela između Hrišćanstva i paganskih verovanja, posebno u vezi sa Drevnim Egiptom (nakrivo shvaćenim) i misterijskim kultom Asara - Un Nefera (poznatijeg pod imenom Oziris) "božanstva" koje umire i vaskrsava, i koji je u drevnom Egiptu (isključivo u Helenističko - Rimskom periodu, bio nazivan "prvi od umrlih") sudijom "mrtvih", čije je rođenje padalo prvog od pet umetnutih dana Egipatske solarne godine (što bi prenešeno na naše računjanje vremena bio upravo 25.12, ali isključivo ako godina počinje 01.01.) ali, prvi dan Staro Egipatske Godine nije bio 01.01, nego 21.06. kada se zajedno sa Suncem, u zoru na horizontu pojavljuje i Sirius,

Ozirisov "rođendan" proslavljan je 15.06 po našem računanju vremena, kada je zoru najavljivo izlazak Oriona na horizontu iznad grada Abdua (Abidos, kultno sedište Ozirisa).


Naravno, pitanje je ko Hrista - Krista povezuje sa Orionom. Iz Crkve niko, ali zato to čini ko? "Duh Proroštva" - Ellen Gould Harmon White.

A mi kršćani slavimo Kristovo rođenje. I ti kažeš da smo jednaki. Onda ti ne razlikuješ Isusa od bandere. :)

Uopšte nije bitno umeju li čekaoci dana senke da razlikuju Isusa od bandere. Od toga je mnogo bitnije zašto su oni alergični na Sunce, na pomen Sunca?

Naime, Bog je ne malo puta u samom Svetom Pismu poistovećen sa Suncem, u psalmu 84,1 doslovno se naziva suncem i štitom. Čak ga Judejski kralj Hezekiah na svojim pečatima prikazuje kao sunce.

UDz3K.jpg

a kroz usta proroka Malahije, Onaj Koji Jeste govori:

"Za vas koji se bojite mog imena, sunce pravde dizat će se donoseći iscjeljenje u svojim zrakama. Vi ćete izići i vi ćete poskakivati kao telad za jaslama." Malah 3,20

Jesu li onda i Hebreji pagani?


Ako bi smo sledili licemerne nasrtljivce i "genija" sa četiri razreda srednje škole, onda bi smo mogli da Hebreje proglasimo paganima.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
nema praznik poreklo nego način slavljenja kod većina hrišćana.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
U bibliji nema ni hedne zapovesti da proslavljamo dan Hristovog rodjenja, posebno ne na nacin koji ukljucuje paganske elemente.

U vezi svega drugog vec je gore obrazlozeno.
Kao prvo nista nije obrazlozeno, jer crkva je taj datum imala pre nastanka mitraizma, pa ne moze ni biti reci o preuzimanju paganskog datuma od strane Hriscana! Moze biti i jeste obrnuto, da su mitraisti preuzeli taj datum od nas da bi parirali narastajucem uticaju Hriscanstva, sto kazu i mnogi istoricari.

Drugo, ko meni moze da zabrani da ja odaberem dan i slavim Boga u taj dan? A jos vise imam razloga da proslavljam Hristov dan rodjenja, proslavljali su ga i pastiri!

Vecina slavi uz jelo, pice, svetovnu muziku, zabavu, pucanje petardi i vatrometa.. itd..

Isto kao i pashu i sl.. , pa to ne znaci da ne treba proslavljati pashu! Sta mene briga kako neznabosci proslavljaju? Kakav je to uopste argumenat?

Nemate razloga da ne slavite njegovo rodjenje! Vi tajno i slavite pa necete priznati. I Jehovini Svedoci slave..

PS. dakle, i vi ste pagani! :)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Drugo, ko meni moze da zabrani da ja odaberem dan i slavim Boga u taj dan? A jos vise imam razloga da proslavljam Hristov dan rodjenja, proslavljali su ga i pastiri!

Svaki je dan Njegov i treba ga slaviti, pre svega u zahvalnosti jer smo živi.

Tako da Božić, kao dan rođenja Mladog Sunca Pravde, a takvim ga prorok Zaharija naziva:

"U ono vrijeme: Zaharija, otac Ivanov, napuni se Duha Svetoga i stade prorokovati: »Blagoslovljen Gospodin Bog Izraelov, što pohodi i otkupi narod svoj! Podiže nam snagu spasenja u domu Davida, sluge svojega kao što obeća na usta svetih proroka svojih odvijeka: spasiti nas od neprijatelja naših i od ruke sviju koji nas mrze; iskazati dobrotu ocima našim i sjetiti se svetog Saveza svojega, zakletve kojom se zakle Abrahamu, ocu našemu: da će nam dati te mu, izbavljeni iz ruku neprijateljâ, služimo bez straha u svetosti i pravednosti pred njim u sve dane svoje. A ti, dijete, prorok ćeš se Svevišnjega zvati jer ćeš ići pred Gospodinom da mu pripraviš putove, da pružiš spoznaju spasenja narodu njegovu po otpuštenju grijeha njihovih, darom premilosrdnog srca Boga našega po kojem će nas pohoditi Mlado sunce s visine da obasja one što sjede u tmini i sjeni smrtnoj, da upravi noge naše na put mira.« Lk 1, 67-79

treba i te kako slaviti.

To što ovim nasrtljivcima sve treba da se crta, što oni Sveto Pismo posmatraju kroz naočare duhovno slepih, pa im treba satanino "svetlo" da bi ga razumeli, što isto smatraju "uputstvom za upotrebu" njihov je greh, koji oni u svojoj licemerštini još i pojačavaju, nasrtljivo se namećući kao nekakvi pravednici koji navodno znaju kako ispravno slaviti Boga.

Isto kao i pashu i sl.. , pa to ne znaci da ne treba proslavljati pashu! Sta mene briga kako neznabosci proslavljaju? Kakav je to uopste argumenat?

Nemate razloga da ne slavite njegovo rodjenje! Vi tajno i slavite pa necete priznati. I Jehovini Svedoci slave..

PS. dakle, i vi ste pagani! :)

Aha, znači tako, sada su i Hebreji "pagani"(Isto tvrde i miljenici EGWista, klanjaoci crnog kamena)! A EGWisti nisu "pagani" jer oni zaboga "poznaju karakter Boga i tačno znaju šta se Njemu sviđa..."

Ti se brate pitaš kakav je to argument? Kako, kakav, pa sektaški, oholi, samouvereni "argument" onih koji veruju da je Milerova laž "evanđelje", da je poruka nasrtljive Metodistkinje "uteha".

Kako nemaju razloga da ne slave Njegovo rođenje, kada je njima zabranjeno da slave bilo čiji rođendan (to je navodno "ne biblijski") izuzev Hitlerovog koji su dok je ovaj bio živ slavili.

Uostalom, ni za EGWiste ni za Raselovce, Isus nije Bog, nego stvorenje...

Ujedno, zašto bi oni i slavili Njegov rođendan?

Rodio se u štali među ovcama, govedima i magarcima. Nikada u životu ništa nije stekao, kršio je senku (svetinju ovih nasrtljivaca), družio se ne sa plemićima, "profesorima", doktorima, "prosvetljenima", nego sa bludnicama, grešnicima, carinicima. Pevao je i igrao, jeo meso i pio vino, smejao se, govorio kako je više vere kod gentila i Samarićana nego kod "izabranih". Sadukeje i Fariseje nazivao sinovima Satane (a oni behu "profesori", "doktori" u to vreme). Otvoreno je kršio "zakon", rasteriavao trgovce iz hrama, ", opraštao grehe, lečio bolesne, i govorio o nekakvom "paklu" i ubijanju "duše", koja je jelte i krv i telo, nije se ponašao u skladu sa svojim imenom i podigao "mač" da poubija Hanance, Rimljane i tako te, još je za sebe govorio da je "Ja sam koji jesam".

Kako možeš da očekuješ da oni slave Njegov rođendan, kada im se Njegov "karakter" ne sviđa u toj meri da su morali da ga oni "kazne" tako što će ga svesti na stvorenje koje skoro dva milenijuma čeka u čekaonici, da bi mu se tek 1844 dozvolilo da uđe u "svetinju nad svetinjama" i tamo uzme "metlu u ruke", nakon čega mu oni dozvljavaju da vrši dužnost sudskog ćate u "istražnom postupku".
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A mi kršćani slavimo Kristovo rođenje. I ti kažeš da smo jednaki. Onda ti ne razlikuješ Isusa od bandere. :)

Ne postoji praznik Hristovog rodjenja.
To su lazni ucitelji i crkveni oci preneli iz mnogobostva i dali mu biblijska obelezja.

U bibliji je zapovedjeno jedino da drzimo subotu po cetvrtoj zapovesti, i da odrzavamo veceru Gospodnju kao uspomenu na smrt Isusa Hrista.

Kao prvo nista nije obrazlozeno, jer crkva je taj datum imala pre nastanka mitraizma, pa ne moze ni biti reci o preuzimanju paganskog datuma od strane Hriscana! Moze biti i jeste obrnuto, da su mitraisti preuzeli taj datum od nas da bi parirali narastajucem uticaju Hriscanstva, sto kazu i mnogi istoricari.

Kult Bog sunca je bio poznat jos u staro veku pre Hrista, a DIES NATALIS SOLIS INVICTI - rodjenje Boga sunca se slavio 25 decembra jos pre pojave Hriscanstva, a sa velikim otpadom prenesen u Hriscanstvo i posvecen rodjenju Hrista.

Drugo, ko meni moze da zabrani da ja odaberem dan i slavim Boga u taj dan? A jos vise imam razloga da proslavljam Hristov dan rodjenja, proslavljali su ga i pastiri!

Nisu pastiri slavili dan Hristovog rodjenja, niti su to cinili prvi Hriscani.

Pastirima koji su cuvali stada su andjeli rekli da se u Vitlejemu rodio Hristos i oni su otisli da vide, i posvedocili svoje iskustvo.

Nigde u bibliji ne postoji bilo kakva zapovest da se odredi jedan dan u kome ce se slaviti Hristovo rodjenje, posebno ne praktikovanjem mnogobozackih obicaja koji su se praktikovali prilikom praznika rodjenja Boga sunca, a opisani su u tekstu koji sam dao o poreklu Bozica.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Kult Bog sunca je bio poznat jos u staro veku pre Hrista, a DIES NATALIS SOLIS INVICTI - rodjenje Boga sunca se slavio 25 decembra jos pre pojave Hriscanstva, a sa velikim otpadom prenesen u Hriscanstvo i posvecen rodjenju Hrista.

Držeći da mu je sunčani bog Emese donio pobjedu u istočnim ratovima Aurelijan je 274. g. utemeljio novo svetište na Marsovu polju, s kružnim hramom u središtu perimetralnog zida golemog pačetvorinastog temenosa, što je rješenje nastalo po uzoru na Belovo svetište u Palmiri. Izgled građevine odražava monoteističke tendencije, a u novom panteonu Sunce je preuzelo ulogu vrhovnika od Jupitera. Uveo je vrhovni sakralni kolegij Pontifices dei Solis, umjesto starih pontifika, te je na 25. prosinca odredio festival Sunca – Natalis Solis Invicti.

Spomen Kristova rođenja postavljenog na datum 25. prosinca prvi put je zabilježen na izvoru iz 354. g., međutim, pouzdan je podatak da kršćani koriste termin Natalis Solis Iustitiae (rođenje Sunca Pravde) barem tri desetljeća prije Aurelijanovog Rođenja Sunca. (prof. dr. sc. Željko Miletić, Sveučilište Zadar)
-------------------------------------------------------------------------------------------

Dakle, nisu kršćani preuzeli "Natalis Solis" od Aurelijana i pogana, nego su pogani (Aurelijan) to preuzeli od kršćana. ;)
 
Natrag
Top