ČISTA i NEČISTA HRANA (3.Mojs.11) - Da li i dalje važi za Hrišćane?

Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Adriane, mislim da ni ti nisi siguran u to sto pises.
Ne znam kako se takve rijeciu mogu pripisati Bogu ukoliko nisu u strogom kontekstu koji bi mogao biti:

"Posto vi svakako jedete cistu hranu i pijete cista pica, nista od toga vas nece opoganiti, ali vas moze opoganiti vasa nevjera i uvrede koje govorite protiv Boga i njegovih stvorenja." OK?

Ima mnogo stvari koje kada udju u tijelo strasno opogane covjeka, od nekih takvih ljudi umiru.
Osim toga ako covjek pazi sta jede, Bog mu sigurno daje dobro.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

Hajde da vidimo šta ceo tekst kaže:

"Тада приступише к Исусу књижевници и фарисеји од Јерусалима говорећи:
Зашто ученици твоји преступају обичаје старих?
Јер не умивају руке своје кад хлеб једу.

А Он одговарајући рече им: Зашто и ви преступате заповест Божју за обичаје своје?

Јер Бог заповеда говорећи: Поштуј оца и матер; и који опсује оца или матер смрћу да умре.
А ви кажете: Ако који рече оцу или матери: Прилог је чим бих ти ја могао помоћи;
Може и да не поштује оца свог или матере.
И укидосте заповест Божју за обичаје своје.
Лицемери! Добро је за вас пророковао Исаија говорећи:
Ови људи приближавају се к мени устима својим, и уснама поштују ме; а срце њихово далеко стоји од мене.
Но залуду ме поштују учећи наукама и заповестима људским.
И дозвавши људе, рече им: Слушајте и разумите.
Не погани човека шта улази у уста; него шта излази из уста оно погани човека.
Тада приступише ученици Његови и рекоше Му: Знаш ли да фарисеји чувши ту реч саблазнише се?

А Он одговарајући рече: Свако дрво које није усадио Отац мој небески, искорениће се.
Оставите их: они су слепе вође слепцима; а слепац слепца ако води, оба ће у јаму пасти.
А Петар одговарајући рече Му: Кажи нам причу ову.
А Исус рече: Еда ли сте и ви још неразумни?
Зар још не знате да све што улази у уста у трбух иде, и избацује се напоље?
А шта излази из уста из срца излази, и оно погани човека.
Јер од срца излазе зле мисли, убиства, прељубе, курварства, крађе, лажна сведочанства, хуле на Бога.
И ово је што погани човека,
а неумивеним рукама јести не погани човека.

Ovde dakle vidimo da tekst jasno govori o obicaju ritualnog pranja, gde Fariseji optuzuju Isusa i njegove ucenike da neumivenijem rukama jedu hleb, sto Isus deklarise kao ljudske zapovesti.
Zakon o ishrani nije dat kao ljudska vec Bozja zapovest, i u ovom tekstu je dakle akcenat na ljudskom obicaju ritualnog pranja a ne na Bozjem zakonu o ishrani
Isus dakle ovde ne misli na konzumiranje nezdravih namirnica, jer da je tako onda tu nema ogranicenja, vec bukvalno sve moze da se koristi u ishrani, svako stvorenje, gmizavci, bube, divlje zivotinje, itd, sto je ludost..




 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Па, човече, ти о себи пишеш:

Но залуду ме поштују учећи наукама и заповестима људским.



Ништа нема што би човека могло опоганити да уђе споља у њега

Зар сте и ви тако неразумни? Не разумете ли да шта год у човека споља улази не може га опоганити?

19. Јер му не улази у срце него у трбух; и излази напоље чистећи сва јела.


Не само да се ради о чистим рукама, него о било чему што улази у трбух не погани човека, већ оно што из срца излази. Ко види другачије, вероватно и треба да види другачије, јер не беху сви ни род који требаше Христа и науку Његову да схвате. Зато је и говорио у причама пред фарисејима којима је мозак програмиран и испран. А они сигурни у своју мудрост и исправност не видеше мудрост Божију и отпадоше од благодати. А ви једите зеље када сте слаби, још нас сигурне у своју мисао називате слабима и несигурнима. Али и то мора бити, тако беше од самога почетка...

1. Тимотију, глава 4

1. А Дух разговетно говори да ће у последња времена одступити неки од вере слушајући лажне духове и науке ђаволске,2. У лицемерју лажа, жигосаних на својој савести,
3. Који забрањују женити се, и заповедају уздржавати се од јела која Бог створи за јело са захвалношћу вернима и онима који познаше истину.
4. Јер је свако створење Божије добро и ништа није на одмет кад се прима са захвалношћу.
5. Јер се освећује речју Божијом и молитвом.


15. И гле, глас опет к њему другом: Шта је Бог очистио ти не погани. (Дела 10)


20. Не раскопавај дело Божије јела ради; јер је све чисто; него је погано за човека који једе са спотицањем.
21. Добро је не јести меса, и вина не пити, и оно не чинити на шта се твој брат спотиче, или ода шта гори постаје или слаби.
22. Ти имаш веру? Имај је сам у себи пред Богом. Благо ономе који не осуђује себе за оно шта нађе за добро.


23. А који се сумња осуђен је ако једе, јер не чини по вери: а шта год није по вери грех је. (Римљанима 14)


25. Све што се продаје на месарници, једите, и ништа не испитујте савести ради;
26. Јер је Господња земља и шта је на њој. (1.Коринћанима 10)


10. Јер има много непослушних, празноговорљивих, и умом преварених, а особито који су из обрезања,
11. Којима треба уста затворити; који целе куће изопачују учећи шта не треба, поганог добитка ради.
12. А рече неко од њих, њихов пророк: Крићани свагда лажљиви, зли зверови, беспослени трбуси.
13. Сведочанство је ово истинито; заради тог узрока карај их без штеђења, да буду здрави у вери,14. Не слушајући јеврејске гаталице ни заповести људи који се одвраћају од истине.
15. Чистима је све чисто; а поганима и невернима ништа није чисто, него је опогањен њихов и ум и савест.

16. Говоре да познају Бога, а делима Га се одричу; јер су мрски и непослушни, и ни за какво добро дело ваљани. (Титу 1)


Нови завет само о људима као што сте ви пише лоше, како то не видите? И даље заступате Хеленине реформе о нечистоћи, као да за Христа чули нисте. Ајд` муслиман, он не признаје Исуса за Христа, али хришћанин? То ми стварно никако не постаје јасније да и даље има хришћана који као фарисеји говоре изврнуте науке, а таквима треба уста затворити, како рече наш апостол. Доста су варали народ јеретици и лажиучитељи.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Opet se vraćaš na nešto što sam ja već odgovorio u ranijim komentarima.

Tekst u Delima apostolskim uopšte ne govori o jelu i tome šta može da se jede a šta ne, već je poruka ovog teksta nacionalni i verski odnos Jevreja prema neznabošcima.

Naime, Jevrejima je bilo zabranjeno da imaju bilo kakav kontakt sa neznabošcima, da sa njima razgovaraju, da ulaze u kuće neznabožaca i da imaju bilo kakav drugi odnos sa njima.

Citajući pažljivo ovaj tekst može se jasno videti da Apostol prvo opisuje ovu viziju, a na kraju kaze da mu je time Bog pokazao da ni jednoga coveka ne smatra necistim:

10:9 A sutradan kad oni iđahu putem i približiše se ka gradu, iziđe Petar u gornju sobu da se pomoli Bogu u šesti sat.
10:10 I ogladne, i htede da jede; a kad mu oni gotovljahu, dođe izvan sebe,
10:11 I vide nebo otvoreno i sud nekakav gde silazi na njega, kao veliko platno, zavezan na četiri roglja i spušta se na zemlju;
10:12 U kome behu sva četvoronožna na zemlji, I ZVERINJE, I BUBINE, I PTICE NEBESKE.
10:13 I postade glas k njemu: Ustani, Petre! Pokolji i pojedi.
10:14 A Petar reče: Nipošto, Gospode! Jer nikad ne jedoh šta pogano ili nečisto.
10:15 I gle, glas opet k njemu drugom: Šta je Bog očistio ti ne pogani.
10:16 I ovo bi triput, i sud se opet uze na nebo.
10:17 A kad se Petar u sebi divljaše šta bi bila utvara koju vide, i gle ljudi poslani od Kornilija, napitavši i našavši dom Simonov stadoše pred vratima,
10:18 I zovnuvši pitahu: Stoji li ovde Simon prozvani Petar?
10:19 A dok Petar razmišljavaše o utvari, reče mu Duh: Evo tri čoveka traže te;
10:20 Nego ustani i siđi i idi s njima ne premišljajući ništa, jer ih ja poslah.
10:21 A Petar sišavši k ljudima poslanim k sebi od Kornilija reče: Evo ja sam koga tražite; što ste došli?
10:22 A oni rekoše: Kornilije kapetan, čovek pravedan i bogobojazan, poznat kod svega naroda jevrejskog, primio je zapovest od anđela svetog da dozove tebe u svoj dom i da čuje reči od tebe.
10:23 Onda ih dozva unutra i ugosti. A sutradan ustavši Petar pođe s njima, i neki od braće koja beše u Jopi pođoše s njim.
10:24 I sutradan uđoše u Ćesariju. A Kornilije čekaše ih sazvavši rodbinu svoju i ljubazne prijatelje.
10:25 A kad Petar htede da uđe, srete ga Kornilije, i padnuvši na noge njegove pokloni se.
10:26 I Petar ga podiže govoreći: Ustani, i ja sam čovek.
10:27 I s njim govoreći uđe, i nađe mnoge koji se behu sabrali.
10:28 I REČE IM, VI ZNATE KAKO JE NEPRILIČNO ČOVEKU JEVREJINU DRUŽITI SE ILI DOLAZITI K TUĐINU, ALI BOG MENI POKAZA DA NI JEDNOGA ČOVEKA NE ZOVEM POGANIM.( Dela Apostolska 10. 9 - 28 ).

Ako primenimo bilo koje drugo tumačenje osim ovog, onda možemo zaključiti da Bog nije prijatelj čoveku i ne misli na njegovo zdravlje, jer ga navodi da jede sve odvratno, i zveri, i bube, i ptice, što je opšte ne prihvatljivo.

Što se tiče drugih tekstova koje si postavio, tu apostoli savetuju da je svako stvorenje dobro za jelo zadržavajući se u okviru Božanskih propisa o ishrani, a nikako van njih.
To su činili iz razloga što su u to vreme postojale neke ekstremne struje unutar Judeizma koje su zabranjivale i onu vrstu hrane koju je Bog propisao za čovečiju ishranu, i uticale na druge da prihvate ovakve navike u israni.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Opet se vraćaš na nešto što sam ja već odgovorio u ranijim komentarima.

Tekst u Delima apostolskim uopšte ne govori o jelu i tome šta može da se jede a šta ne, već je poruka ovog teksta nacionalni i verski odnos Jevreja prema neznabošcima.

Naime, Jevrejima je bilo zabranjeno da imaju bilo kakav kontakt sa neznabošcima, da sa njima razgovaraju, da ulaze u kuće neznabožaca i da imaju bilo kakav drugi odnos sa njima.

Citajući pažljivo ovaj tekst može se jasno videti da Apostol prvo opisuje ovu viziju, a na kraju kaze da mu je time Bog pokazao da ni jednoga coveka ne smatra necistim:

10:9 A sutradan kad oni iđahu putem i približiše se ka gradu, iziđe Petar u gornju sobu da se pomoli Bogu u šesti sat.
10:10 I ogladne, i htede da jede; a kad mu oni gotovljahu, dođe izvan sebe,
10:11 I vide nebo otvoreno i sud nekakav gde silazi na njega, kao veliko platno, zavezan na četiri roglja i spušta se na zemlju;
10:12 U kome behu sva četvoronožna na zemlji, I ZVERINJE, I BUBINE, I PTICE NEBESKE.
10:13 I postade glas k njemu: Ustani, Petre! Pokolji i pojedi.
10:14 A Petar reče: Nipošto, Gospode! Jer nikad ne jedoh šta pogano ili nečisto.
10:15 I gle, glas opet k njemu drugom: Šta je Bog očistio ti ne pogani.
10:16 I ovo bi triput, i sud se opet uze na nebo.
10:17 A kad se Petar u sebi divljaše šta bi bila utvara koju vide, i gle ljudi poslani od Kornilija, napitavši i našavši dom Simonov stadoše pred vratima,
10:18 I zovnuvši pitahu: Stoji li ovde Simon prozvani Petar?
10:19 A dok Petar razmišljavaše o utvari, reče mu Duh: Evo tri čoveka traže te;
10:20 Nego ustani i siđi i idi s njima ne premišljajući ništa, jer ih ja poslah.
10:21 A Petar sišavši k ljudima poslanim k sebi od Kornilija reče: Evo ja sam koga tražite; što ste došli?
10:22 A oni rekoše: Kornilije kapetan, čovek pravedan i bogobojazan, poznat kod svega naroda jevrejskog, primio je zapovest od anđela svetog da dozove tebe u svoj dom i da čuje reči od tebe.
10:23 Onda ih dozva unutra i ugosti. A sutradan ustavši Petar pođe s njima, i neki od braće koja beše u Jopi pođoše s njim.
10:24 I sutradan uđoše u Ćesariju. A Kornilije čekaše ih sazvavši rodbinu svoju i ljubazne prijatelje.
10:25 A kad Petar htede da uđe, srete ga Kornilije, i padnuvši na noge njegove pokloni se.
10:26 I Petar ga podiže govoreći: Ustani, i ja sam čovek.
10:27 I s njim govoreći uđe, i nađe mnoge koji se behu sabrali.
10:28 I REČE IM, VI ZNATE KAKO JE NEPRILIČNO ČOVEKU JEVREJINU DRUŽITI SE ILI DOLAZITI K TUĐINU, ALI BOG MENI POKAZA DA NI JEDNOGA ČOVEKA NE ZOVEM POGANIM.( Dela Apostolska 10. 9 - 28 ).

Ako primenimo bilo koje drugo tumačenje osim ovog, onda možemo zaključiti da Bog nije prijatelj čoveku i ne misli na njegovo zdravlje, jer ga navodi da jede sve odvratno, i zveri, i bube, i ptice, što je opšte ne prihvatljivo.

Što se tiče drugih tekstova koje si postavio, tu apostoli savetuju da je svako stvorenje dobro za jelo zadržavajući se u okviru Božanskih propisa o ishrani, a nikako van njih.
To su činili iz razloga što su u to vreme postojale neke ekstremne struje unutar Judeizma koje su zabranjivale i onu vrstu hrane koju je Bog propisao za čovečiju ishranu, i uticale na druge da prihvate ovakve navike u israni.

Izvini brate, nešto ipak nisam razumeo:
Da li je čista hrana data samo Jevrejima, ili celom čovečanstvu ?

Jer ako je data samo Jevrejima, onda ovo naše postiranje gubi svaki smisao.
Jevreji moraju da se pridržavaju i tačka.
A ako je data celom čovečanstvu, e onda nastaje problem.
Da li i dalje važi čista hrana, ili je ukinuta kada su u pitanju Hrišćani ili ne ?
Tek onda postiranje ovde ima smisla.
Hvala.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Izvini brate, nešto ipak nisam razumeo:
Da li je čista hrana data samo Jevrejima, ili celom čovečanstvu ?

Jer ako je data samo Jevrejima, onda ovo naše postiranje gubi svaki smisao.
Jevreji moraju da se pridržavaju i tačka.
A ako je data celom čovečanstvu, e onda nastaje problem.
Da li i dalje važi čista hrana, ili je ukinuta kada su u pitanju Hrišćani ili ne ?
Tek onda postiranje ovde ima smisla.
Hvala.

pa to je barem jasno, jevreji su u centru paznje a mi ovce i dalje, i mi se i dalje upustamo u jednu cisto jevrejsu pricu, pa dokle bre vise?
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
pa to je barem jasno, jevreji su u centru paznje a mi ovce i dalje, i mi se i dalje upustamo u jednu cisto jevrejsu pricu, pa dokle bre vise?
Ništa te ja brate nisam razumeo !
Ali ako su te svi ostali razumeli, onda zbog mene jednog ne moraš dodatno objašnjavati.
Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
pa kako ces onda bibliju da razumes kad ovako jednu prostu stvar nisi mogao?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Izvini brate, nešto ipak nisam razumeo:
Da li je čista hrana data samo Jevrejima, ili celom čovečanstvu ?

Jer ako je data samo Jevrejima, onda ovo naše postiranje gubi svaki smisao.
Jevreji moraju da se pridržavaju i tačka.
A ako je data celom čovečanstvu, e onda nastaje problem.
Da li i dalje važi čista hrana, ili je ukinuta kada su u pitanju Hrišćani ili ne ?
Tek onda postiranje ovde ima smisla.
Hvala.

Sardy.
Zasto se pravis nevest kao da ti nije odgovoreno, a znas da jeste i ti si na taj odgovor zahvalio recima "hvala na informacijama"

Ali evo:

Ovo je neistinita tvrdnja i pogresan zakljucak da je Bog dao cistu hranu samo zato da bi se Jevreji razlikovali od drugih naroda.

Upravo je suprotno, Bog je odvojio cistu hranu od neciste, odnosno zdravu od nezdrave jer je kao tvorac svega stvorenog znao da odredjene namirnice u sebi sadrze otrovne sastojke koji nisu za ljudsku ishranu i koji mogu doneti bolesti i preuranjenu smrt coveku.

Ovome nisu podlozni samo Jevreji, vec svi ljudi koje je Bog stvorio, pa su prema tome ovi zdravstveni zakoni o ishrani namenjeni celom covecanstvu, a ne jednoj grupi ljudi.


Bog je ljubav, i on zeli coveku kako duhovno tako i fizicko zdravlje i srecu, ne samo Jevrejima vec celom covecanstvu.

Ovo je dokazala moderna medicina, i danas imamo mnostvo materijala napisanih na ovu temu..


 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
pa kako ces onda bibliju da razumes kad ovako jednu prostu stvar nisi mogao?
Kako prostu !?
Zar ne vidiš da jedino Adventisti zagovaraju da ČISTA HRANA nikada nije prestala da važi, a data je celom čovečantvu !
Što znači da ti, Pravoslavlje, Katolicizam, Baptizam, Pentakostalci, ja, ................. svi idemo u pakao, jer konzumiramo NEČISTU HRANU, a Adventisti nas upozoravaju da je ona zabranjena od Boga za konzumaciju !
Pa sad ti vidi koliko je to prosta stvar !
 
Natrag
Top