BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Само ти саблажњавај људе и лажи без савести. Да је црквена служба укинута, не би апостоли рукоположили епископе и ђаконе. Не би Јаков (брат Господњи) држао Литургију. Само се питам докле ћеш лагати овако и писати лажну историју цркве. Свима вама је то заједничка црта, сви понављате исте реченице, да се човеку смучи.

3. Јер вам најпре предадох шта и примих да Христос умре за грехе наше, по писму,
4. И да би укопан, и да уста трећи дан, по писму,
5. И да се јави Кифи, потом једанаесторици апостола;
6. А потом Га видеше једном више од пет стотина браће, од којих многи живе и сад, а неки и помреше;
7. А потом се јави Јакову, па онда свима апостолима;

Св. апостол Јаков брат Господњи.
Господ га убројао у својих 70 апостола. По васкрсењу Своме славноме Господ Исус њему се јавио нарочито, као што сведочи св. Апостол Павле (I Кор. 15). Био епископ у Јерусалиму 30 година, и ревносно управљао црквом Божјом. По указању Господа саставио прву литургију, која је била сувише дуга за доцније хришћане, те су је морали скраћивати св. Василије и св. Јован Златоуст. Обратио многе Јевреје и Јелине у веру Христову. И сами неверни Јевреји дивили су се његовој праведности, и називали су га Јаковом Праведним. Но када дође за првосвештеника Анан, он са другим старешинама јеврејским умисли убити Јакова као проповедника Христова. Једном о празнику Пасхе, када се беше много народа сабрало у Јерусалим, рекоше му старешине, да се попне на кров од храма и да говори против Христа. Св. Јаков се попе и поче говорити народу о Христу као Сину Божјем и истинитом Месији, о Његовом васкрсењу и Његовој вечној слави на небесима. Разјарени свештеници и старешине ринуше га с крова те паде и много се повреди, но још би у животу. У том притрча неки човек те га удари по глави тако силно, да му мозак изађе из главе. И тако сконча мученичком смрћу овај преславни апостол Христов и пресели се у царство Господа свога. Беше Јакову 63 године када пострада за Господа свога.

То што ти кажеш да нешто не постоји само зато што ваше секте старе нешто преко 100 година говоре, не значи да треба човек да се нервира.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Stvarno ne razumijem zašto neke hrišćane sablažnjava paljenje svijeća i zašto u tom činu vide samo paganski običaj - slavljenje Sunca i sl.? Ramišljaju li takvi o činjenici da svjetlo kao pojam i pojava ide uz pojam i pojavu Boga! Zar za tu činjenicu ne nalaze potvdu u Bibliji? Šta se, recimo, desilo kada se Isus krstio u rijeci Jordanu?
Dakle, svjetlost je, između ostalog, svojstvo Boga, a paljenje svijeća samo simbolizuje tu Božiju osobinu. Što su i Pagani palili vatre (i možda svijeće) u slavu Sunca, može biti puka slučajnost, ali isto tako i njihova simbolika u slavu Boga, što je samo još jedna potvrda da je svjetlost svojstvo svakog Božanstva, pa i hrišćanskog.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Само зато што су дозволили да их је неко убеди тако, па сад они причају такве бесмислене приче другима. Дефинитвно нису дошли до таквог закључка читајући Библију, већ оне књижице које им се нуде "да боље схвате".
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Nije fikcija, jer je ona jeste u mnogobostvu magijsko kultni elemenat, i u tradicionalnim crkvama je zauzela mesto kultno obrednog elementa koji se cak postavlja kao uslov spasenja, i svetlosti koju umrli ili ima ili nema na onom svetu.

Kakve veze ima sta taj obicaj znaci u mnogobostvu?

Jesi li ti uopste pogledao sta nama znaci taj cin "paljenja svece" ili opet slusas masonske price???

Kako mozes da povezujes taj obicaj sa ne znam, "vavilonskim i egipatskim okultnim" kada on nama takvo znacenje???

To bi bilo kao da ja uzmem vas obicaj "pranja nogu" recimo i pripisem mu znacenje koje on kod vas nema, recimo za obicaj pranja nogu se kaze sledece:

" Pranje nogu - U prvu subotu, mlada je isla da deveru pere noge. Nakon toga, dobijala je dar, "koju krajceru u kotao baci deverski svekar". Ponegde je ona prala noge i kumu, starom svatu i svekru. Kumu je prala noge sve dok joj ne "oprosti".
Ovim se mlada vezivala za muske "starije" clanove zajednice, te je ritual pranja nogu, koji se sastoji od magijskog dodira i reciprocnog davanja, analogan rakiji.."

Sad ja vas mogu da optuzim da ste vi okultisti i da vas obicaj pranja nogu potice iz paganstva, da stvorim "fiktivnu" pricu kao i masoni..
To vi radite!

I sad ti meni kazes da "nema fiktivnog stvaranja vestacke price" i da ste vi ovo povezivanje sa paganskim izveli iz "istorijskih cinjenica" - koga ti ovde zasmejavas?

Evo sta kod nas znaci obicaj paljenja svece(nema nikakve veze sa okultnim):

"Običaj paljenja sveća u crkvama je u Rusiju došao iz Grčke, odakle su naši preci dobili pravoslavnu veru u vreme svetog kneza Vladimira. Ali taj običaj nije nastao u grčkim crkvama. Sveće i kandila sa uljem su se upotrebljavali u crkvama još u davno vreme. Naredba da se napravi svetiljka od čistog zlata sa sedam kandila je jedna od prvih koju je Gospod dao Mojsiju (Ish.
25, 31-37).

U starozavetnoj Mojsijevoj skiniji svetiljke su bile neophodni deo sveštenosluženja i palile su se uveče pred Gospodom (Ish. 30, 8). U Jerusalimskom hramu prvosveštenik je istovremeno sa svakodnevnom jutarnjom žrtvom koja je služena u porti, tiho i sa strahopoštovanjem vršio pripremu svetiljki za večernje paljenje, a uveče bi ih posle večernje žrtve palio da gore celu noć. Kandila koja su gorela i te svetiljke su bili simbol Božijeg rukovodstva. “Ti si
Gospode, svetlost moja”, - uzvikuje car David (II Car. XXII, 29). “Riječ je Tvoja žižak nozi mojoj”, - kaže on na drugom mestu (Ps. CXVIII, 105). Iz hrama je u domove starozavetnih vernika prešla upotreba svetiljki u subotnje i druge praznične večeri, a posebno na Pashu. Pošto je Gospod Isus Hristos, “noću predao Sebe za svet i njegovo spasenje”, kao i služio Pashu, može se pretpostaviti da su u Sionskoj odaji koja predstavlja praobraz pravoslavnih hramova, pri prvom služenju Najsvetije Evharistije, takodje gorele svetiljke.

Sveće su palili i sveti apostoli, i prvi Hristovi sledbenici, kada su se okupljali noću radi propovedi Božije reči, molitve i lomljenja hleba. O tome se govori u knjizi Dela svetih apostola: “I bijahu mnoge svijeće gore u sobi gde se bijasmo sabrali” (Dela XX, 8).

U prvim vekovima hrišćanstava za vreme Bogosluženja su se uvek palile sveće. S jedne strane je za to postojala potreba: Hrišćani, gonjeni od mnogobožaca, su se radi Bogosluženja udaljavali u podzemlja i katakombe, a ona su uglavnom služena noću, te se nije moglo bez svetiljki. Ali sa druge strane i ono što je najvažnije, svetlost je imala duhovni značaj. “Kod nas se Bogosluženje nikada ne služi bez svetiljki, - govorio je učitelj Crkve Tertulijan, - ali ih mi ne koristimo samo da bismo razgonili noćnu tamu, - jer Liturgiju služimo pri dnevnoj svetlosti, već radi toga da bismo pomoću njih izobrazili Hrista - nesotvorenu svetlost, bez koje bismo i u sred bela dana lutali u mraku»."

Ipak vi masoni ovo predstavljate kao paganizam, da bi sebe opravdali a unistili pravu Hristovu crkvu. To vam je posao!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Stvarno ne razumijem zašto neke hrišćane sablažnjava paljenje svijeća i zašto u tom činu vide samo paganski običaj - slavljenje Sunca i sl.? Ramišljaju li takvi o činjenici da svjetlo kao pojam i pojava ide uz pojam i pojavu Boga! Zar za tu činjenicu ne nalaze potvdu u Bibliji? Šta se, recimo, desilo kada se Isus krstio u rijeci Jordanu?
Dakle, svjetlost je, između ostalog, svojstvo Boga, a paljenje svijeća samo simbolizuje tu Božiju osobinu. Što su i Pagani palili vatre (i možda svijeće) u slavu Sunca, može biti puka slučajnost, ali isto tako i njihova simbolika u slavu Boga, što je samo još jedna potvrda da je svjetlost svojstvo svakog Božanstva, pa i hrišćanskog.

Žišci-svetiljke predstavljaju Duhove ali i duhovne skupove (crkve) zato se za verujuće kaže da trebaju biti svetlost svetu ne zato što gore već što osvetljavaju istinu i istina iz njih svetli.
Najgora stvar je fanatična zatucanost tu nema pomoći jer su to osobe poklopljene duhom pobune da u svemu vide zlo.
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Žišci-svetiljke predstavljaju Duhove ali i duhovne skupove (crkve) zato se za verujuće kaže da trebaju biti svetlost svetu ne zato što gore već što osvetljavaju istinu i istina iz njih svetli.
Najgora stvar je fanatična zatucanost tu nema pomoći jer su to osobe poklopljene duhom pobune da u svemu vide zlo.
Pa vi i jeste fanaticno zatucani jer nonstop pljujete po onima koji ne cine ono sto Hrist nije zapovedio!

Sta treba raditi? Ono sto neki bolesni ciko kaze ili ono sto Hrist sa nebesa donosi!?

Dokle vise bezumlja koje prosipate zarad otackih obicaja!? Kako vas nije stid Hriscanima se nazvati a tvorite dela smrtnog coveka! Pretvorili ste duhovnost u pohlepno zgrtanje novca na onima koji neznaju sta je levica a sta desnica i jos pljujete po onima koje nece da vuku u jarmu koji su vam vasi oci nametnuli!

Da li mozete shvatiti da se Hriscanstvo moze utemeljiti SAMO na Hristovim recima i da na njegovoj nauci lezi spasenje! Zasto bih cinio nesto sto neki bolesni ciko zarad novca koje ce zgrnuti, zeli da cini!
Sudite Hristovom narodu jer samo njega slusa!
Evo, prvi cu da strcim od vasih otackih obicaja i da bodem oci svakom ko me vidi i zna! Smejte mi se do besvesti, ali ja NIKADA necu ciniti nesto sto moj iskupitelj Isus Hrist nije zapovedio!
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Zato jedeš telo i piješ krv po Gospodnjoj zapovesti.
Znamo mi da vi niste hrišćani jer oni uče da je Isus JHVH kao što se i predstavi.
Mi znamo ko je vaš oficir sa pregačom.
Mi znamo sve vaše promašaje u pogađanjima i učenjima.
Mi nismo pozvali duha pobune već je on sam stigao i ruži veru šireći bezumlje koristeći se taktikom prevare.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, razmisli sam koliko je to licemerno.
Vi osudjujete Adventiste za postovanje biblijske Subote i zakona deset zapovesti jer kazete da je sve u starom zavetu ukinuto, a potom pravdate neke crkvene prakse i kazsete "eto to se radilo u Svetinji, to je Bog dao Mojsiju, to su cinili Jevreji, itd.

Sam zakljuci koliko je to licemerno i dvolicno

--------------------------------------------------------------------

Adrian, sta sam slagao?
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Драган, да понављам све или одређене делове? Како се само правиш, треба ти Оскара доделити.
 
Natrag
Top