Citati književnih dela

Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Činilo mi se da u mom telu više nema atoma snage. Kao da mi se neko prikrao iza leđa i bešumno iskopčao utikač. S oba lakta na stolu, zagnjurio sam lice u šake.
U toj tami, mislio sam na kišu koja pada na pučini. Na kišu koja tiho pada na široko more, a da za to niko ne zna. Kiša bešumno udara u morsku pučinu, a da za to ne znaju čak ni ribe.
I sve dok neko nije došao i nežno mi spustio ruku na leđa, samo sam mislio na to more.



Harukuki Murakami - Južno og granice, zapadno od sunca
 
Član
Učlanjen(a)
12.06.2010
Poruka
38
"Smiri se gordi covece, i pre svega savladaj svoju gordost . . . Istina nije van tebe vec u tebi samom;
Nadji sebe u sebi, potcini sebe sebi, savladaj sebe - i ugledaces istinu"
Dostojevski "Beseda Puskinu"

Dodato posle 8 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Kolcak:

"Sta je to demokratija?

- Razularena masa zeljna vlasti.

- Vlast ne moze pripadati samo po osnovu akona gluposti velikih brojeva.

- Zar u osnovi humanosti pacifizma i bratstva nije samo najobicniji strah

Dodato posle 17 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Mesa selimovic:
"Biti protiv vlsti znaci biti za nered, za anarhiju.
Biti za svaku vlast , znaci biti oportunista.
Biti za volju blast, znaci biti human, zeljeti dobro ljuvima i drustvu,
ali znaci, nekad, izloziti se opasosti, jer
rijetko koja vlast ne misli da je najbolja.

BOZICNA POSLANICA SPC od o5.o1.2005.
Opstojati i ostati danas na Kosovu i Metohiji moguce je zaista jedino sa Gospodom."
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
72
"Šta je to s nama i sa životom, u kakve se to konce splićemo, u šta upadamo svojom voljom u šta nevoljom, šta od nas zavisi, i šta možemo sa sobom? Nisam vešt razmišljanju, više volim život nego misao o njemu, ali kako god sam prevrtao, ispada da nam se većina stvari dešava mimo nas, bez naše odluke. Slučajnost odlučuje o mome životnom putu i o mojoj sudbini, i najčešće bivam doveden pred gotov čin, upadam u jedan od mogućih tokova, u drugi će me ubaciti samo druga slučajnost. Ne verujem da mi je unapred zapisan put kojim ću proći, jer ne verujem u neki naročit red ovoga sveta. Ne odlučujemo, već se zatičemo. Strmoglavljeni smo u igru, punu nebrojenih izmena, jednog određenog trenutka, kad nas samo ta prilika čeka, jedina koja nas može sačekati, u toku mešanja. Ne možes je zaobići, ni odbiti. Tvoja je, kao voda u koju padneš. Pa plivaš, ili potoneš."

Tvrđava, Meša Selimović
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"Sad sam shvatio: to je prijateljstvo,ljubav prema drugome. Sve drugo može da prevari to ne može. Sve drugo može da izmakne i ostavi nas puste,to ne može,jer zavisi od nas Ne mogu da mu kažem : budi mi prijatelj. Ali mogu da kažem, bicu ti prijatelj.
Ali, bilo ovako ili onako,u njegovo prijateljstvo nisam mogao sumnjati. Zavolio sam ga, znam po tome što mi je postao potreban,što nisam zamjerio nicemu ma šta da je rekao ili ucinio, i što mi je sve njegovo postalo važno.
Ljubav je valjda jedina stvar na svijetu koju ne treba objašnjavati ni tražiti joj razloge.
Pa ipak to cinim, makar samo zato da još jednom pomenem covjeka koji je unio toliko radosti u moj život. Pitao sam ga jednom,kako to da je baš meni poklonio svoje prijateljstvo. Prijateljstvo se ne bira,ono biva ko zna zbog cega kao ljubav… A ništa ja nisam poklonio tebi vec sebi…"

Mesa Selimovic
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2010
Poruka
50
,,Sva mudrost coveka sastoji se u dvema recima CEKATI i NADATI SE,, Aleksandar Dima



,,Covek je onakav,kakvim ga zivot napravi,, Milica Jakovljevic
 
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
33
" Hoce li ikada doci dan kad ce mudri spojiti slatke snove mladosti i radost znanja? I jedno i drugo nistavno je ako postoji samo za sebe. "
(Halil Dzubran: Tajne srca)
 
Član
Učlanjen(a)
28.06.2010
Poruka
1.095
Da, u meni ima nešto neranjivo, nešto što se ne može sahraniti, što razara stene: to se zove moja volja. Šutljivo kroči ona, nepromenjiva godinama.
Niče
 
Član
Učlanjen(a)
06.04.2010
Poruka
131
Ako ti tvrdiš jedno a tvoj prijatelj drugo, može biti da si ti u pravu a možda je i on. Ako pak ti tvrdiš jedno a dvojica ljudi tvrde drugojačije, onda su oni u pravu jer dve glave znaju bolje od jedne. Međutim, ako ti tvrdiš jedno a svi drugi ljudi oko tebe tvrde drugo, onda si zasigurno ti u pravu jer je nemoguće da u univerzumu postoji konsenzus tolikih mudraca."
JEVREJSKA POSLOVICA
 
Član
Učlanjen(a)
28.06.2010
Poruka
1.095
Bolje da čovek nikada ne pročita nijednu knjigu, nego da čita mnogo knjiga i da veruje u sve što je u njima napisano.
L.TOLSTOJ

Neko iz detinjstva ponese samo uspomene, a neko sačuva u očima, ušima, u srcu još malo one radoznalosti i nemira, pa ume da se igra i raduje malim stvarima.
DUŠKO RADOVIĆ
 
Učlanjen(a)
06.08.2010
Poruka
3
Ћевин отац Митар пробуди се рано као и обично и оде до своје радионице. Поче дељати нешто што личише у почетку на точак, али што више дељаше тај круг се претварао у нешто што је само он замислио. Његове мисли нису биле заокупљене претњом рата као прекључе, заборави он то и врати се у свет својих визија које је претакао у дрвену маштарију. Само добром посматрачу може се указати тај његов свет ако га гледа у лице, руке, чело. Ту се могао прочитати напор, радост, задовољство, љутња и мноштво других осећања које откриваше како који ивер откиде од дебла. Сујеверан човек могао би помислити да он нешто баје, нешто призива, али то не би тако. Осетљива уметничка душа борила се са својом визијом као теретом који мора скинути са себе сваким покретом тела и духа. Када то успе у дрвету ће се појавити чудо. Да чудо, јер свака врста уметност се не може објаснити друкчије нега као чудо. Божије провиђење, рекло би се. Нема краћег објашњења од овог за уметност, многи покушаше али не нађоше, запетљавши се у игри речи или сујеверју. Врцале су иверке од брадве у Митровој десници, грубо дељавши дебло. Шта ће издељати знао је само он, а ако буде задовољан, видеће и други, али да ли ће и знати? Мало њих у овом делу крај Купе знало је, осим ако не застану и зачуде се делу отворених уста. И шта ће рећи? Чудо!

Dodato posle 7 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Prilog da se umetnost ne može bolje objasniti nego samo kao ČUDO!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top