Budizam

Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Ta praznina bi trebalo da predstavlja odsustvo misli, želja, jer je predpostavka da bi u takvom stanju, usmerena pažnja imala za posledicu shvatanja suštine?
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Ne mora nuzno da znaci odsustvo misli i zelja i ostalih stvari. Vecina smatraju da je praznina u budizmu isto sto praznina u bukvalnom znacenju a to je nistavilo, mesto bez mesta i bez icega. Medjutim, nije tako. Praznina je prostor u kome se desavaju stvari. U svakodnevnoj ljudskoj svesti, covek se lepi za stvari koje se desavaju u praznini i razvija emocije ka njima, stvara nove zelje itd. Budisticko ucenje te uci da umesto sto spajas "sebe" sa "svojim" mislima, zauzmes stav praznine tj. ne dozvolis da stvari koje se desavaju uticu na "tebe". Tacnije, one izazivaju odredjene fonomene kod "tebe" ali umesto reakcije ti samo posmatras. Na taj nacin mozes da shvatis budisticko ucenje a to je prolaznost, ne-postojanje sopstva, ne-postojanje trajne sustine. Malopre sam naveo da je praznina prostor ali da bi opis praznine bio adekvatan, moram nelogicno da se izrazim i kazem da je praznina prostor u prostoru bez prostora u kome se desavaju stvari.
Jesi upravu kada kazes da je potrebna usredsredjena paznja ali se ta paznja kroz vezbanje koncentracije usmerava upravo na zelje i misli, samo sto je bitno da ne poistovetis "sebe" sa tim fenomenima. Onda dodjes do sustine.
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Dobro, to je teorija. Kako u praksi stoje stvari sa prazninom? Mislim na svakodnevni život.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Svako fali svog konja, sta ocekujes da ti kazem? Istinu? Ok, a da li ces mi verovati na rec?

Funkcionise odlicno. Cak sta vise, na pocetku i nisam bas shvatao prazninu, niti sam mogao ovakvo objasnjenje praznine da prihvatim ali za divno cudo, nije trebalo puno vezbe da uvidim o cemu se radi.
Zivot, posmatran kroz prazninu dobija jednu totalno drugaciju dimenziju. Stvari ostaju skroz iste: idem na posao, posecujem prijatelje, izlazim....zivim uobicajni zivot. Ali je razlika sto um vise taj svakodnevni zivot ne vidi na isti nacin. Sada je mnogo manje stresa a mnogo vise smirenja. Mnogo manje tuznog lica a mnogo vise osmeha. Mnogo manje mrznje a mnogo vise ljubavi. Mnogo manje nerazumevanja a mnogo vise razumevanja.

Pre prosvetljenja
sam nosio drva.

Posle prosvetljenja
i dalje nosim drva.

Zen
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Molim, nema na cemu.

Ali u sustini, uopste nije bitno to iskustvo. Cak ni samo ucenje wacko2wacko2
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Ne mogu se složiti da nije bitno, ako ništa drugo onda zbog one poslednje misli.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
E, to sto sam poslednje rekao, to je zen budizam. Ne-vezivanje. Samo sadasnji momenat i iskustvo iz sadasnjeg momenta. Zato kazem da sve nije bitno, samo to da nije bitno ne treba shvatiti suvise bukvalno. Naravno da bez ucenja nema napretka ali se ne treba vezivati za reci, vec treba traziti na licnom iskustvu.
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Neko ulazi u duhovno traganje radi radoznalosti i skupljanja informacija. Neko ulazi u to kako bih pronasao neki mir. Neko zeli da spozna istinu. Neko zeli da spozna Boga. Mnogo razloga zasto ljudi duhovno tragaju. Mi smo bica sacinjena iz fizickog i duhovnog tela. Fizicko telo razvijamo u teretani a duhovno na duhovnom traganju. Kada sebi kazes, ja zelim da spoznam Boga, ti direktno sebe upucujes na traganje u kom zelis da otkrijes Njega i sav put se i svodi na to. Taj put nije isti put u kome zelis da otkrijes istinu. Kada pomenes Boga, ti vec pokazujes da znas istinu i ti tragas za njom. A kada kazes da ne znas sta je istina ali da zelis da je nadjes, onda ne znas kuda ce te duhovno traganje voditi. Mozda nekada i spoznas Boga ali ti to ne znas. Tvoje duhovno traganje se svodi od dana do dana. Ne znas sta te ceka sutra a kamoli da znas sta te ceka na kraju duhovnog traganja. Cak ne znas ni da li postoji kraj duhovnog traganja, da li postoji neki cilj kroz koji trebas proci.Ja samo duhovno tragam. Mesto "ispraznosti uma" ili ti posmatranje iz praznine je jedno mesto odakle vidis celu istinu. Kada dodjes dotle, sve ostalo postaje nebitno jer ti ZNAS.
Ovaj citat je deo posta na temu "Da li je Bog stvorio zlo?" http://serbianforum.org/newreply.php?do=newreply&p=198512

Kažeš da ljudi duhovno tragaju. Ako se zauzme "stav praznine" po budizmu, vremenom se dođe do istine i onda znaš.
O kakvom znanju je reč? Očigledno da se to znanje ne odnosi na Boga.:dntknw:
Oni koji su živeli na taj način, došli su do nekog saznanja i ostavili su generacijama iza sebe učenje (smernice, znakove, rituale, tekstove), dakle smatraju da je to saznanje bitno za čovečanstvo.
Da li je možda budizam način kako da proživiš život? To može biti i bilo koja druga religija, zar ne? U čemu je razlika?
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Ovaj citat je deo posta na temu "Da li je Bog stvorio zlo?" http://serbianforum.org/newreply.php?do=newreply&p=198512

Kažeš da ljudi duhovno tragaju. Ako se zauzme "stav praznine" po budizmu, vremenom se dođe do istine i onda znaš.
O kakvom znanju je reč? Očigledno da se to znanje ne odnosi na Boga.:dntknw:
Oni koji su živeli na taj način, došli su do nekog saznanja i ostavili su generacijama iza sebe učenje (smernice, znakove, rituale, tekstove), dakle smatraju da je to saznanje bitno za čovečanstvo.
Da li je možda budizam način kako da proživiš život? To može biti i bilo koja druga religija, zar ne? U čemu je razlika?

Da li ti je potrebna bilo koja religija, filozofija ili ne znam sta trece da bi proziveo svoj zivot? Ako se rodis, ti ces svakako ziveti svoj zivot sve dok ne umres. Za to ti ne treba religija.
Kazem da ljudi mogu duhovno da tragaju ali i ne moraju. Stvar licnoc izbora.
O kakvom znanju je rec? Ne znam. Da li se odnosi na Boga? U tim postovima ja sam napisao da mnogi ljudi imaju neku svoju viziju Boga. Mozda se i odnosi na Boga u odredjenoj viziji ali ja to ne znam.
 
Natrag
Top