Budizam

Član
Učlanjen(a)
03.10.2009
Poruka
39
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=buTrsK_ZkvA]YouTube - Pema Chodron "This Lousy World"[/ame] [ame=http://www.youtube.com/watch?v=P7dtLIXE5fU]YouTube - Pema Chodron - The Doorway to Freedom[/ame] njeno gostovanje u emisiji Billa Moyersa YouTube - pema chodron bill moyers
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Znanje

Znanje nam dolazi na osnovu prakse -- kad pažljivo slušamo,
razmišljamo o onome što smo čuli, a potom ulažemo napor da se okrenemo
od svojih loših postupaka i činimo jedino ono što je ispravno i dobro.
Te stvari se nazivaju izvorima uvida. Ukoliko te izvore uvida ne
stvorima u sebi samima, ostajemo budalasti do kraja života.

Ajaan Khamdee Pabhaso: Making the Dhamma Your Own
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
U trenutnom prosvetljenju vidi se beskrajno vreme.
Beskrajno vreme je kao jedan tren.
Kada pojmiš tej beskrajni tren,
razumeš osobu koja ga gleda.
 
Član
Učlanjen(a)
11.12.2009
Poruka
35
Upravo si praktikovao, tako što si prihvatio i ispoštovao :dance2: :dance2: :dance2:
Očigledno sve znaš.Priznaj-"ja sam onaj koji jesam,sve znam,ali nikome neću da kažem"...Još jedan od onih "..." koji od stava prema životu prave religiju.Tužno.Znaš li koje bio BUDA?Tvoj rečnik (praktikovao,prihvatio,ispoštovao) dovoljno govori.Opet,ako nešto hoćeš argumentovano da kažeš,reci ali bez onog -Upravo si praktikovao, tako što si prihvatio-.Odbaci taj stav i priznaj da ništa ne ......,ko to reče?Kada malo ljudi zna o nekoj temi,iz svog malog sveta,drugima sole pamet tim stavom(ja znam,ali neću da kažem,opraštam...isl.!)Ako Znaš,Kaži,napiši zašto veruješ u to što veruješ-Prosvetli ljude.Uostalom koje je jedno od imena Bude..nešto vezano za svetlo?;)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.10.2009
Poruka
39
Spirituality is a particular term which actually means dealing with intuition. In the theistic tradition there is a notion of clinging into a word. A certain act is regarded as displeasing to a divine principles. A certain act is regarded as pleasing for the divine…whatever. In the tradition of non-theism, however, it is very direct — that the case history are not particularly important. What is actually important is here and now. Now is definitely now. We try to experience what is available there, on the spot. There is no point in thinking that a past did exist that we could have now. This is now. This very moment. Nothing mystical, just now, very simple, straight forward. And from that nowness, however, arises a sense of intelligence always that you are constantly interacting with reality one by one. Spot by spot. Constantly. We actually experience fantastic precision, always. But we are threatened by the now so we jump to the past or the future. Paying attention to the materials that exist in our life — such rich life that we lead — all these choices takes place all the time, but none of them regarded as bad or good per say — everything we experience are unconditional experience. They don’t come along with a label saying ‘this is regarded as bad’, ‘this is good’. But we experience them but we don’t actually pay heed to them properly. We don’t actually regard that we are going somewhere. We regard that as a hassle. Waiting to be dead. That is a problem. That is not trusting the nowness properly that what is the actual experience now possesses a lot of powerful things. It is so powerful that we can’t face it. Therefore, we have to borrow from the past and invite the future all the time. Maybe that’s why we seek religion. Maybe that’s why we march in the street. Maybe that’s why we complain to society. Maybe that’s why we vote for the presidents. It is quite ironic. Very funny indeed.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Wict2YrC4tw"]YouTube - Chögyam Trungpa - Zeitgeist Intro FIN SUB[/ame]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Očigledno sve znaš.Priznaj-"ja sam onaj koji jesam,sve znam,ali nikome neću da kažem"...Još jedan od onih "..." koji od stava prema životu prave religiju.Tužno.Znaš li koje bio BUDA?Tvoj rečnik (praktikovao,prihvatio,ispoštovao) dovoljno govori.Opet,ako nešto hoćeš argumentovano da kažeš,reci ali bez onog -Upravo si praktikovao, tako što si prihvatio-.Odbaci taj stav i priznaj da ništa ne ......,ko to reče?Kada malo ljudi zna o nekoj temi,iz svog malog sveta,drugima sole pamet tim stavom(ja znam,ali neću da kažem,opraštam...isl.!)Ako Znaš,Kaži,napiši zašto veruješ u to što veruješ-Prosvetli ljude.Uostalom koje je jedno od imena Bude..nešto vezano za svetlo?;)

Pun si osude. Moj iskaz je bila dobra namera. Ali pošto ti znaš da ja ništa ne znam nisi u opšte blizu budizma, tako da razgovarati o tome sa tobom je uzaludno trošenje životnog vremena. Ali bio je šaljiv post (stim što je neko ozbiljan kao prase kada piški i gleda u nebo).I povuci ručnu i umiri kočije ega, nemoj tako hrliti. Reči su samo limit, a ti funkcionišeš (izgleda) samo na rečima a ne na pozadini.

Ja nekom solim pamet???? Zanimljivo, to samo egoična osoba može nešto da kaže (svako se poistovećuje sa onim što je u njemu, ti si to video, dakle .....). Sa ovolikim osudama i ciničnim i patetičnim ‚‚prosvetli nas neuke i nesvesne", ne znam kako si u opšte išta napisao na pf budizam. Ličiš mi na pravoslavca koji osuđuje sve što nije hrišćanski, tako da prestajem da odgovaram na ovakva pitanja. Izgleda da nisi u opšte čitao ranije postove. Ipak si trebao da pročitaš ranije postove, da stekneš sliku o onima koji su pisali na ovom pf. Ali veselo. Ipak ja ništa ne znam. Tako i treba da bude. Čaša puna vode nije zanimljiva, ali zato može da kritikuje praznu čašu. Jer ipak, puna čaša sve zna i sve vidi. A i vidi se da pokušavaš da razumeš budizam ali da nisi shvatio da budizam i zen ne mogu se naučiti, oni se spontano dese. Ima jedna knjiga koja se zove 101 zen priča. I prva priča objašnjava onu rečenicu koja je tebe pobudila.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Vidim da ovdje neki meditiraju, a nisu upoznati sa pravom slikom meditacije!
Ukratko, to je vrsta samohipnoze kada coveka opsedaju demoni, takodje meditacijom se ostecuje mozak...dakle u pitanju je OKULTIZAM.
A evo i da okacim tekst jedne osobe koja se bila duboko uvukla u sve to:

''Nego, moram da kazerm nesto sto mi je na dusi. Video sam demone mnogo puta u zivotu. Sve je pocelo kad sam poceo pre desetak godina da ucim meditaciju. Mogao bih da ispricam neka svoja iskustva. Tada sam upraznjavajuci meditaciju svakoga dana mogao da cujem u sebi mnoge glasove, citave recenice koje sam zapisivao, posle toga citao i cudio se,jer nisu bile besmislene kao sto sam isprva mislio, vec su bile prave misaone poruke. U mojim meditacijama dolazili su likovi koji su imali da mi "poruce razne mudre poruke". Kad bih uzeo solju da nekome tumacim, pogadjao bih doslovno sve o toj osobi. U skoli sam dobijao najbolje ocene bez pomuke. Mogao sam da vidim zatvorenih ociju jasno sve stvari u svojoj sobi. To nije bilo zamisljanje vec, pravi vid, potpuno isti kao da su mi oci otvorene. Mogao sam cak da vidim najsitnije pukone na zidu koji je bio udaljen nekoliko metara, zatvorenih ociju. Tako sam privlacio polako demone. Vrhunac je bio kad sam kupio jedan talisman koji sam video u svojoj literaturi i koje samucio meditaciju i nosio ga oko vrata stalno. Taj talisman je bio, prema literaturi, beskrajna molitva za prizivanje, ne znam ni sam cega. Predstavljao je tzv "jantru", fizicku "mantru". Bolje da ne kazem sta je to, ne bih nikome pozeleo da zna. Ali ni ja nisam tada to znao. Vec nisam shvatao koliko je sve to opasno. A to je po mojim sadasnjim shvatanjima, kao da neprekidno prizivamo sotonu da se useli u nas. Kao sto postoji ona Isusova molitva, tako bi ovo bilo satanina molitva. Bio je to vrhunac i demoni su poceli da mi fizicki dolaze.
Prvi put sam video demona koji se transfomisao u decaka, kojem se lik menjao pred mojim ocima ispustavajuci cudne zvuke koji su se na uzasan nacin stvarali u njegovom trbuhu.

Video sam jednog demona koji je stajao pored moje glave. Naglo sam otvorio oci, i demon je jos uvek stajao. Kad je primetio da ga mogu videti zavristao je i za tren pobegao u zid koji je bio udaljen deset metara od mene. I tu je stajao, u zidu. Mogao sam vidim kako stoji u stubu kod spoljneg zida moje zgrade. Ti demoni znaju da ne mozemo da ih vidimo, pa svrljaju oko nas bez straha. Ali ovaj kad je video da sam ga svestan udaljio se brzinom svetlosti...

Video sam jednog demona koji pokusavao da poprimi lik moje majke. Dosao je u sred noci kao da me poljubi za laku noc. Ja sam odmah pomislio da se radi o demonu, ali nisam bio siguran. Medjutim taj demon nije hteo da se odvoji od mene. Ja sam se tad na smrt uplasio. Ne znam kako sam te noci zaspao.

Onda jedanput sam video citavu grupu demona koji su dosi u moju sobu i uhvatili me za ruke i noge. Bili su neizrecivo ruzni. To se ne moze opisati. Bili su goli, tj nisu nosili nikakvu odecu, ali ni ta tela ne bih mogao da opisem. Kao da su bila od neceg ljigavog. Onda u svom mom strahu- ja sam bio toliko prestrasen da sam osecao da mi krv ledi, pojavio se lik Hrista koji me je zagrlio. Ovi demoni su poceli da urlicu i besne. Nikad nisam osetio toliku agresiju, ti krici i ta snaga, mislio sam da ce mi ruke iscupati. Kad su videli da Hrist nece da me pusti, bili su veoma ljuti i otisli su na kraju, a Hrist je bdio nad mojim ramenom sve dok mi se srce nije umirilo.

Za mene je to postala normalna pojava, bila sve dok nisam poceo da idem u crkvu, pre par godina. Tada se pocelo smanjivati. Mada i dan danas ponekad skacem iz sna. Jer cujem neobican zvuk ovih demona, otvorim oci i vidim da demon pokusava da se sakrije u odeci koju sam skinuo sa sebe ili bilo koji predmet. Bukvalno vidim kako se uvlaci. Skocim upalim svetlo, i uzmem taj komad odece, razgrnem ga, i u njemu vidim kao mali vrtlog neke neobicne mutne boje kao taman oblak koji nestaje u trenutku, toliko brzo da ga ne mogu sagledati do kraja. Ovi demoni mogu da udju bukvalno u bilo koji predmet. I jako su brzi, zato nije ni cudo sto ih ljudi nikad ne opaze..

Sve to se uglavnom desavalo u periodu kada nisam ni znao da demoni postoje niti sam bio pobozan.. Mada sam oduvek verovao u Boga, ljubio sve sto je dobro, i inace bio veoma dobar prema svima- toliko da su za mene govorili da sam andjeosko dete. Radio sam mnoge okultne stvari ali iz neznanja. Secam se kako mi je sestricina kad sam bio 5. razred osnovne kupila knjigu o meditacijama... pa sam tako malo po malo zakoracio u indijsu Hare krisna religiju citajuci knjige. Srecom da tada nisam postao jos i clan sekte jer bih se tada mozda vrlo rado prikljucio Harekrisna sekti. I ja sam malo po malo upraznjavajuci sve vise i vise privukao toliko demona da je pravo cudo da sam ostao ziv...

A onda je usledila velika promena, odbacio sam sve to, i srecom evo me ovde, sa crstom zeljom i voljom da potpuno pripadnem nasem Bogu i odbacim svaku prethodu odecu, okultiste, sataniste, i bezboznistva, a obucem Hristovu.

Nadam se da mi se necete smejati i reci da izmisljam. Ono sto sam primetio, sto mozda ljudi ne shvataju dovoljno- to je da ovi demoni beze cim vide da je covek ozbiljan da bude moralan, a narocito od usrdne svakodnevne molitve. Koja se praktikuje makar koliko i fizicka hrana. Mozda oni ne beze od molitve, ja nisam prestao da ih vidjam s vremena na vreme, ali uz molitvu kao da dobijamo neverovatnu Boziju zastitu od njih. Tako se ja osecam. Demoni su svuda oko nas, tako lako covek moze da ih privuce. Mene jeza prodje kad danas sagledam sta mi se desavalo, ali za mene su ta iskustva sad samo malo strasna, vise se uplasim kad vidim da mi pauk seta po kozi. Buduci da znam da je Hristos tu koji me stiti od ovih krvnika.
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Korektno je napisan post i nema potrebe da ti se iko podsmeva (jer to bi govorilo o sagovorniku i o njegovim stavovima).
Molitva (moje mišljnje) je isto što i meditacija ali ću reći malo blaže. Dok se molimo Gospodu mi težimo da se celo naše biće prepusti i poistoveti sa molitvom (putokazu ka blaženstvu-Miru u nama). To isto važi i za meditaciju. Stim što je ovde aspekt usmeren prvo ka sebi da bi lakše mogao da upoznaš, pojmiš... božensko.

Ja sam hrišćanin iz razloga što mi je ono ponudilo slobodu, izbor, nije me opterećivalo niti ucenjivalo. Ono mi se prosto desilo. Prihvatio sam hrišćanstvo kao put kojim ću ići. Zen sam prihvatio kao putokaze na tom putu. Jer u zenu nema osuda i ništa se ne negira. Shvatio sam da sam u hrišćanstvu prvo čovek pa onda hrišćanin. I to mi je bilo dovoljno. Nisam pristalica da se bebe krste (jer možda one to neće), ali ne osuđujem. Ja sam samoinicijativno odlučio da se krstim. I zahvalna sam svojim roditeljima. Jer su mi svojim postupkom možda najviše približili hrišćanstvo-putem SLOBODE.

Za mene je meditacija i samo disanje, bez ikakvog pevanja ili vizalizacije ili bilo čega. Kada sam u crkvi dok slušam liturgiju, posmatram svoje emocije i trudim se da ‚‚vidim" dalje od izgovorenog.

Daleko sam od cele priče i sa budizmom i zenom i hrišćanstvom. Još uvek (i ako sam pristalica prihvatanja) i dalje ima negativne emocije koje me izazivaju na negiranje (upravo predhodni post to potvrđuje, ali je on morao da se desi). Ali kako mudraci kažu, u počteku si zelen kao izdanak, kasnije porasteš u drvo. Na greškama se uči.

Ne meditiram ni po kakvim pravilima i ne molim se po bilo kakvim uputima. Jednostavno težim da oprostim i prihvatim sve što mi se u tom trenutku dešava. I poštujem upute koji se ‚‚provlače" u skoro svim religijama, a to je poštuj i voli bližnje kao što voliš sebe, i čini drugima što bi voleo da oni čine i tebi. A Hristova rečenica na krstu: ‚‚Oprosti im Oče jer ne znaju šta čine" mi je jedan od najjačih uputa za OPROŠTAJ, bezuslovni oproštaj. Jer na jedan nevidljivi način prikazuje Ljubav (od) Boga (Energiju, Prirodu, Kreaciju...već kako ih neko vidi ili razume).
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top