Citati književnih dela

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Citat iz Sitnicarnice “ Kod srecne ruke “

Kako se zora blizila, vjetar kao da je uz muziciranje na harfi uvodio I druge instrumente: iz razlicitih pravaca bi se oglasio zov klarineta, tmuli fagot, grmnule bi horne ili se izvila egzoticna oboa, pa sve zdruzeniji gudaci, cak I ljudski glas; od rijeke je dopirao romor klavira, a u samo svitanje, kako su se ptice u vrtu pocele buditi, stao je narastati pravi concert za flautu I harfu, tako slican Mocartovim poletnim kompozicijama…
( 313 str. )
Goran Petrović
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"...Ima u dusi mojoj oziljak koji samo u snu boli.
I ne znam od kog bola on je ostao,i da li je to bilo jutro ili suton kad se urezao u moju dusu..." Takva je nasa dusa.
Ispunjena uspomenama koje nas rastuze,nasmeju,zabole. Ponekad namjerno diramo te stare oziljke iako znamo da nas ceka neprospavana noc. Pa onda kroz prozore gledamo u neko tudje nebo i uzalud trazimo one zvjezde ka kojima smo nekad davno upirali ceznjive poglede i samo njima odavali tajne prvih mladalackih ljubavi.Pa se naprezemo da cujemo onaj ljetni povjetarac sto je saputao u krosnjama drveca ispod kojeg smo se,drzeci svoju prvu ljubav za ruke,skrivali od radoznalih pogleda. Ali...umjesto tog sapata samo uzdah srca svoga cujemo. Prohujalo je vrijeme i mnoge vode protekle....nema vise ni parnjaca ni zvizduka vozova koji su najavljivali da smo blizu onog koji nas na nekom sivom peronu ceka uzdrhtalog srca.Niti iscekivanja postara da nam glas od voljene osobe donese pa da po ko zna koji put procitamo rijeci koje su drhtavom rukom pisane; "ljubim te", "mislim na tebe", "nedostajes mi".Pa prislonimo pismo na grudi i uzdahnemo od nekog slatkog bola sto nam kroz srce mine... Od svega ostase samo uspomene od kojih se pobjeci ne moze.Cak i kada bi znali put sto vodi u zaborav,mi nebi posli njime.Vec se uvijek istom stazom vracamo sto vodi do mora uspomena.I uronimo u te talase koji nas miluju,nose,vuku u dubine....I plovimo,plovimo ka onim nekim dalekim,nedostiznim obalama sto nas svake noci zovu i mame. I onda se odjednom probudimo jer se uplasimo da cemo potonuti u tom uskovitlanom moru uspomena.A kad se pogledamo u ogledalo...vidimo ispod ociju nekoliko sitnih kapi...blistavih...slanih..."

D.Maksimovic
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
DRAGAN ALEKSIĆ: " JOSIJA IZ BELE SINAGOGE "


" Pirak vjetra priljepljuje Marijinu haljinu uz njeno tijelo. Kao da je mokra, kao da je gola. Ta mi slika lomi srce, kao da je srce parče suvog hljeba .
Ogrćem svoju crnu sjenku kao dolamu, koja kao kiša pada oko mene, i krećem da nađem Marijine prste. Noć je crna i ne pomaže mi u potrazi. Šetam do praskozorja. Ne srećem nikoga, samo svoj bol, koji nikako da sažvaćem, i vjetar. Niko nije sa mnom na tom putu, u ovom gradu, u ovom životu.
Nadam se: imam nemajući.
Čežnja služi čekanju.
Kao slijepac pipam po mraku.
Umro sam. Pokriva me ćutnja, tišina, tmina. Nema me više. Sakrivam svoju umornu glavu u tu bolesnu ljubav. U tu brušenu i pročišćenu ljubav. Spuštam u nju svoju krv, svoj mozak, žar svoje duše.
Marija mi je bliska i neophodna.
Ja je želim.
Dok joj govorim, srce mi lupa kao u dječačića, žudnja korača ispred ljubavi."

( 23 str.)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Covjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreca, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vezuci se za jedno mesto, covjek prihvata sve uslove, cak i nepovoljne, i sa sebe plasi neisvesnoscu koja ga ceka. Promena mu lici na napustanje, na gubitak ulozenog, neko drugi ce zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce pocinjati iznova. Ukopavanje je pravi pocetak starenja, jer je covjek mlad sve dok se ne boji da zapocinje. Ostajuci, covjek trpi ili napada. Odlazeci, cuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametnute uslove. Kuda i kako da ode? Nemoj da se smijesis, znam da nemamo kud. Ali mozemo ponekad, stvarajuci privid slobode. Toboze odlazimo, toboze mijenjamo. I opet se vracamo, smireni, utjesljivo prevareni.

Dervis i smrt
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
„Ima jedan američki pisac koji se zove Jack London“, poče Mijake.
„Da, onaj tip koji je pisao o vatri!“
„To je taj. Dugo je mislio da će umreti tako što će se utopiti u moru. Bio je u to potpuno siguran. Da će skliznuti i pasti u more noću i niko neće primetiti, i on će se utopiti.“
„I zbilja se utopio?“
Mijake zatrese glavom.- „Ne. Ubio se morfijumom.“
„Znači, nije mu se ostvario predosećaj. Ili je možda sam preduzeo korake da se ne ostvari?“
„Na prvi pogled tako izgleda,“ reče Mijake i zastane na trenutak. „Ali, na neki način, imao je pravo! Zbilja se utopio sam u tamnom moru. Postao je alkoholičar. Utopio je telo vlastitom očaju – do same srži – i umro je u mukama. Predosećaj nekad znači nešto drugo. A ono što znači može biti mnogo snažnije od stvarnosti. To je najstrašnije kod predosećaja. Razumeš šta mislim?“
Junko je neko vreme o tome razmišljala. Nije razumela šta misli.
„Nijednom nisam razmišljala o tome kako ću umreti“, rekla je. „Ne mogu o tome da mislim. Ne znam ni kako ću živeti!“
Mijake klimnu glavom. „Znam šta želiš da kažeš“, reče. „Ali može se reći da postoji način života kojim upravlja način na koji će osoba umreti.“





Haruki Murakami "Nakon potresa"
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
„Ne znam kakva je sad,ja je pamtim po ljepoti.I po izrazu patnje na licu kakvo nikad vise
nisam vidio,niti sam dugo mogao da ga zaboravim,jer sam tu patnju ja prouzrokovao.
Zbog te zene,jedine koju sam volio u zivotu,nisam se ozenio.Zbog nje,izgubljene,zbog nje otete,
postao sam tvrdji i zatvoreniji prema svakome:eek:sjecao sam se poharan,i nisam davao ni drugima
sto nisam mogao dati njoj.Mozda sam se svetio sebi,iljudima,nehotice,i ne znajuci.Boljela me,
odsutna.A onda sam zaboravio,zaista,ali je sve bilo kasno.“

Dervis i smrt - Mesa Selimovic
 
Član
Učlanjen(a)
12.07.2010
Poruka
16
Ivo Andrić

ZNAKOVI PORED PUTA

1. Nemiri od vijeka

Ima narodnih priča koje su toliko opštečovečanske da zaboravimo kad i gde smo ih čuli ili čitali, pa žive u nama kao uspomena na naš lični doživljaj. Takva je i priča o mladiću koji je, lutajući svetom i tražeći sreću, zašao na opasan put za koji nije znao kuda ga vodi. Da se ne bi izgubio, mladić je u debla drveta pored puta zasecao sikiricom znake koji će mu docnije pokazati put za povratak.
Taj mladić je oličenje opšte i večne ljudske sudbine: s jedne strane opasan i neizvestan put, a s druge, velika ljudska potreba da se čovek ne izgubi i snađe, i da ostavi za sobom traga. Znaci koje ostavljamo iza sebe neće izbeći sudbinu svega što je ljudsko - prolaznost i zaborav. Možda će ostati uopšte nezapaženi? Možda ih niko neće razumeti? Pa ipak, oni su potrebni, kao što je prirodno i potrebno da se mi ljudi jedan drugom saopštavamo i otkrivamo. Ako nas ti kratki i nejasni znaci i ne spasu od lutanja i iskušenja i pomoći nam bar time što će nas uveriti da ni u čemu što nam se dešava nismo sami, ni prvi ni jedini.









 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"... Kada covek dublje zagleda u dusu sveta
lako shvati da na svetu uvek postoji
jedna osoba koja ceka onu drugu,
bilo to nasred neke pustinje
ili nasred nekog velikog grada...
I kada se te osobe sretnu
i njihovi pogledi se ukrste,
sva proslost i sva buducnost
gube svaki znacaj...
i samo postoji taj trenutak..."


(Paulo Koeljo - Alhemicar)
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2009
Poruka
1.053
Iskustvo nas uverava da nijedan odnos, nijedno prijateljstvo, nijedno osecanje ne moze opstati ako u njega unesemo krv nase krvi, ljubav, zajednistvo, zrtve i borbu. Svako zna i iskusio je kako je lako zaljubiti se i kako je tesko lepo i iskreno voleti. Ljubav je kao i sve prave vrednosti, ne moze da se kupi. Kroz vase vene moze da prostruji zadovoljstvo ali ne i ljubav.
Trazio sam u svom secanju lica svih onih zena pred kojima sam klecio kao mlad – spreman da im poklonim ono sto mi je bilo najdraze i najdragocenije, samo da se priblizim sredistu zivota i pronadjem odgovore na tajanstveno pitanje koje sam nosio duboko u sebi. Ali sta biva s tim zenama,s tim devojkama zbog kojih smo nekada prolazili kroz lavirint zelja i koje su nam poklonile zoru ljubavi? Sta osecaju kad ih napustimo? Mi muskarci radimo hiljadu stvari, kreiramo, istrazujemo i zaradjujemo – ali sta imaju one, zene, koje zive samo od ljubavi i koje se mogu nadati samo ljubavi?
Uostalom, nista nije uzaludnije od razmisljanja o onom ko se voli.




Hermann Hesse – Srecan je ko ume da voli
 
Član
Učlanjen(a)
09.06.2010
Poruka
122
-Ljudi preziru one koji ne uspeju,a mrze one koji se uspu iznad njih.Navikni se na prezir,ako zelis mir ili na mrznju,ako prihvatis borbu...-
Dervis i smrt-M.Selimovic
 
Natrag
Top