BORBA ZA IKONE U HRIŠĆANSTVU

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Za Boga dragog što tu ima loše ?

Jesi ti čitala Bibliju? Zaobišla si stih koji sam dao. Kakav je to odg. bez dokaza?

Praviš se luda kao da Biblija ne osuđuje tu pojavu.

Ljdi održavaju neku tradiciju , vesele se , skupljaju se , i Boga poštivaju .

Tradicija nije nimalo opisana pozitivno u Bibliji.

Ljudi se mogu okupljati i bez klanjanja ikonama.

Po vašeme svebi to nestalo

To je po Bibliji, a ne po našem nisu advnt. pisali BIBLIJU.

i Krista bi zaboravili ,

Jadna je pobožnost onih koji ima treba podsticaj u slikama. Zato je Bog rekao Jevrejima "JER NE VIDJESTE NIKAKAV LIK U ONAJ DAN...

i svaka ljubav prema nečem vama je idolokopstvo .

Ljubav prema nečemu što nije Bog i ko nije bližnji jeste idolopoklonstvo.

Ja osobno kad prođem kraj neke ikone , ili kad prođem poviš , ili ispod uvek mislim na Krista Boga

Nikakva pobožnost ako čovjek mora da se motiviše predmetima.

Po vašem Bog bise brzo zaboravijo ,

Kakva je pobožnost ljudi koji se motivišu slikama za BOga, znači da bez slika ne bi ni mislili na Boga.

ostali bivam samo prazni zidovi ,i magla ,i Bog bise brzo zaboravijo

Kroz tvoje tumačenje pobožnosti se jasno i vidi da je to idolopoklonstvo, jer bez slika ti ne bi ni mislili na Boga. To je ruženje Boga.

Svojim komentarom si potvrdila ono što sam iznio.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Biblija jasno kaže da se ne pravi nikakva slika "OD ČOVEKA ILI OD ŽENE" pa da se klanja ili poštuje, jer je to idolopoklonstvo.

NE GRADITI SLIKU BOGA U LIKU ČOVEKA ILI ŽENE:

"Onaj dan kad stajaste pred Gospodom Bogom svojim kod Horiva, kad mi Gospod reče: saberi mi narod da im kažem riječi svoje, kojima će se naučiti da me se boje dok su živi na zemlji, i da uče tome i sinove svoje;
Kad pristupiste i stajaste pod gorom, a gora ognjem goraše do samoga neba i bješe na njoj tama i oblak i mrak;
I progovori Gospod k vama isred ognja; glas od riječi čuste, ali osim glasa lika ne vidjeste;
I objavi vam zavjet svoj, koji vam zapovjedi da držite, deset riječi, koje napisa na dvije ploče kamene.
I meni zapovjedi onda Gospod da vas učim uredbama i zakonima da ih tvorite u zemlji u koju idete da je naslijedite.
Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne vidjeste nikakoga lika u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kaku god sliku od čovjeka ili od žene,

Sliku od kakoga živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kake ptice krilate koja leti ispod neba;
Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kake ribe koja je u vodi pod zemljom;
I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i vidjevši sunce i mjesec i zvijezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se. i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svijem narodima pod cijelijem nebom"
( 5 Mojsijeva 4. 10 - 19 )

Ako biblija ovo zapoveda, onda onaj ko čini suprotno - krši ovu Božju zapoovest, i postaje idolopoklonik, i tu je kraj priče i nema diskusije o tome, ili pokušaja da se stvori nekakvo opravdanje.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Onda su po tvom tumačenju Jevreji prekrsili tu zapovest, jer su videli anđele, za Mojsija se kaže da je razgovarao sa Bogom licem k licu, Lot je video tri anđela u sodomu.. pa gde su te slike tih anđela i Boga kod Jevreja?
Ako biblija ovo zapoveda, onda onaj ko čini suprotno - krši ovu Božju zapoovest, i postaje idolopoklonik, i tu je kraj priče i nema diskusije o tome, ili pokušaja da se stvori nekakvo opravdanje, jer biblija kaže "NE GRADI NIKAKVOGA LIKA ILI SLIKE" video ili ne video.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.261
Onda su po tvom tumačenju Jevreji prekrsili tu zapovest, jer su videli anđele, za Mojsija se kaže da je razgovarao sa Bogom licem k licu, Lot je video tri anđela u sodomu.. pa gde su te slike tih anđela i Boga kod Jevreja?
Ako biblija ovo zapoveda, onda onaj ko čini suprotno - krši ovu Božju zapoovest, i postaje idolopoklonik, i tu je kraj priče i nema diskusije o tome, ili pokušaja da se stvori nekakvo opravdanje, jer biblija kaže "NE GRADI NIKAKVOGA LIKA ILI SLIKE" video ili ne video.

Slike andjela su ti na kovcegu zaveta Laodikeja!
Tj. kipovi.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Na ovo je više puta odgovoreno.

Kovčeg se nalazio unutar Svetinje nad Svetinjama, i u nju je smeo da uđe samo prvosveštenik i to jednom godišnje, i ovaj kovčeg je bio model pravog kovčega koji postoji na nebu.

Dakle, nikakva idolopoklonička praksa nije postojala kod Jevreja, niti pred ovim kovčegom, već je akcenat na deset zapovesti koje su se nalazile u tom kovčegu.

Osim toga, kakav bi to neozbiljan Bog bio - kada bi dao drugu zaopovest o zabrani pravljenja slika i kipova, a potom sam navodio ljude na idolopoklonstvo time što će ih navesti da se klanjaju nekakvim anđelima na kovčegu u kome se te zapovesti čuvaju.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Biblija jasno kaže da se ne pravi nikakva slika "OD ČOVEKA ILI OD ŽENE" pa da se klanja ili poštuje, jer je to idolopoklonstvo.

NE GRADITI SLIKU BOGA U LIKU ČOVEKA ILI ŽENE:

"Onaj dan kad stajaste pred Gospodom Bogom svojim kod Horiva, kad mi Gospod reče: saberi mi narod da im kažem riječi svoje, kojima će se naučiti da me se boje dok su živi na zemlji, i da uče tome i sinove svoje;
Kad pristupiste i stajaste pod gorom, a gora ognjem goraše do samoga neba i bješe na njoj tama i oblak i mrak;
I progovori Gospod k vama isred ognja; glas od riječi čuste, ali osim glasa lika ne vidjeste;
I objavi vam zavjet svoj, koji vam zapovjedi da držite, deset riječi, koje napisa na dvije ploče kamene.
I meni zapovjedi onda Gospod da vas učim uredbama i zakonima da ih tvorite u zemlji u koju idete da je naslijedite.
Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne vidjeste nikakoga lika u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kaku god sliku od čovjeka ili od žene,

Sliku od kakoga živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kake ptice krilate koja leti ispod neba;
Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kake ribe koja je u vodi pod zemljom;
I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i vidjevši sunce i mjesec i zvijezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se. i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svijem narodima pod cijelijem nebom"
( 5 Mojsijeva 4. 10 - 19 )

Ako biblija ovo zapoveda, onda onaj ko čini suprotno - krši ovu Božju zapoovest, i postaje idolopoklonik, i tu je kraj priče i nema diskusije o tome, ili pokušaja da se stvori nekakvo opravdanje.

Pa ne prihvataju Biblju nego su izmislili neku teologiju ikona da bi sami sebe utješili kako to nije grijeh.
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruka
954
Bog ne zabranjuje umetnost!

Zar svi nećemo priznati da je Bog najveći umetnik?

Bog zabranjuje idolopoklonstvo! Klanjanje materiji.
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruka
954
II Božja zapovest

Exo 20:4 Ne gradi sebi lik rezani niti kakvu sliku od onog što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodi, ispod zemlje.
Exo 20:5 Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grehe otačke na sinovima do trećeg i do četvrtog koljena, onih koji mrze na mene;
Exo 20:6 A činim milost na hiljadama onih koji me ljube i čuvaju zapovesti moje.
 
Član
Učlanjen(a)
16.12.2012
Poruka
954
Isa 40:18 S kim ćete dakle izjednačiti Boga? I kakvu ćete Mu priliku naći?
Isa 40:19 Umetnik lije lik, i zlatar ga pozlaćuje, i verižice srebrne lije.
Isa 40:20 A ko je siromah, te nema šta prineti, bira drvo koje ne trune, i traži veštog umetnika da načini rezan lik, koji se ne pomiče.
Isa 40:21 Ne znate li? Ne čujete li? Ne kazuje li vam se od iskona? Ne razumete li od temelja zemaljskih?
Isa 40:22 On sedi nad krugom zemaljskim, i njeni su Mu stanovnici kao skakavci; On je razastro nebesa kao platno i razapeo ih kao šator za stan.
Isa 40:23 On obraća knezove u ništa, sudije zemaljske čini da su kao taština.
Isa 40:24 Kao da nisu posađeni ni posejani, i kao da im se stablo nije ukorenilo u zemlji, čim dune na njih, posahnu, i vihor kao plevu raznese ih.
Isa 40:25 S kim ćete me dakle izjednačiti da bih bio kao on? veli Sveti.
Isa 40:26 Podignite gore oči svoje i vidite; ko je to stvorio? Ko izvodi vojsku svega toga na broj i zove svako po imenu, i velike radi sile Njegove i jake moći ne izostaje nijedno?
Isa 40:27 Zašto govoriš, Jakove, i kažeš, Izrailju: Sakriven je put moj od Gospoda, i stvar moja ne izlazi pred Boga mog?
Isa 40:28 Ne znaš li? Nisi li čuo da Bog večni Gospod, koji je stvorio krajeve zemaljske, ne sustaje niti se utruđuje? Razumu Njegovom nema mere.

Isa 40:29 On daje snagu umornom, i nejakom umnožava krepost.
Isa 40:30 Deca se more i sustaju, i mladići padaju;
Isa 40:31 Ali koji se nadaju Gospodu, dobijaju novu snagu, podižu se na krilima kao orlovi, trče i ne sustaju, hode i ne more se.
 
Natrag
Top